om uw persoonlijke hulp WERELDNIEUWS r Twee Franse afpersers die met kinderroof dreigden, gepakt Geert Hoogeveen NAAIMACHINES Van dag tot dag 'Vreemde bondgenoot Kans gemist <~Praatótoel E N 3 Hoffelijke maar strikte censuur in Nowa Huta Westelijke verslaggevers verzocht te vertrekken N ieuw-Guinea-kwestie Indonesië gewaagt van „zeer gevaarlijke situatie" CETA-BEVER BUITENBIJTS Kernproeven op Corsica buiten het seizoen Politie lokte een van beiden in een hinderlaag Stoffelijk overschot van dr. Bakker in Nederland De Gaulle met vuurwerk uit de V.S. vertrokken Vertrouwensvotum voor de regering-Tambroni Communisten willen ook de Kamer laten stemmen ENGEL Z A T ERDAG 3 0 APRIL 1960 Het zal, naar wij hopen, met een gevoel van enige gêne zijn dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen, die al voor hun vergadering van aan staande maandag te Istanboel zijn aange komen, dit weekeinde in Turkije door brengen. Want tijdens het voorbereiden van of het rusten vóór die vergadering zullen hun gedachten onvermijdelijk stil staan bij het feit, dat het land, waarin zij vertoeven, lid is van een organisatie die als voornaamste taak de bescherming en zo nodig de verdediging van „de vrije wereld"' heeft. Nu hebben de gebeurtenissen in Tur kije, en niet alleen die van de laatste dagen, overduidelijk aangetoond dat het land van wijlen Kemal Ata turk alle recht heeft verspeeld om tot die „vrije wereld" te worden gerekend. Er heerst een dicta tuur van één partij, die op z'n best een oppositie van marionetten duldt maar die elk protest tegen haar regime hetzij in daad, in woord of in geschrifte mee dogenloos betraft en desnoods in bloed smoort. Is het niet beschamend, dat wij een land met een dergelijke regering ac cepteren als onze bondgenoot bij de be scherming en verdediging van onze demo cratische vrijheden, en dat er ook maar aan gedacht wordt, dat land toe te laten als geassocieerd lid van de Europese Economische Gemeenschap? Heeft het woord „Gemeenschap" zijn oorspronkelij ke inhoud dan evenzeer verloren als de uitdrukking „vrije wereld"? Het zou te hopen zijn maar heel opti mistisch zijn we in dit opzicht niet dat de ministers uit de andere NAVO-landen maandag in Istanboel ernstige en waar schuwende woorden aan het adres van de Turkse regering spreken. Tot dusver is alle critiek van officiële zijde in de NAVO- landen achterwege gebleven. Waarom? Omdat het een „binnenlandse aangelegen heid" is? De Amerikaanse regering heeft zich juist, en ongetwijfeld terecht, zeer scherp critisch uitgelaten over de politiek van de Oostduitse regering op het stuk van de landbouw-collectivisatie, evenzeer een binnenlandse aangelegenheid. Dan misschien omdat Oost-Duitsland géén „vriend" is van Turkije wel? In dat geval zou het goed zijn te bedenken, dat het ook nu nog even nuttig als in de tijd van Van Alphen kan zijn, een vriend zijn fei len te tonen. En ook op dat gebied heeft de Amerikaanse regering pas een goede beurt gemaakt ten aanzien van Zuid- Korea. Het is dringend nodig, dat. de Turkse re gering juist van haar bondgenoten te horen krijgt dat zij zich anders, héél an ders behoort te gedragen om het bondge nootschap niet in diskrediet te brengen. De argumenten op grond waarvan het verzoek van de Sovjet-Unie om toe te mo gen treden tot de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling de opvolgster van de O.E.E.S. is ver worpen, doen ietwat gekunsteld aan. Vo rige week nog had minister Luns verklaard dat dit verzoek ernstige overweging ver diende, maar men heeft wel erg weinig tijd nodig gehad om de aan een lidmaat schap van communistische landen verbon den problemen te overwegen. Bevreem dend is dat ook Nederland tot de tegen stemmers behoorde. Gesteld werd dat de O.E.S.O. in het ge heel geen nieuwe organisatie, maar slechts een gewijzigde O.E.E.S. is. Eigen aardig is echter dat in de organisatie eni ge wijzigingen zijn aangebracht, dat het doel van de nieuwe instelling een ander is, want er zal nu ook aandacht aan de ont wikkelingsgebieden worden gegeven, ter wijl de V.S. en Canada het lidmaatschap zullen verkrijgen. Bij elkaar nogal wat ver anderingen, waarom men onzes inziens ook kan volhouden met een geheel nieuwe instelling te maken te hebben. Eigenaardig is dat toen de oude O.E.E.S. werd opgericht Tsjechoslowakije zich daarbij had willen aansluiten, maar een wenk uit Moskou kreeg dit na te laten. Daar is toentertijd in het Westen veel ophef van gemaakt. Misschien was het verzoek van de Sovjet-Unie nu niet meer dan een leeg gebaar, alleen gelanceerd om propagandistische redenen. Bij ac ceptatie zou dat echter wel zijn gebleken en de westerse landen hadden dan niet het odium op zich geladen geen samen werking te wensen. Veel gevaar schuilt er immers niet in een lidmaatschap van een organisatie als de O.E.S.O. voor de democratieën. Zij heeft maar zeer geringe bevoegdheden en kan buiten de soevereine regeringen om niets uitrichten. De wes telijke landen hebben dit zelf destijds, bij de toelating van Spanje, heel duidelijk ge zien. Door de verwerping heeft men echter een goede kans voorbij laten gaan. Gesteld dat de Sovjet-Unie haar verzoek met serieuze bedoelingen indiende, dan was zij lid ge wórden van een organisatie die de hulp aan de ontwikkelingslanden wil coördine ren. Daar de strijd in de koude oorlog zich steeds meer in het economische vlak dreigt te gaan toespitsen, was hier een góede gelegenheid om de tegenstellingen mogelijkerwijs wat te verzachten, hetgeen slechts in het belang van alle betrokkenen kan zijn. WARSCHAU (Reuter/AFP) Na de moei lijkheden die donderdag ontstonden bij het weghalen van een kruis, is Nowa Huta, de modelstaalstad 300 kilometer ten zuiden van Warschau, een door de po litie bezette stad. „Arbeidersmïlitie" houdt de voorbijgangers op een afstand van het grote houten kruis dat de inwoners weer geplant hebben ondanks het besluit van de autoriteiten om een school te bouwen op dit terrein, dat drie jaar lang gere serveerd was voor de eerste kerk van Nowa Huta. Westelijke correspondenten konden vrij dag van geen van de honderdduizend in woners veel nieuws over de ongeregeldhe den te weten komen. Men kon geen stap verzetten zonder door twee politie-auto's te worden omringd. Leden van de vei ligheidspolitie in burgerkleding lopen rond. Politiemannen in uniform hielden twee correspondenten aan en namen een film uit een camera die zij tegen de prijs van een nieuwe film „kochten". De correspon denten moesten mee naar het politiebu reau. Een van hen werd vriendelijk on dervraagd. waarna beiden werden „gead viseerd" Nowa Huta te verlaten. Een po litiewagen en andere auto's volgden hen. Een dergelijke activiteit van de politie jegens westelijke correspondenten is in Polen hoogst ongebruikelijk. Ook in Krakau patrouilleert de politie in de straten. De studenten van de uni versiteit van Krakau is door hun rector op straffe van verwijdering van de uni versiteit verboden naar Nowa Huta, achttien kilometer verder, te gaan. Zij moeten verschijnen voor de parade van de eerste mei. Als zij dit niet doen riskeren zij hun toelagen te verliezen. De Poolse pers en radio handhaven nog een volkomen stilzwijgen over het gebeur de. Met het project voor de bouw van de kerk was begonnen nadat de autoriteiten jarenlang geweigerd hadden een kerk te bouwen voor de bevolking van Nowa Huta. een geheel nieuwe stad die na do oorlog voor de arbeiders van de Lenin-staalfa- briek werd gebouwd. De meeste inwoners kerken nu in het nabijgelegen Krakau. Ofschoon de aanleiding tot de uitbars ting een maatregel was die de religieuze gevoelens van velen hadden gekwetst, kan gezegd worden, dat het wegnemen van het kruis de gelegenheid bood de latente onte vredenheid te demonstreren. De arbeiders verborgen hun ontevredenheid niet na de verhoging van de arbeidsnormen die kort geleden van kracht werden. DJAKARTA (UPI) Een woordvoer der van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het besluit om de defensie van Nederlands Nieuw Guinea te versterken „een zeer ge vaarlijke situatie" zal scheppen. „Wat. de Nederlandse regering ook denkt over West-Irian, West-Irian is een deel van het grondgebied van de republiek In donesië," zo voegde hij eraan toe. In de Nederlandse verklaring van woensdag werd gezegd dat de defensie zal worden versterkt en gemoderniseerd we gens „agressieve elementen" in de Indo nesische buitenlandse politiek. „Integendeel, het is het Nederlandse communiqué dat agressief klonk," zei de woordvoerder over deze passage in de Nederlandse bekendmaking. Het bureau van de Tweede Kamer-frac tie der Partij van de Arbeid heeft vrijdag vergaderd, ter bespreking van de brief van de minister van defensie over de uit zending van dienstplichtigen naar Neder lands Nieuw-Guinea. Fractievoorzitter mr. J. Burger zal zich tot de voorzitter van de Kamer wenden met het verzoek deze brief terstond bij het bijeenkomen van de kamer op 10 mei in behandeling te ne men. Advertentie schreeuw de n de jungle vecht een klein Christenvolk. Zij vechten een door de wereld bijna vergeten gevecht. Zij vechten om Rechten die gelden voor de gehele mensheid Rechten zonder welke u waarschijnlijk niet zou leven. En waarvoor twee wereldoorlogen werden gevoerd Ja. in een bijna vergeten gevecht. Waar iedere dag mensen sterven. Door kogels, door honger, door wanhoop Mannen, vrouwen. En kinderen. Alleen de bomen en de vogels weten daarvan. Ambon schreeuwt om hulp: GISO 426 EINDHOVEN of per posf- Stichting Door de Eeuwen Trouw Nieuws'root 7a Eindhoven. Lente-liefde Moet U eens opletten. Met de lente be gint de liefde. Niet alleen bij de vogels, Uw kater en de goudvis, maar bovenal bij de mensjes. Kijk maar om U heen: hoe ineengestrengeld ze weer gaan, lopen, fiet sen, staan.Twee maanden hoef je nu niet naar de bioscoop, want vóór je wordt zo druk gescharreld, dat ze het hele 3-D- doek met hun kusjes verduisteren. Hoe komt dat toch? Biologie, mensen, gewoon een nummertje flora en fauna. Eens valt zelfs de zwaarste eik. Eens zullen wij mannen, verstokte en verstoken vrijgezellen, vroeg of laat de zware deur van onze eigen kerker toetrekken. Eens wordt ons allen bijna allen op een onverwacht: moment die ene rib afgeno men, die ons door de Schepper bij de ge boorte als een soort reservewiel wordt meegegeven. Dat komt, omdat in het voorjaar de meu te van meidekens op ons bos wordt losge laten. Op een onbewaakt ogenblik drente len zij er binnen. Ze monsteren ons van kop tot teen. Ze laten met kennersblik het oog op onze stam. rusten en met wit krijt kruisen ze aan. Deze eik moet vallen. Voor U het weet, minnebroeders, staat haar bijl erin. Anderen doen het anders. Ze klauteren Langzaam maar gewis omhoog en als een orchidee nestelen ze zich in Uw oksel. En U weet: hoe schoon ook van kleur, een orchidee is eigenlijk een ge mene parasiet, die leeft ten koste van Uw levenssappen. Voor U het weet, ligt Uw eik ondersteboven. Kijk. Jac. P. Thijsse heeft het iets an ders geschreven, altijd, maar wel net zo bedoeld. Het. resultaat is tenminste nave nant. Van nu af aan, wordt er zwaar ge trouwd in ons land. Dat duurt zo tot juni. Dan is het rooien afgelopen en weet de- geen, die dan nog vrij is, dat ie weer een half jaar verruimd kan ademhalen. Er wordt tont afverloofd in deze weken en ge droomd. en gerekend. Want trouwen is een financiële kettingreactie. Het begint met ringen en het eindigt aan de (economische) rekstok. Laat U maar niets anders wijs maken. Maar eraan ontkomen? Neen ik geef U weinig hoop, want ik heb dezer dagen de bijlen al horen slijpen. Onder het zin gen van „Eikehout is eikehout" zullen de scharen weldra het woud insnellen en dan vallen de spaanders, vrienden. Maar er is één troost: de eiken stam. tot mooie huiselijke planken verzaagd en vertimmerd, blijkt duurzamer dan de knoest in het woud. Prosit, derhalve! Pinolckin In dit jaar 1960. viert deze strijd zijn 10e bittere verjaardag. Voor dit jaar 1960 vragen wij: 10,de man. Voor tien jaar strijd immers is tien gulden niet te hoog. Maar wij vragen wat ti missen kunt. Ook voor minder zul len wij heel dankbaar zijn. En als u meer kunt geven zend dan meer. Wij vragen u te helpen - NU. Mr. Dr. CHRISTIAAN SOUMOKIL (oud Procureur-Generaal te Makassar), de leider van de stiijd op de Zuid-Molukken. Recente berichten melden dat ondanks eer- meedogenloze onderdrukking door de be zettingstroepen, de ondergrondse strijd op AMBON wederom in alle hevigheid is op gelaaid. Terwijl C.ERAM - het grootste eiland - thans praktisch weer geheel in han den is van de Zuid-Molukse verzetsstrijders. Advertentie Schuren, bungalows, schuttingen BASTIA (Reuter) Premier Debré van Frankrijk heeft in "een boodschap aan de burgemeesters van Corsica bevestigd, dat de Franse regering een terrein heeft uit gekozen om ondergrondse kernproeven op Corsica te nemen. Debré geeft de burge meester de verzekering, dat de ontploffin gen volkomen onschadelijk zullen zijn en dat de proeven niet in het toeristische sei zoen zullen plaats hebben. De burgemeesters hadden bij Debré geprotesteerd tegen de plannen voor on dergrondse kernproeven op Corsica. De proeven zouden het toerisme onmogelijk maken en gevaarlijk zijn voor de gezond heid. In zijn antwoord zegt Debré, dat de Franse regering een rotsachtig terrein heeft gekozen op vijftien kilometer van Calvi. De ondergrondse kernontploffingen zouden van geringe kracht zijn en alleen in de periode november-april teweeg ge bracht worden. DREUX (UPI) De Franse politie heeft twee jongemannen gearresteerd die getracht zouden hebben geld af te persen van een industrieel onder bedreiging dat zij anders zijn kleinkinderen kwaad zou den doen. De politie gaf het volgende relas over de affaire Eric Peugeot, ontving René Bellanger, een fabrikant van landbouw machines in Dreux. een brief met de me dedeling „Uw kleinkinderen zouden een ongeluk kunnen krijgen tenzij u onmiddel lijk tienduizend nieuwe frank betaalt". Bellanger moest hel geld in een metalen doos doen. verpakt in oliepapier, en plaat sen in een bos dichtbij een bepaalde spoor brug in de omgeving van het dorp Vert- en-Douais op 20 april. Bellanger volgde de instructies op, maar in plaats van geld liet hij een briefje achter met het verzoek hem tijd te geven het geld bij elkaar te krijgen. Vervolgens stelde hij do politie op de hoogte en werd een plan beraamd om de afpersers een val te zetten. Bellanger plaatste een tweede pakket, gevuld met papier, op de afgesproken plek. Donderdagavond liep een man de brug over en wandelde naar de plaats waar het pakket lag. Het volgende ogen blik zag hij zich omringd door politie- Met een vliegtuig van de K.L.M. is van nacht het stoffelijk overschot van de on langs bij een vliegtuigongeluk in de V.S. omgekomen Nederlandse atoomgeleerde dr. C. J. Bakker naar Nederland ver voerd. Op 3 mei zal te Westerveld de crematie plaatshebben. De voorzitter van de raad van bestuur van het Europese Centrum voor kernfysisch onderzoek ie Genève, dr. Francois Rose, zal hierbij een rede uit spreken. mannen. Onder verhoor gaf hij als zijn naam Jean Cattaseta op en noemde Jac ques Bon temps als zijn medeplichtige. Bontemps werd de volgende dag gearres teerd. In Parijs werd een gelijksoortige poging ondernomen om geld af te persen. De Fransman, Du Fay de Choisinet, meldde de politie, dal hij en zijn vrouw tweemaal door een onbekende waren opgebeld. „Ik weet dat u een driejarige dochter heeft," aldus de onbekende door de tele foon, „geef mij honderdduizend frank of anders gebeurt er iets met haar." Me vrouw Du Fay de Choisinet zei dat haar echtgenoot een kantoor-employé met be scheiden inkomen is en dat zij geloofde dat de onbekende slechts een „grap" wil de uithalen. Advertentie HOOFDAGENT voor Haarlem en omgeving Kantoor, werkplaats en magazijn Mr. Cornelisstr. 54 - Tel. 16270-15998 Showroom ZUL WEG 26 - HAARLEM TEL. 17296 NEW ORLEANS (Reuter-UPI) Pre sident De Gaulle is vrijdagavond per vlieg tuig uit New Orleans naar Frans Guyana vertrokken. Men is het er over eens dat het bezoek van De Gaulle aan de Verenig de Staten en Canada een groot succes is geweest. De president gaat zondag naar Martinique waar onlangs enige onrust heerste als gevolg van economische pro blemen, en maandag naar Guadeloupe. Dinsdag gaat hij terug naar Parijs waar hij woensdagochtend wordt verwacht. Voor het vertrek van de Franse presi dent uit New Orleans werd te zijner ere in de Franse wijk een groot vuurwerk af gestoken. Gedurende een halve minuut stond „Vive De Gaulle" aan de hemel. ROME ((UPI) De Italiaanse Senaat heeft kabinetsformateur Tambroni met 128 tegen 110 stemmen een vertrouwens votum gegeven. Drie van de 121 christen democratische senatoren, die op een bij eenkomst van hel. partijbestuur tegen de formatiepogingen stemden, en de drie die zich van stemming onthielden, volgden de partijlijn en stemden voor. Vier christen democratische senatoren waren niet aan wezig bij de stemming. Drie onafhankelij- ken, en zoals verwacht de acht neo-fascis- ten, stemden voor. Tot 31 oktober, de datum die Tambroni zelf heeft bepaald voor het vinden van een wezenlijke oplossing, zal de geheel uit christen-democraten bestaande regering geen „politieke" beslissingen nemen, maar slechts de lopende zaken behande len. De communistische senatoren hebben Tambroni verzocht de Kamer van Afge vaardigden een nieuw vertrouwensvotum te vragen. Het is vrijwel zeker dat de communisten zo spoedig mogelijk in de Kamer waar de mogelijkheid bestaat dat enkele christen-democratische afge vaardigden. ontstemd over de neo-fascisfi- sche steun zullen tegenstemmen de ver trouwenskwestie zullen stellen. Gezien. De deelnemers aan de donderdag j.l. begonnen bijeenkomst van de minis terraad van de Centrale Verdragsorga nisatie (CENTO) leden Engeland. Turkije, Perzië en Pakistan, terwijl de Verenigde Staten in de voornaamste commissies vertegenwoordigd zijn hebben vrijdag gesproken over de be trekkingen tussen Oost en West, gezien in het licht van de komende topconfe- ferentie. Renaissance. Een commissie onder leiding van de voorzitter van de Euratoomcom- missie Etiënne Hirsch heeft te Floren ce eenstemmig het voorstel tot oprich ting van een Europese universiteit en andere Europese instellingen voor ho ger onderwijs en onderzoek goedge keurd. Het ligt in de bedoeling de universiteit in de herft van 1961 te ope nen. Als plaats van vestiging is tot nog toe alleen Florence genoemd. Doodsprong. De Duitse zweefvliegtuigbou wer Heinrieh Dittmer is bij Essen in Duitsland verongelukt en omgekomen. Hij sprong uit zijn defecte sportvlieg tuigje, maar de parachute ging niet open. Dittmer vestigde in 1941 de aan dacht op zich doordat hij in het eer ste experimentele raketvliegtuig op vloeibare brandstof, de ME-163, een re cord snelheid haalde van 1,004 kilome ter per uur. Ongeluksschip. In New York. Londen en Buenos Aires is het 42.000 metende fa- brieksschip „Cruz del Sur" („Zuider kruis") voor openbare veiling aangebo den. Dit schip zou de kern worden van een Argentijnse walvisvloot maar heeft nooit een walvis ontmoet en staat bo vendien bekend als een waar ongeluks schip, dat geen zeeman zou willen betre den. Schok. Bij een aardschok in Lar zijn don derdag vijf leden van een reddingsploeg gedood door het omvallen van een stuk Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR 18) TEL. 14444 Onbeperkt. De Verenigde Staten hebben de beperkingen, die sinds de gebeurtenis sen van oktober 1956 voor Amerikaan se reizigers in Hongarije golden, opge heven, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken te Washington vrij dag bekendgemaakt. Maar een woord voerder van het state department ver klaarde, dat de Amerikaanse regering met deze maatregel geenzins wil te kennen geven, dat zij haar mening om trent het respresentatieve karakter van de Hongaarse regering heeft gewijzigd, muur. Samen. Een aantal afgevaardigden van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, onder wie drie Nederlan ders, heeft het denkbeeld geopperd, dat de vijftien landen van de raad een ge meenschappelijk program voor ruimte onderzoek opzetten. Zij menen dat Eu ropa op dit gebied iets moet doen, en wel gemeenschappelijk, omdat dit on derzoek voor elk land afzonderlijk te duur is. Gul onthaal. Als voorzorgsmaatregel voor het .bezoek van Franco aan Barcelona vandaag zijn vrijdag een aantal com munisten en „separatisten" achter slot, en grendel geplaatst. In een fabriek zou twintig percent van de arbeiders gevan gen zijn gezet. Bij vroegere bezoeken van Franco werden eveneens zulke maatregelen getroffen. Genoeg? De commissie van toewijzingen uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft vrijdag een bedrag van 39.337.867.000 dollar gevoteerd voor de ontwikkeling en vervaardiging van ra ketwapens, vliegtuigen, duikboten en aardsatellieten, anderhalf miljoen dol lar meer dan waarom Eisenhower had verzocht. Maar „er moet een einde ko men aan het slepen van huisraad en automobielen naar alle delen van de we reld met transportmiddelen van de strijdkrachten". Terug. Premier Kroesjtsjev is vrijdag uit Bakoe teruggekeerd naar Moskou. Op de terugreis deed hij Charkov aan waar hij besprekingen voerde met de plaat selijke partijleiders en een bezoek bracht aan de machinefabrieken.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3