Nederland leidt tegen Noren na de eerste dag met 2-0 De Haan, Geldermans, Steenvoorden Kersten, Van Est bij eerste tien Tal hield achttiende partij vrij gemakkelijk remise Zuinigheid op zwaar traject Overladen koersprogramma De opstellingen Maris versloeg Sjoewall in drie, Van Eijsden Moe in vier sets Schwartz gaat door met jeugd Limburgse voetbalvlegel voor 25 jaar geschorst SLOT DEFECT? SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Zijn voorsprong m twee kamp blijft drie punten Maandagnacht begint de twaalfde Tulpenrallye ZATERDAG 30 APRIL 1960 15 Vic Buckingham blijft trainer van Ajax Warmerdam (Schoten) in Zwaluwen-elftal RONDE VAN DUITSLAND BEGONNEN „DE SLEUTELSPECALJST" Tn Oslo zijn vrijdagmiddag de eerste en kelspelen van de Davis Cupwedstrijd Noor- wcgèn-Nederland in dc eerste ronde van de Europese zone gespeeld. Willem Maris versloeg de Noor Gunnar Sjoewall met 6-3 6-2 6-4, en ook Piet van Eijsden won zijn enkelspel, de stand is dus na de de eerste dag 2-0 in het voordeel van Ne derland. Van Eijsden won van Thorvald Moe met 4-6 6-1 6-4 6-4. Op het zon-overgotcn centrecourt van Njaard Amfi, waar de condities voor ten nis bijkans ideaal waren, was het eerste enkelspel tussen Willem Maris en de Noor Gunnar Sjoewall zelfs een eenzijdi ge strijd te noemen. Sjoewall, die het laatste jaar in geen enkele internationale wedstrijd of toernooi is uitgekomen, was tenminste een klasse minder dan zijn ri vaal. Het mankeerde de Noor duidelijk aan de nodige wedstrijdroutine en met goed geplaatste drives en volleys speel de Maris hem naar een snelle straight sets-nederlaag (6-3 6-2 6-4). Sjoewal slaag de er in Maris in de eerste set tot 3-3 te volgen en in de tweede set tweede set bleef hij gelijk tot. 2-2. daar na was de Hagenaar telkens heer en meester. pr Willem Maris Het zag er in de derde set naar uit dat Maris zijn tegenstander binnen het kwartier van de baan zou vagen. Maar bij de stand 4-1 voor Maris kwam een merkwaardig herstel in het spel van de Noor. Juist toen Maris met de non chalance van de zekere winnaar aan de laatste twee games zou beginnen, had Sjoewall alle moed, alle fut en alle fut en alle technische capaciteiten bijeenge raapt om nog een laatste poging te wa gen de kansen te doen keren. Hij slaag de hierin voor een deel. Maris was voor enige tijd uit het veld geslagen. Hij be gon te missen en Sjoewall kreeg menige kans tot scoren. Juist niet genoeg echter om een long set te kunnen forceren. Onze landgenoot liet zijn tegenstander niet verder dan tot 4-4 komen. Het was een partij met vele goede mo menten van de Nederlander, maar met over het algemeen weinig werkelijk goed tennis. Vooral op de beslissende momen ten van de sets heeft Maris laten zien dat hij in goede vorm verkeert. Eerste klasse Het spel in het tweede enkelspel tus sen Piet van Eijsden en de jonge Noor Thorvald Moe was van beter gehalte dan de eerste partij. Er was minder krachtsverschil tussen dit tweetal en dat alleen al maakte het spel aantrekkelijker. Moe was de eerste, die de controle over zijn slagen vond. Met opmerkelijke vast heid en goed netspel nam hij in de eerste set het initiatief en slaagde er in deze set te winnen (6-4). Toen was echter ook de Nederlander warm gespeeld en er ontwikkelde zich een partij, waarin vlagen van eerste klas tennis te zien waren. Van Eijsden had meer vaart en een beter service, maar Moe deed niet veel voor hem on der, hoewel hij de tweede set met 1-6 verloor. In de derde set bouwde Van Eijsden een stevige voorsprong op. maar de Noor vocht verbeten terug en kwam op 4-4 met een snelle voorsprong in de negende game alvorens de Nederlander het spel weer in handen nam met goed afmaken in schuine volleys (4-6). Ook in de vierde set bleven dc kansen geruime tijd gelijk, doch weer werd de uitslag bepaald door de grotere vaart en vast heid van Piet van Eijsden (4-6). In het dubbelspel van vandaag spelen Thorvald Moe en Finn Jagge tegen Wil lem Maris en Hans van Dalsum. Overige standen in wedstrijden voor de Davis Cup waren als volgt: Denemarken T ennts Joegoslavië 0-1 (gestaakt wegens invallen de duisternis), FinlandArgentinië 0-2. ZwedenZuid-Afrika 2-0, IsraelChili 1-2, Zwitserland—België 1-1 Hongarije— Ierland 3-0, Duitsland—Tsjechoslowakije 0-2. Voetbal Vic Buckingham, de trainer van Ajax, heeft besloten zijn werkzaamheden in Am sterdam niet op te geven voor een functie bij een Engelse club. Hij had een aanbie ding gekregen van „Southend" een club die in de derde divisie speelt. Het was, naar in Londen verluidt,, een goede aanbieding, maar Buckingham zag geen reden om „Ajax" te verlaten. Het Zwaluwen-elftal, dat zaterdag 30 april (koninginnedag) op het ADO-terrein in Den Haag zal uitkomen tegen het Haag se amateurteam, is als volgt samengesteld: Doel: Vet.h (UW); achter: Bakker (Slie- drecht) en Vlietman (Ajax); midden: Bek- ker (VFC), Warmerdam (Schoten) en Bos (VFC); voor: Geenen (Emma), Vondeling (AFC), De Haan (JOS), Jansma (Neptunus) en Jonker (Vitesse '22). De wielerronde van Duitsland, die vrij dag in Keulen is gestart, zeven dagen zal duren en totaul zeven etappen telt met een totaal-afstand van 1537 km, is begon nen met een grote triomf voor de buiten landse deelnemers, speciaal voor de Neder landers, die niet minder dan vijf van dc eerste tien plaatsen voor zich opeisten. Het was daarom zo jammer, dat de etappe overwinning, waarom twee Nederlanders (De Haan cn Geldcrmans) en één Italiaa'n (Fantini) in de eindsprint streden, de neus van onze landgenoten voorbij ging. De zegepraal zou dan totaal zyn geweest. Wielrennen Reeds op de eerste dag, met ideale weers omstandigheden, werd er een levendige strijd gevoerd, die de nodige krachtsin spanning van de renners eiste, ondanks het feit, dat de etappe over nagenoeg vlak terrein leidde. Met het naderen van het einddoel van deze eerste etappe spitste de strijd zich toe en kreeg het groepje, dat 45 km na Neuss erin was geslaagd uit het peloton weg te komen van dit groepje maakten deel uit de Nederlanders Gelder mans, Van Steenvoorden en Van der Steen, alsmede de Italiaan Fantini en de Duitsers Bugdahl, Tüller en Wolfshohl het moei lijker. Het peloton ging steeds feller jagen, maar niettemin slaagden negen man erin, 20 km voor Münster los te komen. Deze groep, waarbij ook de Nederlanders De Haan, Kersten, Wim van Est en Van Wetten, zette een furieuze achtervolging in, waarbij onze landgenoten een grote rol speelden. Onder dit geweld bezweek de kopgroep en in gesloten gelederen ging de groep van zestien op Münster af, waar men zich reeds voorbereidde op een mas sale eindsprint. Het zou echter niet zo ver komen, want nauwelijks hadden de renners de uitlopers van Münster bereikt, of De Haan en Gel dermans sprongen weg, waarbij zij echter de snelle sprinter Fantini aan hun wiel kregen. Met z'n drieën slaagden zij erin in de laatste kilometei's nog een ruime voorsprong te nemen. In de eindsprint zouden de ereplaatsen verdeeld worden en het was Fantini, die zoals hij ook i-eeds in het verleden verscheidene etappen van de Ronde van Italië op zijn naam schreef ook nu het snelste sprintte. Van de tweede groep was Van Steenvoorden de snelste in de sprint, waarmee hij zich naar de viei'de plaats reed. De gi'ootste verliezers van de dag waren de Duitsei's, van wie de als favoriet ge starte wereldkampioen achtervolging Rudi Altig reeds een achtei-stand van viereneen- halve minuut opliep en de andere Duitse troef, Hans Junkermann, tot de laatste bin nenkomenden behoorde met een achter stand van bijna vijf minutenZij mis ten de kansen, die de Nederlanders door hun grote agressiviteit grepen. De uitslag luidde: 1. Fantini (It.) 190 km in 4 uur 51 min., 2. De Haan (Ned.) z.t. 3. Geldermans (Ned.) z.t. 4 Van Steenvoorden (Ned.) 4.52. 5. Pa- dovan (It.). 6. Bugdahl (Did.). 7. Planckaert (Belg.). 8. Willi Altig (Did.). 9. Kersten (Ned.). 10. Wim van Est (Ned.). De nederlaag tegen de Belgen is wél onaangenaam, maar zeker niét tragisch, was het antwoord van bondscoach Elek Schwartz op de vraag welke plannen hij had voor de wedstrijd tegen Zwitster- land, die woensdag 18 mei in Zürich wordt gespeeld. En de bondscoach vervolgde: „Ik zie dan ook geen reden de veelal jeugdige spelers geen nieuwe kans te geven. Daar mee wil ik niet zeggen dat ik nooit trouwens wanneer het over voetbal gaat ken ik het woord „nooit" helemaal niet een oudere speler zal terughalen. Dat zal echter beslist incidentele gevallen be treffen. Ik heb de ploeg tegen de Bel gen, na de zege op Bulgarije, niet onge wijzigd gelaten omdat ik het gezegde „never change a winning team" voorsta, doch omdat ik het juist vind dat de spe lers die in Amstei'dam voldaan hebben, een nieuwe kans krijgen om te bewijzen wat zij waard zijn. En kunnen tonen dat die wedstrijd in Amsterdam geen „uit schieter" is geweest". Het ligt in de bedoeling van de bonds coach voor de centrale trainingen van woensdag 4 en donderdag 12 mei zeker die spelers uit te nodigen die de laatste tijd de trainings-bijeenkomsten hebben bij gewoond. Dat de kandidaten voor de Nederland se A- en B-teams voor de wedstrijden tegen de vertegenwoordigende teams van Zwitserland donderdag 12 mei en niet woensdag 11 mei voor het laatst in Den Bosch bijeenkomen, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid dat zowel Fortuna als Feijenoord die week 's woensdags een vriendschappelijke wedstrijd speelt. De strafcommissie van de afdeling Lim burg van de KNVB heeft vrijdag een bij zondere zware straf uitgesproken over de speler H. van der B. van de vereniging Roermondia '55, die enkele weken geleden tijdens de wedstrijd Roermondia 3-Swift 4 de scheidsrechter enkele slagen had toe gebracht. Van der Beek werd een schor sing van 25 jaar opgelegd. „Zo'n zuinigheidsritje? Veel te tam. Geef mij maar een rallye!" Dat is een uit lating, die we nogal eens van autosportenthousiasten, liefhebbers van het snelle werk, hebben gehoord. Ze hadden dit niet gezegd, in dien ze behoord hadden tot de deelnemers aan de Britse economy run, die onlangs over een parcours van 1800 kilometer verreden werd. Op de foto ziet u een van die deelnemers in actie. Het is de befaamde Brit George Kendrick, die zijn Ford Zephyr door een gemene bocht in een van de vele „geitenpaadjes" draait, die de Engelse rit dit jaar tel de. „Het leek soms wel een Alpenrallye"zeiden de rij ders. „We waren bang, dat we niet eens het verbruik zouden halen, dat de fa brieken als normaal voor hun wagens opgeven." De organiserende Hants and Berks club had de rit opzettelijk zo moeilijk ge maakt om niet alleen de zuinigheidsspecialisten, maar ook de rallyeliefheb bers aan te trekken. Er wa ren veel bochtige wegen in en hellingen, tot 30% toe! Een wegdek was soms nau welijks te ontdekken. „Dit is de toekomst van de zui- nigheidsrit"zeiden de organisatoren. „Hierdoor wordt hij populair. En we kunnen nu eens zien, of de deelnemers in moeilijke omstandigheden ook zo zui nig kunnen rijden." Wel, dat konden de spe cialisten inderdaad. Verge lijkt u de verbruikscijfers, behaald onder omstandig heden, die u zeer zelden ontmoet, maar eens met wat u in uw eigen wagen presteert: Austin Seven 1 op 20,28, Morris 850 1 op 20, Ford Anglia 1 op 17,28, Wolseley 1500 1 op 16,50, Riley 1,5 1 op 15,75, Morris 1000 1 op 15, Ford Prefect 1 op 14,75, Standard Ensign 1 op 14,33, Vauxhall Victor 1 op 14, HUiman Husky en Morris Oxford 1 op 13,50, Ford Zephijr 1 op 11,52, Austin A 99 1 op 11,45, Ford Con sul 1 op 11,17. En hebt u wel eens be dacht, dat u, indien u erin slaagt, om ongeveer tien percent zuiniger te rijden dan u deed, ruim een maand per jaar voor niets rijdt. En veiliger Advertentie Lancce Veerstraat in - Haarlem - Tel 114!) De meeting op zondag 1 mei in Alkmaar draagt een internationaal karakter door de komst van twee Belgische paarden, n.l. Katella en Hernani II. Eerstgenoemde start in het monté-nummer onder de bekwame mount van A. Lampe. De merrie is echter nog al eens foutief, maar daar het in dit gezelschap niet zo snel behoeft te gaan, mag worden aangenomen dat Sador B, Roulette H&'nover en Qui Saint een ver geefse inspanning zullen doen om dit paard te bereiken. De kansen van Hernani II zijn ondanks zijn kwaliteiten (derde in de Grand Prix d'Hiver achter Jousko Williams en Hairos II) niet zo groot, omdat de hengst op deze kleine baan moeilijk uit de voeten kan. Dit in tegenstelling met. Theo Messidor en Seigneur Bascom, die een lang duel zullen uitvechten, dat vermoedelijk door de Seig neur zal worden gewonnen. Bram Nottel- man behoeft het bij deze ene zege niet te laten en kan zelfs met enig geluk de hat trick scoren. Hij kan dit doen met Victor Emanuël, die sterker is dan VVala en snel ler dan de taaie Vrolijke Frans. Zijn derde zege ligt in het bereik met Vina van Bar- ke, een snelle en veelbelovende merrie, die X Mieke Hollandia en Valmiki tot ernstige concurrenten heeft. Ook de Alkmaarse trainer Tesselaar kan het voorbeeld van zijn collega volgen en de basis hiervoor kan hij reeds leggen in het openingsnummer met zijn keuze uit X Bond en X Straal W. Outsider is Willem III. Daar X Signal nu weer op een korte af stand woi'dt ingezet, kan zij de Gilinotte- prijs voor haar rekening nemen, daar Vel vet Erebus en Xenocraat het in snelheid tegen haar moeten afleggen. Zijn derde overwinning kan hij boeken met Wybo K, die echter ernstig bedreigd wordt door Un Gamin en Vite Hollandia. P.aardesport Een uitstekende collectie 3-jarigen com pleteert het alleszins aantrekkelijke pro gramma. Gelet op haar vorige verrichting is Yboya Hollandia het aangewezen paard, gevolgd door Ylinette en Yewel Boy. Een mogelijk outsider is Yna van Barke. Op Duindigt Zondag komt Duindigt het overbelaste weekeinde eveneens nog met een gemeng de draf- en renmeeting opluisteren. Deze opeenhoping van koersen (4 meetings in twee dagen) zal in de uitkomsten duidelijk zichtbaar zijn Van de vier rennen zijn er- maar liefst drie als handicap uitgeschre ven. De semi-klassieke Prijs van Haarzuilen maakt hierop een uitzondering. De top klasse verschijnt hierin aan de start. Daar Fadinger reeds enige rennen in Duitsland heeft gelopen, wordt hem de voorkeur ge geven boven Le Faquin, die zijn seizoen debuut maakt. Outsider is de keuze v. d Kraats. In Het Zilvex-en Schild voor amateurs draagt Full Measure het topgewicht van 83 kg en zal dan ook wel op stal blijven Indien Magnetic North ook maar een spoor van zijn oude klasse toont kan hij hier winnen van Staatsgeheim. In de eerste afdeling van de Eclipse- prijs gaat de voorkeur naar stal Swart- touw en in de tweede afdeling naar Zampa vóór Crusader. Bij de dravers gaat in het openingsnummer de aanbeveling naar IJs- selmonde, die Yensy en Yvonnette wel aan kan. De sterk verbeterde Windy Hanover kan in het stayersnummer zijn successen- reeks voortzetten, echter onder het na drukkelijk, voorbehoud dat Knijnenburg dit paard rijdt. De vooruitgaande Woel water is vrij zeker van dé tweede plaats. De Javelot-prijs zal, indien Vrijbuiter niet kreupel valt, een vrij zekere prooi voor dit snelle paard zijn. Xanthi Con Dios. Van H en Wallsüre komen voor de plaat sen in aanmerking. De leeftijdsgenoten Wilster S, Wilschot en Winston Hanover zullen de Junoscbka-prijs van start tot finish beheei-sen, waarbij een lichte voor keur uitgaat naar Wilschot. In het internationale nummer heeft Quicksilver S de beste kansen, gevolgd door Trudi Trothan en Umberto. VOETBAL In de eerste divisie B zullen de suppor ters van VSV en RCH de wedstrijd van hun club met gi'Ote spanning tegemoet zien. Men weet de reden: de Velsenaren maken een beste kans op de directe promotie, de Haarlemmers hebben nog altijd hoop op het verlaten van 'de laatste plaats. VSV heeft in Go Ahead, dat naar Velsen komt, geen gemakkelijke tegenstander, maar het lijkt ons toe dat er toch wel ge wonnen zal kunnen worden. RCH krijgt verder dé kans om omhoog te komen in de uitwedstrijd tegen Helmondia, dat ook één van de gegadigden voor de onderste plaats is. Wij hebben zo'n idee dat de Ra cing deze belangrijke kans zich niet zal laten ontglippen. Stormvogels staat te ver achter om zich nog kanshebber te kunnen noemen voor één van de drie topplaatsen. Daarom is de uitwedstrijd tegen KFC, dat iets lager ge- Zonder veel moeite heeft Michail Tal de achttiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken remise kun nen houden. Reeds na een zevental zetten was de .jonge uitdager in feite zeker van een half punt, maar Botwinnik verkoos nog dertig zetten door te spelen. De wereld kampioen hoopte misschien tegen beter weten in dat Tal in de afwikkeling nog een fout zou maken, of wilde hij door ver der te spelen zichzelf bewijzen, opgewassen te zijn tegen een tegenstander, die er bfj iedere gelegenheid lustig op los combi neert. De stand is na deze party: Tal 10'/2 punt, Botwinnik 7*/a punt. Het vei'loop was: Wit (Botwinnik); zwart (Tal). De afgegeven zet van Botwinnik luidde: 41. e2-e3 er volgde: 4 1Tc2-d2; 42. Kfl-el. Het is zeker pech voor Botwinnik, dat hij met: 42. Pg3, Pd3; 43. Pe2 niets kan be reiken wegens: 43.-, Tdl schaak, 44. Kg2. Td2 enz. 4 2Td2-g2; 43. Ta3-b4 Kf7-e7; 44. Ph5-g7 Pe5xf3 schaak. Forceert een afwikkeling naar een remise. 45. Tb3xf3 Tg2xg4; 46. Pg7-f5 (schaak) Ke7-e6; 47. Pf5-g3 h7-h5. Dwingt wit pion e4 los te laten. 48. Pg3xh5 Tg4xe4. Is nu een theoretische remisestelling ont staan. De rest had Botwinnik zich kunnen besparen. 49. Kel-f2 Ke6-e5; 50. Kf2-g3 Te4-h4; Schaken 51. Ph5-g7 Th4-f4; 52. Tf3-a3 Tf4-d4; 53. Ta3-a6 Td4-db; 54. Ta6-a7 Td6-d4; 55 Ta7- f7 Td4-f4; 56. Tf7-e7 (schaak) Ke5-f6; 57. Te7-a7 Tf4-e4; 58. Pg7-h5 (schaak) Kf6-g6; 59. Kg3-f3 Te4-b4; 60. Ph5-g3 Tb4-f4 (schaak); 61. Kf3-e3 Tf4-f7; 62. Ta7-a5 Tf7-f6; 63. Pg3-e4 Tf6-f5; 64. Ta5-a6 (schaak) Kg6-g7; 65. Pe4-g3 Tf5-e5 (schaak); 66. Ke3-d4 Te5-b5; 67. Kd4-e4 Kg7-f7; 68. Pg3-f5 Tb5-b4 (schaak); 69. Pf5-d4 Tb4-bl; 70. Pd4-f3 Tbl-b4 (schaak); 71. Pf3-d4 Tb4-bl; 72. Pd4-c6 Kf7-g6; 73. Pc6-e5 (schaak) Kg6-h5; 74. Ta6-a5 Tbl-el (schaak); 75. Ke4-f3 Tel-fl (schaak); 76. Kf3-g3 Tfl-f5. Remise. klasseerd staat, van weinig belang. Een overwinning van de IJmuidenaren lijkt voor de hand te liggen. De standen zijn: Eerste divisie A Eerste divisie B DFC 28 37 GVAV 28 43 VSV 28 37 Vitesse 28 40 Alkmaar 28 36 BW 28 38 Heracles 28 33 NOAD 28 37 Leeuwarden 28 32 Stormvogels 28 30 DHC 28 32 Wageningen 28 30 ZFC 29 31 Volewijckers 28 29 SHS 29 31 KFC 28 27 AGOVV 28 30 HVC 28 26 Go Ahead 28 28 Helmond 28 26 HDVS 29 26 Excelsior 28 22 Eindhoven 28 25 Fortuna (VI.) 28 21 RBC 28 21 Veendam 28 21 Graafschap 28 21 SVV 28 21 Helmondia 28 20 't Gooi 28 19 Limbux-gia 28 19 Rigtersbleek 28 18 RCH 27 17 In Haarlem heeft de club van die naam een vriendschappelijke wedstrijd op eigen veld tegen de eerste-divisieclub ZFC. Bij de amateurs zijn er enkele wedstrij den in de zogenaamde na-competitie. HOCKEY Bij de heren hebben de vier afdelings kampioenen elkaar een keer ontmoet en beginnen nu aan de return wedstrijden. Voor Tilburg moet dat op eigen terrein een overwinning betekenen op LHC, welke laatste ploeg tot nu toe alle wedstrijden verloor. In Laren kan een zeer spannende strijd worden tegemoet gezien tussen Laren en DKS. Vooral nu de protestcommissie van de KNHB de uitslag van de eerste ont moeting heeft gewijzigd in een gelijk spel, waai'door Laren een punt minder en DKS een punt meer kreeg. Laren moet dus op passen wil dit team aan de kop van de kampioensi-anglijst blijven. Bij de dames is slechts een wedstrijd vastgesteld, namelijk tussen Groningen en Kieviten. De ploeg uit Wassenaar heeft de beste papieren. De tweede ontmoeting, tus sen Union en EMHC, zal niet zondag, maar op bevrijdingsdag, dondei-dag 5 mei, in Nijmegen worden gespeeld. TENNIS Op tennispark „Eindenhout" aan de Wagenweg in Haarlem ontmoet TC Heem stede zondag Park Marlot. De gasten be- horen niet tot de sterkste tegenstandei's, zodat Heemstede niet geheel kansloos dit duel begint. De Haarlemsche LTC zal met een over winning van Thor RW 4 terugkeren. Voor de overgangsklasse B komt de Haarlemsche LTC 2 aan de Spanjaardslaan tegen Ready '28 binnen het strijdperk, be zoekt Brederode het tweede team van Het Spieghel en ontvangt LTC Bloemendaal op Duinwyck de Aemstelspelers 2. We ver wachten overwinningen van de Haarlemse overgangsklassers. TC Zandvoort ontmoet in Kennemer- land 3 een rivaal voor de titel. WOC zal tegen Groen Wit 2 in Amsterdam zeker vier partijen tot winst brengen. Voorts zal voor de tweede klasse TC Heemstede 3 Amteno bezoeken, ontvangt de HLTC 3 Shell, trekt TC Heemstede 2 naar Shell 2, speelt Bredei-ode 2 in Santpoort tegen Fes- tina 3 en komt Gi'oenendaal 2 in Heem stede tegen Park Marlot 3 binnen de lij nen. Groenendaal 1 gaat naar Dash 4 dat met een overwinning startte. TC Velsen keert voor de derde klasse met de volle winst van Inside 5 terug, Ja- tiloo achten we sterker dan Groenendaal 4 en het Kennemer Lyceum zal zonder twij fel TC Bloemendaal 4 kloppen. Duinlust duelleert op eigen banen met Sobri 3 en Bastione bezoekt rivaal de Leidse Hout 3. HBC tenslotte zal tegen DEM 4 ongeslagen kunnen blijven. HANDBAL Op het terrein van Aalsmeer speelt Con- cordia zondag om twee uur tegen het hoofdstedelijke AHC. De verliezer van dit beslissende treffen degradeert naar de tweede klasse. Concordia 2 ontmoet als tweede wed strijd in de promotiecompetitie om een plaats in de tweede klasse het Utrechtse Oranje '57. Het damesteam van IJmond stai't zon dag als kampioene van de afdeling Haar lem in haar promotiewedstrijden tegen het Amstex'damse Volewijckers. TAFELTENNIS Voor de promotiecompetitie ontvangt VTC Nedlloyd 4 uit Amsterdam. Dit team heeft zijn eerste wedstrijd met 73 van Germinal verlor-en en de Velsenaren komen een heel eind in de goede richting, indien ook zaterdag wordt gewonnen. Deze wed strijd wordt in de Rijks hbs aan het Brinio- plein te IJmuiden-Oost gespeeld. TOG 2 bezoekt het lang niet zwakke Ex celsior in Den Haag en zal moeten winnen wil het niet kansloos worden. Volgende week wordt aan de bekercom petitie begonnen, waarvoor vijfentachtig teams hebben ingeschreven. In de hoofd overgangsklasse heeft. Togido een zware taak om zijn beker te verdedigen. Als grootste concurrent moet TYBB worden gezien, dat een keuze kan doen uit Cees De clubs uit Haarlem en omgeving die uitkomen in het betaald voetbal, zijn voor hun wedstrijden van zondag als volgt samengesteld: Stormvogels: (uit tegen KFC): De Graaf; Kloosterman en Janssen sr.; v. d Stelt, Pii'ovano en Van Wooning; Bannink, v. d. Lugt, Bakker, Janssen jr. en De Boer. VSV (thuis tegen Go Ahead): Geerlofs; Schoon en Pieterse; Brederveld. Spaans en Brom; Van Dolder, Van Deursen, Farenhoi'st, Uniken en Van der Heijden. RCH (uit tegen Helmondia): Van der Vooi't; Honout en v. d. Brink; Lief hebber, Rooders en Biesbrouck sr.; Peper, v. d. Lippe, Nanai, Biesbi'ouck ji\ en Kruyer. Schoof, Jan Witteman, Ton van Veenendaal en Cees Rijkelijkhuizen. Togido kan be schikken over Bert van Eijk, Cor Bakker. Gerrit Boot en Rob Voogt en moet het dus zonder Pliester stellen. Voorts komt Hotac in deze klasse met zijn sterke combinatie Joop Weenink, Dick Kuiper en Fer de Loor uit en heeft GTTC met Theo Blom, Louis Hamers en Piet Sleper ingeschreven. In de eerste klasse zijn TOG, DSB en Togido-b wel de grote kanshebbers. Deze teams bestaan respectievelijk uit: Bert Duits, Wim Franssen, Eef van Abbevé. Ger rit Vijfhuizen, Gijs Vermolen, André Oos terbroek, Guus Wolters, Ad v. d. Giesen en Piet Kooistra. ROEIEN Zondag wordt op het Amsterdam-Rijn kanaal nabij Jutphaas voor de 77ste Var sity geroeid. De belangstelling voor deze traditionele universiteitsroeiwedstrijd geldt voornamelijk het hoofdnummer de strijd in de oude vieren over een afstand van 3.000 meter. Dit hoofdnummer wordt ge moeid sedert in 1948 de eerste uitdagings wedstrijd tussen Njord en Laga op het Galgewater te Leiden plaatsvond. Sedert 1940 wordt de strijd gestreden op het uit stekend geschikte Amsterdam-Rijnkanaal. Hier kunnen gelijkertijd zes ploegen star ten. De zes deelnemende ploegen in het hoofdnummer zullen in de race in twee groepen uiteenvallen: Nereus, Njord en Argo starten als favorieten. Laga, Aegir en Triton zullen elkaar de laatste plaatsen betwisten. De winnaars van het hoofdnummer zul len de veelbegeerde gouden plakken in ont vangst mogen nemen, terwijl voorts uit zending naar Rome tot de mogelijkheden behoort. Er staat hun echt wel het een en ander te wachten: 3895 lange en uiterst zware rallye-kilometers, 47 tijdcontroles, 19 spe ciale etappes en zes grotendeels nieuwe klassementsproeven. En desondanks zul len ze maandagnacht omstreeks één uur in Noordwijk aan Zee weer met verheugde gezichten aan de start komen. Maandagochtend 2 mei omstreeks half een begint het „gevecht". Dan start de eerste van de ruim 200 deelnemende equipes in Nooi'dwijk. Over bekende wegen Utrecht, Eindhoven, Luik en Troyes gaat het op het Massif Central aan. Maan dag in de avond komen de rijders daar in St. Flour aan en dan woi'dt het ernst. Steeds sneller gaan de haarspeldbochten elkaar opvolgen. Via Avignon, Castel- lane en Puget Theniers woi'dt dinsdag middag Monte Carlo bereikt. Woensdag 4 mei omstreeks elf uur zal de startvlag weer voor de eerste keer val len. De terugweg naar Noordwijk, waar de rijders donderdagavond laat moeten aankomen, is dan begonnen. De „coureurs" zullen dit jaar de slot- races op het circuit van Zandvoort moe ten missen. Maar ook zonder die Zand- voort-races zou deze 12de Tulpenrallay wel eens interessanter kunnen worden dan vele voorgaande sterritten-naar-het-zonni- ge-zuiden. En het zou dan ook echt niet vreemd zijn als wedstrijdleider Piet Nor- tier dit jaar gelijk krijgt met zijn uit spraak die we elk jaar weer horen: „De Tulpenrallye van dit jaar wordt de beste en de mooiste die we ooit hebben mee gemaakt We schreven het al eerder: het is een heel oud misverstand. De jaarlijkse ster- rit naar Monte Carlo en de Tulpenrallye zijn geen concurrenten AI jaren liep wed strijdleider Nortier dan ook al rond met het plan de banden die Noordwijk binden met Monaco, opnieuw steviger aan te ha len door met zijn rallye-karavaan tenmin ste één dag in het Zuidfranse kustplaats- je door te brengen. Moeilijkheden Amper drie dagen voor de start van de Tulpenrallye 1960 heeft de secretaris van de RAC-west bericht uit Nice ontvangen, dat de autoriteiten bezwaar maakten tegen zes speciale etappes in de omgeving van Monte Carlo. Wedstrijdleider Piet Nortier is onmiddellijk per vliegtuig naar Nice vertrokken om de kwesties te bespreken In zoverre slaagde de RAC-west voorzitter in zijn opzet, dat drie speciale etappes gered konden worden. De overige ..secteurs chronomètres" moesten echter worden ver vangen. De opzet van de rallye door enkele wijzigingen is de rit op bepaalde punten zelfs nog moeilijker geworden zei de heer Nortier ons vrijdagavond nog is echter in het geheel niet aangetast.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15