RENAULT KÖK GEES PELT (B au knecht Concert van Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap Landbouwschap bepleit belangen van agrariërs bij regering Haarlems stadsnet ondergaat enige verbeteringen AUTOMOBIELER Rechtbank luidde F. Nijenhuis uit „Vijf Gezusters" gezonken 9 ZOMERDIENST VAN N.Z.H. Gedeeltelijke combinatie van lijnen 6 en 11, lijn 2 wordt doorgetrokken Kijkt oo IA# sar k eens bij Wil bankbedden Lezing over leven van Am ai ia Dietrich Limburgers namen bezit van de Grote Markt „Snorders" duperen personenvervoer Kort nieuws Fruitbomen nog niet in volle bloei met de Bauknecht Volautomaat Fa. H, GROOTEGOED Kruisstraat S Haarlem - Tel. 189D8-14é89 Met medewerking van pianist George van Renesse De aubade, ontroerende kinderhulde VERSNELLING VAN EUROMARKT Examens Nieuw beroep van Caryl Chessman afgewezen Patiënten op bollenbezoek ZATERDAG 3 0 APRIL 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De zomerdienstregeling van dc N.Z.H.V.M., die op 22 mei ingaat, bevat enkele wijzigingen, die voor wat de Haar lemse stadslijnen betreft enige verbete ringen inhouden. Zo zal lijn 2 in Haarlem Noord (Delftwijk) worden doorgetrokken van de Jan Prinslaan naar dc Jan Cam- pertstraat. Lijn 11 zal gedeeltelijk met lijn 6 worden gecombineerd in die zin, dat lijn fi tot een kwartierdienst wordt terug gebracht en lijn 11. met eenzelfde fre quentie, als volgt zal gaan rijden: Station Heemstede - Aerdenhout. Zandvoortsc- laan. Oosterduinweg, Bilderdijklaan, Wes terlaan. Oosterduinweg, Slangenkruid- laan, Parnassiakadc, Lorentzkadc, Ohm- straal. Thomsonlaan. Pijlslaan en vervol gens de route van lijn 6 tot Haarlem-Sta tion. Tussen de Lorentzkadc en Haarlem- Station zullen de lijnen fi en 11 gezamen lijk dus een 7 a 8 minutendienst gaan vor men. In Aerdenhout wordt dus niet meer door de Bellamylaan. de Juliana van Stol berglaan. de Overste den Oudenlaan en de Karei Doormanlaan gereden. Verder zal met ingang van 22 mei zoals wij reeds eerder hebben bericht lijn 1 A worden opgeheven. De nieuwe lijn 1 rijdt via Javalaan en Sportparklaan en krijgt als eindpunt de Glip. Deze lijn krijgt overdag een frequentie van 7 mi nuten. De andere stadslijnen in Haarlem blijven ongewijzigd. Zomerlijn 9 (Heemste- de-AerdenhoutBloemendaal) wordt op geheven. Ook de interlokale lijnen ondergaan en kele wijzigingen. Zo zullen enkele foren- senrittèn van Haarlem naar Noordwijk via de Zilk (lijnen 20 en 21) worden sa mengevoegd als versterking van de nor male ritten om 17, 17.30 en 18 uur. Tussen Haarlem-Noordwijk- Den Haag (via de Glip zal tot ongeveer 19 uur zal op de Trajectgedeelten Haarlem-Noord wijk (via De Glip) en Noordwijk-Den Haag een rijtijdverkorting van elk vijf minuten worden toegepast. De verlenging van de tien minutendienst op de lijnen 50-51 (Haar lem-Leiden) tot ongeveer 21 uur is over bodig gebleken. Thans zal van 18.45 uur van Leiden tot 20.30 uur en van 19 uur van Haarlem tot 20 uur een vijftienmi- nutendienst worden ingevoerd, waarna de frequentie (thans twintig minuten) tot der tig minuten zal worden teruggebracht. Bo vendien zal de rijtijd in de avonduren van 60 tot 55 minuten worden gebracht. Na 18.45 uur van Leiden en 18.20 uur van Haarlem zal uitsluitend via Warmond wor den gereden. Lijn 80 (Zandvoort-Haarlem-Amsterdam Advertentie WONING! lol B N R 1 c H t N G voor en MATRASSEN Haarlem - Wagenweg 146 - Tel. 14951 Bennebroek - Rijksstraatweg 8-10 Telefoon 6316 In de grote zittingszaal van het Paleis van" Justitie aan de Jansstraat in Haarlem heerste vrijdagmiddag niet de plechtstati ge sfeer die er gewoonlijk tijdens de be handeling van een rechtzaak pleegt te zijn. Middelpunt van dc bijeenkomst was ditmaal de heer F. Nijenhuis, de concierge van het gerechtsgebouw, van wie op harte lijke wijze afscheid werd genomen omdat de heer Nijenhuis na een diensttijd van 47 jaar hij het rijk, waarvan sinds 1928 bij de Justitie in Haarlem, met pensioen gin.?. Van de zijde van de rechterlijke macht, de balie en het personeel van de griffie bestond voor deze bijzondere zitting van de Haarlemse rechtbank veel belangstel ling. De president van de rechtbank, mr. F. F. E. Bloemarts, als eerste de heer Nijen huis toesprekend, was van mening dat de ze op een nuttig en welbesteed leven kan terugzien. Mede namens de rechtbank en de griffie zegde de president de heer Nijenhuis dank voor diens plichtsbetrach ting en hulpvaardigheid. Mr. Bloemarts wenste hem een goede en langdurige le vensavond toe en bood een geschenk in enveloppe aan. De officier van Justitie, mr. O. Feitsma, bracht de waardering van zijn collega's en het bureelpersoneel over. „U heeft uw taak steeds met stijl en op waardige wijze vervuld." Namens de balie sprak de deken van advocaten, mr. C. Blankevoort, woorden ten afscheid. Hij vergeleek de heer Nijenhuis daarbij met diens „vakbroeder uit de onderwe reld", de veerman Charon omdat de heer Nijenhuis volgens spreker even plichts getrouw als deze zijn taak heeft opgevat. Tevens prees mr. Blankevoort het ge duld en de tact van de scheidende concier ge. „Ik heb u slechts één keer in de vijf entwintig jaar opgewonden gezien." Mr. Blankevoort gaf de heer Nijenhuis 't „kos teloos advies" mee veel van zijn pensioen en zijn liefhebberijen te genjeten. Namens de balie bood hij een kleinbeeldcamera aan. Hierna hebben nog woorden van dank en erkentelijkheid gesproken de heer H. W. van Turnhout, bureelchef van de grif fie, die mevrouw Nijenhuis een bloemen hulde bracht en de heer J. A. Dekker, die als naaste collega dankte voor de pretti ge samenwerking. Na het dankwoord van de heer Nijen huis hebben zeer velen in diens woning persoonlijk afscheid van hem genomen. VEERTIG JAAR BIJ HET LANDBOUW ONDERWIJS De lieer J. Heezen, Emmalaan 21 in Haarlem, is zondag 1 mei veertig jaar ver bonden aan het landbouwonderwijs in Voorhout. krijgt op werkdagen een tienminuten- dienst tot. ongeveer 20 uur, daarna zal een twintigminutendienst. worden gereden. Aan de avonddienstregeling worden in de avonduren toegevoegd de ritten 21.04, 22.04 en 23.04 van Haarlem naar Zandvoort en 21.32, 22, 32 en 23.32 van Zandvoort naar Haarlem ten dienste van reizigers naar en station Heemstede-Aerdenhout. Op zon- en feestdagen wordt de dienst regeling zodanig gewijzigd dat de eerste bus van Haarlem naar Amsterdam ver trekt om 6.40 uur. Vervolgens om de twintig minuten tot 8.20 uur daarna een tienminutendienst. Van Amsterdam naar Zandvoort 7.20 uur, vervolgens om de twintig minuten tot 9 uur, daarna tien minutendienst. Op lijn 85 (Zwanenburg-Amsterdam) wordt op zaterdag en zon- en feestdagen de uurdienst des avonds omgezet ineen halfuurdienst. Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en bei'oep heeft mevrouw A. Bur- kij-Bartelink een lezing gehouden met als onderwerp de figuur van Amalia Diet rich de geleerde die in de negentiende eeuw leefde en werkte. Als eenvoudig boe renmeisje leerde Amalia de botanicus Die trich kennen. Door hem ging zij zich voor de wetenschap van plant en dier interesse ren. Hun huwelijk werd echter een misluk king omdat haar man zich meer om zijn stu die dan om zijn echtgenote bekommerde. Amalia verliet haar man maar keerde na enkele jaren, wellicht gedreven door een gevoel van wetenschappelijke saamhorig heid. naar hem terug. Op zijn aandringen maakte zij, gespan nen voor een hondekar. te voet een studie reis van drieduizend kilometer door Euro pa. De tocht die zeven maanden duurde had echter te veel van haar krachten ge vergd en zij moest in het St. Elisabeths- gasthuis in Haarlem worden opgenomen. Na haar herstel vertrok zij naar Austra lië voor antropologische onderzoekingen. Amalia Dietrich was een van de prorni- nentse vrouwen van haar eeuw. Talrijk waren haar wetenschappelijke successen, zij was erelid van verscheidene genoot schappen en haar werk werd diverse ma len met goud bekroond. Op zeventigjarige leeftijd overleed Amalia Dietrich in Ham burg aan een longontsteking. Haar doch ter Charitas Bisschof legde dit door tal van moeilijkheden maar ook succes gete kende leven van een werkende vrouw van honderd jaar geleden in een biografie vast. De sigarenzaak J. H. Kenselaar. Ge dempte Raamgracht 45 bestaat zondag 1 mei vijftig jaar. In 1910 werd de zaak door de heer Kenselaar senior in het zelfde huis, waar zij nu nog in gevestigd is. begonnen. Na dat mevrouw Kenselaar de zaak daarna nog heel wat jaartjes had gedreven, deed zij de winkel na de oorlog aan haar zoon over. Dc heer J. H. Kenselaar, die nu tweeenveertig jaar is werkt als machine bankwerker bij een grote firma in Bever wijk In zijn vrije tijd doet hij de boekhouding van de zaak. De tachtigja rige mevrouw E. II. Kenselaar vindt het jammer, dat er geen kermis meer komt op de Gedempte Raamgracht. „Het was vroeger wel gezellig, maar nu zo vrese lijk stil." De familie Kenselaar gaat geen feest vieren op één mei „We houden ge woon zondag en verder niets." Advertentie Autemehiefbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 Telefoon 57455 Haarlem-Noord Advertentie Official dealer „LOCOMOTIEF" RIJWIELEN EN BROMFIETSEN Rijksstraatweg 397 - 399 - Tclef. 53097 Duizenden Haarlemmers hebben van morgen kennis kunnen maken met enkele honderden Limburgse feestvierders, die in Haarlem op uitnodiging van het Cen trum Comité de Koninginnedag komen doorbrengen. Met een speciale trein arri veerden vijf muziekkorpsen op het tweede perron van het station, waar Prins Friets I, de Raad van Elf en een groot aantal ex- prinsen in vol ornaat welkom geheten wer den door de ferm blazende Harmonie Kunstkring Apollo. De vijf Limburgse korpsen trokken, na gesterkt te zijn door een broodje en een kop koffie, van het Stationsplein naar de Grote Markt, waar loco-burgemeester Ge luk zijn ééndags-gasten zwaaiend met. hoge hoed welkom heette. Dat was voorlopig hef laatste officiële gebaar dat hij kon maken, want in een minimum van tijd waren de trappen van het stadhuis bezet door welgemutste Limburgers, die alle autoriteiten naar de achtergrond ver drongen en die springend en dansend de parade van de diverse korpsen afnamen. Na enkele rondwandelingetjes op de Grote Markt (rokken drie muziekgezel schappen de binnenstad in, terwijl twee korpsen op de Grote Markt achterbleven om de steeds meer in de stemming komen de kijkers bezig te houden. De Limburgse dag was begonnen en reeds na de eerste kennismaking bleek, dat de Haarlemmers en de Limburgers elkaar bijzonder goed aanvoelden. Het K.V.P. Tweede-Kamerlid Van den Heuvel heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het deze bekend is, dat de ongeregelde personenvervoerders met autobussen en de huurauto- en taxion dernemers in toenemende mats klagen over het regelmatig tegen vergoeding vervoeren van personen door niet-vergunninghou- ders, waardoor aan de bona fide beroeps- personenvervoerders niet geringe schade wordt toegebracht. De heer Van den Heuvel vraagt de minister een onderzoek te willen instellen. Bevrijdingsdienst. In de Koningkerk (Kloppersingel) te Haarlem, wordt donder dag 5 mei. 's morgens om half tien een herdenkingsdienst gehouden, waar ds. Gabe van Duinen van Wassenaar zal spre ken over „Wat ons staande hield". Mede werking wordt verleend door Steef Ooster beek. organist. Jan Baard, trompet en het koor „Jubilate Deo" o.l.v. de heer H. Son- dorp. De kou is van grote invloed op de ont wikkeling van de knoppen der appelbo men in Zeeland. Enige tijd geleden zag het er naar uit, dat de bloei van de appel bomen in deze provincie in de laatste week van april wel haar hoogtepunt zou bereiken. Op het ogenblik is hiervan nog geen sprake. De vroegst bloeiende rassen hebben weliswaar hun knoppen geopend maar zelfs deze rassen staan nog niet volop in de bloei cn zoals het er thans voorstaat zal het zeker nog wel een week duren alvorens het hoogtepunt van de ap- pelbloei in Zeeland wordt bereikt. Over de gevolgen van de koude valt uiteraard nog niets te zeggen. Over het al gemeen is er veel bloesem maar de groot te van de komende fruitoogst wordt be paald door de vruchtzetting. De peren en pruimen zijn thans uitgebloeid in Zeeland. Ook bij deze fruitsoorten valt nog niets te zeggen van de vruchtzetting. Wel hopen de fruitkwekers, dat de weers omstandigheden spoedig iets milder zullen worden want thans is het toch wel erg koud en vooral de nachtvorst speelt in de ze tijd een grote rol. Advertentie iSS Vanaf f1460.* Importeur: N.Y. Mentor-Apeldoorn Advertentie KERKPLEIN 14-15 - BLOEMENDAAL SHOWROOM BLOEMEND A ALSE WEG 18 TELEFOON 52502 //IVV Op het concert, dat de Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap" vrijdag avond in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem gegeven heeft, fungeerde Albert de Klerk als gastdirigent ter vervanging van de dirigent van het koor Jack P. Loo- rij, die buitenslands vertoeft. Onder Albert de Klerks leiding heeft het mannenkoor gedurende enige tijd de uitvoering voor bereid van de werken, die voor dit concert waren gekozen en in die tijd moest een contact met de gastdirigent worden tot stand gebracht, dat uiteraard anders ge nuanceerd was dan het koor zoveel jaren achtereen had ondervonden en waarmede het als het ware vergroeid was. Verandering van leiding is voor een koor een ingrijpende gebeurtenis, ook al blijft het muzikale uitgangsprincipe bewaard. Maar gelukkig blijft ook de persoonlijkheid van de dirigent een element, dat niet ge ëlimineerd kan en mag worden en zo kreeg ook deze uitvoering van „Zang en Vriend schap" het individuele karakter, dat zich al zo dikwijls bij kooruitvoeringen onder Albert de Klerks leiding geopenbaard heeft. Men hoorde op deze avond hel x-esultaat van een artistiek assimilatiepi'oces, dat ge compliceerder is dan men misschien zou denken. Want hier moest sprake zijn van een wisselwerking tussen allerlei mense lijke factoren, die voornamelijk uitvoe ringsgewoonten en stijlbegrip betroffen. Uit hetgeen ten gehore werd gebracht kon geconstateerd worden, dat de lieder- Het is als steeds: vóór negen uur. maakt de Grote Markt zich op voor de traditionele kinderaubade. De Oranje- sfeer hangt in de lucht, iedere feest ganger naar het Haarlemse forum voegt er iets aan toe en ze wordt gewekt door vlag cn wimpel, tromgeroffel en koper- geschetter, zang en gejuich van aan stromende kinderscharen, die het plein straks tot een deinende zee van vader landse kleuren zullen maken. De kinder hulde aan onze geliefde vorstin in ont vangst genomen door de stedelijke over heid op het bordes van het stadhuis, het wordt als ieder jaar weer een ontroeren de manifestatie. Klokke negen bestijgt de heer Van Mechelen het dii-ectiepodium en, begeleid door Hai-monie-Crescendo, wordt de zang- demonstratie ingeluid met het vaderlands gebed uit de tachtigjarige oorlog: „Wilt heden nu treden". Keurig klinkt het over het wijde plein, en wanneer daai-na de Valeriusliederen „O Nederland Iet op uw zaak" en „Komt nu met zang" de stuwing meekrijgen van een scherp ritme, komt cr een juichtoon in de samenklank. De „Zil vervloot" van Piet Hein doet. er nog een behoorlijk schepje op, evenals het pittige liedje der Patriotjes. Hiermee wordt de reeks der geschiedeniszangen besloten. Aan de recente historie komi men niet toe; dat vind ik wel jammer. Een paar opge- Het Landbouwschap heeft zich met het door de handelsvrijmaking vanaf 1963- oog op de op 10 en 11 mei door de Raad van ministers der E.E.G. te nemen defi nitieve beslissingen inzake de versnelling van de Euromarkl in eer: schrijven ge wend tot de minister-president. Het Landbouwschap verlangt van de Nederlandse regering gezien -de grote belangen van de export van land- en tuin- bouwprodukten, welke hierbij op het spel staan waarborgen, dat de voox-gestel- de vex-snelling van de E.E.G. in voldoende mate ook voor land- en tuinbouwprodukte van toepassing zal zijn. Uit bepaalde persberichten is het Land bouwschap gebleken, dat dc Europese Com missie één dezer dagen aanvullende voor stellen heeft gedaan aan de raad van mi nisters inzake de versnelde doorvoering van de gemeenschappelijke markt voor land- en tuinbouw. Het Landbouwschap mist in deze aanvullende voorstellen ech ter voorzieningen op een drietal punten, waal-voor het in het bijzonder nog eens de aandacht van de Nederlandse regering wil vragen: 1. Indien de inlichtingen juist zijn, be perkt het commissievoorstel inzake de versnelde contingentenafbraak zich tot de jaren 1961 en 1962 en zou de handelsvrij making na dit tijdstip séctorsgewijs moe ten geschieden ingevolge beslissingen in het kader van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Aangezien bij vex-snelling van het afbraakritme voor de jax-en 1961 cn 1962 de landbouw reeds achterop zal raken, moet ertegen worden gewaakt, dat deze achterstand nog zal worden vergroot 1966 te koppelen aan de totstandbrenging van het gemeenschappelijk landbouwbe leid. Doortrekking van het automatische afbraakritme ook na voox-noemd tijdstip biedt hiex-voor de beste waarborg. 2. Naarmate de gemeenschappelijke markt sneller tot stand gebx-acht wordt, neemt het gevaar toe, dat men vlucht in uitzonderingsregelingen als b.v. minimum prijzen. Het is naar het oordeel van het Landbouwschap daarom des te noodzake lijker, dat gelijktijdig zodanige voorzienin gen worden getroffen, dat de Europese "Commissie het gebruik van de uitzonde ringsbepalingen voor de landbouw voldoen de in de hand kan houden. 3. Het Landbouwschap acht het noodza kelijk, dat voorzieningen worden getx-offen voor een bevredigende coördinatie van de handelspolitiek der zes landen. Nu irn- mei-s blijkt reeds, .dat door het ontbreken van een dergelijke coördinatie het gevaar aanwezig is, dat autonome beslissingen van de lid-staten de totstandbrenging van het gemeenschappelijk landbouwbeleid en de werking van de gemeenschappelijke markt kunnen bemoeilijken. Hierdoor kan aan de afzet van de Nederlandse agrax-ische pro- duktie binnen het E.E.G -gebied grote schade worden toegebracht. Ten slotte spreekt het Landbouwschap de hoop uit, dat de Nederlandse regering bij de komende onderhandelingen te Luxemburg met name aan de hierboven genoemde drie punten als redelijke verlan gens van Nederlandse zijde zal vasthou den. tafel zich met vertrouwen aan Albert de Klex-ks leiding heeft gegeven en medege- gaan is op de weg, die door hem werd ge wezen. Men hoorde deze instelling als een werkelijkheid in de vx-oom-expressieve uit- voei-ingen van „In monte oliveti" van Padre Martini en van „Paree Domine" van Mene- goli en vex-der in de jubel van het „Omnes gentes plaudite manibus" van Jean Bap- tiste Lully en in de resignatie, die klonk uit de voordracht van de drie „Prières" van Francis Poulenc. Een humoristische sfeer brachten de ver tolkingen van liederen van Henk Badings, die dichterlijke overwegingen omtrent de invloed van de wijn onder allerlei om standigheden, lieten horen. En daarbij kwam als degelijk contx-ast een opgewekt ax-beidslied, het Dorserslied van Badings met de pittig-ritmische klop van een lande lijke activiteit, die in onze cultuuxdanden tot de steeds zeldzamer wordende ver schijnselen is gaan behoren. Het concert werd besloten met de uit voering van twee kooi-composities van Jos. de Klerk. De eerste „De fluyt van Pan" bracht de stille en ook dartele vreugde van de lovermelodieën van de arkadische hei-dersgod, bezongen door het koor en ge speeld door de fluitist Marius Ruysinck, die, misschien wel onvoorbereid, de taak overnam van de vex-hinderde Jan Seven- stem. De tweede, een muzikaal verhaaltje over een belangrijke episode uit het leven van de „Conducteur" van de postkoets van Amsterdam naar Leiden, bracht een leuk en verkwikkend slot aan de avond. De componist kwam op het podium zijn dank aan de uitvoex-endexx betuigen. Instrumentale afwisseling van de koor zang bracht op deze avond de pianist George van Renesse. Het eex-ste gedeelte van zijn programma Was met de Barcarolle in Fis van Fx*édéric Chopin, „Reflets dans l'eau" van Claude Debussy en „Jeux d'eau" van Maurice Ravel afgestemd op water. Nochtans was dit natuurelement hem niet terwille. want in de centrale-verwarmij&gs- leiding van het Concertgebouw maakte het blijkbaar zoveel spectakel, dat de pianist zijn spel verstoord onderbrak. Vakkundig ingrijpen loste het probleem op en toen vond George van Renesse de vertolkings- rust om de poëzie van Chopins muziek, ook vervat in de Nocturne in cis van de zelfde componist, de impressionistische klankkleuren van Debussy en d^ klankrea- lismen van Ravel uit de vleugel te doen opklinken, alsof hij speelde in de besloten heid van de negentiende-eeuwse muziek salon in plaats van in de wijde ruimte van de concertzaal met het goedbedoelde, maar o zo sfeer-verstoi-end applaus na elk stuk. De verfijnde klanken van Schuberts im promptus en moments musicaux, die George van Renesse na de pauze ver tolkte, werden er al even wreed door weg gevaagd. Zou ieiuand er bezwaar tegen kunnen hebben, wanneer voortaan in een dergelijk geval op de programma's gedrukt werd; „tussen de nummers liever geen applaus?" P. Zwaanstvijk Advertentie SIMPLEX - BURGERS - BURCO J. LINDENBURG SCHOUWTJESLAAN 67 De Katwijkse logger „Vijf Gezusters" KW 53, is vrijdagmiddag op 8 mijl ten noordwesten van IJmuiden gezonken. Het schip liep een lek in de machinekamer op, en de schade bleek dermate ernstig te zijn, dat de bemanning zich genoodzaakt zag over te stappen op de logger KW 11. De „Vijf Gezusters" zonk spoedig daarna, de K Wil liep in de avond de haven van iJmuiden binnen met de geredde beman ning van het gezonken schip. De „Vijf Ge zusters" was eigendom van de heer W. de Mol te Katwijk aan Zee. Leiden Gepromoveerd tot doctor in de wis- én natuurkunde op proefschrift getiteld „Aspects of the pliocene and early pleistocene vegetation in the Netherlands'" de heer W. H. Zagwijn, geboren n Den Haag en wonende in Santpoort. De pro motie geschiedde cum laude. wekte volkswijzen houden, met het fees telijk gejuich en het zwaaien van duizen den wimpels en vlaggen na ieder gezongen lied. de Oranjestemming levendig en als dan het zonnetje er ook nog even wat goud over komt leggen is de aubade compleet; compleet althans wanneer zij bezegeld wordt door het plechtige Wilhelmus, de traditionele kransuitreiking door burge meester Cremers aan de muzikale leider van de manifistatie. de heer L. v. Meche len, en tenslotte het défilé van de execu tanten onder de opgewekte klanken en ritmen van „Harmonie Haai-lem" R.K. Harmonie „St. Bavo". het Leger des Heils- korps, „Harmonie Crescendo", de N.P.V.- districtsband Haaidem en de St. Jorisband. Met z'n allen dragen zij dan de spontane en waardige feeststemming verder de stad door. Het was weer als van ouds het Oranjefeest op z'n best! os. de Klerk SAN FRANCISCO (Reuter-AFP) Het hooggerechtshof van Californië heeft een nieuw beroep van Cai'yl Chessman, wiens terechtstelling op maandag 2 mei is vast gesteld. afgewezen. Een advocaat van Chessman zei een nieuwe gerechtelijke stap te zullen doen op grond van enige nieuwe punten die tevoren niet ter sprake wai'en gekomen. Chessman ontving het nieuws van de afwijzing van zijn jongste bex-oep „uiterlijk kalm"' In het verworpen vex'zoekschrift was ge steld dat het bijzonder wreed was dat gouverneur Brown op 19 februari van dit jaar uitstel vei'leende, minder dan tien uur voor Chessman's „achtste afspraak met de dood", en dit besluit genomen was mede uit angst voor moeilijkheden tijdens een Zuidamex-ikaanse reis van px-esident Eisenhower-. Toen dit uitstel afkwam, be vond Chessman zich al in de „wachtka mer" naast de gaskamer en had hij zich op de dood voorbereid. Het Hoog'gex-echtshof dat reeds twee maal een verzoek tot clementie heeft ver worpen verklaarde thans dat de afwijzing definitief is en dat het geen beroep meer in overweging zal nemen. Vier i-echters stemden voor en drie tegen afwijzing van het bex-oep. Ook de vorige kex-en was de stemverhouding vier tegen drie. De gou verneur van Califox-nië. Brown, heeft ver klaard niet bij machte te zijn het doodvon nis te wijzigen zonder een aanbeveling daartoe van het hof. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op een persconferentie te Washington te kennen gegeven dat de federale regering zich niet kan inlaten met de. zaak-Chess- rnan, die uitsluitend onder de bevoegdheid van de Californische autoriteiten valt. De woordvoerder verklaarde dit naar aanlei ding van vragen welke de officiële reactie is op vele buitenlandse verzoeken, om Ca- x-yl Chessman niet te doen tex-echt stellen. Een aantal patiënten van E3d<engaarde en van het Grote Gasthuis in Haarlem heeft vanmorgen per autobus een bezoek ge bracht aan de bloeiende bollenvelden. Zij vei-trokken om negen uur en waren om twaalf uur weer terug. Uiteraard hebben zij dit „uitje" bijzonder op prijs gesteld, bevolen. De film dan, niet de mentaliteit. I dag draait „Slavenjagers van&Arfika"! Salomo en de koningin van Sheba (C i n e m a). Massaregisseur King Vi- dor heeft met dit Oudtestamentische tech- nicolor-pi-entenboek stellig de indrukwek kendste wanprestatie van zijn carrière ge leverd. Bijbelse onderwerpen zijn nu een maal hachelijke motieven voor publiek films, maar als de makers van zulke rol prenten bovendien niet schromen, de stof geweld aan te doen, dan moet het resul taat wel een ergerlijk produkt van sma keloosheid worden. Vidor box-duurt met de meeste vrijheid voort op het summiere Bijbelverhaal van het bezoek van de ko ningin van Sheba aan Koning Salomon en laat tussen deze twee zelfs een „ontroe- ï-ende" x-omance opbloeien die alle ken merken van het goedkope melodrama ademt, en waarin men er zelfs niet voor terugschrikt, de „stem van God" te laten spreken.. Daar komt bij, dat Gina Lollo- brigida in de rol van de koningin van She ba een volkomen mislukking wordt en dat ook Yul Brenner, als de jonge Salomo, slechts op zeer spaarzame ogenblikken weet te overtuigen. Kostumering, decoi-s en de spectaculaire massascènes zijn van een verbijstex-ende rijkdom, maar dat is dan ook het enige pluspunt dat wij ten aanzien van deze wansmakelijke x-olprent konden constatex-en. Zondaars in bezettingstijd (Frans Hals) Als we deze film moe ten geloven hebben de Fx-ansen het niet al te zwaar gehad tijdens de bezetting van hun land door de Duitsers. De zwarte han del bloeide er welig en in de mistro's kon men de grof verdiende duiten omzetten in alle heex-lijkheden van deze aarde. Twee leerlingen van een middelbai-e school ken nen het klappen van de zweep en lopen met honderdduizenden francs in hun zak ken rond of het spiekblaadjcs zijn. Een van hen maakt een afspraak met een vriendinnetje om enkele weken bij haar te logeren. De jongen wil dat voor zijn oudex-s niet weten en doet het voorkomen of hij voor zijn gezondheid naar een oom op het platteland gaat. Zijn vader komt achter de werkelijke activiteiten van zoonlief, maar zijn streng optreden wordt een misluk king als blijkt dat senior zelf ook niet ge heel zuiver op de graat is. De weinige Duitsers die ten tonele verschijnen tonen een bewonderenswaaidige correctheid in hun optreden, maar dat zullen we maar wijten aan de beleefdheid van de Franse filmmaker. Wir Wunderkinder (Studio). Terecht prolongeert dit theater de komische en venijnige hekeling van de Duitse nazistische mentaliteit, die En eeuwig zingen de bossen (Rembrandt). Het succes dat Gul- branssen met zijn trilogie behaalde, lijkt ook weggelegd voor de film. Ze is opnxeuw geprolongeerd. Opmars der Tartaren R o x yEen bx~ok historie in techni color, precies volgens de regels van het spel op het witte doek. De heerscharen trekken in drommen op, de zwaai-den vlie gen uit de schede, de paarden draven door het woestijnlandschap. Dat alles tot maan dag, te vuur en te zwaard. Daarna een vrij buitersfilm „De bandieten van Cimaeron. „De man, die verdwijnen moest" (Minerva). Alleen in de avondvoor stellingen tot en met maandag de nieuwe Hitchcock, aan het slot je reinste melo drama, maar toch met alle gevoel voor het mysterie der spanning gemaakt. Zondag middag „A. en C. als waaghalzen", hetgeen veel plezier betekent voor de jeugd. Dins dag en donderdag „Het verborgen leven van Walter Mitty", de beste Danny Kaye- film. Herodes, de genadeloze (Luxor). De figuur van koning Hero des heeft een Frans-Italiaanse filmmij be wogen tot een Shakespeax-iaanse verdich ting rond zijn persoon, een vex-dichting, welke het met de historische werkelijkheid minder nauw neemt dan met de hang naar uitersten, welke de koning van Judea wordt toegeschreven. Die wordt tenminste rijke lijk geëtaleex-d. Herodes is zeker geen lie verdje geweest, maar de man, die ons in deze film wordt geschilderd, staat toch wel zeer ver af van de bijbelse interpretatie. Daax-om speelt de film klaarblijkelijk vóór Christus' geboorte. Daarmee immers ki-eeg de scenarióschi-ijver veel meer vrij spel. Zijn fantasie is slechts te volgen uit een oogpunt van dramatische verbeeldings- lust. In dat opzicht boeit de film in zo verre zij de monumentaliteit niet schuwt. Ze ontkomt evenwel niet aan een conflict tussen onze werkelijkheidszin en haar his torische reconstructie van een episode uit de geschiedenis van Judea. Ze maakt van de Joodse mentaliteit niets duidelijk. Ster ker nog; er is geen woord Hebreeuws bij. Die afwezigheid blijft men bij alle expres sieve emotionaliteit pijnlijk als een tekort ervaren. Maigret (Li do). Tot en met maandag blijft de fraaie Franse Maigret-film op het pro- gramma. Wie Jean Gabin nog wil zien in één zijner mooiste creaties moet zich haas ten. Overigens is de sfeer van de film even- ook nu nog de kftp opsteekt. Warm aan- min te versmaden. Van dinsdag tot donder- KruTffl AM n F i I VM A i A! A A,-, „11 i I .1.1x. r**i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9