(etalac Mm Gerepatrieerden weigeren contractpension te verlaten Berkelse arts ontkent gif- moord op medegevangene Kort en bondig Nog steeds koud Kliniekpatiënt zwierf rovend door Westeuropese steden Huur werd hun met één week opgezegd Vier doden in het verkeer Meer zieken dan gewoon lijk in Tuindorp-Oostzaan Proces vanochtend in Leeuwarden begonnen WOENSDAG 27 APRIL 1960 ONRUST IN „DE BRANDING mm rnËÊm RUSTIG... ZELF- VERZEKERD -a&ss» ELKE DAG VAN DE MAAND Mr. Rijpstra burgemeester Terneuzen van Raad van Beroep vernietigt besluit van minister Verf met glans en met gemak MVerf het zelf met de superieure plasticverf van CETA-BEVER Uitspraak in zaak pornografische lectuur Hij pleegde ook een paar inbraken in Bloem endaal Maniak sticht iedere week een brandje Fotografen moesten zveg Kerkelijk Nieuws Geprikkeld door pijn? neem vlug Akkertjes AKKERTJES Onder de 77 gerepatrieerden, die nog verblijven in de gebouwen van het con tractpension ,.Be Branding" te Doorvverth (bij Arnhem) heerst een explosieve stem ming. De reden van de onrust is, dat door toedoen van de dienst die zich met de be langen van de gerepatrieerden belast, aan de mensen in De Branding op zeer korte termijn als het ware de huur is opgezegd. Deze mensen zullen namelijk worden over geplaatst naar kleinere pensions, veelal in andere provincies. Dit betekent, dat ve len in hun werk, in de studie van hun kin deren en in andere opzichten worden ge dupeerd. Zij zeggen hierover: „Wij wor den verplaatst als kippen en konijnen. Ons wordt niet gevraagd of een verhuizing, waarvan wij pas 10 dagen geleden in ken nis werden gesteld, ons past of niet." Reeds tien jaar wonen er gerepatrieer den in De Branding. Een half jaar gele den kwamen de leiding van het pension en het ministerie van Maatschappelijk Werk, waaronder de zorg voor de gerepa trieerden ressorteert overeen dat per 30 april het contract zou worden beëindigd. De directie van De Branding veronder stelde, dat op 30 april het gerepatrieerden- probleem, dat voornamelijk een huisves tingsprobleem is, wel afgewikkeld zou zijn. Doch nu blijkt dat er nog 77 mensen in De Branding zitten, voor wie de knoop op een gevoelige manier moet worden doorgehakt. De exploitant van De Branding ver klaarde zich in het belang van zijn pu pillen bereid om het contract met het ministerie van dag tot dag te verlen gen, doch het ministerie heeft hier geen oren naar, hoewel het aanvan kelijk tot tweemaal toe heeft ge vraagd of de exploitant van de Bran ding dit eventueel zou wensen. Intussen wisten de bewoners van De Branding niet wat hen boven het hoofd hing tot hun vorige week werd aange zegd dat zij dinsdag moesten verhui zen. Dinsdagmorgen verscheen de eerste verhuiswagen voor het gebouw om de spullen van twee gezinnen op te halen. Advertentie 119L Mg «g - •-•t -övV. Rustig... zij is natuurlijk, volkomen op haar gemak, zeker van zichzelf, van haar kleding, haar uiterlijk. Zelfs wanneer het de tijd van de maand voor haar is, is zij geheel zichzelf. Zij ver trouwt op Tampax - weet dat het vol maakte bescherming geeft en dat haar geheim veilig is. Zelfverzekerd... waarom zou zij het niet zijn? Met Tampax inwendige sa nitaire bescherming heeft zij nooit last van oneffenheden, irriterend verband, met de problemen van meenemen of wegdoen. Zij weet: Tampax is pret tigermoderner. Waarom bent u geen Tampax ge- bruikster? U weet toch dat Tampax u helpt te vergeten dat er verschil is in de dagen van de maand! Probeer het deze maand nog. Haal Tampax bij de apotheker, drogist of speciaalzaak. Er is keuze uit twee absorptiegraden. Regular f. 1,50, Super f. 1,75 per doos, met Nederlandse gebruiksaanwijzing. Uitgevonden door een dokter- nu gebruikt door miljoenen vrouwen! TAMPAX (NEDERLAND) N.V. AMSTERDAM Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 16 mei a.s., benoemd tot burgemees ter van de gemeente Terneuzen mr. H. Rijpstra. Aan de heer Rijpstra is bij het zelfde Koninklijke Besluit gelijktijdig eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Smilde (Dr.). De heer Rijpstra is in 1919 geboren, gehuwd, Ned. Hervormd en lid van de C.H.U. Doch deze gezinnen hielden zich afwezig en de deuren van hun kamers waren op slot. Het derde gezin dat deze dag weg zou gaan moest op doktersadvies omdat de kinderen mazelen hebben nog blijven. Zo leek De Branding dinsdagmorgen wel op een belegerde vesting. De verhuiswa gen wachtte buiten, maar de gezinnen lie ten het afweten, omdat zij helemaal niet weg willen. Zij vinden het onredelijk dat zij reeds op de 26ste moeten verhuizen, terwijl pas op de 30ste hun contract afloopt. Dit ge beurt omdat de verhuizers geen andere dag beschikbaar hadden. Ook hebben de bewoners een lange brief en een telegram aan minister Klompé gestuurd en zij wei geren pertinent om weg te gaan, zolang daar geen antwoord op ontvangen is. Voor twee gezinnen, die binnen enkele weken een huis kunnen krijgen, wil men nog wel een dagcontract aangaan maai de leiding van De Branding zegt: „Dat is dwaasheid. Wij kunnen voor twee gezin nen geen compleet woonoord exploiteren. Wat ons betreft, mogen alle mensen blij ven tot aan de zomervakantie, want dan hebben de meesten een huis, de kinderen hebben geen leermoeilijkheden en de vre de is gered. Dat is in het belang van de gerepatrieerden. Nu lijkt het verdacht veel op een uitzetting. Na 30 april wordt er geen vergoeding meer voor de men sen betaald en zelf kunnen zij deze onmo gelijk opbrengen, want de toelage be- bedraagt slechts 4 per persoon per dag." Het gevolg was een telefonade tussen Doorwerth en Bureau Bijzondere Maat schappelijk zorg, maar gistermiddag was er nog geen oplossing gevonden. Voor degenen, die op bedrijven in de omtrek werken zijn op staande voet ont slagen aangevraagd, hetgeen uiteraard voor de betrokken firma's financiële con sequenties heeft. „Maar," zo zei men ons op de personeelsafdeling van een dezer be drijven, „dit is bij het B.B.M.Z. zo lang zamerhand een systeem geworden." In Scherpenzeel js het vijfjarige dochter tje Joke van de familie Voskuilen onder de aanhanger van een zestons vrachtwa gen gekomen, waardoor zij op slag werd gedood. Zij kwam op haar fietsje van het pad langs de ouderlijke woning de weg oprijden, toen de trekker van de zware ccnbinatie reeds was gepasseerd. Op de Ginnikenweg te Breda is de Bre dase J. W. van Hooydonk-Meijvis uit Bre da bij een aanrijding gedood. Zij sloeg met haar fiets linksaf en heeft daarbij vermoedelijk niet voldoende op het overi ge verkeer gelet. Zij werd aangereden door de personenauto en bezweek ter plaatse aan een sehedelbasisfractuur. Me vrouw van Hooydonk had geen kinderen. De 53-jarige Zeistenaar J. A. Sneilernan is om het leven gekomen, toen zijn auto op de Rijksweg 2, van Amsterdam naar Utrecht, van de rijbaan sloeg. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De heer S. haalde een auto in die circa 10Q kilometer reed.-Kort na-deze manoeu vre raakte zijn wagen van de weg af.. Hij schoot in 'n ondiepe sloot over de kop. en kwam na ruim dertig meter tol stilstand. De bestuurder werd uit de auto ge slingerd. Een personenauto, bestuurd door de 46- jarige heer Van der G. uit Rotterdam, is op de Groningerstraatweg te Midlaren (Dr.) uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst op het erf van een boerderij waarbij de auto totaal werd vernield. De medeinzittende, de 34-jarige heer J. C. van Schreven, directeur van de Amster- damsche Bank n.v., kantoor Veendam, was op slag dood. De bestuurder Van der G. bleef ongedeerd. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft de beslissing van de minister van Landbouw en Visserij, waarbij aan ir. F. van S. te Bilthoven, oud-hoofdingenieur bij de cultuur-technische dienst bij ge noemd ministerie, per 16 juni 1958 kort wachtgeld werd toegekend, vernietigd. De raad bepaalde voorts, dat de betrokken oud-hoofdingenieur met ingang van boven genoemde datum in het genot van lang wachtgeld moet worden gesteld. ACtverzentie 1 In de maanden februari en maart zijn de spreekuren der huisartsen in Tuindorp- Oostzaan te Amsterdam-Noord extra druk geweest vanwege de psychische en fysie ke gevolgen van de overstromingen half januari. Tevens kwam in die maanden verhoudingsgewijs meer dan elders in de stad geelzucht voor onder de kinderen. Bovendien vernamen de artsen meer reu maklachten. als gevolg van de verhoogde vochtigheidsgraad. Niettemin mag, de om standigheden in aanmerking genomen, worden gesproken van 'n algemeen goede gezondheidstoestand in dit zo ernstig ge troffen stadsdeel. Dit antwoorden B. en W. van Amsterdam op vragen van het raadslid de heer A. A. Verhij (comm) over de gezondheidstoe stand van de Tuindorpers en over de definitieve schadevergoeding. B. en W. zeggen, dat hun niets bekend is van grote ongerustheid onder de bewo ners over het uitblijven van de definitieve vergoeding. Wel verlangt men naar de eindrekening, maar er heerst volgens B. en W. onder de bewonders een redelijk begrip voor het feit, dat een slotuitkering pas kan worden vastgesteld, nadat de talrijke nadere opgaven en rekeningen van henzelf door het Nationaal Rampen fonds zijn verwerkt. Dit fonds is intussen begonnen met het zenden van eindafreke ningen aan de groep gedupeerden, waar van de ingezonden reparatienota's en ver klaringen van onherstelbaarheid konden worden aanvaard. Het lijkt B. en W. bepaald onjuist om zoals de vragensteller heeft gedaan te spreken van „vaak uiterst primitieve woonomstandigheden". Wel zijn volgens B. en W. de muren veelal nog niet be hangen en zijn nog niet overal de vloeren, deuren en ramen volledig uitgewerkt voor wat betreft het zwellen en krimpen. Ver lichting. verwarming en riolering functio neren echter normaal. Op grond van het in voorraad hebben van uit België afkomstige pornografische lectuur heeft de rechtbank te Arnhem de eigenaar van een uitleenbibliotheek in Nij megen veroordeeld tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van twee maanden met een- proeftijd van drie jaar en tot 200,- boete, of veertig dagen hechtenis. De in beslag genomen boeken moeten aan de circulatie worden onttrokken. De verdediger van de Berkelse mr. H. Schootstra arts Een 31-jarige patiënt uit een psychia trische observatiekliniek in Utrecht, die op 14 april in de Maastrichtsestraat te Den Haag werd gegrepen als verdachte van de grote juwelenroof op 9 april bij een juwelier thuis in het Haagse Benoor- denhoutkwartier, blijkt voor zijn arrestatie wonderlijke omzwervingen te hebben ge maakt. Tijdens deze tocht van twee jaar, die hem onder meer naar Oostenrijk en Zwitserland heeft gevoerd, voorzag hij door diefstallen in zijn onderhoud. In ons land pleegde hij verder nog inbraken in Velp, Arnhem, Bloemendaal en Maas tricht. Op 30 maart 1958 ontvluchtte hij uit de psychiatrische observatiekliniek te Utrecht. Een dag later belde hij op uit Brussel met de mededeling, dat men niet meer op zijn terugkomst behoefde te re kenen. Stelende en inbrekende zwierf hij door Oostenrijk en Zwitserland. Onderweg leerde hij een vrouw kennen. Het paar betrok in Vorarlberg een riante villa. Koopsom 150.000 Schillingen (ongeveer 22.000 gulden). Om aan het geld voor de aflossingen te komen, reisde hij in december 1958 naar Zürich. In het hotel daar stal hij voor een groot bedrag aan juwelen, contanten en effecten. De effecten verzilverde hij nog diezelfde dag bij een bank, waarbij hij de naam opgaf van een Nederlander, die in hetzelfde hotel als hijzelf logeerde. Toen de Zwitserse politie dit spoor volgde, kwam men uiteraard eerst bij de verkeer de Nederlander terecht. Deze man wist van niets, maar omdat er nóg een Neder lander in het hotel logeerde, doorzocht de politie ook diens kamer. De vogel was gevlogen, maar tussen de achtergelaten papieren vond de politie het adres van de villa in Vorarlberg. Man en vrouw werden daar gearresteerd en aan Zwitserland uit geleverd. In Genève zaten zij in voorar rest in afwachting van hun berechting omstreeks eind april van dit jaar. De vrouw zit daar nog, maar de man was inmiddels weer naar een psychiatri sche observatiekliniek gestuurd en wist daaruit op 31 maart te ontvluchten. Bij Maastricht kwam hij over de grens en zette daar meteen een flinke „kraak". Op 4 april was hij in Velp en pleegde er meteen drie inbraken. De volgende dag nóg een. Vervolgens in Arnhem twee en in Bloemendaal twee. Overal bestond zijn buit uit geld en sieraden. Hoe onwaarschijnlijk het ook klinkt, hij schijnt werkelijk niet te hebben geweten welke rijke buit hem wachtte, toen hij op 9 april op goed geluk de juwelierswoning in het Benoordenhout binnendrong. Voor ongeveer f 30.000.-- aan siei'aden had hij min of meer voor het meenemen, daar de juwelier en zijn huisgenoten bij hoge uitzondering één avond allen tegelijk de deur uit waren. Toen de inbreker zich in verbinding stel de met een verzekeringsagent met de me dedeling, dat hij tegen een flinke beloning inlichtingen kon verschaffen over de ver blijfplaats van de juwelen, zodat de ver zekeringmaatschappij de dertigduizend gulden niet zou behoeven uit te betalen, liep hij tegen de lamp. Een deel van de juwelen had hij in zijn bezit, het andere deel lag in het bagagedepot op het station. De politie constateerde uiteraard vrij snel, dat er tussen de in beslag genomen buit juwelen en sieraden zaten, die niet van de inbraak in het Benoordenhout af komstig waren. Zo kwamen de andere in braken aan het licht en daarmee de avon tuurlijke zwerftocht van de 31-jarige man. Vanmorgen om halftien is in Leeuwar den het opzienbarende proces begonnen tegen de Berkelse arts O., die zoals be kend terecht staat verdacht van gifmoord op zijn evenals hij tot levenslang veroor deelde medegevangene Lodder. Om acht uur vanmorgen waren de eerste belang stellenden al voor het gerechtsgebouw aan wezig. Het aantal groeide langzamerhand tot een honderdtal. Naast de autoriteiten van politie en justitie en zestig journalis ten konden er slechts ongeveer 40 belang stellenden een plaatsje in de rechtszaal vinden. Incident Tientallen journalisten uit binnen- en buitenland waren gisteren op een perscon ferentie in het paleis van Justitie te Leeu warden aanwezig waar de officier van Justitie, mr. H. Gelinck enkele zakelijke gegevens meedeelde omtrent het te voeren proces. Een incident ging aan de perscon ferentie vooraf, namelijk toen mr. Ge linck de persfotografen uit de zaal liet verwijderen. Hij vond het optreden van de heren „onhebbelijk" en „misbruiken van de gastvrijheid". Hij waarschuwde ervoor dat er tijdens het proces dergelijke din gen niet getolereerd zullen worden. De Berkelse arts zal niet in gevangeniskle ding terecht staan, maar in een gewoon kostuum. Reserve-rechter Voor het geval een rechter ziek zou worden, waardoor de procesvoering zou worden vertraagd, is mr. J. K. W. Schön- feld aangewezen als reserve-rechter. Hij zal het gehele proces, dat door mr. H. J. van Maanen wordt voorgezeten, bijwonen. De andere rechters zijn mr. J. van Ge- lein Vitringa en mr. W. J. Borgerhoff Mulder. Mr. Gelinck vertelde nog dat er niets in de weg staat om tot een eventuele strafoplegging van de verdachte té komen. Het gehele proces zal op de band wor den opgenomen. Voor de behandeling zijn voorlopig drie dagen uitgetrokken. Er zijn 25 getuigen a charge gedagvaard. Verdachte ontkent „Wat deze man Lodder ook in zijn leven gedaan mag hebben, hier is een mens on tijdig tot de eeuwigheid geroepen. Daar om zullen wij te zijner nagedachtenis enige ogenblikken stilte betrachten", zei de president'van de rechtbbnk. mf. H. J. van Maanen bij net begin van de zitting. De BerMse. f^Ts, zeer ve*oud<uxL en in hetzelfde kostuum, dat hij zes jaar gele den in zijn eerste proces droeg, boog het hoofd. „Hebt u gedaan wat u in de dagvaar ding is ten laste gelegd", was daarna de eerste vraag van de president aan ver dachte. „Neen". „Ook niet ongeveer of iets dergelijks?" „Neen". ..De rechtbank is de politie dank ver schuldigd voor het vele goede werk, dat zij verricht heeft", zei de president ver volgens. Daarna hoorde de rechtbank prof. dr. W. Froentjes, directeur van het Gerech telijk Laboratorium uit Den Haag. Ook dit verhoor was voorlopig zeer vluchtig. Er werd slechts even gesproken over de brie ven, die L. geschreven zou hebben. De envelop van de brief aan de directeur van de strafgevangenis was dicht gelikt door- iemand die dezelfde bloedgroep als O., maar niet als L. heeft. Ook het eerste verhoor van de 56-jarige Mr. Gelinck, openbare aanklager Het Betuwse plaatsje Huissen wordt sinds enkele maanden geplaagd door een brandstichter die in zijn activiteiten twee kenmerken laat blijken: hij heeft voor de uitoefening van zijn hobby een voorkeur laten blijken voor de nacht van zondag op maandag. Verder kiest hij als object dik wijls oude, landschap ontsierende, opstal len. De rijkspolitie gelooft niet met 'n pyro maan te doen te hebben, doch met een zonderling. Op het ogenblik staan acht branden op naam van deze zonderling: drie schuren, drie hooimijten en twee tuinderswoningen. De politie die vooral op zondagnacht scherp uitkijkt, merkte een maal, dat de maniak op vijfhonderd me ter van wachtlopende agenten 'n oud huis je in brand stak. De brandstichter ver dween in het duister. gevangenisarts dokter H. Wiarda Bakker nam weinig tijd in beslag. Deze getuige had op woensdagochtend 5 februari 1958 het lijk van L. onderzocht. „Constateer de u iets bijzonders aan het slachtoffer, of lag het lijk normaal? vroeg een dei- rechters, mr. W. J. Borgerhoff Mulder. „Ik heb niets bijzonders gezien". De ge vangenisarts had het slachtoffer niet ver der onderzocht, omdat er toch sectie verricht zou worden. Cipier getuigt „Mijnheer O. was 's avonds van zeven tot halftien wel vaker in de cel bij L. met de deur dicht", zei daarna de 35-jari- ge gevangenbewaarder J. G. J. Weerman. „Het was niks bijzonders, dat die avond van 4 februari de deur van L's cel dicht was toen O. 's avonds bij hem was. „Is O. die dinsdagavond, nadat hij de film had gezien, vóór de andere gevangenen uit snel naar de cel van L. gelopen?" „Dat kan ik niet zeggen". „U hebt die avond L. nog even goedenacht gezegd. Wat deed hij toen?" „Hij stond met de rug naar mij toe. Ik dacht dat hij schreef". ..Hebt u nog iets gemerkt van een twist gesprek tussen L. en O."? „Niets gehoord, edelachtbare". „Sommige gedetineerden hebben verklaard, dat de cellen zo geho rig zijn, dat men zoiets moet horen". „Ja, maar 's avonds voor het naar bed gaan is er zo'n geroezemoes; dan merk je dergelijke dingen niet". Ook de verdediger, mr. H. Schootstra, stelde de gevangenbewaarder enige vra gen. Bijna steeds antwoordde deze: „Dat kan ik niet zeggen", of „dat weet ik niet". De Berkelse arts zei daarop, dat de celdeuren na de film niet gesloten waren. De hele rij, waarin ook mijn cel is, was open, zei O. Daarna legde de 42-jarige gevangenbe waarder M. de Jong, die L. op de be wuste woensdagochtend dood in zijn cel vond. zijn verklaring af. De zitting duurt voort. Diamanten echtpaar. Het echtpaar C. G. Thoen-Van Hoorn, wonende te Ugche- len bij Apeldoorn, heeft zijn diamanten echtvereniging gevierd, waarbij bruid (84) en bruidegom (80) niet over gebrek aan belangstelling te klagen hebben gehad. Burgemeester mr. A. L. des Tombe kwam namens het gemeentebestuur zijn geluk wensen aanbieden en voorts werd er ook een fruitmand van de gemeente Apeldoorn overhandigd. De heer en mevrouw Thoen wonen al meer dan 25 jaar in Ugchelen. Vliegveld Rotterdam. Passeerden óp tweede paasdag voor het eerst in de ge schiedenis van de luchthaven Rotterdam meer dan duizend passagiers de controle, het afgelopen weekend werd dit aantal ver overtroffen. Het waren er zaterdag 1221 en zondag 1641, de transito-passagiers niet in begrepen. Val. De 2-jai-ige Marijke Brussee uit de Stieltjesstraat te Den Haag, viel in een onbewaakt ogenblik uit het raam aan de achterzijde van de ouderlijke woning. Een in de tuin hangende drooglijn brak geluk kig de val. Het enige wat de verschrikte moeder constateerde was een opgezet neusje. Voor alle zekerheid is het kind ter observatie opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. Raam dicht. De rechtbank in Den Haag heeft een 20-jarige los-arbeider uit Wateringen veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden, omdat hij in de bus naar het Westland bij een ruzie over het sluiten van een raampje een tuin der met een rubberslang zodanig in het gezicht had geslagen, dat deze hierdoor aan een oog vrijwel blind is geworden. Corruptie. De rechtbank te Roer mond heeft gistermorgen de gemeente secretaris van Bergen in Noord-Limburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek en ontzetting uit zijn ambt voor vijf jaar wegens het laten op maken van een notariële akte waarin een lagere dan de werkelijke koopsom was opgenomen. Verder had hij voor de inkom stenbelasting neveninkomens niet of te laag opgegeven. Ook had hij giften aange nomen om te bewerkstelligen dat er spoe dig bouwvergunningen afkwamen. Vergiftigd. In een onbewaakt ogen blik heeft het anderhalfjarig dochtertje van mevrouw Van de S. uit Oldenzaal, die met het kind bij haar ouders op bezoek was, uit een flesje benzine gedronken, dat bij het radiotoestel stond. Het kind werd onmiddellijk naar het rooms-katholiek ziekenhuis gebracht, waar het is over leden. Prijsverlagingen in Tsjechoslowakye. In Tsjechoslowakije zijn de prijzen van een groot aantal consumptiegoederen deze week verlaagd, aldus heeft de ambassade in Londen medegedeeld. Jaarlijks zal de bevolking van Tsjechoslowakije 65 miljoen pond (ca. 650 miljoen gulden) minder uit geven voor consumptiegoederen, 700 mil joen gulden minder voor levensmiddelen en 70 miljoen gulden minder voor elek triciteitsgebruik. Ter inleiding van het tweede gifmoord- proces tegen de Berkelse arts heeft de officier van Justitie te Leeuwarden mr. M. H. Gelinck, gisteren voor de pers nog eens een résumé gegeven van de omstan digheden die tot deze nieuwe rechtszaak tegen de arts O. geleid hebben. De pers fotografen, die ook op deze bijeenkomst verschenen waren, werden echter tijdens de persconferentie op last van de officier verwijderd, hetgeen met enig geharrewar gepaard ging. De fotografen verdwenen tenslotte, na op luide toon hun misnoegen over deze uitsluiting kenbaar gemaakt te hebben. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Jutrijp-Hommerts A. P. Nauta te" Sint Johannesga. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hilversum dr. J. Kooij, a.s. emeritus predikant te Amsterdam. Bedankt voor Zoetermeer A. J. Wijn- maaien te Maartensdijk. Gercf. Kerken Beroepen te Berlikum H. A. Starren- burg te Kantens. Beroepen te Andel W. de Vries, kand. te Apeldoorn te Oudemirdum G. J. van den Pol, kand. te Nijkerk. Aangenomen naar Clinton (Ontario, Canada) L. Slofstra te Hengelo (O.). Geref. Gemeenten Bedankt voor Gorinchem en voor Oost- kapelle C. Hegeman te Genemuiden. Baptisten Gemeenten Beroepen te Groningen-Zuid H. van der V/erf te Emmen. Bedankt voor Almelo I N. Bandstra te Haulerwijk. Advertentie flitsen de pijn weg Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Noordzee handhaafde zich een rug van hoge druk, die een verbinding vormt tus sen een hogedrukgebied bij Ierland en een maximum bij Nova Zembla. Aan de flank van deze hogedrukcombinatie bleven noor delijke winden koude lucht aanvoeren, waarin vannacht plaatselijk nachtvorst voorkwam. Een kleine storing die dins dag in Zweden behalve regen ook plaat selijk sneeuw bracht, trok naar Duitsland waar in de afgelopen nacht ook hier en daar sneeuw is gevallen. In ons land bracht een uitloper van de storing vanmor gen wat regen. Een volgende storing bracht vanmorgen weer sneeuwval in de omgeving van Stockholm. Ook deze sto ring komt dichterbij, zodat er ook morgen kans is op wat neerslag. Het koude weer blijft aanhouden en vannacht is er op nieuw plaatselijk nachtvorst te verwach ten. WERKRAPPORTEN Donderdag 28 april Zon op 5,17 uur, onder 19.59 uur. Maan op 7.02 uur, onder 22.32 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 27 april Hoog water 4.42 en 17.01 uur. Laag water 0.24 en 12.46 uur. Donderdag 28 april Hoog water 5.15 en 17.34 uur. Laag water 0.59 en 13.20 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen Duiten- en binnenland heden A morgen 1 UUT Neerslag: i 2! 6 laatste 24 UUT s-S u a te S3 Den Helder regen n 9 0,1 Ypenburg half bew n 10 2 Vlissingen licht bew. nnw 9 2 Eelde regen n 10 2 De Bilt zwaar bew nw 10 0,4 Twente regen n 10 1 Eindhoven geheel bew nw 11 2 Zd-Limburg geheel bew. wzw 10 4 Helsinki geheel bew. o 8 4 Stockholm sneeuw n 3 5 Oslo zwaar bew zzo 10 0 Kopenhagen licht bew n 7 1 Aberdeen motregen n 13 0,1 Londen licht bew. n 14 0,1 Amsterdam half bew. nnw 11 1 Brussel zwaar bew wzw 11 5 Luxemburg zwaar bew. n 7 5 Parijs licht bew. n 13 0,4 Bordeaux onbewolkt ono 18 0 Grenoble licht bew. nnw 15 1 Nice zwaar bew n 16 0,1 Berlijn licht bew. 0 8 1 Frankfort regen w 10 2 München geheel bew. w 5 3 Zürich mist nnw 8 13 Genève licht bew. nno 13 0 Locarno licht bew. ono 16 0 Wenen zwaar bew w 9 0 Innsbruck sneeuwbui ozo 6 1 Belgrado onbewolkt windst. 0 Athene licht bew. windst. 20 0 Rome regen zzo 18 5 Ajaccio half bew. 0 19 0 Rladrid licht bew. windst 23 0 Mallorca onbewolkt windst 0 Lissabon geheel bew windst. 0 c

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2