Verdediging Nw Guinea wordt versterkt Verdwenen kind gevonden dankzij Duitse televisie President Syngman Rhee dient ontslag in bij het parlement OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Kruitdamp-propaganda Volledige overwinning voor de studenten-revolutie Uitzending van dienstplichtig en beroepspersoneel noodzakelijk „Ernstige gevolgen komen voor Nederlands rekening" Deel van regerings apparaat moet weg uit Den Haag Het was in weeshuis in Wezel opgenomen Rust in Seoel is weergekeerd Oorzaak Tuindorpramp: breuk in leidingbuis OPELS 1969 ES Smaldeel naar N.-Guinea Passage in communiqué van Sukarno en Nasser In de krant van heden: Koud Den Haag ingelicht over havensluiting in Indonesië Arabische infiltranten doden Israëliër Het woord is aan VREUGDE IN LICHTENVOORDE „Veronica" stoort zenders van de loodsdienst Tsjoeng minister-president Hoensbroekse aannemer in ongelijk gesteld Geen strafvervolging 'êeforeijouêuij/ 74e JAARGANG No 24 5 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 2 7 APRIL 196 0 Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 93 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De agressieve elementen in het buitenlands beleid van de Indonesische rege ring, gepaard aan de versterking van het militair potentieel van Indonesië, hebben de regering na diepgaand beraad genoopt tot de conclusie, dat versterking van de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea geboden is. De regering heeft daarom besloten tot de versterking van de luchtverdediging door het stationeren van straaljagervliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht en het uitbreiden van de vliegveldbeveiliging met lichte luchtdoelartillerie van dc Koninklijke Luchtmacht, voorts tot dc vergroting van de mogelijkheden tof iuchtverkcnning der Konink lijke Marine met maritieme verkenningsvliegtuigen ter vervanging van de Martin Mariners en tot de versterking van de directe gebiedsverdediging door middel van grondstrijdkrachten van dc Koninklijke Landmacht. De beoogde versterking van de verdediging zal worden gebaseerd op de uit zending van daartoe aan te wijzen beroeps- en dienstplichtig personeel. De ge legenheid tot vrijwillige aanmelding zal echter openstaan en aan de vrijwilligers zal zo mogelijk voorrang worden gegeven. CAIRO (UPI) In een communiqué, dat in Cairo uitgegeven is namens Nasser en Sukarno, als sluitstuk van het vier daags bezoek van Sukarno, wordt onder meer het besluit van Nederland oorlogs schepen naar de Indonesische wateren te sturen, betreurd. „De ernstige consequen ties van zulk een politiek of provocerend optreden, komen geheel voor rekening van de Nederlandse regering", zo werd gezegd. In dit communiqué zeggen de twee staatslieden voorts hun volledige steun toe aan elke bijdrage, die de komende topconferentie zou leveren aan de vrede en veiligheid van de wereld en wordt een lans gebroken voor een diepgaand onder zoek om de door de Franse atoomproeven veroorzaakte schade te bepalen. Ook zeg gen Nasser en Sukarno, dat zij het lot. van de Palestijnse Arabieren en het voort duren van het bloedvergieten in Algerije betreuren, dat het probleem-Nederlands Nieuw-Guinea snel en rechtvaardig dient te worden opgelost en dat de Zuidafri- kaanse rassenpolitiek veroordeeld moet worden. Verteld werd dat besloten is de economische betrekkingen tussen Indone sië en Egypte te bevorderen. Tot dat doel zullen commissies worden opgericht. Advertentie Voor de handel: N.V. vjh GEBR. PETERS N.Z. Voorburgwal 2, Amsterdam-C. pag Wéerrappprten v..1, 2 Uit, het binnenland2, 4, 5 Buitenlands nieuws2, 4, 5 Moordzaak Berkelse arts2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 7, .9 Agenda van Haarlem en IJ mond 9 Kunst 11 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Beeldverhalen 13 Boekenhoekjc 13 Economisch nieuws 15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Mati ge, aan de kust vrij krachtige noordelijke wind. Aanhoudend koud weer met plaatselijk nacht vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag in antwoord op vragen meegedeeld, dat de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordi ger te Djakarta, mr. A. W. Frowein, op heldering heeft gevraagd over het in de pers verschenen bericht, over het verbod voor de Nederlandse scheepvaart om la ding en passagiers van en naar Indonesi sche havens te vervoeren. Een ambtenaar van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Nederlander een exemplaar verschaft van de officiële tekst van het besluit van de Maritieme Raad van Indonesië. Derhalve is dc Nederlandse regering thans ingelicht over dit besluit. Ze behoudt zich, aldus de woordvoerder, uiteraard al le rechten voor. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft een „Commissie Spreiding Rijksinstellingen" ingesteld, die wordt voorgezeten door dr. W. Drees, oud minister-president. De commissie heeft tot taak, uitgaande van dc handhaving van 's-Gravenhage als zetel van de regering, een onderzoek in te stellen naar het belang, dat verplaatsing van een deel van het regeringsapparaat kan hebben voor vermindering van de ruimtelijke problemen in West Nederland (in het bijzonder in de Haagse agglome ratie) en voor de ontwikkeling van ande re gebieden, alsmede naar de eventuele bezwaren, aan deze verplaatsing verbon den. Zij mag voor specifieke onderdelen van haar studie werkgroepen ad hoe in stellen waarin ook niet leden van de com missie kunnen worden opgenomen. Zoals men weet zijn er plannen om enkele on derdelen en diensten van bepaalde minis teries naar Apeldoorn over te brengen. Maar ook andere uitwijkmogelijkheden zullen bezien worden. Het. Westduitse leger steunt voor een deel op een politiek-propagandistische basis, aangezien de Westduitse regering het van de westelijke geallieerden verkregen fiat op de opbouw van een nieuwe strijdmacht voorstelt als een verdienste van haar eigen politiek. Maar dan moet die „Wehrmacht" ook populair worden ge maakt zij moet leven in het hart des volks". Daartoe zendt het Westduitse ministerie van Defensie propaganda-ploegen uit, die tol in de kleinste dorpen de bevolking tracht op te wekken tot een vaderlandse liefde voor het nieuwe oorlogs apparaat. Men ziet op de foto een Duitse tank in een afgelegen gehucht, die de dorpsjeugd moet doordringen van de verheffende gedachte dat het soldatenleven het mooiste is wat bestaat en dat de moderne techniek van het militaire apparaat zich uitstekend laat rijmen met de neiging tot de romantiek, die in Duitse harten zo welig pleegt te tieren. Nu wij ons opmaken het derde lustrum van onze be vrijding te vieren, toont deze foto frappant aan, wat er in die vijftien jaren ver anderd is. Maar we blijven desalniettemin vol goede moed hopen op vervulling van de hartewéns, die ons eerste bevrijdingsfeest bezieling gaf! TEL AVIV (AFP) Arabieren, die Is rael waren binnengedrongen langs de be- standsgrens bij Gaza, hebben maandag nacht op drie km van de grens een Israëliër gedood, zo heeft de Israëlische politie mee gedeeld. Otto Weiss: Menig groot schrijver is niet geliefd bij de ontwikkelden, omdat alles wat hij schrijft begrijpelijk is. Dank zij de Duitse televisie is gister avond het zesjarige jongetje Tonnie Krab- benborg, dat sinds vorige week woensdag uit Zieuwent bij Lichtevoorde werd ver mist, teruggevonden. Het kind bleek te zijn opgenomen in een weeshuis in Wezel, even over de Nederlandse grens in Duits land. Zoals gemeld is, zijn honderden bewo ners van Lichtevoorde, geassisteerd door honderd militairen uit Arnhem, dagenla-ng aan het zoeken geweest. Ten einde raad heeft men de Westduitse televisie ver zocht, een foto van het kind te vertonen. Een half uur, nadat in het Duitse jour naal „Wir und heute" het beeld van het kind was verschenen, werd de burgemees ter van Lichtevoorde opgebeld met de mededeling, dat het kind sinds vorige week vrijdag in een weeshuis in Wezel was op genomen. De burgemeester, de gemeente secretaris en de groepscommandant van de Rijkspolitie te Lichtevoorde, zijn on middellijk naar Wezel vertrokken, vanwaar zij later opbelden met de mededeling, dat het in Wezel verblijvende jongetje inder daad het vermiste kind was. De reclamezender „Veronica", die bui ten de territoriale wateren proefuitzendin- gen verzorgt op ongeveer 183 meter, blijkt de verbindingen van de loodsdienst en de kustwacht op 181 meter te storen. Bij de P.T.T. zijn hierover reeds klachten binnen gekomen. De P.T.T. is thans echter niet in staat om tegen de „Veronica" maatregelen te nemen. „Dit kan alleen op internationaal niveau worden geregeld en dat kan lang duren", aldus de opsporingsdienst van de PTT in Den Haag. „Het schip vaart onder Panamese vlag en de zender is in Liech tenstein gevestigd." De winnares van het Europese Song festival, Jacqueline Boijer, heeft een heel programma af te werken, veel gevraagd als zij nu is. Hier ziet men haar met haar begeleider Vastana op hel vliegveld van Genève. Zaterdag avond treedt zij op in het Nationaal Programma voor de Nederlandse tele visie. SEOEL (Reuter en UPI) President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft woensdagochtend bij de Nationale Vergadering, die daags tevoren in een reso lutie zijn aftreden eiste, zijn ontslag ingediend. De nieuwe minister van Buiten landse Zaken Tsjoeng verklaarde dat de 85-jarige Rhee heelt gezegd als gewoon burger de rest van zijn leven aan het land te zullen wijden. Het ontslag van Rhee komt na een week van bloedvergieten en ongeregeldheden waarin bij demon straties zijn aftreden werd geëist. In de nacht van dinsdag op woensdag waren er slechts sporadisch betogingen. Als de nationale vergadering met het aftreden van Rhee akkoord gaat, zal het land zonder president en vice-president zijn. Vice-president Tsjang, leider van de Democratische partij (oppositie), is zater dag afgetreden, uit protest tegen de frau deleuze praktijken bij de verk:ezingen van de 15-de maart en tegen wat hij noemde het „wanbestuur" van de president. Minister Tsjoeng komt aan het hoofd van de nieuwe regering. Na een onder houd met de president te hebben gehad, zeide hij dat hij de Nationale Vergadering zal raadplegen over verkiezing van de rest van het kabinet, waarvan Rhee al drie leden had benoemd. Het besluit van Rhee kwam voor velen toch nog als een verrassing, daar men had verwacht dat hij in elk geval zou aanblijven tot hij de vorming van een interim-kabinet zou hebben voltooid. Rhee's besluit, betekent een volledige overwinning voor de „studentenrevolutie" waarvan het streven was het bewind van Rhee, de eerste en enige pi-esident van de republiek Zuid-Korea, ten val te brengen. Reeds eerder had Rhee een aantal eisen van zijn tegenstanders ingewilligd: zoals nieuwe verkiezingen voor het president schap, vestiging van een parlementaire regering, verwijdering van de gekozen, doch nog niet in functie getreden vice- president Li Ki Poeng. Vermoedelijk heeft Rhee gemeend op die manier de storm te doen luwen en dan in functie te kunnen blijven. Maar de druk op hem bleef aan houden en heeft de 85-jarige staatsman thans tot capitulatie gedwongen. Rust Vanochtend heerste kalmte in Seoel. De gehate gemeentepolitie liet zich niet zien en liet haar taak orde te scheppen over aan de militairen en studenten die zich als vrijwilligers hadden gemeld. Soldaten en studenten waren vanochtend bezig groepen demonstranten te verspreiden. Advertentie VOOR DE KOOPVAARDIJ en voor alle ZEEVAARTSCHOLEN komplete uitrustingen direkt uit voorraad. TERLENKA UNIFORMEN Uniform-specialisten ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Er zijn gisteren nog veel slachtoffers ge vallen. In Seoel alleen al werden toen 23 personen gedood door schoten der politie en het aantal gewonden bedroeg tenmin ste 160. Sedert het begin der wanordelijk heden is het dodencijfer tot 158 gestegen Het aantal gewonden is omstreeks dui zend. Ontslagen De ambassadeurs van Zuid-Korea in Washington en Tokio hebben hun ontslag ingediend bij minister Tsjoeng. Ook de Zuidkoreaanse onderministei van Buitenlandse Zaken heeft ontslag ge vraagd. Het drietal had verklaard dat de demonstraties tegen de regering in Seoel door communisten waren geïnspireerd. SEOEL (UPI) De twee dagen geleden benoemde Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken Tsjoeng, is vandaag benoemd tol president van de republiek Zuid-Korea als opvolger van de afgetreden president Syngman Rhee. De president der Maastrichtse recht bank heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat de aannemersfirma L. Siegers en zoon te Hoensbroek. bij hem aanhangig had gemaakt tegen de gemeente Hoens broek en tegen de directeur van publieke werken dezer gemeente, de heer E. F. Vinck. De aannemersfirma had geëist, dat de over haar door de Hoensbroekse directeur via een technische hoofdambtenaar van de prov. waterstaat voor de gemeente Heer verstrekte, ongunstige inlichtingen als on juist zouden worden herroepen en dat der gelijke informaties, te 'beschouwen als een onrechtmatige daad, achterwege dien den te blijven zulks op een dwangsom van duizend gulden. De president ontzegde de vordering der Hoensbroekse firma als ongegrond. Blijkens het verhaal, dat de burgemees ter van Lichtevoorde in Wezel te horen kreeg, is het jongetje vrijdagavond tegen de schemering aan de Rijnoever onder Wezel aangetroffen door de heer Josef Vallentin. Deze bracht de jongen eerst bij de politie, waarna het in een weeshuis werd ondergebracht. In Wezel was intus sen niets doorgedrongen van het bericht over de vermissing te Lichtevoorde. Uit het jongetje, dat nog in het bezit van zijn fietsje was toen het werd gevon den. heeft men niet veel inlichtingen kun nen krijgen. In de Achterhoek lopen vele tientallen weggetjes over de grens, zodat het geen verwondering hoeft te wekken dat het kind ongemerkt in Duitsland is ge komen. Wezel ligt een kilometer of dertig van Lichtevoorde. Men is er niet achter kunnen komen, waar het kind de nachten van woensdag op donderdag en van don derdag op vrijdag heeft doorgebracht. Toen het kind gisteravond tegen tien uur werd thuisgebracht, luidden de klok ken in de buurtschap waar de ouderlijke woning staat. „Ha, die Lourens!' Urenlang heeft Zieuwen gisteravond nog als in een feestroes geleefd. De boerderij van Krabbenborg was als een doorgangs huis. Honderden mensen hadden in het donker, via binnenwegen de boerderij we ten te vinden en liepen er met stralende gezichten rond. Er werden handen ge schud, heir en daar vloeiden tranen. Ton- ny zelf leek het allemaal niet zo erg te be roeren. Twee woorden heeft hij gesprokén in het half uur dat wij in de boerderij wa ren: „Ha, Lourens!". Zij golden zijn buur- vriendje. Verder zweeg hij. zoals hij een week lang moet hebben gezwegen. Hij moet wel doodmoe zijn geweest toen hij tenslotte naar zijn eigen bedje werd ge bracht toen vader en moeder Krabbenborg eindelijk de laatste bezoekers hadden weg gewerkt. De oorzaak van de dijkdoorbraak langs Zijkanaal H. op 14 januari j.l., die de zo ernstige overstroming van Tuindorp-Oost- zaan tot gevolg had, was het breken van de in het dijklichaam liggende waterlei dingbuis. De breuk is veroorzaakt door de samenloop van een aantal omstandighe den, die voornamelijk zijn ontstaan ten ge volge van het slaan van een damwand in de kade en in zijkanaal H. tussen decem ber 1958 en oktober 1959. Deze samenloop is redelijkerwijs door de betrokken instan ties niet te voorzien, en zeker niet te voor komen geweest. Dit zijn de voornaamste conclusies van een onderzoek, dat prof. ir. J. Th. Thijsse, hoofd van het Waterloopkun dig Laboratorium te Delft, heeft inge steld naar de oorzaak van de overstro ming op verzoek van het hoofd van het parket te Amsterdam mr. W. P. Bakhoven. Deze heeft vanochtend op een persconferentie in Amsterdam meegedeeld dat hij op grond van deze conclusies geen strafvervolging zal instellen, omdat de gevolgen van de uitgevoerde wei-ken door de betrokken instanties zoals gezegd redelijkerwijs niet waren te voorzien en er derhalve geen sprake is van grove onvoorzich tigheid of grove nalatigheid. Hiermede is het justitieel onderzoek naar de schuldvraag afgesloten. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMESJASJES in kleuren Advertentie Advertentie Uitsluitend de allernieuwste Verhuur z. ch. J. v. d. LUBBE Snphiastraat 25 - Haarlem - Tel. 10002 Advertentie DE BESTE POLISBRENGER Miet duurder, ibel sékngrder. Telefoon 1-3*8-6-8

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1