Bso Veilig kopert! 388,- Overdag minder koud Opgewekte Koninginnedag- viering in de hoofdstad Gouden Esso Extra Motor Oil In memoriam prof. Pannekoek Groots vuurwerk in Nieuw-West De oorzaak van de ramp in Tuindorp Vrouw in woonwagen doodgeschoten Paard gedood bij botsing op overweg Ondernemingsraad bij Hoogovens Eén mei-bijeenkomsten in Amsterdam en Haarlem Benelux-congres wenst spoedige harmonisering Ambtenaar ingerekend wegens corruptie J. M. van Til in stilte gecremeerd CSAHAHTIE Acht doden in het verkeer 2 Gemeente-experts delen prof. Thijsse9 s mening niet Dronken cafébezoekers vochten met politie De landbouwpolitiek Locomotief reed op treinstel in Brand in duinen bij Den Haag Inbrekers stalen 4.500 uit rusthuis Directeur Dellaert verlaat Schiphol MAANDAG 2 MEI 1960 Ook dit jaar was in de hoofdstad de feestviering op Koninginnedag weer gede centraliseerd. In diverse wijken werden allerhande wedstrijden gehouden waaraan jong en oud deelnamen. Voor de 3.500 be jaarden werden in Bellevue vier feestvoor- stellingen gegeven. Een groot ruiterfeest op de sintelbaan in Zuid trok vele bezoe kers evenals een spuitbahvedstrijd dooi de studentendisputen op het Museumplein. Dit uiteraard in een compleet waterbal let eindigende evenement veroorzaakte veel pret en menig nat pak, ook bij de toeschouwers. Met daverend tromgeroffel vertrokken In de namiddag vijftien tamboer- en pijperkorpsen en drumbands van de Dam voor een stertocht door de stad. Vijfhon derd ballonnen werden door kinderen in Oost opgelaten. Aan elke ballon hing een zakje met goudsbloemzaad en een briefje waarin de vinders werd verzcoht dit zaad te planten, zodat op 31 augustus op vele plaatsen in ons land de oranje goudsbloem zal bloeien. In zes wijken gingen de voetjes van de vloer. Daar gaven namelijk Engelse, Schotse, Franse en Nederlandse dansgroe pen uitvoeringen van nationale volksdan sen. De Koninlijke Militaire Kapel concer teerde des avonds in het Concertgebouw op de grote feestavond, die de Christelijke Oranjevereniging Amsterdam had georga niseerd. In het centrum van de stad. waar als vanouds op de Dam en langs het Damrak de kraampjes met eet-, drink- en pretartikelen stonden opgesteld, was het ditmaal aanzienlijk minder druk dan de voorafgaande jaren. Bij de Sloterplas werden zes drietraps raketten afgeschoten tijdens het grote veertig minuten durende vuurwerk aan dit kunstmatige meer. Voor Tuinstad Slo- termeer was dit het eerste grote feest in de acht jaar van haar bestaan. Naar schat ting honderdduizend mensen waren rond om de plas verzameld. Met extra bus diensten van het gemeente vervoerbedrijf waren duizenden toeschouwers uit de an dere delen van de stad naar Slotervaart vervoerd. Iedereen was tevreden: de omgeving van de Sloterplas leent zich voor het af steken van vuurwerk uitstekend. Van hein de en ver konden Amsterdammers het nu vanuit hun eigen woning gadeslaan, niet alleen de bewoners van Slotermeer, doch ook die van Osdorp, Slotervaart en zelfs van het Overtoomse Veld. Met een taptoe van de Amsterdamse politiekapel op het Leidseplein werd de officiële koninginnedagviering in de hoofd stad besloten. In Brussel Koninginnedag is zaterdag in Brussel gevierd met ontvangsten in de ambtswo ningen van de twee Nederlandse ambas sadeurs in de Belgische hoofdstad. Een groot aantal landgenoten was 's middags de gast van de Nederlandse ambassadeur bij het Belgische hof en mevrouw Teixei- ra de Mattos en in de vooravond werden de Nederlanders, die zijn betrokken bij de Europese Gemeenschappen, door de Ne derlandse ambassadeur bij de E.E.G. en Euratoom en mevrouw Linthorst Homan ontvangen. Op de jaarvergadering van de Buiten landse Persvereniging in Brussel werd een door de voorzitter, de heer Th. Bo- gaerts, tot de Nederlandse leden gerich te felicitatie met Hare Majesteits verjaar dag door de talrijke buitenlandse journa listen met applaus begroet. De viering in Brussel werd besloten met een feestelijke bijeenkomst in de Neder landse Club. In Canada Ongeveer 150 leden van de Nederlandse gemeenschap in Ottawa hebben zaterdag de verjaardag van Koningin Juliana ge- (Van onze Amsterdamse redacteur) Deskundigen van de gemeente Amster dam zullen binnenkort hun onderzoek af sluiten naar de oorzaak van de dijkdoor braak die op 13 januari de ramp in Tuin dorp Oostzaan ten gevolge heeft gehad. Uit een utilating van de wethouder van Publieke Werken blijkt, dat de thans reeds aan het licht gekomen feiten in dit onderzoek, tot een andere conclusie leiden dan die welke prof. ir. J. Th. Thijsse in zijn op verzoek van de rech tercommissaris uitgebrachte rapport heeft vermeld. Wat deze afwijkende conclusie precies behelst, is echter nog niet be kend gemaakt. Prof. Thijsse meent, zoals gemeld is, dat de doorbraak is te wijten aan een samenloop van niet te voorziene omstan digheden. Eén van de omstandigheden is de breuk van de in hgt dijklichaam gegraven waterleidingsbuis. Het water kon niet wegsijpelen vanwege de bevroren bui tenkant van de dijk, met het gevolg dal de zandlaag na verzadigd te zijn is gaan schuiven. Prof. Thijsse noemt echter als andere omstandigheid het feit dat de ge deeltelijk in het dijklichaam geheide dam- wand die als golfbreker voor de aan te leggen woonschepenhaven was bestemd, heen en weer zou hebben gewrikt. Hier door zou water in de veenlaag van de dijk zijn gedrongen en de druk hiervan zou de waterleidingsbuis hebben doen bui gen en later doen breken. Het ligt voor de hand, dat het ge meentebestuur, gezien zijn verantwoorde lijkheid voor het welzijn van de in de polders wonende stadgenoten, eveneens een grondig onderzoek heeft doen instel len. Wij vrezen echter, dat waar er spra ke zal zijn van een andere conclusie dan die van prof. Thijsse het moeilijk zal zijn een juist beeld te krijgen van werkelijke oorzaak. Wij kunnen hierbij aantekenen dat in middels is besloten, de waterleidingsbuis die in de dijk rond de Watergraafsmeer in Amsterdam ligt, uit te graven en el ders te leggen. De beide rapporten, dat van Prof. Thijsse en dat van de gemeen te Amsterdam zullen er ongetwijfeld toe leiden dat de waakzaamheid van de pol derbesturen wordt vergroot. vierd tijdens een receptie in de Neder landse ambassade. Ambassadeur Von Bal- luseck zei in een toespraak dat sinds het einde van de oorlog meer dan 150.000 Ne derlanders naar Canada zijn geëmigreerd. Reeds vroeg in de morgen trokken za terdag fluitorkesten en groepen zingende Papoea's door de straten van Hollandia naar hel paleis van de gouverneur, waai de viering van Koninginnedag officieel be gon met een „reveille" van fluitorkesten. Daarna heeft gouverneur Platteel tij dens een openbaar gehoor in het paleis een feestrede uitgesproken. In de loop van de dag werden volksdan sen en wieier- en zangwedstrijden gehou den, alsook een door het „Vetcranenle- gioen" georganiseerde wandelmars. Bij het monument ter herdenking van de oprichting van Hollandia werd in de avonduren een openlucht-filmvoorstelling gegeven. In verschillende clubs werd het tradi tionele Oranjebal gegeven, in Hollandia en Biak werden onder belangstelling van dui zenden bewoners vuurwerken afgestoken. In het woonwagenkamp te Gennep (Limb.) heeft in de nacht van zaterdag op zondag een schietpartij plaatsgehad, waarbij de 38-jarige gehuwde vrouw L. dodelijk werd gewond. Zij was in de loop van de avond met haar man en de 29-jarige P. R. uit ge weest. Na hun terugkeer in het kamp is er in de woonwagen van het echtpaar een woordenwisseling ontstaan. ,P R., die nog pas enkele dagen in het kamp was, heeft daarbij een vijftal schoten gelost, waar van een de vrouw heeft getroffen. Buiten de wagen is zij ineengezakt en overleden. De rijkspolitie heeft R. gearresteerd. De juiste beweegredenen van de dader zijn nog niet bekend. Op de onbeveiligde overweg tussen Lichtenvoorde en Ruurlo is een trein te gen een paard en wagen gebotst. Het paard werd gedood, de voerman bleef on gedeerd. De trein had 26 minuten vertra ging. De landbouwer, was de heer Ten Bok- kel uit Ruurlo. Hij vervoerde met de wa gen bussen melk, waarvan er enkele bij de botsing tientallen meters werden weg- geslignerd. Er ging ongeveer 1000 liter melk verloren. De landbouwer die het paard bij het hoofd leidde heeft de na derende trein niet opgemerkt, aldus ver klaarde hij. doordat er een dichte mist hing. Bijna tienduizend stemgerechtigde werk nemers bij de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken en nevenbe- drijven in IJmuiden gaan op 19 en 20 mei bepalen hoe voor de eerstkomende drie jaar de ondernemingsraad bij deze n.v. zal zijn samengesteld. Zowel de vakverenigingen als de niet- georganiseerden zijn uitgenodigd kandida ten te stellen. In de ondernemingsraad van Hoogovens hebben achttien arbeiders en negen be ambten zitting. Als college van overleg en advies draagt de ondernemingsraad bij tot het zo goed mogelijk functioneren van de onderne ming. De verkiezingen voor de eerste onderne mingsraad werden gehouden in juli. Het vakantieseizoen was dus al begonnen en de opkomst was slechts zeventig percent. De opkomst zal thans, gezien het ver vroegde verkiezingstijdstip, groter zijn, zo wordt verwacht. Tot de onderwerpen die in de afgelopen maanden in de ondernemingsraad aan de orde zijn gekomen behoren de werktijd verkorting en de produktiviteitsbevorde- ring. Advertentie Advertentie Bescherm uw motor als hij loopt en als hij stilstaat POSIBIUH MET ESSO BENT U BETER UIT! In de hoofdstad zijn zondag drie 1-mei bijeenkomsten gehouden door politieke partijen. In de namiddag hield de C.P.N. met als leuze: „Voor ontwapening en loonsverhoging voor allen; één ras: de mens", een meeting in het Sarphatiepark, waarop het woord werd gevoerd door de algemeen secretaris der C.P.N., Paul de Groot. Aan deze bijeenkomst ging een de monstratieve optocht vooraf, die op het Kwakersplein begon en waaraan ongeveer 1600 personen deelnamen. De Pacifistisch Socialistische Partij, die voor de vierde keer de eerste mei vierde, hield des avonds een bijeenkomst in Krasnapolsky, waar de heer A. A. Redeker, lid van de Am sterdamse gemeenteraad, sprak. In Belle vue had de Socialistische Werkerspartij eveneens in de avond een bijeenkomst be legd. Haar meileuzen waren: „Voor de vrede, een 40-urige werkweek, verhoging van het levenspeil, en tegen: rassendis criminatie". Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door Henk Gortzak. In Haarlem is de eerste mei dit jaar alleen gevierd door de C.P.N. De federa tie Haarlem van de Partij van de Arbeid heeft besloten de viering dit jaar achter wege te laten mede omdat 1 mei dit jaar op een zondag viel. Het feest van de C.P.N. concentreerde zich in het Concertgebouw. Des morgens waren de kinderen van zes jaar af in de tuinzaal bijeengekomen, waar hen een variétéprogramma en een film werden aangeboden. Des avonds was er een feestelijke bij eenkomst voor de leden van het district Kennemerland. De meirede werd uitge sproken door de heer Harry Verhey C.P.N. De avond werd verder opgeluis terd door een feestelijk programma. In de nacht van zaterdag op zondag wer den op verzoek van een caféhouder te Hen- geveld, gemeente Delden. de bezoekers die ruzie dreigden te maken, door twee wacht meesters der rijkspolitie uit het café ver wijderd. De bezoekers, die onder de invloed van sterke drank waren .keerden zich. e.ch- ter daarna tegen de politie. De wachtmees ters waren genoodzaakt van hun gummi stok gebruik te maken. Het werd ten slotte een complete vechtpartij, waarbij de beide politiemannen op de grond kwamen te lig gen. Het publiek dat zich er mee bemoeide probeerde zich van de gummistokken meester te maken. Een der politiemannen loste toen een schot uit zijn pistool. De kogel trof een zekere W. in zijn voet, die echter niet ernstig werd verwond. In de loop van zondag heeft de rijkspolitie vier man gearresteerd, die aan de vechtpartij hadden deelgenomen. Zij zullen ter zake van verzet tegen de politie voor de officier van Justitie worden geleid. Het de afgelopen dagen in Gent gehou den Benelux-congres heeft een resolutie goedgekeurd, waarin uiting wordt gege ven aan de noodzaak voor een spoedige harmonisering van de landbouwpolitiek tussen Nederland, België en Luxemburg. Het congres, het veertiende dat is geor ganiseerd door het Comité voor Belgisch- Nederlands-Luxemburgse samenwerking, zegt in de resolutie te betreuren, dat niet van het begin af aan met de harmonisatie is begonnen. Het congres drong voorts aan op het vaststellen van redelijke prijzen voor lano- bouwprodukten in die streken, waar de produktievoorwaarden gunstig zijn en het stichten van een gemeenschappelijk fonds waaruit de geringe inkomens in de min der begunstigde gebieden zouden kunnen worden aangevuld. Het congres sprak voorts de wens uit, dat zal worden ge streefd naar een progressieve vrijmaking van het handelsverkeer tussen de Bene- lux-landen. Onder verdenking van het aannemen van steekpenningen is in Tilburg ingeslo ten de 44-jarige gehuwde ambtenaar van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid Van H., woonachtig in Breda. Van H. was belast met controle werkzaamheden op de lonen in bedrijven en verrichtte dit werk sedert zeven jaren. Tengevolge van een onjuiste rangeer beweging is vannacht om twee uur op hel Centraal Station te Amsterdam een diesel locomotief frontaal tegen een elektrisch tanktreinstel gebotst. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doch er ont stond grote materiële schade. De reizigers moeten er rekening mee houden dat vele treinen van andere dan de normale perrons vertrekken zullen. De botsing geschiedde op het tweede per ron west. Eén perronzijde is versperd. Van ochtend omstreeks negen uur was men nog druk bezig met het herstel van de spoor baan en het opruimen van het beschadigde materieel. De treinen die normaal van deze zijde van het tweede perron vertrek ken, starten nu van andere perrons. Van vertraging in het spoorwegverkeer is geen sprake. Prof. dr. G. B. van Albada, hoogleraar in de sterrenkunde aan de gemeente uni versiteit van Amsterdam, wijdt het vol gende in memoriam aan prof. dr. A. Pan nekoek die, zoals ij zaterdag gemeld hebben in V/ageningen is overleden. Het is niet goed mogelijk het zo veel zijdige werk van prof. Pannekoek in en kele zinnen te kenschetsen. Zijn astrono misch wetenschappelijk werk heeft vooral betrekking op twee gebieden: het onder zoek der steratmosferen en dat van de structuur van de melkweg. Op het eerste gebied heeft hij door het zorgvuldig uit werken van de theorie in zijn uiterste consequenties en door het ontwerpen van verfijnde methoden voor de analyse dei- waarnemingen theorie en waarneming dichter bij elkaar gebracht en daardoor veel bijgedragen tot de verdere ontwikke ling van de wetenschap. Het onderzoek van de melkweg heeft Pannekoek's bij zondere belangstelling gehad. Hij richtte zijn aandacht daarbij vooral op de de tailstructuur. Hoewel zijn, in de jaren twintig, ontwikkelde methoden natuurlijk zijn achterhaald, waren zij toch van het grootste belang voor de ontwikkeling van ons inzicht in de structuur en ontwikke ling van ons sterrenstelsel. Historicus Van bijzonder belang zijn Pannekoeks onderzoekingen op historisch terrein. Deze hebben betrekking zowel op de Babyloni sche periode als op de astronomie van de Grieken en van de renaissance. Daarbij schonk hij vooral aandacht aan de samen hang tussen het astronomisch wereldbeeld en de heersende filosofie die weer in ver band wordt gebracht met de gehele struc tuur van de samenleving. Pannekoeks boek „De groei van ons wereldbeeld", dat een overzicht geeft van de ontwikkeling van de astronomie van de vroegste tijden tot heden, is een le vend getuigenis van zijn begrip van de wetenschappelijke ontwikkeling, die hier wordt gezien als vrucht van de arbeid van de in maatschappelijk verband leven de en denkende mens. Op didactisch terrein was Pannekoek er een warm voorstander van. de astronomie meer „levend" te maken, door scholie ren en andere belangstellenden in direc ter aanraking te brengen met de ver schijnselen aan de hemel. Hiervan ge tuigt het door hem geschreven cosmogra- fie-boek en bovenal „De wonderbouw der wereld". Politicus-filosoof Pannekoeks politieke activiteiten hebben vooral betrekking gehad op de theorie van het Marxisme en dan voornamelijk op de filosofische grondslagen daarvan. Hij was een overtuigd aanhanger van de Marxis tische leer van het historisch materialis me, maar dan in een vorm, waarin ook het menselijk denken en traditie werden erkend. Pannekoeks filosofie is niet me- denken als automatisch produkt van een bepaalde maatschappelijke structuur ver schijnen, maar ziet een voortdurende wisselwerking tussen de materiele struc tuur van de maatschappij en de inhoud van het menselijk denken. Zijn filosofie was ook niet absolutistisch maar relativistisch. Dit alles bracht hem in vroegtijdig conflict met het bolsjewisme dat hij als een produkt van het intellec tuele verzet tegen het Russische feoda lisme beschouwde en dat hij voor de ar beidersbeweging van de hand wees. Een principiële kritiek van de bolsjewistische filosofie vindt men in „Lenin als filosoof" dat kort voor de oorlog in het Duits, later ook in het Engels werd gepubliceerd. Pannekoeks afwijzing van het bolsjewis me dateert natuurlijk van veel vroeger. Een belangrijke bijdrage van Pannekoek op dit gebied is zijn geschrift „Marxis me en Darwinisme". Het probleem van de oorsprong van de mens heeft Panne koek nooit losgelaten. De vrucht van een in zijn geschrift „Anthropogenese", waar in hij de ontwikkeling van de mens schetst vanuit drie met elkaar samenhan gende gezichtspunten: de ontwikkeling van het werktuig, van het denken en van de taal. Hij laat zien hoe deze drie een on verbrekelijke samenhang vormen e.n be handelt ze in hun onderlinge wisselwer king. Levensloop Antonie Pannekoek werd op 2 januari 1873 in Vaassen (Gld) geboren. Hij be zocht de h.b.s. in Apeldoorn en studeer de aan de universiteit te Leiden wis- en sterrenkunde, in welke studierichting hij in 1902 promoveerde. Van 1896 tot 1899 verrichtte hij astronomisch-geodetische metingen in dienst van de rijkscommissie voor graadmeting. Van 1899 tot 1906 was hij verbonden aan de sterrenwacht in Lei den. Van dat jaar af tot 1914 was hij in dienst van de sociaal-democratische partij in Duitsland en verbleef hij onder meer in Berlijn en Bremen. In 1916 werd hij privaatdocent aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij de geschiedenis der sterrenkunde doceerde. Van 1918 tot 1925 was hij lector in de sterrenkunde aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam, in 1925 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar en van 1932 tot 1942 was hij daar gewoon hoogleraar. Hij was lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie van wetenschappen. Van zijn hand verschenen vele publikaties. Vandaag is in stilte op Driehuis-Wester- veld gecremeerd het stoffelijk overschot van de heer J. M. van Til, die in Heem stede op de leeftijd van 86 jaar is overle den. De heer Van Til heeft vele jaren een vooraanstaande plaats in het bloembollen vak ingenomen. Als jonge man vertegen woordigde hij de bollenfirma's in de Ver enigde Staten, Frankrijk, Engeland en Italië. Bij de n.v. H. de Graaff en zn. in Lisse werd hij belast met de leiding van de handel en de kwekerij, waarna een benoe ming tot directeur volgde. Vele jaren heeft hij aan dit bedrijf leiding gegeven. Hij maakte er een uitstekende handelsfir ma en kwekerij van. De heer Van Til heeft zijn energie niet alleen aan dit bedrijf gewijd, ook heeft hij zich ingespannen voor enkele vakorgani saties. Onder meer is hij voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren, als mede van de vereniging „De Hyacint" geweest. Ook was hij mede-oprichter van de Copex in Hillegom. Tot aan zijn dood bleef de belangstelling voor het bloembollenvak zeer levendig. De thans overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. 1 In een duinpan in het Westduinpark te Scheveningen, honderdvijftig meter van de Duivelandsestraat is zondag brand uitge broken, naar de brandweer vermoedt ten gevolge van het achteloos wegwerpen van rookgerei. Meer dan duizend vierkante meter be groeiing ging verloren. De brandweer, die was uitgerukt met twee autospuiten, één gereedschapwagen en één commandowa gen, voorkwam met veel moeite, dat het vuur naar de overzijde van het wandelpad oversloeg en was om tien over vijf de brand meester. Advertentie bij de erkende vakhandel met vólleoige garantie van De Technische Unie. volkomen geruisloost vanaf met TECHNISCHE UNIE- In de gemeente Weerselo op de rijks weg Hengelo-Oldenzaal zijn -2 uit Rhei- ne afkomstige Duitsers, toen ze achter een autobus langs de verkeersweg wilden oversteken, door een passerende auto ge grepen en gedood. De Duitsers, de 36-jarige H. F. Mensink en de 32-jarige H. Brühl, behoorden tot een gezelschap, leden en supporters van de „Sportverein Rheine 1920". Deze voet balclub had in Wierden een wedstrijd ge speeld tegen een plaatselijke combinatie en was op de terugreis naar huis. De auto welke de twee mannen aanreed, kwam dwars over de weg te staan en werd weer aangereden door een andere wagen. De aangerichte schade was aan zienlijk. In Den Haag is een vierjarig meisje voor de ogen van haar ouders door een autobus van de Haagse Tramweg Maat schappij overreden. Het kindje zat in een zitje achterop de fiets van haar moeder, terwijl de vader naast haar reed. Op het drukke kruispunt zwenkte de moeder plot seling naar rechts om het achter haar ko mende verkeer doorgang te verlenen. Door deze plotselinge beweging verloor het meisje het evenwicht en viel links van de fiets. De bestuurder van de bus kon niet tijdig meer remmen en overreed het meisje dat op slag werd gedood. De 38-jarige heer C. Bruines uit Mid- denbeemster is in het dorp Kwadijk met zijn bromfiets tegen een auto gereden en dodelijk gewond. De man laat een echt genote en twee kinderen achter. Te Holwierde (Gr.) is een 65-jarige heer B. Weesies, die te voet de provinciale weg overstak, aangereden door een brom fiets. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en overleed in een ziekenhuis te Gronin gen. In Musselkanaal moest de heer E. Wien- dels uit Stadskanaal met zijn auto plotse ling uitwijken voor een oude man, die de weg overstak. De auto botste tegen een 30-jarige bromfietser J. Hoving uit Stads kanaal waarna de auto en bromfietser in het Stadskanaal verdwenen. De drie in zittenden van de auto konden nog tijdig op het droge gehaald worden, doch de heer Hoving is verdronken. Bij een frontale autobotsing op de Zui derzeeweg nabij Schellingwoude heeft de 24-jarige mevrouw J. H. J. Nauwens-Jan- sen uit Amsterdam dermate ernstige ver wondingen opgelopen, dat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Mevrouw N. zat naast haar echtgenoot in de auto die op de linkerweghelft in volle vaart op een uit de tegenovergestelde richting komende personenauto van het echtpaar Grit uit Monnikendam botste. De 27-jarige mevrouw W. J. Grit-Wilhelmus moest in het O.L.V.-gasthuis worden op genomen. De beide bestuurders konden naar huis gaan. De twee auto's werden zwaar beschadigd. Op de rijksweg MaarssenBreukelen is een personenauto op een voor hem rijden de auto gebotst. De 33-jarige bestuurder J. B. uit Amsterdam kwam hierbij om het leven. Een passagier, A.S., eveneens uit Amsterdam, werd zwaar gewond. Onbekenden hebben een bezoek gebracht aan een rusthuis aan de Mathenesserweg in Rotterdam, waar uit geldkistjes 4500 werd gestolen. Men heeft zich door in klimming toegang verschaft. Alle lokali teiten werden doorzocht. Ten slotte heeft men de geldkistjes gevonden en open ge broken. De kistjes werden in de kelder achtergelaten. Daarna hebben de onbeken den nog geprobeerd in het ernaast gelegen wijkverpleeghuis in te breken, maar dit maal zonder succes. De 66-jarige heer U. F. M. Dellaert, directeur van de n.v.luchthaven Schiphol, zal dit vliegveld na veertig jaren dienst verlaten. Op 30 juni a.s. gaat hij met pensioen. Hij zal worden opgevolgd door de bei de adjunct-directeuren, de heren S. de Mul en mr J. C. H. A. van Stapele, die met ingang van 1 juli bij besluit van de vorige week gehouden vergadering van aandeelhouders tot directeur der luchtha ven zijn benoemd. De heer de Mul zal de verantwoorde lijkheid voor het technisch beleid dragen, de heer van Stapele die voor de commer ciële leiding. WEEKRA PPORTKN Temperaturer» ouiten- eD binnenland heden morgen 7 uui Neerslag: laatste 24 uur Het K..NM.I. deelt mede: Tussen een der koud. De komende nacht zal er ech- lagedrukgebied, dat zich uitstrekt van de ter nog plaatselijk nachtvorst voorkomen Noorse kust via de Oostzee in de richting van de Zwarte Zee enerzijds en een hoge- drukgebied boven Engeland anderzijds, stroomde de afgelopen dagen voortdurend zeer koude lucht naar West-Europa. Daar bij kwam in ons land de afgelopen nacht plaatselijk nachtvorst voor, maar de be wolking verhinderde dat de temperatuur Den Helder op normale waarnemingshoogte van twee Ypenburg meter beneden het vriespunt daalde. Vlissingen In de bovengeschetste luchtdrukverde- Eelde ling komen op het ogenblik veranderingen De Bilt van betekenis voor. Door een toeneming Twente van de depressieaktiviteit op de Oceaan, Eindhoven verplaatst het hogedrukgebied boven En- Zd-Limburg geland zich namelijk naar het vasteland van West-Europa. Daardoor gaat de wind Helsinki afnemen en komt er aan de aanvoer van Stockholm koude lucht naar onze omgeving een ein- Oslo de. In verband hiermee wordt het min- Kopenhagen Aberdeen Londen zwaar bew nnw zwaar bew windst. zwaar bew. n zwaar bew w zwaar bew. w zwaar bew. w zwaar bew. wnw zwaar bew. wzw Dinsdag 3 mei Zon op 5.07 uur, onder 20.07 uur. Maan op 11.05 uur, onder 1.32 uur. 4 mei 11 mei 6.43 uur 17 mei 20.55 uur 25 mei 13.27 uur Maanstanden 2.01 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 2 mei Hoog water 7.32 en 20.00 uur. Laag water 3.05 en 15.23 uur. Dinsdag 3 mei Hoog water 8.21 en 20.53 uur. Laag water 3.41 en 16.04 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew. zo regen w onbewolkt n licht bew. w zwaar bew windst. regen z zwaar bew w 8 geheel bew windst. 10 zwaar bew. nno 11 onbewolkt nno 15 nno 17 windst. 15 15 10 11 10 n w onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt zwaar bew n sneeuwbui nno motregen n onbewolkt windst. 10 onbewolkt windst. 18 zwaar bew wnw 12 half bew. windst. 11 half bew. wzw 17 zwaar bew ozo 16 onbewolkt o 16 onbewolkt windst. 10 onbewolkt windst. 16 licht bew. n 16 0,1 0,6 1.1 0,6 0,2 0 1 1 1,1 0,1 0 0,1 0 1,1 0,3 1 0 0 0 0 1 0 0,6 3,6 1,1 0.1 0 1 0 3 0 13 0,3 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2