Zeerechtconferentie mislukt een volslagen ehaos dreigt Wereldnieuws NAAIMACHINES Oberlander treedt definitief als minister af op 3 mei Rijke bron ENGEL Algerijnse delegatie uit Cairo naar Peking Westduitse subsidie voor Joop Zwart? Erasmus houdt vast aan noodtoestand in Z.-Afrika Morgennacht begint Arabische tegen-boycot 3 f Van dag tot dag Handgemeen in Seoel CDU stelt zelf commissie van onderzoek voor Euratoom verzet zich tegen Frans-Russische overeenkomst Chessman heeft alle hoop nog niet laten varen RESOLUTIE KWAM EEN STEM TEKORT Loffelijk Amerikaans leiderschap kon niet genoeg tzvijfelaars winnen Op de WOENSDAG 27 APRIL 1960 Een in ontwikkeling zijnd initiatief van een aantal jongeren afkomstig uit diverse milieus van maatschappelijke, po litieke en religieuze aard zal op 7 en 8 mei nadere vorm krijgen tijdens een conferentie te Bilthoven. Hier komen dan gespreksgroepen uit verschillende plaat sen des lands samen, om in een vrije, ongeremde gedachtenwisseling te zoeken naar het gemeenschappelijke bindmiddel tot samenwerking. De overweging, die tot dit initiatief heeft geleid, is samen te vatten in de stel ling dat ondanks verschillen van inzicht, levensbeschouwing, milieu, motieven en denkbeelden de maatschappelijke opga ve voor iedereen ligt in het samen-leven, en dus in hel samen-werken op het punt van onderlinge verstaanbaarheid en ver draagzaamheid. In deze overweging ligt een onuitge sproken, doch zeer duidelijke kritiek op het zuilensysteem en het prin cipiële groeps-isolationisme, welke beide praktijkverschijnselen geleid hebben tot dogmatische eigengereidheid en onwetend heid op alle gebieden des levens. Dat een groot aantal jongeren zich reeds boven deze kritiek hebben uitgewerkt tot een prakti sche toepassing van de consequenties er van, stemt tot voldoening. Het is natuur lijk de grote vraag, of te Bilthoven re sultaten zullen worden bereikt die nieuwe wegen zullen wijzen, doch in ieder geval zal Bilthoven een ontmoetingsplaats en een contactmogelijkheid leveren, die beide uit gang voor verdere ontwikkelingen vormen. Bestaat er voor de jongeren van allerlei slag inderdaad een gemeenschappelijk bindmiddel? De theorie is in deze kwestie altijd schoner gebleken dan de praktijk. Men mag niet te hoge verwachtigen heb bent ten aanzien van de bereikbaarheid der idealen, die de leden der gespreks groepen naar Bilthoven trekken. Wie er te veel van verwacht, vergeet wellicht dat niets moeilijker is voor de mens dan zijn eigen overtuigingen vrijwillig te in jecteren met die van anderen met het doel, van elkander de goede dingen te leren. Meestal gaat men naar dergelijke confe renties met het bewuste voornemen, te trachten „dwalenden" te bekeren. Discus sies van deze aard worden meestal ge voerd in het eerlijke streven, andei-en iets te geven waarbij helaas vaak innerlij ke weerstand bestaat tegen de mogelijk heid. van anderen iets te ontvangen. Men wordt er zelden toe gebracht, afstand te nemen van eigen roestige dogma's op welk gebied ook en deze objectief te toetsen aan de in het midden liggende realiteit. Wanneer deze jongeren in Bilthoven het zó ver zouden kunnen brengen, zouden zij een rijke bron van zelfstandig denken voor zich zelf hebben aangeboord, waarvan zij de eigenlijke rijkdom waarschijnlijk pas in hun volwassenheid zullen beseffen. Het zij hun van harte toegewenst. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR 1*1 TEL 14444 CAIRO (UP# Vandaag is een offi ciële Algerijnse delegatie, onder leiding van rebellenleider Belkacem Kerim uit Cairo vertrokken voor een staatsbezoek aan communistisch China van twaalf da gen. Kerim is vice-president van de Alge rijnse voorlopige regering. De premier der rebellen, Ferhal Abbas, heeft on langs gezegd dat de rebellen overal zou den proberen hulp (e krijgen, onder ande re in communistisch China. Op het plein voor het. stadhuis in Seoel kwam het maandag tot. een hand gemeen tussen studenten en politie. Terwijl de rook van een in brand ge stoken politiewagen over de gebouwen drijft, gaat. de strijd verwoed voort.. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitsc minister van Vluchte lingenzaken, professor dr. Theodor Ober lander, is in Karlsruhe eindelyk door de knieën gegaan. Aan de vooravond van de jaarvergadering van de C.D.U., die hier in Karlsruhe vandaag begon, ging de zo zeer aan zijn ministerambt gehechte en hard nekkige bewindsman er mee akkoord dat de C.D.U. in de Bondsdag een verzoek lot het instellen van een parlementaire onderzoekingscommissic zal indienen. Daarna, op 3 mei, treedt Oberlander af. Naar men ons van C.D.U.-zijde mee deelde, stond Oberlander eerst tegenover het partijbestuur en vervolgens tegenover de partja,commissie van de C.D.U. Daarbij bracht hij opnieuw zijn dringende wens naar voren rehabilitatie te krijgen via een parlementaire onderzoekingscommissie. De C.D.U. wil kennelijk van twee wal len eten. Zij wil Oberlander kwijt en zij wilde tevens zijn voorstel van een parle mentaire commissie overnemen om de S.P.D.. die ook zo'n voorstel achter de hand heeft, de wind uit de zeilen te nemen. Al dus besloot men dat de C.D.U.-Bondsdag fractie op 5 mei Bondsdagvoorzitter Ger- stenmaier zai verzoeken een parlementaire commissie in te stellen, die het verleden van Oberlander moet onderzoeken. Tege lijkertijd treedt de minister dan af. Er is geen terug meer voor hem moge lijk: van opnieuw met verlof gaan zal geen sprake kunnen zijn. Oberlander geeft zijn ministerschap, waaraan hij de laatste we ken halsstarrig heeft vastgehouden, volgen de week dus eindelijk op. Oberlander zal niet meer als minister, maar als Bondsdag lid voor de parlementaire commissie ver schijnen. Twee vragen Men neemt aan dat Oberlander geheel alleen tegenover partijbestuur en partij- commissie heeft, gestaan. De vraag is-thans in hoeverre de C.D.U.-Bondsdagfractie Oberlander's voorstellen voor een parle mentaire commissie zal overnemen. De mi nister sprak vorige'week met Gerstenmaier af dat zo'n commissie zou moeten onder zoeken: 1) welke rol hij tijdens en na de gebeurtenissen in Lemberg in 1041 heeft gespeeld. 2) Of hij reeds voor 1939 de nazi rassen- en -Oosteuropese politiek heeft ge propageerd en of hij een representant was van de onderdrukking.?- en uitmöordings- (Van onze correspondent in Bonn) De Nederlander Joop Zwart, secretaris van de internationale Lemberg-onderzoe- kingscommissie in de zaak Oberlander heeft van de Westduitse regering een sub sidie van vijfduizend mark gekregen, al dus meldt het S.P.D.-orgaan „Politisch- parlamentarische Presse-Dienst" mee. Zwart, die te Bonn thans voor een Ne derlands weekblad als correspondent werk zaam zou zijn, kreeg dit bedrag van het Bundes Presse-Amt, het Westduitse rege ringsbureau voor pers- en informatie aan gelegenheden. dat onder leiding staat van staatssecretaris en regeringsperschef Von Eckardt. Dit. bureau weigerde het bericht over subsidie aan Zwart te bevestigen. Het verklaarde evenwel dat het hier om een affaire gaat waarover geen inlichtin gen kunnen worden verstrekt. Volgens het S.P.D.-orgaan zou de C.D.U.- bondsdagafgevaardigde dr. Darzel, een der leiders van de anti-communistische Westduitse organisatie ,,Rettet die Freiheit" zich borg hebben gesteld voor Zwart en zelfs een bank hebben genoemd waarop het geld voor de Nederlander kon worden ge stort. politiek tegenover de Oosteuropese volken. Daarbij zou tenslotte moeten worden on derzocht of hij een persoonlijke verant woording draagt voor de misdaden van de Duitsers in Oost-Europa. Hel valt moeilijk in te zien, nadat Ade nauer Oberlander „donkerbruin" (een nazi van formaat) heeft genoemd, dat de minis ter geen nazi van kaliber is geweest. En voorts dat hij als kenner van Óost-Europa geen verantwoordelijkheid zou hebben ge dragen voor de nazi-politiek in Oost- Europa. (Reuter) In Oost-Berlijn. waar Ober lander bij verstek wegens oorlogsmisdaden wordt berechf, wordt morgen de uitspraak verwacht. Volgens de Oostduitse wet kan de verdachte ter dood worden veroordeeld. Een Russische getuige, Ivan Aleskerov, verklaarde dat hij officier was geweest in het Duitse Bergmannbataljon, dat bestond uit voormalige Kaukasische krijgsgevan genen onder bevel van Oberlander. Dit ba taljon had volgens de getuige deelgenomen aan „afschuwelijke pogroms tegen de Jo den" in de Kaukasus. Toen dertig krijgs gevangenen werden doodgeschoten zei Oberlander volgens getuige, dat men je gens bolsjewisten geen vormen in acht be hoefde te nemen. Naar wij van bevoegde zijde in Brussel vernemen zijn besprekingen gaande tus sen de Euratoom-Commissie en de Fran se regering naar aanleiding van het on langs gesloten akkoord met de Sovjet-Unie over een gemeenschappelijk onderzoek naar het vreedzaam gebruik van kern energie. In kringen van Euratoom acht men namelijk deze overeenkomst gedeel telijk in strijd met de bepalingen en de geest van het Euratoomverdrag. De overeenkomst werd gesloten tijdens het bezoek, dat premier Kroesjtsjev de vorige maand aan Frankrijk heeft ge bracht. Overeengekomen werd. dat het Franse commissariaat voor kernenergie en de daarvoor in de Sovjet-Unie bestaan de organisatie niet-geheime gegevens zul len gaan uitwisselen, Franse en Russische geleerden met elkaar samen gaan werken en dat. dit contact uiteindelijk zal gaan lei den tot gezamenlijke proefnemingen. Het Euratoom-verdrag schrijft voor, dat de lid-staten met derde landen geslo ten overeenkomsten op het gebied van de kernenergie ter beoordeling voorleggen aan de Euratoom Commissie. Van Fran se zijde is echter aangevoerd, dat het hier een overeenkomst betreft, die door een niet-regeringsinstantie is aangegaan en dus niet valt onder deze verplichting. KAAPSTAD (UPI) In de Zuidafri- kaanse senaat heeft minister van Justitie F. C. Erasmus verklaard, dat de noodtoe stand zal worden gehandhaafd in Zuid- Afrika, zolang snel optreden mogelijk moet zijn. In het Lagerhuis is namens een groep van 116 vooraanstaande burgers van Kaap stad aan voorzitter Paul Sauer een aan premier Verwoerd gerichte petitie over handigd, waarin beëindiging van de nood toestand en wegneming van de oorzaken ervan door middel van overleg met leiders der naturellen wordt bepleit. JOHANNESBURG (UPI) De twee Europeanen en 28 negers en kleurlingen, die te Johannesburg terechtstaan wegens hoogverraad het proces is in december 1956 met 156 verdachten begonnen heb ben vandaag hun raadslieden ontslagen, omdat eventuele getuigen a décharge inge volge de bepalingen op de noodwet niet kunnen worden gehoord 'zonder dat zijzelf in gevaar komen. De verdachten menen niet dat toezeggingen van de minister van Justitie, Erasmus, als zouden de getuigen a décharge vrijuit kunnen gaan, veel waarde hebben. De politie heeft, dinsdag in Johannesburg 37 naturellen gearresteerd. Dinsdagoch tend deden 200 politiemannen een inval in het negerdorp Njanga. Een militair cordon sloot de plaats van de buitenwereld af. Er werden 57 niet-blanken gearresteerd. Hoe veelheden wapens en sterkedrank werden in beslag genomen. Maandagavond deed de politie een inval in negerwijken van Saint Helena in Oranje Vrijstaat. In Theunissen werden zestig negers gearresteerd, voorna melijk omdat zij geen pas bij zich hadden. In Welkom werden 72 naturellen schuldig bevonden aan kleine overtredingen. Zij kregen boetes van tien shillings (of acht dagen gevangenisstraf) tot veertien pond (of zestien dagen).' SAN FRANCISCO (Reuter) Caryl Chessman heeft de hoop. dat hij te elfder ure nog aan de gaskamer zal kunnen ont komen, nog niet geheel opgegeven. Zijn advocaat zei dat nu alleen nog maar ge hoopt mag worden op het geweten van gouverneur Brown van Californië. Brown heeft echter laten weten, dat de grondwet hem verbiedt opnieuw in te grijpen, ten zij een meerderheid van de leden van het hooggerechtshof een schriftelijke aanbe veling doet. (Van onze reisredactewr) GENEVE, 27 april. De tweede internatio nale zeerechtconferentie is mislukt. Het Canadees-Amerikaanse compromisvoorstel tol uitbreiding van de drie mijlszone kreeg gisteren in het Geneefse palcis der volkeren een stem te weinig voor de twee derde meerderheid, nodig om orde te scheppen in de chaos in het leven geroepen door communistische. A fro-Aziatische en Zuid-Amerikaanse landen, die op eigen houtje hun territoriale wateren hebben uit gebreid tot stroken van 12 tot 200 mijl. Er ging een zucht van wanhoop door de delegaties der maritieme naties, waaron der ook dc Nederlandse, toen de telling voltooid was: 54 vóór. 28 tegen, 5 onthou dingen. De diepste zucht ontsnapte aan de borst van de Amerikaanse delegatieleider, Athur Dean. die vóór de conferentie vijf tig landen had afgereisd, en daarbij tot een wandelende scheepvaart- ncyclo- paedie was geworden, die gedurende vijf- cneenhalve week alle argumenten en alle diplomatieke drukmiddelen had gebruikt, die gisteren in een ondraaglijke spanning zijn schaapjes bleef tellen en toen moest concluderen dat er één tekort kwam. Er gingen kwade blikken naar de zes delegaties (Chili. Ecuador, Japan, San Salvador, de Philippijnen en India) die bij het scheiden van de markt hun toezeggin gen niet gestand deden. De kwaadste trof fen de Indische delegatie. Deze stemde te gen in plaats van zich te onthouden, op een ijlboodschap van Krishna Menon, die een woede-aanval' had gekregen omdat eerder zijn stokpaardje, beperking van doorvaart door oorlogsschepen, de eind streep niet had gehaald. Zo strandde op deze conferentie, die van- iiilg* ochtend gesloten werd. in het gezicht van de haven de Amerikaans-Canadese reso lutie, die voorzag in de uitbreiding van de territoriale wateren van 3 tot 6 mijl, met daarbuiten nog eens een zes mijlszo ne voor de visserij van hei kustland. In die zone zouden andere landen hun tradi tionele visgronden nog gedurende 'n over gangsperiode van tien jaar mogen bevis sen. Deze compromisresolutie kwam pas na lange en hevige geschillen "tussen de Westelijke mogendheden tot stand. Voor Nederland, dat een groot deel van zijn haringgronden binnen een twaalf mijlszone langs de Engelse kust vindt, betekende zij al een rib uil hel lijf. want wanneer de Engelse trawlers over tien jaar uit de IJslandse wateren zouden moeten vertrek ken en noodgedwongen in het thuiswater zouden moeten gaan opereren, zou er voor de Nederlanders niet veel plaats overblij ven. Eenzijdige maatregelen Nochtans had de Nederlandse delegatie zich neergelegd bij deze resolutie, die een belangrijke stap had kunnen betekenen bij de codificatie van het zeerecht, waarvoor de Nederlander Hugo Grotius in 1609 met zijn „mare liberum" de basis legde. De drie-mijlszone die zo lang in zwang is gebleven was gebaseerd op de toenmalige draagwijdte der kustbatterijen, het daad werkelijke middel van de staat om zijn soevereiniteit t.e bevestigen. Maar sinds dien is er veel veranderd. De Sovjet-Unie en andere communistische landen breid den hun territoriale wateren eenzijdig tot twaalf mijl uit. Ecuador en Chili maakten er maar liefst 200 mijl van en Indonesië verklaarde alle zeeën van de archipel tot binnenwater. Deze eenzijdige maatregelen dreigden met al hun complicaties op het gebied van scheepvaart, handel, visserij en vlootbewegingen tot volslagen chaos te leiden. Een algemene uitbreiding tot een twaalf mijlszone zou 118 zeestraten tot territoriale wateren maken. Egypte en Saoedi-Arabië zouden dan bijvoorbeeld Is rael kunnen wurgen door de Golf van Akaba af te sluiten. De landen die om commerciële, politieke en ook vaak emo tionele redenen uitbreiding van hun terri toriale wateren verlangden, hebben zich overigens veelal nauwelijks rekenschap ge geven van de technische konsekwenties: slechts twint ig percent van 's werelds vuur torens reikt verder dan drie mijl. de ba kening en patrouillering zouden enorme sommen vereisen. Om al die redenen werd in 1958 de eerste zeerechtconferentie in Genève be legd. maar die faalde volkomen. In de afgelopen 5 'A week hebben 600 experts van 88 landen daarom op verzoek van de assemblee van de UNO opnieuw onderhan deld, maar tevergeefs. Een gecombineerd voorstel van Afro-Aziaten. de Sovjet-Unie en enkele Zuid-Amerikaanse landen tot het instellen van twaalf-mijlszones baalde in de commissie zelfs de enkelvoudige meer derheid niet. Een voorstel uit dezelfde hoek om de kwestie voor de komende vijf jaar in handen te geven van de UNO-as- semblee kwam er ook niet door. Een amendement van Brazilië, Cuba en Uru- quay op de Canadees-Amerikaanse reso lutie dat uitzonderingen mogelijk maakte voor landen, wier economie en volksvoe ding voornamelijk op de visserij berust, kwam er wel door. in tegenstelling tot een IJsland's amendemem dat op dit stuk nog wat verder ging. Maar het hielp allemaal niets, want de resolutie zélf sneuvelde. Hoewel tot op het laatste moment ver- ondersteld werd. dat zij het met de hak ken over de sloot zou halen. Multilateraal verdrag? Wat nu? Nadat men over de eerste schok heen was, vonden vele voorstem mers dat nu toch duidelijk is aangetoond, dat zowel niet een absolute dan toch een zeer grote meerderheid zich had uitge sproken voor een beperking der territori ale aanspraken en de visserijrechten. En aangezien er geen besluit is gevallen mag men aannemen, dat zij inmiddels aan de drie-mijlszone, aan de huidige status quo, zullen vasthouden. Dit in afwachting van de nieuwe conferentie, die de U.N.O.-as semblee wel bijeen zal roepen, wanneer het falen van de huidige haar is gerap porteerd. Er is tenslotte nog één moge lijkheid: een multilateraal verdrag tussen de 54 voorstemmers van de resolutie. Daar wordt al over gesproken, maar mak kelijk zal het niet zijn. De Nederlander M. Goudswaard, die binnenkort met een aantal personen van verschillende nationaliteit, in Cairo terecht zal staan op beschuldiging van spionage voor Israël. CAIRO (Reuter) De secretaris-gene raal van de internationale federatie van Arabische arbeiders heeft dinsdag tijdens een in Cairo gehouden persconferentie me degedeeld, dat dc Egyptische havenarbei ders, die voornemens zijn met ingang van vrijdag te middernacht een boycotactie te gaan voeren tegen Amerikaanse schepen verwachten de steun te zullen krijgen van zeventien Afrikaanse vakverenigingen naast die van de vakbonden in de gehele Arabische wereld. Voorts zal het ge schikte moment worden afgewacht om de boycotactie uit te breiden tot Amerikaan se vliegtuigen. De secretaris-generaal. Asad Ragah verklaarde verder, dat de boycot zelfs zal worden toegepast op schepen, die voorra den ten behoeve van vluchtelingen aan brengen of voorraden onder punt vier van het hulpverleningsprogramma voor onder ontwikkelde landen. Langs steile afgronden Het eigenaardige is, dat van alle mid delen van openbaar vervoer de trein het meest geëigend blijkt te zijn voor intiem.e onthullingen uit hel menselijk leven. In een vliegtuig komt het, geloof ik, niet of hoogst zelden voor, dat uw buurman u toevertrouwt grote last van spat-aren of hamertenen te hebben; nooit, heeft iemand, in tram of bus mij verteld dat. zijn gade zulk een uitmuntende bereidster van een stevige Hollandse pot is, of dat mejuffrouw zijn dochter losse verkering heeft met. een nietsnut of losbol en zelden is het mij op een boot overkomen, dat mij een peilloze blik vergund werd in de diepe, duistere krachten van een onharmonieus liefde leven. De trein echter lijkt zich gemakkelijk tot uitstortingen van het diepere gevoels leven te lenen. Althans: mij overkomt het herhaaldelijk dat ik, ongevraagd doch in gulle overdaad, bijzonderheden te verne men krijg over strikt-persoonlijke aange legenheden van de man of de vrouw te genover mij. Hoe dikwijls ik, tussen Aerdenhout en Leiden, mocht vernemen dat meneer z'n zwager een tyran voor meneer z'n zuster is, valt moeilijk te schatten en het aantal gevallen van oorsuizingen, gebitsbezwa- ren, maagaandoeningen, nier ongemakken en leverkwalen, waarvan ik op gulle wijze deelgenoot ben gemaakt tussen Utrecht en Gouda, is niet meer bij benadering te schatten. Overigens zijn er nieuwe factoren in de gesprekstof gekomen, parallel lopend met de geest des tijds. Het depravisme van de huidige jeugd, die zich onttrekt aan de ouderlijke macht en die zich, onbekom merd om de inzichten van pa en moe, noch om derzelven gruwelijk verdriet, over geeft aan orgieën van grammofoonmuziek, bromfietsgeknetter en roomijs, is een ge liefd onderwerp van vertrouwelijk beklag. Ook de inzichten ten aanzien van het afbetalingsstelsel, die hun apotheose vin den in de raadselachtigheid van het finan cieringssysteem van buren, vrienden en familieleden, doen luid en langdurig op geld. Deze zorg om andermans budgetair evenwicht pleegt te eindigen in de diep- vertrouwelijke mededeling, dat spreker of spreekster ad hoe („daar ben ik misschien heel eigenaardig in") zich het nooit in 't hoofd zou halen iets te kopen „wat ik niet betalen kan; dat heb ik niet van mijn ouders geleerd." Behalve een aantal navrante familiever houdingen en diagnoses van het huidige (onbegrijpelijke) wereldbestel; bewolkte profetieën omtrent het uiteindelijke lot, be schoren aan misdadige schoonzusters, cri minele. neven en zedeloze zwagers, slin gert de conversatie zich gaarne, als een vlugge klimplant, om. het afschuwelijke feit. dat de minst, draagkrachtigen televi sie of wasmachines bezitten, die de wei- gesitueerde spreker of spreekster zich heus niet veroorloven kan. Treinreizen lokken uit tot vertrouwelijk heid. die mij dikwijls doet genieten van een even schilderachtige als radde en on stuitbare welsprekendheid en die mijn ken nis van de medemens op onschatbare wij ze, verrijkt. De trein rijdt, tussen Leiden en Aerden hout. Woerden en Utrecht, vlak langs stei le afgronden van menselijke ellende. Daarom is het een boeiende bezigheid en een charmante wijze van zich voort bewegen. Floris Flaneur Advertentie UW HAAR IS UW KROON! Wij brengen u de nieuwste Ameri kaanse Permanent wave, houdbare kleurspoelingen, hoofdmassage tegen roos en haaruitval. Vraag een maandabonnement voor watergolven. C. 3. OERLEMANS Med. Gcdipl. Haarkundige GIERSTR. 69 - HAARLEM - TEL. 21736 Speculatie. Het bericht van het Ameri kaanse blad „Newsweek", dat de No- bel-vredesprijs dit jaar wellicht zal worden gedeeld door Eisenhower en Kroesjtsjev heeft in Oslo slechts hilari teit gewekt. „Dit is een speculatie zon der enige grond", aldus een woordvoer der van het Nobelcomité, dat uit leden van het Noorse parlement wordt geko zen. Het comité verstrekt nooit gege vens over de kandidaten en argumen teert zijn keuze niet. Klap. In de Noorse stad Haugesund is maandag gestemd over de vraag of de bestaande drooglegging zou moeten worden herzien. Van de kiezers stem den 7500 voor en 5000 tegen, met als gevolg dat de verkoop van wijnen en bier met ingang van vandaag vrij is. Weer is de geheelonthouding in Noor wegen een klap toegebracht. Mengelmoes. De Amerikaanse minister van Defensie Gates heeft bepaald dat de Amerikaanse strijdkrachten hun handleidingen tot een minimum moeten beperken en er op moeten letten, dat de handleidingen, die zij publiceren, nodig is dat de luchtmacht publikaties heeft gedaan over onderwerpen variërend van beweerd communisme in kerken tot de juiste manier van mixen van Martini's. Ultra-modern. De vroede vaderen van de Jutlandse plaats Ulfborg hebben zich onvermoede zorgen op dc hals gehaald met de installatie van een ultra-mo dern straatverlichtingssysteem dat per foto-elektrische cel automatisch wordt bediend. De lieve jeugd heeft ontdekt dat de verlichting midden in de nacht uitgeschakeld kan worden door met een zaklantaarn de foto-cel te be schijnen en overdag ingeschakeld blijft wanneer de celopening met kauwgum- mi wordt afgedekt Grandeur. De Franse regering heeft voor aanstaande Franse chemische en staal bedrijven uitgenodigd, mee te werken bij de constructie van een ruimteraket, zo is in industriële kringen vernomen. Charles Cristofind. het hoofd van het staatsbedrijf „Société d'Et.udes et de Réalisations d'Engines Balistiques". deelde de ondernemingen mee. dat hij de noodzakelijke kredieten voor het project had gekregen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3