Spanning bij finales schoolvoetbal Socialistische jeugd voert actie tegen N.-Guinea-beleid Haarlemse atleten in actie in verscheidene plaatsen Coen Niesten winnaar in Beverwijk Clubhuis van DCO officieel geopend Jubiieumwedstrijden van „De Trekvogels" Dubbele onderscheiding voor B. Koster Internationaal congres voor autotechniek MAANDAG 9 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Wandeltochten om Haarlem Hillegom verloor tweede promotiewedstrijd Zondag trok er veel verkeer door Haarlem EDO won Zwaluwen- jeugdtoernooi Blokploeg wedstrijd B.R. Nieuwe groepering verlangt overdracht aan Indonesië Een der oprichters van veertigjarig Geel-Wit K.S.G. bekroonde zegel- ontwerp van S. L. Hartz Oud-Spoorwegdirecteur bepleit standaardisatie Arjos viert lustrum Kort nieuws Met het mooiste weer dat men zich maar denken kan, zijn zaterdag de finales van de schoolvoetbalwedstrijden 1960 in Haarlem en omgeving gespeeld, uitgezonderd echter die in afdeling B. De publieke belangstel ling was geringer dan vorig .jaar. Dat zal wel voor een groot deel te wijten zijn ge weest aan de televisie-uitzending van de Cup-final. Toch hebben de afwezigen iets gemist. De wedstrijden werden vol enthou siasme gespeeld en iedere speler deed zijn uiterste best. vooral bij de jongste editie in de E-afdeling. Om bij het begin te beginnen: in de ver liezersafdeling E speelde de Mr. J. Thiel- school tegen de Linnaeusschool. De laatste wist met een gering windvoordeel al spoe dig een 10 voorsprong te nemen. Maar na volop spanning werd het drie minuten voor rust 11. Na de rust wist de nu ster kere Thielsehool 21 te maken. De spelers hadden echter het fluitje van de scheids rechter niet gehoord en het gejuich van de aanhang was dus voor niets. Het bleef 11. Vlak hierop echter kreeg de Thielsehool een penalty te nemen. Keihard suisde de bal naar het doel, maar de keeper van de Linnaeusschool wist het leer weg te wer ken. De .jongens putten hieruit nieuwe meed en het werd zelfs 21 voor Lin naeus. Leek het na de kleine inzinking van de Thiel.jongens op een nederlaag te zullen uitdraaien, de spanning steeg ten top, toen ze toch nog gelijk maakten. Zo werd de eindstand 22 en moest er dus twee keer vijf minuten verlengd worden. Hierna was de stand nog gelijk en moesten strafschop pen beslissen. Deze vielen in het voordeel van de Linnaeusschool uit, zodat deze de eerste prijs in deze afdeling behaalde in de verliezersrondc. Om de derde en vierde prijs in de win naarsronde streden twee Heemsteedsc scholen, namelijk de Jacobaschool en de Nicolaas Beetsschool. De iets forsere spe lers van de Nicolaas Beetsschool gaven hun kleinere plaatsgenoten goed partij, maar na 20 minuten werd het voor de Jacoba school 10 en na 25 minuten 20. Er werd heel goed gevoetbald met steeds de Jacoba school een ietsje in de meerderheid. In de 27ste minuut nam de Jacobaschool een hoekschop, keurig hoog voor het doel. maai de bal stuitte tegen een speler van de tegenpartij en raakte in het doel, zodat de Jacobaschool leidde met 30. Ondanks deze stand was er na rust weer goed voetbal met volop sensatie te zien. Het werd 31 en hierna ketste een hoge bal, die de keeper al voorbij was. tegen de paal van het Jacobadoel, maar het werd geen doelpunt, Zo verstreek de tijd en de derde prijs was voor de Jacobaschool. Het kampioenschap in deze afdeling werd uiteindelijk gewonnen door de Van Zeggelenschool II, na een heel spannende strijd tegen de Julianaschool uit Over- veen. Al spoedig word het 10 voor de Haarlemmers, die iets in de meerderheid v u-en. Er werd aan weerszijden met volle overgave en heel sportief gespeeld. Eén minuut vobr rust werd het nog gelijk door een heel goed doelpunt van de Juliana school. Na rust hetzelfde spclbeeld met een iets betere Van Zeggelenschool. Na zes minuten spelen in de tweede helft maakte Advertentie De Bevrijdingsronde van Beverwijk voor professionals en onafhankelijken, die zaterdagmiddag door de rennersclub „Kennemerland" in samenwerking met het comité „Beverwijk 650 jaar Stad" op het wielerparkoers in het sportpark „Adri- chem" werd gehouden, is op fraaie wijze gewonnen door de plaatselijke favoriet Coen Niesten. Zijn eerste overwinning voor eigen publiek. Dolgelukkig liet de Bever- wij kse tuinderszoon zijn Zeeuwse vriend Piet Rentmeester, die hem in zijn eenza me strijd tegen de favorieten Gerrit Voor- tingf Peter Post, Joop Captein, Wim van Est, Piet Maas, Schalk Verhoef, Frans Mahn en Henny Marinus een helpend handje had toegestoken, in de hulde delen. Luide toegejuicht door dc vele Kennemer sportliefhebbers reden Niesten en Rent meester de ereronde. De uitslag luidde: 1. C. Niesten, Bever wijk, de 110 kilomter in 2 uur 34 min. 7 sec.; 2. P. Rentmeester, Icrsekc; 3. G. Voorting, Roosendaal; 4. J. Groot, Bever wijk; 5. F. Hofmans, Etten; 6. B. Malie paard, Willemstad; 7. P. Steenvoorden, Heemstede; 8. F. Mahn, Amsterdam; 9. P. Maas, Pindorp; 10. J. Rol, Alkmaar. De prestatieprijs werd toegekend aan Maliepaard, die ook in het bezit kwam van de leidersprijs. Het nieuwe clubhuis mot kantine van de Haarlemse voetbalclub DCO is zondag of ficieel in gebruik genomen. De heer I-I. W. van Turnhout, voorzitter van de afdeling Haarlem van de KNVB, die de opening verrichtte, gaf in zijn toespraak uiting aan zijn vreugde dat dc leden van DCO het prachtige clubhuis in hun vrije tijd hebben gebouwd. Hij vond het prettig te constateren dat DCO zijn inkomsten uit de KNVBptoto op zo'n nuttige wijze heeft besteed door van dit geld materiaal voor het clubhuis aan te kopen. Juist de kleine verenigingen we ten van hun totogelden een goed gebruik te maken door belangrijke verbeteringen op hun terreincomplexen aan te brengen. De heer Van Turnhout stak vervolgens de sleutel in het slot van het gebouw, waarmee de officiële opening een feit was. Je inventaris voor het nieuwe clubhuis is .et bestuur van DCO aangeboden door de ubileumcommissic als geschenk ter gele genheid van het dertigjarig bestaan. Zon- lag waren er op hel terrein aan de Schalk- wijkenveg jubileum wedstrijden, die be stonden uit een ontmoeting van veteranen en sixes van de jeugd. de Van Zeggelenschool uit een corner een goed doelpunt en dit bleek ook het beslis sende doelpunt te zijn. Beide elftallen zet ten nog wel alles op alles om nog een doel punt te maken, maar de verdedigers ble ven dc baas. Zoals gezegd was dus het kampioenschap, mèt de speldjes, voor de spelers van de Van Zeggelenschool II. In afdeling II verliezersronde speelden om de eerste en tweede prijs de St. Hcn- ricus ULO IV en de Hartenlust ULO III. Dit was eveneens een boeiende strijd met een vooral voor rust een iets sterkere Har- tcnlustschool. Al spoedig was het 10 en na 28 minuten 20. Het leek na rust eerst een gemakkelijke overwinning te worden voor de Bloemendalers, maar de jongens van St. Henricus bleven volhouden en gaven stevig partij. Ze hadden echter niet zoveel schutters in de voorhoede en brach ten het niet verder dan één doelpunt. De eindstand werd dus 21 voor de Harten- lustschool. De jongens van de St. Henricus ULO mogen we echter één compliment niet ont houden. Ze zijn namelijk alle wedstrijden opgekomen met alle spelers en alle opge geven reserves. Dit is voor hen zelf maar ook voor de organisatie van groot belang en een groot genoegen. De winnarsronde in afdeling I was een spannende strijd zonder hoogtepunten. I-Iard werkende jongens, dan de ene ploeg dan de ander iets sterker. De winnaar was ten slotte de A. H. Gerhardschool III, wel ke één doelpunt wist te fabriceren, terwijl St. Jeroen ulo III hiertoe geen kans zag. Ondanks een 3-0 voorsprong van Trini- leitslyceum tegen LTS II in de afdeling C. was er van begin tot eind een hevige strijd. Triniteitslyceum wist de kansen be ter te benutten en liep dus uit tot 3-0. Maar LTS hield vol en wist in te lopen tot 3 2. De lyceïsten stonden met de rug tegen de muur maar hun harde werken werd dan ook beloond. De eindstand werd 3-2. In deze wedstrijd werd een vrije trap ge nomen op de rand van het strafschopge bied. De keeper van LTS was reeds gepas seerd. maar de back redde koppend op de doellijn. In afdeling A kwamen dezelfde finalis ten van vorig jaar tegen elkaar tussen de lijnen. Waren toen de jongeren van het Lourens Coster lyceum overwegend ster ker. nu was de Rijkskweekschool zeker niet de mindere. Althans niet in het veld. Voor het doel hadden ze echter geen schulter. Het was een op en neer gaande strijd met aanvallen op beide doelen. In de laatste minuut voor rust wist Locoly echter een vrije trap tc benutten! Kort na rust werd hel echter al 2-0 en dc zege leek zeker. De onderwijzers-in-spc dachten er echter anders over en wisten tot 2-1 in te lopen. En toen een speler van Locoly in het strafschopgebied geheel onnodig hands- maakte zette de aanvoerder van de RKS deze strafschop met een goed geplaatste bal in een doelpunt om. Onder hoogspan ning verliepen de laatste minuten en dc stand bleef 2-2. In de verlenging van twee maal 7Vï minuten toonden de jongens van Locoly groter uithoudingsvermogen en speelden stukken beter dan RKS Ze druk ten dit duidelijk uit in twee doelpunten. Zo kwam dan de eindstand op 4-2 en won Lourens Coster-Lyceum de tweede maal achtereen het kampioenschap in af deling A. De uitslagen zijn: Afdeling A II: Lourens Costerlyceum— Rijkskweeksch. 22 (na verlenging 42). C: Triniteitslyceum IIL.T.S. II 3-2. Opbrengst voor Prinses Beatrix Poliofonds De Vereniging van Politiereservisten Haar lem houdt zaterdag 14 mei in de omgeving van Haarlem wandeltochten onder de naam ..Prinses Beatrix Wandeltochten". Het batig saldo zal ten goede komen aan het Prinses Beatrix Poliofonds. Het bestuur van de ver eniging heeft de bedoeling deze wandeltoch ten tot een Haarlemse traditie te maken door ieder jaar opnieuw dergelijke tochten te or ganiseren. De wandeltochten, waaraan zowel indivi dueel als in groepsverband kan worden deel genomen, slaan onder auspiciën van de Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Lichame lijke Opvoeding. De start heeft zaterdagmiddag om twee uur plaats bij gebouw „Domi" aan het Zandvoor- lerpad in Overveen. Er worden afstanden ge wandeld van twintig kilometer voor personen boven vijftien jaar en tien kilometer voor meisjes en jongens van acht tot en met vijf tien jaar. Inschrijvingen kunnen geschieden bij de heer A. Vos, Rembangstraa! 51 zwart, Haarlem of telefonisch bij de heer J. W. Vreeswijk, hoofdbureau van politie, Haarlem, telefoon 02500 - 15350, toestel 85. Er zijn reeds inschrijvingen ontvangen uit alle delen van het land. Uil Veenendaal ko men meer dan tweehonderd wandelaars naar Haarlem. Een detachement van de Ensche- dese politie komt ook naar de Spaarnestad. Er zijn wisselbekers beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Haarlem, de hoofd commissaris van politie te Haarlem, de Ver eniging van Politiereservisten Haarlem, dc afdeling Haarlem van het Prinses Beatrix Poliofonds en Vroom en Dreesmann N.V.. Haarlem. Na het behalen van de overwinning gaan de spelers van de Van Zeggelen school op de schouders van de al even jeugdige supporters. De verliezersronde: St. Henricus ULO IV Harten lustschool III 1-2. Winnaarsronde: St. Jeroen ULO III—A. H. Gerhardschool III 0-1. E verliezersronde: Mr. J. ThielsehoolLin naeusschool 2-2 (na verlenging en strafsch. wint Linnaeusschool. Winnaarronde, 3e of 4e prijs: Jacobaschool (Heemstede)—Nic Beets school (Heemstede) 3-1; idem eerste of tweede prijs: Van Zeggelenschool IIJulianaschool (Overveen) 2-1. Kampioen Hillegom heeft zijn eerste wedstrijd om een plaats in de derde klas se met 3-2 verloven van Foreholte. Reeds na 3 minuten spelen gaf de mid- voor van Foreholte zijn ploeg de leiding. Na 15 minuten bracht Van Eek, uit een strafschop, de partijen weer op gelijke voet. Een kwartier later namen de gasten door een fout in de Hillegom-achterhoeae opnieuw de leiding (1-2). Er was een kwartier in de tweede helft gespeeld, toen Buis de gelijkmaker scoor de. Bijzonder spijtig was het voor de Hil- legommers, dat andermaal door een zwak moment van de achterhoede, de gasten de score na een half uur op 2-3 brachten. Hillegom kwam hierna geweldig opzetten, maar er kwam, ondanks de felle schoten van Van Braam, geen verandering meer in de stand (2-3). De stand is nu: Kranenburg Oudewater 'Foreholte Hillegom Zondag is er de hele dag door een in tense verkeersdrukte in Haarlem geweest. Tussen vijf en zeven uur des avonds was het op verscheidene punten zelfs bijzonder druk. Daarna kon de politie allerlei pos ten gaan intrekken. 1-Iet was ook een drukke dag voor de verkeerscoöiföinator van dc Haarlemse po litie, een adjudant, die sinds enige tijd speciaal op drukke zondagen in aktie komt. Deze politieman assisteert de inspecteur van dienst bij het doen betrekken en in trekken van de verkeersposten. De inspec teur van dienst moest altijd proberen van achter zijn bureau een overzicht van de verkeersdrukte te krijgen. De verkeers- coördinator helpt hem nu hierbij door in een wagen de stad te doorkruisen, zich op de „strategische" punten van de situatie op de hoogte te stellen en zo nodig maat regelen te nemen. 2 1 1 0 .4-3 3 2 1 0 1 3-3 2 2 1 n 4—4 2 2 0 1 4—5 1 De jubileumwedstrijden ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Haarlemse Kanovereniging „De Trekvogels", werden zondag ingezet met een serie gewestelijke kanowedstrijden op het Noorder Spaarne. Dank zij het sportief verloop, de perfecte or ganisatie, het groot aantal deelnemers en de gunstige weersomstandigheden, kan deze wa tersportdag als volledig geslaagd worden be schouwd. De deelnemers waren leden van de volgende kanoverenigingen uit dit gewest: „De Argonauten", uit De Rijp; „Frisia", uit Amsterdam; „De Geuzen", uit Zaandam; „De Haarlemse Kanovereniging", uit Haarlem; „Quo Vadis", uit Koog aan de Zaan; „De Trekvogels", uit Haarlem; „Viking", uit Am sterdam en „De Zwetplasser", uit Wormcr. Deze verenigingen hadden in totaal onge veer honderd deelnemers afgevaardigd, die elkaar in twintig wedstrijden de diverse prij zen, bestaande uit fraaie miniatuur-kano's met inscriptie, geanimeerd hebben betwist. Zij waren in verschillende klassen onderge bracht, waarvoor de lengte van de wed- strijdbaan respectievelijk driehonderd, vijf honderd en duizend meter bedroeg. Er werd gevaren in Kajaks. Canadezen en R.I.S.- wedstrijdboten. De wedstrijden hadden een vlot verloop en leverden dikwijls spannende momenten op. vooral wanneer de deelnemers in het zicht van de finish hun uiterste krach ten gingen inspannen. De hoogtepunten van deze dag waren de diverse overwinningen van de nog altijd bijzonder sterke vereni gingen „De Geuzen", ..Quo Vadis" en „Vi king". De beste prestaties werden geleverd door Ruud Impijn van ..De Haarlemse Kano vereniging (1000 m. in 4 min. 58.3 sec.) en door Cor de Jong van „De Trekvogels" (1000 m. in 5 min. 16.1 sec. en 500 m. in 3 min. 2.1 sec.). Bij de adspiranten werd door Giel Schouten van „De Haarlemse Kanovereniging" in een R.I.S. een fraaie overwinning behaald op de 500 m. in 2 min. 48.3 sec. De jeugdige Hans Dekker, de benjamin van „De Trekvogels", werd eveneens eerste op de 300 m. in 1 min. 42.3 sec. Daarnaast had de organiserende vereni ging een dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkheid, deze watersport te propageren. Zo werd de vele belangstellende toeschou wers onder meer een fraaie kano gedemon streerd, die een even sierlijke als solide indruk maakte. Dit bootje wordt door de jongens zelf vervaardigd, zij het dan ook met hulp van enige enthousiaste bestuursleden. Op deze wijze worden de jongens dan eige naar van een benijdenswaardig bezit voor een bedrag, dat de vijftig gulden nimmer overschrijdt. Ten slotte willen .wij de sportieve prestatie van vier deelnemers aan deze wedstrijden niet onvermeld laten. Als leden van „De Ar gonauten" vertrokken zij namelijk des mor gens reeds vroeg in hun kano's uit De Rijp, om de ongeveer vijftig kilometer naar Haar lem al peddelend af te leggen. Na actief aan de wedstrijden te hebben deelgenomen, be gaven zij zich weer even opgewekt in hun ranke bootjes, voor de lange terugtocht. De ploeg van EDO heeft zondag het Zwa- luwen-jeugdtoernooi gewonnen. Er werd gestart met drie poules van elk drie ploe gen., Winnaars werden EDO, Beverwijk cri Zandvóórtmèeuwen. EDO versloeg zo wel Beverwijk als'Zandvoortmeeuwen met 1-0, terwijl Beverwijk beslag legde op de tweede plaats door van dc club uit Zand- voort met 1-0 te winnen. Eindstand: 1. EDO, 2. Beverwijk, 3. Zand- voortmeeuwen. Zaterdagmiddag werden in Warmond de jaarlijkse wedstrijden voor de blokploegen uit de B.B.-kring Zuid-Holland I gehouden. Op het rampterrein stonden twee onbewoon baar verklaarde huisjes die. evenals het om ringende terrein, een prima oefenterrein vormden. Aan de wedstrijd werd deelgenomen door een blokploeg uit Warmond. Wassenaar, Hil legom. Rijnsburg en Voorschoten. Lisse nam met twee ploegen deel, waarvan één de beker moest verdedigen. Na een spannende strijd wist Voorschoten aan Lisse de beker te ont futselen. Dat het er heeft gespannen bewijst wel dat de bekerploeg van Lisse met War mond en Rijnsburg een gedeelde tweede plaats kregen. Warmond en Voorschoten had den het. hoogste cijfer voor de brandweer, Warmond het hoogste voor de redding en Lisse het. hoogste voor de E.H.B.O. Haarlemse atletiekverenigingen zijn in het afgelopen weekeinde op diverse plaatsen in aktie geweest. In Amsterdam kwamen zaterdagmiddag de jeugdploegen van Atmodes en Gita aan de start voor regionale wedstrijden, ge organiseerd door de afdeling Amsterdam van de KNAU. Het was een sfeervolle ver- loning, die ver over tijd afgelopen was. Carla van Zutphen van Gita won hei hoogspringen van meisjes met een goede sprong van 1.30 m. De 60 m., meisjes C, leverde een vierde plaats voor Anneke de Bruin van Atmodes in 8.9 sec. Ook het vér- springen in deze categorie verschafte dit meisje een vierde plaats met een sprong van 4.24 m. Eenzelfde plaats was wegge legd voor Marianne v. Rheenen (Atmodes) bij het kogelstoten meisjes B. Zij kwam tot. 9.37 m. Joke v. Duffelen liep een goede race bij de 80 m. meisjes B, die resulteerde in een tweede plaats. Tijd 11.1 sec. Marian ne van Rheenen werd derde in 11.3 sec. Ineke van Abs (Atmodes) sprong bij de meisjes B 4.70 m. ver en dat was voldoen de voor een tweede plaats. En de 4 x 80 m„ meisjes B leverde Atmodes ook al een tweede plaats op. De Atmodes finishte na 44.5 sec. In Velsen hield de afdeling Kennemer land van de K.N.A.U. een nieuwelingen dag. Conie Fictoor van Gita bezette bij de meisjes A. de vijfde plaats in 13.8 sec. Pech had Joke Dobbelaar (Atmodes), die in de halve finale met een tijd van 13.5 sec. werd uitgeschakeld. In de andere halve finale werd met een tijd van 15 sec. wel de finale bereikt. Ada Sinneger (Gita) be haalde bij het hoogspringen dames D de tweede plaats met een sprong van 1.20 m. Een tweede plaats was ook weggelegd voor haar clubgenote Ingrid van Huystee bij het kogelstoten dames C met een afstand van 9.17 m. Van dc „Atmodes" atletes bezette Hilae de Graaf de vijfde plaats bij de 100 m. dames D Een goede race liep Betty van Polen bij de 100 m. dames C. Het werd con derde plaats in 13.9 sec. Zoals alle sprinttijden werd ook die 13.9 sec. van mej. van Polen nogal nadelig beinvloed door de harde tegenwind, die de sprintsters moeten overwinnen. Een vierde plaats was voor Anneke Jonker bij het kogelstoten dames D met 8.22 m. Marijke Boons werd vierde bij het discuswerpen meisjes A. Zij bereikte een afstand van 23.80 m. en ook Joke Dankmeyer werd vierde bij het speer werpen meisjes A met: 25.30 m. Atmodes bezette de vierde plaats op de 4 x 100 m. estafette in 56.1 sec. In Delft kwamen „HaarlenT'-atlelen uit op de nationale wedstrijden van AV '40. Ook hier beïnvloedde de harde tegenwind de sprinttijden zeer ongunstig. Plet werd eerste op de 100 m. C in 12 sec. en Duits werd vierde op de 100 m in 11.9 sec. Steen bergen won het verspringen in de B-klasse met een sprong van 6.59 m. en Van Zijl verraste bijzonder met een tweede plaats met 6.20 m. Kan won het hoogspringen in de C-klasse met 1.67 m en ook hier kwam een ,,Haarlem"-a fleet tot een tweede plaats met 1.62 m. Kan won ook de 1500 m in dc D-klasse met de goede tijd van 4 min. 19.4 sec. In Rotterdam kwamen de „Haarlcm"- junioren in een driekamp uit tegen DOS en AAC. De „Haarlem"-ploeg moest met diverse invallers aantreden en daarom was het niet verwonderlijk, dat zij genoe gen moest nemen met de derde plaats. AAC won met 224 punten, DOS werd tweede met 167j/2 punt en „Haarlem" werd dus derde met 137 U? punt. Hoogtepunten had deze driekamp, die door DOS slecht voorbereid was, zeker niet. Van de „HaarlenT'-junioren leverde C. Mascini ongetwijfeld de beste verrichting door het hoogspringen te winnen met een prachtige sprong van 1.75'/s m. Een sprinter met aanleg toonde zich Vlam, die de 100 m won in 11.7 sec. Ook de tweede plaats van A. Joacim op de 110 m horden in 16.5 sec. was bevredigend. Van Molenaars zagen wij een goede speerworp, die resulteerde in een tweede plaats. Hij bereikte een afstand van 40.27 m. De federatieraad van de federatie van jongerengroepen van de Partij van de Ar beid heeft in Utrecht gesproken over de defensie van Nederlands Nieuw-Guinea. Na afloop werd het volgende communiqué uitgegeven: „De regeringsmaatregelen in zake het uitzenden van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea hebben de federatie- raad van de federatie van jongerengroe pen van de Partij van de Arbeid, bijzon der verontrust, temeer daar naar het ge voelen van de leden van de federatieraad de reeds bestaande ernstige bezorgdheid over het buitenlandse beleid van de rege ring mede hierdoor wordt benadrukt. Zij heeft er bij het bestuur van de P.v.d.A. op aangedrongen al die maatregelen te be vorderen, welke nodig zijn teneinde ver dere verslechtering van de toestand tus sen Nederland en Indonesië te voorkomen. Zij heeft het bestuur van de .Pv.d.A. ver zocht er bij zijn Tweede Kamerfractie met klom op aan te dringen, dat deze bij de komende behandeling van het schrijven van de minister van oorlog scherp en dui delijk de al'keer van een en ander zal for muleren. De Nederlandse socialistische jongeren eisen een krachtige af.wijzing van deze in wezen provocerende daad van de regering." Zaterdag en zondag is in Amsterdam het oprichtingscongres gehouden van de „Socialistische jeugd van Nederland" (S.J.). Deze organisatie is tot stand ge komen op initiatief van een aantal leden van verschillende politieke partijen P.v.d.A., de P.S.P. en de S.W.P. en de democratische socialistische studenten vereniging „Politcia". Dc S.J. is opgericht „omdat men na de opheffing van „Nieuwe Koers" en de „A.J.C." een leemte voelde Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de r.k. voetbalclub Geel Wit is de heer P. B. Koster, een der oprichters van dc vereniging, voor zijn grote ver diensten met een dubbele onderscheiding geëerd. Tijdens de zaterdagmiddag in res taurant Brinkmann gehouden receptie deelde dc heer H. W. van Turnhout, voor zitter van de afdeling Haarlem van dc KNVB, mee dat het bestuur van de afde ling besloten had de heer Koster tot lid van verdienste van de HVB te benoemen. Deze onderscheiding werd hem verleend wegens zijn vijfentwintigjarig bestuurslid maatschap van Geel Wit. Bij het zondag in Brinkmann gehouden feestelijke ontbiji, cat na de kerkelijke vie ring plaats had. stelde het bestuur de le den voor de heer Koster tot erelid van de vereniging te benoemen. Dit voorstel werd door alle aanwezigen met stormachtig ap plaus begroet. Omdat de heer Koster we gens ziekte niet bij de feestelijke gebeur tenissen aanwezig kon zijn. werd hij zon dagmiddag in de Mariastichting, waar hij sinds enkele maanden wordt verpleegd, door een deputatie van Geel Wit bezocht, die hem van de verleende onderscheidin gen in kennis stelde. Bij de receptie van Geel Wit hebben ve len uit voetbalkringen van hun belangstel ling blijk gegeven. De heer G. Kruyver die het bestuur namens de KNVB compli menteerde. overhandigde de Bondsvlag. De heer I-I. W. van Turnhout sprak na mens de HVB woorden van grote waar dering, waarbij hij de nadruk legde op de geest van vriendschap die een kenmerk van Geel Wit is. Namens alle bij de HVB aangesloten verenigingen bood hij een ge schenk onder couvert aan. Namens het gemeentebestuur voerde de heer S. Heijers het woord die het bestuur mede namens de Sportraad feliciteerde. Plebaan H. W. Agterof van de kathedra le kerk huldigde in Geel Wit het werk dat de club voor de jeugd doet. Ook hij bood een geschenk in envelop aan. Deputaties van DSK, Ripperda, Onze Gezellen, HFC. Haarlem, Alliance, HBC. BSM cn dc atletiekvereniging „Holland" maakten hun opwachting om het bestuur geluk te wensen. Fraaie geschenken werden aangeboden en van de directie van Brinkmann kreeg Geel Wit een beker voor een te houden toernooi. Ook waren vele schriftelijke ge lukwensen binnen gekomen. Tien jaar Plan-Scltunian Vandaag begint de uitgifte van twee nieuwe Luxemburgse postzegels, waarvan de ene is ontworpen door de Haarlemmer S. L. Hartz. Deze zegel wordt uitgegeven ter herdenking van hel tienjarig beslaan van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap (de C.E.C.A., de Communauté Europcenne du Charbon et de l'Acier welke is ontstaan uit het op 9 mei 1950 gelanceerde plan-Schuman. De heer Hartz was door de C.E.C.A. uit genodigd deel te nemen aan een besloten internationale prijsvraag voor een zegelont- werp; zijn ontwerp werd bekroond. De ze gel heeft de waarde van 2.50 fr., is in wijn rood uitgevoerd en vertoont een staalar- beider die met de gloeiende punt van een stalen staaf' de letters C.E.C.A. op de om trekken van een kaart van de zes K.S.G.- landen schrijft. De zegel is gedrukt bij de Grafische Inrichting Joh. Enschedé Zonen te Haarlem, evenals de andere vandaag verschijnende Luxemburgse ze gel, die is gewijd aan de eerste Europese school en ontworpen is door de Luxembur ger Foni Tissen uit Rumelange. in het politieke leven der Nederlandse jeugd. De nieuwe organisatie wil volkomen on afhankelijk zijn van de politieke partijen. Het actieprogramma van S.J. omvat on der meer „vernieuwing en uitbreiding van de democratie", „strijd tegen kolonia lisme en rassendiscriminatie" en „inter nationale ontspanning en ontwapening". Door het congres werd de volgende re solutie aangenomen: „De S.J. protesteert met klem tegeii het uitzenden van dienst plichtigen naar „West-Irian" en het pro vocerende vlagvertoon van de „Karei Doorman", de S.J. veroordeelt de kolonia le politiek van de huidige Nederlandse re gering en begrijpt daarom ten volle de bezorgdheid van het Indonesische volk en de enige oplossing in het probleem „West- Irian" kan naar het inzien van de S.J. ge vonden worden in de overdracht van „West-Irian" aan Indonesia". Het bestuur van de „Socialistische jeugd van Nederland" is als volgt samengesteld: voorzitter H. Uylenburg (Amsterdam, al gemeen secretaris E. Lange Hobbemaka- de 104 III Amsterdam), propagandasecre- taris H. Lange (Amsterdam), financieel secretaresse A. Borgman (Aalsmeer), in ternationaal secretaris P. Kruithof (Lei den) en scholingssecretaris A. Schweitzer (Rotterdam). Tijdens het congres bleek, dat binnen kort afdelingen in Haarlem, Groningen en Leiden zullen komen. Toejuichingen Het partijbestuur van de „Nationale Unie" heeft in een telegram aan de mi nister-president meegedeeld, met genoe gen kennis te hebben genomen van de voornemens van de Nederlandse regering „de rechten van de papoeas en de Neder landers op Nieuw-Guinea tegen elke vorm van agressie van buitenaf le verdedigen," zoals bet partijbestuur dit formuleert. De Nationale Unie juicht deze houding toe en dringt aan op een blijvende krach tige houding ten opzichte van de Indone sische aanspraken op dit Nederlandse ge biedsdeel, „vooral omdat zij verontwaar digd is over de recente provocerende de monstraties en de aperte schendingen van de diplomatieke gebruiken, oogluikend toegelaten door de Indonesische regering te Djakarta." Zij acht een weifelachtige houding misplaatst en rekent op een krachtig Nederlands protest en gepaste maatregelen, aldus het telegram. De „Federatie van Nederlandse oud strijders organisaties" dringt in een van morgen aan de minister-president verzon den telegram aan op' onmiddellijke ver breking van de diplomatieke betrekkin gen met „de chaotische republiek Indone sia". De federatie eist spoedige maatrege len ter veiligstelling van Nederlanders, spijtoptanten en anderen in Indonesië en bevriezing van alle binnen het rijksgebied aanwezige Indonesische fondsen. (Van onze Haagse redacteur) De directeur generaal voor Handel en Industrie, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft vanmorgen bij ontstentenis van de minister van Economische Zaken in de Ridderzaal te Den Haag het 8ste Interna tionale Congres voor Autotechniek (FISI- TA) geopend. In zijn toespraak herinner de drs. Van der Kwast aan de radicale om keer in de Nederlandse auto-industrie sinds de tweede wereldoorlog. Was de be tekenis daarvan vóór 1945 zeer beperkt, in 1959 werd de binnenlandse behoefte reeds voor een derde deel door eigen in dustrie en assemblagebedrijven gedekt. Bovendien is er een groeiende uitvoer, in zonderheid van vrachtauto's. Drs. Van dei- Kwast wees erop, dat deze ontwikkeling mogelijk bleek in een periode van voort schrijdende liberalisatie van de handels politiek. Het congres, dat tot vrijdag duurt, wordt door ongeveer 200 vooraanstaande techni ci uit de automobielindustrie in vele lan den bijgewoond. Zo is er een belangrijke delegatie uit Japan. De Amerikaanse auto industrie is echter niet vertegenwoordigd. Er worden bijna 30 voordrachten ge houden over alle sectoren van de auto-in dustrie. Het eerste referaat werd vanmor gen uitgesproken door de oud-directeur van de N.S., dr. ir. F. Q. den Hollander, in zijn functie van vice-voorzitter van het curatorium van dc technische hogeschool te Delft. Volgens hem wordt het belang rijkste probleem in de auto-industrie thans veroorzaakt door de veelheid van typen en details. In het belang van een vlot ver keer zullen de onderzoekingen zich vooral moeten uitstrekken tot grotere standaardi satie, normalisatie en betere toegankelijk heid van de essentiële onderdelen. Lisse Zaterdagavond heeft de afdeling Lisse van de ARJOS (Anti-Revolutionaire Jon geren Studieclubs) haar eerste lustrum gevierd in de vergaderzaal van de Chr. Geref. Kerk. De voorzitter de heer A. Schalk herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat direct na de oprichting in maart 1955 een grote activiteit werd ontplooid. Door activiteit vanuit Lisse werden ook afdelingen in Sassenheim en Hillegom ge sticht. De heer W. L. Faas sprak over de verhouding tussen kerk en staat. Tegen over de R.K. en de humanistische gedachte van de staat stelde hij, dat de regering niet primair aards gericht dient te zijn, of de neutrale staat moet voorstaan, maar dat de overheid, met Goddelijk gezag bekleed, moet beseffen, dat alle macht van God komt. Bij de levendige discussie die hierop volgde, kwamen allerlei actuele problemen aan de orde, zoals: processievrijheid, zon dagsheiliging en crematie. Aan het einde van deze vergadering, die tevens als slui ting van het seizoen bedoeld was, wekte de voorzitter alle leden op ook in de rust periode de zaak van de christelijke politiek te dienen. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Huisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler. zal dinsdag geen spreekuur houden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11