Adenauer ringeloort zijn partij met vaste hand Frans parlement in matte stemming bijeengekomen Dodental na aardbeving in Lar niet zo hoog als gevreesd was San Francisco haalt De Gaulle met verkeerde vlaggen in Formateur Tambroni verschijnt vandaag in de Senaat te Rome WOENSDAG 27 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT 5 Hij duit geen kroonprins naast zich evenmin als opdringerige jongelieden WÊÊÊÊÊÈÉÊÈÊÈËÊÊÊÊÊIÊÊB WÊKÊÊÊÊÊÊÊÊ^ Platenwisselen onder water Naar schatting nog 100 doden onder het puin en 320 reeds geborgen Oostduitsers leggen weer grensversperringen aan Motie van afkeuring na De Gatdie s terugkeer Nederlandse vlag domineert in het straatbeeld Eerste schreden op weg naar pensioen voor Scherpslijpers vergiftigen de politieke sfeer Nehroe pessimistisch na gesprek met Tsjoe Amerika wil in 1962 de maan raken (Van onze correspondent in Bonn) KARLSRUHE De vijfhonderd gedele geerden die vanmorgen als afgezanten van het kwart miljoen leden van West- Duitsland's machtigste partij, de C.D.U., in de Zwarte Woud-hal van deze vriende lijke industriestad binnenmarcheerden, gedroegen zich niet als rebellen. Als een gesloten front, gekenmerkt door een feil loze discipline, namen zij plaats om te luisteren naar hun partijvoorzitter, de 84- jarige dr. Knrad Adenauer. Elf jaar ge slaagde regeringspolitiek en een harde hand voor ministeriële en partijonderda nen, mitsgaders de schaduwen van de bondsdagverkiezingen van 1961, die nu al breed uit over Karlsruhe vallen, hebben Adenauer's positie in zijn partij onwrik baar gemaakt. De grijze bondskanselier duldt zelfs thans, op de late avond van zijn geslaagde leven, geen kroonprins naast zich. .Tevergeefs zal men op dit C.D.U.-con- gres, waarvoor grote belangstelling be staat. zoeken naar een agendapunt waar uit blijkt dat de rooms-katholieke en pro testantse leiders van deze „mengpartij" zich naar buiten toe eindelijk eens het hoofd zullen breken over de opvolging van Adenauer. Integendeel, de partij wil in 1961 opnieuw met de dan 85-jarige bonds kanselier de verkiezingen winnen. Zij schijnt blind te zijn voor de aanlokkelijke wijze waarop de socialistische oppositie bezig is haar gezicht aan een politieke schoonheidskuur te onderwerpen. De S.P.D. werpt steeds meer jonge strijders in de arena: met waarlijk piepjonge poli tici van even dertig jaar diende zij de Beierse C.D.U.-tak, de C.S.U., de vorige maand harde klappen toe. Met de 46-jari- ge Berlijnse burgemeester Brandt als kan didaat voor het bondskanselierschap wil zij het volgende jaar pogen de Westduit- se bevolking rijp te maken voor de mac- chiavellistische leuze: iedere massa wil wel eens verandei'ing aan de top.. Bismarcks voorbeeld Voor dit duidelijke gevaar van de at tractieve en capabele jongemannen van de S.P.D. verdwijnt in de C.D.U. ieder ge harrewar om de opvolging van de bonds kanselier merkwaardigerwijze naar de achtergrond. Men merkt hier niets van een naar voren dringen van driftige jon gelingen, die de handschoen van Brandt en de zijnen wil opnemen. Zo deze drifti ge C.D.U.-jongemannen er zijn, worden zij door de machtige hand van Adenauer achter het gordijn gehouden. Hij duldt geen kring van potentiële opvolgers om zich heen. Hij heeft lak-aan de fluisteraars die hem wijzen op het geval-Bismarck, die eveneens als een man van eenzame be slissingen voortleefde tot het te laat was. Erhards kansen De enige man die met een enorm ver mogen om slagen te incasseren een rol is blijven spelen is de minister van Eco nomische Zaken professor Erhard, de ver persoonlijking van het Westduitse „Wirt- schaftswunder". Weliswaar heeft Erhards prestige geleden door de strijd die hij een jaar geleden met Adenauer voerde toen de ze heen en weer zweefde tussen het bonds presidentschap en het kanselierschap. Maar er is geen twijfel aan: Erhard staat naast Adenauer in de verbeelding van de Westduitse man-in-de-straat als degeen die mede de welvaart" in het land heeft gebracht. Adenauer's pogingen van het vorige jaar om zijn minister naar de achtergrond te schuiven, om hem politiek k.o. te slaan, hem als politicus tot een man van de tweede rang te degraderen zijn mislukt. De rest der opstandelin gen in de C.D.U. houdt zich vast aan Er hard, die in de herfst van het vorige jaar tevergeefs poogde het partijbestuur van de C.D.U. aan de harde, vasthoudende handen van Adenauer te onttrekken. Zij wilden toen naast Adenauer een tweede voorzitter, met evenveel macht aan de top van de partij. Maar er is thans geen twij fel aan: vandaag wordt Adenauer als voor zitter en worden Gerstenmaier, Krone, Blank en Von Hassel als vice-voorzitters herkozen. Er zal een klein dagelijks be stuur van veertien tot zestien man wor den gekozen, dat iedere twee weken bij een zal kómen en de mening van de par tij over actuele problemen steeds zal for muleren. S.P.D.-bedreiging Voor het overige zal de C.D.U. eenheid naar buiten tonen. Van een kroonprins zal geen sprake zijn. Arm in arm zal men Adenauer en Erhard de verkiezingsstrijd insturen. Maar er is geen twijfel aan hoort men hier zeggen, dat wanneer er eens iets op korte termijn met de grijze kanselier zou gebeuren dan Erhard de man is die kan wijzen op een populariteit en aantrek kingskracht, die geen enkele andere C.D.U.- of C.S.U.-persoonlijkheid thans be zit: Strauss niet, Etzel niet, Schroder niet.het probleem van de kroonprins zou dan waarschijnlijk meteen kunnen wor den opgelost want alleen Erhard zou het kunnen opnemen met een man als Brandt. Maar wie durft hier te Karlsruhe in het C.D.U.-kamp te spreken over de opvol ging van Adenauer, waar deze 84-jarige staatsman opnieuw in grootse vorm als een onvermoeibaar politicus alom touw tjes in partij en regering in de hand houdt? Met het teruggaan van de populariteit van de C.D.U., zoals uit een recent opinie-on derzoek is gebleken. Het winnen van de Beierse verkiezingen door de S.P.D., het toenemen van het S.P.D.-ledental (met 17.000 in drie maanden, tot thans 652.000) met deze dreigende gevaren vlak voor de deur klampt de partij, die nu reeds elf jaar de opperste regeringsverantwoorde lijkheid in de Bondsrepubliek met succes draagt, zich vast aan de man die haar al zovele malen door het vuur sleepte: Kon rad Adenauer.. i S§ Een Westduitse radio- en grammofoon- fabriek toont op de beurs in Hannover hoe deugdelijk haar platenwisselaars wel zijn. In een waterbak worden uit gebreide demonstraties gegeven. TEHERAN (UPI) In Theran zijn vandaag officiële cijfers gepubliceerd van het aantal slachtoffers van de twee aard bevingen op zondag in de Perzische stad Lar. Volgens de verklaring werden 320 doden geborgen en 600 personen met ver wondingen in ziekenhuizen opgenomen. De toestand van twintig van hen is ernstig. Sjah Mohammed Reza Pahlevi en zijn ge malin worden vrijdag per vliegtuig in Lar verwacht. De gevolgen van de aard beving blijken achteraf niet zo ernstig te zijn als aanvankelijk werd gevreesd. Een kapitein van de Perzische Rode-Kruisor ganisatie deelde mee, dat de berichten over de schade overdreven waren. Vol gens hem is ongeveer een tiende van de huizen verwoest. De lemen muur om de stad staat nog overeind en ook de kana len en grachten zijn voor een groot deel intact gebleven. Als dodencijfer wordt nu aangehouden 400. Naar schatting bevinden zich mis schien nog honderd doden onder de puin hopen. Er zijn tenminste derig ernstig gewon den geteld, twintig minder ernstig en on geveer vierhonderd lichtgewonden. De bewoners van de getroffen stad zijn voor een groot deel nog versuft door de angst. De watersituatie in de stad is BERLIJN (U.P.I.) Langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland zijn de Oostduitsers begonnen met de aanleg van nieuwe prikkeldraadversperringen e n het omploegen van de grond in een poging de grens volledig af te sluiten voor illegale overschrijdingen. Op de wegen en spoor wegen die naar Berlijn leiden, zijn nieuwe controleposten ingesteld en personen die naar de voormalige Duitse hoofdstad rei zen moeten post na post passeren. De stroom vluchtelingen blijft echter aanhouden. Dinsdag kwamen 490 Oostduit sers naar Berlijn. Hierdoor is het aantal personen dat deze maand naar West-Ber- lijn vluchtte, gestegen tot boven de veer tienduizend De Westduitse minister van Econo mische Zaken. Ludwig Erhard, heeft op de industriebeurs in Hannover ver klaard, dat de Bondsrepubliek met Frankrijk en Groot-Brittannië moest samenwerken met de produktie van militaire vliegtuigen en raketten. Dit betekent, dat regeringssteun voor het project HFB-314 dan ook niet te ver wachten is. De Westduitse vliegtuig industrie zal dus de bouw van het straalpassagiersvliegtuig zelf moeten financieren en dat is, gezien de kosten die met de bouw gemoeid zijn, geen eenvoudige zaak. Tijdens een rondgang over de beurs werd minister Erhard geconfronteerd met een model van de HFB-314. De chef van de produktie- a.fdeling van Flugzeugbau GMBH en de financieel directeur Noltz (rechts) kregen echter een bittere pil te slikken. (Van onze correspondent in Parijs) De beide kamers van het Franse parle ment zijn gisteren aan de eerste der twee zittingsperioden begonnen die de grondwet der vijfde republiek hun per jaar toestaat en welke ten hoogste drie maanden mogen duren. Terwijl de historische vergaderzaal van het Palais Bourbon met afgevaardig den gevuld was en ook op de tribunes voor de diplomaten en voor de pers weinig plaatsen onbezet waren gebleven, schitter de het publiek daarentegen vrijwel door afwezigheid. Voorzover ze het op sensaties en politieke discussies met vonken hadden bezien, hebben die afwezigen deze keer geen ongelijk gekregen. Want zelden hebben wij in Frankrijk een parlementaire „rentrée" meegemaakt, die zich zo mat en kleurloos voltrokken heeft. Misschien komt er nog wat meer leven in de parlementaire brou werij, wanneer generaal De Gaulle na zijn buitenlandse reis op 5 mei weer in Parijs aanwezig is en de motie van censuur, die de socialisten en radicalen hebben uitge broed, tegen de regering zal worden inge diend. Zich zeker ook wel bewust van de ma laise-stemming in de politieke activiteit, die het parlement nog is toegemeten, poogde premier Michel Debré kennelijk de kamer te overtuigen van de oprechte wens van zijn regering in de toekomst het de mocratische spel volgens ietwat orthodo xer regels te spelen. Hij bedankte de x-e- geringsmeerderheid voor haar steun, maar uitte ook zijn erkentelijkheid aan de oppositie die hem bestreden had. Want. zo legde de minister-president uit, meerder heid en oppositie hebben elkander nodig en dienen verenigd te zijn in 'n gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid ten opzichte van de toekomst der democratie. En om dat royale verlangen voor een constructie ve samenwerking nog nadrukkelijker te onderstrepen, aanvaardde de premier voorshands reeds dat zou mogen worden gediscussieerd, over alle amendementen welke op de regeringsvoorstellen voor een herziene landbouwpolitiek zouden worden ingediend. Naast deze kwestie van de Franse land bouw, die medio maart aanleiding heeft gegeven tot het verzoek van een kamer meerderheid in speciale zitting bijeen te mogen komen een verzoek dat toen door generaal De Gaulle werd afgewezen verheft zich als tweede probleem, waar door Frankrijk's binnenlandse politiek nog altijd krachtig wordt beheerst de Algerijn se oorlog. Ofschoon die Algerijnse kwes tie voor De Gaulle als exclusief domein zijner persoonlijke bemoeiingen is gere- serveerd, viel er gisteren niettemin meer dan een teken waar te nemen dat er op wees dat het parlement zich ook in deze taakverdeling nog altijd maar moeilijk schikken kan. De uitstoting van Jacques Soustelle uit de U.N.R. heeft totdusver slechts vier vrijwillige ontslagnemingen van gaullisti sche kamex-leden tengevolge gehad. Een duidelijker manifestatie van verzet tegen de Algerijnse politiek van het staatshoofd schuilt echter in het verzoek van een 35- tal conservatieve kamerleden de ver schillende raddraaiers van het fascistische komplot in Algiers van eind januari am nestie te verlenen. Het gerucht doet bovendien de ronde dat Soustelle, die gisteren een persconferen tie hield, waarbij hij echter bijzondere dis cretie in acht nam, zeer binnenkort het initiatief zal nemen tot de oprichting van een nieuwe partij. Hem wordt eveneens het voornemen toegeschx-even tussentijd se vex-kiezingen in zijn district van de stad Lyon te willen uitlokken om zo zijn „ren- trée" in de kamer te kunnen maken. Mo menteel beschikt Soustelle niet meer over een kamerzetel, die hij volgens het voor- schrift van de nieuwe grondwet moest op geven om indertijd minister te kunnen wox'den. Wanneer deze plannen verwezen- lijkt zouden worden, is het gevaar niet denkbeeldig dat Soustelle mettertijd in de karper een aantal gaullistische, Algerijn se en conservatieve afgevaardigden om zich zal verenigen om zo een georgani- seei'de rechtse oppositie tegen de regering of juister tegen generaal De Gaulle, te kun nen voeren. Deze politieke tegenstx-omen onttrekken zich echter voor het ogenblik nog bijna geheel aan het oog van het gro te publiek, dat niettemin wel gevoelt dat het democx-atische stelsel in de nieuwe vei'sie niet geheel en al beantwoordt, aan de zelfs maar bescheiden verwachtingen. Vandaar dan ook dat voor het eerst sinds talrijke jaren de „rentrée" van de kamer, vroeger een hoogtijdag in het politieke jaar, zich ditmaal vrijwel zonder belang stelling van de kant van het publiek vol trokken heeft. Afscheiding? (Reuter) Eenentwintig afgevaardig den, van wie sommige leden van de U.N.R. zijn pogingen begonnen om een dissidente gaullistische partij te vormen welke zal opkomen voor integratie van Algerije met Frankrijk. De afgevaardig den zijn politieke vrienden van Soustelle. Een der voormannen in de nieuwe groep is Leon Delbecque, een voox-aanstaande fi guur in de opstand van mei 1958 in Algiex's. SAN FRANCISCO ReuterPresident De Gaulle van Frankrijk zal vandaag een bezoek aan San Francisco brengen, waar vrijwel geen Franse driekleur te zien zal zijn. Een groot atelier kreeg opdracht Franse vlaggen te maken, maar de „trico lore" kwam er niet uit. Vlaggen met aller lei combinaties van de kleuren rood, wit en blauw hangen te wapperen in een lichte bries. De Nederlandse vlag domineert in deze heraldische verwarring. Ondanks hardnekkig speuren kon men echter ner gens een Franse vlag ontdekken. Achteraf is gebleken do.t de naaisters niet goed be grepen hebben wat zij doen moesten. Som migen maakten vlaggedoeken met horizon tale banen en naaiden de witte band aan het touw vast. Anderen deden het weer op een andere manier, maar geen wist de juiste combinatie van de Franse vlag, een verticale blauwe, witte en rode baan met de blauwe het dichtst bij de stok, te treffen. De verkoopleider zei mismoedig: „Zij hebben er maar op los gestikt". Ticker-tape parade NEW YORK (UPI) Een miljoen Newyorkers hebben generaal De Gaulle gisteren toegejuicht, tijdens de traditione le „tickex--tape parade" over Bx-oadway, welke het hoogtepunt was van zijn korte verblijf in New York. Na die verwelkoming, ging De Gaulle naar de officiële lunch, waar burgemees ter Wagner hem bewierookte als een wes terse leider die zich „niet naar de trap van de top haast, steeds wanneer een sa bel klettert". Het bezoek aan New York werd gister avond afgesloten met een schitterend staatsiebanket in 't Waldorf-Astoria hotel voor de Franse staatschef en zijn echtge note Yvonne. Tussen het noen- en avondmaal had een grote champagne-receptie plaats in een wapenfabriek aan Park Avenue. Op enke le tientallen meters van de ingang van die fabriek, werd gepost door een man of zes tig ten gunste van de Algerijnse vrij heidsbeweging. De politie had, toen De Gaulle na de receptie in de fabriek naar zijn auto stapte, grote moeite zijn bewon deraars op een afstand te houden. Vier Voorpost. Binnenkox-t wordt in Kopenha gen begonnen met de bouw van de eer ste mohammedaanse moskee in geheel oosterse stijl met minarets en ui- koepels. Een Deense mohammedaan stelde de grond ter beschikking. (Van onze Haagse redacteur) Een commissie van het hoofdbedrijf schap voor de detailhandel zal een onder zoek instellen naar de wenselijkheid vaxi een bedrijfspensioenfonds voor het mid den- en kleinbedrijf. Daarmee is de eerste stap gezet op de weg naar een pensioen voorziening van het winkelpersoneel. On geveer vijfenvijftigduizend deelnemers ko men hiervoor in aanmerking. Dit besluit, dat vanmoxgen op een be stuursvergadering van het hoofdbedrijf schap werd genomen, lokte nog al wat critische opmerkingen uit van één der vertegenwoordigex-s van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, de heer M. J. van Ooyen. Weliswaar verzekerde deze spreker, dat hij in het geheel geen tegenstander van een pensioenvooi-ziening is, maar hij toonde zich bijzonder verbol gen over een door het dagelijks bestuur geciteex'de opmex'king uit een rappoi-t van de Raad voor het Midden- en Kleinbe drijf, waarin een grote achterstand in de pensioenvoorzieningen in de detailhandel wordt geconstateei'd. In dit citaat wordt gezegd, dat de mentaliteit daarvan één van de oorzakenis: „Waax'om zal ik aan mijn personeel geven wat ik zelf niet heb?" Het kostte de voorzitter enige moeite de heer Van Ooyen er van te overtuigen, dat het hier een citaat betrof, hoewel zowel het dagelijks bestuur als de andere ver tegenwoord igers van de centi'ale midden standsorganisatie in de Raad het rapport volledig onderschx-ijven. Eveneens bestreed de voorzitter de opvatting van de heer Van Ooyen dat het dagelijks bestuur deze taak overijld aan zich had getrokken. Overleg met de middenstandsbonden was immers overbodig omdat de Raad voor het mid den- en kleinbedrijf waarin zij zitting heb ben het. maken van een pensioenregeling uitdrukkelijk aan het hoofdbedrijfschap heeft toegedacht. De discussie eindigde nogal komiek. Eén der andere vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond stelde voor de heer Van Ooyen in de com missie te benoemen. Deze aanvaax-dde dit zonder tegenstribbelen. vrouwen moesten letterlijk worden losge trokken van de deurknoppen van de auto. De Gaulle ontving de gouden eremedaille van New York. Samenzwering? Volgens AFP was te New York een sa menzwering van Arabische studenten te gen het leven van De Gaulle ontdekt. Zij zouden van plan zijn geweest op de recep tie een handgranaat of een bom te wer pen. Agenten van de F.B.I. lieten in de keuken van het hotel hun wakend oog gaan over alle schotels. De Gaulle had een uitnodiging, om het UNO-hoofdkwartier te bezoeken, afgesla gen, naar verluidt als een terechtwijzing aan de organisatie, die zijns inziens door een aantal Afrikaanse en Aziatische leden woi'dt gebruikt als een instrument voor het bedrijven van anti-Franse politiek. DE RAMP IN PERZIË slecht. Er dient snel gehandeld te wor den om een epidemie te voox-komen. Er hangt een sterke lucht van vergaande lij ken tussen de ruïnes. Bovendien heerst er gebrek aan voedsel. De directeur van het Iraakse Rode Kruis ontkende voox-ts dat grote aantallen gifslangen het gebied van Lar zouden zijn binnengedrongen. Geruchten hieromtrent en over het aantal doden en gewonden hadden volgens hem bijna paniek doen ontstaan. Tachtig tot negentig percent van de do den zouden vrouwen en kinderen zijn, ver rast in hun huizen op het uur van de aardbeving. Troepen en ploegen van het Rode Kruis zetten het reddingswerk in de verwoeste steden voort. Men verwacht, dat het drie weken zal vex-gen om alle slachtoffers te bergen. Vx-achtauto's met tenten, dekens, levens middelen en medicamenten voor Lar on derhouden moeizaam een verbinding naar de stad. Het Perzische Rode Krais heeft een vliegtuig ter beschikking gesteld voor het vervoer van gewonden. Het is het eni ge vliegtuig dat bij Lar kan landen. Dinsdag werd Lar opnieuw dooreen aardschok getroffen. Volgens onbevestig de berichten zouden leden van reddings ploegen letsel hebben opgelopen. In het grote magazijn van het Neder landse Rode Kruis te Den Haag werden dinsdag 410 sets bloedplasma gex-eedgezet voor verzending naar de door een aard beving getroffen zuid-Perzische stad Lar. De K.L.M. zegde toe dit bloedplasma gra tis te vervoeren. De waarde van deze zen ding bedraagt 18.500,—. Naar het „Genootschap Nederland-Iran" meedeelt, kunnen allen, die willen helpen bij het lenigen van de nood in de door een aardbeving zwaar getroffen Perzische stad Lar een bijdrage storten op giro nummer 259483 van de „Stichting Genoot schap Nederland-Iran" te 's-Gravenhage. (Van onze correspondent in Rome) In de kringen van de christen-democra tische partij heerst de grootste verwar ring. President Gronchi heeft, nadat Fan- fani omdat hem door de rechtervleugel van de christen-democratische partij dus danige beperkingen werden opgelegd, dat hij geen kans meer zag een regering te vormen die op een behoorlijke meerder heid kon rekenen, zich had teruggetrok ken, Gonella en daarna de voorzitter van de Kamer van afgevaardigden Leone bij zich ontvangen. Deiden hebben geweigerd om op hun beurt een poging te doen om een regering te vormen. Ten einde raad, en eenvoudig omdat er ge°n andere per sonen door het partijbestuur waren aan gewezen, heeft het staatshoofd daarop aan Tambroni order gegeven zijn pogin gen voort te zetten en het vertrouwens votum van de Senaat te verwerven. De besprekingen in de Senaat zullen vandaag beginnen. Nu is de christen-democratische partij in de Senaat bijzonder sterk. Zij heeft de volstrekte meerderheid, zodat het hoogst- waarschijnlijk is dat Tambroni er komt, te meer omdat hij in een toespraak het karakter van de regering nog wat meex zal wijzigen en er een echt zakenkabinet van zal maken, dat uiterlijk op 31 okto ber zal aftreden. Met dat al zijn er ook onder de christen-democraten heel wat personen die zeggen dat dit niet kan en dat Tambroni opnieuw ook de goedkeuring van de Kamer van Afgevaardigden moet hebben, te meer omdat een deel van zijn ministers had geweigerd zitting te nemen in dit kabinet en het christen-democra tisch partijbestuur hem had gelast van ver dere pogingen af te zien. De meerderheid van de christen-democraten wil niet met de fascisten samenwerken. Er worden overal protestvex-gaderingen belegd en in bepaalde steden, waar de christen-demo craten een wat linkse inslag hebben, zoals in Milaan en Bologna, eist men zelfs dat de ongeveer 30 tot 35 Kamerleden, die de met zoveel enthousiasme begonnen pogin gen van Fanfani hebben doen mislukken, uit de partij worden gezet. Er is ook ern stige wrijving in de rooms-katholieke vakbonden. De arbeiders willen niets mei de fascisten te maken hebben en zijn er ook niet van gediend dat de partij waar van zij lid zijn zich de wet laat voor schrijven door gen aantal grote industrië len. Een scheuring in de christen-demo cratische gelederen is allerminst uitgeslo ten en in ieder geval zou het wel eens kunnen gebeuren dat nu ook de linkse elementen, die veel talrijker zijn dan de rechtse, gebx-uik gaan maken van het on- geoox-loofde middel om in geheime stem mingen tegen de eigen partij te stemmen. De crisis is nog allex-minst opgelost. Dolle toestanden Welke dolle toestanden hier heersen kan blijken uit het telegram dat de bisschop van Salerno heeft gestuurd aan een der rechtse christen-democraten. Het luidt: „Vei-heug mij over uw succes en dat van onze vrienden in Christus. Mislukken van operatie-Fanfani voor een links georiën teerde regering is een goddelijk werk waarbij de Voorzienigheid zich heeft be diend van haar zeer nederige en onder danige zonen en dienaren. Italië gered. Rome nog altijd heilig. Ontvang mijn bisschoppelijke zegen". Diezelfde bisschop heeft order gegeven dat op de dag die gewijd is aan de bevrijding van Italië in 1945, zielemissen worden opgedragen voor „de gebenedijde ziel van Benito Mussoli ni ter gelegenheid van de vijftiende ver jaardag van zijn offerdood". Zolang chris ten-democratische Kamerleden zich laten leiden door fascistische bisschoppen kan men niet verwachten dat in Italië de po gingen om tot een meer democratisch be wind te komen veel succes zullen hebben. Wij voorzien hier heel moeilijke dagen, zo niet nu onmiddellijk dan in het komen de najaar of bij de volgende verkiezingen, die voor de christen-democx-aten stellig grote verliezen zullen brengen. Scherpslij- pei-s dx-ijven de arbeidersbevolking eigen lijk met geweld in de armen van de com munisten. (UPI) Tambroni heeft de leden van zijn kabinet ex-toe weten over te halen in zijn regering te blijven. De ministers heb ben met algemene stemmen de regerings verklaring goedgekeurd. Er zijn tekenen, dat liberalen en monarchisten bereid zijn de premier de helpende hand te bieden, als de regeringsvei-klaring zodanig opge steld zal zijn, dat deze rechtse partijen ex-mee akkoord kunnen gaan. NEW DELHI (AFP) Premier Nehroe van India heeft dinsdag, vlak na het ver trek van Tsjoe en Lai, in het Indische parlement verklaard dat er „een funda menteel verschil van inzicht" bestaat tus sen India en China over de grênsproble- men. „Tsjoe en ik hebben elkaar niet kunnen overtuigen in de loop van het overleg. On ze standpunten lopen zo ver uiteen, dat het niet mogelijk is om een aanknopings punt te vinden", aldus Nehroe. Nehroe verklaax-de nogmaals, dat India geen oorlog met China zal beginnen over de omstreden grensgebieden. Hij wees er op, dat de Chinezen 18 maanden geleden Ladakh zijn binnengetrokken. Maar Tsjoe zegt. dat deze streek al 200 jaar lang Chinees grondgebied is, aldus Nehroe. Tsjoe heeft inmiddels bij zijn vertrek uit India een boodschap aan Nehx-oe gezon den, waarin hij zegt ervan overtuigd te zijn dat een redelijke oplossing van de grenskwesties bei-eikt kan worden door een voortdurende inspanning van beide partijen. WASHINGTON (Reuter) De V.S. zijn van plan in 1962 hun eex-ste x-aket op de maan te laten landen. Het Nationalé Bureau voor lucht- en ruimtevaax-t deelde mee, dat een ruimte voertuig van 250 kg. met een snelheid van tegen de 5.000. km. op de maan neer zal komen, maar op een afstand van 30 tot 40 km zal een houder met 150 kg instrumenten zich losmaken en met veel kleinex-e snelheid tegen de 500 km. de maan raken. De val van de houder wordt geremd door x-aketten. Televisieca mera's zullen tot het einde toe beelden naar de aarde zenden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5