Michail Tal wereldkampioen Eerste competitie-weekeinde bracht nog bar weinig goed honkbal Nederland verloor in Antwerpen „Betaald voetbal" had heel wat op het hart bij discussies over het rapport spelersvergoedingen Vingerhoedt Europees kampioen bandstoten; Teegelaar derde Meenhorst scoorde het enige punt in Haarlemse derby De Blinkert-dames versloegen ADO in promotiewedstrijd Zaterdagvoetbal Druk oefenprogramma voor honkballers NILOC is landskampioen Wedstrijden voor standaardmotoren MAANDAG 9 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 14 Vriendschappelijk „een knal schot zei Polly Pil Quick knalt altijd raak Nachtwandeling van O.D. bevalt u Beva, betere vakkleding past bij ieder beroep GED.MERK Waterpolocompetitic in Haarlem bijna ten einde Première in Zandvoort De hoofdklassers z\jn het honkbal-seizoen 1960 weinig overtuigend begonnen. De Haarlemse favorieten EHS en Schoten wonnen beide, maar de uitslagen geven geen duidelijk krachtsverschil aan. EHS won de derby tegen de HHC-ploeg, die de Buldogs het vorig seizoen de enige neder laag toebracht, met 2-1, voornamelijk door beter coachen en Schoten won met mi niem verschil van het zwakke WVHEDW, hoewel WVHEDW-werper Van Dijk ster ker bleek dan Schoten-collega Zijlstra. De Amsterdamse derby OVVO-VVGA werd door O VVO met 2-1 gewonnen, terwijl Sparta niet de minste moeite had met de nieuwe hoofdklasser UW (11-1). HHC en EHS speelden een uitermate spannende wedstrijd, waarin EHS met de grootste moeite winnaar werd. De verras sing was. dat Jan Smidt EHS-werper Beid- schat duidelijk troefde. Jan Smidt wierp 10-4-2 en Beidschat 8-5-4. Maar de Bul dogs wonnen, voornamelijk dank zij beter coachen. Hoogenbos buitte de mogelijkhe- Honkbal den meer uit dan zijn HHC-collega Zu- kiwsky. In de vijfde innings opende HHC door Meenhorst de score. Meenhorst kwam door een honkslag op de honken en een fout van Beidschat hielp hem op het tweede honk. De Pierres stootslag bracht Meenhorst op het derde honk. vanwaar hij de EHS-verdediging verraste (1-0). In de zevende innings scoorde Jole. door een fout op de honken gekomen, de ge lijkmaker. Leo Kops gaf de eerste EHS- honkslag en dat. betekende 1-1. Een tweede honkslag zorgde voor 2-1. Houtkamp, die tot dan nog niet veel had gepresteerd aan slag. werd match-winner, door met een hit Ben Tromp (4w) over de thuisplaat te helpen. Schoten behaalde in de vijfde innings een beslissende voorsprong, door Keule- mans, die na een tweehonkslag en een ste vige poging om het derde honk te berei ken, op een korte tik van Geurts kon sco ren. De stand werd hierdoor op 3-2 ge bracht en hoewel de WVHEDW-ploeg in de laatste slagbeurt nog even gevaarlijk dreigde te worden, bleven de Haarlem mers aan de voordelige kant van de score. Van Dijk (12-7-4) werd ondanks betere re sultaten dan zijn Schoten-collega Zijlstra (8-5-7) verliezende werper. Het duel tussen OVVO en VVGA werd, ondanks het feit. dat de OWO-hitters geen enkele honkslag op Brands konden plaat- De Spaanse derde divisieclub Atletico de Baleares wilde de opening van het nieuwe stadion een feestelyk tintje ge ven en liet hiervoor uit Engeland over komen de eerste divisieclub Birming ham, En een feest dat het is gewor denNadat Atletico's rechtsachter Crespi met een gebroken been van het veld was gedragen en twee spelers van Birmingham, Peter Murphy en Dick Nearl, uit het veld waren gestuurd, zag de scheidsrechter a'cht minuten voor het einde zich genoodzaakt de „feestwed- strijd" te staken. Tot de tanden gewa pend stonden Engelsen en Spanjaarden toen tegenover elkaar en één „vonk" zou in staat zijn geweest, een complete veldslag te ontketenen. Volledigheids halve: de Spanjaarden wonnen met 2-0, na met de rust reeds met 1-0 te hebben geleid. In de eerste wedstrijd voor het „drie- landentoernooi 1960" (voor de zaterdag teams van België, Frankrijk en Neder land), heeft de Belgische ploeg zaterdag in Antwerpen met 5-2 gewonnen van het Nederlands zaterdagelftal, dat bekerhou der is. De ruststand was 3-1. Het enige Nederlandse doelpunt in de eerste helft werd gescoord door linksbin nen Van Dalfzen van Genemuiden, nadat belgië reeds een 3-0 voorsprong had door doelpunten van middenvoor Vets, rechts buiten Everaerts en linksbuiten Van Beek. In de tweede helft werd het door rechts binnen Nieuwstraten van Zwart Wit '28 spoedig 3-2 en Nederland leek goede kan sen op de zege te krijgen. Maar een doelpunt van Desmui wijzigde het spel- beeld weer ten gunste van de Belgen en tenslotte werd het door Vets nog 5-2. Er waren 1500 toeschouwers. Er lag gedurende de gehele wedstrijd een grote matheid over het spel van het Nederlandse zaterdagelftal. Toen in het eerste kwartier Visser enkele zeer reële scoringskansen miste, putten de Belgen hieruit zoveel moed, dat zij met gevaar lijke aanvallen onze verdediging onder druk zetten. De Nederlandse defensie wan kelde en dekkingsfouten leidden ertoe, dat de zeer aktieve en gevaarlijke Belgische middenvoor Vets, die van Aandewiel te veel vrijheid genoot, in de 21ste minuut de score kon openen (1-0). Twee minuten later veranderde Viool een schot van rechtsbuiten Everaerts der mate van richting, dat doelman Woudstra kansloos werd verslagen (2-0). Na een half uur spelen leek een debacle aanstaande, toen de Belgen opnieuw van een grove dekkingsfout profiteerden en en door de snel naar binnen gekomen linksbuiten Van Beeck de stand op 3-0 brachten. Vijf minuten voor de rust echter slaagde Nederland er toch nog in een te- genpunt te scoren, waarvoor de veel te weinig in het spel betrokken Van Hal de basis legde en dat Van Dalfsen op zijn naam schreef (3-1). Nederland' begon de tweede helft met een fel offensief, dat in de tiende minuut een doelpunt oplevei-de van Nieuwstraten (3-2). De Belgen waren aangeslagen, maar onze landgenoten konden er niet van pro fiteren. Verder dan een schot tegen de lat van Nieuwstraten kwamen zij niet. Toen België door de Smul bij verrassing de stand op 4-2 bracht, was het pleit be slecht. Het doelpunt, dat de Smul tien minuten voor tijd liet aantekenen, was nog slechts een formalitiet (5-2). sen. een kleine OVVO-overwinning. De ploeg van Charles Urbanus buitte net ge brek aan controle van de massieve VVGA- werper namelijk goed uit. Le Cuivre (8-2-3) werd winnaar en Brands (15-10-0) moest met verlies genoegen nemen. Spar ta had na drie drie innings al een be slissende 10-0 voorsprong op de nieuwe hoofdklasser UW. UW-werper Camp bell was aan slag bijzonder sterk (twee honkslag en driehonkslag). maar op de plaat had hij weinig te vertellen tegen de Rotterdamse slagploeg. Eerste klasse In de eerste klasse werd over de gehele linie slecht gespeeld. De plaatselijke, ont moeting tussen Kennemcrland en SC Haarlem werden c n grote teleurstelling, doordat de Kcnnemerlanders een werper van klasse misten cn hierdoor won de Sportclub gemakkelijk met 12-3. Ook de wedstrijd HCK-Ajax werd gekenmerkt door een werpersprobleem. Hier hadden echter beide ploegen mee (e kampen cn zodoende werd het een aantrekkelijke wedstrijd met een totaal van 29 honksla- gen, waarin Ajax uiteindelijk met 9-8 aan het langste einci trok. EDO behaalde een zeer belangrijke overwinning op de Vclewijckers (8-4). een zege waarin vooral De Nieuwe en Van Leuven een groot aandeel hadden. Het pas gepromoveerde Neptunüs won tenslotte van een onvolledig ABC met 5-4. EDO is het seizoen hoopvol begonnen, door met 8-4 van het sterke Volewijckers te winnen. In de eerste innings reeds nam EDO een voorsprong, toen de snelle Mol- leman kon profiteren van een honkslag van De Zwart. In de derde innings werd het 2-0. toen Molleman na een driehonk slag via een prachtige stootslag van Jan Kops wederom kon scoren. Twee slagbeur ten later scoorde Dolf de Zwart op 'n honk slag van Kops (3-0). waarna Meyer en Muller de achterstand tot 3-2 reduceerden. In de achtste innings kreeg EDO drie honken bezet, ook al omdat coach Van Leuven zichzelf inzette en met een honk slag de honken bereikte. Piet de Nieuwe haalde daarop voor het eerst in dit sei zoen fel uit en zijn driehonkslag betekende 6-2. Een verre tik van Hartsuiker, die in het midveld gemist werd bracht de span ning nog even terug (6-4), maar in de laatste slagbeurt bracht Van Leuven EDO in veilige haven door met een driehonk slag twee punten binnen te slaan, waar door Volewijckers definitief werd terugge wezen. Terneuzen (EDO) wierp 13-10-4 en Boom (Volewijckers) 12-7-7. De wedstrijd Kennemerland-SC Haarlem was het aanzien nauwelijks waard. De Kennemerland-werpers Hoek en Winter konden de SC Haariemhittcrs weinig ont zag inboezemen, maar vooral de controle was de - rote handicap. Na drie innings stond de Sportclub reeds met 8-1 voor en dat was voor de ploeg van coach Verzijl- berg voldoende, want al speelde SC Haar lem niet sterk, de Kennemerlanders ble ken niet in staat de niet al te moeilijke worpen van werper Jan van Wijk te weer staan. Van wijk werd winnende werper (10-7-4), terwijl Hoek (7-7-3) en Winter (0-0-4) voor Kennemerland het verlies in casseerden. Frans Abspoel. de Haarlem catcher. zorgde voor een van de weinige Hier scoort Jan Meenhorst. (gedeelte lijk zichtbaar achter slagman Jan Smidt) het. eerste en enige punt voor HHC in de wedstrijd legen EHS. EHS- catcher Tromp is niet op zijn plaats en kijkt machteloos toe. hoogtepunten door een prachtige homerun te slaan. HCK en Ajax hebben het publiek niet teleurgesteld en zorgden voor vuurwerk. Of de beide coaches met de resultaten te vreden zullen zijn geweest, is een vraag die bepaald ontkennend zal moeten worden beantwoord. Ajax gaf op HCK-werper Rin gersma. die vooral in do laatste twee in nings alle kanten werd uitgeslagen. 15 honkslagen, terwijl de Kinheim-slagploeg 14 honkslagen plaatste. Op de worpen van Kok en Kraan. Twee HCK-ers-Boudewijn Maat en Biesbrouck sloegen een home run, terwijl Neefjes voor Ajax een voltref fer plaatste. Bij HCK blonk Henk Bies brouck aan slag uit (.667.4 honksl. uit 6 beurten) en bij Ajax Neefjes (.800,4 honk sl. uit 5 beurten). Behalve de oefenwedstrijden, die het Nederlands negental dinsdag op het HFC Haarlem-terrein en woensdag ir. Amster dam speelt tegen het Amerikaanse lucht machtteam uit Prümm. staal nog een enntal wedstrijden op het pj-ogramma. Op woensdag 25 mei komt een Amerikaans legerteam uit Stuttgart op bezoek; op 14 en 15 juni wordt tegen een ploeg uit Karls ruhe gespeeld, terwijl 6 en 7 juli een team uit Darfstadt de tegenstander is. Er zijn nog besprekingen gaande met teams uit Wiesbaden en Ramstein. Een druk oefen programma dus voor het Nederlands negental, dat eind september in Barcelona zijn Europese titel moet verdedigen! Advertentie SPORTSCHOENFABRIEK N.V. HENGELO (Gld.) De bondsafgevaardigden van het be taalde voetbal hebben zaterdagmiddag en -avond langdurig vergaderd om bel rap port van dc studiecommissie spclersver- goedingen te bespreken. Vijf-cn-half uur nadat voorzitter A. H. Martens in zijn openingswoord had gezegd, dat hij hoopte dat de afgevaardigden slechts korte tijd bijeen behoefden te zijn, moest hij de ver gadering voortijdig beëindigen, aangezien de sterk gedecimeerde gelederen niet re presentatief meer werden geacht voor het betaalde voetbal. De bondsafgevaardigden zullen nu nogmaals bijeen moeten komen om zich uit te spreken over hel rapport. Daarna zullen de bondsafgevaardigden van het amateurvoetbal, het betaalde voet bal, het zaterdagvoetbal en de afdelingen in een bijzondere bondsvergadering moe ten beslissen of de voorstellen die in het rapport worden gedaan kunnen worden aanvaard. Hoewel er dus nog geen besluiten kon den worden genomen, ziet het er toch naar uit dat volgend seizoen de semi-profclubs zullen worden verplicht tenminste 17 spe lers onder contract te hebben. Hiervan zul len er minimaal 12 een jaarvergoeding van 1000 gulden of meer moeten ontvan gen en tenminste vijf minimaal 600 gulden. Op dit punt gingen de afgevaardigden dus niet mee met het rapport dat aandrong op een minimum van 15 spelers per club die Van zaterdag op zondag hield de wan delsportvereniging „Onder Door" voor de vierde keer haar jaarlijkse Bloembollen- nachttocht over 60 kilometer. Er waren 105 deelnemers uit diverse plaatsen in ons land, o.a. zelfs uit Sneek en Roozendaal. Slechts 2 deelnemers volbrachten de wan deling niet. Het parcours, dat van Haarlem via Noordwijkerhout naar Sassenheim ging. bracht de deelnemers juist bij het aanbre ken van de dag bij Voorhout de bollen streek binnen. De daar nog prachtige tul penvelden deed de wandelaars vermoeid heid vergeten. Via Hillegom en Vogelen zang werd Haarlem weer bereikt. Advertentie Krimpvrij door Sanfor De damesploeg van De Blinkert heeft in Heemskerk haar eerste promotiewed strijd om een plaats in de handbal-eerste- klasse met 4-2 van ADO gewonnen. Voor de rust lag het tempo van de Haarlemse dames te laag en was men bovendien on fortuinlijk met schieten. Tegenover de twee doelpunten van de gastvrouwen kon den de groenwitten slechts enkele door dc paal gekeerde schoten stellen. Handbal Maar direct na dc pauze vonden de gas ten enkele openingen in de overigens hechte ADO-dcfcnsie cn brachten Mickc Rubach cn Martic Bloem, de laatste met een zuiver schot in dc „lange hoek", de score weer in evenwicht (2-2). Dc Blin kert verkreeg toen een overwicht vooral omdat de ADO-speelsters het Haarlemse tempo niet meer konden volgen. Bovendien werd er door de ADO-aan- valsters slecht geschoten zodat Wil Gie bels in het Haarlemse doel weinig impo nerend werk behoefde te verzetten. Met nog ongeveer tien minuten te spelen werd Noortje Bos bij haar drijven voor de cir kel vastgehouden en bracht zij uit een toegekende 14-meterworp De Blinkert de eerste voorsprong. ADO verloor toen alle stootkracht. Net voor het laatste fluit signaal vergrootte Ria Samson door een zuiver afstandsschot de marge tot 4-2. Inzinking De grote inzinking na de hervatting van het veldhandbal na het zaalhandbal is Blauw Wit ook in de beslissingswedstrijd om het (hoofdklasse) landskampioenschap met Niloc niet te boven gekomen. Vrijwel onbereikbaar troonde Blauw Wit voor en kele weken aan het hoofd van de rang lijst, maar teleurstelling na teleurstelling kostten de Zebra's de leiding cn men ein digde ten slotte gelijk met stadgenoot Ni- loc. In de beslissingswedstrijd won Niloc met 18-13 van Blauw Wit. De dames-bondsploeg versloeg als voor bereiding voor de wereldkampioenschap pen het hoofdstedelijke Zeeburg met 7-2. In de promotiecompetitie om een plaats in de hoofdklasse bleef bij de heren Ope ratie '55 door een 19-14 zege op Tonido met drie overwinningen aan de leiding. Bij de dames leidt het Utrechtse Athleta met de volle winst. Voor de damesploeg van IJmond, de kampioene van de afdeling Haarlem, is de kans voor promotie naar de tweede klas se verkeken. De Vclsense dames verloren van de Utrechtse kampioene Unio met 4-3. In de laatste partfj van het toernooi om het Europees kampioenschap handstoten dat in Tarassa is gehouden slaagde Vin gerhoedt, die twee punten achterstand had, er in ondanks een zwak begin Do mingo te verslaan. Halverwege de partij had de Spanjaard een voorsprong van 44 Biljarten punten, en het publiek maakte zich reeds gereed om de zege van de favoriet toe te juichen toen de Belgische virtuoos zich herstelde, zijn achterstand inliep cn ten slotte nog met 29 caramboles verschil als eerste de 200 vol maakte. Aangezien Tee gelaar van Galvez won eindigden drie spelers: Vingerhoedt. Domingo en Teege laar, met 12 matchpunten, Maar het alge meen gemiddelde van de Belg was veel beter dan dat van zijn concurrenten cn dat g3f de doorslag. Laatste uitslagen: Teegelaar 200 57 22 3.50 Galvez 185 57 25 3.24 Vingerhoedt 200 54 26 3.70 Domingo 171 54 12 3.16 Dc Rotterdammer Teegelaar heeft zater dag in Tarassa voor een zeer grote ver rassing gezorgd door in de middagpartijen de Belgische favoriet Vingerhoedt in 41 beurten met één carambole verschil te verslaan. Het was een uitermate spannen de strijd waarin de Nederlander aanvan kelijk zelfs een voorsprong van 50 caram boles had. Met sterk spel werkte Vinger hoedt dit verschil bijna weg. Eindklassement: m.p. alg. gem. I. Vingerhoedt 12 5.42 2. Domingo 12 4.34 3. Teegelaar 12 4.22 4. Boulanger 10 4.75 5. Scherz 10 4.19 6. Witte 10 3.73 7. Galvez 4 3.73 8. Tousette 2 2.58 9. Alhinho 0 2.80 Voor de winter-waterpolocompetitie district Noordholland KNZB was het zater dag de laatste wedstrijdavond in het Sport- fondsenbad in Haarlem. Het reserve da me steam van VZV verscheen met twee ongerechtige speelsters in de wedstrijd tegen DWT 4 dat met 32 verslagen werd. Maar reglementair won DWT 4 met 5—0. In de vierde klasse heren bond DWT 2 de strijd aan tegen DWR 2 dat met 4—1 ver slagen werd. DWT heeft ongeslagen be slag op de kampioenstitel gelegd. De Haar lem-reserves speelden zonder vaste doel- verdediger met zes man tegen een voltal lig VZV 2 dat met 51 dc strijd won. Hil legom moest in dc vijfde klasse heren in DWT 3 de meerderen erkennen daar de Haarlemmers met 71 wonnen. Een on voltallig NVA 3 werd door HPC 4 met 100 verslagen. Voor de tweede klasse heren moet HVGB 2 nog in Zaandam spelen tegen Neptunus en staat voor de eerste klasse dames de wedstrijd NereusWaterlelie nog open; deze twee wedstrijden vormen het sluitstuk van de wintercompetitie. Op het circuit van Zandvoort zijn zon dag voor de eerste keer in ons land weg wedstrijden voor standaardmotoren ge houden. Nadat vele jaren geprobeerd was het normale motorsportprogramma aan te vullen, kwam een commissie uit dc rij ders met uitgewerkte plannen bij de KNMV en spoedig was men het nu eens over een nieuwe klasse-indeling, die ge baseerd is op de snelheidsmogelijkheden van de ingeschreven motoren. Deze pre mière werd met succes bekroond. Onge veer 6.000 toeschouwers hebben sportieve wedstrijden gezien, die behoudens enkele valpartijtjes zonder ongevallen verliepen. In de E-klasse reed de Eindhovenaar Van Willigen voor de eerste maal een wedstrijd en legde na een nek-aan-nek race met Muijen uit Someren beslag op de eerste prijs. In de D-klasse bracht Knobbe het in de eerste manche niet verder dan de tweede plaats, doch stond in het tweede gedeelte zijn toen verover de voorsprong niet meer af. De toe schouwers kregen in de C-klasse waar voor hun geld. De valpartijen liepen goed af evenals het uitstapje van Niessen uit Veenendaal, die meer dan 100 meter door zand en helm reed voordat hij het wegdek weer opzocht. Het kostte hem de eerste plaats in de tweede manche. Van Hofele uit Krimpen a.d. IJsel won in de B-klasse op overtuigende wijze. Meer moeite kostte het de Amsterdammer Spahn, die in de A-klasse de tweede manche met slechts een meter verschil van De Jong uit Den Helder won. De strijd tussen De Jong op Horex 350 c.c. (75), Niessen op Adler 250 c.c. (36). Vos op Beta 175 c.c. (70), en Rouds- hoorn op Jaiva 350 c.c. (24). allen tenminste 1000 gulden per jaar zou den moeten verdienen. Langdurig werd ook gesproken over het advies van de commissie een technische studiecommissie te benoemen. In het rap port werd aanbevolen die commissie sa men te stellen uit de voorzitter van de huidige I.e., twee clubleiders, vier oefen- meesters en de bondscoach. Het sectiebe- stuur had al aangekondigd dat wenselijk geacht werd dat niet slechts de voorzitter van de t.c. werd benoemd in deze com missie, doch ook nog twee t.c.-leden. Een standpunt waartegen de studiecommissie spelersvergoedingen ernstige bezwaren maakte. Het bondsbestuur zal nu op korte termijn overgaan tot het benoemen van deze commissie. Uiteraard kwam ook het vraagstuk van het fulltime-professionalisme aan de orde. Het voorstel de verenigingen in de gele genheid te stellen maximaal vier Neder landse semi-profs in volledige dienst te ne men is langdurig besproken, indien de al gemene bondsvergadering ermee ak koord gaat zullen deze spelers, die bij voor beeld kunnen worden belast met admini stratieve werkzaamheden of als hulptrai ner werkzaam kunnen zijn, ten hoogste 10.000 gulden per jaar mogen verdienen. Het bestuursvoorstel 7500 gulden als maxi mum te stellen vonden de vortegenwooi - digers van de clubs te laag. De 21ste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken in Moskou is zaterdag na 17 zetten in remise geëindigd. Nog voor de klok werd stilgezet feliciteerde Botwinnik zyn tegenstander met diens wereldkampioenschap. Tal had door deze remise 12'/: punt behaald en was daarmee voor Botwinnik onbereikbaar geworden. Tals voorsprong van vier punten liet trouwens omtrent dc afloop geen twijfel meer open. De eind uitslag is I2V2814, een prachtige score voor de uitdager en nieuwe wereldkampioen. De tweekamp omvatte officieel 24 par tijen, doch de laatste drie zijn thans overbodig geworden. Zij worden niet meer gespeeld. Het verloop van de 21ste partij toont aan, dat Botwinnik zich met zijn lot verzoend had. Hij koos de Dame-Indische verdediging, die de reputatie heeft van een remise-opening. Na Botwinniks zeventiende zet kon Tal door ruil van stukken dé stelling gemakkelijk gel\jk maken. Hij behoefde daartoe sléchts' op e6 cn f6 te nemen, maar zover kwam het niet meer. De béide rivalen keken elkaar veelbeteke nend aan en een ogenblik latér was remise een feit. De stelling, waarin remise overeengekomen was, is: Wit (Tal): Kgl, Df3, Tdl, Tfl, Lb2, Pf4, pi: a2. b3, c4, d5, e2, f2, g3, h2. Zwart: (Botwinnik): Kg8, Dd7, Teg, Tf8, Lf6, Pd8, pi: a7, b6. c7, d6, e6, g7 en h7. De nieuwste wereldkampioen, Michail Tal, is nog pas 23 jaar oud. Hij is de jongste titelhouder uit de twintigste eeuw. Hij leerde het spel op zevenjarige leeftijd van zijn vader, een arts in Riga. Met 12 jaar had hij al de naam van een gevaarlijk tegenstander. Zijn grote fantasie trok de aandacht van Ko- blentz, die verscheidene malen Lettisch kampioen was. Koblentz werd eerst Tal's mentor, later zijn vriend en tijdens de afge lopen tweekamp was hij Tal's secondant. De nieuwe kampioen ontwikkelde zich snol tot een uitzonderlijk aanvalsspcler over wie de gehele wereld sprak. Zijn vermetele stijl bezorgde hem de laatste jaren succes op succes en heeft hem thans alleen aan de top gebracht. Tal studeerde Russische talen aan de universiteit van Riga doch heeft zich later geheel op het schaken geworpen. Op een vraag wat hij doet wanneer hij niet schaakt, antwoordde hij „Dan denk ik er aan." Botwinnik, die elektrotechnisch ingenieur is, is een geheel andere figuur. Hij schaakt betrekkelijk weinig en toen de twee kamp begon had hij zelfs nog nooit een partij met Tal gespeeld Dit heeft zich wel ernstig gewroken. Botwinnik, die 25 jaai ouder is, had moeite met zich in te leven in de stijl van zijn jonge tegenstander. Wel had hij vooraf de speeltrant van Ta: nauwkeurig bestudeerd. De conclusie die hij bij zijn voorbe reiding had getrokken werden echter niet bevestigd. Dat bleek al dadelijk in de eerste partij waarin Botwinnik Tal met diens eigen wapenen probeerde te bestrijden: aanval en lakliek. Botwinnik koos een scherpe variant van de Franse partij, die Tal echter voortreffelijk bleek te beheersen. Ook in het middenspel toonde Tal zich veel slagvaardiger. Hij brak de stelling van Botwinnik volkomen af en legde daarmee de grondslag voor zijn uiteindelijke overwinnig. Tarrasch heeft indertijd eens gesteld dat winst of verlies van de eerste partij bepalend is voor de afloop van een tweekamp. In zijn echec in de eerste partij probeerde Botwinnik het met strategie tegen taktiek. Strategie is altijd de sterke kant van de oud-wereldkampioen geweest. Deze strijd zou misschien open zijn geweest wanneer zich niet een nieuwe factor had aangediend: Tal's snelle manier van spelen. Zonder die snel heid zou hem vermoedelijk niet gelukt zijn wat nu lukte: Botwinniks ritsme van denken te verstoren. Botwinnik is een speler die vrijwel niet van het bord opstaat en voortdurend op zijn stoel blijft zitten. Verbruikt ook de tegenstander zijn volle twee en een half uur bedenktijd dan kan Botwinnik zich vijf uur lang in de strijd verdiepen. Hij komt dan maar zelden in ernstige tijdnood. Tal had voor zijn 40 zetten dikwijls voldoende aan ander half uur, waardoor Botwinnik uit zijn evenwicht werd ge bracht. Botwinnik moest zich haasten en het gevolg was tijd nood en fouten in vrijwel iedere partij. Een dramatisch voor beeld is de zeventiende partij, waarin Botwinnik op de 39ste zet vlak voor de tijdcontrole de verliezende plaats in plaats van de winnende voortzetting koos. Stellig heeft Tal met zijn snelle manier van spelen een nieuw element aan de schaakstrijd toegevoegd. Niet het zorgvuldig uitzeven van mogelijkheden in de stijl van Botwinnik of Smyslov doet opgeld maar het direct intuïtieve en agressieve. Tal heeft eens gezegd mijn eerste ingeving is achteraf steeds de beste. Als ik ga nadenken bega ik domheden. Snelheid is ook het wapen van de simultaanspeler. Het is dan ook geen wonder dat Tal uitstekend simultaan speelt. Overigens is het spel van Tal niet feilloos. Zijn grootste blunder maakte hij in de twaalfde partij toen hij een onmid dellijke winst over het hoofd zag. tiet betrof een verborgen combinatie waarmee echter juist Tal gewoonlijk geen moeite heeft. Een uitstekende partij van Tal was de negentiende, waarin hij Botwinnik de genadeslag toediende. Tal liet daarin duidelijk zien dat hij ook als strateeg meetelt. De schaaksport heeft in Tal een nieuwe titelhouder gekre gen die niet gemakkelijk van zijn troon te stoten zal zijn. Botwinnik heeft echter nog het recht tot revanche en Tal verdacht dat Botwinnik hem inderdaad zal uitdagen. De nieu we tweekamp zal dan in 1961 plaats vinden. Tal mag deze spelen in zijn geboortestad Riga. Maar misschien is hij" tegen die tijd zelf naar Moskou verhuisd, want reeds heeft men hem gevraagd naar de Russische hoofdstad te komen. Men wil daar graag profiteren van de kennis en ervaring van de nieuwe wereldkampioen. Tal houdt maandag in Moskou een oersconferentie, waarin hij zijn plannen bekend zal maken. Het verloop van de 21ste partij was: Wit (Tal; Zwart (Botwinnik). 1. d2-d4, pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. pgl-f3, b7-b6: 4. g2-g3 Ic8-b7; 5.irig2, li'8-c7:6. 0-0, 0-0; 7. pbl-c3, pf6-e4; 8. ddl-c2' pe4xc3; 9. dc2xc3, f7-f5; 10. b2-b3, Ie7-f6; 11. Icl-b2, d7-d6; 12. tal-d 1dd8-e7: 13. pf3-el, Ib7xg2: 14. pelxg2, pb3-c6; 15' dc3-f3, de7-d7; 16. pg2-f4, ta8-e8; 17. d4-d5, pc6-d8. Remise.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 14