Berkelse arts doorstond kruisverhoor van uren ZILVIUM Kort en bondig smocukatiduP. Morgen meer bewolking Vergif gebruikt voor proeven op gevangentsmuizen JrAjeMvü Produktiepersoneel Van Gelder geen vrij op 5 mei Blinden bestolen Grondspeculaties in Zeeland over versnelling Europees Landbouwbeleid Moeder en kind in kanaal verdronken Soldaat bij sprong uit trein gewond „Overlev ingscursus" voor vliegers in Nieuw-Guinea 2 Gedetineerde vluchtte op achteras van auto BB80^ B70% B 40° gjlgg 20% lib2.5-'- 14% imz -330 Prof. W. J. de Haas ter aarde besteld Prof. dr. W. Bronkhorst overleden Drie jonge Arnhemmers gearresteerd Man dood op straat gevonden Voor goodo om dourmmmo vloeren EDELHOUT vloeren HAARLEM bijlstraat 9& Baron Sweerts de Landas t Regering ziet geen gevaar Brand in departement van Financiën Amerikaanse school in Dordrecht Koninklijk gezin weer thuis Ladingmeester door trein aangereden in Nijmegen Jongeren krijgen uitleg over wereldproblemen Afschaffing van visa voor vluchtelingen citroen basis V hèt middel tegen afwashanden Eerste perziken geveild ZATERDAG 30 APRIL 1960 99 99 In het proces tegen de Berkelse arts heeft de Leeuwarder rechtbank gistermid dag de zitting enkele uren geschorst om in raadkamer te gaan. De spanning was groot, want men achtte het niet uitgeslo ten dat de rechtbank na twee uur beraad zou besluiten het vooronderzoek in deze ge compliceerde moordzaak te heropenen, on der meer om na te gaan hoe groot het buisje was, dat de Gentse fotograaf aan de moeder en stiefvader van L. in Voor burg heeft gestuurd. Er zijn immers nog vele andere onduidelijke punten in deze zaak. die een nader onderzoek schijnen te behoeven. Het was iets over vijf toen de president en de rechters weer de rechtszaal betra den en ook het publiek weer werd toege laten. Toen men weer gezeten was riep de president de rechercheur Medema voor het hekje, en bleek dat de verhoren weer gewoon verder zouden gaan. Het pu bliek mompelde teleurgesteld. De recht bank heeft kennelijk onvoldoende aanlei ding gevonden tot ingrijpende actie over te gaan. Het punt waarover rechercheur Medema gehoord wordt, is overigens wel van belang. Hij heeft in maart. 1958 een verhoor afgenomen aan de enige man, die reeds in 1954 van O. zou hebben ge hoord dat deze een zekere Piet Berger aanzag voor de moord op mevrouw O. Het betreft de heer J. Sontrop, destijds hoofd bewaker in het Huis van Bewaring te Den Haag, die echter in januari 1959 is over leden. Tijdens het verhoor door de re chercheur Medema had S. verklaard dat gedetineerde O. hem medio 1954 vertelde: „die L. in de cel tegenover mij, zit hier onder een valse naam. In werkelijkheid heet hij Piet Berger. Hij is herhaaldelijk bij mij op het spreekuur geweest, en heeft toen een verhouding aangeknoopt met mijn vrouw". De president leest dit voor uit het proces-verbaal, dat de rechercheur in maart 1958 van het verhoor heeft opge maakt en vraagt dan aan de getuige: „Hoe kwam die verklaring tot stand? Is het mogelijk dat u S. de combinatie L. Berger in de mond hebt gegeven?" Ge tuige: „Het is niet mijn gewoonte sugges tieve vragen te stellen". De officier van Justitie wijst erop dat reeds vóór het ver hoor van S. door rechercheur Medema in de pers verhalen zijn verschenen, waarin de mogelijkheid wordt geopperd dat L. en de geheimzinnige Piet Berger een en de zelfde persoon zijn". Dus S. kan ook door deze publikaties beïnvloed zijn", meende de officier. Als dan ook dit spoor in het zand van de onzekerheid is doodgelopen, gaat de president weer in op de kwestie van het Belgische aspirinebuisje. De re cherche heeft destijds in België ook zo'n buisje gekocht, dat inmiddels ter zitting is gearriveerd. Het is 4 mm langer dan de Nederlandse buisjes van dit merk. Er zal dus slechts weinig meer cyaankali in kunnen, zeker niet twee keer zo veel. De foto van mevrouw O. Een 'der rechters, mr. Borgerhoff Mul der, roep O. voor het hekje, om nog eens terug te komen op de kwestie over de foto van mevrouw O., die uit zijn cel zou zijn verdwenen. O. vertelt dat hij de foto op een gegeven moment miste en dat hij toen veronderstelde hem misschien per on geluk verscheurd te hebben met oude pa pieren. Zoals bekend kwam een soortge lijke foto van mevrouw O. te voorschijn tijdens het doorzoeken van de cel van L. Het gaat er nu maar om hoe deze vondst tot stand kwam. De rijksrechercheur Post verklaart tegenover de rechtbank tijdens een gesprek met O., aan deze gevraagd te hebben, hoe L. aan cyaankali zou heb ben kunnen komen. „Nou", had O. toen gezegd, „dat kan best. O. beschikte over geld en er was ook wel een „platte" (om koopbare) bewaker. Zoek maar eens goed naar geld in zijn cel. Kijk maar eens in de boekomslagen". Toen de recher cheur deze raad van O. opvolgde, vond hij in een leesboek van L. de foto van mevrouw O., alsmede een biljet van tien gulden. De president zegt hierover tegen O.: „Toch wel vreemd, dat de man die wist. dat u hem er van verdacht de moor denaar van uw vrouw te zijn, deze foto van u zou hebben weggenomen om dan een dergelijk overtuigingsstuk in zijn eigen cel te bewaren. Dat zou toch wel een' domheid van astronomische grootte van hem geweest zijn". Wilde muizen Op een gegeven moment vraagt de president O. nogmaals wat hij nu eigen lijk precies in de gevangenis had willen doèn met de cyaankali, waarvan O. dus stelt, dat deze hem nooit bereikt heeft. „Ik had proeven willen nemen op mui zen". „Maar höe wilde u aan muizen ko men?" „Het wemelt in dê gevangenis van de muizen. Sommige gedetineerden zijn reu ze handig in het vangen van die dier- tjes". „Hoe wilde u die muizen dan bewaren? „Gewoon, in mijn cel". Na een paar dagen zijn ze zo tam dat ze komen als je ze roept. Voor mijn tijd had px-ak- tisch iedere gedetineerde èèn muis in zijn cel. Later is dat verboden. Degenen die er al een hadden, mochten ze houden, tot de diertjes van ouderdom dood gingen." „Bij mijn bezoeken aan de gevangenis heb ik er nooit iets van gemerkt dat iedereen muizen hield". „Nou, dat begrijp ik niet. Een meneer bij wie u (als i-eclasseerder) op bezoek ging, had toch zelf ook een muis?" „Maar dat was een witte muis." „O, dat zegt niets. Vele gedetineerden hebben vroeger witte muizen gehad, die Advertentie maand tampons het vertrouwde merk geen verband - geen gordel. Veilig - hygiënisch. 10 tampons f.UO Zonder Inbreng systeem f.1.- Wm zij loslieten of die ontvluchtten. Zij hebben zichzelf voortgeteelt. Het. wemelt in de gevangenis van witte muizen." „Nou dan zal het wel zo zijn.", gaf de president, tenslotte toe. Het raadsel der vier porties cyaankali Tegen het slot van het vei-hoor van O. dat langer dan 2Vs uur had geduurd, zei dan de president tot O.: „Het gerechtelijk laboratorium heeft uitgemaakt dat de vier monsters cyaan kali hetzelfde zijn (de cyaankali in Gent, de cyaankali in het flesje van L., de pox-- tie die O door zijn reclasseex-der liet on derzoeken en het monster dat de justitie in België kocht). U zelf hebt vei-klaax-d te willen aannemen, dat dit index-daad zo is. Hoe komt nu de Belgische cyaankali, af komstig dus van uw neef, hoe komt die nu in het flesje op de beddeplank van de do de L. Nog wel met een briefje van L. ex~- onder: „Deze medicijn heb ik van O." En terwijl u met een zelfmoordbrief van L. in uw zak liep. U bent ons hierover toch wel een verklaring schuldig." Verdachte: „U bedoelt dus: hoe is L. aan de cyaankali gekomen. Ja., ik heb daax-omtx-ent een zekei-e ovei-tuiging.maar dat is erg pijn lijk." Vex-dachte zwijgt zenuwachtig, en de stemming in de zaal stijgt ten top. „Zeg het maar," moedigt zijn vex-dediger hem aan. Ook de px-esident dringt aan: „Ja, zeg het maar. Het gaat ten slotte om uw le venslot.." O. richt zich op en zegt: „Die cyaankali moet L. volgens mij van zijn ouders hebben gekregen. Dat kan ik niet bewijzen, maar het is mijn heilige over tuiging." President: „En hoe kwam u dan aan cyaankali?" Verdachte: „Uit die poe der die L. mij gegeven heeft." Pi-esident: „O, is dat de constructie." Verdachte: Dat is de waarheid." President: „Nog maals: U ontkent dus het feit dat u ten laste is gelegd." Vei-dachte: „Dat ontken ik pertinent". De zitting wordt maandag ochtend hervat. Naar wij van de zijde der werknemers organisaties vernemen, heeft de directie van de Koninklijke Papiex-fabrieken van Gelder en Zonen n.v., ondanks het hei'haal- de dringende verzoek van de werknemers organisaties afwijzexid beslist op het ver zoek óók het produktiepersoneel op de na tionale feestdagen 30 april en 5 mei vrijaf te geven. Deze beslissing van de directie zou onder de betrokken werknemers grote ont stemming teweeg hebben gebracht, te meer daar de bedx-ijfsresultaten van het. afgelopen jaar volgens de werknemei's- bonden zeer gunstig zijn geweest. Van de zijde van de directie van Van Gelder deelde men ons desgevraagd me de, dat in verband met de ox-d ex-positie twee produktiedagen moeilijk kunnen wor den gemist. „Aan de toepassing van de speciale vergunning van het College van Rijksbemiddelaars hebben wij zoveel mo gelijk gehoor gegeven, maar de produktie zal voox-tgang moeten vinden". Op 30 april betreft het 1000 van de ca. 4700 werkne mers, op 5 mei ongeveer 1500. Zij ont vangen op deze dagen het dubbele loon. Men deelde ons nog mede, dat ook in voorgaande jaren nimmer vrijaf is gege ven aan het produktiepersoneel. Een Rotterdammer die zijn stx-aftijd in Veenhuizen mocht uitzitten kreeg dezer dagen de kans van zijn leven om de „Kren tentuin" de rug toe te draaien. Die gele genheid bood een grote truck met trailer die goederen moest afleveren bij de stx-af- gestichten. De gedetineerde reed op de achteras van de truck mee tot Nijmegen. Maar daar kreeg de chauffeur een tele foontje uit Veenhuizen met het verzoek, de auto eens goed te onderzoeken. Dat ge beurde gi-ondig, van ondex-en tot boven, met als resultaat dat de vluchteling werd ontdekt op de achteras, terwijl hij nog de remstangen angstvallig vasthield. Bijna 300 kilometer had hij op die minder com fortabele manier gereden zonder de moed te kunnen opbrengen om op enkele stop plaatsen „uit te stappen". De Rottex-dam- mer zit nu weer in Veenhuizen, waarheen hij per rijksauto wex-d gebracht. IN MEI 1945 EEN UITGEPUT LAND... vliegvelden mviieghjigen goederen - Seor kernen locomotieven 907c autobussen 90% binnenvaarl- vlool 89% spoorwegnet s personenauto's landbouw- produkhe 50% handelsvloot 50% haven - uihushng 50% toto Ie pro- duchecapacih O rundveestapel cultuurgrond woningen 10Q7. 100% Op de begraafplaats „Moscowa" te Arn hem is vrijdag het stoffelijk overschot van prof. dr. W. J. de Haas, oud-hoogleraar in de natuurkunde en de meteorologie aan de rijksuniversiteit te Leiden en oud-di recteur van het Kamerlingh Onneslaboi-a- torium ter aarde besteld. Aanwezig waren vrijwel alle vooraan staande Nederlandse natuurkundigen van wie wij noemen de Leidse hoogleraar Fok ker, Taconis, Gorter tegenwoox-dig di recteur van het Kamex-lingh Onnes-labo- ratorium Kloosterman, Cleveringa en Woltjer en de Eindhovense hoogleraren Holst, Casimir, Steenland en Van der Le de. Voorts prof. Bok uit Amstex-dam en ve le vertegenwoordigex-s van de weten schappelijke, technische en administratie ve afdelingen van het Kamerlingh Onnes- instituut. De enige spx-eker aan de groeve was prof. Gorter, die sprak namens de oud-leerlingen van de overleden weten schapsman en mede uit naam van de Ko ninklijke Academie van Wetenschappen en van de Leidse Universiteit. Hij noemde prof. De Haas een van onze meest mar kante en vooraanstaande geleex-den. Hij schetste de indrukwekkende resultaten van de belangrijke onderzoekingen en stu dies van prof. De Haas, van wie hij voorts de liefde voor het nauwkeux-ig experiment, de vex-bazingwekkende intuïtie en de gro te organisatorische gaven roemde. Zijn menselijke kwaliteiten evenaarden zijn re putatie als wetenschapsman, aldus prof. Gorter. In Bilthoven is overleden px-of. dr. W. Bxronkhorst, oud-geneesheer-direc teur van het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven en oud-hooglex'aar aan de Rijksuniversiteit te Utx-echt. Prof. Bx-onkhox-st was een van de stichters van het sanatorium „Berg en Bosch" dat uit gaat van de Katholieke Arbeidex-sbcweging. Hij was tot 1950 geneesheer- directeur van het sanatox-ium. De hêer Bronkhorst wex-d op 26 juni 1888 op Ambon geboren. Hij bezocht de HBS te Utrecht en studeerde vervolgens medicijnen aan de rijksuniversiteit aldaar. In 1946 promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift „Con trasten in het röntgenbeeld". Sedert 1920 was hij geneesheer-direc teur van het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven. In september 1948 werd hij benoemd tot hoogleraar in longziekten te Utrecht. Prof. Bronkhorst was voorts lid van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen. Hij was ridder in de orde van de Neder landse Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de H. Gregorius. De diefstal van ruim 4200 gulden, uit het kantoor van de Gelderse Blindenver- eniging te Arnhem, blijkt te zijn gepleegd door enkele Arnhemse jongelieden, die thans door de recherche zijn aangehouden. Twee van hen, de 16 jax-ige P. B. en de 15 jarige A. A„ hebben al bekend. De tip voor hun inbraak hadden zij ge kregen vaix een vriend, de 17-jarige Arn- hemmer R. T„ die met de situatie ter plaatse enigszins op de hoogte was. Van het gestolen geld, waaronder 700 die toebehooi'den aan enkele blinden die het aan de vereniging in beheer hadden ge geven, kon niets meer worden achterhaald. Volgens hun verklaringen hebben de kna pen alles uitgegeven. Op de Delftsestx-aatweg te Pijnacker is op de berm een overleden man aange troffen, die met de jas over het hoofd onder zijn fiets lag. Het bleek de 70-jarige W. H. uit Den Haag te zijn, die aan een schedel- basisfractuur was bezweken. De politie die het overschot voor een onderzoek in beslag nam, onderzoekt of de man is aan gereden of dat hij overleden is ten gevolge van een val van zijn fiets, mogelijk nadat hij onwel was geworden. Advertentie "«HKLCfYl Tfl(f 2O34O In Wassenaar is op 69-jarige leef tijd overleden mr. J. H. L. J. baron Sweex-ts de Landas Wyborgh, kamerheer van de Koningin. Baron Sweerts de Landas Wyborgh werd geboren in Buitenzorg. Na zijn studie aan de Leidse universiteit was hij van 1920 tot 1925 in dienst van de Nederlandse Handel Maatschappij en van 1925 tot 1935 direc- teur der Internationale Crediet Compagnie in Amsterdam. In 1939 werd hij kamerheer van de Ko ningin en van 1946 tot 1951 was hij jager- meester voor Zuid-Holland. Hij was com mandeur in de huisoi'de van oranje. De crematie van het stoffelijk overschot is in alle stilte geschied. De ministers Marijnen en van Aart- sen, en staatssecx-etaris Scholten hebben geantwoord op schriftelijke vragen van het P.vdA. Tweede-Kamerlid Westerhout over grondspeculaties in Zeeland. De heer Wes terhout had in zijn vx-agen een uitlating geciteerd van de directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst in Zeeland, die heeft, gezegd dat pogingen van Staats bosbeheer om „vroongronden" in Zeeland in bezit te krijgen, zijn gestrand op de in vloed van grondspeculanten. Deze uitla ting achtte de heer Westerhout in strijd met een antwoord van de regering op vra gen van het Kamexdid Posthumus, waarin werd meegedeeld, dat de wettelijke moge lijkheden ter voorkoming van gx-ondspecu- laties, voldoende moeten woi-den geacht om ongewenste toestanden te voorkomen. De bewindslieden zeggen in hun ant woord, dat zij de gesignaleerde feiten niet in strijd achten met het antwoord op de vragen van de heer Posthumus. Uit dat antwoord valt niet af te leiden, dat er geen aankopen van i-ecx-eatiegrond zouden kun nen plaatsvinden tegen hoge prijzen, maar wel, dat de overheid over voldoende mid delen beschikt om te vooi'komen, dat de aangekochte grond wordt gebruikt in strijd met de op deze grond gelegde bestemming. Bij een juiste toepassing van de plano logische maatregelen behoeven eventuele aankopen, als waarop de heer Westerhout doelt, geen gevaar voor ongewenste toe standen op te leveren, aldus de bewinds lieden. De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, was gisteravond aanwezig bij een binnenbrand te zijnen departemente. De brand brak om ongeveer 19.00 uur uit in het enkele eeuwen oude gebouw op de hoek van de Parkstraat en het Lange Voorhout. Een bejaarde voorbij gangster zag de rook en waarschuwde de portier, die on middellijk groot alarm gaf. Het was de derde brand in dit gebouw sinds het ein de van de oorlog. De brandweer bestreed met twee stralen het vuur, dat onder een van de vloeren brandde. Enkele brand weerlieden, uitgex-ust met persluchtmas kers begaven zich in de met dikke rook gevulde vertrekken om met dekzeilen en repen spons van ruim een meter de wa terschade te bepex-ken. Te 19.28 uur was men de brand meester en begon het na- bluswerk, dat in deze oude gebouwen een tijdrovend werk is. De schade is beperkt. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De aanvullende vooi'stellen van de Euro pese commissie van de E.E.G. voor een versnelling op landbouwgebied, als onder deel van het plan-Hallstein om te komen tot een snellere uitvoering van het E.E.G.- verdx'ag, zullen, naar wij van welingelich te zijde in Brussel vernemen, niet in haar oox-spi-onkelijke vorm aan de x-aad van ministers worden voorgelegd. Verwacht wordt, dat de Europese commissie bin nenkort contact zal opnemen met de Ne dex-landse en de Duitse regei-ing voor over- leg over de wijze, waarop de thans ont stane moeilijkheden zouden kunnen wor den opgelost. De voorstellen van de commissie, die nog niet formeel naar de ministerraad waren gezonden, hebben van Duitse zijde overwegende bezwai-en ontmoet. Van Ne dex-landse zijde daarentegen heeft minis ter Luns reeds bij de eerste voox-lopige be spreking van het versnellingsplan van prof. Hallstein betoogd, dat voor ons land het betrekken van de landbouw in de ver snellingsprocedure een belangrijke voor waarde zou zijn. Het is in Brussel opgevallen, dat de Europese commissxe tot nader beraad over haar aanvullende voorstellen heeft beslo ten tijdens de afwezigheid van de vice- voorzitter, de heer Mansholt, die een kor te vakantie in Spanje doorbrengt. Men ontveinst zich intussen in Brussel niet, dat door deze ontwikkeling moeilijk heden kunnen ontstaan bij de verdere be handeling van het plan-Hallstein, waaxwan algemeen werd verwacht, dat het op de komende bijeenkomst op 10 en 11 mei van de Europese ministers in Luxemburg prin cipieel zal worden goedgekeurd. In het Wilhelminakanaal onder Biest (gem. Hilvarenbeek) hebben schippers de lichamen gevonden van de 32-jarige me vrouw H. uit Tilburg en haar vierjarig zoontje. In het water werden ook een plastic zak met speelgoedautootjes en een losdrijvend autootje gevonden. Men ver moedt nu, dat een van de speelgoedautoo tjes van het kind in het water is geraakt en dat het kind in het kanaal is gevallen bij een poging het op te vissen. De moe der zou verdronken zijn bij een vergeefse poging haar kind te redden. Er zijn ove- x-igens geen getuigen bij het ongeluk ge weest. De 19-jax*ige soldaat S. H. J. Huismans uit Maastricht, die gelegex-d is in de Frede- rik Hendrik-kazerne te Venlo, sprong vrij dag uit een stoptrein die om 18.20 uur uit Roermond vertrok. De soldaat merkte, dat hij in de verkeerde trein zat en sprong er, toen deze reeds wegreed, uit. Hij kwam tussen het perron en de trein terecht en wex-d ernstig gewond aan zijn rechtervoet. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis te Venlo. In Dordx-echt zal een Amerikaanse school worden gesticht. De n.v. Dupont de Nemours, voor wie op het ogenblik in Dor drecht een oiionfabriek in aanbouw is, heeft het gemeentebestuur verzocht, daar voor lokaliteit beschikbaar te stellen. De school, die bestemd is voor de kinderen van de Amerikaanse employés van de fa briek, zal op 1 september gaan beginnen. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn gistei-mid- dag even na half dx~ie op het vliegveld Soestex-berg aangekomen. Zij reisden met een toestel, dat des morgens te elf uur uit Sion in Zwitserland was vertrokken, bestuurd door Prins Bex-nhard. Omstx-eeks drie uur was het Koninklijk Gezin weer hei-enigd in Paleis Soestdijk. De Prinsessen Margriet en Marijke waren reeds eerder per vliegtuig in Nederland aangekomen. Omstreeks 11 uur dondex-dagavond is in Nijmegen een 36-jax-ige ladingmeester van de Nedex-landse Spoorwegen, die per bx-om- mer van het tweede naar het eerste perron overstak, aangereden door een binnen komende tx-ein. De man werd zwaar gewond naar het Canisiusziekenhuis in Nijmegen ovex-ge- bracht. De trein had tien minuten ver traging. Bij de luchtmachtstaf, waar men mo menteel druk bezig is met het treffen van de bijzondere voox-zieningen, die de voor- genomen stationering van Hunter straal- jagex-s in Nieuw-Guinea vx-agen, wordt o. m. gedacht aan een speciale „ovex-levings- cux-sus" voor uit te zenden vliegers. Nor- maal volgen de vliegers van de Konink lijke Luchtmacht reeds dergelijke cursus sen die erop gericht zijn dat zij zich, wan neer zij in oorlogstijd „aan de grond ko men te zitten" aan gevangenneming kun nen onttrekken en in leven kunnen blijven. De korte, aanvullende opleiding, die men voor Nieuw-Guinea overweegt, zal de vlie gers de beste manier bijbrengen om zich zonder hulp van buitenaf in het oerwoud in leven te houden. Advertentie In de herfst van 1948 legde de Duitser Walter Schulze samen met de Deen Karl Rowold het eerste contact tussen Duitse en Deense onderwijzex-s om op deze wijze het werk voor een betere internationale verstandhouding in te leiden Dank zij hun initiatief is dit werk later uitgegroeid tot een intex-nationale organisatie, waax-in vele leraren en onderwijzers uit divex-se landen zijn ondergebracht. Ook Nederland maakt sinds twee jaar van deze organisatie deel uit. Het doel van de organisatie is om jongex-en uit alle kringen der bevolking en van elke gezind heid, stand, ras of geloof in de twee te huizen van de Sonnenberg kring in het Hartzgebergte in Duitsland bijeen te bren gen voor een acht tot tien dagen dux-ende bijeenkomst. Gedurende deze dagen wor den er discussiegroepen gevormd en uitleg gegeven over de huidige wex-eldproblemen zonder hiei-bij een bepaalde politiek voor te staan. Verscheidene regeringen, onder meer die van de Duitse bondsx-epubliek, hebben dit werk financieel gesteund. Minister Luns heeft de Eerste en Twee de kamer gevraagd of zij zich al dan niet wensen uit te spreken over de door Nederland te Straatsburg ondertekende Europese overeenkomst tot afschaffing van visa voor vluchtelingen. Tot dusver heeft nog slechts een klein aantal staten de overeenkomst ondertekend. De rege ring achtte het nochtans gewenst, dat Ne derland zo spoedig mogelijk de ovex*een- komst bekx-achtigt. Safe gekraakt. Onbekenden hebben een inbraak gepleegd in het kantoor van Kostex-'s Handelsmaatschappij te Oosthui zen. Met snijbrandex-s wex-d de bx-andkast opengemaakt. Een bedrag van enige dui zenden guldens is ontvreemd. Smaad. De Eindhovense journalist C. van H„ die wegens aantasting van eer en goede naam in een ax-tikel in De Volks krant over de praktijken van zekere J. A. terecht stond, is door de rechtbank te 's-Hertogenbosch conform de eis veroor deeld tot 40.boete of acht dagen hech tenis. Wind dreef schip op de stenen. Om tien uur gisteravond is te Hoek van Hol land de 7300 ton metende Italiaanse vrachtboot „Fiducia" op de keien van de Zuidex-pier gelopen. Het schip, dat leeg op weg was naar Rotterdam, is een uur later op eigen kx-acht vlot gekomen. Kwaliteitscontrole op hout. De heer J. W. Bakker, secretaris van de Vereni ging van Nedex-landse Houtkopers, heeft meegedeeld, dat binnenkort een stichting kwaliteitscontrole hout zal wox-den opge richt. Zij zal toezicht uitoefenen op te verwerken houtsoorten. Kaasseizoen. In het oude Waaggebouw op de markt te Gouda is het nieuwe Goud se kaasseizoen officieel geopend. De nieu we film van het Nederlands Zuivelbureau, „Holland cum laude", vervaardigd door Joop Geesink, ging bij deze gelegenheid in première. Brandstichter? De Amsterdamse poli tie heeft een jongen van vijftien jaar ge arresteerd, die ervan wordt verdacht de bi-and te hebben gesticht in het magazijn van een grossiersbedrijf in marktartikelen aan het Waterlooplein. De jongen is voor lopig overgeleverd aan de kinderpolitie. Dinsdag a.s. zal hij voor de officier van Justitie worden geleid. „Friendship". De Australische lucht- verkeersmaatschappij Ansatt-A.N.A. heeft opnieuw bij de Fokkerfabrieken een F-27 Friendship besteld. Deze maatschappij heeft reeds enige maanden zes van deze Nederlandse vliegtuigen in dienst. Het totale aantal bestellingen voor Friendship machinse is daarmee voor de Fokkerfabrieken tot 73 opgelopen, terwijl in Amerika door de Fairchildfabrieken nog 83 machines in licentie worden gebouwd. „Astrid Na*ess". De directie van de „Nor ness Scheepvaartmaatschappij" heeft de ouders van twee van de bij de brand op de „Astrid Naess" gewonde opvarenden aangeboden voor rekening van de maat schappij naar New York te reizen om hun zoons op te zoeken. Het betreft de ouders van de stoker-olieman André de Ruyter uit Amsterdam en de voorman-machine kamer Piet Stokman uit Wissekerke. De vader van André de Ruyter vertrok gister avond reeds naar New York. Door bijzon dere omstandigheden kunnen de ouders van Piet Stokman van het aanbod geen gebruik maken. Advertentie y Nu is er... °P Uitsluitend verkrijgbar bij H.H. Apotheken, Drogisten, Kappers en de Speciaalbranchc Aan de veiling te Poeldijk in het west- land kwamen vrijdag de eerste perziken voor de klok. Deze vruchten brachten ƒ1,85 per stuk op. Ook werden de eerste Ontario-pruimen geveild. Hiervoor werd 1.50 per stuk betaald. Het KNMI deelt mede: Door de opkla ringen en het wegvallen van de wind zijn de temperatui-en in de afgelopen nacht bijzonder laag gewox-den. Op verscheidene plaatsen vx-oor het op 2 meter hoogte 3 gx-aden, vlakbij de grond wai'en de tem peraturen nog lager. Het rustige weer was een gevolg van de nabijheid van een hoge- drukgebied, waarvan de kex-n van Schot land naar Engeland trok onder invloed van luchtdrukdalingen die vooral boven Scandinavië optreden tengevolge van een depx-essie waarvan de kern vanmoi-gen bij de kust van Noord-Noorwegen was aange komen. Tussen deze depressie en een ho- gedrukgebied boven Gi-oenland voeren noordelijke winden zeer koude poollucht naar het zuiden. Het koufront dat deze lucht begrenst, bei-eikte vanmorgen Schot land en Zuid-Noox-wegen. Het front komt langzaam naderbij en zal morgen de be wolking ook in ons land doen toenemen. Langs het fx-ont valt wat lichte regen. Bij een wat toenemende noox-dwestelijke wind zullen de tempex-atui-en weer lager wor den. In de komende nacht zal de tempe- i-atuur echter niet zover dalen als de af gelopen nacht het geval was. WEERRAPPORTEN Zondag 1 mei Zon op 5.11 uux-, onder 20.04 uur. Maan op 9.13 uur, onder 0.13 uur. Maandag 2 mei Zon op 5.0.9 uur, onder 20.06 uux*. Maan op 10.07 uur, onder 0.55 uur. Maanstanden 4 mei 2.01 uur eerste kwartier. 11 mei 6.43 uur volle maan. 17 mei 20.55 uur laatste kwartier. 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 30 april Hoog water 6.21 en 18.43 uur. Laag water 2.00 en 14.20 uur. Zondag 1 mei Hoog water 6.55 en 19.17 uur. Laag water 2.31 en 14.50 uur. Maandag 2 mei Hoog water 7.32 en 20.00 uur. Laag water 3.05 en 15.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvooii; is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen oui ten- lu ft» en binnenland heden z' «d morgen 7 uur Neerslag: o 3 d 2 laatste TA uur i SI a Ss Den Helder licht bew. nnw 8 1 Ypenburg licht bew. windst. 9 0 Vlissingen zwaar bew no 9 0 Eelde half bew. windst. 10 0 De Bilt onbewolkt windst. 11 0 Twente mist windst. 9 0 Eindhoven onbewolkt n 11 0 Zd-Limburg zwaar bew windst. 9 0 Helsinki mist zzw 3 2,4 Stockholm onbewolkt zzw 11 0 Oslo zwaar bew O 15 0 Kopenhagen licht bew. wnw 9 0 Aberdeen zwaar bew wnw 12 0 Londen onbewolkt nnw 12 0 Amsterdam onbewolkt n 10 0 Brussel licht bew. no 11 0 Luxembui-g licht bew. no 8 0 Parijs onbewolkt n 10 0 Bordeaux onbewolkt windst. 14 0 Grenoble zwaar bew. nw 8 2 Nice zwaar bew. n 12 1 Berlijn x-egen nnw 12 0 Frankfort geheel bew. nno 10 1,1 München motsneeuw nnw 7 4,2 Zürich zwaar bew. no 8 1 Genève zwaar bew. O 8 1 Locarno onbewolkt windst. 12 0 Wenen geheel bew. nw 12 0 Innsbruck sneeuwbui windst. 7 2 Belgrado mist windst. 11 2 Athene geheel bew. n 21 Rome zwaar bew. zw 16 1 Ajaccio x-egenbui O 16 0 Madrid half bew. n 21 0 Mallox-ca geheel bew O 16 0 Lissabon zwaar bew. zw 22 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2