KWATTA Gebroeders Das ontwierpen vreemde reis door de tijd Mr. A. Stempels gaf overzicht van Europese eenwording Zo'ii heerlijke reep cadeau EUVRE PUUR. I l voor 10 Kwatta-soldaatjes Betere voorlichting kan verkoop bollen in Amerika stimuleren W. Betist benoemd tot geneesheer-directeur van Diaconessenhuis VAT 69 WOENSDAG 2 7 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Ruimte-project op Horecaf-expositie gebaseerd op wetenschapplijke gegevens Lemaire en Beumer Perzische Tapijten handgeknoopte Smyrna Burgerlijke Stand van H aarlem „Tot wederdienst bereid" Haarlemse scholieren doen weer - verkeersexamens Politie waarschuwt tegen inbreker Bejaarden zagen Moord op Maat' Tweede dia-wedstrijden van afdeling Haarlem N.R.V, TROUWAUTO'S Jeugdrijvereniging „Fit" Drumband van BATO gaat naar Frankrijk Bloemendaals inwonertal gedaald tot 19.997 Tram vogels gaat voet ballen tegen Zwitserse collega's PRODUKTSCHAP VAN SIERGEWASSEN J. W. Verwoerd benoemd tot adjunct-directeur van het P.E.N. Personenauto kantelt Excursie congressisten volksopvoedingswerk Avondmis met bazuinen niet voor iedereen Faillissementen De Haarlemse ge broeders Das, die al meermalen van zich hebben doen spreken door het maken van uiterst nauwkeurige tekeningen van nog op de geheime lijst voorkomende vlieg tuigen en ruimte- projectielen aan de hand van summiere gegevens uit interna tionale tjjdschrifarti- kelen, krijgen op de Horecaf-tentoonstel- ling „Gast en Gast heer" in de Houlrust- hallen te Den Haag, de kans van hun le ven. Zij hebben van het Centraal Brouwe rij Kantoor namelijk de opdracht gekregen voor de vervaardi ging van een weten schappelijk verant woord model van een ruimteschip, de „pio nier-bier", met diora ma's van de plane ten. Het ruimteschip wordt van aluminium vervaardigd en krijgt een doorsnede van zestien nieter. De gehele ruimte van vier honderd vierkante meter, die het C.B.K. op „Gast en Gastheer" ter beschikking krijgt, zal worden gebruikt voor het „ruimte-project". „Uit de patrijspoorten van het ruimte schip zal men kunnen zien hoe de andere werelden, ver van de aarde, er uit zouden kunnen zien. Bovendien zal men daarbij ondervinden, dat dit een reis door de tijd, in de toekomst is. Een verschijnsel zó ont stellend vreemd, zó schokkend nieuw, dat zelfs wetenschapsmensen het maar aarze lend accepteren," aldus de gebroeders Das zelf over hun jongste schepping. Zij gaan er vanuit, dat de ruimtevaarder duizend jaar nodig zal hebben om alle pla neten te bezoeken. Op „Gast en Gastheer" zal de bezoeker in het jaar 1960 in het ruimtevaartuig instappen en na een blik te hebben geworpen op de planeten, die door de vele patrijspoorten zichtbaar zul len zijn, in het jaar 2960 weer uitstappen. „Zij komen dan als bezienswaardigheden uit een vroegere tijd op een inmiddels totaal veranderde aarde terug," zeggen de gebroeders Das. „Maar in wat voor merk waardige wereld zijn ze dan terecht ge komen? Vreemde licht uitstralende gebou wen op dunne poten.... Verkeex-stunnels hoog door de lucht. Voorwerpen, die zo maar in de lucht hangen Het klinkt allemaal fantastisch, maar het is beslist niet de bedoeling van de ge broeders Das om van het ruimteschip met bijbehorende diorama's een kermisachtig grapje te maken. Integendeel. Evenals de tekeningen, die zij van nog geheime vlieg tuigen hebben vervaardigd, is het gehele ruimte-project van „Gast en Gastheer" ge baseerd op wetenschappelijke publikaties over de ruimtevaart in internationale tijd schriften en gegevens, die regeringen over ruimtevaartprojecten hebben verstrekt- De diorama's zijn verantwoorde interpre taties in kleur van de foto's die bijvoor beeld de Russen hebben gemaakt van de achterkant van de maan. Ook de belich ting, die de gebroeders Das toepassen is gebaseerd op gegevens over het licht op de planeten. Mars zal men kunnen zien als een pla neet bestaande uit verweerde rotsen en uitgestrekte dalen met een vreemde, blauwzwarte hemel erboven. Het ruimteschip met zijn diorama's is te beschouwen als een moderne versie van het Haagse panorama Mesdag. Vijftig be zoekers kunnen er tegelijk in worden ont vangen. Door lichteffecten zullen zij de indruk krijgen alsof het toestel zich wer kelijk met enorme snelheid door de ruim te wentelt. Ze zullen ontvangen worden door een vriendelijke hostess en na de geslaagde landing op de aarde hun dorst kunnen laven in een bar uit het 2960, waarin zij door kelners in ruimtepakken worden bediend Het is niet de bedoeling van het C.B.K. om het ruimteschip van de gebroeders Advertentie ïfeö-IÖPTiï Leidsestraai 28, Amsterdam tel. 327 35 Het kleine permche tapijthuis met de grootste collectie goede Specialiteit: taoijtcn iedere kleur en afmeting. BEVALLEN van een zoon, 25 april: C. A. A. de VriesBouwens; 26 april: A. J. KlompBakker: A. ZonneveldHordijk; T. H. C. VerdonkVan den Bos. BEVALLEN van een dochter, 23 april: A. BonucciLansdorp; 24 april: R. L. Oud Van der Meulen; 25 april: H. J. Vliem Smith; G. U. C. HollanderVan der Meu len; T. VrolijkSchriek; -J. P. Tichelaar Van Esveld; 26 april: J. E. Klink—-Krikke; H. de WitEverts. OVERLEDEN, 23 april: J. J. J. Stam, 71 j., Gasthuisvest; '24 april: M. G. Evel- eensBloemendal, 69 j., Gasthuisvest; W. J. Jansen, 80 j„ Westerhoutstraat; 25 april: .T. H. Scholte, 81 j„ Merovingenstraat; J. U. van Norden, 70 j., Harmenjansstraat; F. J. Sparreboom, 2 j„ Palamedesstraat, B. Fakkeldij, 67 j„ Jan Luykenstraat; 26 april: A. HoogenboutSlot, 87 j„ Wester- houtpark. ONDERTROUWD, 26 april: C. Nieuw- meijer en A. C. van Galen; H. M. Ransijn en W. F. Heeremans; W. J. van Leuven en H. Bossen; J. F. Dreijer en H. van Woo ning. GEHUWD. 26 april: C. J. Nagel en A. C. Stavenuiter; P. G. de Rooij en E. M. M Nuus; J. W. G. van der Meij en A. A. E. van der Pauw Kraan; W. H. F. Nouris en J. Borg; A. J. P. de Vries en J. P. Berk hof; J. Zuidweg en M. E. Jacobs. De gebroeders Das uit Haarlem, die op het ogenblik bezig zijn met het uil- werken van een groot ruimte-project voor de Horecaf-tentoonstelling „Gast en Gastheer'. Das alleen op „Gast en Gastheer" te ge bruiken. De uitvoering van het plan vergt tienduizenden guldens. Men zal daarom proberen om het ruimteschip na de ten toonstelling ergens een vaste plaats te geven. Het is niet onmogelijk dat het een plaats zal krijgen op een vart de vermaaks- eilandcn van de in aanbouw zijnde Scheve- ningse pier. Naast het panorama Mesdag zou men dan in Scheveningen ook een Panorama ruimtevaart rijk zijn.... A mateurtoneel De katholieke toneelvereniging „Heem steeds Amateur Toneel" heeft blijkbaar haar winterseizoen op een bijzonder vro lijke manier willen afsluiten. Vandaar dat men besloot tot heropvoering van Piet Mossinkoff's klucht in drie bedrijven „Tot wederdienst bereid", met welk stuk enige jaren geleden reeds een groot lachsucces werd behaald. Aan dit voornemen werd maandagavond in het Minerva theater ge volg gegeven en de uitkomst heeft regis seur J. J. Schelvis en zijn spelers volledi ge genoegdoening verschaft. Er bestond voor deze toneelvoorstelling een grote be langstelling en de vele toeschouwers heb ben voortdurend blijk gegeven zich kos telijk te amuseren. De klucht is in deze kolommen reeds zo dikwijls besproken, dat wij ons niet meer met inhoud en strek king behoeven bezig te houden. Onze be zwaren tegen de hoogst onlogische intri ge en de dikwijls zouteloze aardigheden werden immers vroeger al uitvoerig om schreven. Zoals bekend rust het zwaartepunt van de handeling op twee figuren: de voorma lige zeeman Oliver Smith en de turbulen te Charley Green, die de boel bij de def tige mevrouw Standish en haar neef To ny Hamelton ouderwets op stelten zetten. Deze twee hoofdrollen vonden bij „Heem steeds Amateur Toneel" in Jaap van Wees en Riet Groentjes ideale vertolkers. Eerst genoemde speelde de rondborstige pik broek met een brede humor en een aan stekelijke vrolijkheid. Riet Groentjes, die met Charley haar eerste grote rol bij de ze vereniging heeft gespeeld, beschaam de het vertrouwen allerminst. Zij bleek in staat haar tegenspeler dapper te assiste ren en het streven naar de gewenste nu anceringen voor de afwisselende stem mingen der diverse situaties, werd meest al met het beoogde effect bekroond. Of schoon de overige spelers zich meer tot het tweede plan moesten beperken, kon den ook onder hen verschillende goede typeringen worden opgemerkt. Zo ver toonden Ben van Ham en Nico Martin de nodige bravour voor het sympathieke vriendenpaar en karakteriseerde Corrie Meyboom een hautaine mevrouw Stan dish. Ton van Wees-Weijers, Bep Grote- ganseij en Jan Hofstee vormden tezamen een vermakelijk trio als mevrouw Prest- ley met aanhang. Anneke Martin en Jan van der Veldt verdienen ten slotte nog ver melding, door het amusante openingstafe- reeltje, dat zij voor hun rekening namen. In hotel Lión d'Or heeft dinsdagavond mr. A. Stempels, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant voor de sa menwerkende Europese Organisaties voor het Europees Federalisme, bestaande uit vertegenwoordigingen van de vijf grote politieke partijen en de drie vakbonden, een compact overzicht gegeven van 't sta dium van de geschiedenis der Europese eenwording, dat thans achter ons ligt. Hij zette de zaak onmiddellijk in zijn propor ties door te spreken van Europa als „een nogal grillig gevormd schiereiland van het grote Aziatische continent, waartoe ook nog een klein eiland voor de kust behoort, dat bij de verenigingspogihgen nogal eens wat moeilijkheden oplevert". Na vroegere eenheidspogingen van een andere opzet en met andere doeleinden te hebben vermeld, noemde hij als begin van de huidige ont wikkeling de Pan Europese Beweging van de beroemde Oostenrijker graaf Coudcnho- ve Kalergi, opgezet in de twintiger jaren om in de toenmalige Volkenbond een Eu ropees „blok" te formeren naast het Brit se Gemenebest en de Aziatische landen en om een herhaling van de onderlinge oor logen tussen de Europese landen te voor komen. Helaas strandde dit goede werk doordat twee belangrijke aanhangers, de Fransman Briand en de Duitser Strese- mann plotseling wegvielen, de eerste dooi de val van zijn kabinet, de tweede dooi de dood. In het verzet in verschillende landen ge durende de Tweede Wereldoorlog bleef echter de Europese gedachte leven en drie regeringen in ballingschap in Londen ont wikkelden het voor die tijd belangrijke plan voor de Benelux, een economische eenwording, die op het ogenblik in de parlementen der drie landen nogal wat moeilijkheden oplevert. In 1948 werd de „Westelijke Unie" opgericht als een bond genootschap van Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden tegenover 't opdringen de communisme. Toen ontstond ook de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking ingevolge de Marshallhulp, een intergouvernementele organisatie. Inmiddels gebeurden in de particuliere Sfeer ook belangrijke dingen: de Europe se beiveging groeide in vele Europese lan den door de krachtige impuls van een in Zürich gehouden rede van Churchill, die in 1948 het eerste Europese Haagse Congres presideerde. Op dil congres werden de fe deralistische bewegingen in de diverse lan den gecoördneerd en ten tweede werd een resolutie aanvaard voor de vorming van de Raad van Europa. Aan de minister raad van de eerder genoemde Westelijke Unie werd deze resolutie voorgelegd en reeds een jaar later kwam deze Raad voor het eerst bijeen. Bij de vorming ervan ging de strijd tussen de vooral in Frankrijk levende opvatting van de „volkssoeverei niteit" die de vorming ervan geheel aan de parlementen wilde toevertrouwen, en de vooral Britse visie dat dit in de eer ste plaats een zaak voor de regeringen was. Er kwam een tweeledig compromis tot stand: de Raad zou worden gevormd door een ministerscomité en een Raadge vende Vergadering, tot stand gekomen via een parlementaire procedure. Er zijn thans 15 landen in de Raad vertegenwoor digd. In 1950 kwam het Schumanplan het belangrijkste punt in de gehele ontwikke ling tot nu toe waarbij voor het eerst Duitsland een belangrijke Europese rol kreeg door deel te gaan uitmaken van een gemeenschappelijk, onafhankelijk gezags orgaan, dat het overheidsgezag in vijf lan den over de zware industrie (kolen en staal) zou overnemen. Dit orgaan is ver antwoording verschuldigd aan het daarbij ook tot stand gekomen Europees parle ment. In die tijd was het klimaat gunsti ger dan ooit voor de vestiging van supra nationale gezagsorganen. Daarna ging het bergafwaarts. De Europese Defensie gemeenschap, waarin onder een dergelijk supranationaal toezicht Duitsland in de Westelijke verdediging zou worden inge schakeld werd in het Franse parlement afgestemd en om die Duitse herbewape ning toch mogelijk te maken werd de oude Westelijke Unie vervangen door de Westeuropese Unie (WEU), waarbij nu niet meer vijf maar zeven landen waren aangesloten. De daarna vooral door het Benelux- initiatief tot stand gekomen Euromarkt heeft ook niet meer dat sterke supra nationale karakter van de EGKS: er is geen Hoge Autoriteit maar slechts een „Commissie" die voorstellen doet aan een centraal orgaan, de ministerraad, welke in feite de zaken doet. Hier is dus de op zet in de eerste plaats weer intergouver nementeel. Mr. Stempels beschreef vervolgens nog in het kort de moeilijkheden tussen de Zes van de Euromarkt en de Zeven van de Vrijhandelszone en achtte het van be lang, dat de Raad van Europa, waarin leden van beide groeperingen zijn verte genwoordigd hier pogingen doet om de te genstellingen te overbruggen. Leerlingen van vierentachtig scholen in Haarlem leggen in de komende veertien dagen weer een verkeersexamen af, als af sluiting van de lessen die zij op school hebben ontvangen. Het groepje, dat dins dag als eerste startte van het viaduct bij het Kenaupark had het maar koud, ter wijl zij op de winderige hoek een beetje in de luwte van het grote gebouw, dat daar staat, op hun beurt wachtten. Met een nummertje op de borst en een nummertje op de rug staken zij tenslotte de straat over, daartoe in staat gesteld door een agent die met gespreide armen het verkeer stopzette en begonnen vol goede moed aan het parcours. Ieder deelnemertje kon dit parcours tweemaal afleggen, één maal wandelend en één maal fietsend. Dat men de regels van het spel goed kende, bewees het sma delijk gelach, dat opsteeg toen een haastig fietsend meisje zich niet stoorde aan de uitgespreide armen van de agent en door- fietste. De jongens en meisjes maakten gebruik van eikaars fietsen en elke fiets was wel kombehalve één. Een jongetje bracht een beetje teleurgesteld zijn race-fiets weer terug. Hij mocht er geen examen op af leggen, omdat er geen wit vlak zat op het achterspatbord; het fietsje had trouwens helemaal geen spatborden. Als de eerste jongens en meisjes weer terugkomen, doen zij bij het oversteken voorzichtig, kijken rechtssteken hun hand uit en komen tenslotte keurig met de fiets aan de hand het trottoir oplopen. De vorsende ogen van de brigadier die hen daar opwacht zien veel en het knaapje, dat voor alle zekerheid maar heel vroeg afstapt en lopend, met zijn fiets aan de hand de op dat moment stille straat oversteekt, kijkt de brigadier, op diens vraag waarom hij dat deed, verwonderd aan. Hij deed het te goed. De Haarlemse politie waarschuwt de be woners van Haarlem tegen een inbreker, die er een gewoonte van maakt over schuttingen tc klimmen van huizen, die een aaneengesloten blok vormen. De man betreedt de huizen via de achterdeur, die meestal niet is afgesloten. Tijdens de ontspanningsavonden die de Algemene Bond van Ouden van Dagen af deling Haarlem maandag en dinsdag hield heeft de toneelvereniging N.A.O. het to neelstuk „Moord op Maat" opgevoerd. Een muziekkorps zorgde voor het begin en tussen de bedrijven door voor vrolijke klanken. De talrijke aanwezige bejaarden beloon den de prestaties van tonelisten en mu zikanten met gul applaus. EXPOSITIE IN BLOEMENHEUVEL Dit jaar zal de jaarlijkse expositie van werken van in Bloemendaal woonachtige beroepskunstenaars in „Bloemenheuvel" in Overveen gehouden worden. Zij zal op zaterdagmiddag 21 mei geopend worden en duren tot en met maandag 6 juni, dus ook beide .pinksterdagen. Zij zal dagelijks ge opend zijn van tien tot vijf uur; des zon dags -van twee tot vijf uur. Er zal nog nader bekendgemaakt worden wie de opening zal verrichten. Advertentie ♦Kies uit: melk, puur, hazelnoot of pinda (20 ct). Deze actie is geldig tot 31-12-60. Voor de tweede keer waren enige leden van de afdeling Haarlem van de Neder landse Reisvereniging in de gelegenheid kleurendia's te vertonen en voor de beste drie waren prijzen beschikbaar gesteld. Het betrof een wedstrijd welke was voor bereid ten gelegenheid van het gouden ju- bilieum van de afdeling. Een dame en vier heren hebben in de tuinzaal van het Con certgebouw dia's, welke zij op reizen heb ben gemaakt, vertoond en de uitspraak van de jury was, dat de dame het best voor de dag was getreden. Winnares van de eerste prijs werd mejuffrouw C. N. Koe koek, die een reis naar Israel heeft gemaakt en fraaie foto's heeft vervaardigd, onder meer van het Meer van Galilea en Jeruza lem. De voorzitter van de jury, de heer C. Spaargaren, reikte de tweede prijs uit aan de heer H. W. Prinsen, die een kam- peertocht heeft gemaakt door Luxemburg, Vogezen, Zwarte Woud en het Vierwóud- stedermeer en aandacht heeft besteed aan mooie plekjes op zijn reis. De derde prijs werd toegekend aan de heer J. M. H. van de Wateren. Deze is dor Costa Brava in Spanje getrokken. De heren S. W. van der Peyl (Berner Oberland en Mayerhofen) en H. J. den Blauwen (Lugano en omgeving) vielen bui ten de prijzen. Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Houtplein 21 Telefoon 10388 De derde wedstrijd van de door de jeugdrijvereniging „Fit-Haarlem", uitge schreven competitie, was als volgt: Gevorderden: 1. Piet Veldt, „Pandoer": 2. Liza Wijsman, „Fiësta", 3. Eduard Cre- mers, „Fiësta", 4. Hans Broerse, „Norton". Mindergevorderden: 1. Henk Dijkgraaf. ..Winnie". 2. Henne Hennis, „Whisky"; 3 Ronald Raspoort „Norton"; 4. Saskia Root- veld, „Winnie". Naar aanleiding van de door de Haar lemse drumband van BATO bij het we reldmuziekconcours in Bree in 1959 be haalde resultaten heeft de burgemeester van het bij Parijs gelegen Franse stadje Vernieulle de drumband uitgenodigd naar Vernieulle te komen. De band vertrekt zaterdag 7 mei naar Frankrijk, waar op 8 mei een internatio naal muziekconcours geopend zal worden, waaraan BATO zal deelnemen. Maandag 9 mei brengt de band vergezeld van de burgemeester van Vernieulle een bezoek aan Parijs, waar zal worden deelgenomen aan een herdenkingsmars, waarbij onder meer onder de Are de Triomphe zal wor den gemarcheerd. Dinsdag 10 mei wordt de terugtocht naar Haarlem aanvaard. In het eerste kwartaal van 1960 geeft het aantal inwoners van Bloemendaal een afname te zien van 73, namelijk van 29 mannen en 44 vrouwen. Het aantal inwo ners per 1 januari 1960 bedroeg in totaal 20.070, waar tegenover het bevolkingscijfer per 1 april 1960: 19.997 was. Op 1 januari waren dit 8745 mannen en 11.325 vrouwen en op 1 april 8716 mannen en 11.281 vrou wen. Gedurende het eerste kwartaal werden er 36 jongens geboren en 32 meisjes, een bevolkingsaanwas dus van 68; er overleden in het eerste kwartaal 35 mannen en 45 vrouwen, in totaal dus 80 personen. Er ves tigden zich 443 personen (170 mannen en 273 vrouwen) in de gemeente Bloemendaal en er vertrokken 504 personen (200 man nen en 304 vrouwen) uit de gemeente. De sportvereniging Tramvogels van de N.Z.H.V.M. in Haarlem speelt donderdag 28 april op het RCH-terrein om drie uur een voetbalwedstrijd tegen een elftal van het vervoersbedrijf in Zürich. De heren Martin en Middleton van Al- derson Associates, die het marktonder zoek over de afzet van bloembollen in de Verenigde Staten hebben verricht, hebben dinsdagmiddag het bestuur van het Pro- duktschap voor Siergewassen een toelich ting gegeven op het door hen uitgebrach te rapport. In dit rapport wordt gezegd, dat de afzet in de V.S. gedeeltelijk ver ouderd is. Het marktonderzoekinstituut geeft een aantal aanbevelingen, bij voor beeld een betere voorlichting aan klein handelaren, waaronder de enrom grote supermarkets ook begrepen zijn. Door be tere voorlichting kan men deze kleinhan delaren enthousiast maken de verkoop te bevorderen. De heren verklaarden, dat bij de huidige situatie de individuele ex porteurs dit niet kunnen opbrengen. De exporteurs zouden meer moeten gaan sa menwerken. Na afloop van deze langdurige uiteen zetting was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Deze waren meestal van in formatief karakter. De heer Th. R. de Vroomen echter meende te moeten op merken, dat de bloembollenexport groot is geworden door 't particulier initiatief zon der enige coöperatieve basis. Dit zou juist de kracht zijn. De voorzitter van het produktschap, dr. A. J. Verhage, zowel als de beide Ameri kanen waren eveneens van mening dat het particulier initiatief moet blijven bestaan, maar dat dit toch niet hetzelfde behoeft te zijn als honderd jaar geleden. Zij kant ten zich ook tegen de opmerking, dat de geringe stijging van de export de schuld is van de detailhandel in de V.S omdat men daar niet geïnteresseerd is in wat men verkoopt. Hoofdzaak lijkt daar te zijn, dat men maar goedkoop geleverd krijgt. „Niemand in de Verenigde Staten heeft de opdracht om meer te verkopen", al dus dr. Verhage. Juist door de kleinhan delaren te instrueren kan men hen aan zetten meer te gaan verkopen. De klein handelaren die zich enthousiast op de verkoop werpen, boeken goede vooruit gang". Dr. Verhage vroeg zich af hoe het Ame rikaanse bureau zich voorstelt de klein handelaren te laten helpen bij de stimu lering van de verkoop. Er zijn firma's die speciaal opgeleide mensen in dienst hebben, die deze functies gedurende een seizoen verrichten. De heer Martin merk te op, dat de supermarkets niet alleen zijn ontstaan uit economische overwegin gen, maar door de zeer geringe kwalitei- Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben per 1 april benoemd tot economisch adjunct-directeur van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland te Bloemendaal drs. J. W. Verwoerd. Drs. Verwoerd is de opvolger van de heer F. W. J. Straakenbroek, die op 1 april het P.E.N. heeft verlaten wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Dinsdagavond om half acht is op de Rijksweg .9 ter hoogte van een benzinesta tion halverwege Velsen en Santpoort een personenauto omgeslagen en in een sloot gekanteld. De wagen werd bestuurd oor een twin tigjarige dame uit Beverwijk. Volgens een mede-inzittende raakte de bestuurster tij dens het nemen van de bocht de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto slipte en de sloot in kantelde. De bestuur ster, die over. die over pijn in de rug klaagde, is in het Antoniusziekenhuis in IJmuiden ter observatie opgenomen. De auto werd zwaar beschadigd. Vanmiddag werden in het Frans Hals museum te Haarlem de deelnemers aan de internationale conferentie over het volksopvoedingswerk, die in de Volkshoge school te Bergen wordt gehouden, officieel ontvangen door de secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. H. Wesselings. De deelnemers aan deze internationale confe rentie maken vandaag een excursie naar De Drakenburgh in Hilversum, Amster dam en Haarlem. Bij de ontvangst in hel Frans Halsmuseum zal tevens mr. H. J. Schölvinck, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, aanwezig zijn. Na afloop van het bezoek aan het Frans Halsmuseum wordt het diner ge bruikt in restaurant Brinkmann. De deelnemers aan de conferentie ver trekken aan het eind van de week naar België, waar zij zich eveneens zullen oriënteren op het volksopvoedingswerk. Zondag 8 mei wordt door mgr. J. A. E. van Dodewaard, in de dekenale kerk St. Jozef aan de Jansstraat een pontificale avondmis opgedragen, ter gelegenheid van het: tienjarig bestaan van de Haar lemse Korenbond. Tijdens deze mis zullen vaste gezangen worden gezongen uit de Missa St. Leodi- gar van J. Hilber, voor driestemmig mannenkoor met begeleiding van orgel en bazuinen. Het zangkoor van Sint Bavo te Heemstede brengt, onder leiding van Ge rard Scheepers, de gezangen ten gehore, daarbij op het orgel begeleid door Joop Schneiders. De instrumentale begeleiding wordt ver zorgd door het Heemsteeds harmoniege zelschap „St. Michael." „ONDERDRUKKING, VERZET EN BEVRIJDING" De tentoonstelling „Onderdrukt, verzet en bevrijding", die in „Bloemenheuvel" in Overveen gehouden wordt, trekt veel be langstelling. Dank zij de medewerking van het PEN worden tijdens de avondopen stellingen van de tentoonstelling de vlag vóór het gebouw en de gevel met schijn werpers beschenen. Zondag bedroeg het aantal bezoekers 106 en maandag 76. Voor al ook de boeken op de leestafel worden geregeld door de bezoekers ingezien. Ver heugend is de belangstelling van de school gaande jeugd, zowel van de lagere, ULO en middelbare scholen. ten van het winkelpersoneel. Op de vraag van de heer Sterringa of het niet wense lijk zou zijn meer gespecialiseerde zaken in te schakelen, antwoordde hij, dat deze steeds minder voorkomen. Het zwaarte punt van de verkoop zal steeds meer bij de algemene warenhuizen komen te liggen. Het rapport zal in de volgende vergade ring van het produktschap weer worden besproken, speciaal met het oog op de prijspolitiek. Het zal worden verspreid on der bestuursleden van verscheidene orga nisaties. Zonder slag of stoot heeft men de mini mumexportprijzen van verschillende soor ten bijgoed aanvaard, evenals die van gladiolen. De verordening in verband met vergoedingen van partijen, die in verband met de aanwezigheid van het tulpesten- gelaaltje moeten worden vernietigd, ont ving geen tegenstand. Tot geneesheer-directeur-internist van het Diaconessenhuis te Haarlem is be noemd de heer W. Betist, internist te Kam pen, De heer W. Betist, die thans 44 jaar oud is, heeft zijn opleiding tot specialist genoten in het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag onder leiding van dr. C. L. de Jongh. Daarna was hij enige tijd werk zaam in het Militair Hospitaal te Den Haag en in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. De laatste tien jaar is de heer Betist als internist verbonden aan het stadsziekenhuis te Kampen. Uiterlijk 1 juli hoopt de nieuw benoem de functionaris zijn werk in Haarlem te beginnen. De heer Betist volgt dr. P. van Paassen op, die met pensioen zal gaan. Dr. P. van Paassen is sinds 1930 geneesheer-direc teur van het Diaconessenhuis. Hij is in 1897 te Meppel geboren en studeerde me dicijnen aan de Rijksuniversiteit in Gro ningen. In 1928 promoveerde hij aan de ze universiteit op een proefschrift over de stoornis in de nierfunctie bij coma diabe- ticum. Van 1927 tot 1930 was dr. Van Paas sen hoofd van een afdeling van het ge meenteziekenhuis aan de Coolsingel in Rotterdam. Advertentie maar alleen voor dt man, die weet- wat hij wil en een goede smaak heeft. FINEST SCOTCH WHISKY De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. E. J Zwart, kruidenier, aan de Sloterweg 23. Badhoevedorp. Rechter-commissaris mr. N. Smits en curator mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, Ged. Oude Gracht 92, Haarlem; L. J. Roeland, manufacturenhandelaar. Maasstraat 9 en 11, Haarlem. Rechter commissaris mr. N. Smits en curator mej. mr. S. Boekman, Nieuwe Gracht 51, Haar lem; G. J. Hulsen, handelende onder de naam Commanditaire Vennootschap „In- dart", Esdoornstraat 27, Haarlem. Rechter commissaris mr. N. Smits en curator mr. H J. Pot, Ged. Oude Gracht 92, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden op geheven de faillissementen van: J. Plokker. kastelein. Huijgenstraat 11. Velsen. Rech ter-commissaris mr. H G Rambonnet en curator mr. A, A. M. Leesberg, Vondel- laan 20, Beverwijk en van D. v. d. Tooien. Oversluisweg 21, Wormerveer. handelende onder de naam Central Spare Parts Im port. Rechter-commissaris mr. J. P. Peter sen en curator mr. C. J. Doorenbos, Zaan- weg 66, Wormerveer. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn in april 1960 ge ëindigd de faillissementen van: N. G Kemp. autohandelaar, Huygenstraat 38, IJmuiden Rechter-commissaris mr. J. D. Vink en cu rator mr. A. A. M. Leesberg, Vondellaan 20, Beverwijk en Fa. Haarlemse Aannemers Combinatie te Haarlem aan de Braken- burghstraat 13. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen en curator mr. J. H. A. M. van Son, Verspronckweg 3. Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem van 15 maart 1960, waarbij de v.o.f. Drukkerij Joh Hoogendoorn, gev. te Haarlem en Kantoorh. aldaar a. d. Hagestraat 45 rd. en hare venn. A. C. Hoogendoorn en P. Hoo gendoorn, beiden wonende aan de Hage straat 45 rd. te Haarlem failliet zijn ver klaard. Rechter-commissaris mr. N. Ree ling Brouwer. Curator mr. E Brongersma, Wilhelminastraat 5, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7