KAN Nog tien equipes zonder strafpunten in de twaalfde Tulpenrallye ook voor moederdag Tegenslag voor de wedstrijdleiding in de Ronde van Duitsland Langzaam spelende Tal staat op winst in negentiende partij Col de Turritii leverde voor velen onoverkomelijke moeilijkheden op Geldermans bleef in de leiderstrui Tweekamp om wereldtitel in laatste en beslissende fase gekomen Schur leidt nog in klassement 17 kantoormachines De Munck in ziekenhuis Nederlandse bondsploeg tegen Zeeburg in A'dam Wat Kan kan kan Kan alleen De bridge-,.Olympiade VAR verrassend eerste in damestoernooi Het Nederlands team voor België-Nederland De Nederlandse ploeg voor Milaan Het derde zonetoernooi van de FIDE Geen Engelsen in de Ronde van Nederland kantoormachines Startverbod voor zestal wielrenners in de Ronde van Nederland Praag-B er lijn ZEEROUDE GENEVER Het softbalprogramma De Engelse Davis Cup- ploeg tegen Nederland WOENSDAG 4 MEI 1960 Moll en Schock juichten. Het was nog juist gelukt. Precies op tyd „klokte" de winnaar van de rallye Monte Carlo 1960 in na de laatste speciale etappe die de deel nemers aan de 12de internationale. Tulpen rallye dinsdag moesten afleggen. Inder daad, precies op tijd, want van de 13 minu ten die de Mercedes equipe mocht gebrui ken voor de 12 kilometer lange „secteur chronomètre" van La Ballcne naar de Col de Turrini, waren 12 minuten en 59 secon den verstreken Het is op die laatste kilometers voor Monte Carlo toch nog een onverwacht he vig gevecht tegen de tijd geworden. „Voor een Jaguar is het niet te halen", was het commentaar van Maus Gatsoni- des. „Met een Ford Zephyr waren we al bij voorbaat kansloos" stelden de Britten Sutcliffe en Crabtree direct na aankomst in Monte Carlo al vast. Het scheen trou wens voor bijna alle equipes onbegonnen werk met een gemiddelde van rond de 60 km per uur de Col de Turrini te nemen. Aanvankelijk liepen alle equipes er straf punten op. Automobilisme Hans Tak en Hu de Boer, de Nedei'land- se Mercedes-rijdei's, waren de eersten, die het „onmogelijke" presteerden. En in de loop van de middag bleken er nog negen equipes toe in staat. Voortreffelijk werk leverden vooral Pat Moss en Ann Wisdom, die met hun bijzonder snelle Austin Hea- ley een uitzonderlijk goede tijd gemaakt hebben. Tien equipes hebben dus in deze eerste 1985 rallye-kilometers de sti'afpuntenlijs- ton blanco gehouden, t.w. de Nederlandse equipes TakDe Boer met Mex'cedcs 300SL, BouwmeesterPoll met Porsche 1600s90, de Zweden OrreniusDahlgren met Saab 96, CarlssonKarlsson met Saab 96 en BengtssonLinstroem met Porsche 1600s90, de Noor Ingior met Volvo PV544, de Britse dames equipe Pat MossAnn Wisdom met Austin Healey en de Duitsers Schock en Moll met Mercedes 300SL. Maar Schock en Moll mochten dan ge luk hebben gehad, de twee andere equipes van het Mercedes-merkenteam hadden be paald pech. Zowel de Mex-cedessen 220SE van Mahle en Ott, als die van Böhringer Socher kwamen twee seconden te kort, wat hen op strafpunten kwam te staan. Wat niemand verwacht heeft, is dan toch gebeurd: de 12de internationale Tulpen rallye dat staat na de eerste helft al vast die zo gemakkelijk scheen te wor den, zal toch op stx-afpunten worden be slist. Uitvallers Het bleef niet tot een strafpuntenregen bepei'kt, voor sommigen is deze tweede rallye-dag tevens de laatste geweest. Bij zonder triest was het dat een van de equi pes die moesten uitvallen de combinatie Piet Jetten—Louis van Noordwijk was. In alle elf voorgaande sterritten was Louis van Noordwijk geklasseerd. In de 12de rallye de elfde die hij met Jetten reed moest Van Noordwijk de strijd staken. Ook Oscar Rosenblatt moest wegens uit gelopen lagers zijn i-allye vroegtijdig be ëindigen. Neen, behalve de goede presta ties van TakDe Boer en Bouwmeester— Poll, was er weinig reden om over de Ne derlandse successen in deze twaalfde Tul penrallye te juichen. Ook al omdat van de acht DAF-teams, die voor de nationale rallye hadden ingeschreven, er slechts drie in Monte Carlo zijn aangekomen. En uitei'aard heeft ook de twaalfde Tulpenrallye zijn pechvogels van het ergste soort gekregen. Gelukkig bleef de pech bij de ongelukken tot materiële schade be perkt. In enkele gevallen zag dat er aan vankelijk in het geheel niet naar uit. Toen b.v. de Alfa Romeo van Borgerhoff—Mul der—Den Hollander in de omgeving van Saint Geneviève enkele malen over de kop sloeg, leken de gevolgen fataal. De Neder landers kwamen echter met de schrik vrij, de wagen werd zwaar gehavend. In ravijn Ernstiger nog schenen de gevolgen toen de Porsche van de Amex-ikaanse equipe Hall—Schafer van de weg ï'aakte en in een metersdiep ravijn gleed. De Porsche werd weliswaar ernst ig beschadigd, doch de rij - ders kwamen er bijzonder goed af. Die eerste etappe is dus achter de rug en, zoals gezegd, het is een bijzonder zware etappe geworden. Toch is dit voor de rij ders slechts een bescheiden begin, want de komende 2000 kilometers zullen stellig niet gemakkelijk worden. Ook al niet omdat er voor die komende dagen, maar liefst een vijftal klassementsproeven op het pro- gx-amma staan. Later maakten de officials bekend, dat niet acht doch tien equipes in Monte Car lo straf puntloos zijn gearriveerd. Bij de na- controle bleek dat de equipe Verrier— Trautmann met Citroen ID19 en de Zweedse combinatie Carlsson—Sveden— Lindsti'oem met Volvo PV544 eveneens zonder strafpunten de hoofdstad van het prinsdom hadden bereikt. Het voorlopige algemene klassement van de etappe Noordwijk aan ZeeMonaco luidt:- 1. ex aequo: Tak—De Boer (Ned.) Mer cedes' 300SL, Schock—Moll (Did.) Merce des 220SE, Verrier—Ttrautmann (Frankr.) Citroen ID19, Ingior (Noorwegen) Volvo PV 544, Orx-enius—Dahlgren (Zweden) Saab 96. Allen 0 strafpunten, 15 winstpun ten. 6. ex aequo: Pat MossAnn Wisdon (G.B.) Austin Healey, BengtssonLind- stroem (Zw.) Porsche 1600S90 beiden 0 str. p., 12 winstp. 8. Bouwmeester—Poll (Ned.) Porsche 1600S90 0 str.p., 9. winstp., 9. CarlssonKaï'lsson (Zw.) Saab 96 0 strafp., 6 winstp., 10. CarlssonSveden—Lind- stroém (Zweden) Volvo PV544, 0 strafp., 0 winstp. Het voorlopige algemene klassement van de eerste nationale Tulpenrallye luidt: 1. MartiniDe Jager, Volkswagen, 3 strafp., 15 winstp. 2. Hoogslag—Honhof, Volvo PV 544, 3 stx-afp., 6 winstp. 3. De RooyVan Dijk. Ford New Anglia, 4 stx-afp., 9 winstp. 4. Meyer—mevr. Meyex-, Ford New Anglia, 5 stx-afp., 6 winstp. 5. Verschoor—Els Si mons, Austin Healey 7 strafp., 15 winstp. Na de eerste etappe van de twaalfde in ternationale Tulpenrallye z\jn er van 165 in Noordwijk gestarte equipes nog 134 in de strijd van de 28 inschrijvers van de na tionale klasse rijden er nog 19, zodat het totale aantal uitvallers 40 bedraagt. Toch nog tijdnood Tweeëntwintig uren kunnen soms heel snel voox-bijgaan. Dat hebben de 153 rijders die in de Tulpenrallye nog in de strijd zijn in Monte Carlo ondervonden. De „cou reurs", die toch al dagenlang met de vaak karig door de wedstrijdleider ter beschik king gestelde tijd hebben moeten woeke ren om de gemiddelden te halen, kwamen op de rustdag in Monte Cax-lo nog tijd te kort. Natuurlijk was de eerste zorg, dins dagmiddag nadat de equipes in het pitto- i-esque plaatsje aan de Cóte d'Azur waren aangekomen, de wagen. Piet Nortier heeft het al eens, en niet zonder trots, gezegd: „Dit wordt de rallye van de remmen". En inderdaad, op de bochtige wegen van de Alpes Maritimes, waar na elke moeilijke klim een vaak nog moeilijker afdaling volgde, is er heel wat van dé remirien ge- vx-aagd. Dat ook de motoren het beslist niet gemakkelijk hebben gehad laat zich den ken. Toch was de zorg voor de wagen niet de voornaamste oorzaak van het tijdgebrek van de rijders. Dat vond wellicht eerder zijn oorzaak in de bijna eindeloze gesprek ken over die laatste moeilijke kilometei-s. En dat was echt niet zo vreemd. De spe ciale etappe van La Bollène naar de Col de Rurini zal dan misschien nog niet be slissend zijn geweest voor de gehele rallye, voor de toekenning van de coupe „Monaco- Méditerrannée" een prijs van de auto mobielclub van Monte Cax-lo voor het hoogst geklasseerde team in de etappe NoordwijkMonaco is de „secteur chi'O- nomètre" dat stellig wèl geweest. Advertentie RUYS Voetbal Naar wij vernemen is de DOS-doelver- dediger Frans de Munck voor enkele da gen ter observatie opgenomen in het Dia- conessenhuis in Utrecht. In de wedstrijd tegen België liep De Munck een rugbles sure op. Men achtte het thans gewenst een nader medisch onderzoek in te stellen. Handbal Als voorbereiding op het wereldkam pioenschap speelt de Nederlandse dames bondsploeg zondag op het APGS-terrein in Amsterdam een wedstrijd tegen Zee burg, een der beide winnaars van de na- competitie. De bondsploeg zal uit de volgende dames worden geformeerd: Tonny v. d. Velde (WLC), Max-jolein Das (Hygiea), Jeanne Overbrugge (WLC), Mien de Neef (Hygiea) Willy Walraven (WLC), Tini Veen (Athene) Carla Oldenburg (Hygiea), lesje v. d. Velde (Athene), Tjitske de Groot (Sparta-Gr.), Hennie de Jong (Hygiea), Nel van Hooff (WLC) en Rie Gaken (PSV). Enkele speelsters werden in verband met vex-enigings promotiewedstrijden niet opgesteld. Advertentie JUWELIER HORLOGER Barteljorisstraat 2 Telefoon 15004 Haarlem Over kunstrijden op de schaats behoeft dit pas getrouwde paar elkaar niets te vertellen. De bruid is namelijk Carol Heiss wereldkampioene en hoiLdster van de gouden medaille van de Winter spelen in Squaw Valley en de brui degom Hayes Alan Jenkins, vele jaren lang wereldkampioen. Zij zijn in New York getrouwd, waar vele duizenden het zeer populaire paar toejuichten. De vjjfde etappe van de Ronde van Duitsland is dinsdag in een chaos geëin digd. Nadat het eerste gedeelte van de etappe de rit van Hanau naar Ludwigs- hafen de organisatoren al moeilijkheden had opgeleverd, omdat de uitslag niet kon worden bepaald, kwam 's middags als klap op de vuurpijl een politic-verbod voor het tweede gedeelte, een 54-km-lan- ge rit op een afgesloten circuit van 1600 meter in Ludwigshafcn. Dat gebeurde een uur voor de start De wedstrijdleiding liet toen dit tweede gedeelte op een secundaire weg in de oxn- geving van Ludwigshafen verrijden, maar het leek alsof er een noodlot op deze koers rustte. Vele renners kregen pech, er waren valpartijen en halverwege de afstand wa ren er nog maar 10 van de 43 coureurs in de strijdToen besloten de organisato ren tenslotte deze tweede rit geheel uit het programma te schrappen. Voor vele renners is de situatie werkelijk catastrophaal, omdat zij vrijwel geen re- Het damestoernooi van de zogenaamde „Wei'eld-bx-idge Olympiade".-is' verrassend gewonnen door het team Van de Verenigde Arabische Republiek. De Egyptische dames kwamen dinsdag in de laatste wedstrijd tegen het favoriete. Denemarken tot een 4036 scox-e en bovendien verloor Groot- Bi-ittannië met 8463 van de Verenigde Staten. De Verenigde Arabische Republiek en Fx-ankx-ijk eindigden door deze uitslagen met een gelijk aantal winstpunten; de matchpunten beslisten ten gunste van de V.A.R. De Nederlandse damesploeg speelde in de laatste ronde tegen Oostem-ijk. Het werd een 5456 score, waardoor onze landgenoten op de 12de plaats in de alge mene rangschikking eindigden. Aan het toernooi namen 14 teams deel. De uitslagen van de 13de en laatste ron de waren: Verenigde StatenGroo.t-Brit- tannië 4—0 (84—63); DuitslandIerland 40 (61—52); Verenigde Ax-abische Repu- pliekDenemarken 31 (4036); Oosten rijk INederland 31 (5654); Frankx-ijk Zuid-Afrika 40 (5847); Zwitserland België 4—0 (63—50). De eindstand van het. damestoernooi werd: 1. Verenigde Arabische Republiek 39 winstpunten (matchpunten: 805595); 2. Frankrijk 39 winstpunten (matchpunten 696589); 3. Denemax-ken 38 pt.; 4. Groot- Brittannië 37 pt.; 5. Vex-enigde Staten 37 pt.; 6. Italië 32 pt.; 12. Nederland 15 pt. (matchpunten 603764). Paardesfiort Het bestuur van de N.H.S. heeft voor de interlandwedstrijd tussen België en Neder land, die zondag 8 mei in Antwerpen wordt gehouden, de volgende ruiters en paarden aangewezen: Jeugd: Lance Huet (Wassenaar) met Kar- nac en Groote Pooka; Rob Kouwenberg (Woensdrecht) met Quodian en Szu-Csong; Elske Mouw (Naarden) met Arjo; San van Spaendonck (Tilburg) met Prins Ayax; Isabelle Speyer (Oosterbeek) met Bilitis; Hans Vollaard (Velp) met Coureur. Senioren: Anton Ebben (Den Haag) met Bajazzo en Easter Parade; Joop van Heijst (Den Haag) met Bambino en Tamara; Ma- dy Koster (Bussum) met Axel; Jos van Loon (Aerdenhout) met Nakiri en Ohama; Peter Riedlin (Vlaardingen) met Tamboer; Willie Scheeren (Vught) met Baltimore, Pourquoi en Schwartzdrossel. Waterpolo Voor het vierlanden-waterpolotoernooi, dat van 20 t/m 22 mei in Milaan wordt ge houden, en waaraan wordt deelgenomen door Italië, Roemenië, Groot-Brittannië en Nederland, zijn .de volgende spelers voor de Nedex-landse ploeg aangewezen. Ben Kniest (Nept., Arnhem), André Hermsen en Harry Lamme (beiden De Robben), Har- ro Ran en Bram Leenards (beiden ZIAN). Fred van der Zwan (DVZ), Hans Muller (Dolfijn), Fred van Dox-p (AZPC), Cees van der Tooren (GZC), Harx-y Vx-iend (Het IJ) en Wim van Spingelen (HZPC). Na een korte onderbreking door de ziekte van Botwinnik traden beide rivalen dinsdagavond aan voor de laatste fase van hun tweekamp. Hoewel de dagen van Botwinnik geteld schijnen, was het Poesj- kin theater geheel uitverkocht. Het publiek beleefde een unicum in de vorm van een langzaam spelende Tal. Tegen zijn ge woonte gebruikte hij voor de opening veel tijd. In het uur van hoogste nood had Bot winnik teruggegrepen naar een openings wapen, waarmee hij in zijn glorietijd zo vele successen behaalde: de Hollandse verdediging. Het verging Botwinnik hier mee niet slecht. Bij het ingaan van het middenspel had hij een veerkrachtige stelling. In plaats van zijn mobilisatie voort te zetten besloot hij op complica ties te spelen. Hiermee stelde hij echter aan zijn positie te hoge eisen, zoals Tal met enkele krachtige zetten wist aan te tonen. Tal offerde tijdelijk een pion, om de vijandelijke linies uiteen te slaan. Het gevolg was, dat Botwinnik eerst de pion moest teruggeven en er daarna nog een verloor. Botwinniks situatie werd moeilijk, maar na een minder sterke zet van Tal kreeg hij nog eenmaal de gelegenheid de stelling te vereffenen. Nu hij déze kans gemist heeft, is zijn positie in de afge broken stelling met een pion minder wei nig benijdenswaardig. Wit: Tal; zwart Botwinnik. Hollandse verdediging. 1. c2c4 f7—f5, 2. Pgl—f3 Pg8—f6, 3. g2g3 g7g6, 4. lflg2 lf8g7, 5. d2—d4 d7d6. 6. Pblc3 e7—e6. De Hollandse verdediging met de ont wikkeling van de loper naar G7 heet Le- ningradei'-systeem. Enkele jonge Russische meesters uit die stad experimenteerden met deze opstelling. Zij rocheerden echter direct en lieten d4d5 toe, welke opmars Botwinnik besluit te verhinderen. 7.0—0 0—0, 8. Ddl—c2 Pb8—c6, 9. Tfl— dl Dd8—e7, 10. Tal—bl a7—a5, 11. a2—a3 pc6—d8, 12. e2e4 f5xe4, 13. Pc3xe4 Pf6x e4, 14. Dc2xe4 Pd8—f6, 15. Lg2—h3. Wit moet rekening houden met de wen ding e6e5, gevolgd door Lc8f5. Een andere manier om deze dreiging uit te schakelen was 15. Tel, om op 15e5 onbevangen 16. Tal te spelen. 15De7—f6. 16. Lel—d2 D6—d5. Botwinnik probeert met. tactische mid delen te profiteren van de enigszins kwets bare stand van de witte stukken. Na 17. cd5:, ed5: zou wit loper of paard verliezen. 17. De4e2 d5xc4. 18. Ld2—f4. Veel beter was meteen 17Pd6, om de centrumpositie intact te houden. Het slaan op c4 ziet er niet slecht uit, maar blijkt de zwarte stelling op den duur te bederven. Zonder verder aanwijsbare fouten te maken komt Botwinnik positio neel duidelijk in het nadeel. Wit vangt de zwarte actie uitstekend op. De loper staat op f4 zeer sterk: de f-lijn wordt gesloten en de velden langs de dia gonaal f4b8 blijken van groot belang te zijn. 18Pf7d6, 19. Pf3g5 Tf8—e8, 20. Lh3—g2 Ta8—a6, 21. Pg5—c4. De schaduwzijde van het slaan op c4 treedt aan het licht. Wit kan thans het goed opgestelde zwarte paard ruilen. Daar na kunnen de witte lopers de gehavende zwarte pionnenstelling onder vuur nemen. 21. Pd6xe4, 22. Lg2xe4 b7-b5, 23. b2-b3 Dit is sterker dan het slaan op c7, want nu wordt de zwarte pionnenstelling ge heel opgerold. Na 23. Lc7: kan zwart door 23Ld7 zijn damevleugel nog bescher men. 23. c4xb3, 24. De2xb5 Te8-f8, 25. Db5xb3 Ta6-b6 26. Db3-e3 Een zet van grote centraliserende kracht. Wit verhoogt de druk langs de e-lijn en dekt pion f2, het enig werkelijk kwetsbare punt in de witte stelling. 26Tb6xbl, 27. Le4xbl Lc8-b7, 28. Lbl-a2 Lb7-d5, 29 La2xd5 e6xd5, 30. Lf4x cl a5-a4, 31. Tdl-d3 Eenvoudiger was 31. Le5. Het vrijgeven van de onderste rij geeft zwart tegenkan- sen. 31. Df6-f5, 32. Lc7-e5 Lg7-h6, 33. De3-e2 Tf8-8c, 34. Td3-f3 Df5-h3. Schaken Zwart mist zijn kans. Met 34Tc2, 35. Tf5: Te2: had hij door de kwetsbaar heid van pion a3 nog wel remise bereikt. Hij laat Lf8 en zo nodig Ta2 volgen. 35. Le5-c7 Met dit tactische grapje sluit Tal voor twee zetten de c-lijn. Juist voldoende om de zwarte agressie te smoren. Vanzelfspre kend gaat 35Tc7: niet wegens 36. De8+ en mat 35. Lh6-f8, 36. De2-b5 Dh3-e6, 37. Lc7-e5 De6-c6, 38. Db5-a5 Tc8-a8, 39. Da5- d2 Ta8c8, 40. Kgl-g2 Dc6-d7, 41. h2-h4 af gebroken. De afgebroken stelling is: Wit: (Tal): Koning g2, Dame d2, Toren f3 Loper e5, pionnen (5): a3, d4, f2, g3 en h4. Zwart (Botwinnik): Koning g8, Dame d7, Toren c8, Loper f8, pionnen (4): a4, d5, g6-h7. Aan het derde zonetoernooi van de FIDE in Boedapest, dat van 5 tot 29 mei gehou den wordt, nemen 16 schakers uit dertien verschillende landen deel. Nederland wordt vertegenwoordigd door de internationaal meester Van Scheltinga uit Amsterdam. Bij de vijftien dagen die het toex-nooi gaat duren, zijn zes dagen gereserveerd voor het uitspelen van de afgebroken pai-- tijen. Tevens zijn drie x-ustdagen in het programma opgenomen. Toernooileider is de Hongaar dr. Laszlo Balaogh. De zestien deelnemers zijn: W. Golz (O.-Did.), P. Tröger (W.-Dld), P. H. Clarke (Engeland), A. Pi\amesHube (Oostenrijk), L. Popov (Boelgarije), U. Raeisae (Finland), D. van Scheltinga (Nederland), Barcza (Hongarije), Bilek .Hongarije), J. Kostro (Polen), G. Mitittelu (Roemenië), E. Ahman (Zweden), dr. M. Ujtelki (Tsjechoslowakije), J. Kozma (Tsjechoslowakije), M. Bertok (Joegoslavië) en A. Matanovic (Joegosla vië). De loting wordt woensdag gehouden. serve-materiaal xneer hebben. Het grootste probleem voor de organisatoren is hen daaraan te helpen, voor vanmorgen. Het eerste gedeelte, de rit van Hanau naar Ludwigshafen over 175 km, werd in 4 uur en 15 minuten gewonnen door de Italiaan Fantini voor Rudi Altig, diens landgenoot Jaroscewicz, de Belg Plankaert en Willy Altig. De verdere ï'angschikking zal men ti-achten op te maken aan de hand van een televisie-opname. Dat ge schiedt later op de avond. De Nederlander Ab Geldermans bleef leider in dc algemene rangschikking, voor Planckaert, Bugdahl en de wereldkam- pioen-cyclo cross Wolfshohl, die dus een verrassende prestatie levert. Van der Steen is vijfde, Jo de Haan zesde, Wim van Est zevende, Jacques Kersten achtste, Van Steenvooi'den zeventiende, Martin van den Borgh 25ste en Arie van Wetten 39ste. Het algemeen klassement na de vijfde etappe is: 1. Geldermans (Ned.) 26.42.23; 2. Planckaert (België) 26.44.13; 3. Bugdahl (Did.) 26.44.43; 4. Wolfshohl (Did.) 26.44.54; 5. Van der Steen (Ned.) 26.45.38; 6. De Haan (Ned.) 26.49.23; 7. Wim van Est (Ned.) 26.50.41; 8. Kersten (Ned.) 26.51.04; 9. Jun- kei-mann (Did.) z.t.; 10. Altweck (Did.) z.t.; 17. Van Steenvooi'den (Ned.) 27.08.31; 25. Van der Borgh (Ned.) 27.11.58; 39. Van Wetten (Ned.) 27.20.42. Het staat thans vast dat in de komende Ronde van Nederland, die volgende week dinsdag in Amsterdam start, geen Engelse ploeg zal uitkomen. Vandaag heeft de or ganisatie bericht uit Engeland gekregen dat het in verband met het bijzonder druk ke seizoen niet mogelijk was een Engelse ploeg samen te stellen. In de Italiaanse ploeg is een wijziging gekomen. Dell' Agata is vervangen door Mario Mori. Ook de Radiumploeg is thans compleet. Naast Stolkei', De Roo, Cap- tein, Geldermans, Post en Enthoven zal in deze ploeg rijden de Alkmaarder Jan Rol. Advertentie RUYS Er zijn weer moeilijkheden rondom de ronde van Nederland, die van 10 tot en met 17 mei wordt gehouden. Eroba heeft namelijk een voox'lopig startverbod opge legd aan zes van haar renners, die onder leiding van Klaas Buchly zouden starten voor een extra-sportief merk. De beti'ok- ken rennei's zijn Sjef Lahaye, Vergoossen, Bram Kool, Knoops, Gramser en Adri Roks. Het geschil tussen Eroba en de organi satie betreft het voeren van reclame tij dens de ronde. Eroba wil dat haar merk wordt aangebracht op de borstzijde van de tricots, de organisatie daarentegen zoals Klaas Buchly dinsdagmiddag aan ploegleider Tonie Gense van Eroba mee deelde gaat slechts akkoord met de aan duiding van de rijwielfabriek op de mou wen van de (extra-sportieve) shirts. Van daar het voorlopige startverbod, dat uiter aard wordt opgeheven indien Eroba en de organisatoren ovex'eenstemming bei'ei- ken. De heer Van Oest. organisator van de Ronde van Nederland, zal de kwestie woensdag bespreken met de sportcommis- sie van de KNWU. Hij staat op het stand punt dat het startverbod door Ex-oba on rechtmatig is, omdat de betrokken ren ners een contract met de organisatie ge sloten hebben. Advertentie Wielrennen Wereldkampioen Schur heeft in de twee de etappe van de vijftiendaagse etappen- wedstrijd Praag-Warschau-Berlijn voor amateurs zijn leiderstrui zonder moeite verdedigd. In de rit van Brno naar Bra tislava, het vroegere Pressburg, finishte hij namelijk ais tweede, achter de Belg Covens. Het was dinsdag de kortste rit uit de i'eeks, slechts 145 km. Strijd wex'd er ech ter nauwelijks geleverd, daarvoor was het tempo veelal te hoog het moyenne lag boven 40 km. per uur en de zijwind te sterk. Alleen in de eerste fase deden enkele renners een uitlooppoging, o.a. de Luxemburger Jacobs, broer van de eerste wereldkampioene op de weg, Elsy Jacobs. Maar Schur en Weissleder zoi'gden er voor dat na de 58 km. rust geheel terug keer de. Daarna hebben renners en volgers slechts aandacht gehad voor de vele val partijen, waarbij gelukkig geen Nederlan ders betrokken waren. De eindsprint op de wielerbaan van het stadion van Bratislava moest tenslotte de beslissing brengen. Covens ging als eerste de baan op, met Schur aan zijn wiel. Het werd tussen beiden een felle sprint, die door de Belg werd gewonnen. De Neder landers zaten allen in het peloton. Van hen was de Amstei'dammer Frans Balvert, tiende, de best-geklasseerde. In het algemeen ploegenklassement staan Oost-Duitsland en België op de eer ste plaats, beide met precies dezelfde tijd een unicum in deze wedstrijd. Oost-Duitsland rijdt woensdag echter toch in de blauwe leiderstruien, dank zij een betere individuele klassering der rennei's. De uitslag van de tweede etappe was: 1. Covens (België), 145 km in 3.08.32; 2. Schur (Oost-Dld.), z.t.; 3. Rebiffe (Fr.), z.t.; 4. Vandenbei'ghen (België), z.t.; 5. Weissleder (Oost-Dld.), z.t; 6. Joergensen (Denemar ken), z.t.; 7. Claes (België), z.t.; 9. Gazda (Polen), z.t.; 10. Balvert (Ned.), z.t.; 19. Coehorst (Ned.), z.t.; 24. Walraven (Ned.), z.t.; 33. Lute (Ned.), z.t.; 37. Rademakers (Ned.), z.t.; 46. Van Smix-ren (Ned.), z.t. Het algemeen klassement na de tweede etappe is: 1. Schur (Oost-Dld.) 8.37.04; 2. Vandenberghen (België) 8.38.04; 3. Claes (België) 8.39.02; 4. Adler (Oost-Dld.). z.t; 5. Gazda (Polen), z.t.; 6. Kurbatov (Rus land), z.t.; 7. Hagen (Oost-Dld.), z.t.; 8. Delahaye (België), z.t.; 9. Megyerdi (Hon- gai'ije), z.t; 10. Duez (Frankrijk), z.t.; 18. Lute (Ned.) 8.41.34; 34. Balvert, 8.42.29; 35. Coehorst z.t.; 45. Rademakers 8.51.51; 54. Walravens 8.54.09; 98. Van Smirren 9.34.16. Het algemeen ploegenklassement is: 1/2. Oost-Duitsland en België, beide 25.56.38; 3/4. Polen en Rusland, beide 26.02.10; 5. Frankrijk 26.03.56; 6. Engeland 26.04.38; 7. Nederland 26.06.32. Er nemen 20 equipes aan de wedstx-ijd deel. De Nederlandse prestaties waren maan dag niet bepaald indrukwekkend. Kees Lute de beste man van de Nederlandse equipe, werd als 21ste geklasseerd met een achterstand van drje minuten op Schur. Ploegleider Bram Koopmans was echter niet ontevreden. „We zijn wel gewend aan wind en kou. maar minder aan heuvels, die ditmaal zo talrijk waren". Advertentie per hele liter De geheids gebeide van Wynand Fockink IWI V - Wynand'Fockink - Anno 1679 Het softbalprogramma voor de week van 9 t.m. 13 mei luidt: 9 mei: Tweede klasse: HCK 3-DIO, THB-HHC 2; TYBB 2—VVGA, SC Haarlem—DSS. Pinguins 3— Schoten. Derde klasse: Lijnden 2DSS 3, Terrasvogels 2 -OG. ld mei: Eerste klasse: HHCOVVO. Derde klasse: DSS 2—Lijnden. Vierde klasse: DIO 2Arsenal. 11 mei: Tweede klasse: Pinguins 2EDO, HCK 2—Me teoor. Derde klasse: HCK 4-EHS. Vierde klasse: Schoten 2HCK 5. 12 mei: Eerste klasse: RCHPinguins. Tweede klasse: EDO 2—DCG. Derde klasse: Bloemendaal 2Rooswijk 2. 13 mei: Eerste klasse: Catchers—Rooswijk,TYBB—HCK. Derde klasse: EDO 3SC Haarlem 2, WGA 2 —Bloemendaal. Vierde klasse: OG 2-OG 3, OVVO 2—THB 2. T ennis Het Britse team dat van 1315 mei in de tweede i-onde van de Europese zone voor de Davis Cup in Scheveningen tegen Nederland zal uitkomen, is als volgt sa mengesteld: Roger Beckei', Mike Da vies, Billy Knight en Mieke Sangster.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17