B.IW.W. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Piloot is in leven, het is een spion hamolweer vandaag! HET WEER Apartheid niet af te doen als interne aangelegenheid GROEIENDE SPANNING OP DE ARBEIDSMARKT Borgward - Skoda Vorosjilov treedt af Regering ontwerpt nota aan Djakarta Indonesische diplomatieke gebouwen onder bewaking Italiaanse straatvegers naar Amsterdam Vooral in de bouwnijverheid in Noord- en Zuid-Holland f 3.495.- 74e JAARGANG No 253 ZATERDAG 7 MEI 1960 305e JAARGANG No 101 Kroesjtsjev In de krant van heden: Aanhoudend droog De stormloop op de missie MINISTER LUNS: OVERAL DOEN ZICH TEKORTEN VOOR Opening oorlogsmuseum in Overloon uitgesteld Het woord is aan Mortiervuur zaait schrik in Veluws vakantieoord Jongetje overleden aan brandwonden L J. Rotteveel's Automobielbedrijf éee MORRIS 1beforeyouêuij! ZONDAGS vers slagroomgebak GARAGE VERBEEK ISAR J. J. v. KOOTEN Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland .10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije LONDEN (Reuter) Premier Kroesj tsjev van de Sovjet-Unie heeft zaterdag in de vergadering van de Opperste Sovjet meegedeeld, dat de piloot van het op 1 mei boven de Sovjet-Unie neergeschoten Ame rikaanse vliegtuig leeft en in Russische handen is. (AFP) „Met opzet heb ik in mijn eerste mededeling niet gezegd dat de vlie ger leefde", aldus Kroesjtsjev. „Wij wil den horen welke uitleg de Amerikanen zouden geven en wat zij zouden verzin nen". (Gelach en applaus, aldus radio- Moskou). De naam van de piloot is Francis Har ry Powers, een kapitein in de Amerikaan se luchtmacht tot hij in 1956 in dienst trad van het „Central Intelligence Agency", de centrale Amerikaanse inlichtingendienst, aldus premier Kroesjtsjev. Boven Sverdlovsk Kroesjtsjev zei dat het vliegtuig is neer gehaald boven Sverdlovsk in Siberië. De piloot heeft zijn toestel per valscherm ver laten. De vlieger heeft volgens de Russische premier gezegd: „Ik veronderstel, dat het doel van mijn tocht was het verzamelen van gegevens over installaties voor be stuurbare projectielen". Toen hij zijn vlieg tuig verliet, had hij al gedurende vier uur boven Sovjet-gebied gevlogen. NEW YORK (Reuter) De verwachte brief van de Russische regering aan de Veiligheidsraad over het incident met het Amerikaanse vliegtuig is vrijdag niet ont vangen en men gaat zich afvragen of er wel een klacht zal komen. In kringen van de Russische UNO delegatie verklaarde men vrijdagavond nog niets van een klacht te weten. Eisenhower niet naar Moskou? WASHINGTON (U.P.I.) President Ei senhower, geconfronteerd met premier Kroesjtsjevs recente anti-Amerikaanse uit vallen, heeft vrijdag zijdelings te verstaan gegeven dat hij mogelijk zal afzien van zijn reis naar de Sovjet-Unie in juni. Eisenhower merkte tijdens een rondgang over een beursterrein in Armory met de president van het Amerikaanse vakver bond A.F.L.-C.I.O., George Meany. op: Dat herinnert me eraan dat als ik een nieuwe boot zonder schroef meeneem voor Kroes jtsjev als ik ga het een boot met straalaandrijving moet zijn. De presiden tiële persattaché James C. Hagerty deed geen moeite deze opmerking te ontzenu wen. Hij zou misschien vandaag een ver klaring afleggen na een ontmoeting met de president in Gettysburg. Eisenhower is daar vrijdag naar toe gegaan voor het weekeinde. Hagerty volgt hem daar alleen als er belangrijk nieuws op til is. MOSKOU (UPI) President Vorosjilov heeft gevraagd ontslagen te worden van zijn functie als president van het presi dium van de Opperste Sovjet (minister raad) in verband met zijn gezondheids toestand, aldus is vandaag te Moskou officieel meegedeeld. De Opperste Sovjet heeft Leonid Brezjnev tot opvolger van Vorosjilov be noemd. pag W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 11 Van Dag tot DagS Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 5, 11 Kerkelijk Leven5 Filatelie 5 Puzzel 5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Agenda van Flaarlem en IJ mond 9 Medische verzorging 9 Kerkdiensten 9 Films 9 Kunst IS ■Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Erbij17 tot 21 Sport 21 Dit nummer bestaai uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Advertentie Verwachting tot moi-genavond: Droog weer met in de ochtend enkele wolkenvelden maar later weer zon. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weel-rapporten jp pagina twee De hoogtijdag van de zesde mei bood het beeld van een stralend bruidspaar en een stralende Londense city waar duizenden de heer en mevrouw Armstrong Jones toejuichten. Men ziet twee foto's van die dag. De gelukkig lachende echt genoten bij het verlaten van Westminster Abbey en de stoet op weg naar Bucking ham Palace na de huwelijksplechtigheid in de. abdij. (Zie ook pagina 11) De ministerraad heeft zich gisteren diep gaand beziggehouden met de ernstige anti- Nederlandse incidenten in de Indonesische hoofdstad. In politieke kringen verwacht men dat de regering een scherp protest tegen de gebeurtenissen zal indienen, maar met de opstelling van de nota zal nog wel een of twee dagen gemoeid zijn. De Nederlandse zaakgelastigde te Dja karta, mr. W. A. Frowein, heeft, zo heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag desgevraagd meegedeeld, het ministerie een rapport gezonden over het incident van vrijdag, waarbij betogers de Nederlandse diploma tieke missie in Djakarta hebben aangeval len. „Het ministerie bestudeert thans de vraag, op welke wijze op dit ernstige in cident zal worden gereageerd", aldus de woordvoerder. Volgens een bericht van „Antara" heb ben sommige der studenten en scholie ren onder de demonstranten getracht, de vernielingen in het gebouw van de Neder landse vertegenwoordiging te voorkomen, doch zij hadden de menigte niet in de hand. Onder de opschriften, die de demon stranten meedroegen, waren er met „breng de Karei Doorman tot zinken" en „boycot de Nederlandse schepen". De politie heeft opdracht gekregen scherper toezicht te houden op de gebou wen van de Indonesische diplomatieke ver tegenwoordiging in Den Haag en op de ambtswoning „Wismaduta" van de Indo nesische diplomatieke vertegenwoordiger te Wassenaar. Dit in verband met de wanordelijkheden rond de Nederlandse diplomatieke gebouwen in Djakarta. (Van onze Amsterdamse redacteur) Italiaanse straatvegers zullen naar alle waarschijnlijkheid binnen kort de Amster damse straten schoonhouden. Het perso- nceltekort bij de hoofdstedelijke stads reiniging is van dien aard, dat de directie zich tot het gewestelijk arbeidsbureau heeft gewend, met het verzoek 50 Italiaan se werkkrachten te zenden. Over enkele dagen zullen wervingsploe- gen van het ministerie van Sociale Zaken naar Italië vertrekken in de hoop enkele duizenden Italianen naar ons land mee te rug te brengen. In Amsterdam hebben de particuliere bedrijven in totaal 400 arbeiders gevraagd, zij zullen worden te werk gesteld op de zelfde voorwaarden als hun Nederlandse collega's. Bij de Nederlandse Dok- en Scheepbouw Maatschappij te Amsterdam zijn reeds geruime tijd Italianen werk zaam. dat het platteland door de blanken wordt ontruimd. Zij stelde een reeks plannen voor die zou moeten leiden tot het terug lokken van de jonge Europeaan naar het boerenbedrijf. De Nederlandse regering kan, wanneer daartoe aanleiding bestaat, onomwonden haar standpunt over de Zuidafrikaanse rassenpolitiek uiteenzetten, opdat daar over in Zuid-Afrika geen misverstand kan bestaan, zegt de minister van Buitenland se Za,ken in zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting van zijn departement voor 1960 tot de Eerste Kamer. De regering houdt zich daarbij steeds voor ogen, dat alles wat de Nederlandse regering zegt of doet in de eerste plaats gericht moet zijn op een vreedzame en rechtvaardige oplossing van het vraag stuk. Het uitgangspunt van het Neder landse beleid is niet, dat het hier de in terne aangelegenheden van een bevrien de en van oudsher met ons verbonden na tie betreft, doch dat het rassenbeleid van die natie in strijd is met de rechtsopvat tingen van het koninkrijk en de bepalin gen van het handvest van de UNO. Een andere vraag is of het Nederland se volk iets nuttigs kan verrichten. Wat dat aangaat is de minister van oordeel dat het, juist gezien de nauwe historische ban den tussen de twee landen, van belang kan zijn, indien vanuit het Nederlandse volk een beroep op het Zuidafrikaanse volk ge daan wordt om te streven naar rechtvaar digheid en onderling vertrouwen. De regering staat niet zonder voorbe houd op het standpunt, dat de kwestie van het apartheidsbeleid binnen de uitsluiten de bevoegdheid van de Unie valt. Ware dat het standpunt van de regering, dan zou zij in de UNO tegen de tot Zuid-Afri- ka gerichte resolutie hebben gestemd. De regering heeft zich daarentegen tot nu toe, zoals bekend, van stemming onthouden, omdat naar haar inzicht de tekst van een tweetal bepalingen van het Handvest van de UNO en het is in het kader van het Handvest en op basis daarvan, dat het Zuidafrikaanse rassenvraagstuk in het ge ding was twijfel doet rijzen over de vraag, of en in welke mate de UNO be voegd is tussen beide te komen. De Ne derlandse delegatie naar de veertiende al gemene vergadering heeft zich van stem ming onthouden krachtens de instructie, zoals deze door de rijksministerraad was vastgesteld. 18.000 arrestanten KAAPSTAD (UPI) De Zuidafrikaan se minister van justitie, Francois C. Eras mus. heeft in het parlement verklaard, dat 18.000 Afrikanen zijn gearresteerd op grond van de noodtoestand. Bijna 6000 van hen werden gearresteerd voor het illegaal betreden van stedelijke gebieden, zei hij. Er werden 569 Afrikanen naar hun reser vaten teruggezonden. Hij weigerde te zeggen wat er nu met deze Afrikanen gebeurt. Hij zei dat hij nog een „overwogen antwoord" zou geven op de vraag of de gearresteerde naturel len voor de rechter zullen worden geleid Hij verklaarde echter dat de uitbrei ding van de huidige gevangenisfaciliteiten en het oprichten van interneringskampen tot de maatregelen behoren die overwogen worden. In de gevangenis het „fort" in Johannes burg zijn 50 blanken opgesloten, deelde hij mede. In Vereeniging zei de minister van pos terijen J. A. M. Hertzog dat „door jonge negers toe te staan samen met de blan ken te worden opgeleid aan de hogescho len van Kaapstad en Johannesburg, wij het mes wetten dat in de rug van de blan ke man terecht zal komen." Inmiddels heeft een regeringscommissie verslag uitgebracht aan het parlement en gezegd dat de landbouwgebieden aan de negerbevolking vervallen. De commissie sprak er haar grote bezorgdheid over uit Commentaar leverend op dit verslag, schreef de regeringsgezinde Transvaler: „Drieëntachtig percent van de boerenbe drijven rondom Weenen in de provincie Natal is eigendom van zwarten. Het ge bied, waar het meeste Afrikaanderbloed is vergoten ter verdediging van ons land, is overgeleverd aan de zwarten. Het is om tranen te storten. „Weenen betekent „plaats van geween".. Waar is het idea lisme van de Afrikaanse natie?" Door het voortschrijden van het seizoen verminderde gedurende april het aantal werkloze mannen met ruim 5.000 tot 37.440, terwijl de bezetting op de aanvullende werken met bijna 4.700 afnam tot 9.399. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde derhalve met bijna 10.000 tot 46.839. Het voor het normale seizoen gecorri geerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve gaf een lichte stijging te zien van 2.000 en bedroeg per eind april 48.000. Dit was het gevolg van het weinig groeizame weer gedurende deze maand, waardoor de arbeidsbehoefte in de landbouw betrekke lijk gering was. In het overige bedrijfsleven was over het algemeen sprake van een verder toenemen de spanning, hetgeen mede blijkt uit het sterk gestegen cijfer van het aantal open staande aanvragen zowel voor mannelijke als voor vrouwelijke arbeidskrachten. Het aantal werkloze mannen bedroeg eind april 37.440 (eind maart 42.638), en er waren 3.955 werkloze vrouwen (eind maart 4.596). De daling van de geregistreerde arbeids reserve deed zich in alle beroepsgroepen voor, doch wel voornamelijk in de bouw- beroepen, onder veen- en landarbeiders, in de horecasector, onder vervoerspersoneel en onder losse arbeiders. In de baksteen-, aardewerk- en cementindustrie bestaan te korten aan arbeidskx-achten, welke hier en daar tot stagnatie in de produktie dreigen te leiden. In de bouwnijverheid nam de activiteit aanzienlijk toe door het in uitvoering ne men van nieuwe projecten. Vooral in de burgerlijke en utiliteitsbouw daalde het aanbod aanzienlijk. De vraag naar arbeids krachten steeg. In de meeste provincies kan van een evenwichtige bouwarbeids- markt woi-den gesproken, met een neiging tot spanningen. In Noord- en Zuidholland echter kunnen belangrijke tekorten aan bouwvakarbeiders worden geconstateerd. In de metaalnijverheid heerst over het algemeen een zeer grote bedrijvigheid en bestaar aanzienlijke tekorten zowel aan vaklieden als aan ongeschoolde arbeiders. Vele bedrijven houden wervingsacties in andere gebieden of overwegen tot het aan trekken van buitenlandse arbeidskrachten over te gaan. In de schoen- en lederindus trie heerste gedurende april enige slapte Dit heeft geleid tot werktijdverkortingen in een aantal bedrijven. In de katoen nijverheid bestaan grote tekorten zowel aan mannelijk als aan vrouwelijk perso neel. In de landbouw konden door het droge weer de zaai- en pootwerkzaamheden in snel tempo en mei weinig arbeidskrachten worden uitgevoei-d. Het koude weer belem merde de groei van de gewassen, zodat de aanvang van de verplegingswerkzaam- heden enigszins werd verschoven. Dit had in de noordelijke provincies een geringe behoefte aan ai-beidskrachten in de tweede helft van april tot gevolg. In de zuidelijke provincies zijn de verplegingswerkzaam- heden reeds begonnen. In de horecasector nam de wei-kloosheid af door het aantrekken van seizoenarbeids krachten. Er was een tekort aan koks- en keukenpersoneel. De daling van de werk loosheid onder vrouwen (met ruim 600 tot 3.955) had voornamelijk plaats in de horecasector en onder huishoudelijk perso neel. In de metaalnijvei-heid en in de tex tielindustrie nemen de tekorten aan vrouwelijk personeel toe. De afneming van de geregisti'eei'de ar beidsreserve had voornamelijk een daling van de seizoenwerkloosheid tot gevolg. De wrijvingswerkloosheid (werkloosheid ont staan uit aanpassingsproblemen) nam iets af, doordat tegenover de groeiende vraag een steeds kleiner passend aanbod aan wezig is. De toenemende spanning op de arbeidsmarkt kwam mede tot uiting in een vermindering van het aantal minder- geschikten, doordat de selectie-eisen lang zaam minder streng worden. Een aantal structuurwerklozen kon bij seizoenwerk zaamheden worden ingeschakeld. De opening van het vernieuwde oorlogs museum in Overloon is uitgesteld De ver bouwingswerkzaamheden blijken meei tijd in beslag te nemen, dan men aanvan kelijk had gedacht. Mede omdat de ont werper van deze permanente nationale oorlngsex posit ie. de Haagse architect Hen ri Pieck. tevens belast is met de tentoonstel ling „Gast en Gastheer", die binnenkort in de residentie wordt geopend. A. E. Housman: Men kan een mens niet dieper kwetsen dan hem door vooroordeel te verhinde ren, eerlijk te zijn. Granaten ontploften ver buiten de schietbanen Een richtfout noemt de Legervoorlich- tingsdienst als oorzaak van het op een verkeerde plaats terecht komen van drie projectielen van een zware mortier, die woensdagmiddag stond opgesteld in het artillerie-schietkamp Oldebroek. Wie die fout heeft begaan wordt nog nader onder zocht door de marechaussee en de com mandant van het schietkamp. De grana ten vielen buiten de afbakening van het schietterrein op een afstand van 150 tot 200 meter van de spoorlijn Zwolle-Amers- foort en 300 tot 400 meter van het va kantieoord „Beltgraven", waar op dat ogenblik ongeveer 200 gasten aanwezig waren. Veel schade werd er niet aange richt. Wel brak als gevolg van een ont ploffing in het heuvelachtige terrein een bosbrand uit, die echter spoedig kon wor den geblust. Direct na de melding, dat er granaten uit de koers waren geraakt wer den de schietoefeningen gestaakt. „Samen met mijn vrouw zat ik in de serre van onze woning", vertelde de heer H. C. de Graaf, bedrijfsleider van „Belt graven". „Opeens hooi-den we een ver schrikkelijk hai'de knal. En ik zei tegen mijn vrouw: of ze zijn aan het oefenen met een nieuw soort geschut, of de gra naten zijn dicht bij ons huis ontploft. Dat laatste bleek het geval te zijn. Direct zijn wij naar buiten gegaan. Toen hoorden we nog meer projectielen komen aansuizen. Het huilende geluid deed denken aan dat van straaljgei-s. Even later werd het stil. De vakantiegangers waren hevig ge schrokken. Spoedig hoorden we dat de gra naten waren terecht gekomen in de buurt van de spoorweg. Er woedde een flinke bosbi-and en we zagen vlammen aan de overkant van de spooi-lijn door de bossen schieten." Bij het schieten met mortieren worden piketpaaltjes uitgezet, die de richting aan geven waarin geschoten moet worden. Woensdagmiddag heeft iemand een ver keerd richtpunt gekozen met het gevolg, dat de granaten 100 meter buiten de grens van het schietkamp terecht kwamen. Het onderzoek is gaande. In het rooms katholiek ziekenhuis te Enschede, is vrijdag overleden de 4-jarige Paul F. M. Brummer, die woensdagmid dag omstreeks vier uur zwaar gewond raakte bij het spelen met vuur. Achter de ouderlijke woning van de heer Brum mer waren kinderen een vuurtje aan het stoken met petroleum en een sigaretten aansteker. Toen het vuur niet hard genoeg wilde branden werd er benzine opgegooid waardoor een steekvlam ontstond. De 4-jarige Paul liep hierbij zeer ernsti ge brandwonden op, en werd naar het ziekenhuis gebracht. Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal Tel.57.500-57.501 Advertentie BARTÊLJÖRISSTR" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSES.TRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL: 223596 REGEN- EN TWEEDJASSEN Advertentie vanai Inclusief verwarming en open dak. Benzineverbruik 1 25. Wegenbelasting f 48.— per jaar. Vraagt vrijblijvend demonstratie VAN LOON's AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30 - 40 - Bloemendaal Telefoon 02500 - 5.13.01 - 5.54.46 Advertentie SPECIAAL AANBEVOLEN door onze Chef-Banketbakker GROTE MARKT H E Y N I S HOUTPLEIN Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie 4 tact 4 personen HOUTPLEIN 18—20 TELEF. 16615 - 12000

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1