Kennemer Lyceum viert vrij van zorgen 40-jarig bestaan Oud-docenten nog eens voor de klas Agenda voor Haarlem en de IJmond Uitspraak kort geding schildersbedrijf 'grieven aan de redactie Stopzetting van de kerkbouwactie Ons land zinkt dieper in „bouw-moeras" 9 Van 45 leerlingen tot ruim 700 Vluchtelingenzegels en bevrijdingskaarten Velsen-lJ muiden Santpoort Beverwijk Ir. Sepers volgt ir. Stoffels als voorzitter op UIT STAD EN STREEK Pauselijke onderscheiding voor J. F. M. Pinxter Routewijziging bussen tijdens kermisdagen Aanbesteding wegen Werknemers in ongelijk gesteld Lezing over „prestaties van geesteszieken" Resultaat f 10 miljoen - overtrof alle ramingen Viering eerste mei Herdenking gevallenen Sluiting gemeentebedrijven Inzending bloemen op F lor alien bekroond Jaarvergadering KABO WOENSDAG 27 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 9 september 1920 ging in een vleugel van het gebouw van de Bloemen- daalse Schoolvereniging het Kennemer Lyceum met 45 leerlingen en 15 leraren van start. Thans doceren op de school aan liet Adriaan Stoopplein in Overveen 52 leraren en leraressen aan 724 leerlingen. Dit zijn nuchtere cijfers die niettemin tekenend zijn voor voorspoedige groei van het „Kennemer Lyceum" in de loop van veertig jaar. Een ontwikkeling ook die het Kennemer Lyceum een plaats tussen de grootste tien inrichtingen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in Nederland heeft bezorgd. Veertig jaar Kennemer Lyceum dus, een jubileum dat al wie met het lyceum in relatie staat of heeft gestaan aanleiding geeft tot feestelijk gedenken, het oppoetsen van wat dofgeworden herinneringen en, wellicht, tot een voorzichtige gedachte aan de plannen tot samenvoeging van het Kennemer Lyceum en het Jac. P. Thijsse Lyceum in een Kennemer Schoolgemeenschap. Maar vooralsnog zal het Kennemer Lyceum en daarmee omvatten wij allen die in de voorgaande veertig jaren een deel van hun leven onder het dak van de school hebben doorgebracht volgende maand onbekom merd en uitbundig leest vieren. Op 6 mei wordt de oud-docenten nog eens de mogelijkheid geboden voor de klas te staan met de allure van „kijk, dat de den wij vroeger zó". Diverse klaslokalen zullen herschapen worden in een bonte „kermesse dansante". Op 7 mei is er een reünie van oud-leerlingen en al zullen niet alle zesduizend gewezen Kennemer lyceïs- ten aanwezig kunnen zijn, vast staat, dal velen van hen de gelegenheid niet zullen willen missen hun oude school op te zoe ken. Op 9 en 10 mei maken de leerlingen een excursie naar Rotterdam waar onder meer een bezoek wordt gebracht aan de Floriade. Des avonds zijn er voorstellin gen in de Stadsschouwburg; het gedeelte vóór de pauze wordt verzorgd door de leerlingen zelf en zal een toneelstuk. „Aventura Romantica" getiteld dat ge schreven is door de administrateur van het lyceum, de heer C. J. Reinalda, op de planken worden gebracht. Na de pau ze wordt „De storm" van Shakespeare in bewerking van Charivarius door een to neelgroep van leraren opgevoerd. Ondanks veranderde tijden, enorme groei en gewijzigde omstandigheden van financiële aard heeft het Kennemer Ly ceum zijn typisch karakter van particulie re school behouden. Het jubileumnum mer van de Lyceumkrant dat bij gele genheid van het dertigjarig bestaan in 1950 verscheen, staat vol herinneringen Bij de volgende adressen kan men be vrijdingskaarten en vluchtelingenpostze gels verkrijgen: Haarlem: Stand U.V.V., hoofdpostkan toor, kantoor U.V.V., Proveniershuis, Grote Houtstraat 142, stands bij Vroom en Dreesmann en Gerzon, alsmede bij ver scheidene winkels. Bloemendaal: Sigarenmagazijn P. Vos jr., Bloemendaalseweg 43, Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Boekhandel De Wit, Bloemendaalseweg 123A, Bloemen magazijn Beunder, Verbindingsweg 12. Overveen: Postkantoor, winkel van Al- bert Heijn en boekhandel A. Vernout. Bloemendaalseweg 255. Aerdenhout, postkantoor, firma Plomp en Zoon, Zandvoortselaan 165. Heemstede: Banketbakkerij De Vries Zandvoortselaan 30, boekhandel Batavo Zandvoortselaan 147, Fruithandel Rooij- akkers, Binnenweg 146, Reijngoud's mode magazijn, Binnenweg 121123, bakkerij Dijkstra, Binnenweg 113, firma Ecla, Bin nenweg 127, alsmede bij verscheidene win kels in de Jan van Goyenstraat. Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert Nederlands Kamerorkest. Stadsschouwburg: Donderdag 20 uur The Youth theatre met „Hamlet". BIOSCOPEN Cinema Pa<lace: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „The five pennies", a.I Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Aladdin in Bag dad", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Maigret en het raadsel van St. Fiacre", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De superman van de marine", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „De bruid is niet bleu", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en donder dag 20.15 uur: „Anatomy of a murder", 18 j. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen". 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „714 antwoordt niet" 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder" alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuve] (Overveen): Tot 6 mei dagelijks van 10—17 en zondags van 14—17 uur: expositie over het verzet en de oorlog. Frans Halsmuseum: Tot 9 mei dagelijks van 10—17 uur, zondags van 13—17 uur Expositie van werken van hedendaagse grafische kunst. Tot en met 22 mei bij zondere avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek van 20.30—22.30 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 14 mei op werkdagen van 1117 uur: expo sitie van werk van Lucebert. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstraat 41): Tot 15 mei dagelijks van 11 17 uur expositie van aquarellen van Joop Dam „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1) Tot 1 mei dagelijks van 10—22 uur Expo sitie van tekeningen voor het tijdschrift „Zwart-Wit" Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13). Tot 8 mei dagelijks van 9—17 uur: expositie van werken van H. F. Boot DIVERSEN Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: Zandvoortse Operettevereniging met „Een walsdroom". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 22 april i WOENSDAG 27 APRIL Thalia, 20 uur: „De onzichtbare vijand". Rex, 20 uur: „Het schandaal van Cloche- merle". Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Centrum, 1416.30 uur. Patronaatsgebouw, 20 uur: Variétéshow voor „Doe Open". DONDERDAG 28 APRIL Thalia, 20 uur: „Een koning in New York". Rex, 20 uur: „Het schandaal van Clocke- merle". Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: Toneelvoor stelling „Advendo". WOENSDAG 27 APRIL Zomerlust, 20.15 uur: Toneelvoorstelling Jan van Dommelen. WOENSDAG 27 APRIL KENNEMER THEATER, 19 en 21.15: „Brandend verlangen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „The beat generation". DONDERDAG 28 APRIL Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „The beat generation". aan de eerste jeugd van het „Kennemei". We lezen daarin dat het eerste dagelijkse, bestuur werd gevormd door mr. D. E. Lio- ni, voorzitter, kolonel C. W. de Visser, onder-voorzitter, aan wie de naam Ken nemer Lyceum te danken is, en de heren E. J. Langelaan en J. C. de Wijs. „Oude houten kast" In 1921 verhuisde de school van het in middels te klein geworden gebouw van de Bloemendaalse Schoolvereniging naai de Kennemer Straatweg, waar dank zij een royaal gebaar van de vader van twee leerlingen,, een- huis:-(bijgenaamd „de oudev hout.en kast") op het landgoed Aelberts- berg -zo" goed en kwa-acT-al'B dab gfng alé tijdelijk schoolgebouw kon worden inge- rihet. De huisvestingsmoeilijkheden op Ael- bertsbei-g duurden echter niet lang want eind 1924 kon het nieuwe gebouw aan het Stoopplein worden betrokken. De grond naast Stoop's Bad was een geschenk van wijlen ir. A. Stoop aan het Kennemer Lyceum. Het lyceum telde toen ruim 180 leerlingen. Het verschil tussen het oude en het nieuw onderdak, de laatste, een schepping van architect Eduard Cuy- pers die ook Stoop's Bad bouwde, was wel groot! De nieuwe behuizing werd in gewijd met feestavonden waarop o.a. de toen vermaarde zanger Jean Louis Pisuis- se optrad. Uit de oorlogsjaren memoreren we de ontruiming van het schoolgebouw in mei 1940 ten behoeve van een Rode- Kruis-hospitaal en de arrestatie van de rector, dr. A. de Vletter door de bezet ters omdat hij zich verstout had critiek te oefenen op de nazimethoden en de Jo denvervolging. In 1942 moesten de school gebouwen op bevel van de „Wehrmacht" worden ontruimd en werden leerlingen, le raren en administratie over verschillende gebouwen in Bloemendaal en Haarlem ver spreid. In februari 1944 hieven de Duit sers de bezetting van het Kennemer Ly ceum op maar in juli van dat jaar hing het voortbestaan van het gebouw aan een zijden draadje omdat de bezetters van plan wax-en ter plaatse een tankgracht te graven, welk voornemen slechts op het nippertje afketste. De lijst van docenten die in de loop der jaren hun kennis en kunde ten dienste van het Kennemer Lyceum hebben gesteld vermeldt tal van klinkende namen op on- dei-wijsgebied. Volstaan wij slechts met die te noemen van enkele „kopstukken" zoals di\ A. de Vletter die van 1920 tot 1948 het rectoraat bekleedde, di\ Jac. P. Thijsse, dr. W. H. C. van Esveld, dr. H. M. J. Oldewelt, dr. G. J. Tiessens. dr. M. Eisma, dr. J. W. van Diei'en en de heer J. W. Wichers. Zij en vele ongenoem de anderen hebben het „Kennemer" ge maakt tot wat het nu nog steeds is, een school waar oud-leex-lingen en oud-docen ten nog met plezier, vermengd met een tikje heimwee, naar kunnen terugkeren, een gemeenschap waarin, zoals de huidi ge rector drs. E. van Meir het uitdrukte, kinderen zich gelukkig kunnen voelen. Huisvestingsmoeilijkheden Ondanks het verti-ek van de Montessox-i- afdeling' die in 19449 op „Elswout" zelf standig ging wonen, is het Kennemer Ly ceum nog altijd een van de grootste scho len in Nederland. Wanneer men bedenkt dat de behuizing ooi-spi-onkelijk voor een leerlingental van maximaal 250 was opge zet en dat momenteel ruim 700 leerlingen in het schoolgebouw zijn ondergebi-acht is het duidelijk dat een i-uimei-e huisvesting een gebiedende eis is gewoi-den. Het Jac. P. Thijsse Lyceum in Elswout staat voor hetzelfde pi-obleem. Uit deze huisvestings moeilijkheden is het plan geboren tot sa menvoeging van beide lycea op het ter- x-ein van het Kennemer Lyceum. Naar de heer Van Meir ons mededeelde zal de fusie in de naaste toekomst worden geëffec- tueex-d, wanneer het nieuwe schoolgebouw van de Kennemer Schoolgemeenschap zal zijn verwezenlijkt. Volgend ,jaar zal met deze samenvoe ging een begin worden gemaakt. Te be ginnen met de eerste klassen van beide lycea zal het onderwijs in de overige In het Kennemer Lyceum worden voorbereidingen getroffen voor de grootse viering van het veertigjarig bestaan. De foto toont enige leerlingen bezig met het aanbrengen van ver sieringen voor de „kermesse dansante". klassen van jaar tot jaar parallel worden gegeven. De plannen voor de nieuwbouw zijn ech ter nog steeds in uitwerking bij de archi tect, zodat het zich laat aanzien dat er nog wel verscheidene jaren zullen verlo pen voordat alle leerlingen van de Ken nemer Schoolgemeenschap men ver wacht een aantal van omstreeks 1200 het nieuwe onderdak aan het Stoopplein in gebruik zullen kunnen nemen. De heer Van Meir was vol lof over de samenwerking met de Haarlemse middel bare en lagere scholen. „Door deze pret tige verstandhouding kon na de oorlog het ondex-wijs op het Kennemer Lyceum spoe dig weer op het oude peil worden ge- bx-acht". Bijzonder trots was de rector op het feit dat het Kennemer Lyceum na de oox-log van alle Nedex-landse middelba re scholen de meeste gerepatx-ieerde scho- liex-en uit Indonesië heeft aangetrokken en aan een einddiploma heeft geholpen door middel van een overbruggingscursus. Over de toekomst van het lyceum zei de heer Van Meir: „Als je in het on dex-wijs modern wilt zijn moet je ouder wets worden". Het lijkt ons dat het karak ter van het jubilex-ende Kennemer Ly ceum met deze opmerking niet beter tot uitdrukking kan worden gebracht. /V at ti urbescherm ingsco m >n issie In de algemene vergadering van de Na tuurbeschermingscommissie Zuid-Kenne- merland, die in de raadzaal van de ge meente Bloemendaal is gehouden, is tot voorzitter gekozen ir. I. D. Sepers, hoofd ingenieur by Staatsbosbeheer en bosbouw- ccnsulent. Hy volgt ir. A. Stoffels op, die wegens zyn vertrek naar Utrecht zijn func tie heeft neergelegd. Ir. Stoffels heeft de vergadex-ing voor het laatst geleid en in zijn openingswoord het overlijden gememoreerd van drs. J. W. Wichers, die een gx-oot aantal jaren zijn krachten aan de commissie heeft gegeven. Mede door zijn taak als leraar biologie op het Kennemer Lyceum heeft hij de natuur- beschei-mingsgedachte uitgedragen. De leden namen enkele ogenblikken stilte in acht. Verder herinnerde de voorzitter aan de geslaagde acties in het vorig jaar, zoals de puzzeltocht en de tentoonstelling in de Vleeshal te Haarlem. Dank werd gebracht aan allen die hnu medewerking aan de tocht en de tentoonstelling hebben verleend. De vergadering benoemde tot leden van de commissie ir. I. D. Sepers, die later tot voorzitter werd gekozen en iiF. W. van Rappard, natuurbeschermingsconsulent voor Noord- en Zuid-Holland. De secretaris, de heer J. W. van Hezel, vermeldde in zijn verslag de werkzaam heden van het afgelopen jaar en consta teerde, dat 1959 voor de commissie een jaar van grote activiteit is geweest. De penningmeester, de heer J. A. Dorre- steijn. bx-acht de financiële verslagen uit en deed mededelingen over de plannen een gekleurde filmstrip uit te geven. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. W. van Hezel en P. van der Maas, werden opnieuw gekozen. Het ligt in de bedoeling in de loop van het jaar opnieuw een puzzeltocht voor scholieren in Haax-lem en omliggende ge meenten te houden, zoals die in 1959 onder leiding van de heer M. Deutekom heeft plaats gevonden. De datum zal in overleg met ondex-wijsautoriteiten worden vastge steld. Ten slotte bracht de heer Dorresteijn ir. Stoffels dank voor zijn werk ten bate van de commissie verricht en richtte de heer L. Daviazon zich namens de leden met woorden van dank tol het bestuur. Nieuws in het hort Diamanten doctoraat. Zaterdag 30 april is het zestig jaar geleden dat mr. F. Vorstman uit Haax-lem aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam is gepro moveerd in de rechtswetenschap. De pro motor was wijlen prof. mr. M. W. F. Treub. Op de aanbeveling. Op de lijst van aanbeveling (drietal) in de vacature van x-echter in de arrondissementsrechtbank te Rotterdam komt onder meer voor mi-. D. van Leijden, substituut-griffier bij de rechtbank aldaar en tevens rechter-plaats- vei-vanger in de rechtbank te Haarlem. In een feestelijke bijeenkomst in de St. Jozefschool in Bloemendaal, die ook werd bijgewoond door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, en de wethoudex-s mr. J. C. C. W. Hijszeler en mr. H. B. Wildt Meyboom (de wethou der van onderwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte had bericht van verhindering gezon den) en de raadsfractie van de K.V.P., is dinsdagavond aan de heer J. F. M. Pinx ter namens 't x-.-k. Armbestuur door pas toor dr. A. A. Olierook mededeling gedaan dat hij door de Paus was onderscheiden met het erekruis van de ridderorde van St. Gregorius de Grote, welke ondex-schei- ding de heer Pinxter door zijn schoondoch ter op de x-evex-s werd gespeld. Pastoor Oliex-ook zeide ondex-meer, dat deze onder scheiding is verleend wegens de vele ar beid, die de heer Pinxter heeft vex-richt op charitatief terrein en zijn daadwerkelijke hulp. Pastoor Olierook gaf daarna een over zicht van de vele verdiensten van de heer Pinxter. Van 1919 tot 1933 was hij kerk meester te Kota-Radja (Sumatra) en te vens directeur van het zangkoor aldaar. In 1934 wex-d hij benoemd tot armmeester van de parochie Allerheiligste Drieëenheid in Bloemendaal. Meer dan vijfentwintig jaar was hij secretaris-penningmeester en daarna voorzitter van het Armbestuur van die parochie. Er ging een stuwende kracht van hein uit bij de geestelijke steun aan de armen. Voor de K.V.P. was hij ge durende negentien jaar lid van de Bloe mendaalse gemeenteraad, waarvan tien jaar als fractievoorzitter. Sinds twee jaar is de heer Pinxter voorzitter van de com missie,die in opdracht van de bisschop van Haarlem de voorbereidende werkzaamhe den verricht tot oprichting van een katho lieke middelbax-e meisjesschool voor het noordelijk deel der stad Haarlem en het zuidwestelijk deel van de provincie Noord holland. Na de pauze wenste de heer B. Kerk- hoff namens het Armbestuur de heer Pinx ter geluk met zijn hoge onderscheiding. De heer J. A. Niehe voerde als pen ningmeester van de parochie namens het kei-kbestuur het wooi'd en noemde de heer Pinxter een parochiaan in de ware zin des wooi-ds. De heer F. K. J. Fijen, raadslid voor de K.V.P., noemde de oudfractieleider ie mand, die steeds de zaken met overtuigend optimisme behandelde. Tenslotte voerde mr. L. van de Sande het woord namens het curatoi-ium voor de oprichting van een meisjeslyceum in Bloe mendaal, waarvan de heer Pinxter voor zitter is. Tenslotte dankte de heer Pinxter alle sprekei's voor hun vvaardei'ënde woorden Op de dagen dat de kermis in Haax-lem wox-dt gehouden zullen enkele buslijnen een enigszins andere route volgen. De bussen 3, 4 en 11 rijden Kenaupark zuidzijde-Kinderhuisvest-Zijlvest en in om gekeerde x-ichting. De halten aan de Nas- saulaan en de Raaks komen tijdelijk aan de Zijlvest. De bussen 2 en 80-81 volgen de route Godfried van Bouillonstraat-Gouwwetering kade-Zomervaart en omgekeex-d. De halte aan de Zomervaart komt aan de Gouw- weteringkade. Deze omleggingen duren waax-schijnlijk tot en met 7 mei. Gisteren is door de Directie Rijkswater staat aanbesteed het aanbrengen van ver- hax-dingen bestaande uit cementbeton voox-gespannen en asfaltbeton en beton- klinkers van een gedeelte van Rijksweg 4a (Burgex-veen-Ypenburg) van de Rijksweg nx\ 4 (Amsterdam's-Gravenhage), met bijkomende werken. Ook valt hieronder het onderhoud van een gedeelte van Rijksweg 4, van de spoorlijn Den Haag—Gouda van Rijksweg nr 4a en aansluitende wegen in de Haarlemmermeer, Alkemade, Woubrug- ge, Leiderdorp, Zoeterwoude en Leidschen- dam. De laagste inschrijfster was de Holland- sche Beton Mij. N.V. te 's-Gravenhage met 3.949.000 en de hoogste de N.V. Noord- Nederlandsche Wegenbouw Mij te Har- lingen met 4.155.000. De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. U. W. H. Steehman, heeft gis teren, uitspraak doende in een kort geding tussen een Amsterdams schildersbedrijf over moeilijkheden die dit had ondervon den van een actie van vijf ex-werknemers en drie anderen voor doorbetaling van „zwarte lonen", de door dit bedrijf ge vraagde voorzieningen geweigerd. Het schildersbedrijf had van de president ge vraagd de vijf-ex-wex-knemers (die op staande voet waren ontslagen, doch zich als stakers beschouwden) te bevelen zich binnen 24 uur na het vonnis te onthouden van iedere activiteit of opwekking in daad, woord of geschrift met het doel de regel matige voortgang van het door eiser uit te voeren schilderwerk te belemmeren of te schaden. En voox-ts van drie andere collega's (twee leden van de z.g. „Amsterdamse schildex-scommissie" en een bestuurder van de bouwvakax-beidex-sbond van de voox-malige E.V.C. 1958) zich te onthou den van iedere actie met hetzelfde doel als mede van elke financiële steun aan de vijf. De px-esident overwoog dat het volgens het buitengewoon besluit ai'beidsverhou- dingen aan de werkgever verboden is ho gere dan de vastgestelde lonen uit te be talen zodat elke actie, die beoogt de wex-k- gever te bewegen tot overtreding van dat verbod onrechtmatig is. Even onrechtma tig is de actie om de ax-beid van personen die bij de wex-kgever tegen het vastgestel de loon willen werken middellijk of onmid dellijk te vex-hinderen of te belemmei-en. De gevx-aagde bevelen ziin niet gerecht- vaax-digd aldus de president wijl te algemeen, althans te weinig omlijnd en dus onvoldoende hanteerbaar. Het schil dersbedrijf werd vei-oox-deeld tot betaling van de kosten van het geding. Hervormde Kerk wenst: Bennebroek „Prestaties van geesteszieken" was het onderwerp, waarover dr. Hommes dins dagavond voor de Culturele Kring in Ben nebroek in „Oud Berg en Dal" heeft ge sproken. Met een karaktex-isering van de „normale" mens als uitgangspunt liet dr. Hommes duidelijk uitkomen dat men in het algemeen een verkeerd standpunt in neemt ten aanzien van psychiatrische pa tiënten. De prestaties van laatstgenoem den verschillen haast niet van „normale" patiënten. Bij psychiatrische patiënten hax-moniseren de gemoedstoestanden en -bewegingen en de beheersing daarvan niet. Vandaar dat ze moeilijk in de maat schappij passen en daar ook niet worden geaccepteerd. Normale mensen hebben meestal eigenschappen om een harmonie tot stand te brengen. Zeer vermoeide per sonen kunnen soms een tijdelijke geeste lijke inzinking hebben. Bij psychiatrische patiënten strekken deze inzinkingen zich over langere perioden uit. En nu gaat het er om ze hierovex-heen te'helpen door mid del van de juiste arbeids-therapie. Dat ook hier nog wel het een en ander aan hapert, ligt aan het personeelstekort. Gelukkig treedt in deze een gunstige verandering op, vooral onder de jongeren. De. inleiding werd na de pauze met projectiebeelden toegelicht. De voorzitter, de heer P. van der Lijn, besloot met een dankwoord de interessante avond. Hillegom (Verkort weergegeven) Chaos. De Haax-lemse Verkeerscom- missie bestaat die eigenlijk nog wel?*) kenmerkt zich langzamerhand door een verbazingwekkend gebrek aan activiteit. Niet alleen treedt zij in geen enkel opzicht actief op om de verkeerschaos in de bin nenstad te beperken en te lenigen (kijk eens naar de stapels fietsen op de smalle trottoirs in de Gierstraat, de vrachtwagens met aanhangers in de smalle winkelstra ten, de afgesleten, scheefliggende stoepen in de Grote Houtstraat, enzovoort), maar bovendien laat zij doodleuk toe dat tijdens de feestdagen en dagen daarvoor al een van de voornaamste verkeex-saders van de binnenstad (Ged. Gx-acht-Nassaulaan) met aangrenzende straten geblokkeerd worden door de kermis. Bovendien vervalt daar mee Va van de parkeerruimte in de binnen stad! Daar komt dan maandag de markt nog bij, zodat er nog eens J4 van de over blijvende pax'keerruimte wordt weggeno men. Wordt het niet eens tijd dat er ein delijk eens iemand iets doet aan deze schromelijke verwaarlozing van een urgent probleem? H. v. d. G„ Haarlem Naschrift: Zij bestaat nog! Synode-praeses di\ A. A. Koolhaas en secx-etaris-generaal dr.. E. Emmen hebben op de dinsdag in Utrecht gehouden Her vormde predikantenvei'gadering gezegd dat in het moderamen van de Hervormde Sy node de wens leeft, de kerkbouwactie 1960 te beëindigen. De actie wordt „een groot succes" ge noemd. Tegen aller vex'wachtingen in, al dus dr. Emmen, hebben we in vrij korte tijd tien miljoen gulden bijeen gekregen. Dat overtrof de stoutste ramingen. Pessi misten rekende met een bedrag van drie miljoen gulden, optimisten verwachtten zes miljoen gulden als resultaat. Opgemerkt werd nog dat de actie ook uit reclame-technisch oogpunt zeer ge slaagd genoemd kan worden. Twee maal is de,a,ctie door.Nederlandse x-eclame-^des- kundigen bekroond met de eerste prijs als „beste reclame van het land". De tweede prijs ging naar een bekende automobiel fabriek. Zowel dr. Koolhaas als dr. Emmen meen de dat het thans het juiste ogenblik is om de actie af te sluiten. Het bedrag vaxi 16 miljoen voor 160 kerken is vrij wil lekeurig gekozen. In werkelijkheid bedra- g ende kosten voor zoveel bedehuizen veel meer. Gesproken is van rond 80 miljoen. Waarschijnlijk zal over vijf a zes jaar op nieuw een soortgelijke actie begonnen worden, waarbij men vertrouwt, een even hoog bedrag als nu binnen te krijgen. Voor de huidige kerkbouwplannen rekent men op aanzienlijke overheidssteun. Afscheid. De hoofdcommissaris van politie in Haarlem, de heer J. Fontijne, die per 1 mei met pensioen gaat, zal donder dagmorgen tijdens een bijeenkomst in res taurant Dreefzicht, die om kwart voor tien begint, afscheid nemen van het Haarlemse politiekorps. Dierenbescherming. Donderdagavond wordt in de „Witte Zwaan" in Lisse de al gemene ledenvex-gadex-ing gehouden van de afdeling Lisse van de Nedex-landse Vereni ging tot beschex-ming van dieren. Zandvoort De afdeling Zandvoort van de Partij van de Arbeid heeft de viex-ing van de eerste mei verschoven naar maandag 2 mei. Jn „Zomerlust" spreekt dan 's avonds de heer G. Bakkex-, redacteur van de VARA- gids. Muzikale medewerking wox-dt ver leend door de afdeling Zandvoort van „De Stem des Volks". De Zandvooi-tse toneel vereniging „Op hoop van zegen" zal een éénakter opvoeren. 's Middags wordt in theater „Monopole een feestmiddag voor de kinderen gehou den. Evenals in vorige jaren is er in Zand voort een hex-denkingsbijeenkomst voor de gevallenen op woensdag 4 mei 's avonds om zeven uur in „Monopole" aan het Sta tionsplein. Deze bijeenkomst zal gevolgd worden door een stille tocht naar het mo nument voor de gevallenen in het Vijvex-- park. De herdenkingsbijeenkomst zal een sober karakter dragen. De heer S. C. S. Rijper, hoofd van de Julianaschool, zal een korte toespraak houden, terwijl me vrouw H. Petrovitch-Nijman aan de vleugel begeleid door de heer A. A. Hop penbrouwer enkele liederen zal zingen. Verdere muzikale medewerking wordt verleend door het Zandvooi-ts Christelijk Kinderkoor. De heer J. Gebe zal voor een passende muzikale omlijsting van het ge heel zorgen door het draaien van gram mofoonplaten. Na afloop van de bijeen komst zal de „stille tocht" naar het mo nument in het Vijverpark beginnen om 19.35 uux-, vanaf het Stationsplein via de Van Speijkstraat en Van Lennepweg. Bij het monument zullen het r.k. kerkkoor en het Zandvoorts mannenkoor enige liederen zingen, waarna men bloemen bij het mo nument zal kunnen afleggen. Voorzitter Woningraad: Voor de afdeling Hillegom van de Pax-tij van de Arbeid heeft de heer W. Scherens, voorzitter van de Nationale Woningraad, dinsdagavond in gebouw Haven 50 gespro ken over de woningnood, na te zijn inge leid door de voorzitter van de afdeling Hillegom van de P.v.d.A., de heer Th. Keyzer. De heer Scherens legde er de na druk op dat voor financieel-krachtigen geen woningnood bestaat. De mensen met een kleine beurs zijn echter aangewezen op woningwet-woningen tegen een voor hen redelijke huurprijs. Deze mensen dx~ei- gen van de huidige ontwikkeling het slachtoffer te worden. Uit de cijfers is ge bleken dat 85 percent van de woningzoe kenden een jaax-inkomen beneden vijfdui zend gulden genieten. De heer Scherens achtte het daarom nodig dat meer woning wetwoningen verrijzen. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, aldus de heer Scherens, kiest echter een onbe grijpelijke oplossing. Steeds zal onder zocht moeten wox-den op welke wijze zo veel mogelijk tegen zo laag mogelijke hu ren kan worden gebouwd. De heer Scherens gaf een uitvoerig over zicht van de ontwikkeling der bouwnijver heid, waarin hij ex-op wees dat van 1918 tot 1921 af op initiatief van woningbouw verenigingen, gemeenten en rijk vele huurwoningen tot stand kwamen. De par ticuliere bouwondernemers hebben toen niet zo veel gebouwd. Dit jaar bestaat on geveer 37 percent van de totale woning- pr duktie uit woningwetwoningen. De be hoefte is echter veel groter. De heer Scherens meende dat ons land steeds dieper het „bouw-moeras" in gaat. Bij de verkleining van het aantal woning wetwoningen komen de gemeentebesturen voor haast onoplosbai-e problemen te staan. Na deze uitvoerige uiteenzetting kreeg men gelegenheid met de inleider van ge dachten te wisselen. De gemeentesecretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger en de diverse ge meentebedrijven in Hillegom zullen op Koninginnedag (30 aprii) en bevrijdings dag (5 mei) gesloten zijn. Voor het doen van aangiften uitsluitend van geboorte, huwelijk en overlijden be staat op donderdag 5 mei gelegenheid tus sen half tien en half elf. Het gemeentelijk badhuis zal op genoemde data alleen des morgens geopend zijn. Voor het ophalen van huisvuil worden de wijken van 30 april en 5 mei ingelast op vrijdag 29 april en vrijdag 6 mei. De heer W. S. Warmenhoven, amaryllis kweker in Hillegom, heeft op de Gentse Floralie een grote gouden medaille gewon nen met een inzending amaryllis hippeus- trim. Aan de groep afgesneden tulpen die het Centraal Bloembollen Comité (C.B.C.) had ingezonden, werd eveneens een gouden medaille toegekend. De Katholieke Bond van Overheidsper- sonèel K.A.B.O., afdeling Hillegom, hield maandagavond in hotel Sistermans haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. Kraan, herinnerde aan het luisterrijk ge vierde gouden jubileum van de landelijke bond. De heer A. Kraan zei de verkoop van het K.A.B.-gebouw aan de Hoofdstraat te betreuren. De afdeling heeft zonder re sultaat geprotesteerd. Dank werd gebracht aan de heer Jac. Berkhout en de heer C. P, A. Beyersber- gen, die in het voorbije jaar het secreta riaat waarnam. Het overlijden van de oud-voorzitter, de heer C. van Berkel, werd herdacht. De heer C. P. A. Beyersbergen wees er in zijn jaarverslag op, dat de K.A.B.O.-afdeling zich in een gezonde groei mag verheugen. De financiële toestand is gezond. De heer Ph. Reineri werd tot bestuurslid herkozen. Tot leden der commissie van georganiseerd overleg werden benoemd de heren A. Kraan en J. Zegwaart en tot plaatsvervan gende leden de heren Visser en Van Kem pen. De hoofdbestuurder J. Dellaert be antwoordde een aantal vragen. Afscheid. Vrijdag 29 april zal de heer U. J. Cerfontaine, chef van de afdeling Waterverkoop van het P.W.N. wegens het bei-eiken van de pensioengex-echtigde leef tijd afscheid van dit bedrijf nemen. De heer Cerfontaine is van 1920 af in dienst geweest van het P.W.N.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9