Rouw nieuwe hervormde kerk in Vijfhuizen begint spoedig Politiek in het licht van de bij hel is dienst aan God" N.S.B. wenste voor gijzeling namen van tien Bloemendalers Henaisit Bestsïatits's Radio Moors NEW SUNBEAM ALP1N! H. P. K00IJMAN GARAGE EEN H0ÖT ZB VS en Antilopen zijn kampioen van Haarlem Na negen jaren offervaardigheid Kenniswerker maakt val van drieëneenhalve meter Polio-inentingen :ss< - mm - ■li Ds. G. Rang voor A.R.•Kiesverenigingen: Eerste race standaard machines in Zandvoort Medische verzorging tijdens het weekeinde „Waterbeschaving door de eeuwen heen" Documenten op verzetstentoonstelling Burgerlijke Stand Herdenking Haarlem tegen ZFG ZATERDAG 3 0 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op de gedenksteen in de gevel, naast de ingang van het schilderachtige, door hulstbomen omgeven hervormde kerkje aan de Spieringweg te Vijfhuizen, staat te lezen dat op 8 september 1860 de eer ste steen werd gelegd door ds. E. J. van VVesselingh I. P. zn., predikant te Hoofd dorp. Dit jaar is het dus een eeuw ge leden. Het was een gebeurtenis van for maat in het toenmalige Vijfhuizen. Men leefde hier namelijk in omstandigheden, waarvan men zich nu geen voorstelling meer kan maken. „De Meer" was acht jaren droog. Het dorp bestond uit een aantal krotten en keten. De bevolking, die van de vroege morgén tot de late avond moest werken, was in de wijde omtrek berucht. Vijfhuizen stond bekend om de vele cafés, om openbare dronken schap en vechtpartijen. In deze chaos stichtte de Nederlands hervormde kerk van Hoofddorp een zen- dingpost. De leiding hiervan kreeg een evangelist, die na verloop van tijd een groepje getrouwen om zich verenigde. Bij na honderd jaar geleden werd voor deze enkelingen het nu nog bestaande kerkje gebouwd als het eerste bedehuis in het dorp Vijfhuizen. Tot eind 1956 bleef de Nederlands her vormde kerk van Vijfhuizen een onder deel van de „moederkerk" van Hoofddorp. Gedurende deze tijd hebben achtereenvol gens tien evangelisten leiding aan het lcer- kewerk gegeven. Oude Vijfhuizenaars her inneren zich nog de namen De Vries en Van der Togt; vers in het geheugen ligt nog de dertigjarige ambtsperiode van evangelist Brörens. Vier jaar geleden werd de band met Hoofddorp echter los gemaakt. Vijfhuizen werd toen geïnsti tueerd als een zelfstandige kerkelijke ge meente en kon een eigen predikant be roepen. Het beroepingswerk was echter niet de enige zorg van de jonge kerkelijke ge meente en de kerkeraad. Er was meer organisatie en regeling nodig nu men op eigen benen stond, bijvoorbeeld het finan ciële beheer. En daarbij kwam nog als allergrootste probleem dat het kerkje tussen de hulstbomen aan de Spieringweg wel een aantrekkelijk plekje in het dorp was dat vele keren het dankbare onder werp was voor schilders, tekenaars en fo tografen maar dat ook hier de ouder dom met gebreken kwam. Niet alleen werd het te klein, maar het begon ook te zak ken en meermalen moesten maatregelen worden genomen om gedeelten te stutten. Het is kenmerkend voor de activiteit dat men negen jaar geleden dus ver vóór de zelfstandigheid een feit werd al plannen had voor de stichting van een nieuw bedehuis en aan de verwezenlijking Advertentie Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor drie is een dertigjarige kermiswerker uit Leeuwarden op het kermisterrein aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem uit de nok van een sensatiebaan gevallen. De man maakte een val van drieëneenhalve meter en sioeg met zijn hoofd op het pla veisel. Met een schedelbasisfractuur is hij naar een ziekenhuis gebracht. De man was bezig met het opbouwen van de baan, een spookhuis met autootjes, en wilde een plaat die een draak voor stelde boven in de tent bevestigen, toen hij het evenwicht verloor en naar bene den stortte. De in 1959 geboren kinderen, die op 5 en 6 april de. eerste injectie tegen kin derverlamming ontvingen, kunnen voor de tweede keer worden ingeënt op dinsdag 3 mei en woensdag 4 mei 1960; beide dagen tussen 9 en 11.45 uur. Het is daarbij beslist noodzakelijk voor deze kinderen het oranje inentingsboekje mede te brengen. De kinderen van de jaargangen 1945 tot en met 1958. die op 6 april de eerste in jectie ontvingen, kunnen voor de tweede maal worden ingeënt op woensdag 4 mei tussen 14 en 15.15 uur. Voor deze kinderen dient de oproep kaart te worden medegebracht. De kinderen van beide groepen, die in april verhinderd waren te komen, kunnen op de bovengenoemde dagen alsnog de eerste injectie ontvangen. Alle vaccinaties zullen plaatsvinden in het gebouw van de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst, Nieuwe Gracht 124 alhier hiervan werkte. Er is in die eerste jaren wel eens ietwat medelijdend gelachen om dat streven. Wat zou men kunnen berei ken? Bouwen is duur en „kapitaal" woont in Vijfhuizen niet. Men zette echter door. Negen jaar lang volgde de ene actie op de andere. De vrou wenvereniging, de meisjesvereniging en het bouwfonds organiseerden evenemen ten. Er waren oliebollenacties, inzamelin gen van oud papier, kienavonden, een ver koping van lepeltjes met een afbeelding van het oude kerkje, bazaars, collecten; er werden lammeren gekocht die bij boe ren in de weide mochten lopen om latei- als volwassen schapen te worden ver kocht. waarvan de opbrengst naar het bouwfonds ging. Met dubbeltjes en kwartjes kwamen be dragen binnen, die nu in de tienduizenden guldens lopen. Als in september het oude kerkje honderd jaar bestaat zal er feest zijn om een nieuwe gebeurtenis: de eer stesteenlegging en de bouw van de nieu we kerk. die als alles volgens de plan nen verloopt dan al een flink eind is gevorderd. Reeds jaren geleden kocht men het terrein aan van een boerderij op de hoek van de Spieringweg en de Vijfhui- zerweg. Hier staan nu al de pastorie en het jeugdgebouw. Daarnaast komt de nieuwe kerk. Over enkele dagen, op 3 mei, zal een begin met de bouw worden gemaakt. Men hoopt in het nieuwe bedehuis het kerstfeest te kun nen vieren. Architect Lantink uit 's-Gravenzande heeft een ontwerp gemaakt voor een kerk gebouw. dat geheel past in het landelijke dorpsbeeld van Vijfhuizen. Het kerkje komt met de smalle voorge vel naar de Vijfhuizerweg en strekt zich evenwijdig aan de Spieringweg op het ter rein uit. Het heeft een exterieur van on- geoleisterde stenen en een met pannen be dekt dak. Doordat de zijmuren aan bei de kanten iets naar binnen buigen, krijgt de plattegrond een flauw achthoekige vorm. De voorgevel wordt onderbroken door de iets naar buiten uitspringende voet van de to)-en. Deze toren is vierkant en gesloten tot boven het dak; het boven stuk bestaat uit twee open gedeelten van betonnen stijlen. Op één van deze gedeel ten komen in vier richtingen de wijzerpla ten van de klok; ook komt er in de toren een luidklok waarvan nog niet is besloten of die van het oude kerkje zal worden gebruikt. De ingang van de kerk bevindt zich midden in de voorgevel, in de voet van de toren. Hier recht tegenover, dus aan de achtergevel, is het gedeelte voor de dienst van woord en sacramenten: het po dium met preekstoel, doopvont en avond maalstafel. De wand van dit gedeelte g^fl I WÊÈ?®$Êm I «Èi l-Iet honderd jaar bestaande kerk- gebouwtje dat gedoemd is te ver dwijnen. wordt niet onderbroken door deuren; de toegang tot de kerkeraadskamer bevindt zich meer naar voren in het gebouw.- De eikenhouten banken zijn zonder mid denpad opgesteld. Er is ruimte voor 350 zitplaatsen, waarvan die op de gaanderij boven de ingang voorlopig niet worden ge plaatst. De verwarming is ingericht voor voetverwarming en wordt zó aangebracht dat tevens het „neerslaan" van koude lucht onder de ramen wordt voorkomen. Het orgel komt aan de voorzijde, tegen over de preekstoel. Men zal het orgel uit de oude kerk kunnen gebruiken, dat voor af werd gerestaureerd. Aan de zijde van het Jeugdgebouw komt de kerkeraadskamer. Deze kamer is eigenlijk een afzonderlijk gebouwtje, dat door een overdekt ganggedeelte in ver binding staat met de kerk. In dit gang gedeelte komt een kamertje voor de pre dikant. Een nieuwe, rechte toegangsweg zal van af de Vijfhuizerweg naar de kerkingang leiden; het thans reeds bestaande pad naar het Jeugdgebouw zal in de toekomst eveneens naar de kerkeraadskamer voe ren. Op het. grote terrein om de gebouwen is er ruimschoots gelegenheid voor een aantrekkelijke beplanting en het aanleg gen van een parkeerplaats. Door de gins- tige ligging is het tevens mogelijk om een tweede toegangsweg vanaf de Spieringweg te maken, wanneer dit nodig mocht blij ken. De nieuwe kerk zal dus in alle opzichten een aanwinst voor Vijfhuizen betekenen. Al wordt het in het dorp betreurd dat dit tevens het einde zal zijn van het schilder achtige, oude kerkje dat een eeuw lang het beeld van het dorpscentrum beheerste. 11 „Politiek in het licht van de bijbel is een noodzakelijkheid. Indien wij stellen dat slaat en overheid gaven van God zijn dan moet er ook een politiek beraden, een gedachtenwisseling over het beleid van de overheid zijn. Het is bepaald onchris telijk te zeggen dat politiek niets te ma ken heeft met beleving van het geloof. Wij moeten de politiek blijven zien als een zelfstandige evangelische opdracht. Ik blijf geloven in de christelijke politiek omdat christelijke politiek dienst aan God Aldus sprak ds. G. Rang, gereformeerd predikant van Haarlem-Zuid, op de bijeen komst van de A.R.-kieverenigingen ,,Dr. H. Bavinck", „Di\ H. Colijn", „Ds. A. S. Talma" en „Dr. A. Kuyper, die donder dagavond in het hervormd jeugdhuis in Haarlem-Noord is gehouden. Ds. Rang hield een inleiding over het onderwerp „Kun je voor politiek bidden?" Hij begon zijn betoog met erop te wijzen dat in te genstelling tot voor de oorlog er tegen woordig van een felle strijd aan het poli tieke front nauwelijks kan worden gespro ken. Volgens de spreker komt dat onder meer omdat weinig mensen meer geloven dat politiek te maken heeft met de bele ving van hun geloof. Hij was het niet eens met die mensen, die politiek als een on ding beschouwen en als een zaak „waar voor de ergste struikrover zich zou scha men". Er worden vaak minachtende op merkingen gemaakt over de politiek en de democratie en het speet ds. Rang te moe ten zeggen dat ook veel christenen daar aan meedoen. Men pleegt dan te wijzen op gebeurtenissen in een democratische staat zoals in Little Rock. „Little Rock komt er dan in elk geval beter af dan Hongarije en Boris Pasternak achter het ijzeren gordijn". De spreker wilde de christelijke politiek los zien van de vraag of deze politiek al dan niet zal slagen of van het ledental der christelijke partijen. Vele christenen staan, zo merkte ds. Rang op, voor het dilemma socialisme of libe ralisme en denken daarbij dat de anti-re volutionairen dichter bij de V.V.D. staan dan bij de Partij van de Ai-beid. Het cri terium progressief-conservatief dat door de Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 Zondag 8 mei zullen op het circuit van Zandvoort voor het eerst motorraces wor den gehouden waarvoor alleen deelnemers met standaard-machines normaal in de handel verkrijgbare toer- en sportmachi- nes dus mogen inschrijven. De Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging heeft dit initiatief geno men, teneinde haar leden in de gelegenheid te stellen uit te komen in races zonder dat daaraan uitzonderlijk hoge kosten verbon- -Jor) •J'ijil socialisten wordt gesteld, beschouwde ds. Rang echter als een vals criterium. Juis ter is naar zijn mening dat de christen zich als criterium stelt of hij een linkse of een rechtse politiek zal aanhangen, of hij voorstander is van een politiek zon der God of een politiek met God. Volgens ds. Rang is het goed voor de christen daar bij te bedenken dat de P.v.d.A. en de V.V.D. loten van één stem zijn. Verschei dene aanwezigen vonden in de toespraak aanleiding tot het stellen van vragen. De voorzitter van de kiesvereniging „Dr. A. Kuyper", de heer J. A. Abbink, had in zijn openingswoord de aandacht gevestigd op het feit dat het gisteren hon derd jaar geleden was dat Israël da Cos ta stierf. Ter herdenking zongen de aan wezigen staande het lied „Zij zullen het niet hebben, ons oude Nederland". Aan de avond verleenden medewerking me vrouw J. Knot-Koopmans met zang en me vrouw J. Hoogendonk-Weert met enkele voordrachten. HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Tandartsen: J. Lasschuit, Heemsteedse Dreef 113, Heemstede,- telefoon 39666. Dierenartsen: J. Heek, Koninginneweg no. 51, telefoon 13174. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 50444; Centraal-apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; Bos- en Vaartapotheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290 (voor Haarlem, Heemstede en Bloemendaal). HEEMSTEDE Artsen: G. S. Nout. Camplaan 20. tele foon 38763 en R. -J. P. Muller, Raadhuis plein 6, telefoon 36550. Wijkverpleegster: zuster G. F. Verduyn, Meer en Boschlaan 23. telefoon 39509. Tevens in de week van zaterdag 30 april tot en met vrijdag 6 mei, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Zie onder Haarlem. BLOEMENDAAL Artsen: J. A. Bosch, Bloemendaalseweg no. 84. Bloemendaal, tel. 52655. Over- veen: W. D. van Oldenborgh. Bloemen daalseweg 223. tel. 50158. Aerdenhout: J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerden hout, telefoon 42884. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin. Kerkplein 2. Bloemendaal. telef. no. 50075, en zuster L. A. Molenaar, Camphuysenlaan 18, Heemstede, telef. no. 40038. Apotheken: Artotheek De Wilde. Broek- bergenlaan 42. Santpoort-Noord, telef. no. 025608284. Zie verder onder Haar lem. SANTPOORT Artsen: J. J. Hekman. Hoofdstraat 236, Santpoort-Dorp, Telefoon 8510. Apotheken: Artotheek De Wilde. Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 8284. ZANDVOORT Artsen: H. K. van Es, Kostverlorenstr. nc. 4. telefoon 2058. Wijkverpleegsters: Zuster A. Langeveld, Gasthuishofje 27. telefoon 2791. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Heek. Koninginneweg 51, Haarlem,' telefoon K 2500—13174. Apotheken: Van zaterdag 30 april tot en met vrijdag 6 mei na 6.30 uur 's avonds: avond-, nacht- en zondagsdienst de Zee straat-apotheek M. J. Kerkhoven Nieuwenhuis, Zeestraat 71. telefoon 3073. BENNEBROEK Artsen: G. Manschot, Rijksstraatweg 34, telefoon 02502—6430. HILLEGOM Artsen: A. F. ten Hoopen, Stationsweg 2, telefoon 5417. LISSE Artsen: A. J. Duymaer van Twist, Hee- reweg 295, telefoon 3453. HALFWEG Artsen: P. W. Sinnige, Oranje Nassau- straat 27, telefoon 4820. ^Brieven aan de redactie (Verkort weergegeven) „Een steuntje voor Pleuntje". Er is een comité gevormd om voor nu en voor de toekomst de belangen te behartigen van de katten en hondenmoeder Pleuntje van Poelgeest en haar lievelingen. Op de diverse krantenberichten zijn zeer veel aardige reacties gevolgd. Voor mejuffrouw Van Poelgeest is er tenminste, ook wat haar financiële positie betreft, even een klein lichtpuntje gekomen. Stemmen zijn opge gaan om te bevorderen dat haar een klein maandelijks inkomen kan worden ver zekerd. Enkele toezeggingen in die geest zijn reeds gedaan en mevrouw A. A. Reh- winkel-Van den Berg, Beethovenlaan 33 in Heemstede is bereid de beschikbaar te stellen bedragen onder 't motto „Een steun tje voor Pleuntje" via haar rekening 125706 bij de Nederlandse Handelmaatschappij in Heemstede te verantwoorden. De afdeling Sociale Zaken van de gemeente Noordwij- kerhout heeft inmiddels het initiatief geno men Pleuntje een kleine invaliditeitsuitke- ring te doen toekennen, waardoor haar fi nanciële moeilijkheden al enigszins kun nen worden verbeterd. Door de binnen gekomen geldelijke reacties is het moge lijk geworden het onbewoonbare huisje in de Zilk wat bruikbaar te maken. Deze week nog wordt begonnen met enkele der noodzakelijkste reparaties, dit met goed vinden van de eigenaar, die het huis be langeloos beschikbaar stelt voor de lief hebberij van de bewoonsters. Om het. huis komt een afrastering opdat de honden geen schade aan de omliggende bollenvelden kunnen toebrengen. Pleuntje is van wat huisraad, beddegoed. kleren, brandstof en levensmiddelen voorzien. In de naaste toekomst echter blijft, ook in het Advertentie Off. Dealer voor Haarlem en omstreken HILLMAN - SUNBEAM - HUMBER AUTOMOBIELBEDRIJF BREDERODESTRAAT 8 - 10 - ZANDVOORT Telefoon K 2507 - 2088 Lezing voor C.H. Vrouwengroep Voor de Christelijk Historische Vrouwen groep te Haarlem hééft mevrouw Van Vliet-Haye een lezing gehouden over „Wa terbeschaving". Zij gaf daarbij een over zicht van de wijzigingen in het gebruik van water voor particuliere doeleinden, zoals in de loop der eeuwen hebben voorgedaan. Zij sprak daarbij over de thermen van de Romeinen, waarbij het water werd aange voerd via een aquaduct, over de inzin kingen in de waterbeschaving na de val van het Romeinse rijk en in de late mid deleeuwen en over de grote vooruitgang in de laatste eeuw. nu er geen huis meer zon der douche wordt gebouwd en de aan wezigheid van voldoende sanitair zelfs één der maatstaven is, die gehanteerd worden bij het bepalen van de toelaatbaarheid van een huurverhoging. Spreekster stond stil bij de verschillen de motieven, die bij de onderscheidene volken en godsdiensten ten aanzien van de ze ontwikkeling een rol hebben gespeeld. Tevens wees zij op het belang dat thans ook bij onderwijs en opvoeding wordt ge hecht aan de mogelijkheden van dagelijk se douches. Advertentie spinwiel JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V. - SCHIEDAM SEDERT 1776 1 V WV Op de tentoonstelling „Onderdrukking, Verzet, Bevrijding", die ter gelegenheid van het derde lustrum van de bevrijding in „Bloemenheuvel" te Overveen wordt gehouden, is een menigte interessante do cumenten en brieven te zien, die een na vrant beeld geven van de rechtsverkrach ting van de zijde van de bezettingsautori teiten gedurende de oorlogsjaren. Trou wens ook de „Nederlandse" nationaal-so- cialistische handlangers van de bezetter bliezen in die jaren dapper hun partijtje mee. Een voorbeeld hiervan is het verzoek dat de N.S.B.-districlsleider A. H. van der Horst op de dertigste van „grasmaand" 1941 deed aan zijn groepsleider in Bloe mendaal, M. W. Neumann. Hij vroeg tien namen te willen opgeven, van zeer anti- Duitse en anti-nationalistische personen in Bloemendaal. Vijf hiervan moesten „ka pitaalkrachtig" zijn, vijf niet. Op de 2de „bloeimaand" antwoordde de groepslei der met een brief, waarin hij de volgende namen noemde: P. Kool Jzn., mr. J. Bie- rens de Haan (Brederodelaan), mr. .J Bie- rens de Haan (Koepellaan), mr. W. Snel len, A. R. Laan, C. Jas, C. Cassee, A. Handgraaf, J. de Meza en W. van Olphen. De brief luidt verder: „Terwijl ik voorts als de allerergste noem: jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemen daal." Hieruit blijkt dus dat er in 1941 al gij zelaars waren en in de gemeente Bloemen daal werden dan ook al kort na de oorlog contra-acties ondernomen. Weldra be schikte Bloemendaal over een ge«d func tionerende inlichtingendienst. In 1943 reeds was er een vrijwel volledig register aan gelegd van N.S.B.-ers en met Duitsers sympathiserende personen aldaar. Naast deze interne inlichtingendienst heeft ook de militaire inlichtingendienst in Bloemen daal geen onbelangrijke prestaties ver richt. Wat bij voorbeeld het spoorwegver keer tussen Haarlem en Den Haag betreft, circuleerden de inlichtingen zo snel, dat de spoormannen nog trager werkten. Ook werden er zeer veel inlichtingen verstrekt over de kust, met name over de mijnen velden en de versterkingen. Dat men de beschikking had over vrijwel volledige kaarten van dat gebied, was grotendeels aan Bloemendaal te danken. Dat dit alles reeds vóór de bevrijding bekend was, moet toegeschreven worden aan de Bloemen- daalse illegaliteit. Op één van die kaarten, vervaardigd door de ambtenaren van Pu blieke Werken, waren de mijnenvelden aangetekend. Vermeldenswaard in dit verband is ook de sabotagegroep-Elswout onder leiding van de heer J. Onstein, die zeer belang rijke militaire inlichtingen, met name in de codes van de vliegroutes te pakken wist te krijgen van de Duitse staf die op „Els- wout" gelegerd was. Dit alles werd via de Duitse verbindingen doorgespeeld aan de geallieerden. Voorts zijn ook in het algemeen de be langrijke troepenverplaatsingen naar de kop van Noordbolland do«->r rechtctreoVe^ verbindingen opgegeven aan net geallieer de ODoerbevel. Advertentie 1 ton 6700.-; 11/2 ton f 6900.-. Laadruimte 7 tot 8 m3. Garantie: 6 mnd tncl. arb.loon Brandstofgebr en onderhouds kosten zeer laag Wegligging van de nieuwe typen, zowel leeg als geladen, als een personenwagen IOOFDAGENTE: BEVALLEN van een zoon: 28 april: C. E. A. Peterse-Wassenaar; A. Floor- Krikke; 29 april: H. G. Vreenegoor-van Putten; S. Snijders-van Steenis; L. H. M. Warmer-Wouts. BEVALLEN van een dochter: 28 apr.: A. J. M. Klooster-van Stiphout; A. A. L. M. Kiebert-de Wijs; E. Röttger-Koedijk; C Bouma-Klomp; A. J. A. Singeling-Leve- ring; T. J. Rügebragt-Hofland; H. J. van Eeuwijk-Jansen; 29 april: H. G. L. Schruijer-Joustra; M. van den Bos-Corten. ONDERTROUWD: 29 april: T. H. A. Ma thot en P. A. Vaars: J. W. Cornelisse en M. J. Lasee. GETROUWD: 29 april: W. Schaap en M. E. S. Harms; E. Reining en F. Schoe- lïiskBr OVERLEDEN: 27 april: M. A. C. Zwane- veld-Perrij, 73 j., Leidsevaart; 28 april: A. A. M. *5 i„ Van Zeggelen- straat.; J. M. van Aarst, 43 p, Oasthuisvest. belang van de goed verzorgde dieren, in ruime mate hulp noodzakelijk. Het ver trouwen bestaat dan ook dat tal van die renvrienden te zijner tijd de actie zullen blijven steunen, niet alleen in de vorm van een maandelijkse bijdrage, maar ook door het zenden van voedsel voor de dieren, eveneens aan het adres van mevrouw Reh- winkel. Haar telefoonnummer is 02500- 35923. Er is heel wat goed werk verricht. Har telijk dank aan allen die terstond en zo spontaan hun gewaardeerde hulp hebben geboden. Namens het comité A. J. VAN HAGEN Op de avond van woensdag 4 mei zal heel Nederland wederom de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdenken. Staande voor de monumenten voor de gevallenenzullen wij twee minuten lang in diepe stilte en met ontroering in het hart denken aan hen, die in de ver schrikkelijke oorlogsjaren 19401945 het leven hebben gelaten voor de ver dediging en de vrijheid van ons land. Jullie jongeren onder ons, hebt die verschrikkelijke oorlogsjaren en de be zetting van ons land niet bewust mee gemaakt. Jullie beseft nauwelijks onder welke bittere beproeving wij die jaren hebben geleefd en welke zware tol aan mensenlevens voor de vrijheid van ons land is betaald. Jongens en meisjes, als jullie nu in vrede en vrijheid kunnen leven, beseft dan, dat je dat ook te danken hebt aan hen, aan wie wij straks die twee mi nuten stilte zullen wijden. Van deze plaats af wek ik jullie op die avond de kerkdiensten bij te wonen en deel te nemen aan de stille tochten naar de monumenten ter nagedachtenis aan de onnoemelijk velen die voor onze vrijheid het zwaarste offer hebben ge bracht. Toont hierdoor dat Nederland de offers die in de oorlogsjaren zijn ge bracht niet vergeten is. De burgemeester van Haarlem, CREMERS De Haarlemse basketbaJtitels zijn ver deeld. Antilopen won in de damesfinale enigszins verrassend van White Stars na een aardige wedstrijd en biy de heren won ZBVS volgens verwachting van Typhoons, dat moedig tegenstand bood. De Excercitia- ploeg verloor de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de tweede klasse van Typhoons 3, dat overdonderend begon en onbedreigd de titel behaalde. Excercitia promoveert echter naar de eerste klasse. De tweede-klasse-competitie heeft ein delijk haar kampioen opgeleverd. Na een bijzonder spannend verloop eindigden het IJmuidense Excercitia en Typhoons 3 ge lijk. Gisteravond speelden beide ploegen om de titel, maar de promotie van Excer citia stond reeds vast, want in de eerste klasse speelt al een Typhoons-reserveteam. Toch hebben de IJmuidenaren fel voor de zege gespeeld, doch het begin van Typhoons 3 was zo sterk, dat met rust de achterstand voor Excercitia bijna hopeloos was (2811). Vooral Vreeken (103) en Henk Dinkelberg (95) waren voor deze Typhoons-voorsprong verantwoordelijk. Ondanks hetfige pogingen lukte 't Excer citia niet, Typhoons nog te verontrusten, al scoorde v. d. Burg in die periode nog 10 punten. De damesfinale om het Haarlemse kam pioenschap begon voorspoedig voor Anti lopen, dat vooral dank zij produktiviteit van Martha Winter na 8 minuten spelen een 100 voorsprong kon nemen. White Stars had echter de beste spelopvatting en toen er meer vaart in de Stars-aanvallen kwam, werd het verschil in score lang zamerhand kleiner Antilopen combineerde niet voldoende en daar't afstandsschot ook de juiste richting miste, bleven de Stars dames inlopen. In de Stars-verdediging blonk Janke Nijdam uit. De ï'ust kwam met een bescheiden 1813 voorsprong voor Antilopen. Ook vlak na de rust bleef er vaart in de White Stars-aanvallen en succes bleef niet uit. Via 2320 kwamen de Sterren zelfs voor (2524). Maar toen ging Truus Biesbrouck, die zich voordien uitsluitend tot spelverdelen had bepaald, zich met het scoren bemoeien. Vier treffers van haar hand bracht Antilopen in veilige haven, ook al omdat Jenny v. d. Hoeden er ken nelijk deze avond niet in was. Eindstand: 3328 voor Antilopen. Topscoorster was Truus Biesbrouck (612). De herenfinale werd een verdiende zege voor ZBVS. dat met slechts vijf spelers aantrad. Poll, v. Leeuwen, Knapp en de gebroeders Hennis hebben echter een vol komen verdiende 7863 zege behaald. Zo wel technisch als tactisch staken Se ZBVS- ers met kop en schouder boven hun tegen standers uit. Verdedigend namen zij geen enkel risico, al vergiste v. Leeuwen zich in de tweede helft bijna. Met nog tien minuten te spelen maakte hij zijn vierde persoonlijke fout. Typhoons probeerde daar nog voordeel uit te halen, maar ver der dan een fikse score van Hans v. Elk kwamen ze niet. In de eerste helft namen de ZBVS-ers al snel een voorsprong, die bij rust 3723 bedroeg. Vooral Ger Hennis viel op door een goede techniek en grote schotvaardig heid. Na rust moesten de Santpoortenaren zich enigszins sparen, daar er geen enkele wisselspeler beschikbaar was. Hierdoor kon Typhoons de achterstand enigszins verkleinen, maar verder dan 6051 kwa men ze niet. Want toen, met nog 6 minuten te spelen, kwam Rudy Poll weer goed op schot en was het met de Typhoons-illusies gedaan. Eindstand 7863. Typhoons—ZBVS: 8—11, 12—23, 23—37 (rust), 41—53, 61—60, 63—78 (eind). Top scorers voor Typhoons: H. v. Elk (616). Vreeken (014), R. Dinkelberg (64) en Argelo (82). Voor kampioen ZBVS scoor den G. Hennis (168), Poll (814), Knapp (6—8) en C. Hennis (3—2). De verdere uitslagen luiden: Heren: HOC 2SC Haarlem 3 2413, Antilopen 3 Typhoons 4 1545, RapiditasHOC 3 69—28. Haarlem zal zondag een vriendschappe lijke wedstrijd spelen tegen ZFC. Dat ge beurt op het terrein in Haarlem-Noord, aanvang twee uur.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5