i luui iciiid t/uuuiuu „HOLIDAYS" Leger nam universiteitsgebouw te Ankara stormenderhand in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Twee studenten gedood bij hardhandige ontruiming Fanfares en boeketten voor jarige landsvrouwe B.M.W. 8 cylinder „Gluurder" bekent moord op Lina Feenstra Vervroegde afschrijving en investeringsaftrek worden beperkt vers slagroomgebak 1SAR J, i, v. KOOTIN Van Loon's Automobielbedrijf Meer bewolking In de krant van heden Knap werk van recherche Rosten levensonderhoud Het woord is aan Duitsers, houdt u afzijdig van 4 mei-herdenking ZONDAGS Défilé der duizenden op Soestdijk 74e JAARGANG No 248 ZATERDAG 30 APRIL 1960 30Se JAARGANG No 96 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- T I II Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I 1 |J J j 1 §*^1 F li S J tl 11 tl I tl tl Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije DE EERSTE'COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu. ZUIWEG 63 -TELEFOÓN.15141 (2 LIJNEN) Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt, maar geen regen van betekenis. Zwak ke tot matige wind tussen west en noord. Vannacht iets minder koud, morgen overdag echter iets lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapportt; op p'.gina twee. geweren tot overgave. Een .iongen en een meisje werden gedood, ten minste dertig studenten liepen verwondingen op. Met de handen boven het hoofd verlieten zij ten slotte het gebouw. Enkele duizenden mensen, die door de politie op afstand van de universiteit werden gehouden, gaven luidkeels uiting aan hun verontwaardiging op het optreden van het leger en de agenten en begonnen het volkslied te zingen toen de politie hen uiteen dreef. Gisteravond hebben in Izmir (Smyrna) en in Istanboel kleine demonstraties plaatsgehad. De politie verspreidde dui zenden studenten die onder het zingen van het volkslied een optocht hielden romdom het monument van Keneal Ataturk. Voor mensen die in Istanboel het leger toejuich ten lieten troepen de bruggen over de Gouden Hoorn neer die eerder op de dag waren opgetrokken om oud en nieuw Is tanboel gescheiden te houden. De Turkse' regering heeft een verschij ningsverbod opgelegd aan vier dagbladen en twee weekbladen van de oppositie. De bladen zijn ervan beschuldigd uitdagend te zijn opgetreden tegenover de parlementai re onderzoekcommissie. President waarschuwt (REUTER) Premier Menderes heeft het Turkse volk in een radiorede gewaar schuwd voor ..misdadige aanslagen op de veiligheid en vrede van het land" toen felle demonstraties tegen zijn regering zich van Istanboel uitbreidden tot Ankara cn Izmir. Menderes deed een beroep op de bevolking met zijn regering samen te werken, de veiligheidsautorit,eiten te steu nen en inlichtingen te verstrekken over degenen die berichten verspreidden die be doeld zijn om ongeregeldheden te veroor zaken. Generaal Fahri Odzilek, die tijdens de staat van beleg het gezag uitoefent, heeft bekendgemaakt dat de universiteit van Istanboel vuor een maand is gesloten. Bijeenkomsten in studentenverblijven zijn verboden en alle studenten uit de provin cies moeten naar huis. De senaat van de universiteit van Istanboel heeft een com missie ingesteld, die generaal Odzilek moet vragen de studenten die door de politie werden aangehouden, te doen over dragen aan het militair gezag. Ook zal ge vraagd worden de omgekomen studenten aan de universiteit over te dragen. De re gering heeft bekendgemaakt dat donder dag in Istanboel een student werd gedood en zestien studenten en vijftien politieman nen werden gewond. Volgens onofficiële berichten zijn zeven studenten omgekomen De militaire commandant heeft meege deeld dat de strengste maatregelen zullen worden genomen tegen degenen die het verbod tot bijeenkomsten en demonstraties Enkele duizenden Haarlemse kinderen hebben vanmorgen op ae Grote Markt burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers met vaderlandse liederen luid toege zongen. De burgemeester hoorde van het bordes van het raadhuis af de aubade van de kinderen aan. De en thousiaste vreugde van de kinderen bereikte haar hoogtepunt, toen een paar duizend oranje en rood-wit- de kinderen al zwaaiend van hun blauwe vlaggetjes werden geheven en blijdschap over de verjaardag van de Koningin blijk gaven. overtreden. De'kranten in Istanboel mogen geen nieuws en foto's over het gebeurde publiceren. Washington (Reuter) In officiële krin gen in Washington in vernomen dat presi dent Eisenhower de gebeurtenissen in Tur kije nauwkeurig volgt. Minister Herter zal zondag in Istanboel zijn Franse en Britse collega's ontmoeten met het oog op de strategie die de westelijke landen op de topconferentie zullen volgen. In Washing ton betreurt men het zeer dat deze bij eenkomst. evenals die van de NAVO mi nisterraad. gehouden wordt tegen de ach tergrond van demonstraties tegen de re gering van Menderes, die in Washington wordt beschouwd als een van de hechtste bondgenoten van de Verenigde Staten in dit. deel der wereld. Vas. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel o Buitenlands nieuws 3, 4 Filatelie 4 Puzzel 4 Medische verzorging 5 Uit stad cn omgeving5, 7, 9 Agenda van Haarlem en IJrtiönd 7 O Kerkdiensten7 Films 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dtt nummer bestaat uit zestien pagina's Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, oa.: Opel Rekord. Kapitan en Caravan Fcrd Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen en 9 pers. V.W. bus. Alle wagens ziin all-risks verzekerd. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, op basis 1951 100, vertoonde van half februari tot half maart een geringe wijziging. Het indexcijfer in clusief A.Ó.W. kwam van 126 op 125, ex clusief A.O.W. bleef het onveranderd op 121 staan. O 11 o Weiss: Tof. de domste dingen behoren de ver standigste dingen die te vroeg of te laat worden gedaan. „Ik heb Lina Feenstra gewurgd." Deze bekentenis is afgelegd door een 28-jarige Amsterdammer J. T., die vrijdag door de politie is gearresteerd op grond van een enkele vingerafdruk. Gistermiddag werd bij door de politie van bet bureau Linnaeusstraat in zijn woning in de Grote Kattenburger- straat aangehouden, nadat het dacty- loscopisch onderzoek had uitgemaakt dat de vingerafdruk die op de gitaar in Lina's kamer is gevonden over eenkwam met. die van T., die in het politiearchief staat genoteerd als „voyeur" (gluurder, „afloerder"). ANKARA (UPI) In de Turkse Nationale Vergadering is het vrijdag tot ge vechten gekomen tussen afgevaardigden van de Democratische partij en de Republikeinse volkspartij. De moeilijkheden ontstonden voor de aanvang van de zitting en de publieke en perstribune waren leeg. Het parlement besloot in Ankara en in Istanboel. waar maandag de NAVO-ministers in vergadering bijeen komen, de staat van beleg voor drie maanden af te kondigen. Gedurende het debat betrachtten de afgevaardigden van de Republikeinse oppositiepartij staan de een minuut stilte ter herdenking van hen, die bij deze betogingen het leven lieten. De Democratische afgevaardigden klapten evenwel in deze minuut met hun lessenaars. Aan verscheidene afgevaardigden van de oppositie werd voor korte perioden de toegang tot de vergadering ontzegt. Militairen hadden de wacht rondom het parlementsgebouw betrokken. Onder de titel „Artiestencafeest" zal de N.T.S. vanavond ter gelegenheid van Koninginnedag een nationaal ca baretprogramma uitzenden. Deze foto loont een groep bekende artiesten, die men in dat programma in actie zal zien. Achterste rij v.l.n.r.: Simon Car- miggelt, Jeanne Roos, Jan Willem Ho/- sjtra, Enny Mols de Leeuwe, Willy Wal den en zittendBenny Vreden. Voor ste rij v.l.n.r.: Wim lbo, Piet Muyse- laar en Pam Henning. Duitse douane waarschuwt Aan het Duitse grenskantoor aan de grensovergang Elten-Emmerik zal aan staande maandag en dinsdag aan alle Duitsers, die de grens in Nederlandse richting passeren een gestencilde medede ling uitgereikt worden van de volgende in houd" ,,De Duitse grensautoriteiten van de doorlaatpost welke u zojuist gepasseerd bent veroorloven zich u op het volgende te wijzen. Het Nederlandse volk herdenkt op woensdag 4 mei de gevallenen uit de jaren 1940-1945 en op donderdag daarop volgend de dag van de bevrijding van het Vaderland". Na een uiteenzetting, over het tijdstip der algemene dodenherdenking, de twee minuten stilte (voorafgegaan door klokge lui en het ontsteken van de straatverlich ting e.d.) adviseert de douane in het pam flet: „Het verdient aanbeveling dat Duit se reizigers zich van elke deelname aan de bovengenoemde bijeenkomsten onthou den en ook bij optochten en zo voorts weg blijven. Het reisplan ware zodanig in te richten, dat het doel van de reis op 4 mei vooi 17.39 wordt bereikt, terwijl het be zoeken van openbare gelegenheden des avonds vermeden dient te worden." Regering remt conjunctuur In de Nederlandse Staatscourant van gis teren, 29 april, is een beschikking opgeno men. die beperkingen aanbrengt in de mo gelijkheid tol vervroegde afschrijving cn in de investeringsaftrek. Zoals bekend, is de vervroegde afschrijving van een derde van de aanschaffings- of voortbrengings- kosten tot nu toe voor de meeste bedrijfs middelen alleen voor het eerste jaar be perkt en wel tot 16 2/3 percent van die kosten. Voor enkele bijzondere categorieën, te weten: gebouwen (andere dan nieuwe fabrieksgebouwen), personenauto's (andere dan voor beroepsvervoer) en kantoorinven tarissen. gold tot nu toe een temporisering tot op 10 percent per jaar. De door de regering thans noodzakelijk geachte beperkingen in de vervroegde af schrijving en de investeringsaftrek zijn de volgende: De mogelijkheid van vervroegde afschrij ving wordt in beginsel- voor alle bedrijfs middelen beperkt tot maximaal 8Vs per cent per jaar van de aanschaffings- of voortbrengingskosten. Voor hierboven ge noemde auto's en kantoorinventaris komt de mogelijkheid van vervroegde afschrij ving geheel te vervallen, terwijl voor alle gebouwen thans de mogelijkheid van ver vroegde afschrijving wordt beperkt tot maximaal 6 percent per jaar. De inves teringsaftrek wordt met betrekking tot na 29 april I960 voor de verwerving of de verbetering van bedrijfsmiddelen aange gane verplichtingen of gemaakte voort brengingskosten van tweemaal 8 percent T. kende Lina niet. Hij heeft toegegeven te hebben geloerd in de slaapkamer van het meisje toen deze zich in de nacht van 6 op 7 april tegen 1.00 uur ontkleedde. T. is nadat het meisje zich ter ruste had be geven weggegaan, maar kwam een uur later terug. Hij is de 'woning binnenge drongen via een tuimelraam aan de ach terzijde. Toen Lina wilde schreeuwen, beeft hij haar eerst geslagen met een beeldje en toen dit haar niet tot zwijgen bracht heeft hij haar gewurgd. Woensdag zal T. voor de officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven, worden ge leid. Deze deelde vanochtend tijdens een persconferentie mede, dat de Amsterdamse politie hiermee een van de moeilijkste moordzaken na de oorlog heeft opgelost. W. T. G. A. Binnendijk zal vanmiddag een nadere uiteenzetting geven over de resul taten van het onderzoek en de bekentenis van de gearresteerde. Voor de eerste maal zijn troepen tegen de betogers ingezet. Eenheden van leger en politie omsingelden gisteren het ge bouw van de politieke faculteit in Ankara. De militaire gouverneur, generaal Namik Argue, deed vergeefs een beroep op de studenten het gebouw te ontruimen. De studenten eisten vrijlating van hun vijftig collega's die in de loop van de ochtend waren gearresteerd en slechting van de barricades die de politie rondom de uni versiteitsgebouwen heeft opgeworpen. Toen dc woorden van generaal Argue en andere hoge officieren geen succes had den liet de politie brandweerwagens aan rukken. De studenten verweerden zich met stenen en na tien minuten moesten de brandweerwagens, zwaar beschadigd, worden teruggetrokken. Onder dekking van geweervuur op de ramen bestormden leger en politie ten slotte het gebouw. Zij rameiden de deur, en dwongen studenten en hoogleraren met traangasbommen en de kolven van hun Advertentie Advertentie SPECIAAL AANBEVOLEN door onze Chef-Banketbakker GROTE MARKT - HOUTPLEIN HEYNIS Advertentie 4 tact 4 personen HOUTPLEIN 18—20 TELEF. 16615 - 12090 Advertentie Advertentie SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Advertentie Uit voorraad leverbaar, vraagt vrij blijvend demonstratie. Korte Kleverlaan 30-40 - Boemendaal Telefoon 02500 - 5.13.01 - 5.54 46 De Koninginnedagviering die reeds vroeg is begonnen met rondgangen van muziekcorpsen, reveilleblazers en auba des. Het was vooral de jeugd die ge tooid met orange sjerpen cn strikken de straten bevolkte. Druk was het vanochtend ook in Soest dijk, waar de feestelijkheden ieder jaar culmineren in een kleurig défilé langs de jarige vorstin en haar gezin. Dit défilé wordt vandaag ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" in het bij zonder beheerst door de leden van deze organisaties. Bijna drieduizend padvinders uit alle delen van het land togen van morgen in meer dan honderddertig bus sen Soestdijkwaarts. De verkenners en welpen uit. de verst afgelegen provincies hebben vannacht gelogeerd bij padvinders in de omgeving van Baarn en Soest, omdat zij anders in het holst van de nacht zouden hebben moeten vertrekken. Maar het waren niet alleen de padvin ders die vandaag vroeg uit de veren wa ren. Men kwam uit Brunsum en Maas- Middelharnis, maar ook uit het getroffen Tuindorp-Oostzaan cn uit het verre Oslo om de jarige vorstin hulde te betuigen. De belangstelling voor het in georgani seerd verband aanbieden van bloemen aan de Koningin was dit jaar zelfs zo groot, dat de samenwerkende Oranjeverenigingen in Baarn en Soest, die lelkenjare de or ganisatie van dit défilé in handen heb ben. de enorme toevloed van aanvragen moesten afremmen. Toen de paleisdeuren om even half elf openzwaaiden en het koninklijk gezin het bordes betrad, brak de inmiddels tot enkele duizenden personen gegroeide menigte los in een spontaan „hoera"geroep. De vorstin, die gekleed was in een blauw pakje waarover zij een korte bontjas droeg, wuifde glimlachend terug. De zon. die juist van achter de wolken tevoorschijn kwam. deed de kleuren van de talloze ruikers die omhoog gestoken werden goed tot hun recht komen. Naast de Koningin stonden Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix, Irene, Mar griet en Marijke, terwijl ook „Beppo", het hondje van Prinses Margriet, van het bor des af het drukke gedoe gadesloeg. Ko ningin en Prins zowel als hun dochters zagen er na hun wintersportvakantie van waar zij pas gisteren in ons land terug gekeerd zijn, gebruind uit. Traditiegetrouw was de praeses van hei Leidse studentenkorps, de heer L. G. Schimmelpenninck, de eerste die het bor des betrad om de Koningin geluk te wensen. Hij bood de vorstin een oorkonde aan, die door een studenten-stafetteploeg van het korps vannacht naar Soestdijk was gebracht. De Leidse studenten werden op de voet gevolgd door de senatus vetaranorum en drie bestuursleden van het Utrechtse stu dentenkorps. Het bloemendéfilé werd dit jaar geopend door dertig leden met duopassagiers van de scooterclub „Amersfoort", die allen in blauw clubuniform waren gestoken. De voorop rijdende gids. die het clubvaandel meevoerde, werd geëscorteerd door een rode. een witte en een blauwe scooter. Vijf fanfarecorpsen, negen drumbands en drie harmoniecorpsen, begeleid door naar schatting tientallen vlaggen- en vaan deldragers. stelden zich al vroeg op een terrein naast het paleis op. Zij zullen de muzikale omlijsting van het défilé vormen: Telegram van Tito Het kleine postkantoortje van Soestdijk. tegenover het paleis, had vanmorgen vele poststukken te verwerken. Gisteravond ontving men hier al tal van gelukwensen per brief, telegram en natuurlijk ook per ansichtkaart voor de jarige Koningin. Een der telegrammen drceg de ondertekening van president Tito van Joegoslavië. Het Joegoslavische staatshoofd spreekt in dit telegram zijn beste wensen uit voor het persoonlijk geluk van de Koningin en voor het welzijn van het Nederlandse volk. Viering in Moskou (UPI) De Nederlandse ambassadeur in Moskou, dr. J. G. de Beus, heeft vrij dagavond een receptie gegeven ter gele genheid van de verjaardag van koningin Juliana. Zij werd bijgewoond door veel vooraanstaande Russische regeringslei ders. zo bericht Tass, onder anderen Alexei N. Kosygin. vice-voorzitter van de Raad van Ministers en voorzitter van het planbureau. Andrei Gromyko. minister van Buitenlandse Zaken, de plaatsvervan gende ministers Yakow Malik en Pawel Koemykin, de voorzitter van de Kamer van Koophandel Nesterow en andere func tionarissen. Voorts waren aanwezig vele hoofden van diplomatieke missies en bin nen- en buitenlandse journalisten. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1