„Holland Promotion" moet de positie van ons land versterken Beroepsinsluiper had systeem dat het goed deed fs Of V s Kroesjtsjev preekt weer koude oorlog, zegt Bonn CETALAC M jjÊÊ fi M 1 A a A Optimisme in de Senaat over (mettertijd) dalende huren Chefarine„4 K.L.M. wil gedurende vijfjaar twintig pet. der kosten voor rekening nemen Werkspoor en Stork gaan samenwerken met Pakistaans bedrijf Overleg KLM, SAS en Swissair Prijzenbeschikking en woningwetbouw Critiek van P.v.d.A. op nieuw subsidiebeleid Huisvrouwen werden vooral de dupe Grote vrijhandelszone is van de baan WOENSDAG 27 APRIL 1960 4 Pleidooi van oud-generaal Kruis J Beroemde genees middelen in een tablet doen wonderpn i tf tegen pijnen en griep. L KLM driemaal per week met DC-8 naar V.S. Steentje uit katapult werd kind noodlottig Ministerieel rondschrijven aan gemeentebesturen Lanceren van „raket" mislukte Geen kropsla meer naar Zwitserland Bestuurbevoegdheden voor wijkraden? Ook in dë fles. Lost geheel op. Krachtige Kost voor het Kind! Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan De boycot van de Nederl. scheepvaart in Indonesië Raad van Europa Het klampt zich vast aan westelijke „tegenzet" Verf met gemak en.., van Ceta Bever Teneinde Nederland en de Nederlanders, de Nederlandse produkten en de Neder landse diensten een grotere mate van bekendheid in het buitenland te geven, maar ook om by de Nederlandse ondernemers en by het Nederlandse volk In het algemeen een meer positieve instelling op te wekken ten aanzien van de mogelijkheden welke het buitenland biedt, dient voor het gezamenlyke bedrijfsleven een Stichting „Holland Promotion" te worden opgericht. Deze Stichting zal, met inschakeling van een groot aantal organisaties, instanties, instellingen, instituten en verenigingen en met medewerking van de overheid, Neder land een sterkere plaats in de wereld moe ten bezorgen. Daarvoor is per jaar minstens vijf miljoen gulden nodig. De directie van de K.L.M. is in principe bereid van het jaarlijks door het bedrijfsleven op te bren gen bedrag twintig percent voor haar reke ning te nemen en wel voor een periode van vijf jaar. Deze gedachten lanceerde oud-generaal mr. H. J. Kruis, adviseur van de K.L.M., gistermiddag tijdens een lunch ter gelegen heid van de jaarvergadering van het Gra fisch Exportcentrum te Amsterdam. De heer Kruis betoogde, dat Nederland en de Nederlanders grotere mogelijkheden in de wereld hebben dan die, welke zij thans be nutten. Het is volgens spreker voor ons land een levensbelang om de internationale positie op grote schaal te versterken, om Neder land en de Nederlandse kwaliteiten beter dan ooit aan de wereld bekend te maken en aan te bieden. Mede met het oog op de groeiende Europese samenwerking en de toenemende concurrentie van het oosten, is het volgens de heer Kruis noodzakelijk thans op ruime schaal en met geconcen treerde kracht te beginnen met een serie activiteiten. Hy wenst deze samen te vat ten onder het begrip „Holland Promotion". „Holland Promotion" moet volgens spre ker zijn een Nederlands nationaal reveil op het internationale terrein. Met de al gemene en bijzondere „Holland Promotion" houden zich thans vele organisaties, insti tuten, instanties en dergelijke bezig. Hun activiteiten zijn volgens generaal Kruis te beperkt, namelijk of tot bepaalde landen, of tot bepaalde produkten of diensten, of met betrekking tot de aard der activiteiten. In dit verband dacht de heer Kruis aan de collectieve propaganda-acties voor bier en zuivel. Deze gezamenlijke activiteiten kunnen zijns inziens niet het maximale resultaat bereiken omdat zij thans niet ge coördineerd zijn en daardoor teveel dou blures vertonen. Een geconcentreerde „Holland Promo tion" dient zich volgens de heer Kruis voor al te richten op het algemene vlak. ten einde aldus een sterke grondslag te bieden voor de verschillende vormen van bijzon dere „Holland Promotion". Het plan van actie ener Stichting „Hol land Promotion" zal volgens mr. Kruis in hoofdzaak het volgende moeten omvatten: in Nederland het opwekken van begrip voor de noodzaak de Nederlandse belangen in het buitenland krachtig te versterken en het daarbij activeren van het bedrijfs leven door onder andere voorlichting van het publiek, bedrijfsleven en de jeugd en bevordering van opleiding in kennis van onze buitenlandse relaties, in vreemde talen, enzovoort. Voorts denkt de heer Kruis aan het stichten van inlichtingen- en adviesbureaus, waar alle ondernemers ad viezen en inlichtingen op elk internationaal terrein kunnen verkrijgen. Ook ligt er een taak op het terrein van het coördineren van de activiteiten van de reeds bestaande exportbevorderende instellingen en insti tuten. Ten aanzien van de buitenlandse taak dacht de heer Kruis aan het uitvoeren van activiteiten, zowel gericht op het beter be- Advertentie vier In het kader van de industriële ontwik keling van Pakistan is, via de Industrial Development Collaboration tussen de Ka rachi Shipyard and Engineering Works lid en de Vereenigde Machine Fabrieken- Bedrijven Stork en Werkspoor een over eenkomst tot samenwerking aangegaan op het gebied van de fabricage van machine rieën voor de suikerindustrie. Als ontwerpers en fabrikanten dezer ma chinerieën zullen Stork en Werkspoor het Pakistaanse bedrijf technische bijstand verlenen bij de produktie van dit soort produkten in eigen bedrijf. De bijstand zal onder meer bestaan uit het beschikbaar stellen van tekeningen, het geven van tech nische adviezen en het opleiden van Pa kistaans personeel. Werkspoor hoopt medio 1960 de twee ra diotelescopen van 25 m. middellijn af te leveren, waarvoor de opdracht in het mid den van 1958 ontvangen werd van het En gelse Ministery of Supply. De twee teles copen vormen een radio interferometer bestemd voor de Royal Radar Establish ment te Malvern. Met de montage werd in juni 1959 begonnen. kend maken van Nederland en de Neder landse mogelijkheden, als op het verkrijgen van gegevens en inlichtingen over de zich in het buitenland voordoende kansen voor het Nederlandse bedrijfsleven. Ook kan een stichting „Holland Promotion" sterk ge concentreerde campagnes in bepaalde lan den organiseren. Voorts kan zij gelden toe wijzen teneinde reeds functionerende or ganisaties in staat te stellen acties, die passen in de algemene H.P.-opzet, met vol doende kracht te kunnen uitvoeren. Voor een stichting „Holland Promotion" zal het bedrijfsleven de nodige financiële middelen moeten opbrengen. Uit gesprek ken met vertegenwoordigers van de Rijks overheid is de heer Kruis gebleken, dat de overheid bereid is het initiatief te steunen, mits het bedrijfsleven de eerste stoot geeft. Het ligt dan in de verwachting dat de Rijksoverheid een subsidie zal verlenen van overeenkomstige grootte als de gezamen lijke inbreng van het bedrijfsleven. Ge dacht wordt aan een orde van grootte van minstens vijf miljoen gulden per jaar. waarvan het bedryfslcven vyftig percent bijeen zal moeten brengen. Dc Stichting kan volgens de heer Kruis alleen succesrijk werkzaam zijn wanneer de actie voor een periode van minstens vijf jaar wordt voortgezet. Daarom zal het be drijfsleven zijn financiële toezeggingen voor een gelijke periode moeten doen. In dit verband deelde de heer Kruis mede, dat de directie van de K.L.M. in principe bereid is van het jaarlijks door het be drijfsleven op te brengen bedrag twintig peicent voor haar rekening te nemen en wel voor een periode van vijf jaar. Teneinde de belangen zowel van het fi nancieel steunende bedrijfsleven als van de organisaties enzovoort, die thans reeds op dit gebied werkzaam zijn, te verzekeren, zal een organisatievorm gevonden moeten worden waarbij zowel de belangrijkste tak ken van het bedrijfsleven als de voornaam ste organisaties in een algemeen en een dagelijks bestuur zijn vertegenwoordigd. Onder het bestuur zal een directie moeten werken, zo besloot de heer Kruis. Een woordvoerder van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swissair" heeft dinsdag te Zürich de berichten bevestigd over een geheime bespreking tussen ver tegenwoordigers van de K.L.M., de S.A.S. en Swissair. Hij verklaarde dat deze con ferentie „een routinezaak" is en dat in hoofdzaak kwesties van technische aard, betreffende de exploitatie van het Douglas DC-8 straalvliegtuig, zullen worden be handeld. Het is echter niet uitgesloten, zo gaf hij toe, dat tijdens deze conferentie het vraag stuk van eventuele nauwe samenwerking der drie maatschappijen aan de orde komt. Doch van formele onderhandelingen is nog geen sprake, zei hij, en de K.L.M. heeft geen formeel voorstel daartoe aanhangig gemaakt. Dinsdagavond is de DC-8 „Daniel Ber noulli" van Schiphol naar New York ver trokken met aan boord zeventig passagiers en drieëneenhalve ton vracht. Met deze vlucht begint de K.L.M. met de drie keer per week te maken retourvluchten Amster dam-New York, dinsdags, donderdags en zaterdags heen en de daaropvolgende woensdag, vrijdag en zondag terug. Een negenjarig jongetje uit het gezin D. in Brunssum (L), dat maandag met een vriendje aan het spelen was met een ka tapult, kreeg door zijn vriendje een steen tje tegen het achterhoofd geschoten. Aan vankelijk liet de verwonding zich niet ernstig aanzien, maar dinsdagmiddag is het knaapje onverwacht in de ouderlijke woning overleden. Minister J. van Aartsen, heeft de ge meentebesturen gevraagd, er nauwlettend op toe te zien, dat bij de afrekening van de in aanbouw zijnde woningwetwoningen de hand wordt gehouden aan de Prijzen beschikking Bouwbedrijf 1960 van zijn ambtgenoot van Economische Zaken. Ook heeft minister Van Aartsen de ge meentebesturen verzocht, hem onverwijld op de hoogte te stellen van gevallen van woningwetbouw, waarin een aannemer het verzoek heeft gedaan om in afwijking van deze beschikking bepaalde kostenbestand- delen te mogen berekenen of waarin een aannemer met betrekking tot die beschik king een twistgeding tegen de gemeente aanhangig maakt. Jonnen ernstig gewond Bij een poging een „raket" te lanceren is een Enschedese jongen, de 15-jarige A. G. H. L. M. uit dorp Lonneker ernstig ge wond. De jongens maakten gebruik van de voorvork van een fiets, die zij in de grond hadden gestoken. In de buis hadden ze een ontplofbaar mengsel gedaan waarop een ijzeren stop werd gestoken. Toen een dei- jongens, de 15-jarige A. M. bezig was aan de stop te draaien, ontplofte het mengsel waarbij de jongen werd gewond door het stuk ijzer dat uit de vork vloog. Zijn lin kerhand werd verbrijzeld. De Zwitserse autoriteiten hebben be kend gemaakt dat zij de invoer van krop sla zullen stop zetten met ingang van 1 mei. Ook de invoer van prei zal dan wor den verboden. Regelmatig werden er de laatste we ken vanuit ons land zendingen kropsla naar Zwitserland verladen. In de tweede week van april bedroeg de totale export van kropsla uit ons land 3641 ton. Hier van nam Zwitserland toen 131 ton af. De belangrijkste afnemer van de Nederlandse kropsla is West-Duitsland. 2702 ton werd in de tweede week van april naar dit land verladen. De prijs van de goede kwa liteit kropsla ligt op het ogenblik op de Nederlandse veiling tussen 15 en 20 cent per krop. Als onderdeel van de herziening van de Gemeentewet is de vraag in studie, of en, zo ja, in hoeverre het gewenst is, bij de wet de mogelijkheid te openen, dat de ge meenteraad aan wijkraden en bijzondere (functionale) Raden bestuursbevoegdheden toekent. De bepalingen van de gemeentewet in zake raadscommissies worden daarbij me de in beschouwing genomen. Aldus een mededeling van minister Toxopeus in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Scheps (P.v.d.A.) Advertentie HIK (Van onze parlementaire redacteur) Met de jongste huurverhoging van twin tig percent is de grens wel bereikt, zo oordeelde de heer In 't Veld (P.v.d.A.) dinsdag in de Eerste Kamer. Elke ver dere huurverhoging zou volgens hem weer ongedaan moeten worden gemaakt omdat te voorzien valt dat de bouwkosten zullen dalen wanneer de woningmarkt geleide lijk verzadigd raakt. Voor de normale voorziening is een produktie nodig van 50.000 a 60.000 woningen per jaar. Wan neer men daarbij 20.000 woningen voegt voor de vervanging van krotwoningen dan komt men op een totale behoefte van 70.000 a 80.000 nieuwe wonigen per jaar. De laatste jaren was de produktie gericht op 80.000 a 90.000 woningen. Dat verschil van ongeveer 10.000 woningen zal de span ning op de bouwmarkt opheffen, waar door de bouwprijzen zullen dalen. Een da ling van de huren achtte de heer In 't Veld daarom hoogst waarschijnlijk. Dit optimisme deelde de heer Reijers (CHU). Van een discussie met minister Van Aartsen over het woningbouwbeleid ver wachtte de heer In 't Veld niets, omdat de P.v.d.A. het nu eenmaal niet eens is met dat beleid. Voor de minister is de woningvoorziening een particuliere aange legenheid, terwijl de P.v.d.A. het alge meen belang centraal stelt. Daartegen protesteerde later de heer Kraayvanger (K.V.P.), want „voor ieder Kamerlid is het algemeen belang uit gangspunt voor zijn inzicht". Men kan al leen van mening verschillen over de ma nier waarop dat algemeen belang het beste wordt gediend, zei hij. Voor de Haagse rechtbank verscheen gisteren de 20-jarige lasser J. A. B. uit Rotterdam, die door de president van dit rechtscollege werd aangemerkt als een „beroepsinsluiper", die een systeem had uitgevonden, dat het goed deed. Hij opereerde meestal des ochtends in kleine dorpjes in huizen, waarvan hij wist, dat de huisvrouw in 'n der kamers boven de bedden aan 't doen was. De Rotterdam mer kwam binnen via keukendeuren aan de achterzijde van de woningen vaak staan deze deuren open en doorzocht dan op zijn gemak dressoirs. Uit gevon den portemonnees haalde hij dan het geld weg. Eenmaal weer beneden, bemerkten de huisvrouwen de diefstal en dan herin nerden zij zich, dat zij te voren een vreem de man in de buurt hadden zien rond scharrelen. De gestolen bedragen varieer den van 5 tot 25. Op 20 oktober verleden jaar sloop deze jongeman een huis te Zoetermeer binnen, op 30 november een huis in een der bui tenwijken van Delft, op 15 december be zocht hij twee woningen te Zoetermeer (bij een poging in een derde huis in dit plaatsje zijn slag te slaan, werd hij gesig naleerd) en op 4 januari van dit jaar ope reerde hij in Berkel-Rodenrijs. De officier van Justitie, zei, dat hij maar vijf insluipingen ten laste had ge legd, maar dat de lijst wel drie maal zo lang had kunnen zijn. Ook voor een ander delict stond deze Rotterdammer terecht. Op 19 september vorig jaar had hij nabij Berschenhoek een meisje op de fiets overvallen met de be doeling, zoals verdachte zei, haar van haar geld te beroven. Maar de rechtbank weigerde dit te ge loven, omdat deze verdachte al vier aan randingen op zijn straflijst heeft staan. Dit meisje werd als getuige, met gesloten deuren, gehoord. Nadat de behandeling van deze zaak weer openbaar werd, eiste de officier voor vier diefstallen en een po ging daartoe, alsmede voor een poging tot aanranding 10 maanden gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, met aftrek van voorarrest en onder toezichtstelling van de reclassering. „Vrouwen en meisjes moeten in ons land vrij kunnen rondlopen zonder de kans te lopen, dat zij door minderwaardige indi viduen aangerand worden. Dergelijke gevallen komen de laatste tijd te veel voor," zo zei hij. De verdediger voerde aan, dat het de insluiper veel te gemakkelijk was ge maakt en bepleitte een korte onvoorwaar delijke straf. Uitspraak: 10 mei a.s. De Nederlandse officieren zullen de Koningin een baldakijn aanbieden. De baldakijnwagen is bij de D.A.F. in Eindhoven gebouwd. De lengte be draagt 10,10 meter, de breedte 4,15 meter, de hoogte 4,50 meter. Woensdag zal het baldakijn aan het comité wor den overgedragen. De achterwand is demonteerbaar. Het geheel kan op de wagen omhoog geklapt worden. Een hoes zal het baldakijn beschermen. Advertentie SU Pi ■RWHIl rE';-" Rtgd. TA In verband met recente berichten over boycot van de Nederlandse scheepvaart in Indonesië, vernemen wij van de Indonesi sche vertegenwoordiging in Den Haag, dat volgens de bepalingen van de getroffen maatregel, schepen, varende onder Neder landse vlag, in de Indonesische wateren mogen blijven varen en Indonesische ha vens mogen aandoen. Echter is het aan schepen, varend onder Nederlandse vlag verboden, personen en goederen te vervoeren uit en naar Indo nesische havens. Met het nieuwe woningbouwbeleid van de regering, dat er op is gericht, door een gunstiger subsidieregeling voor particu lieren te voorzien in de behoefte aan ar beiderswoningen met betaalbare huren, gingen de heren Reijers (C.H.U.), De Vos van Steenwijk (V.V.D.), Elfferich (A.R.) en Kraayvanger (K.V.P.) akkoord, hoewel de laatstgenoemde wel aandrong op di recte maatregelen indien in de loop van het jaar zou blijken dat het particulier initiatief tekortschiet. Voor de woningbouw gaf de heer Ma- zure (P.v.d.A.) echter de voorkeur aan zorg van de overheid. Het nieuwe subsidie systeem noemde hij een nadeel voor de schatkist ten gunste van de particuliere bouwers en beleggers. De heer Elfferich drong erop aan, ook woningbouwvereni gingen in aanmerking te doen komen voor de nieuwe subsidieregeling voor particulie re bouw. Wat de woningbouwverenigingen doen, is ten slotte particulier initiatief, con stateerde de heer Kraayvanger. Alle ove rige woningwetbouw is typisch overheids zorg. Met de weigering van een bouwvergun ning voor een crematorium in Groningen wegens onvoldoende arbeidskrachten, kon den de heren In 't Veld en De Vos van Steenwijk zich niet verenigen. Dgt argu ment is nooit aangevoerd wanneer het de aanleg van een begraafplaats of de bouw van een kerk betrof. Zij drongen erop aan, de kwestie nog eens te bezien. Ruimtelijke ordening Met de heer Elfferich pleitte vooral de heer In 't Veld voor een gezonde ruim telijke ordening. De sterke opeenhoping van mensen in het westen van het land heeft een funeste invloed op de geest van de massa, zei hij. We worden gedreven in de richting van massificatie. Daarbij komen nog de problemen van water- en luchtverontreiniging. De vestiging van een tweede hoogovenbedrijf aan de mond van de Rotterdamse Waterweg behoort niet al leen tot de bevoegdheid van Rotterdam, zo meende deze spreker voorts. De bijzondere toewijzing van 1500, even tueel 2000 woningen aan de „probleemge bieden" voor de zich daar vestigende in dustrieën, had de voledige instemming van de heer Rottinghuis (K.V.P.), maar op lange termijn was hij toch niet vol daan. Hij pleitte ervoor weer toe te staan, evenals in 1956 het geval was, dat in de probleemgebideen mag worden gebouwd naar de mogelijkheid van de capaciteit. De heer In 't Veld vreesde dat de in dustrie-kerngemeenten in het noorden niet aan hun trekken zullen komen met de woningtoewijzing: Vandaag beantwoordt minister Van Aartsen de sprekers. Dc Oostenrijkse minister van Finan ciën, prof. Reinhard Kamitz, heeft giste ren in de Raadgevende VcrgadeHng van de Raad van Europa verklaard, dat de Europese landen van de huidige gunstige conjunctuur gebruik moeten maken om het handelsverkeer te verruimen in het kader van het G.A.T.T. De Oostenrijkse minister verklaarde dit bij het indienen van het jaarverslag van de O.E.E.S. in de raadgevende vergadering. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat de nadelen van het bestaan van twee Europese eco nomische organisaties, op het ogenblik minder zwaar weegt dan het algemene verlangen van alle Europese landen naar een harmonieuze ontwikkeling van hun economische politiek. De Nederlandse socialistische afgevaar digde ir. H. Vos geloofde, dat het verslag van de O.E.E.S. te optimistisch was. Er bestaat niet op alle gebieden een hoog conjunctuur. In de landbouw heeft men nog steeds te kampen met grote onver koopbare voorraden, de positie van de ko- lenindustrie is allesbehalve rooskleurig en ook de activiteit op scheepvaartgebied laat veel te wensen over. Deze moeilijk heden dient men dan ook juist nu, onder de huidige betrekkelijk gunstige omstan digheden, aan te pakken. Aansluitend hierop heeft de Zweedse con servatieve afgevaardigde Gunnar Heck- scher in een rapport van de economische commissie van de Assemblee voor het eerst met zoveel woorden toegegeven, dat het denkbeeld van een grote Europese vrijhandelszone, die de E.E.G. en de E.V.A. zou moeten omvatten, althans voorlopig van de baan is. Hij sloot zich aan bij de opvatting van de Oostenrijkse minister van Financiën, dat men moet streven naar een zo groot mogelijke al gemene liberalisatie van de handel in de wereld. Heckscher verklaarde dinsdag, dat binnen de zes van de E.E.G. in ieder geval Frankrijk absoluut niet geneigd is om deel te nemen aan een vrijhandels zone en dat de resterende vijf E.E.G.-lan- den kennelijk niet van plan zijn met voor stellen te komen, die voor Frankrijk niet geheel aanvaardbaar zijn. De Italiaanse christen-democraat Sante- ro heeft nog een rapport van de politieke commissie over de reorganisatie van de O.E.E.S ingediend. De raadgevende ver gadering streeft ernaar, het parlement te worden van de gereorganiseerde O.E.E.S, de „organisatie voor economische samen werking en ontwikkeling". (Van onze correspondent in Bonn) De rede die de Russische minister-pre sident Kroesjtsjev maandag te Bakoe heeft uitgesproken noemt men te Bonn „een te rugvallen in de sfeer van de koude oor log." Niet slechts vanwege de toon maar ook omdat deze toespraak opnieuw voor stellen bevat die door het Westen reeds herhaalde malen zijn verworpen. In de Westduitse hoofdstad betreurt men deze manier van doen van de Russische rege ringsleider, maar men had hier nauwelijks iets anders verwacht, zo'n drie weken voor de topconferentie. Na de terreur te gen de Oostduitse boeren, de stelselmati ge Russische propaganda tegen Bonn. de halfzachte voorstellen van de Oostduitse machthebbers, dacht men niet bepaald aan positieve Russische stappen voor 16 mei. Welke tegenzetten? Te Bonn is men er van overtuigd dat het Westen beschikt over een plan-de-campag- ne om de Russen schaakmat te zetten wan neer het niet tot een vergelijk komt op de topconferentie. Van dit topoverleg ver wacht men niets bijzonders wadr het de kwestie Berlijn en de Duitse eenheid aan gaat. Men houdt er in Westduitse rege ringskringen rekening mee dat de Russen na Eisenhowers bezoek deze zomer aan de Sovjet-Unie en na een tweede topoverleg tussen Kroesjtsjev en de westelijke lei ders spijkers met koppen zullen willen slaan: het sluiten van een Russisch-Oost- duits vredesverdrag. Het overdragen van alle bevoegdheden terzake van de contro le op land-, water- en luchtwegen tussen West-Duitsland en West-Berlijn aan de Oostduitse regering. Het, gelijk Kroesjt sjev te Bakoe deed, op felle wijze dreigen met zwaar geschut als het Westen zich gewapenderhand dwars door een Oost duits kordon een vrije weg naar het vrije West-Berlijn zou willen banen. Op de persconferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die onlangs te Was hington is gehouden, is de westelijke te genzet reeds behandeld. Uitvoerig zal men zich met de nieuwe verdediging van West-Berlijn binnenkort bezighouden op de NAVO-ministersconferentie te Istan- boel. Te Bonn zegt men: „De NAVO houdt zich te allen tijde bezig met het uiterste geval. Geen hoger beroep Het pessimisme dat nu al geruime tijd door bondskanselier Adenauer openlijk be leden wordt, heeft door Kroesjtsjev laat ste rede nieuw voedsel gekregen. Men zegt: het Westen is het vorige jaar te Genève met zijn Berlijn- en Duitsland-voorstellen voor Bonn reeds veel te ver gegaan, maar voor Moskou nog niet ver genoeg. Daar Kroesjtsjev straks te Parijs met geen en kel nieuw voorste! zal komen, daar hij niet van plan lijkt de westelijke concessie, die het houden van een topconferentie toch was te honoreren, daar voorts na het mis lukken van het topoverleg een soort be roep op een nog hogere topconferentie niet mogelijk is, om dit alles is het zwartste politieke pessimisme op dit ogenblik toe laatbaar. West-Berlijn rustig Kroesjtsjev, aldus de mening van Bonn kan dit jaar nog op ieder door hem ge wenst tijdstip, gelijk in november 1958, een politieke crisis over Berlijn laten uit barsten. De troeven zijn nu eenmaal in zijn handen, maar hij weet ook aldus de geruststellende slotsom die Bonn trekt uit de rede van de Amerikaanse onder staatssecretaris Dillon dat het Westen niet van plan is zich uit Berlijn te laten jagen. Hij weet ten slotte dat communis tische propaganda-acties van de laatste maanden (van het gebruik maken van de gevallen van anti-semitisme tot Oberlan den toe) en al zijn politieke toeristische avonturen het Westen geen duimbreed van Bonn hebben doen wijken. Daarom beschouwt men zowel te Bonn als te West-Berlijn de toekomst als een po litiek grillig beeld, maar men blijft ver trouwen in de westelijke vastberadenheid om de twee miljoen Westberlijners niet over te leveren. Zoals gisteravond offi cieel te West-Berlijn werd gezegd: „De positie is zo zeker dat de bevolking on danks Kroesjtsjevs dreigementen rustig aan de toekomst kan verder werken.." (Reuter) Kroesjtsjev zei op de bij eenkomst van de Opperste Sovjet van Azerbeidsjan in Bakoe onder meer dat vol gens de Russische regering, de internatio nale toestand op het ogenblik goed is, al dus «meldt Tass. De gesprekken met bui tenlandse politieke leiders hebben, aldus Kroesjtsjev, geleid tot vermindering van de spanning in de wereld. Over zijn besprekingen met president Eisenhower, president De Gaulle en mi nister-president Macmillan zei Kroesjt sjev: „Wij hebben de indruk dat zij inzien dat het nodig is de spanning in de wereld nog meer te verminderen en internationa le problemen op te lossen door middel van onderhandelingen in plaats van door oorlog." Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4