Ongeschoolden leren op regionale werkplaats gedegen vakmanschap Haarlem biedt gunstige aspecten voor vestiging van t.h. Duits-Nederlands akkoord over broodexport P. v. d. A. Heemstede laat viering van eerste mei niet los Schipper ontving bij afscheid vele blijken van waardering OCTERNO Gratis opleiding en nog geld toe DINSDAG 3 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Voor hogere noteringen op arbeidsmarkt Los desastres de la guerra van Gova in Felison Treinwagon ontspoord bij station Alkmaar Burgerlijke Stand van Haarlem Reistijd naar en van Haarlem steekt gunstig af bij die van andere kandidaatsteden NA DREIGEMENT Vereniging van jeugdige postzegelverzamelaars Druk bezochte receptie bij jubileum J. G. J. Bosman Dodenherdenking UIT STAD EN STREEK VAKBEKWAAMHEID is op onze arbeidsmarkt een nog steeds zeer gewild maar niet „uit voorraad leverbaar" artikel. Het aanbod blijft nog altijd ruim bij de vraag ten achter. Het bedrijfsleven zelf neemt maatregelen om in dit tekort te voorzien door het organiseren van opleidingscursussen. Het rijk levert onder meer zijn aandeel met de regionale werkplaatsen voor vakopleiding van vol wassenen, de vroegere rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling. Vele tienduizen den ongeschoolden zijn door deze werkplaatsen in staat gesteld een goed vak te leren. Zij hebben hun waarde op de arbeidsmarkt daarmee aanzienlijk kunnen verhogen. Ook moreel en economisch gezien hebben zij een flinke sprong ge maakt. De regionale werkplaats in Haarlem heeft sedert 1954 ruim 700 cursisten opgeleid. Met het doel een inzicht te geven in de diverse mogelijkheden en resul taten van deze vakopleiding wordt zaterdagmiddag van één tot vier uur in cle werkplaatsen aan de Spaarnwouderstraat en de Kleine Houtweg (achter het Gewestelijk Arbeidsbureau) een openbare les gehouden. Daarbij zullen door cursisten gemaakte werkstukken worden tentoongesteld. De regionale werkplaats voor vakoplei ding van volwassenen is in de eerste plaats bedoeld voor ongeschoolden. Daar naast kunnen er ook zij terecht die om bepaalde redenen naar een ander vak wil len omschakelen. Voor kandidaat-emigran ten bestaat de mogelijkheid zich een ze kere mate van handvaardigheid eigen te maken, die hun in hun nieuwe vaderland goed van pas kunnen komen zoals met selen en timmeren. Landarbeiders kunnen er in de slappe wintertijd een cursus vol gen na afloop waarvan zij in staat zijn niet al te omvangrijke herstelwerkzaam heden in het landbouwbedrijf te verrich ten. De cursisten kunnen geschoold wor den tot honderd percent vaklieden. Li chaamlij k gehandicapten hebben niet zel den hun terugkeer in het arbeidsproces te danken aan de hun opleiding bij een regionale werkplaats. Een treffend voor beeld is dat van een Hongaarse vluchte ling. die ondanks het gemis van een arm en een been, na een cursus op de Haar lemse regionale werkplaats te hebben ge volgd volledig in zijn werkkring slaagde. Geldelijke vergoedingen De cursisten ontvangen naast hun theo retische en praktische lessen een loonder vingsvergoeding, waarvan de hoogte af hankelijk is van de leeftijd en de om standigheid of zij bij ouders thuis wonen, alleen wonen en kostgangers of dat zij gehuwd en/of kostwinners zijn. Eep cur sist van achttien jaar die bij zijn ouders inwoont ontvangt b.v. f 23,85 per week. Is hij gehuwd of kostwinner dan is zijn vergoeding f 38,60. Cursisten van 23 jaar en ouder die gehuwd zijn of kostwinner ontvangen f70.10 per week. Boven deze bedragen kan de cursist nog een presta tietoeslag verdienen, welke varieert van f 1,50 tot f3,50 per week. Eventuele kin derbijslag wordt wekelijks uitbetaald en reiskosten worden vergoed als de afstand van de woonplaats naar de werkplaats meer dan 5 km bedraagt. De regionale werkplaats in Haarlem leidt op voor de metaalvakken precisie- bankwerken met inbegrip van gereedschap pen- en stempelmaken, machinebankwer ker rnetaaldraaien, constructiebankwer- ken, onderhoudsbankwerken, electrisch lassen en electromontage. Deze vakken worden gegeven in het gebouw aan de Spaarnwouderstraat. Op de werkplaats aan de Kleine Houtweg wordt onderwezen in bouwkundig tekenen, timmeren, betontim- meren met betonvlechten, metselen en rio lering en wandtegelzetten. Bovendien zijn er zogenaamde applicatie-cursussen voor hen die in een periode dat zij zonder werk zijn hun vakkennis willen aanvul len. De cursisten staan tal van moderne be werkingsmachines ten dienste. Hierdoor Op 5 mei, 's morgens om 11.30 uur, zal de heer H. de Boer, loco-burgemeester van Velsen, in Felison, Heidestraat 45 te Velsen, een expositie openen van de beroemde etsenreeks „Los desastres de la guerra" (de verschrikkingen van de oorlog) van Goya. De heer II. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, zal de expositie inleiden. De etsen zijn afkomstig uit het museum Boymans-Van Beuningen in Rotterdam. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 29 mei, dagelijks van 19 tot 21 uur, op zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. Op het stationsemplacement Alkmaar is vanmorgen om half acht bij het rangeren een rijtuig ontspoord. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, maar de dienst tussen Alkmaar en Den Helder reed met aanzienlijke vertraging. Tussen Uitgeest en Alkmaar moesten enkele treinen uitvallen. Advertentie Tot en met. zaterdag a.s. bij elke aankoop van ten minste 40.in onze POSITIE-AFD. gratis een naadloze, stalen babykruik (4.95) Uitsluitend in uw speciaalzaak BEVALLEN van een zoon: 28 april: I. M. van Zeggeren-Klauwers; 29 april: J. M. Nieveld-Kiveron; A. E. van Dalen- Bolt; E. Dopheide-Aerts; 30 april: A. Vis- ser-Hanenburg; T. M. van Leuven-Born; P. H. Visser-de Jong; A. Loogman-Donker: C. M. van Schaick-van Wieringen; H. M. Moonen-van Kimmenaede; 1 mei: M. C. Juffermans-de Vlieger; G. J. Sanders- Schrama; G. A. Hofhuis-Meeuwenoord. BEVALLEN van een dochter: 29 apr.: M. G. Tiggelman-Selhorst; E. M. Prins- Zijp; 1 mei: M. H. A. Schiphorst-van dei- Meer; M. ,J. Barends-Fijth; A. M. Bos-van der Kleij; 2 mei: A. J. E. van Elsas-Quist. ONDERTROUWD: 2 mei: J. U. W. F. Ka- moen en A. P. Timmers; A. P. van den Hurk en M. M. Peetoom; J. H. Hovenier en C. Kloos; D. T. Krijtenburg en C. M. A. Flipphi. GETROUWD: H. Schlüter en W. L. van Weeren; G. Brink en J. T. Honkoop. OVERLEDEN: 29 april: M. E. Vader, 6 m., Gasthuisvest; A. M. C. Grannetia- Kemp, 61 j., Lekstraat; J. M. van Til, 86 j., Kamperlaan; J. Hopman, 80 j., Hazepaters- laan; J. J. Kruyd, 80 j., Gr. Houtstraat; J. A. Elffers, 63 j., Hazepaterslaan; J. Noor- da, 66 j., Santpoorterstraat; V. G. Piazza. 68 j., Doelstraat; J. H. Sanders, 64 j., Gast huisvest; 30 april: B. Wambach-Porges, 88 j., Schotersingel; E. U. M. Kraakman- Kemp, 85 j., Leeghwaterstraat; G. H. Kruijd-Wessels, 75 j., Oranjestraat; N. G. van der Laan, 64 j., Kamperlaan; 1 mei: T. J. van der Maat, 76 j., Kijkduinstraat. Advertentie Het enige tijd geleden gepubliceerde rapport van de Commissie spreiding technisch hoger onderwijs bevat als één der conclusies de wenselijkheid van een technische hogeschool in de nabijheid van het Noordzeekanaal. In het bedoelde rapport werd geen nadere plaatsaan duiding gegeven, maar de publikatie ervan had tot gevolg dat onmiddellijk een aantal steden bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen „solliciteerde" naar de vestiging van de technische hogeschool. Onder deze ste den bevonden zich onder meer Haarlem, Beverwijk en Alkmaar. De gemeentebe sturen van de drie steden gaven aan de minister in het kort aan, waarom hun stad naar hun oordeel het meest in aan merking zou komen voor een technische hogeschool. De Haarlemse motiveringen hebben wij destijds na een kort vraag gesprek met wethouder D. J. A. Geluk gepubliceerd en ook later heeft burge meester mr. Cremers een toelichting ge geven op de brief van B. en W. aan de minister. In het kort kwamen de aan gegeven motieven op het volgende neer: Haarlem heeft een voor een hogeschool gunstig cultureel en wetenschappelijk klimaat, het heeft goede verbindingen met de industrie en met andere steden in :1e randstad Holland, gunstige vestigings mogelijkheden voor hoogleraren, weten schappelijke staf en studenten en een aantrekkelijke omgeving, die zich zeer voor recreatie leent. Wat zijn nu deze omstandigheden waard, als men ze toetst aan de cijfers? Van be lang is bijvoorbeeld na te gaan of de plaats van vestiging centrum is van een groot bevolkingspotentieel of de bereikbaarheid Achter het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Kleine Houtweg in Haarlem werken cursisten van de regionale werkplaats voor vakopleiding van vol wassenen afdeling bouwvakken aan een „levensgroot" werkstuk, in dit geval een betonconstructie van een vloer met kolommen en balken. wordt voorkomen, dat de overgang van opleiding naar werkkring als gevolg van onbekendhied met nieuwe machines moei lijkheden zou kunnen veroorzaken. De kosteloze opleiding van de cursist ge schiedt individueel, dus niet in klassever- band. Nieuwe leerlingen volgen eerst een grondcursus tijdens welke van hen een prestatie-overzicht wordt gemaakt dat da gelijks door de leraar wordt bijgehouden. Aan het eind van deze grondcursus wor den de leerlingen geselecteerd voor de definitieve vakopleiding. Heeft de cursist zijn opleiding op de werkplaats beëindigd dan wordt, meestal door bemiddeling van het Arbeidsbureau, een passende werk kring voor hem gezocht. Na ongeveer een jaar in de praktijk te hebben gewerkt krijgt de oud-leerling een oproep om in de werkplaats ten overstaan van een exa mencommissie een proeve van zijn be kwaamheid af te leggen. Slaagt hij dan ontvangt hij een getuigschrift. Ongeveer tachtig percent van de cur sisten van de regionale werkplaatsen heeft zich in hun nieuwe vak een goede plaats in het bedrijfsleven verworven. Dit wil niet zeggen dat de overige twin tig percent mislukt zijn. Onder deze ex- cursisten bevinden zich namelijk o.a. lang durig zieken, zij die in militaire dienst zijn en ook werknemers die werk heb ben gevonden in een ander vak dan dat waarvoor zij opgeleid werden. De duur van de opleiding varieert door gaans van vier maanden tot een jaar. De opleiding tot precisie-bankwerker duurt in de regel langer en ligt tussen de ander half en twee jaar. De aanmelding voor deelneming aan een opleidingscursus van de regionale werkplaats dient in de regel te geschieden op het Gewestelijk Arbeids bureau. Tijdens de openbare les van za terdagmiddag zullen functionarissen van dit bureau aanwezig zijn orn daaromtrent alle inlichtingen te verschaffen en nieu we cursisten in te schrijven. (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de Westduitse en de Nederlandse regeringsinstanties is een overeenkomst gesloten, die de export van Nederlands brood naar de Bondsdagrepubliek bemoei lijkt. Bij levering aan de Bondsrepubliek zal met ingang van 1 juli aanstaande op Nederlands brood een extra-exporttoeslag van 6,per honderd kg komen. Dit plan voor deze exporttoeslag heeft overigens nog de toestemming van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap nodig om werkelijkheid te worden. Deze overeenkomst is een gevolg van een Duits dreigement. Nadat Nederlandse broodfabrikanten met een zeker succes er in waren geslaagd om hun brood in diverse Duitse grensplaatsen af te zetten, is men van Duitse bakkerszijde met grof geschut hiertegen in het geweer gekomen. Niet in het minst, omdat het Nederlandse brood goedkoper en volgens velen ook beter is dan het normale Duitse brood. De Duitse bakkers deden het voorkomen, alsof Ne derlandse bedrijven langs de grens mil joenen geïnvesteerd hadden om de Duitse broodmarkt te veroveren. In feite zijn de investeringen zeer gering gebleven en is het Nederlandse aandeel van de Duitse broodafzet slechts een fractie van één per cent gebleven. Men schilderde de situatie tenslotte zo critisch af, dat de C.D.U.- Bondsdagfractie te Bonn door de knieën ging onder de druk van een bepaalde be langengroep en een wetsontwerp liet op stellen om de invoer van Nederlands brood te weren. Protest detailhandel De werkgemeenschap buitenlandse han del van de Westduitse detaillisten heeft tegen deze gang van zaken fel geprotes teerd. In feite gaat het bij dit alles om de be- De afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid heeft maandagavond in het wijkgebouw „De Princehof" aan De Glip, in een samenwerking met de afdeling Ben- nebroek, een één mei-bijeenkomst gehou den. De heer G. J. Kause zei als afde lingsvoorzitter in zijn openingswoord dat het één mei-feest zichzelf nog lang niet heeft overleefd, zelfs al wordt de belang stelling dan ook van jaar tot jaar minder. Daarom was hij ervan overtuigd dat, wan neer de meigedachte inderdaad zou wor den losgelaten, dit het snijden in eigen vlees zal betekenen. De traditionele mei-rede werd uitgespro ken door de heer H. van Kuilenburg, di recteur van de n.v. de Arbeiderspers. Ook deze spreker noemde het al of niet vieren van de eerste mei in zekere zin een pro bleem. waarvoor de oplossing niet gemak kelijk kan worden aangegeven. Hij wilde echter evenmin van afschaffen weten, al zal de vorm van dit feest moeten veran deren. Na deze korte inleiding gaf de heer Van Kuilenburg zijn visie op de huidige binnenlandse politiek, waarbij hij ei-aan herinnerde, dat de P.v.d.A. in 1958 „door Romme uit de regering werd verwijderd, nadat de socialisten dertien jaar lang me de de verantwoordelijkheid hadden gedra gen". Deze koerswijziging, waarvan on der meer een vrijere loonpolitiek het ge volg is geweest, achtte spreker allerminst in het belang van de Nederlandse arbei der. Vooral niet wanneer men deze be schouwt tegen de achtergrond van de fantastisch hoge tantièmes, welke aan tal rijke directeux-en van diverse onderne mingen worden uitgekeerd. ondermeer sprak hij voorts over de kwestie Nieuw- Guinea. Aan het einde van zijn betoog, vestigde spreker er de aandacht op, dat ook de de- mocratisch-socialisten recht hebben op een eigen overtuiging. Daarom moet hun, die eenzelfde ideaal nastreven, van tijd tot tijd de gelegenheid worden geboden bij el kaar te komen, om van deze mening te kunnen ontlenen. Het gedeelte voor de pau- genheden is dan het meifeest, dat alleen hier zijn bestaansrechten reeds aan zou kunnen ontlenen. Het gedeelte voor de pau ze werd besloten met het gezamenlijk zin gen van de „socialistenmars". Alvorens het programma voort te zet ten, werd de tachtigjarige heer W. Ver hoef nog" met zijn echtgenote op het toneel ontboden, waar hij van de voorzitter mocht vernemen, dat hij bij de werfactie de meeste nieuwe leden had aangebracht. Dit actieve lid werd in hoogst waarderende termen toegesproken, waarna de medede ling volgde, dat hij en zijn echtgenote als'winnaars van deze actie in aanmer king kwamen voor een vakantieverblijf op het Troelstra-oord. Daarna volde de opvoering van „De Chinese draak", een sprookjesspel, door het handpoppentheater „Merlijn". De ver richtingen van de beide poppenspelers, Maaike Hobbel en Rien Baartmans, wer den met opmerkelijk veel enthousiasme gadegeslagen. Opmerkelijk, omdat de vol wassenen als kinderen reageerden op dit amusante gebeuren. Een bewijs, dat „Mer lijn" met veel flair en talent voortreffe lijk aan de bedoelingen heeft beantwoord. Dit mei-feest werd daarop besloten met een gezellig samenzijn, op muziek van een ensemble, onder leiding van Henk Wou denberg. Wintcrclubwerk. De speeltuinvereni ging „Het Oosterkwartier" open vrijdag avond om acht uur in haar gebouw aan de Zomervaart in Haarlem een tentoonstel ling van werkstukjes die de speeltuin jeugd tijdens de afgelopen winter heeft gemaakt. scherming van de Duitse brood- en graan producenten. De bovengenoemde werkge meenschap heeft erop gewezen, dat West- Duitsland meel naar Nederland exporteert tegen prijzen, die niet hoger zijn dan de wereldmarktprijzen voor graan en lager zijn dan de meelprijs voor de Duitse bak kers. Dat zou erop neerkomen, dat bij ex port de Duitse meelprijzen gesubsidieerd worden. De Nederlandse bakkers kunnen dus met Duits goedkoop meel brood bakken dat uiteraard goedkoper is dan het bx'ood dat de Duitse bakkers bakken met het zelfde meel dat terwille van de Duitse landbouwer duurder is! Duitse „waterval" Van Nederlandse zijde te Bonn deelde men ons hedenmorgen over de zogenaam de brood-zaak mede, dat nog geen afslui tende overeenkomst is gesloten. Van Duitse zijde evenwel spreekt men van een principieel akkoord. Na de druk op de kaas- en boterexport dreigen de Duitse verzoeken om de Ne derlandse agrarische export naar Duitsland te beperken volgens Nederlandse kringen de allure van een „waterval" te krijgen. Vandaar dat men voorlopig eerst de be slissing van de Europese Economische Ge meenschap wil afwachten. Bovendien dreigt dan nog een aanklacht van de Ne derlandse brood-exporteurs tegen de Ne derlandse regering. De exporteurs kunnen met het verdrag van de E.E.G. in de hand iedere beperking van de uitvoer van brood, dat geliberaliseerd is, voor de rechter brengen. Van Duitse kant is men bereid de landbouwbelangen en de bepalingen betreffende subsidie aan de boeren ten koste van alles te steunen. Hier speelt niet slechts een economische maar ook een politieke factor een rol van betekenis. Lis se Het aantal jeugdige postzegelverzame laars in de afdeling Lisse van de landelijke vereniging „Philatelica" is de laatste tijd zo toegenomen, dat het bestuur het wense lijk achtte over te gaan tot het oprichten van een afzonderlijke afdeling van jeug dige verzamelaars. Maandagavond had in „Oase" de oprich tingsvergadering plaats. Het bestuur van „Philatelica" heeft de secretaris bereid ge vonden het voorzitterschap van de jeugd afdeling op zich te nemen. De heer Hamme treedt als penningmeester op. De heer Segers werd met algemene stemmen tot secretaris gekozen. GOUDEN HUWELIJK Voor het echtpaar H. Groenewegen en E. Groenewegen-Rensman uit de Kanaal straat in Lisse zijn de bruidsdagen inge gaan van de gouden echtvereniging. De viering van het gouden huwelijksfeest is op 19 mei. De bruidegom is 74 jaar, de bruid 72 en beiden genieten nog een goede gezondheid. Het echtpaar heeft negen kin deren gehad, waarvan er nog zes in leven zijn. Er zijn twintig kleinkinderen. De bruidegom kwam uit Leiden, de bruid uit Schiedam. De heer Groenewegen is een goede bekende in Lisse. In 1944 deed vader Groenewegen zijn bollenbedrijf en bloe menwinkel over aan zijn beide zoons Theo en Cor, die nu als firmanten de zaak drij ven. De bruidegom is lange jaren een bekwaam schermer geweest, met welke sport hij vele medaljes heeft verdiend; hij was destijds in het leger sportinstructeur. HERDENKING BEVRIJDING Donderdagmorgen 9 uur zal in de herv. kerk een herdenkingsdienst voor de bevrij ding worden gehouden. Voorganger zal zijn ds. G. Peltinga. Medewerking verleent de chr. gem. zangvereniging „Looft den Heer". van de universiteit door potentiële studen ten en de nabijheid van industriële centra voldoende is. Als men met de steden Alkmaar, Bever wijk en Haarlem als middelpunt denkbeel dige cirkels trekt, waarvan de stralen wor den gevormd door de reisafstanden, uitge drukt in perioden van dertig, vijfenveer tig en zestig minuten, dan ziet men dat Alkmaar het centrum is van een bevol kingspotentieel van respectievelijk 109.722, 199.484 en 657.517 (met Amsterdam: 1.429.945) inwoners. Voor Beverwijk zijn deze cijfers respectievelijk: 113.995, 395.191 en 1.443.948 en voor Haarlem: 1.164.307, 1.378.626 en 1.800.029. Men ziet uit de cijfers die zijn gebaseerd op de normale reistijden van station (bushalte) naar station plus vijftien minuten voor de tijd tussen vertrek van huis en vertrek van trein of bus, dat Haarlem centrum is van een aanzienlijk groter bevolkingspotentieel dan Alkmaar of Beverwijk. Kijkt men naar de aantallen jongeren abituriënten van het voorbereidend ho ger- en middelbaar onderwijs wier einddiploma recht geeft op toelating tot een technische hogeschool, van scholen op reisafstanden van eveneens dertig, vijfen veertig en zestig minuten, dan blijkt dat een t.h. in Alkmaar kan rekenen op res pectievelijk 67.75 en 463 (met Amsterdam: 974) potentiële studenten. Voor Beverwijk zijn deze cijfers respectievelijk: 28, 353 en 892 en voor Haarlem: 789, 922 en 1224. Ook hier blijkt Haarlem over de beste papieren te beschikken. Een technische hogeschool moet goede verbindingen hebben met industriële cen tra, waarvan men kan noemen: IJmond, Zaanstreek en Amsterdam. De afstanden van de drie kandidaatssteden voor een t.h. tot de drie genoemde centra zijn, uitge drukt in wegkilometers, van Alkmaar res pectievelijk 37, 19 en 27 (totaal 83), Bever wijk: 24, 3 en 1.9 (totaal 46) en Haarlem: 19, 10 en 15 (totaal 44). Hieruit blijkt dat Haarlem en Beverwijk nagenoeg in dezelf de positie verkeren, terwijl Alkmaar dui delijk ongunstiger gesitueerd is. Voor Haarlem zouden de cijfers nog gun stiger kunnen uitvallen, indien men ook de industrie in Haarlem zelf meetelt. In Haarlem werken ongeveer 12.000 man in industriële centra met meer dan tien man personeel. Als men al deze gegevens samenvoegt, komt men tot de conclusie dat de cijfers het duidelijkst spreken ten gunste van Haarlem als mogelijke plaats van vestiging voor een technische hogeschool. Voorts spreken ook ten gunste van Haarlem fac toren als: cultureel en wetenschappelijk klimaat, mogelijkheden van huisvesting TWEKA COLLECTIE 1960! Katoenen Zonnepakjcs. Ook met Fix plisé rokjes, schattig Bikini's Lastex en Nylon Badpakken Kinder Badpakjes, in geestige dessins Heren en jongens Zwembroeken in Helanca, Lastex en wol Op aanvraag gratis kleurer.folder. Ostadestraat 4-6 - Kleverpark Telefoon 51937 voor hoogleraren en wetenschappelijke staf (Haarlem en randgemeenten) en mo gelijkheden voor huisvesting van studen ten (Kleverpark, omgeving Lorentzplein, Schouwtje, Zuiderhoutpark. Tenslotte de plaats voor een technische hogeschool. Haarlem staat wat dit betreft zeker niet ten achter bij wat andere gega digden mogelijk kunnen bieden.Een modern hogeschoolcomplex kan het best aan de buitenkant van de stad worden gesitueerd. Haarlem heeft in dit opzicht nog wel en kele terreinen beschikbaar, waar een technische hogeschool met laboratoria kan worden gebouwd. Al met al kan worden gezegd, dat Haarlem hoge ogen gooit naar de vestiging van een t.h., een vestiging, die eventueel zeker van zeer groot belang voor de Spaarnestad zal kunnen wórden. Vele honderden uit Nederlandse bio scoopkringen en vertegenwoordigers van organen en organisaties die daarmee nauwe relaties onderhouden zijn maandagmiddag in de bovenzaal van het Amsterdamse Carlton Hotel hun gelukwensen komen aanbieden aan de heer J. G. J. Bosman, di recteur van de Nederlandsche Bioscoop bond, ter gelegenheid van diens 25-jarig ambtsjubileum. Tot hen behoorden dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling kunsten van het ministerie van O., K. en W„ mr. dr. P. J. Witteman, voorzitter van de raad voor de kunst, prof. dr. J. G. A. Kok, rector magnificus en prof. dr. M. Rooy, hoogleraar in de persweten schap en massapsychologie aan de ge meente-universiteit van Amsterdam en lec tor A. van Domburg. Woensdagavond zal met een stille tocht vanaf het HBG-plein in Lisse om half acht naar het monument op de hoek Oranje- laan-Heereweg een dodenherdenking plaats hebben. Bij het monument worden twee minuten, stilte in acht genomen, waarna kranslegging door de burgemeester en het Oranjecomité. „Trou moet Blycken" zal meewerken. De heer C. A. Schipper in Heemstede heeft wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, zijn functie als directeur van de Ileemsteedse Sportpar ken zaterdag neergelegd. Maandagmid dag heeft hij deze werkkring definitief verlaten met een officieel afscheid, welke receptie een manifestatie is geworden van de algemene sympathie en achting, die de heer Schipper zich gedurende bijna der tig jaar wist te verwerven. De afscheids receptie werd gehouden in het restaurant van het sportpark, welk interieur door de even fraaie als smaakvolle aankleding bij na onherkenbaar was veranderd. Het eerste gedeelte van deze receptie was bedoeld voor gemeentebestuur en ambtenaren, voor wie de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard als woordvoerder optrad. Mr Van Rappard noemde de heer Schipper de grondlegger van de sportparken welke on der diens leiding nog voortdurend konden worden uitgebreid en vervolmaakt. Daar naast heeft de heer Schipper zich steeds een in alle opzichten dienend collega ge toond en een voortdurend klaar staande vriend. Het deed de burgemeester genoe gen hiervan te kunnen getuigen. Want al wordt dan nu de ambtelijke draad door gesneden, de heer Schipper is er de man niet naar om voortaan maar te gaan vis sen. Daarom was spreker ervan over tuigd, dat de scheidende directeur zou voortgaan met zijn daadwerkelijke mede werking te verlenen aan een ieder, die zijn hulp op het gebied van de sport zal inroe pen. Ten slotte betuigde de burgemees ter de heer Schipper zijn dank voor alles wat deze in het belang van Heemstede en de sport heeft gedaan, hetgeen stellig niet gering is geweest. Mr. Van Rappard be sloot zijn toespraak met de wens dat voor de heer Schipper en zijn echtgenote nog vele gelukkige jaren mogen zijn wegge legd. Namens zijn naaste medewerkers overhandigde spreker hem ten slotte een geschenk in envelop, bestemd als bijdra ge in de aankoop van een boot. Mevrouw Schipper mocht hierbij een bloemstuk in ontvangst nemen. De tweede spreker was de heer A. van de Riet, de opvolger van de directeur Spreker zei alles in het werk te zullen stel len om zich een waardig opvolger te be tonen. De heer Van de Riet wilde niet ein digen met de wens voor een rustige levens avond, want dit strookt niet met de ac tieve houding van de scheidende direc teur. Liever sprak hij de hoop uit voor een nog werkzaam leven, tot geluk van de heer en mevrouw Schipper. De heer N. Zomer vertegenwoordigde het personeel van de badinrichting en de zwemvijvers. Hij noemde de heer Schip per een voorbeeldig directeur, die zich nimmer op een voetstuk heeft willen plaatsen en met wie het daarom prettig samenwerken was. „Wij konden best met hem „schipperen" eindigde de spreker, die namens zijn collega's een postzegelal bum met toebehoren aanbood. Dit officiële gedeelte werd besloten met een dankwoord van de heer Schipper zelf, die verklaarde zijn werk steeds met het grootste genoegen te hebben verricht. Me de dank zij de volledige medewerking van het gemeentebestuur en de ideale verhou- dingen met zijn collega's en ambtenaren. Het tweede gedeelte van deze receptie kenmerkte zich door dezelfde hartelijke sfeer. Talloze vertegenwoordigers van di verse organisaties en sportverenigingen kwamen de heer Schipper de hand druk ken, van wie velen een afscheidsgeschenk het woord gevoerd door de heer H. Scheen, namens de afdeling Haarlem van de KNVB; de heer A. J. J. Verspoor, namens de stichting „Heemsteedse Sportparken"; de heer G. de Munck ambtenaar voor li chamelijke opvoeding in het district Noordholland; de heer J. van Kamperi, voorzitter van RCH; de heer A. G. Dege- naar, voorzitter van de medische sport keuring en de heer J. Vellekoop, exploi tant van het restaurant. Verdere bezoe kers waren de heer D. van der Hoop van Slochteren, burgemeester van Benne- broek; de heer A. van Wingerde, gemeen te-secretaris van Heemstede; wethouder J. C. Corver; ir. Th. J. Mebius, directeur van Openbare Werken; de heer A. Berent- sen, hoofdinspecteur van politie en vele anderen. Ook dit gedeelte van de receptie werd besloten met een dankwoord van de heer Schipper, die kennelijk onder de in druk was van de vele blijken van waar dering en sympathie, welke hij deze mid dag had ondervonden. Advertentie het corset met de volmaakte pasvorm ook voor Uw figuur HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTERDAM v. BAERLESTR. 156 TEL 712054 Nieuws in het kort Herdenkingsbijeenkomst. Op de Be vrijdingsdag is er des morgens van negen tot tien uur een herdenkingsbijeenkomst in de Grote Kerk in Haarlem. Ds. J. Brons geest voert het woord. Verder werken mee de Koninklijke Liedertafel ,Zang en Vriendschap" onder leiding van Albert de Klerk en de organist Klaas Bolt. Accordeonconcert. Vanavond geeft het accordeon-orkest „Haarlem-Noord" onder leiding van Jan Doornbosch in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat in Haarlem zijn halfjaarlijkse uitvoering. Onder de leerlingen wordt een concours gehouden met als inzet een wisselbeker. Verder wer ken onder meer De Globetrotters, Nellie Balk, Lajos Kis en The Thornwood Players mee. Dertig jaar trouw. Op 5 mei is het dertig jaar geleden dat mejuffrouw A. J. Petiet bij de familie Sikkel in betrekking kwam. Sinds het overlijden van mr. Sikkel woont diens echtgenote met mejuffrouw Petiet aan het Raadhuisplein 28 in Heem stede. Donderdagmarkt. Met het oog op de viering van de nationale feestdag zal de markt in de Floresstraat in Haarlem-Noord deze week niet op donderdag doch op vrij dag 6 mei worden gehouden. „Proces van Neurenberg". Vanavond om acht uur wordt in „Ons Gebouw", Ka- merlingh Onnesstraat 83, Haarlem, een bij eenkomst belegd door de Vereniging „Haarlem Zuidwest". Mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken zal spreken over hadden meegebracht. Zo werd onder meer „Het proces van Neurenberg".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9