Bankier van het verzet betaalde honderdzes miljoen gulden Zuilenspook dook op uit Limburg Ingenieuze manipulaties brachten uitkomst voor onderduikers PENSEN Mislukte ondermijningspoging Nieuw hospitaal van Evang. Broedergemeente Voor Moederdag MARTIN U1TTENBQGAARD 4 Overmorgen, 5 mei, gaan de vlaggen uit. Nederland herdenkt dan de dag, waarop de bevrijders een eind maakten aan de on derdrukking van de Duitse bezetters. Nederland herdenkt ook die vijf donkere jaren, die aan die bevrijding vooraf gin gen. Jaren van angst, leed, honger. Jaren ook van hardnekkige ondergrondse tegen stand. Het verzet is een periode uit onze vaderlandse geschiedenis, die wij in tegen stelling tot vele zwarte bladzijden, met trots kunnen tonen. Dat verzet uitte zich in het uitgeven van illegale bladen en bro chures, het verzamelen van militaire en civiele inlichtingen, gewelddadige activitei ten tegen de vijand, maar ook in het hel pen van personen, die door de Sicherheits- polizei werden gezocht en het inzamelen van gelden ten behoeve van de actieve verzetsarbeid. Pecunia nervus r er urn. Zonder geld was het verzetswerk ondenk baar. N.S.F.: Uniek in bezet Europa STOFJASSEN 13.50 COLBERTS 11.25 natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Medische hulp in Suriname Koninklijk Paar zal krans leggen bij Nat. monument Fototentoonstelling „De Tweede Wereldoorlog" DINSDAG 3 MEI 1960 GESCHIEDENIS VAN NATIONAAL STEUNFONDS VERSCHENEN Walraven van Hall Een juistere verschijningsdatum van het boek „Het Nationaal Steun Fonds - bijdrage tot de geschiedenis van de financiering van het verzet, 1941-1945" is dan ook nauwelijks denkbaar. Prof. mr. P. Sanders, hoog leraar aan de Economische Hoge school te Rotterdam, die deze studie in opdracht van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft ge schreven, heeft in een sober relaas 4* Iman J. van den Bosch (Van onze Amsterdamse redacteur) Na de onlangs verschenen studie van prof. dr. A. J. C. Riiter over de spoor wegstaking is de geschiedschrijving over de bezettingstijd thans aangevuld met een boek over de financiering van het verzet, met zorg samengesteld door prof. dr. P. Sanders. Waar prof. Rüter nogal wat critiek heeft moeten horen over zijn visie op de organisatie van de spoorweg staking, willen wii vaststellen, dat prof. Sanders in zijn geheel onafhankelijk van eerstgenoemde auteur tot stand gekomen studie tot dezelfde conclusies is ge komen. Tn het werk van prof. Sanders is uit voerig ingegaan op de moeilijkheden, welke medio 1944 tussen het Nationaal Steun Fonds en Limburg ontstonden. Er zaten in de leiding van het N.S.F. toe vallig geen katholieken en de actie, die vanuit het zuiden werd georganiseerd, dreigde een ogenblik een uitstekend mar cherende N.S.F.-organisatie te onder mijnen. Die actie was erop gericht het N.S.F. een andere grondslag voor de financiering te geven, uitgaande van de geestelijke stromingen in het volk. Het N.S.F. stelde zich op het standpunt dat samenwerking tijdens het verzet boven alles nodig was en de vooroorlogse en mogelijk na de oor log weer van kracht wordende grensschei dingen tijdens de verzetsperiode achter wege dienden te blijven. Men is erin ge slaagd de invoering van de zuilentheorie in het N.S.F.-bestel te voorkomen. De praktijk heeft tot het einde van de strijd de waarde van het N.S.F.-standpunt be wezen. Overigens is deze principiële critiek op de opbouw van de N.S.F.-organisatie alleen in Limburg naar voren gekomen. De zui derlingen hebben echter ook gepoogd om via een boodschapper de regering in Lon den te bewegen een nieuw nationaal fi nancieel comité op te richten, dat met name personen, die met communistische ideeën sympathiseerden, van steun zou uit sluiten. Dat zou dus ook betekenen, dat gezinnen van gesneuvelde communis- Van meet af aan is in Nederland tij dens de Duitse bezetting verzet ge boden tegen de overweldiger. Van meet af aan heeft men er geld voor nodig gehad. Men moest aanvankelijk hon derden, later honderdduizenden per sonen steunen, die door de vijand ge zocht werden. Op tal van wijzen is het benodigde geld bijeengebracht en ge distribueerd. In dat proces heeft één speciale geheime organisatie een vitale en onmisbare rol gespeeld: het Natio naal Steun Fonds. Onder de bezielende leiding van Wal raven van Hall en Iman J. va.n den Bosch heeft het NSF zich ontwikkeld tot een organisatie, uniek in geheel Europa. Men kan haar het best aan duiden als „de bankier van het verzet". Met ingenieuze middelen wist het NSF 106 miljoen aan het verzet dienstbaar te maken. Het optreden van het NSF, geken merkt door moed, vindingrijkheid en integriteit, wordt door prof. mr. P. Sanders in zijn boek over de finan ciering van het verzet uitgebeeld, gro tendeels aan de hand van lange ge sprekken, die de auteur na de oorlog met meer dan 100 personen gevoerd heeft, die nauw bij de leiding en de werkzaamheden van de organisatie be trokken waren. Over het algemeen zijn in het boek de ware namen van de medewerkers van het NSF niet vermeld. Het gebruik van schuilnamen waarvan de sleutel zich in de collectie van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie bevindt is echter geheel in overeenstemming met de geest, die het. NSF-werlc heeft gekenmerkt: een geest van onbaatzuch tigheid en integriteit, waarin enkele duizenden landgenoten een prachtig stuk verzetswerk hebben verricht. tische verzetsstrijders en dat waren er vele zonder hulp zouden komen. Een weinig christelijke daad in de gegeven omstandighedenDe regering was terecht doof voor deze aandrang. Het N.S.F. werd erkend als overkoepelende, nationale financieringsorganisatie. Niet altijd blijkt de regering in Londen een juist begrip te hebben gehad voor de omstandigheden, waaronder het N.S.F. het hoogst-gevaarlijke werk moest doen. De brieven, waarin de regering het N.S.F. ga ranties gaf, die het sluiten van leningen mogelijk moesten maken, waren op z'n zachtst uitgedrukt in merkwaardige be woordingen gesteld. Dat het N.S.F. erin is geslaagd in den beginne zonder de morele steun van de regering waarop het recht had, op in genieuze wijze vele miljoenen bijeen te brengen, is voornamelijk te danken ge weest aan de moedige initiatiefnemers Walraven- van Hall ën Iman -J, van den Bosch. Het is zeer te betreuren, dat zij door Duitse moordenaarshand zijn geval len. Hierdoor zijn twee grote figuren voor het na-oorlogse Nederland verloren gegaan. Advertentie sterke khaki, FELISOL (kleur en wasecht) geverfd, keper en jeans v.a. alleen bij ons vindt u een grote kollektie bedrijfs kleding. Gemaakt in eigen atelier, een garantie voor prima kwaliteit en afwerking. Voor het beste Namens de regering van Suriname heeft het Brokopondobureau met het bestuur van de Evangelische Broedergemeente in Suriname besprekingen gevoerd over de schadevergoeding voor het Prinses Juliana Zendingsziekenhuis in Kabel, dat wegens het ontstaan van het Brokopondostuwmeer zal moeten worden ontruimd. De bespre kingen hebben tot resultaat gehad, dat Suriname aan de E.B.G. in Suriname sf 380.000 zal betalen waarvoor de Broe dergemeente een nieuw ziekenhuis zal bou wen in Djoemoe aan de boven-Suriname- rivier tegenover het dorp Goddo, nabij de samenvloeiing van de Gran Rio en de Pi- kien Rio. Het nieuwe ziekenhuis wordt opgetrok ken in een streek met ongeveer 8000 zie len. Wanneer echter de transmigratie van de bevolking uit het stuwmeergebied zal zijn voltooid, zal dit aantal stijgen tot 12.000. De bevolking van deze streek is tot dus verre van permanente medische hulp ver stoken geweest, zodat de vestiging van een ziekenhuis in dit gebied door de Su rinaamse regering bijzonder wordt toege juicht. Het nieuwe ziekenhuis zal liggelegenheid bieden voor 60 patiënten, dat is dezelfde capaciteit als van het huidige ziekenhuis te Kabel. In verband echter met de mo dernere inzichten za] het nieuwe zieken huis ruimer worden opgezet. van 180 pagina's de belangrijke rol beschreven, die het Nationaal Steun Fonds in het verzet heeft gespeeld. Hoe belangrijk die rol was, blijkt uit een enkel cijfer: biet N.S.F. heeft ter financiering van het verzet meer dan 106 miljoen bijeengebracht. Gegroeid uit een organisatie - de Zeemanspot - die uitsluitend gezin nen van de opvarenden der koopvaar dij te hulp kwam, heeft het N.S.F. zich tot een machtig en wijdvertakt geheel ontwikkeld. Offerzin Overigens omvatte het werk van hel N.S.F. niet alle geldinzamelingen die voor het verzetswerk zijn gehouden. Reeds on middellijk na de Duitse inval in 1940 ver leenden tallozen directe steun aan dege nen, die zij in nood of gevaar wisten. Daarnaast kwamen al spoedig kleine or ganisaties, die brodeloos geraakte geest verwanten bijsprongen. Een volledig over zicht is niet te geven. Wel is bekend, dat in kringen van de oude SDAP 400.000,- werd bijeengebracht, de Anti-Revolutio naire Partij zamelde 150.000,- in ter on dersteuning van journalisten, die weiger den, de nazi's naar de ogep t^aep, in Leiden werd 60.000,- bijeengebracht voor steun .aan. .gezinnen van hoogl.erar.en, clie ontslag hadden genomen of gekregen, de Rooms-Katholieke Kerk collecteerde 15 miljoen voor degenen, die hun betrekking hadden verloren, een collecte in de her vormde kerken bracht 700.000.- op voor joodse en andere onderduikers, bij andere kerkgenootschappen bleek een soortgelij ke offervaardigheid en de Communisti sche Partij Nederland zamelde van 1940- 1943 ruim 700.000,- in. Daarnaast had vrijwel iedere verzetsgroep de noodzaak gevonden om ter voortzetting van het werk inzamelingen te houden, Zeemanspot De eerste financieringsinstelling van be tekenis was de zogenaamde Zeemanspot. In 1941 verbood de bezetter de uitbetaling van de volledige salarissen aan gezinnen van zeelieden, die in geallieerd verband voeren. De Nederlandse regering te Lon den reageerde hierop door zich garant te stellen voor deze salarissen en de bevol king op te roepen de zeemansgezinnen te steunen met geld, dat dus later zou wor den terugbetaald. Aanvankelijk beperkte die hulpverlening zich tot de activiteit van tal van op zichzelfstaande kleine organi saties. In 1942 werd de zaak overkoepeld in de Zeemanspot. In deze organisatie von den de twee mannen, die later het natio naal steun fonds zouden opbouwen, elkaar: Walraven van Hal) (de jongere broer van de huidige burgemeester van Amsterdam), commissionair in effecten te Zaandam, en Iman J. van den Bosch, een oud-mari neman, die chef van de expeditie bij Phi lips in Eindhoven was. Leningen Walraven van Hall was de uitvinder van het ingenieuze systeem, waarbij het mogelijk werd geldleningen te sluiten zon der dat de leninggevers daarbij gevaar tegenover de bezetter zouden lopen. Hun namen mochten nergens worden geregi streerd. Als bewijs voor de geldlening zou gelden een waardeloos effect, een oud markenbiljet of een zilverbon. Het was nu Stand per dag von het aantal ontvan gen briefkaorten 3 me/ 2 mei 29 april VREUGDE KM OM ETERr NATIONALE. 0EYRIJDIMGSMAHlfESTATIE I960 alleen nodig een lijst van deze stukken aan te leggen met, desnoods in code, het bedrag van de lening, die na de oorlog zou worden terugbetaald. Hoe knap de Duitse speurhonden ook waren, zij zou den zo de lijsten hun in handen zouden vallen moeilijk kunnen nagaan, wie de eigenaar was van bijvoorbeeld de 4'A percents obligatie Wladikawkas 1896 no. 91615 of van een zilverbon van 1 serie AX no. 65782. De leningen werden dus op gecamou fleerde wijze geregistreerd en als code werd achter de naam van het waardeloze effect b.v. 5x geschreven, hetgeen 5000,- betekende. Om de administratie niet te te omslachtig te maken, werden alleen le ningen van 1000,- of meer geaccepteerd. Vele miljoenen guldens kwamen op deze wijze binnen. Moeilijker werd de afrekening, waarvan uiteraard na de bevrijding bewijzen op ta fel moesten komen. Walraven van Hall eiste kwitanties en stuitte hiermee aan vankelijk op veel verzet, met name van zijn medewerker Van den Bosch. Zij kwa men tenslotte over deze kwestie, ook in het latere N.S.F.. tot volledige overeenstem ming. De kwitanties werden als onvermij delijk, ondanks de bezwaren, geaccep teerd. Lanclrottenfonds Al spoedig, nadat de arbeidsinzet met hel Avéè^ó'eren van'arbeiders naar''Duits land op gang kwam, bleek liet nodig naas'f de. Zeemanspot een „Landrotten- fonds" te stichten, ter ondersteuning van de onderduikers. Van Hall en Van den Bosch wierpen zich ook op deze taak. Het bleek zeer moeilijk de financiering van onderduikers en andere slachtoffers van de Duitsers op de lange duur vol te hou den. Men slaagde er echter in via de be lastingdienst en het bedrijfsleven toch een flink fonds te vormen. Garantie Via tal van Engeland-vaarders werd de regering in Londen duidelijk gemaakt hoe belangrijk het was, dat het N.S.F. over meer geld kreeg te beschikken. Dit resul teerde eind 1943 in een bescheiden toezeg ging, die per telegram onder de schuil naam „kaaskop" naar Nederland werd gebracht: het N.S.F. kreeg een garantie voor een totale uitkering van 200.000,-. Nadat opnieuw op de noodzaak van een vérstrekkende garantie werd aangedron gen, bereikte het N.S.F. een door minis ter-president Gerbrandy ondertekend en per microfoto overgebracht schrijven, waarin een machtiging werd gegeven tot uitbetalingen van in totaal 30 miljoen, waarvan 20 miljoen op een door de re gering nader te bepalen tijdstip ter be schikking zou komen. De terminologie was wat slordig, want de argeloze lezer zou denken, dat het om een gewoon krediet ging en men slechts om betaling behoefde aan te kloppen. Bij wie? Bij de NSB-er mr. M. M. Rost van Tonningen van de Ne derlandse Bank....? Erkenning Ook later bleek men in Londen geen juist inzicht te hebben in de werkelijke situatie in het bezette gebied, aldus consta teert prof. Sanders thans in zijn geschied boek. Op 2 augustus 1944 kwam de tweede machtiging: men mocht overgaan tot dis tributie van de 20 miljoen. Voor het N.S.F. betekende dit niet alleen meer mo gelijkheden tot het verkrijgen van geld via leningen, maar ook, dat de organisa tie zich als een centraal hulpverlenings lichaam erkend voelde. Het aantal gijze laars en onderduikers nam van maand tot maand toe en de uitgaven gingen met sprongen omhoog. Met de regeringsgaran tie achter de hand werden twaalf grote banken benaderd om elk 200.000,- te le nen op een speciale wijze, waardoor deze leningen niet in de boeken zouden voorko men. Ook de grote levensverzekerings maatschappijen werden bewerkt. Een N.S.F.-medewerker zegt hierover: „Wij wogen 100.000,- in bankpapier en gaven dit aan het N.S.F. Wij borgen op: een quasi-ton in een verzegelde enveloppe met precies hetzelfde gewicht aan krantenpa pier. Op de enveloppe stond: „Deze enve loppe bevat geld voor noodrantsoenen voor personeel en mag slechts in noodge val in presentie van de directie worden geopend". Zij was voorzien van de hand tekeningen van de president-commissaris en de directie. Oppositie Prof Sanders gaat in zijn boek uitvoerig in op tal van moeilijkheden, die zich in de illegaliteit afspeelden. Een ervan was de oppositie van Limburgse zijde, waar men onjuist vond. dat alleen het N.S.F. garan ties uit Londen had gekregen. Het was dr. L. Neher van het Nationaal Comité, die hier een bemiddelende rol heeft gespeeld. Niettemin zond Limburg een afgevaardig de naar Londen om daar een andere grondslag voor de financiering te beplei ten, namelijk uitgaande van de geestelijke stromingen in ons volk. De regering heeft haar inzicht echter niet gewijzigd en be perkte de garantieverlening uitsluitend tot het N.S.F. De spoorwegstaking stelde het N.S.F. door de enorme toeloop van onderduikers voor enorme problemen. Daarbij kwamen de wrijvingen tussen de directie van de spoorwegen en de N.S.F.-leiding, waarover in het onlangs verschenen boek over de spoorwegstaking eveneens uitvoerig is ge schreven. De spoorwegen stelden zich op het standpunt, dat de lonen voor 100 per cent aan de stakers moesten worden uit betaald. terwij] het N.S.F. de spoorman- nen niet meer wilde geven dan de steun- normen, die voor alle onderduikers gol den. Won Walraven van Hall de strijd, dat zijn organisatie de touwtjes van de uitbe talingen in handen kreeg, zo won ir. Hup- kes het geschil over de hoogte van de uit keringen de spoorwegstakers kregen het volle loon met daarenboven nog een kerstgratificatie. Vervalsingen Het was duidelijk, dat er nieuwe geld bronnen moesten worden aangeboord. De spoorwegstaking alleen al vergde een aderlating van f 5 miljoen per maand. Particulieren, banken en bedrijfsleven wa ren reeds eerder ingeschakeld en ook de belastingdienst had al belangrijke mede werking verleend. Er bleef nog één weg open: de rijksfondsen, waar men tot dus ver niet had kunnen aankloppen, omdat deze onder controle stonden. Toen werd het geniale plan ontwikkeld, waarin mr. G. van Hall, de huidige burge meester van Amsterdam zo'n belangrijke rol heeft gespeeld: het werd de grootste „zwendelzaak" uit de financiële geschie denis van ons land. Prof. Sanders zet tfcze ingewikkelde financiële manipulaties uit voerig uiteen. Het komt in het kort hierop neer, dat het N.S.F. valse schatkistpromes sen liet vervaardigen, die onder de ogen van de N.S.B.-directie van de Nederland- Het huis aan de Leidsegracht 48, waar het hoofdkwartier van het N.S.F. was gevestigd. Door een simpele aanduiding in de agenda van een gearresteerde verzetsman greep de S.D. in: op 27 januari 1945 werden hier Walraven van Hall en vier van zijn medewerkers gegrepen. (Foto afgestaan door Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie) sche Bank werden verwisseld voor de ech te, welke vervolgens werden uitgewisseld met de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank, die deze exemplaren ruilde voor schatkistpromessen, die op handelsnaam stonden en konden worden verzilverd. Het aantrekkelijke van deze falsificaties was, dat een promesse minstens 100.000 groot was, waardoor er betrekkelijk wei nig behoefde te worden aangemaakt. Deze truc speelde het N.S.F. het kapitaal van ƒ51 miljoen in handen. Hiermee kon men ruimschoots door de hongerwinter komen. Afwikkeling Het N.S.F., de „bankier van het verzet", is als instituut enig in Europa geweest. De illegaliteit in Frankrijk b.v. kon van Noord-Al'rika uit van geld worden voor zien. Nederland miste iedere communica tie met zijn regering in Londen. Bijzon der is wel de zeer accurate boekhouding, die kenmerkend was voor het N.S.F., zo dat na de bevrijding iedere lening tot op de cent nauwkeurig kon worden terugge stort. De toen in het leven geroepen stich ting, die de afwikkeling voor haar reke ning nam, hield zelfs nog geld over, waar uit diverse instellingen zoals de stichting '40-'45 nog enig profijt hebben mogen trek ken. Prof. Sanders komt in zijn boek_tot dezelfde conclusie als die van de Enquête commissie van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal: „aan de perfecte organisa tie van het N.S.F. is het te danken, dat de financiering van het verzet de spoor wegstaking daaronder begrepen ten vol le geslaagd is." ..Het Nationaal Steun Fonds bijdrage tot de geschiedenis van de financiering van het verzet. 1941—1045". Uitg. Martinus Nijhoff, Den Haag 8.90). Advertentie Engelse Tafelklokken Zaanse klokken Friese klokken Stoeltjesklokken vindt, u in grote sortering bij SCHOTERWEG - TELEFOON 55899 U koopt bij de vakman Koningin Juliana en Prins Bernhard zul len tijdens de Nationale Herdenking op 4 mei om 11.30 uur een krans leggen bij het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam ter herdenking van de Geal lieerde en Nederlandse Gevallenen in de laatste wereldoorlog. De minister-president en de minister van Defensie zullen daarbij aanwezig zijn en ook een krans leggen namens de Raad van ministers. De directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, dr. L. de Jong, heeft in de foyer van het .studententheater Kriterion te Amsterdam in tegenwoordig heid van de burgemeester van de hoofd stad, mr. G. van Hall, de fototentoonstel ling „De Tweede Wereldoorlog" geopend. De expositie omvat de voornaamste een veertigtal vergrotingen uit het pas ver schenen gelijknamige fotoboek (uitgave van n.v. De Arbeiderspers) dat werd sa mengesteld door de journalist en radio- nieuwsccmmentator Paul van 't Veer. De duizenden Amsterdamse scholieren, die in de komende maand in dit theater de door Max de Haas gemaakte film „L.O. - L.K.P.", gewijd aan de oorlog en het verzet gaan zien, zullen ook de foto tentoonstelling, die de gehele maand mei duurt, bezoeken. Een belangrijk en verheugend feit is, aldus dr. De Jong, de serieuze belangstel ling die er bestaat voor alles wat er in oorlog en bezetting is gegroeid. Een deel van de in het boek gepubliceerde foto's zijn uit de collecties van het Rijksinstituut afkomstig. In zijn toelichting op de expo sitie merkte de heer Van 't Veer onder an dere op dat er over de meidagen van 1940 in Nederland maar zeer weinig oorlogs foto's zijn. Zelfs het militair krijgskundig archief heeft ze niet. Wat er aan foto's over eigenlijke oorlogshandeling bestaat is ge maakt door mensen, die dat toevallig deden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4