Politiekorps nam afscheid van hoofdcommissaris Fontijne ANWB-„praatpalen" deden direct na opening dienst Haarlem krijgt Koudehorn terug voor bijdrage van 2 ton Prof. dr. W. J. de Haas overleden NKF bouwt staalfabriek te Alblasserdam Gezin van elf door brand dakloos Een dode in het verkeer Prinses Wilhelmina wil haar verjaardag in stilte vieren Uitreiking jaarprijzen voor reclame Schipper verdronken Schip gezonken in Rijnkanaal Nepal laat zich niet intimideren Vlaggen in San Francisco werden bijtijds gekeerd Nieuwe razzia's in drie lokasies in Zuid-Afrika Vijf doodvonnissen in het spijsolieproces Oostduitsers leggen weer grensversperringen aan Minister Luns reist en vergadert door Europa UOivUËRDAG 2 8 APRIL 196 0 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mr. Ten Bokkel ere voorzitter Centrumcomité Kort nieuws Route Carnavalsoptocht gewijzigd Radio Veronica onder vindt last van stoorzenders Commerciële programma's van Veronica op 6 mei Crematie prof. Bakker Oostberlijnse eis tegen Oberlander: levenslang Veiligheidsofficier deed De Gaulle „de das om" Levenslang voor drie der andere verdachten Wie vanmorgen een kijkje heeft kunnen némen in restaurant Dreefzicht in Haar lem zou moeilijk kunnen geloven dat er een tekort aan politiepersoneel is. De grote zaal was namelijk geheel gevuld met po litiemensen, die afscheid kwamen nemen van hun hoofdcommissaris, de heer J. Fon tijne. die na een ambtsperiode van ruim veertien jaar het korps met pensioen gaat verlaten. Burgemeester rhr. O. P. F. M. Cremers begon zijn toespraak met op te merken, dat het voor de heer Fontijne een moeilijke dag moet zijn. Toen hij na de oorlog in Haarlem werd benoemd trof hij er een korps aan, waar de situatie niet was, zoals deze behoorde te zijn. De nieuw benoemde hoofdcommissaris was vrijwel onmiddel lijk gedwongen op te treden tegen elemen ten, die in het korps niet thuishoorden. Mr. Cremers uitte zijn respect voor de wijze waarop de heer Fontijne een ge voelig mensdit heeft gedaan. „U hebt in elk geval succes geboekt. Nu u het. korps gaat verlaten is dit samengesteld uit men sen. die stuk voor stuk voor hun taak berekend zijn", aldus de burgemeester. Een ander punt vormde de huisvesting van de politie, die slecht was en voor de verbetering waarvan de thans scheidende hoofdcommissaris immer met veel energie heeft gestreden. Daarom deed het mr. Cre mers zoveel genoegen dat hij kon mee delen, dat er thans overeenstemming is bereikt met de minister van Oorlog ovei de overdracht van de Koudenhornkazerne, waarbij de gemeente Haarlem een bijdrage zou moeten geven van twee ton. De burge meester stipte nog enkele andere proble men aan, zoals de modernisering van hei politieapparaat, de opleiding en het perso neelstekort, Hij eindigde zijn toespraak met de dank uit te spreken voor al het geen de heer Fontijne voor het korps heeft gedaan. Hoge eisen Commissaris A. L. de Boer voerde ver volgens het woord namens het korps. Hij deed dit in de plaats van commissaris Gorter, die door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. De heer De Boer gaf een terugblik op de carrière van de scheidende hoofdcommissaris en constateerde dat de heer Fontijne de nieuwe geestesgesteld heid. die bij de politie na de oorlog is ont staan, goed heeft aangevoeld. „U bent niet altijd een gemakkelijke chef geweest. U stelde hoge eisen aan uw ondergeschikten, maar ook aan uzelf." De heer De Boer herinnerde er aan, dat de hoofdcommissaris nooit gestreefd heeft naar populariteit, en memoreerde enige be langrijke initiatieven, die tijdens de ambts periode van de heer Fontijne zijn tot stand gekomen. Namens het gehele korps bood hij de heer Fontijne een prachtig antiek klokje aan. Vervolgens voerde een groot aantal mensen, die allen nauw met de heer Fon tijne hadden samengewerkt, het woord. Inspecteur P. Wurkum sprak als comman dant namens de reservepolitie en bood een grote atlas aan. Adjudant A. Luiten sprak de heer Fontijne toe namens de Centrale van Politieorganisaties en bood mevrouw Fontijne bloemen aan. Uit naam van de Politiesportvereniging sprak hoofdinspec teur L. Davidzon. Hij overhandigde een autoplaid. Inspecteur W. Schaafsma, voorzitter van de personeelsvereniging ..Contact.", deelde mee, dat de vereniging de heer Fontijne tot erelid heeft benoemd. Hij overhandigde een oorkonde, alsmede een boekwerk. De heer L. D. Beumer sprak als voorzitter van de Haarlemse Politiekapel en bood een bon voor een langspeelplaat aan, inspecteur K. Bartels overhandigde het eerste exemplaar van het in een nieuw kleed gestoken korpsblad en de heer H. R. Vos overhan digde mevrouw Fontijne namens de Po- litiereservistenvereniging bloemen. De heer Fontijne memoreerde in zijn dankwoord de prettige samenwerking met de burgemeester en zei, dat Haarlem zijn prettigste standplaats is geweest. Hij bracht dank aan iedere spreker afzonderlijk en sprak de hoop uit dat het het korps in alle opzichten goed za) gaan. Tot slot richtte hij nog een dankwoord tot de pers, waar mee hij eveneens steeds prettig heeft sa mengewerkt. Na afloop van het officiële gedeelte van de bijeenkomst kreeg iedereen gelegenheid met een handdruk afscheid van de hoofd commissaris te nemen. Het Centrum-comité „Koninginnedag" in Haarlem heeft de oud-voorzitter mr. J. A. P. C. ten Bokkel benoemd tot erevoor zitter. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: erevoorzitter mr. J. A. P. C. ten Bokkel; voorzitter W. H. Naessens; vice- voorzitter D. J. van Ellinckhuyzen; eerste secretaris D. H. van der Vlerk, Zijlstraat 5; tweede secretaris P. A. Leyse; eerste pen ningmeester Jac. van Maris, en tweede penningmeester B. G. Jochemus. Kabel. Voor de vervanging van een laagspanningskabel ten behoeve van het alarmeringssysteem van de brandweer vragen B. en W. van Heemstede de raad een krediet van 3500. Eén mei-viering C.P.N. De viering van de eerste mei voor het district Ken- nemerland van de Communistische Partij Nederland is bepaald op zondagavond in het Concertgebouw te Haarlem. Spreker is de plaatsvervangend secretaris van de partij, de heer Harry Verhey. Kinderen van leden komen des morgens in de tuin- zaal van het Concertgebouw bijeen. Eminent geleerde die naam maakte als medewerker van Kamerlingh Onnes Te Bilthoven is overleden prof. dr. .W. J. de Haas, oud-hoogleraar in de natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden. De begrafenis zal morgen plaats vinden op de begraafplaats Moskowa te Arnhem. Wander Johannes de Haas werd 2 maart 1878 te Lisse geboren. Na zijn examen voor kandidaat-notaris ging hij enige tijd op een notariskantoor werken. Hij studeerde daarna wis- en natuurkunde in Leiden. In 1912 promoveerde hij aldaar op proef schrift. In zijn studietijd was hij verscheidene jaren assistent van prof. dr. Kamerlingh Onnes en van prof. dr. J. P.'Kuenen. In; 1915 werd hij leraar natuurkunde aan de hbs en het gymnasium te Deventer. In 1916; werd dr. De Haas conservator van Teyïer's Stichting te Haarlem. In 1917 ver wierf hij tezamen met prof. A. Einstein de Baumgartnerprijs van de Akademie van Wetenschappen te Wenen. In hetzelfde jaar volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft om onderwijs te geven in de theoretische en toegepaste natuurkunde. In 1922 werd hij hoogleraar aan de Leidse universiteit, waar hij tot aan zijn pensio nering in 1948 verbleef. Hij was lid van de Koninklijke Akademie voor Wetenschap pen. In Leiden heeft prof. De Haas inzonder heid naam gemaakt door zijn experimen ten in het Kamerlingh Onnes-laboratorium, die gericht waren op het bereiken van het absolute nulpunt met vloeibaar helium. Het werk van De Haas te Leiden was aanvankelijk vooral gewijd aan het onder zoek van de eigenschappen der materie bij deze lage temperaturen. De overledene was gehuwd met een dochter van de beroemde natuurkundige prof. dr. H. A. Lorentz. De route van de Carnavalsoptocht in Haarlem op Koninginnedag is gewijzigd, omdat in de Gierstraat de wagens niet onder de bloemenversiering door kunnen. Van de Koningstraat af wordt de route als volgt: Botermarkt, Barrevoetestraal, Kei zerstraat, Wilhelminastraat, Raamsingel, Van Eedenslraat, Lorentzplein, Houtplein en dan verder als staat aangegeven in de programma's. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. E. van der Reijden en E. M. de Bruin. T. D. Luijk en H, Spaar- garën. G. Klooster en M. de Vries. J. H. Wernsen en J. S. Schrier. GETROUWD: C. Gorrée en J. M. van Pel. E. G. W. Kalthofen en M. L. Baggen. J. J. Fedder en L. G. Janssen. A. Th. Bann- wart en R. J. Brönsgeest. C. Spaans en E. Cerna. A. P. Koot en A. J. de Groot. H. Paase en W. Timmerman. GEBOREN: Arnold Johan. zn van H. Smits en J. A. Landsman. Robertus Lau- rentius Johannes, zn van J. H. Bruin en L. A. Jansen. Martien Petrus, zn van Th. J. Jansen en H. Weber. Margaretha Wilhel- mina, dr van Th. M. Westerveld en G. W. van Kesteren. Hcnricus Jacobus Maria, zn van J. C. M. Roozen en M. E. L. 'Warmer dam. Elisabeth, dr van R. Lammerts en D. Breeuwer. Paul Franciscus. zn van F. A. Furer en A. I. Voorderhaak. Egbert Jan Willem, zn van M. L. Top en R. Blikslager. OVERLEDEN: C. A. P. Dammers, 77 jr. Wed. M. G. A. van KortenhofHermsen. 87 jr. V7ed. H. J. LeunisDornbach, 89 jr. H. Heinsbergen, 77 jr. De minister van Oorlog heeft de formele toezegging gedaan dat de Koudenhorn kazerne aan de gemeente Haarlem zal wor den overgedragen tegen vergoeding van een bijdrage van ongeveer tweehonderd duizend gulden. Dit deelde burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers vanmorgen mede, tijdens de afscheidsbijeenkomst van hoofd commissaris J. Fontijne voor het Haarlem se politiekorps. De burgemeester heeft dezer dagen een onderhoud gehad met de minister, waarbij de overdracht van de Koudenhornkazerne die zal worden ingericht tot hoofdbureau van politie in principe is geregeld. Het ligt in de bedoeling van B. en W. voor de raadsvergadering van 18 mei een voorstel aan de raad te doen de kazerne te aan vaarden tegen een vergoeding, die onge veer zal komen te liggen in de buurt van 200.000. Dit bedrag zal een bijdrage zijn in de kosten van verplaatsing van de thans nog in de kazerne liggende legeronderdelen. Aanvankelijk vroeg het ministerie van Oorlog een bijdrage van de gemeente Haarlem, die belangrijk hoger lag dan de thans vastgestelde twee ton. Eerder was een bedrag van anderhalf miljoen gulden genoemd, dat later werd teruggebracht tot Verklaring burgémeestèr: Gisteravond is de raad van Alblasser dam in spoedeisende vergadering bijeen geweest om het industrieplan „Vinkepol- der" en „Nieuwland" dat gesitueerd is tus sen de rijksweg Rotterdam-Gorinchem en de rivier De Noord, te bespreken en vast te stellen. Een raadslid merkte verder op, dat in de dagbladen veel geschreven wordt over een uitbreiding van de kabclfabriek in Alblasserdam doch dat niemand er het juiste van weet. Spreker zei graag de vooruitzichten op dit punt te willen verne men. De burgemeester, de heer L. Looij, heeft daarop de volgende verklaring afge legd: „De afdeling Staalfabriek en Walserijen der n.v. Nederlandse Kabelfabrieken legt zich sinds haar oprichting in 1937 toe op de vervaardiging van rondstaal en band- staal in siemens-, martin- en elektrokwa- liteiten. Het iigt thans in haar bedoeling de. produktie van de genoemde warmge- walste produkten belangrijk op te voe ren teneinde aan de toegenomen vraag van haar afnemers te kunnen voldoen. Aangezien een uitbreiding van de produk tie op basis van gekocht schroot om ver schillende redenen niet verantwoord is. zullen op de aangrenzende terreinen een hoogovenbedrijf en een zuurstofstaalfa briek moeten worden opgericht. Tevens zal de produktie der walserij door de bouw van enkele nieuwe walserij-installaties worden uitgebreid. De capaciteit van dit bedrijf zal door een en ander tot 500 a 600.000 ton per jaar worden opgevoerd De bedoeling is de terreinen tussen de Rijksweg en de rivier De Noord geheel voor de uitbreidingen te reserveren." De landbouwer A. Stappers te Overloon en zijn tien kinderen zijn woensdag dak loos geworden, doordat het boerderijtje, waarin het gezin woonde, afbrandde. De brand brak omstreeks halfdri uit en toen twintig minuten later de brandweer uit Vierlingsbeek arriveerde, was het. vuur al zo hoog opgelaaid dat er aan het behoud van de boerderij niet meer te denken viel. In de vlammen gingen, behalve de huis raad, ook een koe en landbouwgereed schappen verloren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. In het Belgische plaatsje Lommei is de 38-jarige heer J. Vocks uit Blerick (bij Venlo) met een door hem bestuurde per sonenwagen tegen een autobus gereden, die mijnwerkers vervoerde. De heer Vocks werd daarbij zodanig gewond, dat hij enige tijd later overleed. Het slachtoffer was 38 .iaar oud en gehuwd. Hij was eigenaar van een accountantskantoor. 1.320.000. Dat de thans gevraagde bij drage zoveel lager ligt vindt zijn oorzaak in de omstandigheid dat de in de kazerne gelegerde afdeling zware luchtdoelartille rie in haar geheel zal worden opgeheven en te zijner tijd zal worden omgezet in raketafdelingen. Door dit besluit is geen grote bijdrage meer nodig voor verplaat singskosten. Als de kazerne weer eigendom van de gemeente Haarlem zal zijn geworden zal nog een groot bedrag dat de miljoen gulden zal overtreffen nodig zijn om het gebouw geschikt te maken voor hoofd bureau van politie. De overdracht zelf zal plaats hebben, zodra de gemeenteraad het gevraagde bedrag beschikbaar heeft ge steld en de definitieve contracten zullen zijn ondertekend. Het particulier secretariaat van Prin ses Wilhelmina deelt mede: „Prinses .Wil helmina heef* tot haar leedwezen met het oog op haar hoge leeftijd moeten beslui ten niet aanwezig te zijn bij de overdracht aan de Staten-Generaal door de Koningin van de erelijst van de gevallenen 1940-1945 op de vierde mei a.s. Dezelfde reden geldt voor de uitdrukke lijke wens van de Prinses om haar tach tigste verjaardag in alle stilte, enkel in de familiekring, te gedenken en zij hoopt dan een gedeelte van die dag haar kinderen en kleinkinderen rondom haar te kunnen zien. Voorts stelt de Prinses er prijs op, ge zien de vele verzoeken die haar in ver band met haar aanstaande tachtigste ver jaardag bereiken, te doen weten, dat, hoe wel haar gezondheid bevredigend kan ge noemd worden, haar leeftijd werkelijk geen enkele feestviering in welke vorm dan ook toelaat." Gistermiddag heeft jhr. W. van Andringa de Kempenaer (in het Carltonhotel) te Am sterdam de door dit genootschap ingestelde .jaarprijzen voor advertenties en gerichte reclame uitgereikt. Het was voor de zesde maal dat het genootschap voor reclame de beoordeling van de advertenties organi seerde. Voorzitter van de jury die de 779 inzendingen moest beoordelen, was de heer H. Wandschneider. De advertenties werden dit jaar ingezonden door 14 adverteerders, 21 bureaus en 6 ontwerpers. De jury geeft in haar rapport het bestuur van het Genootschap voor Reclame in over weging om jaarlijks aan de aftredende jury de opdracht te verlenen om vrijelijk uit de Nederlandse bladen advertenties te ver zamelen tot 31 december van het lopende jaar. De nieuwe jury neemt deze taak dan per 1 januari over. De jury wil hiermede bereiken dat ook niet-ingezonden adver tenties kunnen meedingen naar de jaar prijzen. De jury, die de jaarprijzen voor gerichte reclame moest toekennen en waarvan mr. J. H. Verstegen van het Genootschap voor Reclame voorzitter was, noemde de kwali teit van het ingezonden werk over het al gemeen behoorlijk, hoewel er tussen de groepen onderling vrij grote verschillen waren. Een ander punt dat de jury in haar rap port aanstipt is de ontwikkeling van nieuwe vormen van gerichte reclame, zoals bijvoorbeeld drukwerk in combinatie met een kartonnen grammofoonplaat, die naar de letter niet onder één van de in het rap port genoemde categorieën zijn onder te brengen, terwijl zij toch veelal door hun boodschap als gerichte reclame zijn te kwa lificeren. In de Dokkumer Ee te Leeuwarden is gisteravond de 39-jarige schipper K. Dam- stra van zijn motorschip, waarop hij aan het werk was, in het water gevallen en verdronken. Hoewel hij door te hulp ge snelde voorbijgangers vlug met een haak op de wal werd gehaald, en onmiddellijk per politie-ambulance naar een ziekenhuis werd overgebracht, overleed hij enkele wen later. Het s.s. „Sverige", eigendom van de Zweedse en Deense spoorwegen, is ge kanteld toen het voor een onderhouds beurt op een helling van de Nordhavn- werf in Kopenhagen werd gesleept. Vijftien man hadden juist het schip verlaten. Op het moment van het kap seizen bevonden zich slechts drie men sen aan boord, die geen ernstige ver wondingen opliepen. (Van onze Amsterdamse redacteur In he,t dagboek van Nederlands eerste commerciële radiozender konden gisteren de volgende feiten worden bijgeschreven: 1) Ambtenaren van de P.T.T.-opsporings- dienst zijn op zoek naar een stoorzender, die van een standplaats in of om Amster dam de uitzendingen van radio-Veronica bemoeilijkt. 2) Het hoofd van de radiodienst der P.T.T. heeft geweigerd te onderhandelen met radio-Veronica over een zodanige golflengteverdeling dat de loodsdienst die op vrijwel dezelfde golflengte werkt niet wordt belemmerd. 3) Als gevolg van een onlangs uitgespro ken faillissement heeft de rechtercommis saris bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam de heer H. Oswald „generaal- gemachtigde van de Veronica Anstalt" uit drukkelijk verboden Amsterdam te verla ten op straffe van gijzeling. 4) De curator van Ue heer Oswald, mr. A. Th. E. Kastein heeft gisteravond het contactsleuteltje in beslag genomen van een auto, waarmee de generaal-gemach- tigde in strijd met het rijksverbod naar Scheveningen en IJmuiden was. gereden. Die auto droeg een Deens nummerbord; hij is eigendom van Radio-Mercur, te Kopen hagen, die het zenderschip in de Sont ex ploiteert. Nadat de P.T.T. opsporingsdienst ver geefs jacht heeft gemaakt op de zender van radio-Veronica, heeft men nu de vreemde figuur gekregen, dat men op moet treden tegen op Nederlands grondgebied staande illegale zenders ook als die „Ve ronica" storen. Dinsdagavond begon deze stoorzender, die het duidelijkst in Amster- was was te horen, zijn werk. Volgens de opsporingsdienst was de peiling zo moei lijk te verrichten, dat men de plaats niet kon vinden. De heer Oswald zei ons gister avond: „Als de P.T.T. er niet in slaagt, wil ik wel even helpenIk ben er zeker van de juiste plaats in een half uur te kunnen peilen. Overigens verwacht ik, dat wij die stoorzender kunnen wegblazen zo dra we op volle sterkte zenden". Radio-Veronica kreeg gisteravond steun van een onbekend schip, dat in morse tekens aan het adres van de stoorzender seinde: „Houdt je mond. wij zitten hier niet in Rusland, volhouden Veronica". De programmaleider van Radio Veroni ca, de heer Max Appelboom, heeft zijn functie neergelegd. „Nu de programma afdeling van radio Veronica een stabiele basis heeft gekregen acht ik" aldus de heer Appelboom „de tijd gekomen om mij weer geheel aan mijn eigen textiel zaken in België, die mijn volle aandacht opeisen, te wijden". Radio „Veronica" is vast van plan op de eenmaal ingeslagen weg voort te gaan. Als streefdatum voor de eerste commer ciële uitzending is 6 mei vastgesteld. Ad verteerders hebben zendtijd gehuurd voor dit programma. Dit werd ons vanmorgen medegedeeld door de commerciële verte genwoordiger van radio „Veronica" in Den Haag. De commerciële zender werkt thans nauw samen met de eveneens op een schip buiten de territoriale wateren gevestigde Deense radio „Mercuur". Gisteren is de zender niet in de lucht geweest, omdat er een nieuwe trap van de installatie moest worden ingeschakeld. Men verwacht, dat de zender over veer tien dagen op de volle sterkte van onge veer 15 kilowatt zal zijn. Gisteravond heeft men getracht om met een van Wijsmuller te IJmuiden gechar terde sleepboot proviand voor de beman ning en technisch materiaal aan boord van de „Veronica" te brengen. Door slechte weersomstandigheden slaagde deze po ging echter niet. Men heeft Wijsmuller overigens geen contract aangeboden voor de verzorging van het schip. In IJmuiden denkt men, dat de heer Oswald de pro viandering en aflossing van de bemanning van de „Veronica" wil verzorgen door re gelmatig een sleepboot te huren. (Van onze Haagse redacteur) Nog geen tien seconden nadat minister Korthals vanmorgen de praatpalen van de ANWB-wegenwacht langs de rijksweg 13 tussen Ypenburg en Rotterdam in wer king had gesteld, rinkelde de eerste tele foonzuil reeds om een ongeluk even bui ten Delft te melden. Prompt stoof een we genwachter op zijn gele motorfiets weg, op het wiel gevolgd door een politieauto met loeiende sirene uit het pas geopen de Wegenwacht-station Pauwmolen. De ANWB had de bewijsvoering voor het nut van de nieuwe hulpverleningsmethode niet spectaculairder kunnen regisseren. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Toeristenbond, de heer P. F. Zim merman, en de minister van Verkeer en Waterstaat hadden in hun openingstoespra ken van dit historische ogenblik gewaagd. Immers bij dit nieuwe systeem wordt de wegenwacht met behulp van de modern ste telecommunicatiemiddelen naar de pech gedirigeerd in tegenstelling tot de klassie ke vorm waarbij de wegenwacht op zoek gaat naar de pechgevallen. Langs rijksweg 13 zijn namelijk tien te lefoonzuilen geplaatst, telkens twee tegen over elkaar om het oversteken van de rij baan te voorkomen. Deze zuilen geven, wanneer men een klep optilt, een recht streekse telefoonverbinding met het we genwachten die overdag op de rijksweg blijven patrouilleren per mobilofoon naar het pechgeval of het ongeval gedirigeerd. Des nachts zal op het wegenwachtsta tion, dat 24 uur bezet is, steeds een uit- ruk-wegenwacht aanwezig zijn. De heei Zimmerman toonde zich erkentelijk voor de belangstelling en medewerking van de overheid en minister Korthals zei op zijn beurt dat hij ernstig overweegt deze me dewerking ook bij uitbreiding te verlenen, al was het maar uit bewondering voor het tempo, waarin de ANWB de hulpver leningsorganisatie heeft ontwikkeld. De heer Zimmerman legde er de na druk op dat het hier om een proefobject In het Amsterdam-Rijnkanaal ter hoogte van de aluminiumfabriek in Utrecht is vanmorgen om half acht het 186 ton me tende vrachtschip „Coad" gezonken. Het schip had een lading van 117 ton: voor en achter kunstmest en in het midden balen en zakken papier. De oorzaak van het on geluk is nog niet bekend. De „Coad" werd losgetrokken door een zusterschip en be gon daarna onmiddellijk te zinken. Men vermoedt, dat het schip aan de voorkant vastgezeten heeft en bij het trekken lek is geslagen. De Utrechtse brandweer heeft nog geprobeerd, de „Coad" leeg te pom pen. Het lek was echter zo groot, dat het schip niet meer te redden viel. De be manning, drie koppen, kon worden gered. Kapitein van het schip is de heer R. Smit, eigenaresse mevrouw Van Oosten in Rot terdam. De bemanning van het zusterschip slaagde erin, het huisraad en de kunstmest op het droge te brengen, de balen en zak ken papier kwamen in het water terecht. De lading was verzekerd. De crematie van prof. dr. C. J. Bakker, die zondag bij een vliegtuigongeluk in de V.S. om het leven kwam, is bepaald op dinsdag 3 mei op Westerveld na aankomst van trein 11.34 uur. Tijdens de plechtig heid in de aula zal onder meer het woord worden gevoerd door de voorzitter van het bestuur der CERN, de heer Frangois Rose. De openbare aanklager in het Oostber lijnse proces tegen professor Oberlander, de Westduitse minister voor Vluchtelingenza ken, heeft tegen de verdachte bij verstek levenslange dwangarbeid geëist. Oberlander zou zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdaden, misdaden tegen de mens heid, en deelneming aan de „agressieve politiek voor herstel van „het imperialis me" in West-Duitsland. Het Oostduitse hooggerechtshof zal vrijdag uitspraak doen in het proces-Oberlander. NIEUW DELHI (UPI) Volgens de In dische pers heeft premier Koirala van Ne pal geweigerd zijn communistisch-Chine- se collega Tsjoe En Lai de verzekering te geven dat Nepal zich nimmer zou la ten verleiden tot het aangaan van verdra gen met andere landen tegen China. Koi rala zou zich wel bereid hebben verklaard een verdrag van vriendschap met d eChi- nezen te sluiten. SAN FRANCISCO (UPI) President De Gaulle is woensdag aangekomen in San Francisco. Zijn bezoek aan deze stad, waar hij, evenals in New York ontvan gen wordt met een „ticker tape parade" za! twee dagen duren. Bij zijn aankomst op het vliegveld stonden een vijftigtal studenten uil. Azië en Afrika met borden waarop geprotesteerd werd tegen de Fran se kernproeven in de Sahara en tegen de oorlog in Algerije. De Gaulle was bijna verwelkomd met Nederlandse vlaggen. Op het nippertje werd de burgemeester van de stad dins dag gewaarschuwd, dat de rood-wit-blauwe banen van de vlaggen die overal opge hangen waren evenwijdig met de paal moesten lopen in plaats van er recht op te staan, zoals het geval is met de Ne derlandse vlag. De vergissing werd snel goedgemaakt. De Gaulle krijgt tijdens zijn bezoek aan San Francisco de beste wijnen van het „wijnland van Amerika" geserveerd. Californië, dat viervijfde van alle in Ame rika geconsumeerde wijnen produceert, maakt ongeveer eentiende zoveel wijn als Frankrijk. De Californische productie is ongeveer 657 miljoen liter terwijl Frank rijk ruim 5.490 miljoen liter produceert. gaat, in de eerste plaats een proef voor de P.T.T. die ten behoeve van de ANWB het probleem van het plaatsen van praat palen langs alle autosnelwegen in ons land bestudeert. Verder is er het kosten- vraagstuk van de kabels en de telefoon zuilen en ook leveren de radioverbindin gen hun specifieke technische problemen op. Na de toespraken begaf minister Kort hals zich naar de commandopost van het wegenwachtstation, dat zowel naar het uiterlijk als naar de apparatuur aan een seinhuis met NX-beveiliging van de spoor wegen doet denken. Via een microfoon gaf de minister de wegenwacht-patrouille de opdracht de te lefoonzuilen te gaan ontsluiten. Even later meldde deze zich aan de geestdriftig mee spelende bewindsman terug. De melding van het eerste ongeluk bracht de aanwe zigen tot het besef dat het hier toch min der om een spel dan wel om de harde werkelijkheid gaat. NEW YORK (Reuter) President De Gaulle bevond zich woensdag in een on plezierige positie maar een officier van de Amerikaanse veiligheidsdienst heeft hem daaruit gered. Toen de generaal zich in zijn hotel in New York kleedde, bemerkte hij tot zijn schrik dat al zijn dassen in gepakt waren en met de bagage naar het vliegveld waren gezonden voor de vlucht naar San Francisco. De officier van de vei ligheidsdienst die dit vernam, deed vlug zijn eigen, grijze das af en overhandigde haar aan de president. Deze was zeer dankbaar voor dit exemplaar dat boven dien goed kleurde bij zijn costuum. VEREENIGING (UPI) De Zuidafri- kaanse politie heeft woensdag in drie ne gerdorpen nieuwe razzia's gehouden, met de bedoeling de dorpen te zuiveren en de mogelijk nog aanwezige wapens op te rui men. In de lokasie Westbank werden 312 personen gearresteerd, in Langa 108 en in Nyanga 33. In Langa en Nyanga, waar het indertijd wild is toegegaan, heeft de politie „grote hoeveelheden gevaarlijke wapens in beslag genomen", zo is meege deeld. De meeste gearresteerden wordt verboden wapenbezit, het niet bezitten van een pas, of aanverwante vergrijpen, ten laste gelegd. RABAT (Reuter) Vijf van de 24 per sonen, die in Rabat terechtstaan en ervan beschuldigd worden ondeugdelijke spijs olie verkocht te hebben waarvan tiendui zend Marokkanen het slachtoffer zijn ge worden, zijn ter dood veroordeeld. Drie verdachten werden tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Dertien personen werden vrijgesproken. De uitspraak over drie verdachten, die haarolie zouden heb ben gemaakt, werd uitgesteld in afwach ting van een verder onderzoek door des kundigen. Verscheidene veroordeelden braken in tranen uit toen het vonnis werd uitgesproken, maar andere leken onbe wogen. BERLIJN (U.P.I.) Langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland zijn de Oostduitsers begonnen met de aanleg van nieuwe prikkeldraadversperringen e n het omploegen van de grond in een poging de grens volledig af te sluiten voor illegale overschrijdingen. Op de wegen en spoor wegen die naar Berlijn leiden, zijn nieuwe controleposten ingesteld en personen die naar de voormalige Duitse hoofdstad rei zen moeten post na post passeren. De stroom vluchtelingen blijft echter aanhouden. Dinsdag' kwamen 490 Oostduit sers naar Berlijn. Hierdoor is het aantal personen dat deze maand naar West-Ber- lijn vluchtte, gestegen tot boven de veer tienduizend (Van onze Haagse redacteur De Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft in Athene met zijn Griekse ambtenoot ge sproken over de verhouding tussen de landen van de Europese Economische Ge meenschap, waarmee Griekenland geas socieerd is, en de combinatie van zeven staten welke de Europese Vrijhandels associatie vormen. Beide bewindslieden reizen daarna sa men door naar Istanboel, waar op 1 mei een vierdaagse bijeenkomst van de Noord- atlantische verdragsorganisatie (NAVO) be gint. Tevens zal minister Luns in Turkije enige militaire voorzieningen in ogen schouw nemen. Vervolgens reist de mi nister naar Luxemburg om daar op 9 mei de consultatieve vergadering van de zes ministers van de E.E.G. bij te wo nen ter voorbereiding van de behandeling van de voorstellen van de Duitse minister Hallstein ter versnelling van de totstand koming van de Euromarkt, welke een dag later aan de orde komen. Op 11 mei is minister Luns weer in Den Haag terug, waar hij dan juist gelegen heid zal hebben de behandeling van de begroting van zijn departement door de Eerste Kamer mee te maken, voordat op 24 mei de Atlantische conferentie, waar van hij voorzitter is, te Parijs begint. ATHENE (AFP) Het Griekse blad „Kathimerini" dat vaak het regerings standpunt weergeeft, schrijft met het oog op het bezoek van minister Luns: „Wij verheugen ons bijzonder over dit officiële bezoek. Minister Luns zal merken dat Grie kenland middelen wil zoeken voor een nauwere samenwerking op economisch, commercieel en politiek gebied. De grond slagen voor een nauwere samenwer' 'ng tussen beide landen zijn reeds gelegd,'' al dus het blad.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9