Geneefse ve ontwapeningsconferentie moet raad schaffen rdaagd, top NA ZEVEN WEKEN SLAGZINNEN Sovjets houden vast aan Kroesjtsjevs bliksemplan, Westen blijft staan op waterdicht controlestelsel Fa. E. DE GRAAFF WERELDNIEUWS Labour moet politiek inzake kernbewapening herzien Apartheid komt eerste dag van Gemenebest-overleg aan orde Boycot Amerikaanse schepen in bijna alle Arabische havens Noodzaak van rechtsbasis onder statengemeenschap is voelbaar Een auto om te hebben 3 Lange adem Eentonigheid Eén troost Zuidkoreaanse minister bekent onder tranen Rhee verkiezing heiligde alle illegale middelen Haven voor oceaanschepen in Oost-Duitsland Roep om blanken in Noord-Rhodesia de <^raatótcel Collectief Europees zvapen zou de Britten nopen tot economische aansluiting bij Europa die lekkere shag in de handige doos 95 ct. Generaal Franco resideert vier weken in Barcelona Congres machtigt tot stopzetting van alle hulp aan de VAR Maarschalk Zaeharov volgt maarschalk Sokolovski op N.S.U. „PRINZ" MAANDAG 2 MEI 1960 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 30 april. Na zeven weken vruchteloos onderhandelen is de Ge neefse ontwapeningsconferentie gisteren tot 6 juni verdaagd. De afgevaardigden van vijf westelijke en vijf communistische landen zijn het in al die tijd maar over één punt eens geworden: te weten, dat zij het op alle punten met elkaar oneens zijn. Er kon de laatste conferentiedag zelfs geen slotcommuniqué af. het westen vond het Sovjet-ontwerp daarvoor, dat gewaagde van ,,een zekere toenadering van bepaalde visies", misleidend. Het tien mogendhedencomité, dat op uitnodi ging van de UNO-assemblee dit gesprek over de onwapening ter hand had genomen, wacht nu tijdens zijn reces op nieuwe direcieven uit competenter Bron. Op de topconferentie die op 16 mei in Parijs begint zullen Kroesjtsjev, Eisenhower, De Gaulle en Macmillan het eens moeten worden over nieuwe in structies, die de ontwapeningsconferentie in het Geneefse paleis der volkeren uit de sfeer der pure propaganda naar die van de zakelijke onderhandelingen moeten trekken. Zo hebben, 1969 jaar nadat de eerste ontwapeningsconferentie ter wereld mis lukte, de onderhandelaars moeten vast stellen. dat ook z i j nog niet in staat zijn de oudste droom der geplaagde mens heid, een wereld zonder geweld, te ver wezenlijken. Die eerste conferentie, een onderonsje van twee Chinese piratenben- des op de Jangtse Kiang, negen jaar vóór Christus, werd ruw verstoord door een derde, die een onverhoedse aanval op het. conferentieschip deed. Zo liep het gis teren in Genève gelukkig niet: glimlachen de Amerikanen en Russen, Britten en Po len, Fransen en Tsjechen, Canadezen en Roemenen, Italianen en Bulgaren, putten er troost uit een beminnelijke afscheids- cocktail, maar alle vriendelijke verzeke ringen van gedelegeerden, dat de confe rentie echt nog niet als mislukt kan wor den beschouwd, verbloemden niet de im passe, waarin zij is geraakt. En dat in een wereld, waarin niet meer Chinese pi raten elkaar met hakmessen, katapults of donderbussen naar het leven staan,- maar een die vandaag of morgen omcirkeld kan worden door het absolute wapen: een aardsatelliet met een H-bom aan boord. Een druk op de knop en alle ontwape ningsconferenties zullen dan op slag over bodig zijn geworden. Zo ver is het gelukkig nog niet. Nadat de conferentie over een detail, het stop zetten der kernproeven, zich anderhalf jaar heeft voortgeworsteld eer er succes begon te dagen, was niet aan te nemen dat een allesomvattende ontwapenings conferentie binnen een paar weken een streep onder de moeilijkheden van de mensheid zou kunnen zetten. Daarbij komt dat deze technische conferentie be gon, vóórdat het terrein van politieke ob stakels was gezuiverd. Ontwapening is niet alleen een propaganda-slogan, maar ook een politiek ruilmiddel. Kroesjtsjev zal voor een Russische concessie inzake ontwapening zeker westelijke concessies inzake Berlijn eisen. De Russische leider zal om zich te handhaven tegen de oppo sitie die er in China, Oost-Duitsland en bij de oude garde van zijn eigen partij tegen zijn ontspanningspolitiek groeit, tastbare resultaten moeten kunnen tonen. En zo'n globale ruil kan alleen op de top worden bedreven. Iedereen in Genève had zich daarom al ingesteld op maanden- mis schien zelfs jarenlange onderhandelingen. De Britse delegatie onder leiding van Ormsby Gore is zelfs tot missie verheven en liet de gezinnen der afgevaardigden overkomen. En de Franse afgevaardigde Jules Moch schertste, dat hij zijn post ge makkelijk voor zijn elfjarige kleinzoon zou kunnen openhouden. De Amerikaanse delegatie kreeg geen chef van gewicht. De advocaat Frederick Eaton mag een scherp jurist zijn maar hij heeft geen enkele in ternationale ervaring. Het Sovjet-blok op de conferentie werd daarentegen wel de- geliik door een diplomatiek kanon van zwaar kaliber ten aanval geleid: Valerian óorin, de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken. Dat blok heeft het Russische plan voor algemene en volledige ontwapening bin nen vier jaar aangeprezen met geweldige hardnekkigheid en eentonigheid. Dat was het principe, dat het Westen moest aan vaarden en dag-in dag-uit hebben de ge delegeerden van het Sovjet-blok daarop ge hamerd met. een ijver, die de westelijke afgevaardigden tot wanhoop en uiterste verveling bracht. Soms lieten zij even af om andere stokpaardjes te berijden: be loof in geval van oorlog geen kernwapens te gebruiken, verbied kernwapens en ver nietig de voorraden ervan, en vooral: li quideer alle buitenlandse bases. Maar dan vielen de mokerslagen weer op het oude punt. Als het Westen zich bindt aan het principe van algemene en volledige ont wapening binnen vier jaar is alles voor elkaar. Ér werd ook nog een klein propa- ganda-valletje gezet. Als het Westen geen algemene en volledige ontwapening wenst, is het Sovjet-blok bereid om een gedeel telijke ontwapening te bespreken, maar dat boemanspak weigerde het Westen uiteraard aan te trekken. Tegenover dat op algemene principes be rustende Sovjet-plan stelde het Westen een ander plan en een ander slagwoord. Het plan: een gedetailleerd schema in drie be drijven (maar zonder tijdslimiet) voor het geleidelijk terzijde leggen van conventio nele en kernwapens en het verminderen van troepensterktes, het verbieden van ruimtevaart voor niet-vredelievende doel einden, het nemen van maatregelen tegen verrassingsaanvallen en bovenal het in stellen van een internationale ontwape ningsorganisatie, die iedere stap van deze ontwapening moet controleren en inspec teren en ten slotte binnen het kader van de UNO de wereldvrede moet gaan bewa ren, wanneer de ontwapende staten nog slechts over politie of militie beschikken. Dat in het kort was het plan. Het weste lijke slagwoord was: verificatie, een vriendelijk woord voor controle en inspec tie, woorden, die de Russische obsessie van spionage zouden kunnen prikkelen. Dat woord verificatie beheerste alle argumen ten van het Westen, dat wel zijn wapens wil neerleggen, maar alleen wanneer het er absoluut zeker van is dat de andere partij het ook doet. Tegenover de Sovjets die schijnbaar de knoop willen door-hakken met hun snelle plan, maar in feite slechts algemene „principes" aangenomen willen zien, eis te het Westen dus daadwerkelijke maatre gelen. Die standpunten, en ik laat hier alle gecompliceerde technische meningsver schillen terzijde, bleken onoverbrugbaar, al vond de slimme Jules Moch een voor allen aanvaardbare algemene formule: „geen ontwapening zonder controle, geen controle zonder ontwapening". Er is één troost, op de conferentie omtrent het stop zetten der kernproeven, waar de Sovjets ten slotte de westelijke methodiek van concrete maatregelen zijn gaan volgen, hebben zij óók eerst maandenlang om de aanvaarding van het principe van een on gecontroleerd verbod gevraagd. SEOEL (UPI) De Zuidkoreaanse mi nister van Binnenlandse Zaken, Isjoi In Kyoe is in huilen uitgebarsten toen hij be kende dat de verkiezingsuitslagen waren vervalst. „Ik had nooit gedacht dat de we reld zo snel zou veranderen," zei hij hui lend tot zijn ondervragers. Tsjoi. die aftrad kort nadat de verkie zingen in Masan resulteerden in bloedige onlusten, bekende dat hij alle onder hem dienende ambtenaren had gezegd dat hij „elke overtreding van de wet, die tot de verkiezing van Syngman Rhee en Lee Ki Poeng zou leiden, door de vingers zou zien." Tsjoi bevindt zich nog in hechtenis maar technisch kan hij niet gearresteerd wor den, tot. de Nationale Vergadering waar van hij lid is. daartoe toestemming geeft. „In overeenstemming met het kabinets besluit gaf ik alle regeringsfunctionaris sen opdracht een campagne voor Rhee en Lee te voeren," vertelde hij. Tsjoi ont bood burgemeesters, dorpshoofden, politie hoofden en andere plaatselijke functiona rissen en gaf hen opdracht ervoor te zor gen dat kandidaten van de liberale partij zouden worden gekozen. (Reuter-AFP) Studenten te Seoel heb ben een resolutie aangenomen waarin wordt verzocht om het aftreden van de kens en professoren die hun aanstelling hebben gekregen door samenwerking met de regering van ex-president Rhee. De stu denten eisen voorts ontbinding van de na tionale studentengarde die werd opgericht voor regeringsbetogingen. BERLIJN (Reuter) In tegenwoordig heid van de Oostduitse partijsecretaris Walter Ulbricht is zaterdag in Rostock de eerste lading gelost in de in aanbouw zijn de haven voor overzeese handel. Oost- Duitsland bezat, na de verdeling van Duitsland in 1945, geen grote haven voor oceaanschepen meer. Als de nieuwe haven in 1965 klaar is, hoopt Oost-Duitsland zich voor een groot deel onafhankelijk te kun nen maken van de Westduitse havens. Walter Ulbricht drong bij de openings plechtigheid nogmaals aan op het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen de landen rond de Oostzee. KITWE (UPI) De minister van Open bare Werken in Noord-Rhodesia, Rex Lan ge, heeft aangedrongen op een snelle uit breiding van de immigratie van Europea nen in de federatie om een tegenwicht te vormen tegen het, Afrikaanst nationalisme. De aan immigranten ten stellen eisen die nen van tijd tot tijd herzien te worden, zei hij, om te verzekeren dat de federale regering in verantwoordelijke handen blijft. Wij kunnen niet toestaan dat de fe deratie ineenstort. Wij en Zuid-Afrika zijn het laatste bolwerk van westelijke bescha ving in Afrika. (Van onze correspondent in Londen) De Britse oppositieleider Hugh Gaitskell is zondagavond, op een rumoerige 1 mei vergadering in zijn kiesdistrict Leeds, waar ant.i-kernbombetogers hem voortdurend in terrumpeerden fel van leer getrokken tegen degenen, vooral in links-socalistische kring die hem ervan beschuldigd hebben, het Lagerhuisdebat over de kernraketten te hebben ontlopen om de omzwaai van de partijleiding te cmoufleren. Niets is minder waar, aldus Gaitskell. De partij heeft zich nooit voor onbepaalde tijd vastgelegd op een onafhankelijk Brits kernwapen. De huidige moeilijkheden in de Labour- partij komen voort uit het feit dat de socia listen nog vasthielden aan een zelfstandig Brits afschrikwapen. op het ogenblik dal de Britse regering, door harde noodzaak gedwongen, besloot niet langer deel te nemen aan de internationale rakettenwed- loop. Labour achtte echter een zelfstandig Britse kernraketten vooral gewenst met het oog op de vrees dat de Verenigde Sta ten op een goede dag zouden weigeren zelf vernietiging te riskeren terfwille van Europa. Thans zal Labour zijn kernbompolitiek grondig moeten herzien, maar Gaitskell waarschuwde daarbij niet te ver te gaan. Er is geen sprake van dat de Labourpartij pacifistisch of neutralistisch zou worden en hij verzette zich dan ook tegen een zijdige kernontwapening, welke door een belangrijk gedeelte van de socialistische beweging wordt geëist. De enige oplossing, aldus Gaitskell. is gemeenschappelijke, gecontroleerde ont wapening. Alle andere maatregelen zijn levensgevaarlijk. Vandaar dat Gaitskell zich achter de NAVO plaatst. Hij gaf ech ter toe dat de V-bommenwerpers over vijf jaar verouderd zullen zijn en dat een op lossing van het vraagstuk verre van ge makkelijk is. Het denkbeeld van de regering is voor taan de allernieuwste Amerikaanse raket ten te kopen, maar niemand kan met zekerheid zeggen of zij de produktiefase zullen bereiken en welke voorwaarden er aan verbonden worden. Daarnaast is er het vage denkbeeld om gezamenlijk met andere Europese landen, met name die van de Westeuropese Uni. een raket, te bouwen. Vele socialisten voelen hier niets voor, omdat weigeren met West-Duitsland in zee te gaan. Indien Londen tot een collec tief Europees kernwapen mocht besluiten, zou zulks vérgaande politieke gevolgen met zich kunnen meebrengen. Het zou dan uitgesloten lijken, dat de Britten zich nog langer economisch afzijdig van Europa houden. Advertentie Van onze correspondent in Londen) Het probleem van de Zuidafrikaanse apartheid zal zo goed als zeker ter sprake komen op de conferentie van premiers van het Britse gemenebest, welke dinsdag in Londen begint en twee weken zal duren. Abdoel Rahman, de premier van de fe deratie van Malaya, zal de kwestie onmid dellijk op de openingsdag aanroeren. Hij wordt daarbij gesteund door premier Neh- roe van India en dr. Nkroemah van Gha na. Op het ogenblik wordt nog in het mid den gelaten of het probleem formeel ter tafel dient te worden gebracht of dat de deelnemers aan de conferentie er zich al leen achter de schermen mee zullen bezig houden. Sommigen zijn bevreesd de Zuid afrikaanse regering voor het hoofd te sto ten, maar het kan zeer wel zijn, dat de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Eric Louw, die dr. Verwoerd ver vangt, juist de zaak openlijk zal willen be handelen teneinde op de conferentie het standpunt van Zuid-Afrika uiteen te zet ten. Ten slotte heeft premier Macmillan in zijn moedige rede in het parlement van Kaapstad de kat de bel aangebonden. Het zou echter volkomen in strijd zijn met 'net karakter van het Gemenebest, waar men ondanks alle tegenstellingen elkaar eer biedigt, om van het. Zuidafrikaanse pro bleem een conferentieconflict te maken. Ook Nehroe voelt er niets voor om Zuid- Afrika openlijk in staat van beschuldiging te stellen. Er zijn talrijke onderlinge moei lijkheden in het Gemenebest, maar op con ferenties als deze tracht men elkaar te ontzien en naar gemeenschappelijke grond te zoeken. Daartegenover staat de mening van hen, die terwille van het voortbestaan van het steeds groeiende Gemenebest, dat hoe langer hoe meer als los zand aan el kaar dreigt te gaan hangen, aandringen op de formulering van democratische be ginselen, speciaal ten aanzien van ras en kleur als bindmiddel voor de toekomst. In elk geval wil de Britse regering trach ten op kalme manier een oplossing te vin den voor de Zuidafrikaanse crisis. In krin gen van de conferentie wordt het betreurd, dat dr. Verwoerd niet. aanwezig kan zijn, omdat hij als toeschietelijker wordt be schouwd dan Louw. Van betekenis is het geen Paul Sauer, de Zuidafrikaanse mi nister voor grondbezit, die thans het ka binet presideert, zaterdag in een televisie interview heeft verklaard, namelijk dat hoewel Zuid-Afrika blijft vasthouden aan apartheid, de toepassing ervan zal worden gewijzigd. Het verluidt, dat Louw dit op de Londense conferentie zal herhalen. Sauer zeide verder, dat de Zuidafrikaanse regering bereid is om een apparaat voor raadpleging van de „zwarte meerder heid" te scheppen. Hij sprak ook over een versnelling van de politiek-economische ontwikkeling van de afgezonderde zwarte gebieden en de eventuele verrijzenis van onafhankelijke staten van inheemsen, bin nen de Unie van Zuid-Afrika. Deze speech volgde spoedig na het ontslag door Ver woerd van generaal Rademayer, de po litiechef, die verantwoordelijk was voor het brutale optreden tegen de negers. Op positieleider Gaitskell verklaarde zondag avond dat de naam Gemenebest een be spotting zou zijn, indien de conferentie zou zwijgen over de Zuidafrikaanse kwestie. Alle deelnemers aan de conferentie zijn thans in Londen aangekomen. Studenten demonstreerden tegen Louw, toen hij op het vliegveld arriveerde. Minister Selwyn Lloyd, die hem kwam begroeten, moest een omweg maken om hem te bereiken. Ook voor zijn hotel weid door enkele hon derden tegen de apartheid betoogd. Louw weigerde enige verklaring af te leggen. Nehroe bracht zondag een bezoek aan de herstellende Aneurin Bevan in diens boerderij en ging later naar zijn andere grote vriend Lord Mountbatten, chef van de Britse defensiestaf. Louw en Sir Roy Welensky, de premier van de Centraal- Afrikaan.se Federatie, dineerden met Mac millan op het landgoed Chequers en over nachtten daar. Robert Menzies, de pre mier van Australië, lunchte met Sir Win ston Churchill op diens landgoed Chart- well. BARCELONA (Reuter-AFP) Gene raal Franco, het Spaanse staatshoofd, is voor een bezoek van vier weken in Bar celona aangekomen. De Spaanse regering hecht veel belang aan het bezoek, dat het eerste sinds 1957 is. Barcelona, de voor naamste haven en de op een na grootste stad van Spanje, wordt tijdelijk de zetel van de regering. Onder andere zullen de achttien leden van het kabinet daar bij eenkomen, terwijl er ook een speciale ver gadering van de Cott.es het parlement op het programma staat. Voorts zal Fran co de tweejaarlijkse nationale kunstten toonstelling openen, die dit jaar in Barce lona in plaats van in Madrid wordt ge houden. Honderdduizenden toeschouwers juich ten Franco toe, toen hij in een open auto door de straten reed. Volgens waarnemers was de ontvangst gunstiger dan bij vorige bezoeken. Vrijdag was geprobeerd onder de arbei ders van Barcelona een betoging tegen Franco op touw- te zetten, maar zij ont moette weinig enthousiasme. Franco heeft zijn intrek genomen in het paleis Pedral- bes. (UPI) Koning Hoessein van Jordanië is uit Marokko in Madrid aangekomen voor een bezoek van een week aan Spanje. De koning zal na zijn verblijf in Madrid naar Ethiopië vertrekken voor een offi cieel bezoek aan keizer Haile Selassie. CAIRO (UPI) Ruim 24 uur na de af kondiging is te Cairo verklaard, dat de boycot van Amerikaanse schepen in vrij wel alle Arabische havens volledig van kracht is geworden. Een woordvoerder van de Arabische vakbondsfederatie, wel ke de boycot heeft georganiseerd als re presaille voor de boycot van de „Cleo patra" door Newyorkse havenarbeiders, verklaarde dat men vastbesloten is de actie door te zetten, en dat de Arabische havenarbeiders niet zullen zwichten voor dreigementen dat Amerika zijn economi sche bijstand zal stopzetten. In het Congres is een motie aangeno men, die de Amerikaanse regering mach tigt zijn hulpverlening aan de Verenigde Arabische Republiek stop te zetten. De V.A.R.-politiek in het Suezkanaal, met betrekking tot schepen en ladingen voor Israel, is door een meerderheid in de Senaat afgekeurd. Senator Fulbright heeft verklaard dat de motie ingegeven was door „pro-Israelische pressiegroe pen", maar zijn betoog vond te weinig geloof om succes te hebben. Een amen dement van Fulbright dat de motie zou neutraliseren werd afgekeurd door de se natoren Keating en Douglas, die stelden dat het optreden van Nasser ten aanzien van het Suezkanaal een rechtstreekse be dreiging van Amerikaanse belangen is. CAIRO (Reuter) President Nasser heeft zaterdag bij de opening van de eco nomische conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen te Cairo gezegd, dat de Amerikaanse autoriteiten wel bijzonder laks zijn geweest tegenover de weigering van de Amerikaanse havenarbeiders om het Egyptische schip „Cleopatra", dat in de haven van New York ligt, te lossen. „Het. lijkt wel of ze in Washington onder zionistische druk staan", aldus Nasser, die erover klaagde, dat Eisenhower zich niet veel aantrekt van de rechten van de Ara bieren in Palestina en alleen maar aan dacht heeft voor de eis van Israel voor vrije vaart door het Suezkanaal. Maar deze vaart is geen zaak van leven of dood zoals het Palestijnse vraagstuk, aldus Nasser. „Wij zijn geen groot land en kunnen de V.S., die een wereldmacht zijn, economisch niet veel kwaad doen, maar wij verdedigen onze rechten en on afhankelijkheid", zo zei hij. MONTREAL (Reuter-AFP) Leden van de I.L.A., de „International Long-Shore- mens Association", zijn vrijdag in de ha ven van Montreal langs de posten naar het Arabische schip „Ster van Assoean" gelopen en hebben het gelost. De posten waren uitgezet door de internationale bond van zeelieden uit protest tegen de boycol van Israels scheepvaart door de V.A.R. De internationale bon van zeelieden is donderdag uit het Canadese vakverbond gestoten. Het internationale verbond van Arabi sche vakverenigingen heeft thans besloten de onder Canadese vlag varende schepen niet te boycotten, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, aldus meldt radio-Cairo. MOSKOU (UPI) De vroegere com mandant van de Russische troepen in Oost- Duitsland, maarschalk Matvei Zaeharov, is benoemd tot chef van de generale staf, als opvolger van maarschalk Vasili Sokolovski, die met pensioen gaat. aldus is in Moskou vernomen. Zaeharov, een vijf-sterren generaal en lid van de Opperste Sovjet, trad in 1917 toe tot de bolsjewistische partij en nam deel aan de bestorming van het Winter paleis. De revolutie betekende het begin van een militaire carrière voor de thans 62-jarige Zaeharov, wiens eerste betrek king monteur was. Ze doen maar Daar heb je weer zoiets. Niels blijft ons bespaard. Langzaam maar zeker wordt onze we reld aan gruzelementen gebroken. De boel stort in. In die verloren rampspoed geboren. Daar begon het mee. Vervolgens het luidruchtig ontwaken van Azië en Afrika. Het blanke ras tegen de muur gedrongen. Daarna goeie, ouwe Syng man Rhee, door schavuiten weggejaagd. De burgemeester van Sleen ontslagen. En nu, op de top van dit alles: het jacquet in on genade: Prinses Margaret en haar aan staande man hebben nadrukkelijk doen weten, dat niemand van de bruiloft behoeft weg te blijven omdat zijn jacquet niet meer past of omdat de jacquettenverhuur is uit verkocht. Daar gaat: onze wereld, vrienden. Af braak, diggels en puin, dat is het. wat het is. Ik voelde het al aankomen toen ik de laatste man was die, bij ons in de stad, nog een m.atelootje droeg. Waar zijn die lekker-warme slobkousen gebleven? Toen kwamen de puntjesboorden. Het werd helemaal griezelig toen presi dent Truman zich in een gekleurd hemdje liet. fotograferen en premier Ben Goerion zich vertoonde in Schillerkraag. En nu dus het. jacquet. Alleen dominee. Zandt draagt die nog. Eisenhower en De Gaulle, Fidel Castro en Kroesjtsjev hebben er niet eens meer een. Zelfs niet in de mottenballen. Is dat geen verdrietige gedachte? Ze doen maar tegenwoordig. Je ziet mensen met een keurige naam, een goede positie en om een wat on eigenlijk beeld te gebruiken een stam boom die klinkt: als een klok, met open hemden en korte broekjes op 't. land, het water en in de lucht hun spelletjes spelen; er is geen mooi, glanzend hoog boord meer bij. Had mijn overgrootxmder m.oeten be leven. denk ik ivel eens. Het leven zou voor hem ondragelijk geweest zijn. En nu dus het jacquet. Wég, die fijne lakense, lange panden. Weg, die keurige grijze streepjesbroek. Ze doen maar tegenwoordig, en dat nog wel op vorstelijke indicatie. En ik heb nog zo'n keurigje. Helemaal goed nog. Geen rafeltje en geen vlekje. Vierendertig jaar oud pas, zesmaal uitgelegd, nog helemaal fraai. Die hangt dan dus nu maar nutteloos in de kast.. Die heeft mij in 1926 honderdvijftig gulden gekost. Toe maar, het kan niet op. Zal ik. Ti eens wat zeggen? Er komt nog eens een tijd, dat wij in badpak ter bruiloft gaan. Want de ont luistering gaat. al maar voort. Panama's en knoopjesschoenen zie je ook niet meer. Onze wereld gaai te gronde. Éérst ontwakend Afrika, dan het jacquet en zo maar voort naar de ondergang. Het zijn bittere lijden, vrienden! Elias Advertentie UW DEALER Koninginnewen; 44 - 48 - Telefoon 13609 Haarlem Overval. Ongeveer tachtig trotskisten, on der wie dertig vrouwen, zijn vorige week het dorp Sinzwe in Midden-Birma binnengevallen en hebben daar zestig dorpsbewoners met zwaarden gedood, aldus heeft de Birmaanse regering be kendgemaakt. De militaire politie heeft een achtervolging ingezet. Geneesmiddel. Volgens twee Amerikaanse geleerden is met een nieuw middel, fu- roxone, genaamd, snelle genezing te verkrijgen van bacillaire dysenterie. Zij zijn bij hun proefnemingen gehol pen door Egyptische artsen. Gepast. Premier Harold Macmillan is za terdag geïnstalleerd als kasnelier van de universiteit van Oxford. Hij be loofde in zijn installatierede het roem rijke college niet in verlegenheid te zul len brengen door ongepaste activileil Macmillan. gehuld in rijke gewaden van zwart en goud. zei in het Latijn zich er wel bewust van te zijn dat het besturen van een universiteit niet zijn taak is. „Ik laat dat graag over aan hen die daartoe bevoegd zijn," al dus Macmillan. De premier volgt wij len Lord Halifax als kanselier voor het leven op. Breuk Colobia heeft besloten zijn diplo matieke betrekkingen met de Domini caanse Republiek te verbreken, omdat de autoriteiten van laatstgenoemd land steun hebben verleend aan Castro Leon en andere Venezolanen om door te kun nen dringen op Colombiaans grondge bied en de recente opstand tegen pre sident Betancourt te kunnen voorberei den. Beslag. Een vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena is vorige week op het vliegveld van Bei roet in beslag genomen. Volgens een woordvoerder van de Sabena volgde de inbeslagneming op het besluit van de Belgische maatschappij alle samenwer king met de nationale luchtvaartmaat schappij van Libanon te verbreken. Herstel. Van de 9.500 Marokkanen, die ver- lammings- en andere ziekteverschijnse len vertonen, nadat zij in de herfst van het vorig jaar ondeugdelijke spijsolie een mengsel van machine- en olijf olie gegeten hadden, zijn er 1790 vol ledig hersteld. Dit heeft de Canadese arts Max Hcrvé Desmarais. die de lei ding heeft van de groep artsen die deze Marokkanen behandelt, meegedeeld. Luchthaven. Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken hebben zater dag het nieuwe stationsgebouw van de luchthaven Kastrup officieel geopend. Langs lange gangen die naar alle zijden uitstralen kunnen tegelijkertijd 24 \lieg- tuigen hun passagiers en vracht opne men of debarkeren. De kosten van bouw en inrichting bedragen ruim tachtig miljoen gulden. Dik. Volgens de Russische expeditie naar het zuidpoolgebied welke het vorige jaar van de basis Mirny vertrok, ligt zestig percent van de harde onderlaag in het centrum van het continent ge lijk met het zeeniveau of eronder. De gemiddelde dikte van het ijs in het cen trum van het continent is veel groter dan tevoren was geschat, ongeveer 3.300 meter Aanslag. De Italiaanse regering heeft de vorige week het eerste deel van een „Wie is wie der belastingbetalers" ge publiceerd. een handboek ten dienste van belastingbetalers en de publieke verontwaardiging. Een ieder die een jaarinkomen geniet van boven de vijf miljoen lire komt in dit boekje voor, met naam en toenaam, opgegeven inkom sten. daarvoor te heffen belasting, als mede geschatte inkomsten, en de op grond daarvan geschatte definitieve aanslag. Meevaller. In het tussen 1933 en 1939 te Neurenberg door de nazipartij gebouw de complex, waar Hitier zijn Landda gen belegde en de partij het middel punt legde van zijn activiteiten, is za terdag brand uitgebroken. Het toneel van zovele partijdagen en tentoonstel lingen ligt verwaarloosd en grote de len ervan worden gesloopt, om ruimte te maken voor een nieuwe woonwijk. De brand werd daarom niet als een te genslag beschouwd. Spionage. Een functionaris van het Indi sche ministerie van Buitenlands Zaken is, naar in Nieuw Dehli verluidt, van zijn post ontheven op de verdenking dat hij spionage-activiteiten bedreef voor communistisch China. Tijdens het be zoek van premier Tsjoe En Lai van communistisch China zou zijn gebleken, dat de Chinezen hun argumenten fra seerden op geheim materiaal van de Indische regering.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3