Nederlandse luchtmacht en marine paraderen met „saluutschoten" toe Boldoot epeda slapen Agenda voor Haarlem en de IJmond Wordt Rotterdam buiten onderhandelingen gelaten? Man slaat echtgenote neer met breekijzer Vijf doden in het verkeer Tweemanschap volgt U. F. M. Dellaert op Italianen bestalen juweliers Directeur Special Fund een dag in ons land Nieuwlands jeugd weer naar school DINSDAG 3 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 WACHT OP OMROEPSCHIP „VERONICA" AFGELOST jacks - pantalons Velsen-IJ muiden Beverwijk Schel de-Rijnver binding Nieuwe uitvalsweg geopend KLM verlaagt tarieven New York-Paramaribo Soldaat bekneld tussen truck en garagedeur GESCHENKEN daar zal Moeder blij mee zijn! Nieuwe Schiphol directie P. LI. Roest veertig jaar journalist Herdenking gevallenen op de Grebbeberg Ouders zegevieren Er was verhoogde activiteit in de lucht en op zee gistermiddag in de directe om geving van het schip „Veronica", dat buiten de territoriale wateren uit de kust van Noordwijk verankerd ligt en aan boord waarvan een radio-omroepstation is, waarover de meningen in Nedeland wel zeer verdeeld zijn. „Veronica", die de Panamese vlag voert, zendt muziek uit op een band welke, volgens P.T.T., niet vrfj is. Maandagmiddag is een deel van de be manning van „Veronica" afgelost. Ter wijl de „Simson" van Wijsmuller, met de aflossing aan boord, zich van IJmuiden uit een weg door de lange deining ploeg de naar de Panamees, voerde een verken ner-bommenwerper van de Koninklijke Marine schijnaanvallen uit op de Neder landse sleepboot. Tegelijkertijd had op enige afstand een explosie plaats. De zwa re dreun werd veroorzaakt door dyna miet. met behulp waarvan het Duitse, on derzoekingsvaartuig „Prospckta", in op dracht van de Nederlandse Aardolie Maat schappij. naar olie in de Noordzeebodem zoekt. Ver achter de hoge waterzuilen, die zo af en toe door de „dieptebommen" van de „Prospek'ta" werden uitgeworpen verscheen de silhouet van het vreedzame passagiersschip „Oranje", dat voor een middag uit spelevaren was, vanwege een modeshow aan boord. Eerder in de mid dag hadden straaljagers van de Koninklij ke Luchtmacht de dolste capriolen uitge voerd hoog boven de „Veronica". De ..Oranje" werd geducht in de gaten gehou den door een ouderwets eenmotorig vlieg tuigje, dat telkens en telkens weer over de volle lengte van het vlaggeschip der Maatschappij Nederland vloog; het had veel van een waarschuwing om zich voor al niet in te laten met de „Panamees". Hoe interessant dit alles ook was om te zien en te horen, het was niet. voldoende Advertentie KOM MORGENMIDDAG eens met uw jongens kijken naar onze enorme collectie om een groeiend aantal zeezieken aan boord van de „Simson" af te leiden. Zelfs de klap die zo af en toe gevoeld werd van wege de NAM-explosies faalde hier jam merlijk als shocktherapie.... Een matroos die bestemd was voor de „Veronica" kreeg het zelfs zó te kwaad, dat hij een comfor tabele hut aan boord van de sleepboot kreeg toegewezen. Wie er wel vrolijk onder bleef, was ka pitein De Vries van de „Veronica". Hij was enkele dagen thuis geweest en stuur man E. Bon had hem zolang vervangen aan boord. Of de job aan boord van een stilliggend schip hem nog steeds beviel? „Tja, ik vaar liever. Maar om de week thuis is heel prettig. Er wordt een tweede kapitein aangetrokken, zodat de aflossing op tijd gegarandeerd is." Is men aan boord van de „Veronica" werkelijk van mening dat de uitzendingen niemand storen? „Als iemand hinder van ons ondervindt, dan ligt dat niet aan ons, maar aan zijn ontvanger', die zal wel ho peloos verouderd en niet zuiver af te stel len zijn," zo luidt het antwoord. De tech nici van „Veronica" geven toe, dat zij nog steeds aan het experimenteren zijn en zodoende wel eens eventjes mis kunnen zijn zodat zij te horen zijn buiten de kring die bedoeld is; maar „horen" betekent nog niet „gestoord worden", zeggen zij. „Bovendien," zo voegen zij eraan toe. „zijn we toch altijd tot overleg bereid." Dansende Panamees De aflossing geschiedde op een wel heel primitieve wijze. De „Veronica" ging te keer als een jonge hond die voor het eerst aan de lijn is en de lange noorddeining maakte het voor kapitein Broek bepaald niet aantrekkelijk om met zijn „Simson" langer dan strikt noodzakelijk langs de dansende Panamees te liggen. Met lange tussenpozen ging er een mannetje of een koffertje over, het was telkens het juiste moment afwachten en dan „hoep", blik semsnelle actie. Het duurde wat, maar het ging. Spraakzaamste man aan boord van de „Veronica" was Joop de .Tong. Veel pra ten moest hij wel, als bootsman, die aan wijzingen gaf bij het overspringen. Hij is Gen. Cron.iéstraat 40-44 Telefoon 54679 Haarlem BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14 en 20 uur, echter woensdag 14 en 21.15 uur: „Salomo en de koningin van Scheba", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en donderdag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur (woensdag gesloten): „Zondaars in bezet tingstijd", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, woensdag 14 en 21.15 uur en donderdag 14 16.15, 19 en 21.15 uur: „Slavenjagers van Afrika", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur en woensdag 14 uur: „Herodes de genadeloze" 18 jaar. Donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Kouwedrukte", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 en don derdag 14.30 en 20.15 uur: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 jaar. (woens dag gesloten.) Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21,15 uur, woensdag 14 en 21.15 uur en donder dag'14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „En eeuwig zingen de bossen", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur. woensdag 14.30 en 21.15 uur en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: ,De bandieten van Cimarron", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, woensdag 14.15 en 21.15 uur en donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Wir Wunder- kinder", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Sluipvaart in de Pacific", 14 jaar. Woensdag 21 uur: „Bastogne", 14 jaar. Donderdag 14.30 uur: „A en C bij de kan nibalen", alle leeftijden: 20 uur: „De doch ter van de woestijn", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN RIoemenheuvcl (Overveen): Tot 6 mei dagelijks van 1017 en zondags van 1417 uur: expositie over het verzet en de oorlog. Frans Halsmuseum: Tot 9 mei dagelijks van 1017 uur, zondags van 1317 uur: expositie van werken van hedendaagse grafische kunst. Tot en met 22 mei bij zondere avondopenstelling met kaarslicbf en oude muziek van 20.3022.30 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36). Tot 14 mei op werkdagen van 1117 uur expositie van werk van Lucebert, Galerie Uittenhout (Kleine Houtstraat 41) Tot 15 mei dagelijks van 1117 uur: expositie van aquarellen van Joop Dam. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 1022 uur: ex positie van tekeningen van Wim van de Kerke. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 8 mei dagelijks van 917 uur: expositie van werk envan H. F. Boot. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 29 april.) Concertgebouw: Vandaag 20 uur: concert mannenkoor „Proza en Poëzie". Stadsschouwburg: Woensdag 21 uur: Toneelgroep Puck met „Korczak en de kinderen". DINSDAG 3 MEI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Kinde ren die niet gewenst worden". Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The five pennies". WOENSDAG 4 MEI Luxor Theater, alleen 21.15 uur: „Kinde ren die niet gewenst worden". Kennemer Theater: alleen 21.15 uur: „The five pennies". een geroutineerd zeeman, vaart al van 1935 af. Nog maar enkele dagen thuis van een reis die elf maanden duurde, kwamen ze hem vragen, of hij de „Veronica" wil de optuigen. „Heb ik gedaan. Natuurlijk. Heb er geen spijt van. Beste werkgever; die ben ik zo dikwijls niet tegengekomen. Ja, ook sociale verzekering. Alles is pri ma. Natuurlijk zijn er kinderziekten. Wie daar niet tegen kan, moet niet blijven. We blijven allemaal." Êr liggen twee zieken, een machinist en een matroos in een ziekenhuis. Kok Paul Charlouis is gewond aan zijn rechterhand. Hij is nog jong en enthousiast over z'n nieuwe baan (de zoveelste) is hij zeker. Er is voorraad voor maanden, zegt hij en de koelkasten en opslag aan boord bewijzen dat dit juist is. „Verse vis? Van gen we zelf. Daar is geen kunst aan." De gewonde hand? „Een pannetje vet over gekregen. Koken en braden is een pro bleem op zo'n dansend schip. De rest gaat best." De radiotechnici zijn heel trots op hun gloednieuwe apparatuur. Glunderend van genoegen vertellen zij van de kotters, die opzettelijk zo dicht mogelijk passeren en de vissers die dan hun duim omhoog ste ken als teken dat zij ..Veronica's" muziek aan de lopende band hooglijk waarderen. Veel sterkere zender Er zijn belangrijke verbouwingen aan staande aan boord van de „Veronica". De apparatuur zal worden uitgebreid, er komt namelijk een veel sterkere zender en dan zal de radiohut groter gemaakt worden. Slechts een enkele „topfiguur" aan boord heeft een hut voor zichzelf, de overigen moeten hun hut delen; men zal zien of hierin verbetering kan worden ge bracht. Alvorens de aflossing voor de „Veroni ca" IJmuiden mocht verlaten, waren ma rechaussee en douane enkele uren bezig met een intensieve controle van mee te nemen koffers, paspoorten en monster boekjes. Toen de „Simson" weer terug kwam in IJmuiden, met de afgeloste „Veronica"-ploeg, kwamen de passagiers er gemakkelijker af. Er was nogal wat ra dioapparatuur van de „Veronica" meege komen. maar die kon, na enig over en weer gepraat ongestoord passeren. Het aflossen van de wacht op het Panamese radio-omroepschip Veronica geschiedt, zoals men hier ziet op een wel zeer primitieve wijze. De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam, mr. dr. K. P. van der Mandele, moest in de gistermiddag gehouden vergadering van de Kamer ontkennend antwoorden op de vragen, die hem werden gesteld door de heer E. G. M. Driebeek. Deze had name lijk geïnformeerd of er een toezegging was van de regering dat bij de onderhan delingen met België over de Schelde-Ri.in- verbinding met de verlangens van Rot terdam rekening zal worden gehouden en of het bestuur op de hoogte is van de in structies. die de Nederlandse onderhande laars meegegeven zijn. De heer Driebeek had opgemerkt geen vertrouwen te hebben in deze onderhande lingen, die gevoerd worden „over ons, zon der ons en zonder ons advies," zoals hij het uitdrukte. Hij vroeg zich af of de Rot terdamse belangen nog wel een rol spe len bij de regering. Rotterdam, zo betoog de hij, er daarbij op wijzend wat zich en kele decennia geleden rond het. Moerdijk kanaal heeft afgespeeld, is altijd gekant geweest tegen invoering van maatregelen die het vervoer van onze havens zouden kunnen afleiden. De voorzitter, die aannam, dat de Ka mer de bezorgdheid van spreker deelde, wees er op, dat de commissie Scheep- vaartbelangen uit de Kamer de zaak zo veel mogelijk op de voet volgt. Zij staat op het standpunt, dat ernstig onderzocht moet worden hoe op het gebied van de tussenwateren verbetering in de Schelde- Rijnverbinding zou kunnen worden aange bracht, zonder dat de Rotterdamse be langen geschaad worden. Hij koesterde de vaste hoop, dat de regering de belangen van de beide grootste Nederlandse zeeha vens in de onderhandelingen zal laten meespelen. Ten slotte wees mr. dr. Van der Mandele er nog op, dat op nationaal niveau deze aangelegenheid door het Ne derlands Comité Waterwegen, waarin ver tegenwoordigers uit Amsterdam en ande re delen van ons land zitting hebben, wordt behandeld. Dit comité heeft altijd pal gestaan voor het Nederlandse belang. Dr. W. F. van Gunsteren zeide met be langstelling, maar niet met instemming naar de heer Driebeek te hebben geluis terd. Hij had nog geen behoefte aan een „cri de coeur". De Amsterdamse wethouder voor Pu blieke Werken mr. G. van 't Huil heeft vanochtend de noordelijke rijbaan van de Gooiseweg voor beide rijrichtingen ge opend. Deze nieuwe, drie kilometer lange in- en uitvalsweg, geeft een rechtstreekse verbinding van het Amstelstation (mr. Treubplein) naar Diemen (Harteveldse- brug) met directe aansluiting op de rijks weg Amsterdam-Amersfoort. Men hoopt de zuidelijke rijbaan in Augustus voor het verkeer open te kunnen stellen. Bij de opening is namens de rijkswater staat meegedeeld, dat binnenkort de ver breding van de Haarlemmerweg met een vierde rijbaan op de plaats van de voor malige trambaan zal worden aanbesteed. Het. radio-om.roepschip Veronica, op eerbiedige afstand van de territoriale zeegrens uit de kust voor Noordwijk. De retourprijzen van New York naar Paramaribo resp. Miami naar Paramari bo per K.L.M. zullen met ingang van 1 juni belangrijk worden verlaagd. Voor het traject New York-Paramaribo bedraagt deze verlaging 60 dollar. De biljetten, die 17 dagen geldig zijn. kunnen alleen gedu rende enkele maanden van het jaar ge kocht worden, Tijdens een huiselijke twist heeft de opkoper A. W. van den E., in zijn woning in het Havendorp te Vlissingen zijn echt genote met een breekijzer neergeslagen. De man rende overstuur naar de politie waar hij mededeelde dat hij zijn vrouw had vermoord. De vrouw bleek zeer ern stig gewond te zijn in het gelaat doch zij verkeert niet in levensgevaar. De man is ingesloten en zal voor de officier van Justitie worden geleid. Bij het oversteken van de Amersfoortse- weg in Huis ter Heide zijn twee bejaarde dames, de 75-jarige mevrouw M. Non- hebel-Van der Haar uit Wijk aan Zee, en de 70-jarige mevrouw E. Rol-Brouwer uit Beverwijk, aangereden door een personen auto. Mevrouw N. werd ernstig gewond en overleed in een ziekenhuis in Utrecht. De toestand van mevrouw Rol was vanmorgen nog zeer ernstig. De vrouwen liepen achter haar echt genoten, met wie zij een vakantie door brachten in Bosch en Duin. Hun mannen hadden juist de overkant van de weg be reikt toen de aanrijding gebeurde. De 41-jarige onderwijzer H. A. Lupker uit Wateringen stak op zijn bromfiets de provinciale weg aldaar over zonder op het verkeer te letten. Een naderende vracht auto reed hem aan. De heer L„ gehuwd en vader van drie kinderen, was op slag dood. Op een in aanleg zijnd sportveld bij Maastricht is het tienjarige meisje A. B. M. D. uit de Isabellastraat om het leven gekomen. Zij is bij het spelen door tot nu toe onopgehelderde oorzaak aan gereden door een vrachtauto. De politie onderzoekt of het kind van de wagen is gevallen dan wel tegen de wagen is opge lopen. In de legerplaats Nunspeet is de 21- jarige soldaat eerste klasse L. L. M. Lem- mens uit Boxtel door nog onopgehelderde oorzaak met het hoofd tussen een zware truck en een garagedeur bekneld geraakt. Hij werd naar een ziekenhuis in Harder wijk overgebracht en is daar overleden. De marechaussee stelt een onderzoek in naar de toedracht. Het slachtoffer behoorde tot de Staf compagnie Logistieke Brigade. In een ziekenhuis te Naarden is over leden de vierjarige Johan van der Walt, die bij een verkeersongeluk op de rijks weg AmsterdamAmersfoort levensge vaarlijk gewond geraakt was. Het kind behoorde tot een gezin met drie kinderen dat met een motor-zijspancombinatie uit rijden was gegaan en bij een wegkruising aangereden werd door een bestelauto. De motor sloeg over de kop, waarbij de drie kinderen werden gewond. De toestand der beide andere kinderen (2 en 16 jaar) is bevredigend. Vader en moeder bleven on gedeerd. Advertentie Zoals wij gisteren gemeld hebben, zal de heer U. F. M. Dellaert wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het directeurschap van de n.v. Luchthaven Schiphol neerleggen. Ulrich Frangois Marie Dellaert (in de wandeling „Jan" Dellaert genoemd) wordt door de mensen die het kunnen weten „de oudste luchthavendirecteur in dienstjaren ter wereld" genoemd. Hij werd in 1895 als zoon van een Zeeuwse landbouwer m Westdorpe geboren en maakte in Gent, waar hij als jongeman op een kostschool was, kennis met de luchtvaart. Hij zag er de Franse pionier Henri Farman een soort luchtsprongètje maken en onderging in 1916 zijn luchtdoop, toen luchtvaartpionier Nieuwenhuis. commandant van de lucht vaartafdeling in Souburg, hem op een vluchtje meenam. Op 1 januari 1917 trad de jonge Dellaert op Soesterberg aan, eerst als waarnemer, later als piloot. Toen Albert Plesman in 1920 zijn eerste KLM-vliegtuigen de lucht in stuurde, koos hij Dellaert uit als chef van de vliegdienst en als stationschef op het toen nog kleine Schiphol en dat is hij gebleven. Alleen in de naam van zijn functie is telkens wijziging gekomen. In 1926 werd hij havenmeester bij de Ge meente Amsterdam, in 1945 bedrijfsdirec teur van de Gemeentelijke Luchthaven Schiphol, en in 1958, toen Schiphol een n.v. werd, directeur van deze n.v. De opvolgers De oudste van zijn twee opvolgers, de heer S. de Mul, is thans 53 jaar en werd evenals de scheidende directeur op Soes terberg tot officier-vlieger opgeleid (van 1928 tot 1931). Hier behaalde hij ook het brevet kunstvlieger en verkeersvlieger. Acht jaar lang was hij daarna vliégin- structeur van de Nationale Luchtvaart- school, waar hij mede belast was met de opleiding van verkeersvliegers. Van 1939 tot 1.942 was hij in Nederlands- Indië, achtereenvolgens als instructeur bij en als commandant van de opleiding op bommenwerpers. Na de oorlog was hij tot 1950 gedetacheerd op het hoofdkwartier militaire luchtvaart in Batavia. Op 1 juli 1951 trad hij als hoofdambte naar in dienst bij de luchthaven Schiphol. Twee jaar geleden volgde zijn benoeming tot. adjunct-directeur. Mr. J. C. H. A. van Stapele, die op 12 mei a.s. 43 jaar oud wordt, was gedurende de oorlogsjaren hoofd van de afdeling wederopbouw van het bureau „houtge machtigde voor Friesland". Na de bevrij ding vervulde hij vier jaar lang de post van secretaris dienst handelsinrichtingen der gemeente Amsterdam, waarna hij op 1 januari 1950 secretaris werd van de dienst Luchthaven Schiphol. Een jaar latei- volgde zijn promotie tot administrateur en op 1 januari 1954 werd hij benoemd tot adjunct-directeur van Schiphol. De recherche van de gemeentepolitie in Vlissingen heeft vorige week een groep Italianen aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan juwelendicfstallcn in Amsterdam. De politie werd gewaarschuwd door een Vlissingse juwelier omdat twee buiten landse dames zich op verdachte wijze in zijn winkel hadden gedragen, waar zij oude gouden munten wensten te kopen. Het wantrouwen van de politie werd ge wekt, omdat kort tevoren per telex be kend was gemaakt, dat in Amsterdam ju weliers waren bestolen door buitenlandse vrouwen. De twee vrouwen werden bij een andere Vlissingse juwelier aangetroffen waar zij briljanten stonden uit te zoeken hoewel zij, wat later bleek, niet voldoende geld bij zich hadden. Zij werden overge bracht naar het bureau van politie. Onderweg trof de recherche een Ita liaanse auto aan, waarin twee mannen en een kind zaten. Omdat bekend was dat in het land verscheidene winkeliers en juwe liers waren opgelicht door buitenlanders waarbij een kind aanwezig was, werden ook deze buitenlanders mee naar het bu reau genomen. Zij ontkenden iedere schuld doch werden door de Vlissingse recherche overgebracht naar Amsterdam waar zij door de betrokkenen onmiddellijk werden herkend. Zij zijn in Amsterdam ingesloten. Kort voor de Paasdagen arriveerde een groep Italiaanse kermisklanten in twee caravans in ons land. Op 13 april bezoch ten twee Italianen in gezelschap van twee vrouwen en een kind drie juweliers in Am sterdam. Zij lieten zich veel gouden mun ten, briljanten en bedeltjes tonen, maar ze kochten slechts goedkope kleine dingen of niets. Vermoedelijk hebben zij tijdens de ze bezoeken, volgens de politie, hun slag willen slaan. Dat lukte slechts in één ge val, bij een juwelier in de Kalverstraat. De winkelier miste de ochtend na hun be zoek een aantal aaneengeregen bedeltjes ter waarde van 1000 a 1200,-. De ver denking viel uiteraard op de buitenlandse bezoekers. In het archief van de herken ningsdienst vond de juwelier de foto van een vrouw, die hij herkende als een van de buitenlandse bezoekers aan zijn winkel. Via de politietelex werd haar signalement en een verzoek tot arrestatie verspreid. Dit leidde tot de aanhouding van het Ita liaanse gezelschap in Vissingen. Vorige week werden zij aan de recherche van het bureau Singel te Amsterdam overge leverd. Ondanks de inschakeling van een mede werker van het Italiaanse consulaat als tolk, blijven zij hardnekkig ontkennen. We gens gebrek aan voldoende bewijs is, na overleg met de officier van justitie, be sloten geen vervolging in te stellen. De Italianen (twee vrouwen en een man) die zich thans nog in hechtenis bevinden, zul len waarschijnlijk morgen tezamen met twee kinderen door de vreemdelingen dienst over de grens worden gezet. Advertentie Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrassen (Van onze Haagse redacteur) De directeur van het speciale fonds voor hulp aan ontwikkelingsgebieden van de Verenigde Naties, de Amerikaan Paul Hoffman brengt een oriëntatiebezoek aan Nederland. Vanmorgen om tien uur werd hij ontvangen door de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, waarna hij een bespreking had met enige leden van de Tweede Kamer. De secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Za ken, mr. S. J. Baron van Tuyll van Se- rooskerken, bood de Amerikaanse bezoe ker een lunch aan. Morgen reist de heer Hoffman per trein door naar Luik. Hoofdredacteur van dagblad in Alphen De directeur-hoofdredacteur van het da blad „Rijn en Gouwe" te Alphen aan de Rijn, de heer P. H. J. G. Roest, heeft maandag het feit gevierd, dat hij veer tig jaar in de journalistiek werkzaam is. Ter gelegenheid van dit jubileum werd in het gebouw van het dagblad een re ceptie gehouden. Onder de velen die de heer Roest kwamen gelukwensen bevonden zich de burgemeester van Alphen, de ge meentesecretaris, vele raadsleden en bur gemeesters uit omliggende gemeenten. De Koninklijke Landmacht herdenkt op woensdag 4 mei te 11.00 uur op de Greb beberg de militairen van de Nederlandse en van de voormalige Nederlands-Indi sche strijdkrachten, de zeelieden, de ver zetsstrijders, de geallieerde militairen en alle overigen die, waar ook ter wereld in mei 1940 en de daarna volgende jaren voor het koninkrijk der Nederlanden te land, ter zee, of in de lucht zijn gevallen dan wel als Nederlander of als Nederlands on derdaan tengevolge van tegen hen gerich te vijandelijke actie zijn omgekomen. Deze plechtigheid zal onder anderen worden bijgewoond door een vertegen woordiger van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden en de chef van de generale staf, tevens bevel hebber der landstrijdkrachten, luitenant- generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny. De „staking" van de Nieuwlandse schoolkinderen is ten einde. Maandag zijn de zestien leerlingen van de Nieuwlandse openbare lagere school weer naar de klas getogen. Daarvoor stond evenwel niet de onderwijzer in vaste dienst aan deze school, de heer J. Dik, maar een reeds gepensioneerde kracht, de heer J. Meen- horst uit Vuren. De heer Meenhorst heeft zich op verzoek van het college van B. en W. van Nieuwland bereid verklaard, tijdelijk het onderwijs aan deze school te verzorgen. Aan de heer Dik is ziektever lof verleend. De protestactie van de ou ders, die bezwaren hadden tegen het door de heer Dik gegeven onderwijs, heeft dus voorlopig succes gehad.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11