NOTITIES UIT BONN ESjjj .WEG EN WIEL JLH. SUPERMART TIPS wperMörfr Vrees voor internationalisatie van de oorlog in Algerije Nationaal Luchtvaartmuseum opent 17 mei op Schiphol KLM- reisjes Benzineprijzen „Intellectuelenvoer" Autobios HUMPHREY EN KENNEDY ZETTEN ALLES OP ALLES IN VIRGINIA NIEUWE WAGEN VAN PEUGEOT DEZE ARM IS GEVAARLIJK! OUDE WAGEN VAN CITROEN ANTI-VRIES IS NIET MEER NODIG MAANDAG 2 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 W.A.-VERZEKERING voor auto's JAC. HAZEVOET Schoolcrisis in Nieuwland Kleine staat legt een groot gewicht in de schaal 128 148 49 98 98 98 29 29 39 19 FLORA BRENGEN UWHONDl IN Z N nopjes Toenemende aanvoer van kasaardbeien Grote Houtstraat 99 Wapenstroom uit Oost-Europa nog opgehouden Beroemde Fokker F 7 A bij geëxposeerde toestellen (Van onze correspondent in Bonn) Onvoorstelbaar hoog is het aantal vluch telingen in de Bondsrepubliek. Per week komen er ongeveer 3000 uit communis tisch Oost-Duitsland, dat is per jaar de bevolking van een stad als Groningen. In de week van 26 maart tot 1 april waren het er overigens 3116, de week daarvoor 3137De Bondsrepubliek heeft op het ogenblik 53 miljoen inwoners, van wie er 3.308.400 in de loop der afgelopen vijftien jaar uit Oost-Duitsland zijn gevlucht. Voorts bevinden zich onder de Westduit- se bevolking 9.555.600 „Heimatvertriebe- nen", Duitsers, die voor 1945 in Tsjecho- slowakije, Oost-Pruisen en dergelijke woonden. In totaal is thans 24,7 percent van de Westduitse bevolking voormalig vluchteling In vergelijking met de volkstelling van september 1950 is de oorspronkelijke Westduitse bevolking gegroeid met 2,2 pet., maar het aantal vluchtelingen nam toe met 37,1 pet. Het aantal vluchtelin gen uit Oost-Duitsland steeg in de afgelo pen tien jaar van 1,6 miljoen tot 3,3 mil joen mensen De K.L.M. doet in de Bondsrepubliek pogingen een ware greep op de markt te krijgen. Zij laat Westduitse journalis ten meedoen aan internationale persreis jes. Zij zet in grote Westduitse bladen grote en dure advertenties. En ze heeft een soort weekeind-retourtjes voor Duit sers ingesteld. Van het Keuls-Bonner vliegveld Wahn of van Dusseldorp kan men in de zomerdienst twee-daagse reis jes naar Amsterdam maken, inclusief hotel, allerlei uitstapjes en eentram kaartje voor de prijs van 75 mark. Daar mee wil de K.L.M. pogen de Westduitse bevolking, speciaal die in het Ruhrgebied en rond Keulen en Bonn, het reizen per vliegtuig te leren kennen. Want van korte reizen zou het in dit van welvaart over stromende land wel eens tot grote, duur dere reizen kunnen komen. De benzineprijsslag gaat in de Bonds republiek nog iedere dag verder: na een fikse prijsdaling is de prijs dezer dagen voor gewone benzine weer opgelopen van 58 tot 60 pfennig per liter (super thans 67) waar het de grote maatschappijen als Shell, Esso en dergelijke betreft. Diesel olie kost thans 54 a 56,5 pf per liter. Deze verhoging is een gevolg van de verhoging van de mineraaloliebelasting. Ijverige rekenaars zijn tot de conclusie gekomen, dat de verhoging van deze belasting wel iswaar voor een belangrijk deel ten goe de zal komen van de wegenbouw, maar dat daardoor thans de staat 58 percent van de benzineprijs in eigen zak steekt. Daardoor staat benzine op de tweede plaats, waar het de hoogte van ver- bruiksbelastinggelden betreft. Van de prijs van sigaretten roomt de staat 70 percent af, van het bier slechts 19 per cent, van de brandewijn 40 percent. De optimisten zeggen: misschien worden de wegen nu werkelijk beter Er is geen voedsel, dat een mens in telligenter maakt dan hij is. Dat hebben wetenschapsmensen te Frankfort aan de Main dezer dagen meegedeeld. Men kan nu eenmaal, zo verklaarde de hoogleraar prof. Kruas, de hersenfuncties niet door bepaalde voedingsmiddelen verbeteren, ook niet met „glutaminzuren", waarvan men tot voor kort bepaalde verwachtin gen had. Prof. Kruas meent dat de voe ding van een man, die zijn brood uitslui tend verdient met zijn hersens, niet over dadig moet zijn, en in elk geval arm aan vet, maar rijk aan eiwitten, mineralen, en vitaminen. Het is over het algemeen duur eten waarmee een intellectueel zich in het leven moet houden. Nog te meer daar zijn maaltijd boven alles goed en smakelijk moet worden bereid en zijn eetlust moet opwekken. Daarnaast dient de intellectueel, aldus prof. Kraus, die directeur is van het be faamde Max Planck-instituut voor voe- dingsfysiologie, beweging te hebben: tuin werk bij voorbeeld, om een lichamelijke tegenprestatie tegen het „zitwerk" te krij gen. Lichamelijke arbeid verhoogt de be hoefte aan calorieën, verkleint de kans op overvoeding. Daarbij beveelt hij voorts aan om goed te ontbijten (30 pet. van het totaal aantal voedingsmiddelen per dag), des middags warm te eten (40 per cent en het des avonds kalm aan te doen (30 pet.) en ten slotte: ga een half uurtje liggen na de middagmaaltijd, aldus prof. Kraus. West-Duitsland heeft eindelijk ook een autobioscoop. Zij staat nabij Frankfort en men kan er met zijn auto zó in rijden: entree per bezoeker 2.75 mark, de auto en kinderen kunnen er gratis in. Het doek van de bioscoop is enorm groot: het ver heft zich zeven meter boven de begane grond en is, zo heeft een Westduitse jour nalist uitgerekend, zo groot als zes een gezinswoningen naast elkaar. De „zaal" van deze autobioscoop een enorme wei de heeft een oppervlakte van 82.000 vierkante meter en daarachter dan nog 10.000 reserve-parkeerplaatsen. De entree is eenvoudig: men rijdt door een hekje, tot een plaats waar een zuil staat met een hoorapparaat. Dat hoorap- paraat hangt men in zijn auto en als de film loopt, hoort men via het toestelletje wat de filmsterren zeggen, op hel doek van 540 vierkante meter grootte. Het hoor- apparaatje heeft bovendien nog een groen lampje, dat men zelf dan aandoen, waar na een man langs komt om de autobezit- ter-bioscoopbezoeker ijsjes en dergelijke te verkopen. Er bestaat voor deze auto bioscoop van Frankfort grote belangstel ling. Men bestelt kaartjes tot uit een om trek van 200 km. en het geeft niets, zo is bewezen, of het regent: ook met de rui tenwissers aan is de film best te zien. Advertentie ZONDER EIGEN RISICO. Normale premie - Financieringen GAELSTRAAT 13 - TELEFOON 12944 De ouders van de zestien leerlingen van de openbare lagere school in Nieuwland hebben besloten hun kinderen niet meer naar school te zenden. Zij zijn namelijk bijzonder ontevreden over de wijze waar op de enige leerkracht van deze school zijn taak vervult. Protesten tegen de gang van zaken op deze school bij de inspec teur van het L.O. in Gorinchein hebben niet geholpen. Wel werd, als gevolg van reeds in 1958 geuite klachten, een peda goog voor de school aangesteld, die per maand één dag naar Nieuwland moet ko men. Maar ook over deze pedagoog zijn er klachten: hij is te vaak verhinderd. Nieuwland telt twee scholen: een bijzon dere (prot.-christelijke), die 50 leerlingen telt, en de openbare school met 16 leer lingen. Aanvankelijk telde de openbare school 24 leerlingen, maar acht kinderen zijn al door hun ouders naar de andere school gezonden. De ouders van de 16 ove rige kinderen (die uit zeven gezinnen ko men) wensen uitdrukkelijk openbaar on derwijs voor hun kinderen. De oudercom missie van de school (vijf vertegenwoor digers van de zeven protesterende gezin nen) heeft nu besloten, dat de kinderen beter thuis kunnen blijven. De dichtstbij zijnde openbare lagere school buiten de gemeente ligt op een kilometer of tien afstand. Advertentie Uit onze SLAGERIJ Doorregen VARKENSLAPPEN 500 gram Prima magervlees GFUAlfT 'n grami verpakking SOEPBALLETJES blik BIEFSTUK TARTAAR 2 voor FRIKANDELLEN 5 voor Gelderse SCHIJVEN 4 voor Uit onze afdeling GROENTEN en FRUIT RADIJS 2 bossen IMPORT AARDAPPELEN per kilo SPINAZIE donder zaadjes per kilo Originele Champagne RABARBER 500 gram Uit onze POELiERSAFDELING Uit de diepvries! Panklaar! Heerlijk malse per BRAADKUIKENS 500 9r- en POULARDES 240 Gewicht per stuk varieert van 7501000 gram Voor soep en ragout KIPPE-POULET p 100 gr 46 Advertentie HONDEN- BROOD sinds 1896 Vraagt monster en GRATIS hondenboekje bij FLORA Postbus 28 - DORDRECHT In de centra waar veel aardbeien onder glas worden geteeld, en met name is dat de omgeving van Zaltbommcl en Roelof- arendsveen, is thans een toenemend aan bod van dit produkt. In hoofdzaak zijn de ze thans nog afkomstig uit de stookkas- sen, maar verwacht mag worden dat vol gende week de aanvoer uit de koude bak ken en kassen zal beginnen. Op de Zuid-Bevelandse veiling „Kapel- le-Biezelinge en omgeving" te Kapelle hadden vrijdag reeds enkele kwekers aardbeien uit de koude bakken aange voerd. Tot op heden wordt voor dit pro dukt een hoge prijs betaald. In Roelofs- arendsveen werd eind deze week rond 1,25 per doosje van 100 gram betaald. Deze vroege aardbeien worden in hoofd zaak gekocht voor export, speciaal naar Engeland, België en West-Duitsland. (Van onze correspondent in de V.S.) Er doet zich een merkwaardige situatie voor in dc Amerikaanse verkiezingsstrijd. Het kan zijn. dat op 10 mei West-Virgi nia, een staat met een goede twee mil joen inwoners, in een voorverkiezing be slist wie de Democratische kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Sta ten wordt. De kans bestaat dat West-Vir- ginia zal uitmaken of Kennedy, die op het ogenblik aan de kop ligt, zijn voor sprong zal vergroten. Zou Kennedy even wel verliezen, dan zou dit voor hem dc knock-out kunnen zijn. Een nederlaag kan betekenen, dat deze rooms-katholieke kan didaat niet kon winnen in een staat waar hij niet de steun had van een groot con tingent van zijn geloofsgenoten. Omdat het zo bergachtig is, noemt men West-Virginia wel „klein Zwitserland", maar wie minder complimenteus wil zijn spreekt ook wel van „Afghanistan".... West-Verginia is een van de armste sta ten in Amerika: armzalige landbouw op moeilijk terrein en kolenmijnen, die al ja renlang een crisis doormaken. Weliswaar heeft er zich in het dal van de Kanawha een grote chemische industrie ontwikkeld (centrum van nylon-fabricage), maar de welvaart van de staat als geheel laat toch veel te wensen. In zulk een streek heeft Humphrey, van huis uit een volks jongen, betere kansen dan de miljonairs- zoon Kennedy. Wat erger is voor Kennedy: slechts vijf percent van deze staat is rooms-katho- liek. In Wisconsin, waar Kennedy een flin ke overwinning heeft behaald in de voor verkiezing of „primary", waren ongeveer dertig percent van de kiezers geloofsgeno ten en hier moet Kennedy veel steun heb ben gekregen van rooms-katholieken, die doorgaans op een Republikein stemden. Bij de voorverkiezing in West-Virginia is zulk overlopen van de. ene partij naar de andere niet geoorloofd. Daar zal Kennedy dus niet eens kunnen profiteren van het handjevol rooms-katholieke Republikeinen in deze staat. Niet alleen Humphrey, die meedoet aan de „primary" in deze staat, maar ook alle Democratische pretendenten, die niet meedoen aan deze voorronden, beseffen, dat een overwinning voor Kennedy in deze moeilijke staat zo indrukwekkend zou zijn, dat velen die thans nog aarzelen zich na zulk een zege snel bij Kennedy zouden aansluiten. Het is dan zaak tijdig aan de zijde van een overwinnaar te zijn. Samenzwering Vandaar dat Humphrey, Symington en Lyndon Johnson onofficieel samenwerken om Kennedy in West-Virginia ten val te brengen. Daartoe moeten hun aanhangers stem men op Humphrey, die hier Kennedy's enige tegenstander is. Al te veel bezwaar hebben de supporters van Symington en Johnson daar niet tegen, want men geeft Humphrey toch niet veel kans om kandi daat voor het presidentschap te worden. Men ziet hem eer als een mogelijke vice- president. Kennedy en Humphrey vechten voor hun politieke leven en zij zullen alles op alles zetten. Humphrey zal wel de tactiek blijven volgen die hem in Wisconsin aardig wat stemmen heeft opgeleverd: een cam pagne van veel en fel praten, een gevecht van de vroege ochtend tot de late avond nu en dan bijgestaan door een keel- spuit tegen de heesheid. Maar zullen de Kennedy's in deze een voudige streken succes hebben met hun theemiddagen? In Wisconsin vonden de vrouwen het kennelijk wel chique en in teressant om door Kennedy's vrouw of door een van zijn zusters uitgenodigd te worden op een grote theevisite. Men stelle zich dat voor: de elegantie van Boston overgeplaatst naar het Midden-Westen. Maar in West-Virginia is men misschien toch te eenvoudig om die theebezoeken mooi te vinden. Daar zal Kennedy niet zoveel hebben aan de steun van zijn char mante familieleden. Hij heeft echter ener gie genoeg om het ook alleen te doen of samen met zijn broers. Heel Amerika kijkt een maand lang naar dat uitgebreide middelgebergte ten zuiden van Pittsburg. Een Amerikaans Luthers tijdschrift heeft geschreven dat alleen een officiële verklaring van rooms-katholieke zijde over het traditionele standpunt van deze kerk aangaande de betrekkingen tussen kerk en staat, de religie van de kandidaat kan we ren uit de verkiezingscampagne. Volgens het blad heeft „een van de leidende rooms-katholieke kandidaten" (blijkbaar senator Kennedy) ondubbelzinnig te ver staan gegeven dat hij voorstander is van scheiding tussen kerk en staat. „Zonder zijn integriteit in twijfel te trekken," aldus het orgaan, „is het toch mogelijk de ver denking te uiten dat zijn kerk sterk met hem van mening verschilt en vasthoudt aan haar traditionele positie van vereni ging of samenwerking van kerk en staat waar zij sterk genoeg is om haar ziens wijze op te dringen." „Met haar lange ge schiedenis van concordaten tussen rege ringen en de rooms-katholieke kerk. zijn dergelijke bedenkingen gerechtvaardigd", zo zegt het Lutherse tijdschrift. Verse POULARDE 495 AAN HET SPIT GEBRADEN POULARDE vers gewicht 1 kilo525 (Van onze correspondent in Londen) Volgens de diplomatieke medewerker van het Britse weekblad „Observer" be staat het gevaar dat de oorlog in Algerije de afmetingen van een internationale crisis zal aannemen, te vergelijken met Suez of met Indochina. De regeringen van het Russische blok overwegen namelijk, indien de nationalistische opstandelingen daarom verzoeken, wapenleveranties op grote schaal. Het besluit van de „voorlo pige Algerijnse regering" om buitenlandse vrijwilligers, voornamelijk technici, aan te werven is de eerste stap om de Algerijnse oorlog te internationaliseren. Dc rebellen leiders zouden het resultaat van de top conferentie willen afwachten, alvorens de veel verder gaande stap te doen om be langrijke wapenhulp van het Russische blok te vragen. Ook de Russen zullen eerst de kat uit de boom kijken alvorens te beslissen over rechtstreekse of zijdelinge wapenleveran ties aan de opstandelingen. Kleine hoeveel heden Tsjechische wapens zouden reeds in het geheim aan de Algerijnen zijn gezon den. Een zending welke via Marokko ging werd in december door de Fransen onderschept. Als resultaat daarvan en ook als gevolg van de Russische politiek om de Fransen te paaien, zouden deze zendin gen zijn verminderd. De technici waarom de opstandelingen vragen zijn ten dele no dig om te leren omgaan met deze nieuwe wapens. De Chinezen, die steeds meer be langstelling voor Noord-Afrika tonen, zou den aangedrongen hebben op actiever hulp aan de Algerijnen. Het argument van com munistische zijde is dat een regeling van de Algerijnse kwestie waarschijnlijk alleen kan worden bereikt door internationale actie zoals in Indochina. De afgemeten wapendoses zouden een „gecontroleerde crisis" kunnen veroorzaken, welke tot on derhandelingen zou dwingen. Kroesjtsjev afzijdig Kroesjtsjev wil zich echter kennelijk nog afzijdig houden, omdat anders de, zorg vuldig gecultiveerde, ontspanning tussen de grote mogendheden in gevaar gebracht wordt. Bovendien zou er ook niets terecht komen van zijn hoop om De Gaulle aan te moedigen West-Europa onafhankelijker te maken van de Amerikaanse politiek. Mogelijk is Kroesjtsjev ook van oordeel dat voortgaande Franse invloed in Noord- Afrika de voorkeur verdient boven Ame rikaanse invloed. Maar de ontwikkeling in Algerije zelf zou het moeilijk voor de Rus sen kunnen maken de onderscheiden be langen in evenwicht te houden en zou zo wel de Amerikanen als de Britten voor een ernstig dilemma kunnen plaatsen. De Tunesische regering maakt zich erg be zorgd over een eventuele internationalise ring van de oorlog. President Bourguiba heeft Groot-Brittannië en de Verenigde Staten gewaarschuwd dat het onder druk van de Algerijnse oorlog steeds moeilijker wordt om zijn pro-westerse politiek te handhaven. Op dinsdag 17 mei, de dag waarop Schiphol als civiele luchthaven veertig jaar bestaat, zal het Nationaal Luchtvaartmuseum in het Atoomgebouw op de luchthaven worden geopend. Het is gesticht door en wordt thans opgebouwd met medewerking van de K.L.M., de n.v. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker, de Ko ninklijke Luchtmacht, de Marine Luchtvaart Dienst, de Rijks Luchtvaart Dienst, de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de n.v. Luchthaven Schiphol en het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart. Door schenkingen en aankopen is reeds een flinke luchtvaartverzameling bijeen gebracht. Daaronder bevindt zich het in dertijd zo wereldberoemde vliegtuig F 7A van de Fokkerfabrieken, dat nog tijdens het onthullen van het Plesman-monument op 7 oktober j.l. zijn luchtwaardigheid heeft getoond. Behalve een permanente expositie waar bij de ontwikkeling van de verschillende vormen van luchtvaart in stukken in beeld zal worden weergegeven zullen op onge regelde tijden zoals bij herdenkingen speciale tentoonstellingen worden gehou den. Een conferentiezaaltje met mogelijk heid tot filmprojectie zal daarbij goede diensten kunnen leveren. Levensgeschiedenis van F 7A De Fokker F 7A die in 1925 uit de F7 (het eerste toestel dat in 1924 een Indië- vlucht maakte) werd ontwikkeld, is een één-motorige hoogdekker voor acht passa giers. Het was het eerste verkeersvliegtuig met een luchtgekoelde stermotor, die in serie werd gebouwd. De K.L.M., die zeventien toestellen van dit type in dienst heeft gehad, was lang niet de enige luchtvaartmaatschappij die dit type gebruikte. Men kon in de jaren voor de oorlog de F 7A overal in Europa aantreffen. De machine had een kruissnel heid van 150 kilometer per uur en een actie-radius van 900 km. Het toestel, dat thans een voorlopige „laatste rustplaats" heeft gekregen in het Luchtvaartmuseum, heeft een uitzonderlijk rijke levensgeschiedenis achter de rug. Het werd in 1928 door Fokker met twee andere F 7A's aan de „Balair' 'in Zwitserland af geleverd en een jaar later door deze maat schappij aan het. Danske Luftkartselskab overgedaan. Onder de naam „Aalborg" vloog de machine jarenlang op de lijnen Kopenhagen-Berlijn en Kopenhagen, via Hannover naar Amsterdam en Rotterdam. De Franse autofabriek Peugeot, die sinds lange tijd de modellen 203 en 403, respectievelijk uitgekomen in 1948 en 1955, ongewijzigd in produktie heeft ge nomen, is thans met een nieuwe wagen op de markt gekomen. Deze 403 Zeven 1300, heeft vrijwel hetzelfde koetswerk als de 403, terwijl de motor iets opgevoerd is in het aantal pk. De nieuwe wagen gaat de plaats innemen van het model 203, waarvan er in twaalf jaar ongeveer 700.000 verkocht zijn. De vervanging van het model 203 werd reeds lang verwacht, daar de lijn van deze wagen niet meer voldeed aan de huidige smaak. Het heeft de constructeurs van Peugeot echter moeite gekost een wagen te ontwerpen die aan de gestelde eisen voldeed, zonder dat deze al te veel ging lijken op het reeds bestaande model 403. Men heeft, tenslotte de oplossing gevonden door de nieuwe wagen de carrosserie van de 403 te geven, zij het iets eenvoudiger om de prijs laag te houden en de motor van de 203, aangepast aan de technische vooruitgang van de laatste vijftien jaren, als krachtbron te gebruiken. De 403 Zeven 1300 (het laatste cijfer heeft betrekking op de cilinderinhoud van 1290 cc of rond 1300) verschijnt slechts in één uitvoering, dat wil zeggen niet met open schuifdak, niet in cabriolet- of stationcar-vorm, doch evenmin met de diesel motor, waarmee de 403 sinds enige tijd kan worden uitgerust. Deze armeen plotselinge windvlaag, of bij grote snelheid de middel puntvliedende krachtkan de auto de bocht uitdrukken. De automobilist denkt er bijna nooit aan dat, zoals het in de schets tot uitdruk king wordt gebracht, alles bij een dergelijke situatie aankomt op de banden die de wagen op de weg dienen te houden. De twee zwarte handjes wijzen naar deze twee banden. Indien u nooit aandacht besteedt aan het onderhoud van de banden van uw wagen, indien u nooit eens de loopvlakken laat nakijken, jadan kan een dergelijke situatie wel eens verkeerd aflopen. Naast een al of niet goed onderhouden band, kan eveneens uw rijstijl en de staat van onderhoud van weg en bocht invloed uitoefenen. T»;»Tr•••--rj.r-.:— rTr.*, •WW '¥W A Dat dit vehikel met zijn spatborden, zijn treeplanken en zijn van achteren tegen het koetswerk aangeplakte kofferruimte en reservewiel nog van de oude stempel is, ziet men direct. Het is een B 14 Citroen uit 1928, maar het. merkwaardige is, dat dit voertuig nog altijd in gebruik is. In zijn 32-jarige loop-, of liever rijbaan, heeft het per jaar meer dan 100.000 kilometer afgelegd. In totaal is het klokje thans precies35 maal rond geweest. Het wagentje heeft in totaal 3,5 miljoen kilo meter afgelegd; eerst, als taxi en later als vervoermiddel van een Hongaarse coöpe ratie op het gebied van xverkmanskleding. In Boedapest, waar het zijn hele leven gestationeerd is geweest, behoort deze oude Citroen tot de stadstypen. Hoe vaak het motorisch hart door een nieuw exemplaar is vervangen, vermeldt het bericht helaas niet. Ondanks een enkel nachtvorstje, is de kans op ernstige temperatuurdalingen voor dit seizoen toch wel voorbij. U kunt nu rustig uw anti-vries uit het koel systeem halen en meteen de gelegenheid te baat nemen om het koelwerk eens goed door te laten spoelen. Vergeet u echter niet dc waterslangen na te zien en zo nodig te vernieuwen. De radiatorhoes mag niet vervallen; zü kan u helpen om de motor sneller op temperatuur te brengen en hem op temperatuur te houden. Ook maakte het vluchten naar door ijs ge- isoleerde gebieden, zoals Funen en Jutland. Toen brak de tweede wereldoorlog uit. De F 7A overleefde deze in gedemonteerde staat, ondergedoken in een loods in Ama- ger. In 1946 werd de machine tezamen met de twee andere F 7A's aan de Zweedse maatschappij „Skaaneflyeg" te Malmö verkocht, die er rondvluchten mee uit voerde. De registratieletters (in Zwitser land CH-158, in Denemarken OY-DED) werden gewijzigd tot SE-ASE. Later werd het trouwe toestel verkocht aan captain Kuencke in Stockholm, die er enige jaren lang gedurende drie uur per dag kranten in vervoerde. Toen hij snellere vliegtuigen aanschafte, werd de SE-ASE aan een achttal enthousiaste zweefvliegers overgedaan, die er o.a. een 7-tal jaren ge leden Schiphol mee aandeden. De laatste eigenaar was de Danske Luftfart Service (D.L.S.) die de machine nog enkele jaren benutte, waarna zij door Fokker en de K.L.M. werd gekocht ten behoeve van het Nationaal Luchtvaartmuseum. Ter herinnering aan het eerste F 7A vliegtuig dat aan de K.L.M. is geleverd, werd het toestel voorzien van de registra tieletters H-NACT, en geschilderd in de voormalige kleuren. De oorspronkelijke H-NACT heeft bij de K.L.M. dienst gedaan van mei 1925 tot mei 1940. Toen vond de machine zijn luchtvaartgraf. Tijdens het bombardement van Schiphol op 10 mei 1940 werd de „Catharine Totebel", zoals de CT met de radiotelefonie in die dagen werd genoemd, totaal vernield. Zo is dan in hetzelfde jaar de F 27 het. luchtruim gaat veroveren, na 27 jaren een trouwe vogel op zijn nest teruggekeerd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9