NAVO wil ontspanning in alle delen van de wereld L (ètalac i Rook die lekkere de bekende handige doos WERELDNIEUWS r Spaak nog bezorgd over de defensie Kerkhofdirectie weigert de as van Chessman Industrie openlijk tegen apartheid Franse klacht over Tunis bij de Veiligheidsraad Rusland stemt in met Westers plan inzake kernproeven Frans-Westduits militair akkoord Kroesjtsjev wil Ben Goerion niet ontmoeten ^Praatstoel MINISTER OBERLANDER KRIJGT VANDAAG ZIJN ONTSLAG Anti-Belgische rel in Stanleystad LCETA-BEVER lOOO BROEDEN 3 Corsicanen betogen tegen station voor kernwapens Zuid-Afrika Ook gezamenlijke proeven met bepaalde wapens 0p de Verlangd onderzoek draagt een beperkt karakter v. DUIVENBODEN Malenkov overgeplaatst Verf met glans en met gemak Verf het zelf met de superieure plasticverf van Vergaan van Deens schip met 18 mensen zeker WOENSDAG 4 MEI 1960 ISTANBUL (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijftien landen van de Noox-datlantische Verdrags organisatie hebben zich op hun conferen tie te Istanboel eens verklaard met de po litiek van het stx~even naar een ontspan ning in de verhouding tot Rusland op de te Parijs te houden conferentie, mits de ze ontspanning beti'ekking heeft op alle delen van de wereld. Men werd het er ech ter niet over eens of het Westen op de top conferentie met Kroesjtsjev ook de kwes tie van hulp aan ondex-ontwikkelde landen en van het zich niet bemoeien met ander mans aangelegenheden ter tafel moet brengen. Het werd aan de westelijke re geringsleiders zelf overgelaten daai-om- trent op de topconferentie te beslissen, naar gelang van het verloop van hun be sprekingen met Kroesjtsjev. De seci'etaxds-generaal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, heeft in zijn jaarlijks rapport over de toestand van het bondge nootschap gezegd dat de defensie enige verbetering te zien geeft, maar nog steeds „reden tot bezorgdheid" geeft. Spaak is van mening dat de ontspanning tussen oost en west van het afgelopen jaar een nieuwe poging eist om de politieke een heid van de NAVO te handhaven. Wat de verdediging beti'eft, moet de kloof worden ovei-brugd tussen wat nodig is en wat de leden kunnen betalen. Spaak zegt dat de NAVO een diepgaan de studie maakt van 1. Invoering van kernwapens in de verdedigingsplannen. 2. Hexwerdelen van de defensielast. 3. In- tegralie van de luchtverdediging. 4. Sa- menwerking tussen Frankrijk en de ma rinestrijdkrachten van de NAVO in de Mid dellandse Zee. 5. Problemen der logistiek in tijden van vrede en oorlog. Op het gebied van gezamenlijke produk- tie is volgens Spaak de voortgang „onvol doende". Wat op wetenschappelijk ter rein wordt verricht, vindt hij eveneens verre van voldoende. Van gezaghebbende zijde wordt verno men dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië en Nederland, Lloyd en Luns, een bespreking hebben ge had. Deze ging volgens de zegsman niet over Nieuw-Guinea. Hij wilde niet zeggen waarover wel. Advertentie STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOI HOU DE ND AJACCIO (UPI) Te Ajaccio hebben dinsdag ertkele duizenden Corsicanen gede monstreerd tegen het voornemen van de Franse regering om op hun eiland een proefstation voor kernwapens te vestigen. Met banieren waarop de tekst „Blaas on ze toeristen niet op" en „U kunt ons niet atomiseren" trokken zij na een bijeen komst naar het gebouw van de prefec tuur, waar een afgevaardiging ontvangen werd om een petitie af te geven. Het openbare vervoer en alle werkzaam heden werden twee uur stilgelegd ten be hoeve van de betoging. Alle winkels en fabrieken waren gesloten. Overigens zijn er geen aanwijzingen dat de regering in Parijs zich aan het Ver zoek storen zal. Het terrein waar het proef station komt en waar in hoofdzaak on- dei'grondse kernexplosies zullen worden ge meten en geanalyseerd is al afgezet. SAN RAFAEL (Reuter) Caryl Chess- mans lijk is in alle stilte gecremeerd, doch de begrafenis van zijn as levert moeilijkheden op. Chessman had de wens te kennen gegeven begraven te worden op het beroemde kerkhof van Los Ange les, Forest Lawn, waar ook zijn ouders begraven zijn. De directie heeft echter de begrafenisondernemer verzocht de as niet naar Forest Lawn te zenden, omdat de directie het aan de 170.000 doden die er bëgraven liggen, verplicht is het gewijde karakter van de begraafplaats te bewaren. Chessman stond bekend als een ongelo vige en hij had geen berouw, aldus de •crklaring. De begx-afenisondernemer loemde de houding van de directie ..een ■chande". De verontwaardiging over de (erechtstelling is vooral in West Europa groot. In verscheidene hoofdsteden zijn de muren van de Amerikaanse ambassades beklad. De ambassades in Stockholm, Pa rijs. Lissabon, Rome. Mexico en Montreal hadden extra politiebewaking. Selwyn Lloyd heeft verklaard dat de Russen geen „beperkte ontspanning", al leen ten aanzien van bepaalde gebieden van de wereld, zouden kunnen krijgen en onderwijl dooi-gaan met hun propaganda campagnes tegen zekex-e landen, zoals Pei-zië en West-Duitsland. De Franse minister Couve de Murville zei dat als de Russen er op blijven staan dat kwesties als Berlijn op hun manier zouden wox'den geregeld, er geen ontspan ning zou komen. Spaak zei dat de Russen er toe gebracht moesten worden de intel lectuele betrekkingen tussen de twee blok ken uit te bi'eiden maar bespx-eking van economische problemen op de topconfe rentie zou moeilijk zijn wegens het tech nische karakter daarvan. KAAPSTAD (Reuter) Een afvaardi ging van Zuidafrikaanse industriëlen heeft dinsdag onomwonden tegen vijf ministers van het Zuidafrikaanse kabinet gezegd dat de „stadsneger" voortaan beschouwd dient te worden als een integrerend deel van de gemeenschap. Deze stap van de geor ganiseerde industrie van Zuid-Afrika moet gezien worden als een harde klap voor de apartheidspolitiek. De voorzitter van de Centrale kamer van industriëlen, Lulofs, die in Amsterdam is geboren, zei tegen verslaggevers dat de deputatie het de ministers duidelijk heeft gemaakt, dat het dringend noodzakelijk is een weg voor overleg te vinden tussen de regering en de verantwoordelijke negerlei ders. De industriëlen, aldus Lulofs, zijn ervan overtuigd dat de negers echte grieven heb ben, die ondex-zocht en uit de wereld ge holpen moeten worden. Lulofs zei voorts dat ook de lonen van de negers aan de orde zijn gesteld. Wij hebben de regering verzocht de looncom- missie in slaat te stellen de lonen van ongeschoolde negerarbeiders regelmatiger te bekijken en de negex's toe te staan ac tief aan de loononderhandelingen deel te nemen, zo zei Lulofs. De industriëlen hebben verder aangebo den het contact tussen de ministers en de negerleiders te vergemakkelijken opdat er tussen hen besprekingen kunnen begin nen, aldus Lulofs. LONDEN (A.F.P.) De gemenebest- conferentie van premiers zal de rassen kwestie in Zuid-Afrika informeel bespre ken. De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken. Louw, heeft daarmee zijn instemming betuigd. Een formele bespre king is niet mogelijk, omdat Louw te ken nen heeft gegeven, dat de verantwoorde lijkheid voor de binnenlandse politiek uit sluitend bij de Zuidafrikaanse regering berust. PARIJS (Reuter/AFP) Frankrijk heeft Tunesië er in een brief aan de voor zitter van de Veiligheidsraad van be schuldigd dat het zijn gebied laat gebrui ken „als een basis voor aanvalsdaden" te gen Franse veiligheidstroepen in het na burige Algerije. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, vestigt in zijn brief de aandacht van de voorzitter van de Veiligheidsraad op de „aanhoudende incidenten aan de Al- giers-Tunesische grens door bewapende opstandelingeneenheden, die gestationeerd zijn op Tunesisch grondgebied". De brief is een antwoord op die van de Tunesische UNO-afgevaardigde Mongi Slim, van 28 april, waarin werd verwezen naar „ernstige schendingen van Tunesisch grondgebied door Franse troepen in Alge rije". GENèVE (UPI) Rusland heeft de mogelijkheid van een akkoord op de top conferentie, wat betreft een verbod a proeven met H- en A-bommen geschapen, door erop de Geneefse kernstopconferen tie mee in te stemmen dat kernexplosies worden opgenomen in een research-pro gram voor perfectionering van de contro le op kleine ondergrondse ontploffingen. Rusland accepteerde nog een tweede Westers voorstel, namelijk het vo stel atoomdeskundigen van de Verenigde Staten, Rusland en Engeland hier op 11 mei te laten samenkomen, om de kern- stopconferentie te assisteren wat betreft het uitwerken van technische details van het research-program. BONN (Reuter) De Franse en Westduitse ministers van Defensie heb ben dinsdag in Bonn in beginsel goed keuring gehecht aan een ontwerp overeenkomst over Westduitse militaire faciliteiten in Fi'ankrijk. In een commu niqué werd gezegd, dat de ministers, Messmer en Strauss, dit ontwerp over logistieke depots en faciliteiten voor opleiding en proeven met wapens bestuurd hadden. Ter zake van de bevooiTadings- depots zou de overeenkomst veel uitge- breidere voorzieningen bevatten dan die voor de huidige munitiedepots in Frank- rijk. Op de vraag met welke wapens men van plan was proeven te nemen, zei een Westduitse woordvoerder: „Niet met kernwapens". Hij zei te hebben vernomen dat het de bedoeling is dat beide landen gezamelijk gebruik zullen maken van de faciliteiten voor pi-oefnemingen met wa pens. Er is niet gesproken over proefter- reinen in Algerije. Hij zei niet te kunnen zeggen of de luchtbasis van Cognac in de overeenkomst was opgenomen. In het communiqué werd voorts gezegd dat de ministers het invoeren van een aantal gezamenlijke wapensystemen be studeerden, in het bijzonder voor luchtaf weer voor de verdediging van tx'oepen in actie. Voorts is gespimken over Frans-West duits-Britse samenwerking voor het bestu deren van een vertikaal opstijgend toe stel. Daarbij wordt samenwerking met an dere landen, in het bijzonder met Italië, zeer gewenst geacht. JERUZALEM (Reuter) Van gezag hebbende zijde te Jeruzalem verluidt, dat een voorstel van premier Ben Goerion van Israel aan de Russische premier Kroesjt sjev tot het houden van een samenkomst der beide staatslieden door de Russische regering ais „ongelegen" komend is ver worpen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdagavond gezegd, dat volgens het Rus sische antwoord de Russische regering van oordeel is, dat de tijd voor een bezoek van Israels premier aan de Sovjet-Unie nog niet rijp is, gezien de verklai'ingen van Israëlische openbare leiders en zelfs mi nisters. die niet bevorderlijk voor de vre de zijn. De Russische onderminister van buiten landse zaken Malik, die het Russische ant woord aan de Israëlische ambassadeur in Moskou overhandigde, had echter ver klaard. dat de Russische politiek geba seerd blijft op een verlangen naar goede betrekkingen met alle landen van het Na bije Oosten. Advertentie De Rus Semjon Tsarapkin deed deze concessies op de 202de zitting der confe rentie. Hij deed dit met een boodschap van zijn regering, welke het eex-ste en gunstige antwoord van het Kremlin was op het communiqué dat op 20 maart door president Eisenhower en premier Ha rold Macmillan is uitgegeven na hun be sprekingen in Camp David. De Russische boodschap heeft een goede indruk ge maakt in kringen der westerse delegaties maar men wees er in die kringen tevens op dat men er nog lang niet is. Er zal nog veel gediscussieei'd moeten worden over enige belangrijke aspecten van de Russische boodschap. In westerse kringen sprak men de hoop uit, dat de deskun digen der drie mogendheden en de top conferentie zelf in staat zullen zijn de nog aanwezige wrijfpunten weg te nemen (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag zal bondskanselier Adenauer aan bondspresident Lübke verzoeken om de gisteravond ingediende ontslagaanvrage van minister voor Vluchtelingenzaken Oberlander te aanvaarden. Dat zal het slot zijn van een verwoed gevecht om een ministerszetel, die van 1854 tot vandaag bezet werd door een zeer omstx-eden fi guur in de Westduitse politiek, over wiens naziafkomst geen twijfel bestaat. Ook deze slotfase van de affaii-e-Ober- lander is niet zonder moeilijkheden verlo pen. Vorige week, vlak voor het C.D.U.- congres te Karlsruhe, had Oberlander er in toegestemd op 3 mei zijn ontslag in te dienen opdat op 5 mei het Bondsdagde bat over zijn begroting zonder hem en in alle rust zou kunnen vexiopen. Voorwaar de daarvoor was de indiening door de Bondsdagfx'actie van de C.D.U-C.S.U. van een verzoek tot instelling van een Bonds dagcommissie die zekere facetten van Oberlanders verleden zou moeten onderzoe ken. Over het verzoek zelf werd men het in de C.D.U.-C.S.U.-fractie de afgelopen dagen wel eens. Niet evenwel over de taak van de commissie, die uit elf leden zal bestaan. Volgens Oberlander moest deze commis sie onderzoeken welke rol hij, direct of in direct, bij en na de gebeurtenissen in de Poolse stad Lwow (Lemberg), waarin juni 1941 vele mensen hetzij door de Duitsers, hetzij door de Russen werden vermoord, heeft gespeeld. Voorts wenste hij een ant- woord op de vraag of hij reeds voor de tweede wereldoorlog de nazi-x-assen- en Oosteuropese politiek heeft gepropageerd en of hij een pei-soonlijke verantwoording heeft voor de misdaden die door de Duit- sers in het Oosten zijn begaan. Geen woord over Lemberg Anderhalve dag lang heeft de C.D.U.- C.S.U.-fractie zich over deze zaak het hoofd gebroken. Uit de bus kwam gister middag tenslotte het voorstel om een par lementaire commissie de volgende vragen te laten beantwoorden. Heeft professor Oberlander: 1. Aan de voorbereiding of uitvoering van terreur- en vergeldingsacties tegen de Advertentie aluminium laloeilefin De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 civiele bevolking op het Oosteuropese oor logstoneel deelgenomen? 2. Heeft hij bevelen tot moord op Rus sische krijgsgevangenen of andere perso nen gegeven of heeft hij aan de uitvoering van dergelijke bevelen op een of andei'e wijze en waar ook deelgenomen? 3. Heeft hij zich op andere wijze aan een oorlogsmisdaad of een andei'e mis daad tegen de menselijkheid schuldig ge maakt? In deze nieuwe formulering wordt dus niet ronduit gesproken over het geval Lemberg en wordt met geen woord gei"ept over Oberlanders mogelijke verantwoorde lijkheid voor de nazi-rassen- en Oost- Europese politiek. Dat is wat zonderling, want de openbare mening, niet slechts in Duitsland, had nu wel eens onderzocht wil len zien wat Oberlander voor 1939 als nazi heeft geschreven of gedoceerd. De eerste vraag biedt misschien de mo gelijkheid dit te onderzoeken. Oberlander diende na de indiening van deze aanvrage door dc C.D.U.-C.S.U. per soonlijk bij Adenauers ambtsbureau zijn verzoek om ontslag in. Hij verklaarde dat thans voldaan is aan de door hem voor zijn ontslag gestelde vooi-waarden. Ook de .socialistische oppositie bleek gis teravond voldaan: zij zal haar plan om Oberlanders salaris te laten inhouden en nog een speciale commissie van onder zoek te laten instellen niet uitvoeren. BRUSSEL (UPI) Bij het bezoek van gouverneur Hendrik Cornelis van Belgisch Kongo aan Stanleystad zijn dinsdag ern stige ongeregeldheden voorgekomen. Groepen negers liepen langs de hoofd straat te roepen „weg met de blanken". Zij ranselden enkele blanke schoolkinde- ren af die uit school kwamen en spuwden op hen. Een meisje werd in de modder gegooid. Een groep bekogelde het hoofd kwartier van een concurrerende politieke partij met stenen. Verschillende demon stranten werden gewond, toen de politie tussen beide kwam. Een opmars naar de residentie van de gouverneur werd ver hinderd door de politie. Een groep negei'S die naar de gevange nis is gebracht werd bevrijd door een me nigte en de politie die hen begeleidde kreeg een pak slaag. Een buste van ko ning Leopold II werd bedekt met een korf. In de vijver voor de buste wasten negers hun fietsen om blijk te geven van hun minachting voor de Belgen. MOSKOU (Reuter) De Russische oud premier Georgi Malenkov is van een krachtstation in Oost-Kazakhstan naar een ander station ovei'geplaatst. zo verluidt in Moskou. Malenkov werd hoofd van het krachtstation van Oost-Kameogorsk nadat hij beschuldigd was van „tegen de partij gerichte activiteit" in 1957. Advertentie 1 REYKJAVIK (UPI) Vliegtuigen, die speuren naar het Deense schip „Hanne", dat ter hoogte van Groenland wordt ver mist met 15 bemanningsleden en drie pas sagiers, hebben dinsdagavond bericht dat zij op de aangegeven plaats wrakstukken hebben gesignaleei'd. De „Hanne", waarvan sinds vrijdag jongstleden niets meer is gehoord, is ver moedelijk in een zware stórm vci'gaan voor Kaap Farewell op Groenland. Franse trawler overvaren De negen opvarenden van de Franse trawler „Que Dieu nous protégé" zijn dinsdag met hun schip ondergegaan na een aanvaring in het kanaal ten zuiden van Wight met het 18.000 ton metende Duitse tankschip „Caperata". Advertentie Keuze uit méér dan Gen. Cronjéstr. 40-44, Haarlem. Tel. 54679 Onze Tunesiërs Het ziet er naar uit, dat we met onze Mira een nieuw tijdperk zijn ingetreden. Vertelde ze ons korte tijd geleden nog vol trots, dat ze twintig stuiters had ge wonnen nu trof ik haar aan, voor de spiegel draaiend, terwijl ze pruilde: „U moet m'n petticoats nódig stijven, mam. Ze zijn alwéér slap!" Ze wiegelde en priegelde aan de propperige rokkenver zameling onder haar opper-rok. Enige uren later lagen er vier petti coats in de emmer. Mira stond erbij, en ze leek met haar slaphangende rok wel op een leggelopen ballon. „Zó kan ik de deur niet uit!" riep ze. Ik was nog zo gek om. stijfsel te maken. Ze roerde erin met. een vingertop. „Niet stijf genoeg!" commandeerde de dame. ..Moet véél stijver! Anneke en Elly en Marjolein en Tineke hebben altijd hele stijve!" 't Kwam er op neer, dat al die vier dingen de pure blubber in moesten. Ze hingen als planken aan de waslijn, maar Mira trok ze met een verrukt gezicht alle vier over elkaar aan. Ze liep door de ka mers te ritselen, en ze kon haast niet zit ten, maar ze zei spijtig: „Morgen is alles weer slap, dal gaat altijd zo. Is daar nou niets aan te doen, Mam?" „Maak er een van kippegaas," zei ik spinnig. Eige dagen later zat ze verheerlijkt bij de radio, die opgewonden klanken uit stootte. „Alsjeblieft! Uit dat ding!" riep ik. „Hèèèè neezei ze spijtig, ,,'t Is net zo mooi. En 't is voor TUNESIERS!" „Making löööve, making love...., schal de een stem. ..De nozems zijn gek geworden," consta teerde André nuchter boven z'n bouw doos. „Hou je mond! Je begrijpt er nog niks van!" riep Mira. „Je bent trouwens niet eens een Tunesiër!" Toen de hotsieknotsie-jazz afgelopen was, kwam Mira in de keuken. „Mam," vroeg ze, en ze keek me heel onbevangen aan: „Wat is toch LUV?" Het décor was niet bepaald passend voor het beantwoorden van deze tere vraag, want, ik zat net tot m.'n ellebogen in een emmer spinazie te roeien. Luv? Jahm. Vroeger.... we zijn toch allemaal tus sen de twaalf en twintig geweest? Alleen heetten we toen geen teenagers en twen vies, en misschien deden we toen ook wel wat anders. Op een veelbelovende lenteavond fietste je een paar kilometer ver om even het huis te zien van „hem". Alleen dat huis was al genoeg. Ja, zo zot was je. Je fietste er lekker even langs, maar je dorst nog niet eens naar binnen te kijken. De vogels zongen nog. het schemerde al, en hijgend kwam je thuis veel te laat natuurlijk Maar je had het gevoel, dat je nu wist, wat- Het Leven ivas. Later werd het die leraar. Hij was vol maakt. Je moest het zó ver schoppen, dat je strafiverk voor hem moest maken na schooltijd. Maar ondanks al je straf werk bleef 'je liefde onbeantwoord, fjat kon trouwens ook niet anders, want je held, merkte je niet eens op. Hij bleek ook al niet volmaakt, en tuimelde van z'n voetstuk. En je maakte gedichten. Hinkende zin nen over hiddefudde, en over de Dood Geesteskinderen, direct na de geboorte tot de snipperdood gedoemd. En onze teenagers? Deze nuchtere rock-and-rollende Piet- de-smeerpoetsen, in paniekhemden grim mige grieten ruw in 't rond slingerende dichten zij nog? Leeft er nog zin voor romantiek onder hun sloeber truien? Fietsen die grieten ook nog kilometers met hun zwarte boerenkousen, waar een tiental jaren geleden de liefste moeder haar dochter zelfs niet met een stok de deur mee uit kreeg? Geloven deze braniebrommers ook nog in het Volmaakte? Praten hun bebakkebaarde monden nog van idealen, verbroedering en wereldver betering? Adri vond. dat er die avond veel zand in de spinazie zat. Paula Spottsr D Bezoeken. President Nasser zal de volgen de maand bezoeken brengen aan Grie kenland en Joegoslavië, en waarschijn lijk ook Oostenrijk, aldus is in Cairo vernomen. De president van de V.A.R. komt op 6 of 7 juni voor een bezoek van een week in Athene aan en reist door naar Joegoslavië, waar hij onge veer tien dagen blijft. In september zal Nasser waarschijnlijk ook bezoeken bi'engen aan Spanje en Marokko. Monster. Het assizenhof van Bergamo heeft dinsdag Vitali.no Morandini, bij genaamd „het monster van Pontoglio". wegens negen moorden veroordeeld tot vier gevangenisstx-affen van levenslang, plus een van 25 jaar, hetgeen erop neerkomt dat de man nimmer meer op vrije voeten zal komen. Morandini had op zich genomen drie families, die in de Italiaanse dorpen Adrara, Grone en Pontoglio wonen, tot de laatste man uit te moorden. Zijn moordwapens waren stenen, stokken en houwelen. Verdwenen. Een straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht wordt ver mist sinds het boven het woeste gebei'g- te in Zuidoost-Turkije had gevlogen. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht in Adana is het vliegtuig zondag nabij het meer Van verdwenen, tijdens een weerverkenningsvlucht. Het meer Van ligt ongeveer 90 km van de Iraanse gx-ens en ongeveer 160 km van de grens met Russisch Atserbeidjan. Prijsverhoging. Met ingang van 1 juni zal de prijs van een DC-8 straalvliegtuig met 5 percent worden vex-hoogd. Sinds in 1956 de prijzen voor deze toestellen werden vastgesteld is daarin geen ver- andering meer gebracht. Nu de kosten van het materiaal en de lonen jaarlijks met ongeveer 5 percent zijn gestegen heeft de directie van Douglas besloten tot een relatief kleine verhoging over te gaan. Schat men de kosten van een DC-8 zonder reserve onderdelen op on geveer 20 miljoen gulden, dan betekent dit dat na 1 juni dit bedrag met onge veer 1 miljoen gulden verhoogd zal worden. Helling. In een bex'gachtig gebied in de Indische staat Kerala is een autobus met 120 mensen van een helling ge stort. Twintig mensen kwamen om het leven en meer dan zestig kregen ern stige verwondingen. Kolonel. Kolonel Henry Breckinridge, die onder president Woodrow Wilson assis tent-minister van oorlog was en als be middelaar optrad in de ontvoerings zaak Lindbergh, is op 73-jarige leeftijd ovexTeden. Breckinridge werd in 1913 toen hij nog pas 27 jaar was, benoemd tot assistent-minister van oorlog, maar hij trad drie jaar later af wegens een geschil met de minister. In 1936 voerde Bx-eckinridge een campagne tegen de New Deal van president Roosevelt. Waarschuwer. In Rawalpindi in Pakistan is een uitzending van een klandestiene radiozender opgevangen, waarin werd gewaax'schuwd tegen de gevax-en van Russische invloed. Het zendstation, dat zichzelf noemt „Azad Afghan radio", doet een beroep op de bewoners van Afghanistan op hun hoede te blijven voor de snel groeiende Russische in vloed in hun land en dringt er bij hen op aan maatregelen te nemen ter ver hindering. In de uitzending werd voorts de buitenlandse politiek van Turkije ge prezen. Benden. Groepen gewapende rebellen van de Darul Islam hebben maandagavond en -nacht in West-Java twaalf kam pongs overvallen en zeven bewoners gedood. De overvallers plunderden 130 woningen, die zij na de plundering in brand staken. Het leger heeft, bij een achtervolging, een der overvallers ge dood. Zelfvertrouwen. De Russische px-emiei heeft bij de opening van een Tsjecho- slowaakse tentoonstelling in Moskou verklaard dat de Sovjet-Unie niet van plan is het te doen zonder economische samenwerking met kapitalistische lan den. die in feite samenwerken. Maar als de kapitalisten een dergelijke sa- menwerking tegenwerken, „zullen wij daar niet kapot van zijn", zei hij. f

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3