Verdediger van de Berkelse arts vraagt vrijspraak Peeks Cloppenburg Officier vorderde levenslang Minister heeft geen bezwaar tegen verkoop van huizen aan Duitsers Panorama Muiderslot dreigt door flats ontsierd te worden Kort en bondig Droog en zonnig Katoenen kinderpakjes Requisitoir laat vele vragen open 2500 infanteristen naar Nieuw-Guinea Nieuwe socialistische jeugdorganisatie 1 2 n nieuw Houtwerfproduct 01 HOUTWERF N.V. Crematie prof Pannekoek elke woensdag 4> jongensmarkt '75 Met rijkspremie in Zandvoort gebouwd Duitsers sturen „bevrijdingskaarten" Bezwaren van Heemschut en slotvoogd Ton Koot Kerkelijk Nieuws VLOERBEDEKKING KUHLING Politieke beweging om de A JC-traditie te bewaren Broers vochten vete uit Sb h 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 DiNSDAG 3 MEI 196 0 Op de vierde en laatste dag van het gifmoordproces tegen de Berkelse arts O. heeft de officier van Justitie by de rechtbank te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, gisteren, na een fel requisitoir van ruim drie uur levenslange gevangenisstraf geëist. De officier was van oordeel dat het bewys dat O. zijn medegevangene Lodder met cyaankali vermoord heeft, geleverd is. Ter motivering van zijn eis zei hij: „Deze gevaarlijke sluipmoordenaar mag nooit de kans kry'gen. in de maatschappij terug te keren". Mr. Gelinck noemde O.'s lezing omtrent de zelfmoord van L. een netwerk van geraffi neerde leugens, waarvan men geen woord geloven kan. De verdediger, mr. H. Schoot stra, concludeerde daarentegen in zijn pleidooi van tweeëneenhalf uur, dat het bewijs materiaal tegen O. beslist onvoldoende was en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal op 16 mei uitspraak doen. Het was een meedogenloos requisitoir, waarvan de leken in de rechtszaal diep onder de indruk waren gekomen, maar dat bij de scherpzinnige juristen toch ook weer een zekere onvoldaanheid wekte. Want, zo luidde hun oordeel achteraf, de officier had aan de hand van vele theo rieën wel een knap betoog opgebouwd, dat de toehoorders kon boeien, vooral door de wijze van voordragen, maar dat in wezen weinig positief bewijsmateriaal opleverde. De enige overtuigende argumenten die mr. Gelinck aanvoerde, zo oordeelden en kele juristen, waren: het in de cel van L. gevonden briefje, waarin deze meedeel de dat hij het medicijn in een flesje op de ombouw van zijn bed, van dokter O. had gekregen en het feit dat bij O. cyaan kali was gevonden. Uit mr. Gelincks requisitoir hebben wij de volgende punten gelicht: Prof. Bött- cher heeft, aldus de officier, in een mees terlijk onderzoek aangetoond dat de tekst van de door L. geschreven afscheidsbrief door O. is opgesteld. Eex-st zei O. dat L. de brief zelfstandig heeft gemaakt, daar op, na kennis te hebben genomen van het deskundigenrapport, zei hij L. aanwijzin gen voor de brief te hebben gegeven. Maar ook dit verhaal is ter zitting door prof. Böttcher weerlegd: de brief ver toont in essentiële punten typische stijlken merken van O. O. wilde cyaankali hebben. Hij vroeg velen erom, zogenaamd om proeven te ne men. Dat is een smoesje. Daar deze proe ven eenvoudig waren, had zijn (ex-)ver- dediger mr. Huijgens ze aan elk labora torium kunnen opdragen. Als de proef in gewikkeld was, kon O. ze toch niet in de gevangenis uitvoeren. Zijn verhalen over deze proeven zijn trouwens „allemaal on zakelijk geleuter". L. heeft cyaankali van O. gekregen als medicijn. Dat blijkt uit het briefje onder het medicijnflesje in L.'s cel: „Deze me dicijn heb ik van O. gekregen. Hij heeft het vanmiddag van zijn reclasseerder ge had". Dit briefje klopt volkomen met de feiten. Die middag kwam de celbezoeker Gerhartl met het resultaat van het onder zoek: het poeder dat O. bezat, was cyaan kali. Des avonds ging O. bij L. in diens cel op bezoek met een wittebroodje en een sigaar. L. wantrouwde O.'s medicijn niet ern stig, maar was wel een zo secuur man dat hij omdat hij O. toch niet geheel en al vertrouwde, eerst een briefje schreef voordat hij de medicijn innam. Dat de cyaankali van O. zelf afkomstig moet zijn staat vast, want het echtpaar D. (de schoonouders van L.) is uit en te na gehoord en hun verklaring dat het buisje vergif werd vernietigd, klinkt aan nemelijk. Het Belgische echtpaar V. maakte een uiterst onbetrouwbare indruk, in het bij zonder de vrouw. De vrouw en de man hebben trouwens bewezen, bereid te zijn tot slinkse hulp aan hun neef O. door het verzenden van het pakje cyaankali 0{5 uiterst geheimzinnige wijze. Hoe heeft O. zich de cyaankali verschaft? Dat is niet opgelost. We hoeven ons geen illusies te maken dat het binnensmokkelen van brie ven en pakjes in de gevangenis tot de on mogelijkheden behoort. O. kennende, acht ik, zo zei mr. Gelinck, het uitgesloten dat hij een grote som gelds besteedde om een onbekende neef uit België te zien (O. be taalde voor zijn neef het retourtje Gent- Leeuwarden) zonder dat hij daarvoor een zeer speciale en zeer belangrijke bedoe ling had: het zich verschaffen van het vergif. Advertentie Een luxe betimmering van massief hout voor een normale beurs. Bruynzeel kasten en keukens Kampersingel 20-24 - Tel. 12104 - 11932 Maandagmiddag heeft in Driehuis-Wes- terveld de crematie plaatsgevonden van prof. dr. A. Pannekoek, oud-hoogleraar in de sterrenkunde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, die op 87-jari ge leeftijd te Wageningen overleed. In de aula van het crematorium werd het woord gevoerd door prof. dr. M. Minnaert, hoog leraar sterrenkunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, die in zijn afscheids woord tot „een groot leermeester en een dierbare vriend" opmerkte dat prof. Pan nekoek beschouwd kan worden als de stich ter van de Nederlandse astrofysische school. Voorts sprak prof. Minnaert over de grote liefde van de overleden hoogle raar, de geschiedenis van de sterrenkun dige wetenschap. Ook bij tal van weten schappelijke instituten in het buitenland genoot prof. Pannekoek, die behalve een groot geleerde ook een man was met bre de maatschappelijke belangstelling, ver maardheid. Zijn werk zal blijven voortle ven, aldus prof. Minnaert. Op het orgel werd vervolgens muziek van Bach ge speeld, waarna een familielid van de over ledene dankte voor de belangstelling. Hoe de dood van L. zich heeft voltrok ken, we weten het niet en we zullen het nooit weten. Dat hij niet belde is niet ver wonderlijk. Hij ging in zijn bed liggen en toen plotseling het vergif ging werken, zag hij geen kans meer zijn bed uit te ko men. Aan iedere gifmoord is voorbedach te rade inhaerent. Maar nog veel meer feiten tonen de voorbedachte rade aan, onder meer de herhaalde pogingen van allerlei mensen, cyaankali te krijgen en O.'s opmerkingen tegenover diverse gedetineerden. O. was er altijd op uit zoveel mogelijk getuigen in zijn spel te betrekken. Al zijn pogingen waren erop gericht het te doen voorko men alsof hij door het vinden van de' af scheidsbrief in zijn cel volkomen verrast was. Zo gaf hij de ochtend na de dood van L. een kopie van de afscheidsbrief aan een medegedetineerde, die hij vroeg te zeggen dat de kopie hem de avond tevoren door L. was overhandigd. Celbezoeker had moord kunnen voorkomen De celbezoeker G. kreeg een bijzonder ernstig verwijt te horen van de officier: „Als één man zijn plicht gedaan had en als hij zijn verhouding tot O. beter had begrepen, was deze moord niet gebeurd. Ik bedoel de reclasseerder G. Hij liet zich naïef, critiekloos en hersenloos voor O.'s karretje spannen. Toen G. na O. te heb ben meegedeeld dat het onderzochte poe der cyaankali was, komende van O.'s cel rechtsaf sloeg naar de uitgang van de gevangenis, in plaats van linksaf naar de directeur, begon de doodsklok voor L. reed te luiden. „De dood van L., aldus de officier, was een onderdeel van een duivelse intrige ge sponnen door O. om revisie te krijgen van zijn vonnis inzake de moord op zijn vrouw". O. had er niet aan gedacht dat het speeksel, waarmee hij L.'s brief dichtlik- te als het zijne aanwijsbaar zou zijn. O. heeft nu zijn aanvankelijke verhaal moe ten wijzigen: een ernstig verliespunt voor hem. Ook het visverhaal moet hij wijzi gen, doordat hij niet wist dat cyaankali op een andere stof (vis) onmiddellijk ver ontreinigd wordt. De cyaankali die O. door G. liet onderzoeken, was volkomen zuiver. Als men na O.'s zaak nog niet wist hoe onwaarschijnlijk geraffineerd hij kan liegen over de meest ingewikkelde de tailpunten dan weet men het nu, nadat hij zijn verhalen over de brieven en over het vinden van de cyaankali op vis heeft ge wijzigd. In zijn huidige verhaal zijn ech ter nog allerlei onhoudbare ogenschijnlijk heden aanwijsbaar", aldus besloot de of ficier zijn requisitoir. De officier wijst op de vele verklarin gen van mensen die L. hebben gekend en die alle verklaard hebben dat niemand iets van diens zelfmoordvoornemens heeft bemerkt. „De gehele zelfmoord valt dus uit te sluiten. Daarvoor pleit ook nog, dat L. een nog jonge man was, die een re delijke kans had om nog een deel van zijn leven in vrijheid te kunnen doorbren gen. Daarop rekende hij gezien zijn studie, zijn revisie- en gratiepogingen. Ook zijn ge- loofsovertuigeng verzette zich tegen zelf moord. Nu kan men wel zeggen: „Ja, maar hij heeft desondanks zijn vrouw toch maar vermoord". „Akkoord, maar het is toch altijd nog iets anders of men een ander voor de hemelpoort schuift, dan er zelf voor te gaan staan Pleidooi Na het requisitoir werd de zitting twee uur geschorst. Na de heropening begon mr. H. Schootstra zijn pleidooi. Hij zei allereerst te menen, dat de tenlasteleg ging niet in orde was. Er had in gestaan, zo zei hij, dat L. niet heeft geweten dat het vergif was wat hij innam en dat hij een willoos werktuig in O.'s haden was geweest. „Wij moeten ons afvragen, wat „bewijzen" in het strafrecht inhoudt". Pleiter haalde professor Wiardi aan, die stelde dat de bewijsregel inhoudt, dat de rechter niet mag volstaan met een over tuiging zonder meer, maar dat er een vol komen overtuiging moet zijn. Mr. Schoot stra zei, dat hij niet naast elke theorie van de officier een bewezen feit kon stel len. „Ik kan mijn theorieën ook niet be wijzen, maar ik meen dat ze meer door de feiten worden gedekt dan die van de officier". De zelfmoord-theorie Mr. Schootstra zei voorts: „L. interes seerde zich stellig voor vergif. Hij doodde zijn vrouw ermee. Hij had het bij zich toen hij werd gearresteerd. Hij had een dode lijke dosis nicotine in zijn cel. Hij had een vergiftenbriefje geschreven door hem zelf met erbij geschreven hoeveel gram een doodelijke dosis was en of het snel of langzaam werkte. Pleiter achtte dit al les er een sterk bewijs voor dat L. aan zelfmoord dacht.. L. kon gemakkelijk aan cyaankali komen want hij kende een „platte" bewaker. In juli-augustus 1957 zocht L. iemand voor een gevaarlijke boodschap. In augustus praatte L. over een recept dat zou komen uit Voorburg. Was hij soms geslaagd om vergif te krij gen? Merkwaardig was verder volgens plei ter, dat de eerste vraag van O. aan zijn Belgische neef, de fotograaf V., of in fotografie ook cyaankali wordt gebruikt. L. heeft O. die op proeven belust was, be naderd om cyaankali te krijgen voor een vlugge dood. L. heeft herhaalde malen in de gevangenis om cyaankali gevraagd. De bewering van de officier dat L. geen type voor zelfmoord is, heeft geen bewijskracht tenzij een deskundige uiterst voorzichtig oordeelt. De officier heeft gezegd dat de D.'s goe de getuigen en de V.'s slechte getuigen wa ren, maar de heer V. en zijn vrouw heb ben geheel vrijwillig meegeholpen aan het onderzoek en hebben alles verteld. Het echtpaar D. zweeg in alle talen en wacht te af tot de recherche kwam. Het zwijgt dan eerst ook nog over het briefje „voor Piet" dat zij ontvingen bij de cyaankali. Het zenden van een pakje naar een be paald adres heeft alleen maar zin als de geadresseerde weet wat hij ermee doen moet. Voorts is niet gebleken dat O. medicij nen gaf aan medegevangenen. De verde diger zei voorts dat L. na het innemen van het vergif niet gebeld heeft omdat hij dood wilde gaan. Het briefje maakt de theorie van de moord niet waarschijn lijker want op dit briefje staat dat O. de medicijn van de reclasseerder had ge kregen, en dit bewijst dat O. bij L. ge weest is, zoals hij heeft gezegd. De officier zegt dat L. zou zijn blijven leven als de reclasseerder G. naar de ge vangenisdirecteur was gegaan, want dan had L. geen gif gehad, maar als O. een moordplan had gehad en hij had de cyaankali aan G. gegeven om te analy seren dan liep hij toch ook kans dat G. alarm zou slaan en dan zou O. geen moord meer kunnen plegen. „L. weet alles en doet alles", zo zei de raadsman ironisch, „hij eet nog na het in nemen van het gif een smaakcorrigens (een stukje chocola) en krijgt dan de sa tanische gedachte. Hij stoot over zijn graf het meest felle rapier in de richting van O. Hij schrijft dat briefje. Dit was een fout van L. Het gifbriefje logenstraft de moord. Ook bestreed pleiter dat L. een type was dat geen zelfmoord zal plegen. „Ve len achter wie men het niet zoekt plegen zelfmoord". Pleiter haalde psychiaters aan die hierover hebben geschreven. Een van hen zegt dat bij zelfmoord dikwijls wx-aaktendensen optreden (zie het briefje in L.'s cel). Na ruim 2'A uur pleiten con cludeerde mr. Schootstra tot vrijspraak. Hij zei nog eens dat zijn theorieën „lo gischer zijn en dichter bij het leven staan dan die van de officier van Justitie". Laatste woord De president vroeg O. ten slotte: „U be grijpt nu wel dat de rechtbank alles heeft getracht om u de best mogelijke verdedi ging te geven". „Ja, ik dank u zeer". Na re- en dupliek van de officier en de verdediger kreeg O. het laatste woord. „Over de zaak wil ik zwijgen", zei hij, „ik wil alleen dank brengen aan diverse mensen die voor mij veel werk hebben verricht en in het bijzonder aan mr. Schootstra, die een groot advocaat is". De president sprak zijn voldoening erover uit dat mr. Schootstra zich zoveel werk heeft getroost en de officier sloot zich daarbij aan. Incident Voor het begin van de zittingsdag van gisteren hadden zich buiten het gerechtsge bouw enige incidenten voorgedaan doordat het op sensatie beluste publiek dat zich hier verzameld had, opdrong toen O. uit de arrestantenwagen stapte om het ge bouw binnen te gaan. Er was gedrang en rumoer en er klonken scheldwoorden aan het adres van O. De president van de rechtbank sprak hierover met de verdach te aan het begin van de zitting: „U is door het publiek overlast aangedaan", zei de president. „Dat is ongemanierd en smakeloos. Ik heb de politie opdracht ge geven. de straat af te zetten opdat een herhaling van dergelijke taferelen u be spaard blijft". Advertentie leuke modellen In uni-kleuren en fleurige streepdesslns prima wasbaar speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 3 laar kleine stijging per maat -v yc". /Y - De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de heer Van Aartsen, heeft geantwoord op schriftelijke vragen die het Tweede Kamerlid de heer Lank- horst (P.S.P.) heeft gesteld over de ver koop in Zandvoort van met rijkssteun tot stand gekomen woningen aan vreemdelin gen. In zijn antwoord zegt de bewindsman, dat hem is gebleken, dat dertien in Zand voort gevestigde vreemdelingen (onder wie drie Duitsers) een met rijkssteun tot stand gekomen woning in eigendom heb ben. In het ministeriële antwoord wordt ver der gezegd, dat bij subsidieverlening voor particuliere woningbouw geen onderscheid De bevrijdingskaarten blijken een ster ke aantrekkingskracht uit te oefenen op de ons land bezoekende Duitsers. Uit Soestdijk, waar voor het paleis een ver koopstand van bevrijdingskaarten staat, en uit Maastricht wordt onder andere ge meld, dat vele Duitsers stoppen bij de stalletjes waar „Post voor Soestdijk" of „Post voor koningin Juliana" aangeplakt staat. Nadat hun is uitgelegd waarom het gaat volgt herhaaldelijk de vraag „Zou de Koningin ons vergeven hebben?" en „Wij hebben wat goed te maken," gevolgd door het verzoek of zij als Duitsers ook een kaart mogen sturen, hetgeen uiteraard niet verboden is. De gemeente Muiden zal voor het eerst hoogbouw krijgen in de vorm van 48 in vier blokken gebouwde flatwoningen elk van drie verdiepingen en 10.80 meter hoog. Deze hoogbouw zal worden opgetrokken op een terrein vlak langs de linkeroever van de Vechtmonding, juist tegenover het Muiderslot. De Chr. Woningbouwvereni ging er plaatse heeft hiertoe een aanvra ge ingediend, maar daar het plan in strijd is met het uitbreidingsplan voor Muiden in onderdelen, is de aanvrage ter visie gelegd met in achtneming van art. 20 van de wederopbouwwet. Er zijn enige bezwaren ingekomen van de slotvoogd van het Muiderslot, Ton Koot, en van het bestuur van de Bond Heemschut. Deze hebben, naar zij mee deelden, met verontrusting kennis geno- Zoals reeds in een deel van onze vorige editie gemeld is, heeft de regering thans nadere bijzonderheden bekend gemaakt over de versterking der defensie van Nieuw-Guinea. De kern van de aange kondigde infanterie-versterking zal wor den gevormd door militairen van drie parate infanterie-bataljons, die dezer da gen officieel zijn opgeheven. Het gaat om de uitzending van infanteristen ter sterkte van zes compagnieën die thans gelegerd zijn in Arnhem, Grave en Steenwijker- wold. De legervoorlichtingsdienst beves tigt, dat hier sprake is van een recht streekse aanwijzing van de uit te zenden militairen, gebaseerd op de Dienstplicht wet, omdat niet werd verwacht dat men op basis van vrijwilligheid tijdig tot een voldoende sterkte zou kunnen komen. De betrokken onderdelen zijn het 46ste bataljon Vierde Divisie van het regiment Menno van Coehoorn, uit Steenwijkerwold en het 14e en 15e Bataljon Eerste Divisie van de regimenten Menno van Coehorn en stoottroepen uit Arnhem en Grave. Bij de selectie van de uit te zenden mili tairen van deze in totaal 2500 man sterke onderdelen zal rekening worden gehouden met de reeds vervulde diensttijd van de militairen om de aanvulling en aflossing (volgens het zogenaamde filler-systeem) in Nieuw-Guinea aansluitend doorgang te kunnen doen vinden. Dit zal dan om de twee maanden kunnen geschieden. De in Nederland achterblijvende militairen zul len de sterkte van enige parate onderdelen aanvullen. De versterking van de luchtdoelartillerie op Nieuw-Guinea zal wel op basis van vrijwilligheid geschieden, gezien het vol doende aantal aanmeldingen hiervoor. men van de aanvrage en naar de me ning van het bestuur van de Bond Heem schut de bezwaren van de slotvoogd zijn van gelijke strekking geldt het hier een uiterst kwetsbaar punt voor het aan zien van het door zovele recreatiezoeken den uit het binnen- en buitenland gaarne gezochte stadje met zijn Muiderslot als na tionaal monument-van-de-eerste-orde. Het plan tot bebouwing van het onder havige terrein met vier in ruime omtrek in het oog springende blokken flats, acht het bestuur in principe ten zeerste onge wenst. Het was tot op heden een ver dienste van de in dit geboed gerealiseer de stadsuitbreiding dat de hoogte der nieu we bebouwing beperkt is gebleven waar door tenminste het aantrekkelijke silhouet van Muiden gespaard bleef. Vooral ook van de zeezijde is dit van groot belang vanwaar het havengezicht voor de binnen vallende watertoeristen voor wie Mui den volgens de plannen in de naaste toe komst op nog veel grotere schaal een trekplester zal vormen bijzonder be koorlijk is. Voor een wijde omgeving dreigt thans dit aspect in ernstige mate aangetast te zullen worden door de gepro jecteerde, hier te zeer dominerende flat gebouwen. Het terrein langs de dijk van de Vecht lijkt bovendien veeleer aangewezen voor op de naastliggende jachthaven aanslui tende outillage en andere recreatieve func ties. De ontworpen bebouwing zou deze jachthaven afschermen van de thans lo gische toegang en vanuit dit stadsdeel zo wel voor de toeristen als de huidige be woners het unieke uitzicht op het kasteel te niet doen. Omgekeerd acht het bestuur van de Bond Heemschut de schade voor de situatie vanuit het Muiderslot nog veel ernstiger waar de geprojecteerde flats voor de binnenkomende bezoeker (jaar lijks 80.000) een niet minder opvallende nieuwe omlijsting van het kasteel zullen vormen. Zij zullen van andere gezichts hoeken uit onvermijdelijk ook het panora ma van het slot naar Amsterdam zeer veel afbreuk doen. Een en ander achten het bestuur van de Bond Heemschut en de slotvoogd strijdig met het algemeen be lang. Het bestuur van de Bond Heemschut en de slotvoogd wendden zich dan ook tot burgemeester en wethouders van Mui den om met de meeste klem te verzoeken de gevraagde vergunning niet te verlenen. De burgemeester van Muiden, de heer Th. Coops, heeft in de vergadering van de ge meenteraad medegedeeld dat waar de aanvrage in strijd is met het uitbreidings plan, de bezwaren gezonden worden aan Gedeputeerde Staten. Deze zullen dan de uiteindelijke beslissing hebben. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Rhoon (2de pred.pl.): A. P. Nauta te Sint Joannesga. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. wordt gemaakt tussen Nederlanders en vreemdelingen. In verscheidene andere landen,waaronder West-Duitsland, vindt op dit punt evenmin discriminatie plaats ten opzichte van vreemdelingen. De minister ziet dan ook geen aanleiding in de tot dus verre gevolgde gedragslijn verandering te brengen. De minister vestigt er evenwel de aandacht óp, dat de gemeentebesturen slechts vergunning ingevolge de woon- ruimtewet 1947 verlenen aan vreemdelin gen, die van zijn ambtgenoot van Justitie toestemming tot langdurig verblijf hier te landen hebben gekregen. De bewindsman tekent voorts aan dat geen subsidie uit 's rijks kas wordt verleend voor de bouw van woningen, welke niet bestemd zijn voor permanente bewoning. Dit geldt ge lijkelijk ten aanzien van Nederlanders en vreemdelingen. De minister zegt verder dat de met rijkspremie in Zandvoort gebouwde wonin gen op enkele na alle aan Nederlanders zijn verkocht. Hij meent daarmede de vraag van de heer Lankhorst, namelijk of voor deze woningen geen Nederlandse ko pers waren te vinden, ontkenend te moe ten beantwoorden. Hij vestigt er volledig heidshalve de aandacht op, dat in de vrije sector in de jaren 1955 en 1956 in Zand voort ruim 200 woningen zijn gebouwd, waarvoor een zogenaamde haive premie is toegekend. Van deze woningen zijn er slechts tien aan personen van Duitse na tionaliteit verkocht. Advertentie Balatum, K.Felt 200 cm br. p. mtr. v.a. 3.06 Linofeit 200 cm br. p. mtr. v.a. 6.90 Marmoleum Linoleum 200 cm br. p. mtr. v.a. 13.50 Jabo tapijt 100 cm br. p. m. v.a. 6.40 Prima Haargaren bouclé tapijt 100 cm br. p. mtr. 12.90, 11.90, 9.90 Haarlus bouclé tapijt, extra sterk per meter2 19.75, 15.90 Parade tapijt, 130 cm br. p. mtr.2 22.70 Dessolon tapijt 120 cm br. p. m2 21.50 Moderne wollen bouclé karpetten in alle kwaliteiten 200 x 275 v.a. 59.50 Woll. Wilton karpet 220 x 320 v.a. 119. Verder een uitgebreide sortering in alle fabrikaten karpetten o.a. Desso, Broussa, K.V.T. Kroon en Brink en Campman. ZIET DE ETALAGES Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel. ANEGANG 27 TEL. 12610 M.W.O.-ridders bijeen. De konink lijke vereniging van officieren-ridders Militaire Willemsorde heeft haar jaarver gadering gehouden in „De Witte" te 's Gra- venhage. De bijeenkomst vond plaats ter herdenking van de instelling der orde (30 april 1815). De voorzitter, Commandeur J. F. van Duim, verklaarde dat het aantal nog in leven zijnde leden-ridders M.W.O. 88 bedraagt, van wie 18 in het buitenland vertoeven. De bijeenkomst werd besloten met de traditionele riddermaaltijd. Monument. Op 4 mei zal in Zierikzee een monument voor de Joodse oorlogs slachtoffers onthuld worden. Opperrabbijn E. Berlinger zal de plechtigheid verrichten kort vóór de twee minuten stilte, die door het gehele Nederlandse volk in acht zul len worden genomen. Vóór de oorlog woonden in Zierikzee 22 Joden, waarvan er na de oorlog niet één terugkeerde. 1-Iet gedenkteken is een twee meter hoge, driehoekige zuil met op de ene zijde de namen van de 22 weggevoer de Joden, op de andere zijde een gestileer de figuur en op de derde zijde een korte tekst. Stadhuisplan. De architect H. M. Kraaijvanger te Rotterdam heeft een uit nodiging aanvaard om deel te nemen aan een besloten ideeënprijsvraag voor de her bouw van het stadhuis te Keulen. Aan deze meervoudige opdracht wordt deelgenomen door een aantal architecten uit Keulen en andere steden in West- Duitsland, terwijl ook drie Europese ar chitecten zijn uitgenodigd: de Finse archi tect prof. Alvar Aalto, de Deense architect prof. Arne Jacobsen en het Rotterdamse architectenbureau Kraaijvanger. Staatsraad Joekes. Wegens het berei ken van de daarvoor gestelde leeftijds grens zal het lid van de Raad van State mr. A. M. Joekes per 1 juni dit college met pensioen verlaten. Haan met vier poten. Een haan met vier poten is zelfs in Barneveld niet elke dag te zien. De heer Hofland aldaar heeft tijdens zijn werkzaamheden in Limburg voor een Barneveldse pluimvee-slachterij zo'n zeldzaam exemplaar ontdekt. Hij nam de vierpotige haan mee naar Barneveld om het dier daar verder op te fokken. De haan heeft twee normale poten en twee die iets korter zijn en de grond niet raken. Niettemin heeft de haan geen enkele last van zijn reserve-onderstel en' pikt hij zijn graantje nog steeds mee als haantje de voorste. Zaterdag en zondag zal in Amsterdam de oprichtingsvergadering worden gehouden van een nieuwe socialistische jeugdorgani satie, die de oude traditie van de vroegere AJC als politieke jongerenorganisatie weer wil opnemen. De oprichting komt tot stand met medewerking van de democratisch- socialistische studentenvereniging „Poli- teia", die zaterdagavond een bijeenkomst- heeft belegd in „Hyprokriterion" aan de Roetersstraat te Amsterdam, waar zal spre ken de heer Pierre le Grève, lid van het comité „Vrij Algerije", dat gelden inzamelt voor de Algerijnse verzetsstrijders. Eind maart is gepoogd de heer Le Grève van het leven te beroven door middel van een postpakket dat ontplofbare stoffen be vatte. Deze aanslag mislukte, maar de Luikse geschiedenisleraar Georges Laper- ches kwam bij een dergelijke aanslag om het leven. In de Belgische pers werd des tijds het vermoeden uitgesproken dat de Franse ondergrondse organisatie „De Rode Hand" voor deze aanslagen verantwoorde lijk zou zijn. Zondagavond omstreeks 11.00 uur is een oude familievete opgelaaid tussen de ge broeders K. van T. en P. van T. uit Venlo. Nadat zij al een woordenwisseling hadden gehad en nadat P. van T. zich reeds in zijn woning had teruggetrokken, wilde K. van T. de ruzie nog voortzetten. Hij sloeg een ruitje in en stak zijn hand met een geladen pistool door de ontstane opening, waarna hij een schot afvuurde. Broer P. werd niet geraakt en deze pak te op zijn beurt een stoel, die hij in de richting van de kapotgeslagen ruit wierp. Beide broers zijn elkaar buiten te lijf ge gaan, nadat K. van T. nog enkele scho ten in het wilde weg had gelost. Zijn broer werd niet getroffen. Vanmorgen heeft de politie de 31-jarige K. van T. gearresteerd. Hij zal vrijdag naar het Huis van Bewa ring te Roermond worden overgebracht. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht is er in Nederland zware nachtvorst voorgekomen. Op talrijke plaatsen daalde de temperatuur op nor male waarnemingshoogte tot enkele graden beneden het vriespunt. De laagste waarde bedroeg min twee graden. Dicht bij het hogedrukgebied, dat dagenlang dertig uur invloed op het weer in Neder- dwenen. WEEKRAPPORTEN Woensdag 4 mei Zon op 5.05 uur, onder 20.09 uur. Maan op 12.08 uur, onder 2.04 uur. Maanstanden 4 mei 2.01 uur eerste kwartier. 11 mei 6.43 uur volle maan. 17 mei 20.55 uur laatste kwartier. 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 mei Hoog water 8.21 en 20.53 uur. Laag water 3.41 en 16.04 uur. Woensdag 4 mei Hoog water 9.21 en 21.58 uur. Laag water 4.27 en 17.03 uur. (et hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen; Duiten en binnenlandheden 00 G morgen 7 uur Neerslag: 1 2 laatste 24 uur j I Den Helder zwaar bew. wzw 10 0,4 Ypenburg zwaar bew. zzw 10 0 Vlissingen licht bew. z 10 0,6 Eelde zwaar bew. zzw 10 0 De Bilt licht bew. z 10 Twente zwaar bew zzw 10 0,4 Eindhoven licht bew. windst. 10 Zd-Limburg licht bew. z 9 0,1 Helsinki geheel bew w 9 5 Stockholm geheel bew windst. 8 Oslo onbewolkt windst. 12 Kopenhagen licht bew. w 9 Aberdeen half bew. windst. 13 Londen zwaar bew windst. 9 3 Amsterdam zwaar bew z 10 0,3 Brussel zwaar bew. z 11 Luxemburg licht bew. ono 9 Parijs licht bew. no 13 Bordeaux onbewolkt no 19 Grenoble onbewolkt windst. 17 Nice onbewolkt n 16 Berlijn zwaar bew. w 10 0,1 Frankfort licht. bew. no 11 Miinchen licht bew. windst. 8 0,6 Zürich onbewolkt nw 12 2 Genève onbewolkt windst. 15 0 Locarno zwaar bew O 19 0 Wenen onbewolkt w 11 0 Innsbruck onbewolkt w 14 0 Belgrado onbewolkt wnw 13 1 Athene onbewolkt windst. 0 Rome onbewolkt windst. 0 Ajaccio onbewolkt ono 17 Lissabon licht bew. windst. 22

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2