WSMfrTtP Kreymborg Hulp aan landen in ontwikkeling Wereldnieuws 6 95 WESTDUITSE UNIVERSITEITEN KUNNEN TOEVLOED NIET AAN Chessman terechtgesteld Geen isolatie Nog witter stralend wit... 3 ilH Jongens weekender Bijna overal is de „numerus clausus" ingevoerd v. DUIVENBODEN SAS nu ook met DC-8's naar New York de Selwyn Lloyd naar Polen DINSDAG 3 MEI 1960 r Van dag tot dag1 J Ofschoon de macht van Sukarno en zijn regering voor een belangrijk deel steunt op propaganda-manoeuvres en niet op concrete resultaten van gevoerd beleid, moet men als Nederlander toch grote aandacht besteden aan de reacties van Djakarta op het Nederlandse vlagvertoon rondom Nieuw-Guinea. Deze reacties zijn voornamelijk dankbare exploitaties van de indruk, die de Nederlandse slappen in de wereld hebben gewekt, doch er is alle kans dat deze intrigante uitleg zijn doel niet mist op de publieke opinie elders in de wereld. De indruk van het Nederlandse vlagver toon is uiteraard op het buitenland anders, dan op ons nationale niveau. Wij zijn bereid aan te nemen, dat een krachtige en vastbesloten defensieve houding tegen over de Indonesische begeerte naar Nieuw-Guinea wellicht veel onheil kan voorkomen. Doch met moet met dit mili taire „timmeren aan de weg" altijd zeer voorzichtig zijn. Want in het spel van de oorlog is de drempel van de vrede al zo vaak overschreden door wat men „uit lokking" zou kunnen noemen, dat een uiterste zelfbeheersing een eerste vereiste moet zijn. En wie kwaadwillig is, kan de vijandelijkheden maar al te vaak begin nen onder het motief dat de tegenpartij „boze plannen" had en dat men de vijand een slag voor wil zijn. De hele periode van Hitiers regime heeft, zich door een dergelijke procedure gekenmerkt en hoe grof deze haar ook toepaste, destijds had de wereld zelfs nog moeite de ware gang van zaken duidelijk te onderscheiden. Voor een werkelijke pantsering tegen de plannen van Djakarta is uiteraard de concrete, doeltreffende verdediging van het eiland noodzakelijker dan vlagvertoon. En de vraag is: hoe wordt een dergelijke verdediging het snelst en afdoendst be reikt? De inschakeling van de UNO en de sa menwerking der vredelievende mogend heden in deze organisatie tot behoud van de vrede rondom Nieuw-Guinea lijkt daar bij onontbeerlijk. Want een verdediging op eigen houtje tegen een mogelijke infiltra tie of invasie van Indonesische kant zal Nederland zulke enorme moeilijkheden bezorgen, dat ten slotte het toch al pro blematische behoud van Nieuw-Guinea daar onmogelijk tegen zal kunnen opwe gen. Men mag zich niet verhelen dal een be moeienis van de UNO in de kring dezer organisatie een splitsing van opinie zal opleveren, doch dan is het probleem ten minste onder internationale aandacht ge bracht en heeft Nederland zich ten aan zien van zijn intenties gerechtvaardigd. Advertentie Advertentie %ëm Vlot model in prachtige kwaliteit poplin (no-iron). in vele kleuren. Degelijke Waarborg-afwerking. Alleen woensdag 4 mei GROTE MARKT 1-7 HAARLEM (Vut onze correspondent in Bonn) Met het ingaan van het nieuwe studie jaar per eind april - begin mei kan er in de Bondsrepubliek gesproken worden van een ware toevloed van middelbare scholieren, die allen willen gaan studeren aan een hogeschool of universiteit. Zi.j hebben daarbij in het bijzonder voorkeur voor de natuurwetenschappelijke richting. De toevloed is zó overweldigend, dat bijna alle Westduitse universiteiten hebben moe ten overgaan tot invoering van de op som mige hogescholen reeds lang bestaande „numerus clausus", de beperking van het aantal studenten in bepaalde fateulteiten. Te Bonn en Göttingen is de „numerus clausus" ingevoerd voor aanstaande me dici, natuur- en scheikundigen. Hetzelfde gebeurde in München en daarna volgden de universiteiten in de deelstaat Hessen: Frankfort moet in het bijzonder een vloed van studenten voor de vakken natuurkun de, scheikunde en farmacie verwerken. Te Giessen wijst men dagelijks aankomende medische en scheikundige studenten af. In Marburg meldden zich vijfhonderd studen ten voor de medische studie, terwijl er maar driehonderd plaatsen zijn. Er warén voorts in deze kleine, vermaarde universi teitsstad zevenhonderd gegadigden voor apolhekersstudie, hoewel er maar dertig plaatsen zijn Deze toevloed van studenten toont ten eerste aan, dat het Westduitse „Wirt- schaftswunder" zich ook steeds meer ont plooit in het uitgeven van veel geld voor de studie van de kinderen. Ten tweede, dat het voor de Bondsrepubliek moeilijk wordt het aanstaande intellect op de juiste wijze op te vangen: onvermijdelijk zal men begaafde studenten hier en daar moeten afwijzen, die dan gedwongen worden van de ene naar de andere universiteit te trek ken om een plaatsje te veroveren. Dit bit tere gevecht zou geen goed doen aan de ontwikkeling van het jonge Duitse intel lect, dat in een zeer onrustige sfeer moet worden opgeleid. Het wordt daardoor ook ieder jaar moei lijker het oude Duitse gebruik in stand ie hquden om een paar jaar aan de ene en vervolgens een of meer jaren aan een an dere universiteit te studeren. Wat in uni versitaire kringen niet het onbelangrijkst wordt geacht: steeds meer worden de meer dan volle collegezalen ware „in- stamp-fabrieken", waar middelbare scho lieren worden klaargestoomd voor exa mens en waar van de echte universitaire en wetenschappelijke opleiding nauwelijks sprake kan zijn. De algemene aanbeve ling is dan ook, dat de Bondsrepubliek, zowel om de wedloop met de natuurweten schappen in de wereld vol te kunnen hou den, als om een redelijke wetenschappe lijke staf voor universiteiten en industrie op te leiden, haar universiteiten zal moe ten vergroten en het aantal hoogleraren snel met jongere krachten zal moeten aan vullen. Advertentie ^/lixajiex De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 310 - Haarlem Telefoon 17165 Na de K.L.M. heetf thans ook de S.A.S. als tweede Europese luchtvaartmaat schappij de DC-8 in dienst genomen op het traject over de Atlantische oceaan naar New York. De Dan Viking is voor het eerst van het nieuwe vliegveld van Ko penhagen opgestegen voor de non-stop vlucht naar New York, met aan boord een 12-tal genodigden, die in de Verenigde Sta ten o.a. een bezoek zullen brengen aan de raket-basis Cape Canaveral in Florida. (Vervolg van pagina 1) Ongewoon was Chessmans leven, onge woon waren zijn laatste minuten, want de federale districtsrechter te San Francisco, op wie vijf minuten voor het tijdstip van de terechtstelling een beroep om uitstel was gedaan, besloot de executie een half uur te doen opschorten, om de argumen ten van Chessmans advocaat aan te horen. Zijn secretaresse belde de gevangenis van St. Quentin op, doch zij vergiste zich in het telefoonnummer. Dit maakte dat de terechtstelling reeds aan de gang was, toen de order tot opschorting met een half uur bekend werd. Nadat Chessman naar de gaskamer was geleid en op een stalen stoel vast gebon den, werden, na het overhalen van een hefboom, balletjes van het zware vergif blauwzuur of pruisisch zuur in een kuip met zwavelzuur, die zich onder de stoel van Chessman bevond, geworpen. Chess man glimlachte, wierp het hoofd achter over en haalde diep adem. Binnen negen minuten was hij dood, nadat hij bijna on middellijk bewusteloos was geraakt. Buiten de gevangenis hadden zich 250 personen verzameld, die zwijgend het tijd stip afwachtten, waarop Chessman de gas kamer zou binnengaan. Enkelen hunner hadden spandoeken bij zich, terwijl ande ren op de straat knielden en baden. Gouverneur Brown van Californië ver klaarde: „Ik betreur elke terechtstelling in Californië, in het verleden en in de toe komst, en daarbij inbegrepen die van van daag. Mijn persoonlijke oppositie tegen de doodstraf blijft even sterk als ooit. Ik blijf hopen dat het volk van Californië de wet zal wijzigen. Totdat dit is gedaan, moet ik de wet en de voorzieningen van de grondwet met alle middelen waarover ik beschik uitvoeren". Voor zijn woning stonden maandagavond posters met borden waarop hij werd uitgemaakt voor de „beul van Californië". Chessman schreef drie boeken, waarvan hij de manuscripten uit de gevangenis Wist te smokkelen en die hem het geld opleverden voor zijn langgerekte en kost bare juridische strijd. Een dezer boeken werd een wereldsucces en het is ook ver filmd. Een vierde boek „Kid with a killer", verscheen maandag, op de dag van de terechtstelling van zijn schrijver. Chessman heeft de filmspeler Marlon Brando toestemming gegeven een film naar zijn leven te maken, waarin deze de titelrol zal vervullen. Brando bevond zich <=praatótoel onder de 250 mensen, die de gehele nacht buiten het gevangenisgebouw hebben ge wacht, in de hoop dat de terechtstelling op het laatste ogenblik zou worden uitge steld. Een van Chessmans laatste daden was het opstellen van een aanvulling van zijn testament, waarin hij bepaalt dat alle baten van zijn boeken zullen worden aan gewend om de strijd te steunen, die wordt gevoerd om tot afschaffing van de dood straf te komen. Crisis-slachtoffer Chessman, die op 39-jarige leeftijd stierf, was in zekere zin een slachtoffer van de grote economische crisis in het be gin van de jaren dertig. Zijn buiten be trekking geraakte vader poogde twee maal zich van het leven te beroven. Zijn moe der werd ziek en de jeugdige Carvl kwam reeds op vijftienjarige leeftijd met de jus titie in aanraking, toen hij, door de honger gedreven, stal. Toen de Verenigde Staten in de tweede wereldoorlog werden betrok ken en de jeugdige Amerikanen van zijn leeftijd naar de fronten in Azië en Euro pa vertrokken, openden de gevangenis deuren zich opnieuw voor Chessman, die gewapenderhand overvallen had uitge voerd. Hij werd in 1948 op erewoord vrijgela ten. doch reeds enige weken later weer gearresteerd en deze maal op beschuldi ging van ontvoering en verkrachting. Deze overvallen werden uitgevoerd door de „bandiet met het rode licht". Een van zijn slachtoffers was een meisje van ze ventien jaar. dat na de ontvoering en ver krachting krankzinnig werd en nu nog in een krankzinnigengesticht wordt ver pleegd. Chessman heeft steeds ontkend de hand in deze overvallen te hebben gehad, doch een jury van twaalf personen, onder wie elf vrouwen, achtte hem wel schuldig. Zij voegde aan de tenlastelegging „ontvoe ring" de woorden „met lichamelijk ge weld" toe, waardoor de rechter genood zaakt was het doodvonnis uit te spreken. Verontwaardiging in Europa LONDEN (UPI) De executie van Chessman heeft in verschillende landen heftige reacties opgeroepen die vaak ge keerd waren tegen een plaatselijk aanwe zige Amerikaanse instelling. In Lissabon werd de Amerikaanse ambassade met ste nen bekogeld. Een aantal ramen gingen stuk. In Stockholm demonstreerden een dertigtal mensen voor de Amerikaanse ambassade. Sommige bladen spreken de hoop uit, dat deze executie de „doodstraf wordt voor de doodstraf". Hel Beeldje Nederland maakt zich op om. de vijftien de verjaardag van zijn bevrijding te her denken. Die bevrijding is een zo heuglijk en bijna wonderbaarlijk feit dat het mij niet duidelijk wil worden waarom er niet. ieder jaar een grootscheepse herdenking kan worden gehoudenEdoch, dit chapi ter is uit en terna beschreven en bespro ken. Laten we ons gelukkig prijzen dat al thans eenmaal in de vijf jaar het schrale en schriele gemoed tot een zelfoverwin ning bij machte is. Onder de vele herinneringen die de be vrijdingsdatum bij mij oproept, neemt een belangrijke plaats in de herinnering aan een goedhartige oudere vrouw. Op een zeer sombere dag tijdens de sombere be zettingsjaren ontfermde zij zich over en kele van mijn door het grijpgrage gespuis bedreigde eigendommen. Ik mocht niet zo heel veel het mijne noemen en dat weini ge was ook niet zeer kostbaar. Een aan tal boeken, een schrijfbureau, een lamp. En voorts iets dat wel degelijk als een kostbaarheid mocht gelden: een klein Chi nees vrouwebeeldje dal vele jaren mijn dagelijks gezelschap had gevormd. Het ge zicht en de houding van dat nietige fi guurtje drukten meer uit dan zich in een paar woorden laat samenvatten. Ik las er berusting in, humor, wijsheid, een zachte droefgeestigheid en al met al een adeldom, die maakte dat ik telkens weer geboeid naar dat beeldje kon kijken en mij erin spiegelen als in een bron van de zuiver ste en klaarste menselijkheid. „Ik zal ervoor zorgen alsof het van me zelf is," verzekerde de goede vrouw na dat ik de spullen bij haar had gebracht. Kort na de grote, blijde dag ging ik naar mijn bewaarster met een hand kar, het enige vervoermiddel waarover ik op dat moment kon beschikken. De vrouw had woord gehouden. De paar meubelstukken blonken alsof ze hun ter ere van het afscheid een exira beurt had gegeven. De boeken zagen er precies zo uit als ik ze bijna drie jaar geleden onder haar veilige vleugels had gedeponeerd. Enige kleinigheden, waaronder het beeld je, had ze in een doos gedaan, om het transport te vergemakkelijken. Nadat ik thuis de grote stukken weer op hun rechtmatige plaats had gezet, open de ik de doos, niet zonder een zekere span ning. Zou het beeldje nog dezelfde beko ring als vroeger op mij uitoefenen? Mijn hart sloeg een tel over, toen ik, het kunst voorwerp uit de doos nam. Was dit mijn- geliefkoosde gezellin? Een gipsen ding dat iets als een herderinnetje moest voorstel len, een lor dat ik op geen twee kwartjes taxeerde, keek mij met domme ogen aan. Aan oneerlijkheid van de zijde mijner bewaarster kon ik niet geloven. Mijn bloedeigen bezit moest verongehikt zijn en op deze wijze, te goeder trouw, vervan gen. Hoe verslagen ik ook was, ik begreep dat ik niet het recht had, een aanmer king over dit voorval te maken. Ik deed er volkomen het zwijgen toe. Eerst maan den later werd dit zwijgen verbroken, ech ter niet door mij, maar door de bewaar ster die ik toevalig ontmoette. ,.Ik was in dertijd een beetje teleurgesteld," erkende ze, „doordat u nooit iets hebt gezegd over dal mooie beeldje dat ik heb gegeven, in ruil' voor dat oude ding van u, dat gebro ken was." Ik mompelde een verbijsterd en verle gen excuus. M. Mok LONDEN (AFP) De Britse minister minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft in beginsel een uitnodiging om een bezoek aan Polen te brengen aanvaard. De datum is nog niet vastge steld, maar eind juni of begin juli lijkt waarschijnlijk. Dit zal het eerste bezoek sedert de oorlog van een Britse minister van Buitenlandse Zaken aan Polen zijn. Niet lang geleden bepleitten wij in deze kolommen om aan de bevolking van Nederlands Nieuw Guinea onafhankelijk heid over tien jaar in het uit zicht te stellen en tot onze niet geringe, doch aangename verrassing bleek het daarna, dat de regering een heel eind in die richting wilde gaan er werden geen termijnen ge noemd maar er werd toch er gens gesproken van tien jaar; er was ook nog enige onzes in ziens misplaatste overvoorzich- tighcid ten aanzien van wat de Papoea's zelf eventueel wel zouden willen alsof iemand afhankelijkheid zou verkiezen boven onafhankclijkheidheid, wanneer hij voor die keus ge steld werd. Wij hopen zeer dat het toch opmerkelijk nieuwe, dat uit de woorden van de re gering sprak, niet zal worden gelogenstraft door latere uitin gen of daden doch dat men in tegendeel de moed zijner over tuiging zal bezitten en recht streeks aansturen op een toe stand waarbij de Papoea's over tien jaren onafhankelijk kunnen zijn. Waarna Ne derland een uitstekende kans zou maken om vervolgens aan een onafhankelijk geworden West-Papoea economische en technische hulp te kunnen blijven bieden, in overeen stemming met de wensen der bevolking. Het is zeer wel mogelijk dat over tien jaren de economische en sociale toe stand op Nieuw Guinea al een stuk beter is dan die in het aangrenzende deel van Indo nesië en dat zou aan de Pa poea's niet ontgaan. Maar terwijl de regering blijk gaf van een overeenkom stig inzicht als wat wij in deze kolommen op 25 maart j.l. weergaven, hebben wij niet de illusie dat hetgeen hier volgt ook haar instemming zou heb ben hoezeer wij dat betreu ren. Wij troosten ons dan maar met de gedachte dat het veel eer tot de roeping des journa listen behoort om de feilbaar heid van een bepaalde politiek aan te tonen dan om open deuren in te trappen De hulpverlening aan wat wij „landen in ontwikkeling" willen noemen, liever dan van „onderontwikkelde landen" te spreken, moet volgens het Ne derlandse politieke credo mul tilateraal geschieden. Dit. be tekent in gewone taal, dat wij, naast hetgeen wij doen in Su- riname, Nieuw Guinea en straks ongetwijfeld ook op de Nederlandse Antillen, een aan zienlijk bedrag schenken aan de Verenigde Naties teneinde deze organisatie in staat te stellen hulp te verlenen. Deze laatste vorm van hulpverle ning achten wij zeer kostbaar, weinig doelmatig en ook nau welijks van practisch nut voor Nederland. Het lijkt natuurlijk prachtig om de politiek uit te schake len bij de hulpverlening maar in alle oprechtheid moeten wij constateren dat de politiek zeker wel een rol speel bij de hulp van de Verenigde Naties. Wij zouden er overigens volkomen terecht voor pas sen wanneer de hulpverlening zodanig werd gegeven dat de landen van het Sovjet-blok daarvan zouden profiteren in de vorm van grote leverin gen of het zenden van leger tjes experts. Welnu, zodra wij dit doen, en stilzwijgend aan de organisatie der Verenigde Naties opleggen hetzelfde te doen, dan bedrijven wij poli tiek. Dat de Verenigde Naties zelf, en de betreffende afde lingen van het Secretariaat, niet ook vaak een zekere poli tiek bedrijven, en dan nog niet van de fraaiste soort vriedjespolitiek bij voorbeeld zal het ook wel niemand die geen vreemdeling is in dit Je ruzalem willen volhouden. Men verwarre deze hulpver lening aan landen in ontwik keling niet met ander, uiterst nuttig werk van de organisatie der volkeren, zoals hulp aan politieke vluchtelingen, of hetgeen het Kinderfonds (Uni cef) doet tot in verre uithoe ken van de wereld. Die arbeid is even weldadig als noodza kelijk en verdient onze volle steun. Economische hulp aan lan den in ontwikkeling kan ech ter doelmatiger worden gege ven van land tot land dan via de Verenigde Naties. Het is een publiek geheim dat veel van het daarvoor gevoteerde geld wordt gebruikt om ex perts op alle mogelijke gebied te laten reizen naar landen waarvan zij in de meeste ge vallen heel weinig afweten al vorens er met hun „missie" te komen, en om hen vervolgens prachtige rapporten te laten schrijven die zorgvuldig wor den weggeborgen èn in de na tionale hoofdstad èn aan de First Avenue in het grote gla zen gebouw van de U.N.O. Iets anders is ook nauwelijks te verwachten, omdat de plan nen vaak afkomstig zijn van lieden uit landen die veel ver der zijn voortgeschreden op het pad van de economische ontwikkeling, en die zich de werkelijke moeilijkheden van het land, dat zij bezoeken, nauwelijks kunnen indenken. Het vraagstuk van de eco nomische achterstand van een groot deel van de wereld is een uitermate moeilijk en in gewikkeld vraagstuk. Die achterstand heeft zijn redenen en oorzaken en het opheffen daarvan geschiedt, niet door deze soort „technical assistan ce" die komt met kant-en kla re recepten voor geheel ver schillende kwalen. Evenmin als het verstrekken van geld, het investeren van vreemd kapitaal, op zichzelf van veel nut is om een evenwichtige groei van de achtergebleven economie te verzekeren. Wat veel méér gunstig ef fect kan hebben is een lang durige samenwerking tussen een meer en een minder ont wikkeld land laat ons zeg gen tussen Nederland en Ecua dor. Die samenwerking zou moeten steunen op een alge meen basis-verdrag en op een gezamenlijk op te stellen glo baal ontwikkelingsplan waar toe beide landen in een zekere verhouding financieel zouden bijdragen. De Nederlandse bij drage zou kunnen worden ge leverd in de vorm van kapi taalgoederen en diensten van deskundigen, terwijl de bijdra ge van Ecuador in de eerste plaats zou dienen om de kos ten van uitvoering der werken ter plaatse te financieren. Een deel van de Nederlandse bij drage zou als gift en een deel als lening worden geboekt, en teneinde de laatste af te los sen zou Eucuador kunnen aan bieden dat Nederland daar voor deelneming zou ontvan gen in cultuur-ondernemin gen of industrieën, met be hulp van het ontwikkelings plan te stichten. Deze gedach te is het eerst ontvouwd door mr. P. Utermohlen, die Ecua dor en zijn problemen goed kent. Zij gaat er van uit. dat men in Ecuador, evenzeer als in Nederland, bereid zou zijn tot een dusdanige samenwer king. Maar indien het eerste niet het geval zou zijn, dan zou men op soortgelijke wijze kunnen samenwerken met een ander land in ontwikkeling liefst met een niet te groot land, opdat de problemen niet al te onoverzichtelijk zouden wor den. De uitwerking van de ge dachte vertoont, zoals onze lezers gezien zullen hebben, veel overeenstemming met de opzet van het Tien-Jaren-Plan voor Suriname. Een element, dat in het laatste niet voor komt, is de wijze van aflossing van de lening in de vorm van deelnemingen in het bedrijfs leven van Ecuador. Een ander verschilpunt, hierboven niet uitgewerkt, zou zijn dat de hier gedachte bi-laterale sa menwerking objecten zou gel den die een direct rendement voor Ecuador, een versterking van zijn economie, zouden op leveren, en niet allerlei sociale voorzieningen. Bij het kiezen van een der gelijke werkwijze zou over en weer bij de uitvoerders van de plannen begrip ontstaan en het Nederlandse geld. aan die plan nen ten koste gelegd, alsook de Nederlandse energie, daaraan besteed, zouden als het ware gebundeld blijven en niet ver snipperd worden over de ge hele wereld. Omdat ook Ne derland een klein land is. zon der politieke aspiraties in an dere landen, valt er van een dusdanige opzet voor Ecuador ook niet een ongewenste pene tratie te duchten. Om iedere gedachte aan een dergelijke vrees bij voorbaat weg te ne men, en trouwens ook in het algemeen belang van het suc ces der plannen, zouden lei ding en uitvoering onder een gemengde commissie van bei de landen moeten staan. De zelfde soepele opzet die in Su riname het Tien-Jaren-Plan kenmerkt, waardoor allerlei wijzigingen in de gedetailleer de plannen en zelfs in de te kiezen objecten gemaakt kun nen worden wanneer daaraan in de praktijk behoefte blijkt te bestaan, zou ook hier geko zen moeten worden. Nederland is tot dusverre wel vrij actief geweest bij de hulpverlening aan landen in ontwikkeling doch het heeft die nooit op deze wijze bedre ven behalve dan wat Suri name aangaat, en daar is het succes opmerkelijk groot. Het heeft geld, vrij veel geld. aan de Verenigde Naties geschon ken voor dit doel en het heeft deskundigen „geleverd" aan die organisatie en aan de daar mee samenwerkende zoge naamde „specialized agencies". Het eerste is zeker ingegeven door nobele bedoelingen, en wat de deskundigen betreft heeft men steeds weer voor een belangrijk deel lieden be schikbaar gesteld die eens in Indodesië carrière maakten. Het is duidelijk dat dit een verdwijnende groep is en niet de laatste reden voor de hier boven bepleite opzet is, dat waar Nederland in Indoniesië niets meer kan aanvangen, heroriëntatie op een ander land doch nu een sedert lang onafhankelijk land en niet een land waar het anti- koloniale ressentiment over heerst wenselijk is. Wat tenslotte de nobele bedoelin gen betreft van hulp via de Verenigde Naties, daaraan willen wij niets afdoen, maar het lijkt ons niet minder lof felijk. en veel practischer, om een werk aan te pakken waar van de resultaten in de prak tijk zichtbaar zullen worden en dat niet alleen op papier. Lage druk. Denemarken onderhandelt met de Amerikanen over verschaffing van een nieuwe lage-drukkamer voor het beproeven van de fysieke weerstand van Deense piloten. De nog in gebruik zijnde kamer heeft geen capaciteit ge noeg in verhouding met de eisen, welke moderne hoog vliegende straaljagers stellen. Belangstelling. De Britse minister van luchtvaart Duncan Sandys heeft in het. Lagerhuis meegedeeld, dat Frankrijk en West-Duitsland veel belangstelling tonen voor het plan om samen met Engeland en andere landen van het Gemenebest een ruimtevaart-program op te stellen als Engeland de „Blue Streak"-raket voor het lanceren van sa tellieten ontwikkelt. Rebellie. Vandaag is in Oporto het proces begonnen tegen 21 personen, die be schuldigd zijn van tegen de regering gerichte activiteiten. Twee van de be klaagden worden bij verstek berecht. De meeste beklaagden zijn fabrieksar beiders van tussen de 25 en 35 jaar. Vijf zijn leger-officieren. Zij zouden ge tracht hebben de steun te verkrijgen van een bataljon mitrailleurs en andere militaire eenheden voor hun samenzwe ring tegen het regime van Salaraz. Onlusten. In delen van de Centraal-Indi- sche staat Nagpoer is maandag een uitgaansverbod van 48 uur uitgevaar digd na hernieuwde onlusten waarbij 17 mensen werden gewond. Er werden betogingen gehouden als protest tegen opneming van de streek Vidharba bij de naburige staat Maharasjtra, die zon dag is gecreëerd. Zondag zijn bij mas sale belogingen in Nagpoer 64 mensen gewond. Botsingen. Reizigers uit Bagdad hebben in Beiroet meegedeeld, dal er zondag bij botsingen tussen nationalisten en com munisten in Bagdad naar schatting twaalf doden en vele gewonden zijn ge vallen. Alles de lucht in. Generaal Thomas S. Powers, commandant van S.A.C. (Stra tegie Air Command strategisch luchtcommando) heeft gisteren plannen bekendgemaakt inzake drie „vliegende kantoren" van waaruit officieren van S.A.C. hun bevelen kunnen geven wan neer door een nucleaire aanval het on dergrondse hoofdkwartier van S.A.C. nabij Omaha zou worden vernietigd. Terreur. De ontvoering van drie mannen verleden week van hun landerijen in het noorden van de republiek Kame roen, heeft geleid tot tijdelijke voedsel schaarste in het gebied. Na de melding van de ontvoering door tegen de rege ring strijdende terroristen, doorzochten troepen het Njumbe-oerwoud bij de grens met Brits Kameroen. Als gevolg van de ontvoering hebben negers ge weigerd hun werk op de akkers te her vallen en is er gebrek aan voedsel ont staan.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3