WEL VAAR T IN CIJFERS Scherpe critiek te Bonn op Hoge Autoriteit Spaarbankbond waarschuwt tegen geldontwaarding s, Moeilijkheden in E.E.G. ontkend na openhartig Haags beraad De beurs Apeldoornse Netten- fabriek boekte hogere winst Duitsers verbieden luchtlijn Keulen- Rotterdam SCHEEPVAARTBERICHTEN DINSDAG 3 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IS Tegoed tot 2.455 mirt. gestegen 1 i 1 Vier Nederlandse ministers tegenover vier leden van Europese commissie Aflossing staatslening '49 Van Ommeren 15 Hoger dividend Reineveld Porceleyne Fles 8 (7 Uitgifte Nationale Borgmij In het vandaag verschenen verslag van de Nederlandse Spaarbankbond waarschuwt het bestuur tegen de kans op een herhaling van de overbestedingssituatle in ons land en op een daaruit voortvloeiende verdere uitholling van de waarde van het geld. Het bestuur is van mening, dat men onder deze omstandigheden door stimulering van de besparingen een grote verantwoordelijkheid op zich neemt. Een regering, aldus het bestuur die de bezitsvorming voorstaat dient dus bijzonder waakzaam te zijn bij de bestrijding van de sluipende inflaties. Het acht het niet verantwoord het publiek tot sparen aan te zetten en dan toe te laten het de vruchten van de spaarzaamheid door een chronische vermindering van de waarde van het geld te laten ontgaan. Het gevolg zou bovendien zijn, zo meent het bondsbestuur dat, de besparingen na kortere of langere tijd zouden afnemen. Gezond geld wordt derhalve een levens voorwaarde voor een bevredigend peil der besparingen geacht. Inzake de bezitsvorming vraagt het bondsbestuur zich af of de huidige over heidsbemoeiingen wel de aangewezen mid delen zijn om de vorming van bezit te stimuleren. Principieel is het bestuur van mening, dat maatregelen als bezitsvor- mingpremiëring niet op de weg van de overheid liggen. Deze behoort met globale middelen de voorwaarden te scheppen, die de vorming van bezit en in het bijzonder het sparen begunstigen. Als zodanige noemt het bondsbestuur onder meer fiscale maat regelen, zoals lagere belasting op inkomsten uit overwerk en uit rente over spaargeld. Het totale inleggerstegoed van de Bonds spaarbanken bedroeg aan het einde van 1959 2.455 miljoen tegen 2.200 miljoen einde 1958. De stortingen beliepen 1.394 miljoen en de terugbetalingen 1154 mil joen. De omloopsnelheid van het spaargeld (terugbetalingen gedeeld door het gemid deld tegoed) daalde van 051 tot 049, het geen betekent dat het spaargeld gemiddeld iets langer bij de spaarbanken is gebleven dan in 1958. De grote omzet en het recordoverschot van 204 miljoen (inclusief 308 miljoen) gingen gepaard met een geringer aantal posten. In 1958 werden 13.662.000 inleg gingen en terugbetalingen gedaan tegen in 1958 13.489.000. Er werden 302.700 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven en 189.400 boekjes ingetrokken. Het aantal spaar- Het boekjaar 1959 der Apeldoornse Net- tenfabriek von Zeppelin en Co. n.v. te Apel doorn sluit volgens mededeling der direc tie met een voordelig saldo van 1.063.013 (v.j. 939.101) vóór afschrijvingen en re serveringen. Na aftrek van de normale af schrijvingen op bedrijfsmiddelen, af schrijving op vorderingen 79.966 (v.j131.830), een belastingvoorziening ad 230.000 (v.j. nihil) een extra-afschrij ving op bedrijfsmiddelen en een toevoe ging van 100.000 aan het reservefonds, resteert een voordelig saldo van 78.826. Samen met het onverdeelde winstsaldo uit vorige jaren atj 46.174, laat dit uitke ring toe van een dividend van 5 percent (v.j. nihil). Doordat ten laste van de ver vangingsreserve nog een extra-afschrij ving op de bedrijfsmiddelen werd toege past van 250.000, bedroeg het totaal dei- afschrijvingen 824.221 507.271). De af schrijvingen overtreffen de investeringen met f 50.000. Er wordt naar gestreefd ook in de komende jaren de nieuwe investe ringen zo spoedig mogelijk af te schrij ven. Ook in 1960 zijn grote investeringen te verwachten. Reeds werd opdracht ge geven voor de levering van machines tot een waarde van ca. 850.000. In het verslagjaar zijn nominaal 600.000 eigen aandelen ter beurze inge kocht en daarna ingetrokken. Het uit staande aandelenkapitaal is thans ge bracht op 2,5 miljoen. Voorstellen om de statuten hierbij aan te passen kunnen te gemoet worden gezien. Het voordelig ver schil tussen de inkoopprijs van de aande len en de nominale waarde ad 132.892 is onder diverse baten van de verlies- en winstrekening verantwoord. De omzet over 1959 is in vergelijking met het vorig jaar aanzienlijk gestegen. De verwachtingen voor 1960 zijn thans nog moeilijk tot uitdrukking te brengen. Even wel strekken de resultaten over het eei'ste kwartaal, zowel wat omzet, winst als or derportefeuille betreft, tot volle tevreden heid. Indien deze ontwikkeling blijvend is zal 1960 een gunstiger beeld geven dan 1959. rekeningen was 17.000 minder dan in 1958, hetgeen bijdroeg tot de sterke toeneming van het gemiddeld tegoed per spaarbank boekje, dat van 677 gulden op 745 is ge komen. Betreurenswaardig De Spaarbankbond betreurt het in haar jaarverslag in hoge mate, dat de handels banken zonder voorafgaand overleg zich om der wille van de commercie meer in het bijzonder zijn gaan toeleggen op het aan trekken van spaargelden. Dit terrein, aldus de bond, is van oudsher aan spaarbanken voorbehouden geweest. Zij zijn het ook ge weest, die het met steeds toenemend succes ontgonnen hebben. De handelsbanken zouden meer respect hebben kunnen tonen voor het feit, dat zo velen in. den lande zich belangeloos be schikbaar stellen voor het beheer van spaargelden van de kleine burgerij. Door de doorbreking van de historisch gegroeide verhoudingen hebben de handelsbanken een ernstige afbreuk gedaan aan de sinds jaren bestaande goede verhoudingen tussen handelsbanken en spaarbanken. De spaar ders, zo besluit de Spaarbankbond, dienen te bedenken dat de uitzettingen der han delsbanken aan grotere risico's blootstaan dan die der spaarbanken. Wjj hebben elke keer weer bewonde ring voor de produktiviteit van de le vensverzekeringsmaatschappijen, omdat zij er voortdurend in slagen voor grote re bedragen af te sluiten. De totale jaar- produktie van alle Nederlandse maat schappijen in eigen land was in 1958 4432 miljoen en in 1959 4516 miljoen. Dat is een vooruitgang van bijna 2 In de twee eerste maanden van 1959 was de produktie 669 miljoen en in diezelfde maanden van 1960 755 mil joen, een vooruitgang van 11%. De kapitaalvcrzekering klom op van 327 miljoen in 1959 naar 364 miljoen in 1960 11%), de rcnteverzekcring van 300 miljoen naar 348 miljoen (+16%) maar de volksverzekering bleef gelijk. De kapitaalverzekering is dus nog altijd de belangrijkste. tiNBi/stme mmm\ Algemeen 1959 k I960 1/ J f f s l\ 1 I f i 1 T— i t I f 1958 lnd«reij(«n '1953 100 J I vtclTi jfmatnj j s o n d Binnenlandse produktie 1 1 i l miljoen gulden 1 1 t I960 l 1 r' V i r t 'N 1959 A-.L tPÊEfl jfmamj jasond In zijn jaarverslag deelt de president van de Nederlandse Bank mede, dat de industriële produktie in het laatste kwartaal van het jaar 11% hoger lag dan het gemiddelde niveau van 1958; nemen wij het gemiddelde van 1959 tegenover het gemiddelde van 1958, dan zien wij een stijging van circa 9%. De cijfers van het nieuwe jaar gaan hoger. Nemen wij januari en februari bij elkaar, dan moeten wij een produk- tiestijging van 14% vaststellen ten op zichte van januari en februari 1959. De stijging in de afzonderlijke be drijfstakken loopt weer sterk uiteen. Bij de leder- en rubbernijverheid b.v. is zij circa 6%, in de papierindustrie is zij ongeveer 9%, in de sector gas, elek triciteit en water zien wij een produk- tiviteitsverbetering van 8,5% en in de branche van de bouwmaterialen en het aardewerk ten slotte een vooruitgang van 17%. Na de plotselinge toevloed van goud en deviezen in de laatste week van februari en de eerste week van maart is er weer rust op dit front gekomen. Dit wil overigens niet zeggen, dat er geen veranderingen van week tot week waren maar zij waren toch niet opzien barend. In het begin van deze week was er bij de Nederlandse Bank in totaal 5215 miljoen aan goud en de viezen waarvan 4403 miljoen aan goud Dat is dus ruwweg 85%. Die verhou ding duidt er al op, dat onze monetaire autoriteiten wel veel prijs op het goud stellen. Begin januari 1959 b.v. bestond „slechts" 72,5% van onze totale goud en deviezenpot uit goud. Behalve bij de centrale bank is er nog een enorme hoeveelheid buitenlandse betaalmidde len door de banken in het buitenland belegd: eind januari was dat 1768 miljoen. (JOUD EN DEVIEZEN) Mlljotn 9uld"1 5600 5100 5200 5000 1800 1600 1100 1200 1000 3800 1 1 GOUD in DEVIEZEN GOUD s ir 2. ro 1 1959 8 S I960 (Van onze correspondent in Bonn) Zowel in het Roergebied als in regerings kringen te Bonn toont men zich bijzonder teleurgesteld, ja verontwaardigd over het verloop van het geval-Thyssen. Men spreekt hierover een voorlopig onheelbare breuk in de samenwerking in de Europese Kolen en Staalgemeenschap. Zoals bekend verzocht de August Thyssen-Hütte A.G. te Duisburg, één der grootste Westduitse staalfabrieken en hoogovenbedryven, op 28 oktober 1958 de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen en Staalgemeenschap te Luxemburg om toestemming om de meer derheid van de aandelen van de staal fabriek Phoenix-Rheinrohr A.G. over te nemen. Anderhalf jaar is daarover tussen Luxemburg en Thyssen onderhandeld. Tenslotte stelde de Hoge Autoriteit een aantal voorwaarden waarvan zij de fusie Thyssen-Phoenix-Rheinrohr af hankelijk stelde. Thyssen bleek bereid af te zien van zijn 35 percent aandeel in het hoogovenbedrijf Siegerland en tot verlaging van hun aandelenpakket van de Handelsunion van 52 tot 50 percent. Voorts wilde dc Thyssen-groep haar aan deel in de walsonderneming Rasselstein tot 25 percent beperken en de controle op zijn investeringen door de Hoge Auto riteit voor de duur van drie jaar accep teren. Maar de eis van de Hoge Autoriteit om deze investeringscontrole ook in de toe komst verder voort te zetten wees Thyssen van de hand. Het concern trok daarop haar verzoek tot fusie het Phoenix-Rheinrohr in. „De schuldigen" Men verwijt te Bonn thans de Hoge Autoriteit dat zij volstrekt onzakelijk en eerder zuiver politiek heeft gehandeld. Men spreekt over Franse invloed en over het oude ressentiment tegen alles wat her rijzenis van één der oude Roerconcerns be treft. Het feit, dat alleen de president van de Hoge Autoriteit, de Italiaan Malvestiti, en de beide Duitse leden Potthoff en Hell- wege, het Thyssen-verzoek wilden inwil ligen en dat alle andere leden van het col lege tegen waren spreekt volgens Bonner kringen boekdelen. Belgen, Nederlandei's en Fransen moeten zo zegt men hier, nu eenmaal niets van dan ook welke uitbrei ding van de Thyssen-groep hebben. Men (Van onze Haagse redacteur) „Het was een openhartike, zeer nuttige discussie. Het is niet nodig, dat de E.E.G.- delegatie doorreist naar Bonn. Er zijn geen moeilijkheden tussen de E.E.G. en Nederland". Dat was het bondige commentaar waar in het Nederlandse lid van dc E.E.G.- commissie, dr. S. L. Mansholt, de bespre kingen samenvatte welke maandagmiddag gedurende ruim drie uur in de conferen tiezaal van het ministerie van Economi sche Zaken te Den Haag zijn gevoerd tus sen vier leden van de Nederlandse rege ring en een even sterke delegatie van de Europese commissie. De Nederlandse mi nisters deden er overigens na afloop he lemaal het zwijgen toe. Wel werd bekend, dat de besprekingen tussen ambtelijke deskundigen donderdag zullen worden voortgezet. De tegenstellingen welke er de vorige week tussen Nederland en de overige lan den van de Euromarkt zijn gerezen over de versnelling van de E.E.G. vormden de inzet van deze bespreking tot welke overi gens reeds geruime tijd geleden een af spraak was gemaakt. Maar nadat de vo rige weck vrijdag was gebleken, dat de E.E.G.-Executieve Commissie de ver snelling van de Euromarkt toch wilde door zetten zonder daarbij de landbouw te be trekken hetgeen voor Nederland juist van essentieel belang is had de bijeen komst aanzienlijk aan gewicht ge wonnen. Dat bleek ook wel uit de kwa liteit van degenen die eraan deelnamen. Voor Nederland waren aanwezig de mi nister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijl stra, en de minister van Buitenlandse Za ken ad interim, minister-president prof. dr. J. E. de Quay, die de in Istanboel vertoevende mr. J. M. A. H. Luns ver vangt. De delegatie van de Europese Executieve Commissie bestond uit haar voorzitter, prof. W. Hallstein, de vice- voorzitter en landbouwdeskundige dr. S. L. Mansholt, de Belgische deskundige voor de handel met de landen buiten de Zes, Jean Rey, en de Franse financiële en eco nomische expert R. Marjolin. De positie van dr. Mansholt in dat gezelschap is ta melijk pikant, gezien het feit dat men van zijn afwezigheid gebruik heeft gemaakt voorlopig van de versnelling van de land- bouw-integratie, waarvan hij een voorstan der is, af te zien. De Nederlandse rege ring had maandagmorgen nog een se- ciale kabinetszitting aan het probleem gewijd. Op 10 en 11 mei vergadert de minister raad van de Zes te Luxemburg met de versnelling van de Euromarkt als hoofd schotel van de agenda. Waarschijnlijk zal dan pas bliiken in hoeverre Nederland nog iets van zijn verlangens heeft kunnen red den. beweert voorts dat het aanzien van de Hoge Autoriteit door deze anderhalf jaar durende en eindelijk mislukte onderhande lingen geschaad is. Luxemburg, aldus de Westduitse mening matigde zich op het stuk der investeringen bij Thyssen rechten aan, die verre haar bevoegdheid te boven gingen. De Hoge Autoriteit heeft niet het recht zegt Bonn, om te beslissen wat een onderneming voor de instandhouding of de verandering van haar produktiemiddelen mag doen. Men wijst voorts op het feit dat de regering-Adenauer, de socialistisch ge kleurde vakbonden en de openbare mening in het algemeen in de Bondsrepubliek, het Thyssen-verzoek alleszins acceptabel acht ten. Tenslotte zegt men dat een Verenigde Thyssen-groep inclusief Phoenix-Rhein rohr geen zogenaamd marktbeheersenae positie in de Kolen en Staalgemeenschap had gekregen. Bij fijnblik zou de groep dan 3 percent, bij walsdraad 11,7 percent, bij walsstaal 6,5 percent en bij ruwstal 9 per cent van de totale markt van de E.G.K.S. hebben gekregen. Onderkend wordt overigens niet dat niet slechts concurrentie-angst hier een rol heeft gespeeld. Het is 'n onloochenbaar feit dat het begrip „Roer" in de Europese poli tiek en in de economische wereld nog altijd aanleiding geeft tot ressentiment. Het uit groeien tot gigantische economische groe pen van oude Duitse concerns als Krupp, Thyssen en dergelijke kan nu eenmaal lei den tot een al te krachtige Duitse greep, op bijvoorbeeld de Europese markt. Dit aspect van één of andere Duitse beheersing van deze markt en het nog altijd bestaande ressentiment tegen elke vorm van Duitse beheersing, laat staan overheersing, wor den in de Bondsrepubliek niet voldoende in het oog gehouden. Hoe logisch de argu menten die tegen hetgeen te Luxemburg burg is geschied ook moge klinken. De reeds definitieve plannen van de Swiss Air om de bestaande luchtlijn Zü- richStuttgartKeulen gedurende de komende zomerdienstrcgeling tot Rotter dam door te trekken zijn plotseling door de bevoegde Duitse autoriteiten de grond in geboord. Zij hebben de Swiss Air thans medegedeeld daarvoor geen toestemming te kunnen verlenen. Desgevraagd beperkt de directie der Swiss Air er zich toe mede te delen, dat Duitsland deze weigering grondt „op het bestaande DuitsZwitserse luchtvaart verdrag, dat in zulke verbindingen niet voorziet". De opneming van Rotterdam in het Swiss Air-net moet daarom tot een latere datum worden uitgesteld, aldus de Swiss Air-directie. Reeds eind januari deelde de heer John M. Mann, directeur voor Nederland van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij mede, dat de hoofddii-ectie besloten had met in gang van 1 juli een dagelijkse verbinding tussen Zürich en Rotterdam via Keulen te openen. Het lag in de bedoeling zo spoedig mogelijk een kantoor in het centrum van Rotterdam te openen, alsmede op de lucht haven Zestienhoven zelf. Voor de oorlog vloog de Swiss Air ook op Rotterdam. Niemand twijfelde er aan of de nieuwe luchtlijn zou tot stand komen. Deze werd zelfs al in de nieuwe zomerdienstregeling afgedrukt. ïn Nederlandse luchtvaartkringen is men van mening dat Duitsland weinig of geen schade zou krijgen bij het verlenen van toestemming. Dat deze niettemin aan Swiss Air onthouden wordt, wijt men aan de rivaliteit tussen de Air Union (waarbij met de Lufthansa een viertal andere Europese maatschappijen zijn aangesloten) enerzijds en de combinatie SAS en Swiss Air ander zijds. waarmede de KLM nauw contact onderhoudt. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de 3 percent Nederlandse Staats lening 1948 op 1 juni 1960 aflosbaar zal worden gesteld 5.404.400. De uitloting van schuldbewijzen zal plaats vinden op 11 mei 1960 te 9.30 uur in het gebouw van het ministerie van Financiën in Den Haag. Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam stelt voor over het boekjaar 1959 een on veranderd dividend van vijftien percent in contanten uit te keren. Machinefabriek Reinevelt n.v. te Delft stelt voor het dividend over 1959 te bepalen als volgt: preferente en prioriteitsaandelen 6 percent (v.j. 6 percent), gewone aandelen 9 percent (v.j. 8 percent), restantbewijzen t 18 (v.j. 16). N.V. Koninklijke Delftsch-Aardewerk- fabriek De Porceleyne Fles v/h Joost 't Hooft en Labouchère te Delft stelt voor het dividend over het boekjaar 1959 te be palen-op acht (v.j. zeven) percent. Op maandag 16 mei zal (bij Vermeer en Co en Patijn van Notten en Co) de inschrij ving openstaan op vijfhonderd aandelen op naam in stukken van duizend gulden waarop dertig percent te storten in de n.v. Nationale Borg-Maatschappij tegen honderd percent. De uitgifte is uitsluitend voor aandeelhouders in de verhouding van één nieuw op vier oude aandelen. De nieu we aandelen zullen ten volle delen in de winst over 1960 en volgende boekjaren. Aangezien de aandelen niet volgestort kunnen worden, dient het bestuur van de maatschappij de inschrijvingen te erken nen. Indien deze erkenning voor een in schrijving niet kan worden verkregen, hebben de inschrijfkantoren het recht de betreffende inschrijving te weigeren. Abida verin. 2 v. Hamburg n. Holtenau, R dam. Acila 2 te Kaapstad verwacht v. Cardon. Acniaea 2 60 m. z. Ras Al Hadd n. Fao. Agamemnon 2 80 m. w. Ouesant n. Paramaribo. Alblasserdijk 2 100 m. w. Scillys n. Le Havre. A lea 2 te Puerto Cabello verwacht. Aichiba2 ten anker rede Santos. Alhena 2 160 m. w.z.w. K. St. Vine. n. L. Palmas. Alioth 1 rede Damman. Alkaid 2 te Khol El Mufatta. Alkes 1 v. Hongkong n. Saigon. Alkmaar 2 600 m. w. Colomob n. Smgapore. Almkerk 2 e Townsville verwacht v. Brisbane. A'phacca 2 250 m. n.o. Socotra n. Aden. Alphard 2 420 m. n. Dakar n. Freetown. Amnion pass. 2 Wight n. Hamburg. Amsteldijk 2 130 m. w. Gibraltar n. Amsterdam. Amstelmeer 2 611 m. z.w. Kobe n. Hirohata. Annenkerk 2 370 m. n.o. Moagdiscio n. Aden. Arnedijk 3 te Havana. Arendsdijk 3 te Rotterdam. Arendskerk 3 te Bunbury. Atys 3 te Algiers. Averdijk 2 80 m. z. Djeddah n. Aden. Baarn 2 300 m. w.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Bali 3 te Belawan. Balong 2 180 m o. Marshall eilanden n. Balboa. Banggai 2 v. New Orleans n. Charleston. Bat.jan 2 110 m. o.z.o. Muscat n. Saiong. Batu 3 v. Bremen n. Hamburg. Benqekom 2 620 m. n.o. Azoren n. Bridgetown. Bonita 3 te Charleston. Borneo 2 40 m. o. Sabang n. Djibouti. Boskoop 3 te Tampa. Breda 3 te Willemstad. Calamares 2 te Los Angeles. Caltex Arnhem 2 75 m. n.w. Perim n. Suez. Cnltex Delft 2 440 m. o. Cocos eil. n. Fremantle. Calt. Delfzijl 2 100 m. n. Tersch. n. Norresundby. Calt. Eindhov. 2 25 m. w. L. Quoin n. Yokohama. Calt. Gorinchem 3 v. Fredericia n. Kopenhagen. Caltex Nederland 2 v. Massawah n. Perz. Golf. Camerounkust 2 120 m. z.z.o. L. Palm. n. Freetown. Camitia 5 te Rotterdam verwacht. Carrillo 2 te Armuelles. Cartago 3 te Barrios verwacht. Casamance 2 135 m. w.n.w. K. St. Vine. n. Nantes. Castor 2 te Piraeus verwacht. Ceres 2 te Antofagasta vtrwacht v. Caldera. Charis 2 te Willemstadl verwacht. Cir.ulia 16 te Durban verwacht. Clavella 2 700 m. n.o. Barbados n. Engeland. Colytto 2 80 m. w.n.w. Fayal n. Beliast.. Crania 4 bij Hoek van Holland verwacht. Cumules Iweerschip) 2 v. R'dam n. Atl. Oceaan Dahomeykust 2 v. Bremen n. Hamburg. Daphnis 1 te Georgetown v. Paramaribo. Delft 2 430 m. w.z.w. Landsend n. La Guaira. Diogenes 3 te Puna. Diloma 3 te Stanlow verwacht. Doris 3 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Drente 2 330 m. o. Guardafui n. Sinagpore. Kernland 2 v. Rio Grande n. Itajai. Elizabeth B 2 700 m. o. Honolulu n. Honolulu. Eos pass. 3 Finisterer n. Lissabon. Fsso Nederland pass. 2 Masira n. Mena Al Ahm Esso Rotterdam 2 v. Rastanura n. Rotterdam. Forest Hill pass. 3 Sicilië n. Tenerife. Friesl. KRL 290 m. z.o. K. Guardafui n. Djibouti. Gaasterland 2 105 m. n.n.w. Bcrlenga n. Sta. Cruz. Gabonkust. 2 dw. Las Palmas n. Freetown. Garoet 3 te Antwerpen v. Casablanca. Geestland 2 310 m. w. Finistere n. Trinidad. Giavelnnd pass. 2 St. Vincent n. Amsterdam Guineekust 2 v. Amsterdam, 3 te Rotterdam Hathor 1 te Rotetrdam n. Bremen. Hector 2 45 m. n. Kp. Finisterre n. Tunis. Hcra 210 m. z Flores n. Barbados. HersiJia 2 375 m. z.w. Flores n. Einden. Hestia 2 500 m. w.z.w. Scillys n. St. Thomas. Hilversum 1 te Hamilton. Hoogkerk 2 v. Gibraltar n. Port Said. Iberia 3 te Rotterdam verwacht. Isis 2 207 m. w.z.w. Ouessant n. Curasao. Ittersum 3 te Jacksonville. Ivoorkus 2 te Bordeaux v. IJmuiden. Jagersfontein 2 150 m. o.z.o. Madeira n. L. Palm. Japara 2 te Kaapstad verwacht v. Las Palmas. Java 2 te Le Havre n. Hamburg. Kal inga 6 te Curacao verwacht. Kamperdijk 3 te Bremerhaven. Kara 3 te Kopenhagen verwacht. Karakorum 2 240 m. z.z.o. Marhall eil. n. Balboa Katelysia 2 v. Stanlow n. Curacao. Kelletia 5 te Trinidad verwacht. Kenia 3 te Thameshaven. Kelia 2 v. New York n. Maracaibo. Kerkedijk 2 40 m z.z.w. Wight n. New York. Khasiella 2 v. Curac n. Three Rivers (Canada). Kinderdijk pass. 2 Miami n. Vera Cruz. Koningswaard 1 v. Point Fortin n. Landsend. Kopionella 3 te Buenos Aires verwacht. Koratia 3 te Puerto Miranda. Korendijk 2 180 m. z. Kp. Race n. Antwerpen. Korenia 2 420 m. z.w. Azoren n. Pauillac. Korovina 10 te Curacao eerwacht. Krebsia 2 v. Pararivier n. Curacao. Kryptos 2 v. Gefle n. Rotterdam. Larcnberg 2 80 m. n.w. Dakar n. Freetown. Leersum 3 te Burutu. Leeuwarden 2 v. Guayaquil n. Puerto Limon. Leiderkerk 2 80 m. z. Kreta n. Hamburg. Lekhaven 2 te Santos verwacht n. Santos Lelykerk 2 150 m. o. Gibraltar n. Port Said. Leuvekerk 3 te Bombay. Loosdrecht 2 v Mormugao n. Aden. Loppersum 2 542 m. w. Flores n. Le Havre. Lutterkerk 2 160 m. o. Gibraltar n. Port Said. Maasdam 2 te Rotterdam. Maetsuycker 2 70 m. w. np. Borneo n. Singapore. Mariscal Lopez 2 180 m. o.n.o. Madeira n. L. Palm. Medon 2 610 m. n.o. Porto Rico n. Cartagena. Mentor 1 te Rotterdam n. Amsterdam. Merseyllovd 3 te Bais. Merwede 3. te Pointe Noire verwacht v. Lagos. Mississippilloyd 2 te Beaumont v. Houston. Mitra 7 te Curacao verwacht. Molenkerk 3 v. Port Sudan n. Aden. Munttoren 2 275 m. z.w. Freetown n. Accra. Naess Commander 2 75 m. w.z.w. Ras Fartak n. Rastanura. Naess Tiger 2 v. Elpalito n. Emden. Neder-Weser 3 rede Bahrein. Neverlta 12 teen hoogte van Landsend verwacht Nieuw Amsterdam 4 te Rotterdam verwacht. N'oordwijk 2 165 m. z.w. Lissabon n. IJmuiden. Notos 1 te Napels n. Malta. Ootmarsum 3 te Le Havre verwacht. Oranjefontein 1 te Durban. Oranje Nasau 2 v. Puerto Limon n. Kingston. Overijsel 3 v. Rotterdam n. Bremen. Pericles 2 te Buena Ventura. Peperkust 1 v. Pointe Noire n. Boma. P. G. Thulin 3 te Balboa. Pbilidora 2 60 m. n.n.o. Kp. Bougaroni n. R'dam. Philippia 3 in Suezkanaal verw. n. Mena. Philine 2 te Suez verwacht v. Mena Al Ahmadi Prins Willem III 2 v. Rotterdam n. Londen. Pr. Willem IV 2 780 m. o.n.o. Kp. Race n. Quebec. Prins Willem V 2 700 m. n. Azoren n. Quebec. Prins Willem George Frederik 2 580 m. o. Kaap Race naar Montreal. Prins Willem van Oranje 2 te Hamburg. Purmerend 2 250 m. w. Maladiven n. Adu atol. Reza Shah The Great 2 te Port Said n. Ummsaid Ridderkerk 2 1e Antwerpen verw. v. Hamburg. Roebiah 1 v Hongkong n. Manilla. Foepat 3 te Djibouti. Roggeveen 4 te Devonport verwacht. Rondo 1 te Amsterdam n. Las Palmas. Rossum 2 120 m. o. Gibraltar n. Constanza. Rotti 2 35 m. z.w. Landsend n. Cuba. Ri.mdam 2 520 m. w.n.w. Landsend n. Quebec. Rijnkerk 2 370 m. z.o. Monrovia n. Las Palmas. Salatiga 3 te Bahrein verwacht. Samarinda 2 te Kaapstad verwacht v. Matadi. Sambas 2 v. Mekongrivicr n. Singapore. Sarpedon 3 te Curacao. Seheldelloyd 2 80 m. n.o. Finisterre n. Port Said Schelpwijk 2 v. Puerto Mirande n. Curacao. Scherpendrecht 2 v. Hamburg n. Wismar. Schouten 3 te Saigon. Sibigo 2 50 m. z.o. Brisbane n. Hollandia. Soestdijk 1 te Terneuzen v. Sunny Point. Solon 2 v. Berahona n. Ponce. Sommelsdijk 2 e Boston verwacht v. New York. Stentor 1 te Willemstad verwach. Steven 2 te Londen. Sumatra 2 te Ummsaid. Sunetta 2 v. Cristobal n. Curacao. Stad Amsterdam 2 60 m. n. L. Palm n. Boulogne. Stad Delft 2 42 m. z.o. Lizard n. Vlaardingen. Stad Gouda 2 206 m. n.n.o. Las Palmas n. Pepel. Stad Leiden 2 110 m. n.w Algiers n. Melilla. Stad Maassluis 2 v. Freetown n. IJmuiden. Stad Schiedam 2 135 m. z.w. Stavanger n. Narvik Stanvas Adventure 3 te Bangkok verwacht. Str. Madura 2 600 m. z.w. Reunion n. Fremantle. Tabinta 2 v. Londen n. Amsterdam. Tahama 2 60 m. n.o. Tunis n. Hamburg. Tamara 2 190 m. z.z.w Mona eil. n. Philadelphia. Tara 2 40 m. w. Finisterer n. Rotterdam. Taria 1 v. Yokkaichi n. Singapore. Tawali 2 te Port Said. Tegelberg 2 240 m. z.z.w. Diego Garcia n. Singap. Teiresias 2 te Yokohama. Teucer 3 te Cristobal verwacht. Tibia 2 130 m. on..o. Bahrein n. Port Sudan. Tjitjalengka 2 v. Hongkong n. Tandjong Priok. T.iibodas 2 85 m. o. Sabang n. Penang. Tjiluwah 3 te Semarang. Tjimanuk 2 v. Hongkong n. Whampoa. Tjitarum 2 240 m. n.o. Balikpapan (bestemming). Tweelingen pass. 2 Stavanger n. Rotterdam. Van der Hagen 2 100 m. z. Penang n. Kaapstad. Var. Riebeek 3 te Kaapstad. Van Waerwijck 2 370 m. z.w. D. Garcia n. Durban Vasum 2 360 m. w. Finisterre n. Thameshaven. Vivipara 2 te Algiers. Vlist 2 480 m. o.z.o. Kp Race n. Norfolk. Waikelo 3 te Mombasa. W. Alton Jones 1 110 m. w.z.w. Kp. St. Vincent naar Port Said. Waterman 2 v. Aden n. Freemantle. Wicldrecht 3 te Manaus verwacht. Willem Ruys 2 te Balboa v. Wellington. Woltersum 3 te New Orleans. Wonoroto 2 550 m. o. Nagoya n. Los Angeles. Wonosari 4 te Penang verwacht. Wonosobo 2 100 m. z.w Ouessant n. Londen. IJssel 2 v Napels n. Livorno. Zaankerk pass. 2 Messina n. Genua. Zunderkerk 2 dw. Kp. Bon n. Antwerpen. KLEINE VARAT Alcetas 2 180 m. z.z.w. Ouesant n. Genua. Ank T 29 v. Gefle n. Skutskaer. Ardeas 30 v. Rijeka n. Catania. Atlas 1 te Amsterdam n. Gothenburg. Boreas 1 te Amsterdam n. Kopenhagen. Draco 2 10 m. w. Casquets n. Amsterdam. Flevo 2 te Delfzijl n. Amsterdam. Kaap Falga 29 v Delfzijl n. Gefle. Kaap St. Vincent 29 Kiel gepass. n. Malmö. Looiersgr. 2 15 m. n. Hanstholm n. Grangemouth Lucas Bols 1 2 te Dungenes n. Goole. Manto 2 te Odense n. Aalborg. Phidias 30 te Rotterdam n Amsterdam. Strabo 2 dw. Kp. St Sebastiaan n. Savona. Tbaletas 2 ten anker rede Malta v. Algiers. Twee Gebroeders 30 te Malaga n Cadiz. Hoogovens en claims A.K.U. flauw Bij kalme handel zette het Damrak de nieuwe beursweek in een mineurstemming in voor claims A.K.U. en de Hoogoven papieren. De internationale waarden vielen, eveneens bij kalme handel, erg mee en de koersverschillen waren dan ook zeer ge ring. De door de Nederlandse regering ge nomen investeringsbeperkende maat regelen, werden door de beurs aanvankelijk opzij gelegd. Dat de internationals meren deels een weinig lager waren, moet dan ook overwegend worden toegeschreven aan gebrek aan kooporders. VERHANDEI-DE FONDSEN 29 april 2 mei Totaal 435 412 Hoger 138 (31.7°/o) 86(20.8%) Lager 182(41.8%) 224(54.3%) Gelijk 115(26.5%) 102 (24.9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U460—463 gl 460 Kon. Olie- 146.30—147.00 146.30 Philips 917—923% 917 Unilever 818—826 818 Hoogovens 636639 636 Claims A.K.U. 113—117 113. VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U453-457 454 Kon. Olie145.40—145.80 145.50 Philips 909 gb—915 908 Unilever 810 gb815 810 Hoogovens 625635 622 Claims A.K.U. 107—111 108. DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. Opnieuw kwam de beurs op lager niveau en de koersdaling werd ook vandaag geen halt toegeroepen. Vanmorgen was aanvan kelijk wel enige weerstand geboren en Hoogovens stegen daarbij zelfs tot 635, maar vanmiddag ging het weer bergaf waarts. Het uitblijven van buitenlandse (Amerikaaanse) vraag was ook vandaag weer de voornaamste oorzaak van de koersdaling. De beperking van de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijvingen waren uiteraard niet gunstig voor de markt, maar toch had men niet de indruk, dat ver kopers zich door deze overweging lieten leiden. De Europese beurzen boden evenals Wall Street geen steun. In West-Duitsland werd onregelmatig geopend en Londen was ge makkelijk gestart. Claims AKU hadden op de laatste dag van verhandeling te lijden uit aanbod, zowel uit het binnenland, als van buitenlandse zijde. De prijzen zakten tot 92 gulden in, hetgeen 17 beneden het vorige slotniveau was. De aandelen boden echter goed weer stand op kleine vraag van Duitse zijde. Hoogovens 9, Unilever 4 Philips 5, Koninklijke Olie verloor 80 cent, niettegen staande het fonds in Wall Street prijshou dend was gebleven. De koers bleef 60 cent boven Newyorkse pariteit. Scheepvaart lusteloos evenals cultuuraandelen. Staats fondsen nagenoeg prijshoudend. Vorige slotkoers Advieskoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 337 336 Ned. Handel Mij. 266 266 Rotterd. Bank 284 283 Twentsche Bank. 259 259 A.K.U 456 454%* Albert Heijn 391% 395 Amstel Bier 407 407 Billiton Mij. II 347 347 Bols 538 538 Bührmann Papier 430 Deli-Mij 172.— 172 Dordtsche Olie 691% 689 Fokker 391 390 Heineken's 530 530 Hoogenbosch Sch. 245 Hoogovens 632 618* H.V.A 162% 163 430 484 480 K.L.M 109. 109 Kon. Ned. Zout 718 722 Kon. Olie 146.70 145.50* Müller Nat. Bezit 444 441 Nederl. Ford 432 432 Ned. Gist- ^n Sp. 295 298 Ned. Kabelfabr... 470 470 Philips Gem. Bez. 916 905* Philips Pref 275 270 A'dam Rubber 110 110% Sikkens Groep 620 618 Stokvis R.S 233 232 Thomassen Dr. 693% Unilever 817% 808%* Van Berkei's Pat. 283 Van Gelder Pap. 269% 269 Van der Heem 228% 228 Ver. Machinefabr. 212% 212 Wessanen 264 264 Wilton Feijenoord 188 Zwanenberg-Org. 588 interunie 192.50 192.50 213— 213.— Unitas 490.-»- 490 Ver. Bezit v. 1894 117.— 117.— HAL 134% 134%* K.NS.M 173 172%* N. Scheepv. Unie 140 138%* Ommeren v 236 237 Stoomv Mij. Ned 154 154 Anaconda 51 51 Kennecott Copper 79% 79 Aluminium Ltd 29'%,, 30 RrJMfhnm Steel 437* 45 U.S. Steel 74 s* 74 Penublic Steel 57.1* 58% American Motors 26% 26% General Motors.. 44% 43% Cities Service 41 41 Shell Oil 64' 'i 63% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Dow Jones onder de 600 Voor de zevende achtereenvolgende dag zijn de koersen op de New Yorkse beurs gedaald. Aanvankelijk daalde het koerspeil tot het dieptepunt van maart, later werden enkele kleine winsten geboekt. De omzet was niet indrukwekkend, en van een cli max in de verkoop is dan ook geen sprake. Men gelooft niet dat een werkelijk herstel van de markt mogelijk is voordat deze cli max is bereikt. Automobiel, staal- en chemische waarden gaven het tempo aan. In de autohoek daal de Chrysler circa 1% dollar, bij staal ver loren U.S. Steel, Lukens en Youngstown elk ongeveer 1 en de verliezen van che mische waarden varieerden van fracties (Eastman Kodak) tot 1 dollar (Du Pont). In totaal werden 2.930.000 aandelen ver handeld Van de 1.238 verhandelde waar den sloten 326 hoger en 671 lager Het in dustriegemiddelde kwam van 601.70 op 599.61. dat var spoorwegen van 139,83 op 138.46 en dat van openbare nutsbedrijven van 88,71 op 88,76. (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15