?feHhc»«fc Trannosan Vermoeide, brandende Jongens van Muggenronde brengen bevrijdingsvuur naar Haarlem Kerkplein mag niet verder door frites-kramen worden aangetast Bruisend Voetbad „Het" gasfornuis naar de Nederlandsehe Bank Start om vijf uur in de morgen in Wageningen „Werkgevers en defensie" 9 Halfweg-Zwanenburg gaf bloed voor Rode Kruis Zwanenburg eet weer suikerbieten en bollen Herdenkingsdienst Zandvoortse gemeenteraad Geen bezwaren tegen stichting van cafetaria Bevrijdingsfeesten in Hillegom Herdenking der gevallenen in Hillegom Stayer Henk Buis trad in het huwelijk Zondag begint op circuit het wedstrijdprogramma Accordeonvereniging viert tweede lustrum A merikaanse cellist geeft concert D. Kneijnsberg kreeg koninklijk zilver Herdenking van gevallenen in Bloemendaal Oude beek ontdekt onder pand in Grote Houtstraat Niet gespaard Wordt ZETA afgedankt? Zware eisen in de affaire „Les Ballets Roses" Burgerlijke Stand van Haarlem Lezing voor Mij voor Nijverheid en Handel de reep van de fijnproevers Verkwik uw Yoetenï WOENSDAG 4 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEM5CHE COURANT Tweehonderdenzestig flessen bloed, wat neerkomt op ongeveer honderdertig liter, vormden het resultaat van de eerste bloedafname-avond van dit jaar die de on derafdeling Halfweg-Zwanenburg van de afdeling Haarlemmermeer van het Ned. Rode Kruis dinsdag heeft gehouden. De stand die het Welfare-werk van de ze afdeling had ingericht had over gebrek aan belangstelling niet te klagen. De ar tikelen gingen vlot van de hand. De afdeling Welfare van het Nederland se Rode Kruis, afdeling Haarlemmer meer, gaat op bevrijdingsdag een origine le actie voeren. Op vier punten in Zwa nenburg zal een soort hutspot in plastic zakken worden verkocht. Deze maaltijden hebben de vorm van suikerbieten en bloembollen ter herinnering aan de hon gerwinter tijdens de Duitse bezetting, Aan het eind van deze maand houdt de onderafdeling Halfweg-Zwanenburg van het Rode Kruis een collecte in beide dor pen. Lisse Het gasfornuis van een bejaard echt paar uit Haarlem-Noord, waarin zich de asresten van 17.000 aan bank papier en f 15.000 aan waardepapieren bevinden. Zoals wij gisteren reeds meldden had een dochter van het echt paar maandagmiddag het gasfornuis, waarin de spaarduiten zich bevonden, aangestoken waardoor de bankbiljetten en geldswaardige papieren in een oog wenk in een verkoolde klomp papier veranderden. Een zoon van het echt paar heeft met zijn bestelauto het (ver zegelde) fornuis voorzichtig naar Am sterdam gereden waar experts van de Nederlandse Bank onder meer met be hulp van een infra rood filter z.ullen trachten de fragmenten te fotogra feren. De bankbiljetten waarbij het lukt de identiteit vast te stellen, zul len aan het echtpaar worden vergoed. Donderdagmorgen zal in de Hervormde Kerk in Lisse een herdenkingsdienst wor den gehouden. In deze dienst, welke be gint om negen uur, zullen voorgaan ds. K. Schouten, gereformeerd predikant en ds. Pettinga, hervormd predikant. De chr. ge mengde zangvereniging „Looft den Heer" zal vocale medewerking verlenen. De Zandvoortse gemeenteraad heeft dinsdagavond meer dan een uur gesproken over de aantasting van het Kerkplein door de vele patates-friteskramen. Het reeds met vele frites-zaken „verrijkte" pleintje kreeg hierbij diverse fraaie betitelingen, als „Friteshof" en „Patattenplein". En op de publieke tribune rijmde iemand: „Alle maal zware debatten om wat zakjes patatten". Uiteindelijk besloot de raad een ver dere aantasting van het plein tegen te gaan. Daarom zal voor het perceel Kerkplein 9 geen toestemming gegeven worden voor de verkoop van patates-frites aan de open bare weg. Wel mag in dit perceel, thans nog een sigarenzaak, een cafetaria worden gevestigd. Hillegom De bevrijdingsfeesten in Hillegom begin nen met een défilé van plaatselijke ver enigingen voor B. en W. De deelnemende verenigingen stellen zich om 9.15 uur op aan de stille zijde van de Van den Ende laan. Om halfelf wordt op het Hillegom- terrein en aan de Lijsterbeslaan een be gin gemaakt met diverse wedstrijden en spelen. Het programma vermeldt o.a. hardlopen, doelschieten, ringsteken op de fiets en vlaggetjes steken, 's Middags zijn er o.a. een autoped-, een pannekoek- en een dienstersrace. De organisatie berust bij de speeltuinverenigingen Irene, Kinder vreugd, Patrimonium en Weerestein. De ren- en tourvereniging De Bloembollen streek opent om halfvijf een bevrijdings- rit op de fiets voor personen van 14 tot 18 jaar. Start en finish zijn bij de St. Joan- nesschool aan de Mariastraat. Des avonds maken de Hillegomse Harmonie Kapel en Crescendo een muzikale rondgang door het dorp. Op het terrein bij het Karei Door manplein zal de Hillegomse Vrijwillige brandweer een demonstratie van haar pa raatheid geven. De bevrijdingsdag wordt besloten met een groot vuurwerk op het terrein tussen de Irenelaan en de Maria straat dat om tien uur begint. Vanavond om 19.15 uur verzamelen de deelnemers aan de stille tocht naar het monument der gevallenen aan de Wilhel- minalaan zich in de Hoftuin. Vlaggen of vaandels van verenigingen worden niet meegedragen. Padvinders zullen kransen bij het monument neerleggen. De stoet ver trekt om 19.40 uur om via de Hoofdstraat en de Van den Endelaan zich naar de herdenkingsplaats te begeven. Tijdens de tocht zullen de klokken luiden. De cafés, restaurants en de bioscoop zullen tussen zes en negen uur gesloten zijn. De bur gerij wordt verzocht van zes uur af de vlag half stok te hangen. Om acht uur zullen zowel bij het monument als in het dorp twee minuten stilte in acht worden ge nomen. Vijfhuizen Dinsdag trad de in Vijfhuizen woonachtige ge amateur-stayer Henk Buis in het huwe lijk met mejuffrouw Ini de Bloois. In de dorpsgemeenschap van Vijfhuizen is Henk Buis een peesoon op wie men gezien zijn wielrensuccessen trots is. Zijn hu welijksfeest ging dan ook niet onopge merkt voorbij. Er was uiteraard belang stelling uit de kringen van de wielersport en in de avonduren werd aan het jonge paar namens de burgerij een hulde ge bracht in de vorm van een serenade door het Jeugdtamboerkrops „Vijfhuizen". Met vrolijke marsmuziek trokken de jongelui door het dorp naar het gymnastiekgebouw aan de Spieringweg, waar de bruiloft werd gevierd. Hier werden over en weer toespraken gehouden, afgewisseld door tromgeroffel en trompetklanken. Het is met deze kwestie wat moeilijk ge gaan. Zeer kortelings hebben B. en W. voor perceel Kerkplein 8 toestemming gegeven voor de verkoop van kleine eetwaren. B. en W. verkeerden hierbij in de overtuiging dat er van een eethuisje sprake was. Het resultaat is echter een patates friteswinkel. Het college heeft bij de behandeling van deze aanvrage een fout gemaakt, omdat het de aanvrage om een vergunning aan vankelijk- over het hoofd heeft gezien. Zo wel de burgemeester, mr. H. M. van Fene- ma, als wethouder Tates heeft deze fout ruiterlijk erkend. Later kwam voor perceel Kerkplein 9 een aanvrage om ontheffing van de win kel- en bedrijvenverordening voor de ves tiging van een cafetaria-bedrijf in het pand, waar nu nog een sigarenzaak is. B. en W. vonden het allang welletjes- met al die kramen aan het plein en weigerden een vergunning, waartegen de aanvrager, de heer M. van der Engh uit Haarlem, bij de raad in beroep ging. Nadat tijdens de raadsvergadering over deze kwestie een sterke verdeeldheid was gebleken, kwam de voorzitter, burgemeester Van Fenema, met een Salomo's oordeel: de raad zou de heer Van der Engh vergunning kunnen geven voor de vestiging van een cafetaria, zonder verkoop van patates frites enz. aan de openbare weg. Dit werd met tien tegen vier stemmen aangenomen. Tegen waren de heren Koning en Petrovitch (Alg. Zandv. Bel.), Hose (V.V.D.) en wet houder Kerkman. Mevrouw Mol-Van Bellen (Arb.) onderschreef het standpunt van B. en W. „Tegen verdere aantasting van het mooie plein moeten we waken". De heer Sie gers (K.V.P.) wilde echter het bedrijfs leven zoveel mogelijk vrijheid geven. Daar om moest men ook deze aanvrager vrij laten in het al of niet vestigen van een patates friteszaak aan het plein. Eenzelfde standpunt nam de heer Hose (V.V.D.) in. Zijn fractiegenoot Breure vond echter dat er eens een eind moet komen aan al die patates friteskramen rond het plein. De heer Lindeman (K.V.P.) kon zich met de vestiging van een cafetaria akkoord verklaren, hetgeen ook de mening van de heer Koning (Alg. Zandv. Bel.) was. De heer Van der Werff (C.H.) vond dat het Kerkplein nu toch al verknoeid is. De voorzitter en wethouder Tates konden met de vestiging van een cafetaria akkoord gaan. Er zijn namelijk te weinig goedkope eethuisjes in Zandvoort. De sfeer rond het Kerkplein is door al die zaken reeds zeer ongunstig beïnvloed; hieraan moet paal en perk worden gesteld. Nu voor perceel nummer 8 een fout is gemaakt, wil dat niet zeggen dat dit ook voor per ceel nummer 9 moet gebeuren. Er zijn in Zandvoort nog plaatsen genoeg waar men een patates friteszaak kan stichten. Wethouder Kerkman vond dat men de aanvrager geen voorwaarden kon stellen, maar tenslotte ging men er toch mee ak koord alleen een cafetaria aan het Kerk plein 9 toe te staan. Dierenasiel Met 11 tegen drie stemmen werd be sloten tot grondverkoop aan de stichting „Kennemer Dierentehuis" voor de vesti ging van een streekasiel. Tegen waren de heren Koning, Petrovitch en Siegers, die vonden dat de grond veel te goedkoop van de hand werd gedaan. Wethouder Tates en de heer Breure wezen onder meer op de noodzaak van dit asiel. Voorts verklaarde de raad zich met elf tegen drie stemmen akkoord met de ver koop van grond voor de uitbreiding van hotel-café-restaurant „De Rotonde". De heren Siegers, Koning en Petro vitch maakten hiertegen bezwaren, hoe wel zij de hotelbouw toejuichten. De heer Van der Werff toonde zich be vreesd dat door deze hotelbouw de uit voering van het zomercentrum aan de kop van de Zeestraat zal worden vertraagd. De heer Gosen (A.R.) vond de hotelbouw zeer aantrekkelijk. Hij bepleitte een va riatie in de wegbelegeling. Wethoudv: Ta tes zei dat de realisering van het zomer centrum door dit plan zeker niet wordt vertraagd. Hij wees er voorts op dat het onder meer uit esthetische overwegingen nodig is dat voor dit geplande torenhotel een terras wordt aangelegd. De overige voorstellen werden alle aangenomen. Bij de rondvraag bracht de heer Van Duyn (Arb.) de woningnood ter sprake; er zijn niet minder dan tweehonderd wo ningzoekenden. Hij vroeg B. en W. alles in het werk te stellen om zö spoedig'moge lijk tot woningwetbouw te kunnen over gaan. De heer Koning vond een parkeer verbod voor de boulevard niet zo nood zakelijk, maar de voorzitter was een an dere mening toegedaan. De heer Siegers wees erop dat aan de Kostverlorenstraat al drie jaar een huis leeg staat. Ten aanzien van de woningnood ant woordde de voorzitter dat B. en W. zeer bezorgd zijn. „Een aantal instanties werkt zeer remmend op het gemeentelijk beleid. We leven niet meer in een zodanige vrij heid dat we kunnen handelen zoals ons goeddunkt. Er is een steeds verdergaande inmenging in onze gemeentelijke zaken". De voorzitter zei dat dit jaar vijf woning wetwoningen kunnen worden gebouwd. „Dit is rampzalig en onaanvaardbaar". Op vragen van de heer Gosen ant woordde de voorzitter dat het plan voor een zomercentrum aan de kop Zeestraat wordt uitgewerkt. Ten aanzien van de Volkskredietbank wordt de door de ophef fing van de regeling ontstane situatie be studeerd. Wat betreft een leegstaand per ceel aan de Kostverlorenstraat wordt een onderzoek ingesteld. Het programma van de wedstrijden op het circuit zal zondag beginnen met een motorwedstrijd voor standdaardmotoren, een ongetwijfeld belangwekkend evene ment, dat nog niet eerder werd vertoond en waardoor Zandvoort een der weinige plaatsen zal zijn, die dit jaar motorwed strijden te zien krijgen. De races wor den georganiseerd door de KNMV in sa menwerking met de motorclub „Zand voort", die hiertoe het initiatief nam. De Nederlandse autorensportvereniging houdt N.A.V.-sportwagenraces op het cir cuit op zondag 22 mei. Hieraan zal kun nen worden deelgenomen door opgevoerde toerwagens, sportwagens, rensportwagens en indien daai'voor voldoende belang stelling bestaat ook door de nieuwe formule-junior renwagens. Er zal een nieuw systeem worden ge volgd voor de indeling van de klassen, na melijk op basis van het prestatie-vermo- gen op het circuit, waardoor ongetwijfeld spannende races zullen ontstaan. De accordeonvereniging „Zandvoort" viert deze maand haar tienjarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan zal de vereniging een concert geven in restaurant Zomerlust op zaterdag 7 mei. Zowel het jeugd orkest als het A-orkest onder leiding van de heer J. Davids, zal zich laten horen. Medewerking wordt verleend door een cabaret- en variété-gezelschap onder lei ding van Tonny van Zwol. Onder auspiciën van de Culturele kring ,,'t Helm" zal de Amerikaanse cellist Gerald Warburg, aan de vleugel begeleid door de pianist Edward Mobbs, een cello recital geven in de muziekzaal van het Gemeenschapshuis op dinsdag 17 mei. Het programma omvat werken van Mar- c.Ho, Brahms, Bruch en Beethoven. Op donderdag 5 mei zal door tien deel nemers aan de Haarlemse Muggenronde 1960 per rijwielestafette symbolisch het bevrijdingsvuur van Wageningen naar Haarlem worden overgebracht. De jongens, die begeleid worden door twee volgauto's en die voorafgegaan worden door een bromfietser, zullen des morgens om vijf uur in Wageningen starten. Om de beurt rijden zij enkele kilome ters met de brandende fakkel en men hoopt omstreeks half tien 's morgens bij de grens van de gemeente Haarlem aan te komen. Daarna kiezen de jongens de volgende route door de stad: Schipholweg, Prins Bernhardlaan, Amsterdamsevaart, Oostvest, Papentorenvest, Harmenjans- weg, Koudenhorn, Nieuwe Gracht, Kruis straat, Smedestraat, Grote Markt. Op de Grote Markt, waar de Muggen- jongens omstreeks kwart voor tien zullen arriveren, zullen hoornblazers de komst van de fakkeldragers aankondigen. Ver volgens zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de fakkel over nemen en een op de rotonde van de Gro te Markt staande gasflambouw ontsteken. Daarna zullen op de Grote Markt tradi tionele zeepkistenraces beginnen. De fakkelestafette, die op touw is gezet door de leider van de Haarlemse Muggen ronde, de heer H. C. van Hulst, geschiedt in nauwe samenwerking met het Centrum Comité Koninginnedag. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers heeft vanmorgen in de kroonzaal van restaurant Brinkmann de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer D. Kneijnsberg, wijnkeldermees ter van het restaurant. Burgemeester Cremers hield voor de uit reiking van de medaille een kort toespraak je tot de heer Kneijnsberg, die vandaag het feit herdenkt, dat hij veertig jaar geleden bij de gebroeders Brinkmann in dienst trad. Namens het personeel sprak voorts de personeelschef J. Geerts, die de jubilaris daarbij een geschenk in couvert aanbood. In zijn dankwoord tot de talrijke aanwe zigen merkte de heer Kneijnsberg onder meer op, dat de personeelssterkte, sinds hij veertig jaar geleden in dienst trad, aan merkelijk is gestegen. Dinsdagavond had in de hervormde kerk aan het Kerkplein in Bloemendaal een so bere, doch zeer indrukwekkende herden kingsbijeenkomst voor de gevallenen plaats, die werd bijgewoond door het vol tallig gemeentebestuur van Bloemendaal benevens tal van andere burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. Na een kort ope ningswoord van de voorzitter van de Ver eniging Oud-Illegale Werkers Bloemen daal, de heer W. C. Bier, zong het dub- belmannenkwartet „Harmonie" onder lei ding van Henk J. Arisz „Eeati Mortui", „Popule meus" en „Gedenk aan mij, O machtig God". Dr. A van Biemen, direc teur van de arbeidersgemeenschap, der Woodbrookers te Bentveld, hield vervol gens een herdenkingstoespraak naar aan leiding van het woord van Blaise Pascal: „Christus zal in doodsstrijd zijn tot aan het einde der dagen. Gedurende die tijd mogen wij niet slapen." Dr. Van Biemen zei, dat herdenken een moeilijke zaak is, waarin de jonge generatie geen ervaring heeft. Alles uit die donkere dagen zal he den doorlicht worden en zal de toekomst zin geven. „Wij hebben gestreden tegen de afzichtelijke waanzin van het natio- naal-socialisme en niet tegen elke Duitser als individu," aldus dr. Van Biemen, die zich voorts afvroeg hoe mensen zo ver kon den komen om de onmenselijkste daden te plegen, zoals die in de concentratiekam pen. Opgekropte wraak en rancune heb ben daarbij een grote rol gespeeld. Ran cuneuze mensen zijn er echter r.og en daarom is het zaak waakzaam te zijn. Er is nog egoïsme in Europa en in de we reld. Er was in die tijd minachting voor de menselijke waardigheid. „Laten wij daarom de democratie versterken waar wij kunnen en onze verantwoordelijkheid beseffen." Nadat „O Mensch bewein dein Stinde grosz" van Joh. Seb. Bach ten ge hore was gebracht, hield mr. F. Th. Roh- ling, oud-wethouder van de gemeente Bloemendaal, zijn herdenkingsrede. Spre ker begon met erop te wijzen, dat Koningin Juliana hedenmiddag de erelijst van acht tienduizend gevallenen van de Koninklij ke Marine, Landmacht, Luchtmacht, het KNIL, de koopvaardij en het verzet heeft overgedragen aan de Staten-Generaal. In de oorlogsdagen deed het begrip Wes terse beschaving vreemd aan, aldus mr. Rohling; recht en eerbied voor de persoon bestonden niet, slechts onrecht, leugen en vernedering. Vanavond is het onze plicht en behoefte aan hen te denken, aan het lied van de achttienduizend doden, waar van iedere dag 24 strofen zullen klinken. Nadat het dubbelmannenkwartet zich nogmaals had doen horen, werd de plech tigheid besloten met het gezamenlijk zin gen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. In een daarna volgend samenzijn in „Wildhoef" deelde de heer Bier mede, dat het gemeentebestuur aan het dubbel mannenkwartet een geschenk onder cou vert heeft geschonken, teneinde daarvoor een partituur te kopen om daarmede hun kunst te eren. Werklieden zijn bij de inwendige verbou wing van het pand Grote Houtstraat 2 in Haarlem, waarin tot voor kort de lunch room van Franken was gevestigd, op on geveer een meter onder de vloer gestuit op de beek die in vroeger tijden tussen de Raaks, langs Jacobijnestraat en 't Sand (tegenwoordig Grote Markt) stroom de en nabij de Damstraat in het Spaarne uitmondde. Het werk ondervond enkele weken vertraging omdat men genoodzaakt was eerst een overspanning boven de beek aan te brengen ten einde de vloer een stevige fundering te geven. Zoals bekend is zal in bedoeld pand een gedeelte van het kledingmagazijn Gebrs. Vermeulen worden ondergebracht. Aan het postkantoor in Zandvoort werd bij de afdeling Rijkspostspaarbank gedu rende de maand april door 586 personen ingelegd 84.679,26 en terugbetaald aan 477 personen 117.615,57. Het aantal nieuw uitgereikte boekjes bedroeg 18. LONDEN (UPI) Volgens de Britse „Daily Express" zal de ZETA-machine, waarmee Britse geleerden de kracht van een waterstofbom hoopten te „temmen" voor vreedzame doeleinden, aan het eind van dit jaar afgedankt worden. De resul taten zijn zo teleurstellend geweest, dat voortzetting van de experimenten geen zin zou hebben. Als de machine afgedankt wordt heeft zij, volgens de Daily Express, ruim vijf miljoen gulden gekost. PARIJS (UPI) De openbare aankla ger in de zaak van „Les Ballets Roses" heeft tegen de vroegere inspecteur van politie, Pierre Sorlut, de maximumstraf geëist. Hoe deze straf luidt is niet be kend, omdat het proces met gesloten deu ren wordt gevoerd. Ook tegen de restau rateur Georges Biancheri, de kapper Ar- turo Guglielmi en de couturier Jean Bes sier, eveneens verdacht van het organise ren van de „Ballets", zijn „tamelijk zwa re straffen" geëist. De openbare aankla ger vroeg clementie voor de vroegere pre sident van de Nationale Vergadering, de 76-jarige socialist André le Troquer, zijn vriendin, de Russische gravin Elisabeth de Pinajeff en 21 andere verdachten. Zij zouden op zodanige wijze moeten worden veroordeeld dat zij amnestie kunnen krij gen voordat het vonnis ten uitvoer wordt gelegd. Vandaag komt de verdediging aan het woord. BEVALLEN van een zoon: 1 mei: A. van der Plas—de Vries. 2 mei: J. J. Barends— Sikkema, I. H. DenkersDrost. 3 mei: L. M. Schildwacht—Van Leeuwen, M. C. Se- waltRijssemus. BEVALLEN van een dochter: 3 mei: E. B. BekkersPeerboom. OVERLEDEN: 30 april: C. Kreeft, 79 j„ Kanaupark. 1 mei: A. E. Spierings—Neu mann, 61 j., Jacques Pcrklaan. 2 mei: B. KramerLudwig. 67 j„ Bakenessergracht, C. D. van der Zee, 74 j„ Spoorwegstraat. P. van Baar, 78 j„ Pijlslaan. ONDERTROUWD: 3 mei: E. J. Petschi en A. Möring. C. H. van der Bent en H. M. A. I-Iaarmeijer. H. K. J. Elhorst en A. Be- kooij. J. W. Clous en H. J. B. Koelemij. R. Peetoom en C. Galjaard. K. Wittekoek en A. van Leeuwen. GEHUWD: 3 mei: H. Simonctti en B. J. M. van den Nouwland. J. M. van der Vegt en R. M. van der Zee. T. van Kampen en J. S. Bijster. W. H. Maas en W. F. Helsloot, C. A. M. Nieste en D. Keulen. E. C. N. Ko ning en J. Veltkamp. D. van Galen en C. A. Hilbrant. G. Gooijer en J. Schuiling. T. Silvis en G. Volmuller. Gistermiddag sprak tijdens een Iunch- bijeenkomst van de Nederlandsehe Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de algemeen secretaris van het Centraal So ciaal Werkgevers-Verbond, mr. G. C. van Dijk, over het onderwerp „Werkgevers en defensie." Spreker ging eerst, in een kort historisch overzicht, in op de achtergronden van de defensie. Nederland voert sinds kort weer een buitenlandse politiek in het kader van de NAVO. Daarbij ondervinden wij de ge volgen van een gebrek aan traditie in dit politieke vlak, omdat in de 18de eeuw de mogelijkheid tot het voeren van een eigen zelfstandige buitenlandse politiek verloren ging, waarna de 19de- en 20ste-eeuwse neutraliteitspolitiek ons ook bijzonder wei nig ervaring gaf. Na de tweede wereld oorlog stonden wij voor de noodzaak ons intensiever met de buitenlandse politiek bezig te houden en onze aandacht te richten op samenwerking met andere landen. Deze nieuwe ontwikkeling heeft ook mi litaire consequenties, waarin de onderne mer in zijn kwaliteit van werkgever maar zelden geïnteresseerd is. Hij ziet het ge hele defensievraagstuk vaak in het licht van zijn behoefte aan „manpower" en komt dan tot een enigszins afwijzende houding t.o.v. de lange militaire dienst plicht. Toch is het nodig, zo stelde spreker, dat de werkgevers zich meer met het defensie probleem gaan bezighouden. Via hun or ganisaties gebeurt dit in feite al. De werk geversbonden spreken thans in tal van vraagstukken een woord mee. De heer Van Dijk gaf hier het voorbeeld van de commissie van Voorst tot Voorst die een half jaar geleden een rapport uitbracht over het vraagstuk van de verkorting van de militaire diensttijd. In deze commissie zaten vertegenwoordigers van werkne mers- en werkgeverszijde. Deze commis sie kwam tot de conclusie dat een verkor ting van militaire diensttijd alleen moge lijk is, binnen het kader van de NAVO- verplichtingen, wanneer er belangrijk meer beroepspersoneel wordt aangewor ven. Dit kan alleen slagen wanneer de voorwaarden aanmerkleijk verbeterd worden en de geest in het gehele leger verandert. De heer Van Dijk meende dat het tot de taak van de werkgevers behoorde zich juist ook met aspecten als organisatie en menselijke verhoudingen in het leger be zig te houden, om te proberen de mili tairen bij het organiseren van hun onder neming te adviseren. De moderne oorlog eist technisch-vakkundige, verantwoorde lijke mensen, die op eigen initiatief kun nen handelen. Dit zijn zaken die in de moderne onderneming reeds lang zijn on derkend. De werkgevers kunnen belang rijk werk doen door mee te helpen deze ideeën ook tot het leger te doen door dringen, zo besloot de heer Van Dijk zijn causerie. Feestavond „De Cruquius". De buurt vereniging „De Cruquius" uit de Haarlem mermeer geeft zaterdag 7 mei een feest avond in het Sportparkrestaurant in Heemstede, Hieraan .wordt medewerking verleend door dé- Haarlemse toneelvereni ging „Margriet", die onder regie van Engel Hugtenburg een opvoering zal geven van „Waarom zweeg je zolang", toneelspel in drie bedrijven door H. Turnhout en Bert Peets. Van uw voeten wordt veel geëist. Zij dragen uw hele gewicht. Verdrijf hun moeheid met een Trannosan Bruisend Voetbad! Doe dit 2x per week. Een verademing! Geen kloppen meer, geen branden meer. Trannosan zuivert de poriën, versterkt de voctpezen, kalmeert en regelt de bloedsomloop. Slechts 75 cent per pakje, voor 6 Bruisende Voetbaden. bevat 15 Zouten uit Geneeskrachtige Bronnen

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9