LINOLEUM K Wat doen voormalige priesters? LINOLEUM KROMMENIE v. DUIVENBODEN Traditioneel kindercorso in Hillegom Drie dagen groot muziekfeest Kleinkunstconcours met acht nummers Nieuwe reizen van Tsjoe En Lai Floriade-koets woensdag in ons land Agenda voor Haarlem en de IJmond MAANDAG 2 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In iedere stijl van wonen past past Kerkelijk Leven UIT STAD EN STREEK INTERIEURVERZORGING Jaarvergadering van HGB Af zwemfeest in Haarlem van „De Watervrienden" Drukbezochte receptie op het raadhuis Gezellig feest in Hoofddorp Herdenkingsdienst Gevarieerd programma op Koninginnedag Rustige feestviering Etalage-zoekwedstrijd Jurgens kandidaat voor de Olympische ploeg Nederland tegen Zweden Twee duinbrandjes Velsen-IJmuiden Beverwijk Advertentie Waar blijven de rooms-katholieke pries ters die hun religieuze roeping opgeven en hun kerk verlaten? Volgens een groep voormalige priesters, die nu als predikan ten en gemeenteleden in de hervormde kerk van Frankrijk dienst doen, treedt een klein aantal toe tot andere kerken maar de meerderheid lijkt afkerig te zijn van enigerlei betrekking met de een of andere kerk. De voormalige priesters, die onlangs te Sête (Hérault) bijeenwaren, wijzen erop, dat nauwkeurgie voorlichting uiterst moei lijk is te verkrijgen, maar dat sedert het einde van de Tweede Wereldoorlog tussen duizend en tweeduizend priesters de rooms-katholieke kerk in Frankrijk heb ben verlaten. Zij toonden aan, dat zelfs een groter aantal in hetzelfde tijdvak het priesterschap had opgegeven in Italië, en een klein aantal in Spanje. De conferentie te Sête, die door onge veer twintig voormalige r. k. priesters werd bijgewoond, was bijeengeroepen door vooraanstaande Franse hervormde figuren teneinde de vraagstukken onder ogen te zien, die zich voordoen bij de hulp aan voormalige priesters die zich aan hun nieuwe leven moeten aanpassen. Functio narissen van de Franse hervormde kerk zeggen, dat meer dan veertig voormalige priesters tot de hervormde kerk van Frankrijk zijn toegetreden hetzij als voor gangers hetzij als gemeenteleden. Ook zijn twaalf oud-priesters werkzaam in andere protestantse kerken, terwijl weer anderen zijn toegetreden tot de orthodoxe kerk of tot de oud-katholieke kerk. De conferentie te Sête heeft stappen on dernomen om betere coördinatie te be werkstelligen bij het oplossen van de pro blemen van voormalige priesters uit Ita lië en Spanje, die hun toevlucht zoeken in Frankrijk. Op verschillende punten zijn centra gesticht voor de ontvangst van voormalige priesters. De conferentie werd eveneens bijge woond door pasteur Pierre Bouguet, pre sident van de landelijke raad van de her vormde kerk van Frankrijk; pasteur Jac ques Babut, algemeen secretaris van de hervormde kerk; en pasteur Marcel Pra- dervand, secretaris-generaal van de We reld Alliantie van Hervormde en Presby teriaanse Kerken. Wercldvluchtelingen.jaar „Newsletter", orgaan van de afdeling Interkerkelijke Hulp en Dienst aan Vluch telingen van de Wereldraad van Kerken, geeft in een „speciaal promotie-nummer" een indrukwekkende opsomming van mid delen waarmee men alsnog in de laat ste weken van het Wereldvluchtelingen- jaar op betrekkelijk eenvoudige wijze geld bijeen kan brengen. In deze „Promo tion Catalogue" worden niet minder dan tachtig (in ons land bekende en onbeken de) ideeën aan de hand gedaan. Ook wordt in een aantal voorbeelden vermeld wat met betrekkelijk kleine bedragen al in de verschillende landen voor de gezin nen der vluchtelingen kan worden gedaan. De tot dusver onbekende ideeën werden bijeengebracht door knipsels uit rapporten van landelijke comité's en bureaus van het Wereldvluchtelingenjaar in meer dan vijftig verschillende landen. Het blad wijst erop, dat het Wereld vluchtelingenjaar, hoe geslaagd 't ook mo ge verlopen, het vluchtelingenprobleem niet zal oplossen. Voor elke honderd men sen, die geholpen worden zullen er dui zend in de plaatskomen die nog hulp ont beren. Voor dezen kan de onvermijdelijk afnemende algemene belangstelling bij bij het einde van het vluchtelingenjaar be tekenen, dat zij nimmer de hulp, die zij nodig hebben, zullen ontvangen. Dat kan alleen maar gebeuren wanneer er speci ale pogingen in het werk gesteld worden om deze zaak bij voortduring onder de aandacht van het grote publiek te bren gen. Zuid-Afrika Na de tragische gebeurtenissen in Zuid- Afrika heeft de Wereldraad van Kerken, naar de secretaris-generaal dr. Visser 't Hooft te Genève heeft medegedeeld, de acht bij de Wereldraad aangesloten Zuid- afrikaanse kei-ken telegrafisch verzocht te willen berichten over de door deze kerken ter plaatse ondex-nomen stappen. Deze be scheiden moeten het de leidende functio narissen van de Wereldraad mogelijk ma ken, na ruggespraak, met de Zuidafrikaan- se kerken, te beslissen, op welke wijze de Wereldraad het meest doelmatig kan bijdragen tot het overwinnen van de cri sis in Zuid-Afrika en tot de verzoening van de tegenover elkaar staande partijen. Op het verzoek aan de Zuidafrikaanse kerken vogt de verzekering, dat de We reldraad zich in gedachten en in het ge bed met hen verbonden voelt. De eerste antwoordbrieven zijn voor Pasen al bij het algemeen secretariaat te Genève binnen gekomen. Vele kerken in andere delen van de wereld hebben de Wereldraad per brief of per telegram verzocht, om via de ker kelijke instanties in Zuid-Afrika waarmee hij in contact staat, een vreedzame en rechtvaardige oplossing van het Zuidafri kaanse vraagstuk te bepleiten. Tehuis voor zeelieden Binnenkort zal in Hamburg een tehuis voor Nederlandse zeelieden worden ge opend. Dank zij de goede samenwerking tussen de Hamburgse initiatiefnemers en de Nederlandse zeemanscentrale èn dank zij de financiële steun van de Stichting Zeemanswelzijn kon dit ideaal, waarvoor reeds lang plannen bestonden, worden ver wezenlijkt. Vlakbij de „Landungsbrücken" de cen trale Hamburgse aanlegsteiger, zijn enke le winkelruimten en een woning gehuurd. De winkelruimten worden verbouwd en in gericht als recreatiecentrum voor de zee lieden, de woning is bestemd voor vica ris Pettinga, voorganger van de jonge Ne derlandse gemeente in Hamburg. Deze zal de leiding van het huis en de zorg voor de zeelieden in de meest brede zin van het woord tot taak krijgen. In het tehuis zal elke zeeman hartelijk welkom zijn. In de statuten van de Hamburgse „Vereni ging Nederlands Zeemanstehuis" is zelfs het recht van de zeelieden op het huis vastgelegd. Enigszins misleidend werd de oprich ting van dit tehuis onlangs door enkele Ne derlandse dagbladen in verband gebracht of althans in één adem genoemd met de bouw van een Noors zeeliedenhotel, een project van enige miljoenen. Het Neder landse tehuis is „iets" bescheidener van opzet en zal geen hotel-accommodatie heb ben, maar het hoopt een trefpunt voor Ne derlandse zeelieden te worden en zich straks in hun levendige belangstelling te kunnen verheugen. Nieuws in het kort Wethouder W. C. Bakker met vakan tie. De wethouder van financiën, perso neelszaken en volksgezondheid te Haarlem, de heer W. C. Bakker, zal wegens vakantie in de maand mei geen spreekuur houden. Geen spreekuur. Wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler van Bloemendaal, is dins dag 3 mei verhinderd spreekuur te houden. Advertentie ALLE DESSINS UIT VOORRAAD BIJ GED. OUDE GRACHT 108 - 110 - TELEFOON 17165 Jubilerende voorzitter Roggeband werd hartelijk gehuldigd De heer A. W. Roggeband, die 25 jaar bestuurslid is van de Haarlemse Cricket bond, is zaterdag tijdens de jaarvergade ring op uiterst hartelijke wijze gehuldigd. Vice-voorzitter H. Thon, zowel als de op richter en erelid van de HCB, mr. F. A. Davidson, wezen in hun toespraken op het vele belangrijke werk dat de jubilaris in het belang van het cricket in Haarlem had gedaan. De HCB immers is niet al leen een Bond waarin oudere cricketers zich thuis voelen, maar vooral ook een bond waarin jeugdige talenten zich kun nen ontplooien. De heer Thon overhandig de de heer Roggeband namens de be stuursleden en ereleden een passend ge schenk. Rood en Wit's voorzitter, de heer J. van Baasbank, roemde vooral het sta tistische werk van de jubilaris. Hij deed zijn woorden van hulde vergezeld gaan van een cricketboek. De agenda van de vergadering werd vlot afgewerkt. De nadruk viel op het toernooi voor de Haarlemse middelbare scholen en mulo-scholen, dat zal worden gehouden op 3, 4 en 7 juni, en op de plan nen voor de viering van het 50-jarig be staan van de HCB in 1961. Er wordt ge dacht aan een wedstrijd van de oudere garde, de uitgifte van een jubileumboekje en een wedstrijd van het Haarlems elftal tegen de Flamingo's. Het bestuur werd in zijn geheel herko zen. Het bestaat uit: A. W. Roggeband, voorzitter, H. Thon, vice-voorzitter, N. F. Allan, secretaris, H. Lokman, penning meester, Th. Koot, wedstrijdleider, en P. Maas, commissaris. De competitie begint op 14 mei. In Haarlem is zondag het 1 mei afzwem- feest van de Haarlemse Zwemvereniging „De Watervrienden" gehouden. Na het openings woord van de voorzitter P. van Lieshout be gonnen de 104 meisjes en jongens aan hun zwemproef. Gelijkertijd zwommen 59 deel nemers voor hun diploma „geoefend zwem mer". Na een demonstratie kunstzwemmen door een groepje jeugd onder leiding van mej. A. Cohen konden de 16 kandidaten voor het eerste vaardigheidsdiploma aan de slag. Daarna streden de jongeren van Haarlem en IJmuiden op de diverse zwemnummers. Deze zeer geslaagde middag werd besloten met het altijd weer levendige golvenbad. De uitslagen waren: 33 1/3 m schoolslag meisjes: 1 H. Kedde 29 sec.; 2 T. Kedde 30 sec.; 3 F.. Stuut 30.4 sec. 33 1/3 m schoolslag jongens: 1. B. Krom 29.2 sec.; J. Cornet 30.2 sec.; K. Blok 31.1 sec. 66 2/3 m. borstcrawl meisjes: 1. T. Kedde ">4 sec.; 2. E. Stuut 55.2 sec.; M. de Gooier 1.2.0. 66 2/3 m. borstcrawl jongens: 1. B. Brendel 48.2 sec.; 2. D. Wullaarts 50 sec.; 3. M. Kracht 50.3 «ec. 100 m. schoolslag jongens: 1. F. Kingma 1.38 sec.; 2. B. Brendel 1.42 sec.; 3. C. Gerben 1.44.2 sec. 100 m. borstcrawl meisjes: 1. T. Kedde 1.31.0 sec.; 2. E. Stuut 1.35.6 sec. 100 m borstcrawl jongens: 1. N. Struis 1.9.0 sec.; 2. B. Krom 1.20.3 sec.; 3. A. de Gunst 1.22.5 sec. Heropening. Vandaag heropent me juffrouw J. van der Laan haar herbouwde dameskapsalon op het Kenaupark 25 te Haarlem. Hillegotn Voor de viering van het koninginnefeest was in Hillegom een veelzijdig program ma opgesteld. Dat begon, na carillonmu- ziek, met een aubade door de schoolkin deren in de raadhuistuin, waar de bur gemeester, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zijn echtgenote, en de beide wethouders de kinderzang aan hoorden. De beide plaatselijke muziek korpsen werkten hieraan mee, evenals aan enkele andere'onderdelen van het feestprogramma. Onder leiding van de heer L. de Vreeze werden vaderlandse liederen gezongen. Drie schoolkinderen, Paul Diek, Douke Dol en Jolanda Kra mer, boden mevrouw Van Nispen een boe ket bloemen aan. Een hoogtepunt van de feestviering was het traditionele kindercorso, dat des middags veel bekijks trok. Vele figuren werden uitgebeeld. Meisjes van de Ma- riaschool voerden een wagen mee, ge wijd aan het rassenprobleem. „Dat allen één zijn" stond erop te lezen. Er waren twee bollendrielingen, gevolgd door am bassadeur De Busbecq die weer tulpen uit Turkije kwam brengen. Andere kinderen voerden een Euromast mee. Naast ver sierde fietsen, autopeds en vliegende hol- landers waren er enkele grote praalwa gens, van de speeltuinverenigingen „Wee- restein" en „Prinses Irene". De eerste prijzen werden als volgt toegekend: fiet sen: Carla Zandbergen; autopeds: Ria Zandbergen; individuele inzendingen: Carla Ruyter; kleine groepen: Jack den Hartogh; grote groepen: speeltuin „Prin ses Irene". 's Middags traden de luchtacrobaten „De Bernardo's" aan de Leekstraat op, gevolgd door een voetbalwedstrijd tussen „De Zwarte Schapen" uit Amsterdam en een gecombineerd Hillegoms elftal, welke laatste ploeg met 7-1 won. Scheidsrechter was Leo Horn. 's Avonds was er een leuke lampionop tocht, waaraan diverse verenigingen deel namen. De eerste prijs ging hier naar de kabouters van de St. Martinus-parochie. Tot slot zorgden leden van de brandweer voor een waterballet op het gazon tegen over het gemeentelijke tennispark. Dit nieuwe programma-onderdeel kreeg even eens een grote belangstelling. H aarlemmermeer Sedert 1958 is het een traditie gewor den, dat de burgemeester van Haarlem mermeer, mr. G. C. van der Willigen, op 30 april een receptie houdt in het raad huis te Hoofddorp ter gelegenheid van de koninklijke verjaardag. Deze ontvangst is uitgegroeid tot het trefpunt waar bewoners uit alle dorpen en buurschappen van de gemeente, elkaar ontmoeten. Ook zaterdagmorgen waren tal van geestelijken, medici, gemeentelijke func tionarissen, bestuursleden van verenigin gen en organisaties en anderen naar het gemeentelijke bestuurscentrum gekomen. Nadat zij eerst aan burgemeester Van dei- Willigen en de wethouders der gemeente Haarlemmermeer hun gelukwensen had den aangeboden, namen zij plaats in de raadzaal. In een korte toespraak, waar mee hij de acteur Albert van Dalsum in leidde, gaf mr. Van der Willigen uiting aan zijn dankbaarheid, dat zovelen de re ceptie bijwoonden. De heer Van Dalsum begon zijn optreden met te wijzen op de overeenkomst tussen de achter ons liggen de donkere oorlogs jaren en de tijd waar in Vondels „Gijsbrecht van Amstel" zich afspeelt. Hij deed dit aan de hand van een citaat uit een herdenkingstoespraak van Koningin Juliana. Hierna declameerde de acteur enkele gedeelten uit de Gijs brecht, te beginnen met de „Rei van edel lieden". Na dit optreden, waarvoor verscheidene aanwezigen de heer Van Dalsum hun er kentelijkheid betuigden, bleef men nog ge ruime tijd in gezellige en ongedwongen sfeer bijeen. Het Koninginnefeest in Hoofddorp begon 's morgens met een leuke gekostumeerde kinderoptocht, bij het Raadhuis onderbro ken door een aubade. Medewerking werd hierbij verleend door het Hoofddorps fan faregezelschap „Excelsior" en een drum band. De burgemeester van de Haarlemmer meer, mr. G. C. van den Willigen, sprak de jeugd op hartelijke, wijze toe. Beslo ten werd met een driewerf hoera voor H.M. de Koningin, waarna twee couplet ten van het „Wilhelmus" werden gezongen. Na de traktatie in de scholen bezochten kinderen vanaf de derde klasse een varié té-voorstelling in „De Beurs". De kinderen genoten van de goochelaar Truxini, de poppenkast, van Dick Harris met zijn piano en ballon-act. 's Middags volgden op het sportterrein het traditionele touwtrekken in ploegver- band en volksspelen. Bij het touwtrekken wist de ploeg be staande uit 4 man Spaans I beslag te leg gen op de wisselprijs. De volksspelen bestonden uit mastklim- men. toernooispel en zaklopen. 's Avonds werd een zaalfeest gehouden in de „Beurshal" en de concertzaal van de Beurs. Ondermeer traden op Rudi Carell, Corry Brokken en André Meurs. Woensdagavond om kwart voor acht zal in de Nederlands Hervormde Kerk in Rijk een interkerkelijke herdenkingssamen komst worden gehouden. De meditaties worden verzorgd door ds. H. J. v. d. Kwast (gereformeerd vrijge maakt), ds. J. de Lange (gereformeerd) en ds. H. P. Swets (nederlands hervormd), de drie plaatselijke predikanten. Voorts zal medewerking worden ver leend door mevrouw Groenenberg (decla matie) en de heer J. Hulsbos (bas). Vijfhuizen Het oranjefeest, dat de burgerij van Vijfhuizen en omgeving van donderdag tot en met zaterdag werd aangeboden, is een daverend muziekfestijn geworden. De or ganisatie berustte bij de verleden jaar op gerichte jeugddrumband die hiermee be wees niet alleen muzikaal maar ook orga nisatorisch tot goede dingen in staat te zijn. Het begon donderdagavond in het Gym- nastiekgebouw, dat was omgebouwd tot een gezellige, oud-Hollandse winkelstraat, met trapgevels en pleintjes, die allerlei attracties herbergden. Het drumbandbe- stuur had namelijk voor ogen de kasmid delen voor uitbreiding van het instrumen tarium bijeen te brengen door een drie dagen durende feestelijke bazaar en tege lijkertijd de burgerij iets aan te bieden uit erkentelijkheid voor de vele hulp. Dank zij aller medewerking is het gelukt de band, die negen maanden geleden pas werd opgericht, zó ver uit te x-usten, dat de eigen muziek in het dorp luister kon bijzetten aan de festiviteiten op Koninne- dag. Bij de opening presenteerde de band zich voor het eerst aan het publiek. Ter wijl tamboermajoor Geertje Gaalswijk haar staf hief, dreunden de roffels en klon ken de vrolijke marsen van de jongens en meisjes. Dit was echter nog maar een voox-proef- je van wat de burgerij van Vijfhuizen za- tex-dag door de drumband kreeg aangebo den. In de morgenuren was er een ge- kostumeex'de optocht voor de kleuters. De ze vormde tevens het gx-ote moment, waar op de Jeugddrumband „Vijfhuizen" voor het eerst langs de dorpswegen marcheer de. De prijzen voor de origineelste deel nemers gingen naar de heks (Annet Bos- ma), de vagebond (Gertjan Götzen) en de zigeunerin (Margreetje Lodder). Later was er een optocht voor de school kinderen. De stoet was bijna een kilometer lang en werd geopend door Vijfhuizens jeugd- drumband. Verder liepen er nog vijf an dere muziekkorpsen en drumbands uit Haarlem en Hoofddorp in mee. Door een jury werden ook deze jongens en meisjes beoordeeld. Het was een zware taak door al die keurige en vaak zeer oi-iginele pak jes. Uiteindelijk kwamen Jaap Baai-da (als sheik), Ansje de Koning (als Indiaan se) en Carla Sack (als fruitmeisje) als winnaars uit de bus. Terwijl de kinde- x*en aan het eindpunt op het plein van dc openbare school aan de Spieringweg wer den onthaald, gaven de zes muziekgezel schappen gezamenlijk een spectaculair concex-t. Het was het grootste orkest, dat ooit in Vijfhuizen optrad. Nauwelijks wa ren de laatste klanken verstorven of de bazaar in het Gymnastiekgebouw dx-aaide al weer op volle toeren. Dit ging zo door tot dit dx-umbandfestijn laat in de avond werd besloten. Toen men na afloop de op- brentst van de actie schatte, was men te vreden over hetgeen werd bereikt. OPBRENGST COLLECTE De Emmabloeiricollecte heeft in Haar- lemmeiTneer opgebracht 3.641,77 (in 1959 3.723,58), verdeeld als volgt: Badhoeve dorp 1.456,70, Nieuw Vennep 498,04, Aalsmeerderbuurt 550,69, Abbenes 152.76, Hoofddorp 548,28, Vijfhuizen 435,30. Bennebroek De viering van Koninginnedag in Benne broek is 's morgens begonnen met een optocht van de schooljeugd, voorafgegaan door de Bennebroekse muziekvereniging „Kunst na Arbeid". Voor het huis van de burgemeester werd een zanghulde ge- bracht. 's Morgens konden de schoolkindex-en met elkaar wedijveren in kinderspelen, waaronder zaklopen, balrollen en vlagste- ken. 's Middags waren er volksspelen voor de oudex-en. Hiervan werd druk gebi'uik gemaakt. Het hoogtepunt was de ringrij- derij voor personenauto's op de Benne- bi-oekse Dreef, waarbij hel er geanimeerd toeging. De avond werd na een lampionoptocht besloten met een groots voorwerk op de speelweide aan de Binnenweg. BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK GEBOREN: Jolanda M„ d. van J. B. Liefhebber en A. Deen. OVERLEDEN: J. Koevoets, 59 j„ wed. van F. A. M. Halekor (man). Zandvoort De Koninginnedagviering in Zandvoort heeft zich gekenmerkt door rust. In niets week deze dag af van de normale dagen, uitgezonderd dan de vlaggen en de met feestmuts en toeter op straat zijnde kin deren, die zichzelf maar wat moesten ver maken. Slechts des avonds concerteerde de Zandvoortse muziekkapel met het tam boerkorps op het Raadhuisplein in de mu ziektent, doch door het koude weer was de belangstelling ervoor zeer gering. Het pro- gramma bestond voornamelijk uit opei'a- fragmenten. Met een taptoe werd het op treden besloten. Voor het eerst in dit jaar bi-andde de seizoen-feestverlichting inde Haltestraat en op het Raadhuisplein en de Grote Krocht, hetgeen seizoenillusies wek te ondanks het feit, dat de straten leeg waren en verlaten en een koude noorden- wind meer aan november dan aan mei deed denken. POSTDUIVEN VLOGEN De Zandvoortse postduivenvei-eniging „Phoenix" nam deel aan de wedvlucht van Roosendaal af, over een afstand van 93 km. Zondagmorgen om 8.30 uur gelost ar riveerde de eerste duif weer in het hok om 10.33 uur. De uitslagen waren als volgt: R. Engelander: 1, 6, 25; R. van Geijten- beek: 2, 4, 7, 11, 18, 19; Th. v. d. Meulen: 3, 9, 21; Corn. Koper: 5, 12, 13, 16; J. de Leeuw: 8: J. Dekker: 10, 14, 17; J. Horn: 15, 20, 22; A. J. Spolders: 23 en Jan Koper: 24. De beide Zandvoortse middenstandsvex-- enigingen, die op verzoek van het Zand voortse Bevrijdingscomité 1960 een etala ge-zoekwedstrijd organiseren zullen deze wedstrijd houden van donderdag 5 tot en met zaterdag 7 mei. De deelnemende win keliers zullen herkenbaar zijn aan een raambiljet. In hun etalage zal een vooi-- werp liggen, dat normaal in deze zaak niet wordt verkocht. Als dit voorwerp gevon den is, moet dit op een invulformulier wor den ingevuld. Deze invulformulieren zijn verkrijgbaar bij de winkeliers. De invulformulieren moeten gedepo- neerd worden in een bus die staat bij het V.V.V.-kantoor van stichting „Touring Zandvoort" op het Raadhuisplein en bij „Het Veenendaalse wolhuis," Haltestraat 55. In Heemstede begonnen de feestelijkhe den zaterdag met het traditioneel gewor den jeugdappèl op het Raadhuisplein. De deelnemers aan dit appèl waren de le den van de plaatselijke jeugd- en sport organisaties en leerlingen van alle Heem- steedse lagere scholen. Zij kwamen hiex-- voor van verschillende zijden aangemar- cheerd, met aan het hoofd de r.k. har monie „Sint Michaël", het Heemsteedse fanfarekorps „Eensgezind Excelsior" of de Districtsgidsenband uit Amstex'dam. Het appèl werd geopend met het hij sen van de oranje en nationale vlaggen, welke ceremonie geschiedde onder plech tig tromgeroffel. Hierna werden gezamen lijk de vlaggeliederen gezongen. Vex-vol- gens richtte de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard zich met een toespraak tot de verzamel de jeugd, waarin hij in het bijzonder de nadruk legde op de grote betekenis van deze feestdag. Het is immers een natio naal gebeuren, dat een demonstratie vormt van de eenheid tussen het Nederlandse volk en het huis van Oranje. Mi\ Van Rappard besloot zijn toespraak met een opwekking tot de jeugd, deze eenheid ook in de toekomst na te streven. Ten slot te werd op verzoek van de burgemeester een driewerf hoera op de Koningin uit geroepen en zongen de vele aanwezigen gezamenlijk twee coupletten van het „Wil helmus". Het jeugdappèl werd besloten met een défilé voorbij het raadhuis. Even als vorige jaren, werd het ochtendpro gramma voortgezet met een kinderfeest op het hoofdterx-ein van de Heemsteedse sportparken, waar het uitbundig x-eageren- de publiek op plezierige wijze werd be ziggehouden door het variété-gezelschap van Joop Theunisz. Een van de meest gewaardeerde atracties bestond hierbij uit de verdeling van een grote hoeveel heid versnaperingen. Ook des avonds vormde het Raadhuis plein het centrum der festiviteiten, inge zet met een taptoe, uitgevoerd door de beide plaatselijke muziekverenigingen. Op dezelfde plaats werd vervolgens het con cours voor kleinkunst-amateurs gehouden, waarvoor een uit acht nummers bestaand programma kon worden samengesteld. Hun pi-estaties bewogen zich voornamelijk op muzikaal en vocaal, gebied, zodat een met veel flair optredend goochelaar hierbij een bijzonder gewaardeerde attractie vormde. Na afloop van dit concours wees de ju ry de vollende vier prijswinnaars aan: 1. Iwan Wernitz, zang met guitaarbege- leiding; 2. Henk Tol. 2ang; 3. Mr. Pico, goochelaar en 4. Jan Maleveen, zang met guitaarbeseleiding. Het traditioneel geworden Oranjebal was ook nu weer het laatste nummer van het feestprogramma. De koude avondlucht heeft de animo der danslustigen nauwe lijks kunnen temperen, gestimuleerd als zij werden door de geanimeerde dansmu ziek van Bert van Poelgeest en zijn en semble „The Starlights". De leiding van dit bal berustte weer bij mevrouw H. van der Moolen uit Heemstede. De animo hiervoor was zo groot, dat zelfs na het spelen van het volkslied, cm middernacht, het bal nog enige tijd moest worden voort gezet. Onze landgenoot Jurgens is bij inter nationale wedstrijden in het kleiduiven- schieten in Hannover ex aequo tweede ge worden. Jurgens, woonachtig in Hamburg en de enige Nederlander, die in deze tak van sport voor uitzending naar de Olym pische Spelen in aanmerking komt, be haalde 185 treffers van de 200 die moge lijk zijn, evenals de Duitser Assmuss. Diens landgenoot Von der Miihle werd met 188 treffers eerste. De wedstrijden duur den drie dagen. Op de eerste twee werden 75, de laatste dag zondag 50 „dui ven" geschoten. Voor de landenbokswedsti'ijd Nederland Zweden op 9 mei in Groningen zijn de ploegen als volgt samengesteld: vliegge- wicht: Henk Wijnolds (Almelo)Jan Pers- son (Zw.), bantamgewicht: Theo Wilbrink (Groningen)—Björn Hagert (Zw.), veder gewicht: Jan de Rooy (Amsterdam)Ove Larsson (Zw.), lichtgewicht: Wim Gerlach (Groningen)—Rolf Rapp (Zw.), lichtwelter- gewicht: Jean Bouvrie (Maastricht)Gun- naar Johansson (Zw.), weltergewicht: Jan Derksen (Den Br iel)Karl Bergstroem (Zw.), zwaarweltergewicht: Bep Kneppers (Amsterdam)Stig Waltersson (Zw.), mid dengewicht: Bas van Duivenbode (Amster dam)Jarl Granberg (Zw.), halfzwaarge- wicht: Eddy Kiks (Amsterdam)Lars-Olof Norling (Zw.), zwaargewicht: Koos van der Schelling (Rotterdam)Ulf Andersson (Zw.). PEKING (AFP) De communistiseh- Chinese eerste-minister Tsjoe En Lai zal van negen tot twaalf mei een officieel be zoek brengen aan Noord-Vietnam, dit op uitnodiging van zijn Noordvietnamese ambtgenoot Pham van Dong, aldus een zondagavond te Peking door een wooerd- voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken gedane mededeling. De woordvoerder deelde verder mede, dat Tsjoe En Lai van vijf tot negen mei een officieel bezoek aan Cambodja zal brengen. Verwacht wordt, dat de Floriade-post- koets, die onderweg is van Istanbul naar Rotterdam, woensdagmiddag om vier uur bij Beek (bij Nijmegen) ons land zal bin nenkomen. Op 5 mei zal Utrecht de eind bestemming zijn, op 6 mei Leiden en za terdagmiddag 7 mei zal de koets in Rot terdam worden verwelkomd. Zaterdag en zondag heeft de karavaan tweehonder kilometer afgelegd. Vanmor- om vijf uur vertrok men van St. Goar, waar men zatex'dagavond uit Frankfort was gearriveerd. De tocht van zondag is in Bonn geëindigd, waar „onderdak" is ge vonden op de terreinen van de Westduitse bondsdag. Zondag heeft men de paarden twee maal gewisseld. Er is even een op onthoud geweest in Remagen (aan de Rijn). Een verkeersagent wilde nl. de keuken-slaapwagen, de wagen waarin de paarden verblijven en de servicewagen niet laten passeren, omdat vrachtautover- voer in West-Duitsland zonder vergunning verboden is. Hij wilde een boete opleggen, ondanks 't feit dat men praatte als Brug- mans en men hem vertelde in een bezit van een ontheffing te zijn. Deze wilde hij eerst zien. Gelukkig kon dat na enige tijd, want de chef d'equipe, die het bewus te papier bij zich had, zat in de postkoets, die pas later deze plaats passeerde. Vandaag wordt van het reisplan afge weken en zal Keulen de eindbestemming zijn, waar de koets officieel zal worden ontvangen. Voor de leden van de beman ning betekent dit een extra verrassing, want de echtgenotes komen met een spe ciale autobus naar hen toe. De Zandvoortse brandweer werd in het afgelopen weekeinde weer twee keer ge alarmeerd voor een duinbx-and. De eerste maal zaterdagmiddag omstreeks half vier toen duin in brand geraakt was achter het vuillaadstation. Padvinders, die daar een aantal houten wigwams hadden gebouwd stookten een vuurtje om aardappelen te koken, waardoor vermoedelijk door von ken het duin in brand geraakte. Het vuur was spoedig bedwongen, doch een der wig wams bi-andde af. De schade was niet groot. Zondagmiddag om half twee werd brand gemeld in de duinen bij de golfbanen, ach ter de tennisbanen bij de Zandvoortse- laan. Het was een felle brand in de hoge duindoorns, die echter dank zij snel optre den van de brandweer en passanten spoe dig bedwongen was. Ongeveer honderd vierkante meter duinbegroeiing ging vex-- loren. Concertgebouw: Dinsdag 20 uur: con cert mannenkoor „Proza en Poëzie". Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: To- neelgi'oep Puck met „Pelikaaneiland". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag toe en met donderdag 14 en 20 uur, echter woensdag 14 en 21.15 uur: „Salomo en de koningin van Scheba", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en donderdag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur (woensdag ge sloten): „Zondaars in bezettingstijd", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Maigret en het raadsel van St. Fiacre", 14 jaar. Dinsdag 14, 19 en 21,15 uur, woensdag 14 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Slavenjagers van Afrika", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag en dinsdag 14 en 20 uur en woensdag 14 uur: „Hei-odes de genadeloze", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „De man die verdwijnen moest", 18 jaar. Dinsdag 20.15 en donderdag 14.30 en 20.15 uur: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 jaar. (Woensdag gesloten). Rembrandt Theater: Vandaag en dins dag 14, 19 en 21.15 uui\ woensdag 14 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen", 14 jaai\ Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur (behalve woensdag 19 uur): „De bandieten van Ci marron", 14 jaai\ Studio Theater: Vandaag en dinsdag 14.15, 19 en 21.15 uur, woensdag 14.15 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkinder", alle leef tijden. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 uur: „De reis om de wereld in 80 dagen", alle leeftijden. Dinsdag 20 uur: „Sluipvaart in de Pacific", 14 jaar. Woensdag 21 uur: „Bastogne", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 6 mei dagelijks van 1017 en zondags van 14 17 uur: expositie over het verzet en de oorlog. Frans Halsmuseum: Tot 9 mei dagelijks van 10—17 uur, zondags van 13—17 uur: Expositie van werken van hedendaagse grafische kunst. Tot en met 22 mei bij zondere avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek van 20.3022.30 uui\ Galerie Espace (Klein Heiligland 36). Tot 14 mei op werkdagen van 11—17 uur expositie van werk van Lucebert. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstraat 41): Tot 15 mei dagelijks van 1117 uur: expositie van aquarellen van Joop Dam. „In 't Goede uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 10—22 uur: expo sitie van tekeningen van Wim van de Kerke. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 133 Tot 8 mei dagelijks van 9—17 uur: expositie van werken van H. F. Boot. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 29 april). MAANDAG 2 MEI Thalia, 20 uur: „Tarzan, de aapmens". Rex, 20 uur: „De zoon van de kalief". DINSDAG 3 MEI Thalia, 20 uur: „Tarzan, de aapmens" MAANDAG 2 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The five pennies". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De ge bochelde". W.B. Theater, 20 uur: „De terugkeer van de vlieg".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5