Adenauer: topconferentie is een zaak van zenuwen Amerikaanse hulp aan Korea onder garanties hervat OOK SPANJE WORDT IN OVERLEG BETROKKEN FILATELIE 'Tv j i sjSBSsj U hebt veel mooier haar dan u denkt! Puzzel nummer 29 Een dode in het verkeer Eerst ontwapeningskwestie, daarna het Duitse vraagstuk oplossen Herdenking honderdste geboortedag dr. Ariëns WASHINGTON VEROORDEELT DE OOSTDUITSE BOERENJACHT Ondanks verzet van socialisten Dissidente vrijmetselaars vergaderen in Amman IPL 250 4 Prof. Pannekoek f Polycolor uw haar: 't hoort bij uw make-up Groot sociaal werker die nood der arbeiders kende Doel Bond Ouden van Dagen nog niet bereikt Politieke partijen zullen er niet van profiteren In april vluchtten meer dan 15.000 Oostduitsers Ik hen er weer niet hij DE RAAD VAN EUROPA R onde-tafelconferentie onder patronaat van Hoessein ZATERDAG 30 APRIL 1960 Op de weg van 's Hertogenbosch naar Tilburg reed vrijdagavond een reclame jeep met grote snelheid in de richting Til burg, toen een voor deze rijdende bestel auto de richting Udenhout wilde inslaan. De bestuurder van de jeep remde uit alle macht, wat tot gevolg had dat de drie in zittenden uit de wagen werden geslingerd. De auto sloeg over de kop en kwam in de wegberm terecht. Een uit de jeep geslin gerde jongen was op slag dood. De twee anderen werden zwaar gewond. De slacht offers kwamen uit Tilburg. In Wageningen is overleden prof. dr. A. Pannekoek, oud-hoogleraar aan de Ge meentelijke Universiteit in Amsterdam. Prof. Pannekoek is 87 jaar geworden. De crematie van zijn stoffelijk overschot zal geschieden op 2 mei in Velsen na aan komst van de trein van 12.03 uur aan de halte Driehuis-Westerveld. Advertentie POLYCOLOR-kleurshampoo doet het haar echt goed, wast het vol» maakt-schoon, geeft het kleur en tint. Grijze haartjes: Spoorloost Tube voor 2 wassingen f.1.9S. Uw drogist of.parfumerie heeft keus uit 20 tinten. POLY-CLAIR maakt uw haar-zondcr blonderen-een nuancelichterftube f.2.65) Laatfiet glanzen ïn volle schoon» heid, diep van kleur en geurig fris. Was het voortaan thuis met POLYCOLOR-kleurshampoo» uw eigen, natuurlijke haarkleur. Wilt u er eens anders en bij zonder aantrekkelijk uitzien, kies dan een modetint. Doe het thuis, doe het zelfl (Van onze correspondent in Bonn) KARLSRUHE West-Duitsland's rege ringsleider Adenauer heeft gisteren als partijleider op de slotzitting van het C.D.U.-partijcongres cn op een gistermid dag gehouden persconferentie te Karls ruhe nog eenmaal drie punten opgenoemd, waarop hij niet van plan is tcapituleren. Ten eerste: voor hem is en blijft de aan staande topconferentie een niet veel belo vend gesprek met de Russen. „Zo'n top conferentie is, aldus de bondskanselier, in zijn zo langzamerhand bijna berucht ge worden huis-, tuin- cn keukenterminologie, een zenuwenzaak: Ik kan de heren Eisen hower, De Gaulle en ook Macmillan al leen maar erg sterke zenuwen en de grootst mogelijke eenheid onder elkaar toewensen." „Als Kroesjtsjev, zo betoogde de strijd vaardige, grijze C.D.U.-leider, zich op de topconferentie te Parijs niet laat overtui gen van het feit, dat men op deze wijze niet verder kan gaan dan vrees ik dat wij onrustige tijden in de buitenlandse po litiek tegemoet gaan. Nog onrustiger dan nu". Vuist op tafel Adenauer meent Kroesjtsjev te kennen. Toen hij, zo vertelde hij, een paar jaar geleden te Moskou was, heeft hij zeven ochtenden, zeven middagen en zeven avon den met Kroesjtsjev en Boelg'anin gebek vecht letterlijk, zo zei hij voorts, hie ven we de vuist tegen elkaar op. „Wie tegenover de Rus zijn zenuwen verliest, verliest de partij en die partij wordt vol gens Adenauer beslist door het vinden van een oplossing voor het ontwapeningspro bleem. Eerst moet die oplossing worden -gevonden, pas daarna zal men kunnen praten over de Duitse eenheid, de kwestie Berlijn en dergelijke. Hoe sterk de bondskanselier zijn pessi misme over het' overleg met de Russen heeft ontwikkeld, gaf hijzelfs nog eens aan. Hoog boven zijn hoofd tegen de muur van de congreszaal hing een tien vierkante groot doek, waarop Adenauer zelf een kaart had laten tekenen. Op die kaart zag men rond de noordpool de betrekke lijk kleine westelijke wereld in rustig blauw aangegeven. De Sovjetunie groot en breed in het roodste rood en rood-China in rose, maar dat rose, aldus de bondskan selier, is een vergissing: daar had het allerroodste rood moeten staan. Nog eenmaal is de bondskanselier tegen de S.P.D., zijn grote tegenstandster bij de aanstaande bondsdagverkiezingen van leer getrokken. Opnieuw betoogde hij dat een zege van de socialisten in 1961 zal leiden tot ellende voor de Bondsrepubliek. Men kon uit zijn woorden gemakkelijk opma ken dat zijns inziens een S.P.D.-overwin ning de vrijheid van West-Duitsland, ja van het gehele westen in gevaar zal brengenOp zijn persconferenite waar Adenauer zich een uiterst gewiekst debater toonde, verklaarde hij ook dat de westelijke partners van West-Duitsland argwaan zouden krijgen als de C.D.U. zou pogen met de S.P.D. een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek te voeren. Tenslotte hield Adenauer voet bij stuk over zijn voorstel om het aantal Bonds- dagzetels (thans 519) met vijftig uit de Kardinaal Bernhard Alfrink, aartsbis schop van Utrecht, heeft gisteren in de kathedrale kerk te Utrecht een pontificale hoogmis gecelebreerd ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van mgr. Ariëns, wiens zaligverklaring momenteel door een Nederlandse kerkelijke recht bank wordt voorbereid. In een predikatie schetste kardinaal Al frink dr. Ariëns als een bijzondere figuur een priester die anders was dan de ande ren. Hij noemde Ariëns een groot sociaal werker, een voorman in de sociale bewe ging van zijn dagen die de nood van de werkman kende. Ariëns was zeer sterk be wogen door de sociale nood van zijn da gen. Men kan geen geschiedenis schrijven van de emancipatie van de werkman in Nederland, aldus kardinaal Alfrink, zon der dat de persoon van Ariëns hierbij in het licht komt. Des middags vond in de Stadsschouw burg te Utrecht een plechtige herdenkings bijeenkomst plaats waarop een drietal sprekers het woord voerde. Prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de r.k. universiteit te Nijmegen, noemde de wezenlijke verdienste van Alfons Ariëns, dat hij het christelijk geloof door de branding van een crisistijd droeg. De voorzitter van de K.A.B., de heer J. Mid delhuis, karakteriseerde dr. Ariëns als een advocaat van de sociale rechtvaardig heid. Ten slotte schetste dr. P. J. de Bruyn, pastoor te Kockengen, Ariëns als priester. breiden. Of zijn partijgenoot en Bondsdag voorzitter Gerstenmaier nu op diezelfde persconferentie betoogde dat dat niet juist was, of partijgenoot Von Hassel, minister president van Sleeswijk-Holstein nu ook niet juist veel geestdrift toonde, de kanse lier was niet van zijn voorstel af te bren gen en kreeg slechts steun van minister van Binnenlandse Zaken Schroder, die door velen oneerbiedig zijn „trouwe pala dijn" wordt genoemd Persconferentie en sloti-ede toonden nog eens aan welk een unieke positie Aden auer in de C.D.U. heeft, hoe hoog en een zaam de top is die hij in deze partij vormt. En welk een groot gevaar de C.D.U. dreigt als die top eens plotseling zou inzakken: de man is tenslotte 84 en blijft niet. eeuwig leven. Al is veel leed, dat de oude dag vroeger met zich bracht nu wat draaglijker ge maakt, toch is het doel van de Nederland se Bond voor Ouden van Dagen, vastge legd in „Ons plan" nog niet bereikt. Deze woorden sprak de voorzitter van de bond, de heer P. C. Trouwborst, tijdens de gis teren te Rotterdam gehouden jaarverga dering van de bond. De doelstelling van de bond omvat een gegarandeerd pensioen van twintig percent van het loon, ingaande op 55-jarige leeftijd, waarna dan ook een absoluut verbod om betaalde arbeid te verrichten zou moeten gelden ter bestrij ding van de werkloosheid. Op 15-jarige leeftijd zou, meent de bond, voor dit pen sioen de verplichte premiebetaling moe ten beginnen. De heer Trouwborst zei in zijn toespraak premievrij staatspensioen in het huidige bestel van onze samenle ving niet uitvoerbaar te achten. Hij pleit te voor wijziging van de A.O.W.-bepalin gen ten aanzien van de positie van de, met een jongere man. gehuwde vrouw en stel de dat ook de weduwen- en wezenwet, tot nu toe gebaseerd op een bodemuitkering, verbetering behoeft wil men het vraag stuk van de bedeling tot het verleden doen behoren. SEOEL (Reuter) De Verenigde Sta ten hebben er vrijdag mee ingestemd de uitvoering van het hulpprogramma voor Zuid-Korea onmiddellijk te hervatten en gezamenlijk te bestuderen hoe verzekerd kan worden dat de fondsen niet gebruikt worden om partij-politieke voordelen te verkrijgen. In een gezamenlijke verkla ring van de Amerikaanse ambassade, de Zuidkoreaanse regering en de Amerikaan se economische commissie werd gezegd dat „een van de eerste doelstellingen van het hulpprogramma is de Koreaanse de- mocratisohe instellingen te versterken op zodanige wijze dat het vertrouwen van de Koreaanse bevolking in haar regering en binnenlandse instellingen wordt hersteld". Dit werd bekendgemaakt toen de hoofd stad zich na een week van chaos herstel de en de studenten, die president Syng- man Rhee tot aftreden dwongen, weer naar hun colleges gingen. De bioscopen zijn weer open, taxi's en bussen rijden weer en de treinen lopen weer op tijd. De nationale vergadering heeft een commis sie van negen leden gevormd om een ont werp voor een grondwetswijziging op te stellen die Zuid-Korea een kabinetstelsel geeft. De gezochte oud-minister van Binnen landse Zaken, Tsjoi In Kioe, is aangehou den voor een ondervraging over de ver kiezingsknoeierijen die de oorzaak van de ongeregeldheden waren. Volgens radiobe richten had hij geprobeerd naar Formosa te vluchten maar had nationalistisch Chi na hem een visum geweigerd. Aan twee politici, die acht jaar geleden gepoogd had den Syngman Rhee te vermoorden, werd politieke amnestie verleend. De nationale vergadering zal maandag een nieuwe voor zitter kiezen. Volgens de jongste cijfers kwamen bij .de ongeregeldheden van 26 april 171 demonstranten om; 650 van de 1248 gewonden worden nog in ziekenhui zen verpleegd. NEW YORK (Reuter) De New York Times vindt het afschaffen van het pre sidentiële bewind een zwak punt in het pro gramma van de nieuwe Zuidkoreaanse re gering. Het parlementair regime moge werken onder het Britse twee-partijenstel sel, aldus de New York Times, maar het heeft alleen maar gouvernementele on stabiliteit en chaos veroorzaakt in landen met minder ontwikkelde partijtradities of veelheid van partijen.met als resultaat dat het dikwijls is vervangen door een militaire dictatuur. II o r i z o n t a a 1: 1. nachtleger in de open lucht van soldaten. 5. kruisbloemig kruid. 10. nobel, 12. palm- meel, 13. oude lap. 14. melkschaap, 16. gevangenis, 17. op geen plaats, 18. hoge priester te Silo, 20. keurig, 21. gem. in Gelderl., 23. gem. in Z.H., 25. een der zeven Griekse wijzen, 27. lidwoord, 28. rijks telefoon (afk.), 29. water in Limb., 30 makker, 31. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 32. pers. voornaamw., 34. lin kerzijriviertje van de Ruhr in Westfalen. 37. zijtak Donau, 39. dorpje onder de Over. gem. Gramsbergen. 40. boom, 42. tijd rekening, 43. schans. 44. voorzetsel. 46. be dorven, 47. ontken ning (spreekt.), 49. niet gesloten, 51. plaatsje aan de Z.- inham v. d. Hardan- ger fjord. 52. sterrit, 53. stengel. Verticaal: 1. gem. in Limb., 2. wereldtaal, 3. meng sel van lijnolie en hars, 4. telwoord, 6. spil van een wiel, 7. preekstoel, 8. ik (Lat), 9. kwelling. 11. plaats in de schouwburg, 14. riviertje en departement in Norman- dië, 15. onbep. voornaamw., 19. gem. in Gelderl., 22. deur van een wagon, 24. be kend Nederl. schilder, 26. mondeling, 31. de wraakgeest, 33. twist, gekijf, 35. veter, 36. zijtak Fulda, 37. vloeistof, 38. gem. in N.Brab., 41. god der liefde, 45. familielid, 48. gem. in Gelderl., 50. bekende afkorting, 51. jongensnaam. Inzenden voor vrijdagochtend per brief kaart. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Horizontaal: 1. affreus, 6. pharao, 10. aan, 11. ega. 12. gij, 13. li, 15. mier, 17. leo, 19. en, 20. bas, 22. gre, 2.3. es, 24. pro, 25. la, 27. e'e, 28. naad, 29. slang, 31. na, 32. een, l 34. snedig, 36. ascese. 41. els, 42. pa, 44. kraal, 48. giek, 51. ga, 53. al, 54. eel. 55. re, 56. elf, 58. tam, 60. br, 61. rad, 62. nier, 64. ab, 65. Aa, 66. eed, 67. rie, 69. achten, 70. almanak. Verticaal: 1. aalbes, 2. fa, 3. ram, 4. enig, 5. sereen, 6. palet, 7. aga, 8. rij, 9. onnodig, 14 ia, 16. ere, 18. es, 19. era, 21. sla, 24. pand, 26. an, 28. nee, 30. nis, 32. en, 33. de, 34. sr., 35. ida, 36. algebra, 37. ceel, 38. elk, 39. s.s., 43. agenda, 45. ra, 46. alt, 47. lombok, 49. ier, 50. heden, 52. ali, 55. ra, 57. ferm, 59. aa, 61. rad, 63. ria, 65. ah, 68. en. Prijswinnaars: 7.50: C. Schippers, Pla- tanenstraat 47, IJmuiden-Oost; 5.H. de Jong. Middenweg 38, Haarlem; ƒ2.50: S. H. Booiman, Slachthuisstraat 1B, Haarlem. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een in krachtige bewoordingen ge stelde verklaring uitgegeven, waarin het de „hardvochtige en harteloze methoden" veroordeelt, waarop in Oost-Duitsland de boerderijen, tegen de wil van hun eige naars en zonder schadevergoeding, tot staatseigendom werden gemaakt. De Amerikaanse verklaring is een commen taar op een eerder in deze week door de Westduitse regering over deze Oostduitse Als de Koningin verjaart Zijn er lintjes opgespaard, Die dan worden uitgegoten Over onze landgenoten. Wie dat zijn dat lees je, want Zij staan allen in de krant. En elk jaar, dat moet U weten, Hebben ze mij weer vergeten. 't Was dees' keer een hele rij Maar ik ivas er weer niet bij. 'k Heb nu weer met angst en vrezen Alle namen afgelezen, 't Was een werk, dat 's buiten kijf, 't Duurde wel een uur of vijf. Maar helaas mijn beste vrinden Mijn naam kon ik nergens vinden. Eerst bij Wetenschap en Kunst, Daarbij sta 'k niet in de gunst. Toen bij Binnenlandse Zaken, 'k Mocht niet het genoegen smaken. Dan bij Landbouw-Vïsserij, Neen, daar was ik ook niet bij. 'k Heb gekeken bij Justitie Daarna nog bij de Politie, En toen bij de P.T.T. Ook weer niets, dat viel niet mee. De betrekkingen der Heren Liet ik aan mijn oog passeren. Inspecteur en Commissaris, Burgemeester, Refrer^claris, Generaals* ëiï Grooi-Majoren, Professoren én Doktoren. Toen Commies en ambtenaar Analist en tekenaar. Nu verschenen onderbazen En vervaardigers van kazen. Dan een spoorweglampenist E een dragline-machinist, Verder weer een rietenbosser En nog een sulfietoplosser En ivie dat zo vreemd verzon, 'n Kleversbaas voor strocarton. Verder nog een binnenschipper En dan weer een bruggenwipper Dan komt nog een keukenmeid Vijftig jaren narigheid. Nu begon men met de vrouwen, 'k Ben er maar mee opgehouwen, Maar, zoals ik U al zei, 'k Ben er deze keer ?iiet bij. AZET collectivisatiemethoden uitgegeven wit boek. In de verklaring wordt gezegd dat de meedogenloze druk, die de Oostduitse communisten op de boeren in hun land hebben uitgeoefend, in de Verenigde Sta ten grote ongerustheid heeft gewekt. „Uit onze inlichtingen blijkt dat de Oost- Duitse marionettenregering alle midde len te baat heeft genomen, om de Oost duitse boeren van hun bezit en de vruch ten van hun arbeid te beroven. Er is op massale wijze en op een der gelijke hardvochtige en harteloze wijze druk uitgeoefend, dat vele Oostduitse boe ren en hun gezinnen lichamelijk en gees telijk werden gebroken, hun woningen moesten verlaten en in een aantal geval len zelfs tot zelfmoord werden gedreven, aldus het „State Department". In de ver klaring wordt ook nog gewag gemaakt van de „grote ongerustheid" van Amerika over berichten, dat thans de Oostduitse middenstand en eigenaars van kleine be drijven aan de beurt zijn om met dezelf de terroristische methoden tot gedwongen collectivisatie te worden gedreven. Verder wordt gezegd: „De Verenigde Staten gevoelen de diepste sympathie met het Oostduitse volk en zij scharen zich aan de zijde van de vrije inwoners van de Duitse Bondsrepubliek bij het uiting ge ven aan hun deelneming met de verdruk ten en hun verontwaardiging over deze schending van de meest elementaire menselijke rechten. De Verenigde Staten veroordelen dit programma van knech ting, dat opnieuw een fel licht werpt op de wijze, waarop aan de Duitsers in de Russische zone het elementaire recht van zelfbeschikking wordt ontzegd en dat tevens aantoont dat de zogenaamde Oost duitse regering in geen enkel opzicht als een vertegenwoordigster van het Oostduit se volk kan worden beschouwd," aldus de verklaring. s t, Exodus BERLIJN TReuter-UPI) In april heb ben meer dan vijftienduizend Oostduitsers hun land ontvlucht, hetgeen ruim vijfdui zend meer is dan in maart en twee maal zoveel als in april 1959. Politieke waarne mers te Berlijn zijn van mening dat deze uittocht is veroorzaakt door de gedwongen collectivisatie. Twee Oostduitse politie-agenten die maandag werden gearresteerd op een sta tion van het stadsspoor in West-Berlijn waar zij tot taak hadden vluchtelingen uit Oost-Duitsland op te vangen, zijn door een Westberlijnse rechtbank veroordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf met aftrek, zo dat zij vandaag op vrije voeten zullen worden gesteld. De Oostduitsers hebben op de arrestatie van de agenten gerea geerd met dreigementen tegen het ver voer van en naar West-Berlijn. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft vrijdag ondanks socialistische verzet verklaard dat zij, aan gevuld met parlementaire afgevaardigden van de Verenigde Staten, Canada, Zwitser land, Portugal en Spanje (landen die geen lid van de Raad van Europa zijn) de par lementaire controle wenst uit te oefenen over de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) die de O.E.E.S. zal opvolgen. De Assem blee heeft zijn bureau opgedragen maat regelen te treffen opdat nog dit jaar de raadgevende Vergadering en afgevaardig den van die vijf landen kunnen bijeenko men om de kwestie te bespreken. De socialisten verklaarden dat de afge vaardigden van de Raad van Europa niet kunnen vergaderen met afgevaardigden van landen met een totalitair bewind. Zij wilden dan ook van de O.E.S.O.-Assemblee de vertegenwoordigers uitsluiten van lan den die de rechten van de mens en de democratische vrijheden niet eerbiedigen. Dit zou dan slaan op Spanje en mogelijk ook op Portugal. •L9" De Zweed Heckscher stelde hier tegen over dat de socialisten in de landen, waar- zij aan het bewind zijn, dan maar moe ten zorgen dat Spanje niet in de O.E.S.O. wordt opgenomen. Het denkbeeld van ge zamenlijke vergaderingen met vertegen woordigers van totalitaire landen trok uiteraard geen der afgevaardigden aan, zo zei hij, maar dit is geheel een zaak van de regeringen. Toen het op stemming aankwam, waren er niet voldoende socialisten aanwezig om te verhinderen dat het bovengenoemde be sluit werd genomen. De stemverhouding was 59 voor, 18 tegen en drie onthoudingen. De Raadgevende Vergadering verklaar de vrijdag voorts dat de conventie, waar bij de O.E.S.O. wordt opgericht, aan de Europese leden de gelegenheid moet la ten om onderling de economische vraag stukken (de betrekkingen tussen de E.E.G. en de E.V.A.) te bespreken. Deze uit spraak werd aangenomen zonder tegen stemmen. Alleen onthielden alle Franse afgevaardigden zich van stemming, waar mee zij opnieuw blijkgaven van de Fran se afkeer voor zuiver Europese economi sche regelingen. Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen wordt van 18 tot 26 mei onder beschermheerschap van koning Hoessein te Amman een ronde-tafelconfe rentie van vrijmetselaars, twaalf groot meesters en andere dignitarissen gehou den. Deze bijeenkomst staat onder leiding van de heer Jan C. W. Onderden wijn gaard, grootmeester van de Grootloge dei- Nederlanden in Den Haag. De heer Onder denwijngaard. die groot-officier is in de orde van de Ster van Jordanië, heeft ko ning Hoessein in september van het vori ge jaar ingewijd in de 33ste graad der vrijmetselarij en hem geïnstalleerd als grootmeester van eer en lid van de Opper- raad van de Grootloge der Nederlanden. Deze Grootloge ontstond drie jaar gele den als een afsplitsing van het Grootoos ten der Nederlanden. Zij is vrijzinniger dan het Grootoosten, dat zich ten aanzien van het godsbegrip en de plaats van de Bijbel op het dogmatische Engelse stand punt stelt. Naar de heer Onderdenwijn gaard ons verklaarde vatten hij en zijn geestverwanten het godsbegrip en de plaats van de bijbel op het altaar in de tempel der vrijmetselaars als symbolen op NED. ANTILLEN. Dit is de postzegel die, zoals reeds gemeld, op 29 april a.s. zal worden uitgegeven ter gelegenheid van de Dag van de arbeid (1 mei). De zegel is ontworpen door de Antilliaanse wpmAM'nr lm u t?if kunstenaar Oscar Alfredo Gomez Na- dal en uitgevoerd in de kleuren geel, blauw, rood en zwart bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. LUXEMBURG. De Luxemburgse pos terijen zullen op 9 mei a.s. twee post zegels het licht doen zien. De ene zegel in de toaarde 2.50 fr. (wijnrood) her denkt het feit, dat tien jaar geleden {UXFM&Otfót? 2 - o op 9 mei 1950 het Plan Schuman werd gelanceerd en vertoont een staal- arbeider die met de gloeiend hete punt van een stalen staaf de afkorting CECA (Communauté Européenne du Charbon et de l'Acierop de omtrekken van een kaart van de zes K.S.G.-landen schrijft. Het ontwerp is van onze landgenoot Sem Hartz uit Haarlem. De andere ze- gel in de waarde 5 fr. (staalblauw en donkergrijs) is gewijd aan de eerste Europese school. Op de zegel komt het gebouw van deze school voor met op de voorgrond zes scholieren die elkaar de hand reiken als symbool van de samemoerking van de zes K.S.G.-lan- den. Deze zegel is ontworpen door de Luxemburger Foni Tissen uit Rume- lange. Beide waarden zijn gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. VATICAANSTAD. Een serie van d,rie postzegels is uitgegeven ter herdenking van het feit, dat in 1959 de stoffelijke resten van paus Pius X naar Venetië werden overgebracht. Op de 15 lire (bruin) ziet men de paus als kardinaal Joseph Sarto Venetië verlaten ter bij woning van het conclave, waar hij tot paus zou worden verkozen, op de 35 lire (rood) paus Pius XXIII, biddend bij het opgebaarde lichaam van de paus en op de 60 lire (blauwgroen) de aankomst van het lichaam van paus Pius X te Venetië. VERENIGDE STATEN. In de koer- serende serie frankeerzegels zal op 17 juni een postzegel van 1 cent (tur koois) worden uitgegeven, waarop het Palace of the Governors te Santa Fé in Nieuw-Mexico staat afgebeeld. Het pa leis (thans een museum) is een prachtig voorbeeld van de Spaanse cultuur. Het werd gebouwd in 1610. CANADA. Het gouden jubileum van de padvindersbeweging in Canada is onder meer gevierd door de uitgifte van een postzegel van 5 cent (blauw en goud) waarop het embleem van de Ca nadese padvinders, geflankeerd door de woorden „Girl Guides Association des Guides". De zegel is ontworpen door Helen Fitzgerald uit Toronto. van de „opperbouwmeester des heelals" met welke term de vrijmetselaars het godsbegrip aanduiden. Deze zienswijze wordt met name door de Franse vrijmet selarij gedeeld, hetgeen tot tegenstellingen met de „christelijke" vrijmetselarij van Engelsen huize heeft geleid. De Grootloge der Nederlanden wil voor al ook op dynamische en praktische wij ze aan de overbrugging der tegenstellin gen tussen de mensen en de godsdiensten een der traditionele doelstellingen van de vrijmetselarij werken. Zo moet men ook de thans gelegde contacten met het midden-oosten beschouwen. Door de ron de-tafelconferentie in Jordanië, welke trouwens volgt op een vierdaags verblijf in de Libanon op uitnodiging van de Liba nese regering, keren de vrijmetselaars niet alleen terug naar het land van de tem pel van Salomo, die immers een essentië le plaats in hun rituaal inneemt, maar ho pen zij tevens tot betere banden met de Arabische wereld te komen en willen zij van die plaats uit een beroep doen op het algemeen menselijke geweten om de vij andelijkheden en wrijvingen tussen de vol ken te beëindigen en hen aan te sporen alle geschillen door goed vertrouwen en wederzijds begrip op te lossen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4