Eisenhower verbiedt vluchten boven communistisch gebied OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HONDERDEN H.A. BOS, HEI EN DUIN IN AS GELEGD HET WEER OPELS 1960 Felle brand verwoest groot deel van natuurreservaat Keyenhurk Ondergrondse kernproe ven in V.S. aangekondigd Washington heeft meer moeite met de leugens dan met de spionage Nieuwe zender van de Pionier V in werking Zondag Nationale manifestatie in RAI Witte Huis: „Niet waar" Roeiboot sloeg om, jongen verdronken Onderscheiding voor 21 Russische artilleristen Vorosjilov opgevolgd door Leonid Brezhnev DROOGTE EIST ZWARE TOL In de krant van heden: JAMES RESTON IN DE NEW YORK TIMES: Zuidoostelijke wind Aards signaal werkte op 13 miljoen km afstand De Topconferentie Vader van piloot doet een beroep op Kroesjtsjev Het woord is aan 74e JAARGANG No 254 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 9 MEI 1960 Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 102 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal f 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Tijdens een rede voor de Opperste Sovjet in Moskou toonde premier Kroesjtsjev een foto van Russisch grondgebied, die door de camera van het neergehaalde Amerikaanse U-2 vliegtuig zou zijn gemaakt. Een hevige brand heeft zondagmiddag tweehonderd h.a. bos en heide verwoest in het natuurreservaat „De Keijenhurk", waaronder de Kuikeindse heide en de Landschotse heide ressorteren. Er zijn tal van vogels en klein wild in de vlammen omgekomen. Aan de bestrijding van de brand hebben de brandweren van Oost-, West- en Middel beers, Oirschot, Veldhoven, Eindhoven en militairen van de legerplaats Oirschot en van de vliegbasis Eindhoven meegewerkt. De brand brak tegen halfdrie uit en was omstreeks half zes zondagmiddag nage noeg bedwongen. De brandweer blijft waakzaam omdat gevaar bestaat dat het GETTYSBURG (Reuter) President Eisenhower heeft zaterdag bekendgemaakt dat de Verenigde Staten een reeks onder grondse kernproeven zullen uitvoeren ter verbetering van de huidige ontdekkings methoden. De proeven, die waarschijnlijk tegen het eind van het jaar in de V.S. ge daan zullen worden, zouden geen radio-ac tiviteit xerspreiden en volledig beheerst worden. Teneinde voldoende betrouwbare gege vens te verkrijgen, zal het naar verwach ting nodig zijn om ontploffingen van ver schillende omvang teweeg te brengen in verschillende geologische formaties, aldus de bekendmaking. Hagerty, de perssecretaris van het Wit te Huis, heeft gezegd, dat de nieuwe Ame rikaanse proeven in wezen deel uitmaken van een voorstel, dat Engeland, de V.S. en de Sovjet-Unie gezamenlijk onderzoe kingen verrichten om de ontdekkingsme thoden, ter onderscheiding van onder grondse kernproeven en aardbevingen, te verbeteren. Volgens I-Iagerty zullen de proeven geen experimenten met wapens zijn en beperkt zijn tot de ontwikkeling van het vreedza me gebruik van kernenergie. vag Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 6' Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Agenda van Haarlem en IJmond 4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst 3 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Toch Is Het Zo7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 SportU, 13, 14, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's NEW YORK (Reuter) De „New York Times" meldt dat president Eisen hower, na liet neerschieten van het Amerikaans vliegtuig boven de Sovjet-Unie, alle vluchten over of nabij de grenzen van de communistische landen heeft ver boden. Volgens de Washingtonse correspondent van het blad, James Reston, zijn al deze vluchten opgeschort tijdens een onderzoek naar het gehele spionage- apparaat van de regering. Reston meldt dat in regeringskringen wordt gehoopt dat premier Kroesjtsjev, nu hij de propagandawinst heeft uitgebuit, de zaak van het luchtincident zal laten rusten zodat de vier op de topconferentie in een rede lijke sfeer zullen kunnen gaan praten over de belangrijker kwesties, zoals Duits land en het toezicht op de bewapening. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoof zaak tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde temperatu ren. Volledige weerrapporten op pagina twee. vuur weer oplaait. De oorzaak van de brand is onbekend. Het gebied is bekend om de speciale vogelsoorten en wildsoorten die er in voorkomen. Het staat onder bescherming van Monumentenzorg en de stichting „Noord-Brabants Landschap". Het is lan ge tijd gesloten geweest, waarbij speciale maatregelen werden genomen om de na tuur in het reservaat zo ongerept mogelijk te bewaren. Door deze brand zijn veel vakantiegan gers gedupeerd. Enige geoorganiseerde jeugdgroepen hadden reeds plaats voor een zomerkamp in het gebied besproken. In Apeldoorn zijn zondag ongeveer 10 hectare bos verbrand. In het Orderbos woedden 's morgens twee branden, waar bij acht hectare bos verloren gingen. De strijd tegen het vuur werd aangegaan door verschillende Apeldoornse brandweerkorp sen, de bosbrandweer van Ugcheien en en kele honderden militairen uit de Koning Willem III kazerne en het kamp „de Wit tenberg". Een Piper Cub van het vliegveld Dee- len vloog boven het vuur om de nodige aanwijzingen bij de bestrijding te geven. Des middags brak brand uit in het ge bied van Berg en Bosch, dicht bij het Kroondomein. Daarbij gingen twee hectare bos verloren. In de Peel In de Grote Peel onder de gemeente Asten heeft zondagmiddag een heidebrand gewoed waarbij een gebied van meer dan 100 hectare ernstige schade leed. Er gin gen duizenden turven verloren en er werd veel natuurschoon verwoest. De brandwe ren van Asten, Meijel, Nederweert en So meren bestreden het vuur o.a. met nevel tankwagens. Aan het blussingswerk namen militairen van de garnizoenen Roermond en Venlo deel. De brand is thans gelokaliseerd. Brand weerlieden en militairen houden nog wacht op de smeulende heide en veengronden. Duinbrand in Monster Zaterdagmiddag brak een duinbrand uit in het. waterwinningsgebied van de West- landse Drinkwatermaatschappij, in de ge meente Monster. De brand heeft enige uren geduurd en ongeveer 2 hectare duin met begroeiing vernield. De brand werd met nevelspuiten bestreden door de vrijwillige Monsterse brandweer, geassisteerd door de Haagse brandweer. Het vuur is veroorzaakt door baldadigheid van een paar jongens. De po litie heeft de schuldigen aangehouden. JODRELL BANK (Reuter) —Ameri kaanse geleerden hebben zondag, met be hulp van de reusachtige radio-telescoop van Jodrell Bank, in Engeland, een zen der van 150 watt in werking gesteld in de Amerikaanse satelliet „pionier V, die zich op dat ogenblik op ongeveer dertien mil joen kilometer van de aarde bevond. Een woordvoerder verklaarde dat de seinen goed werden ontvangen. Professor Lovell, directeur van het sta tion van Jodrell Bank, verklaarde later: „Het schijnt dat de oorspronkelijke schat ting der geleerden, dat het mogelijk zou zijn de „pionier V" tot op bijna honderd miljoen kilometer van de aarde te volgen, aan de conservatieve kant is geweest". Amerikaanse geleerden op het gebied van de ruimtevaart hebben zondag te Washington verklaard dat de „pionierV" thans zijn eerste baan om de zon be- schijft. De seinen van zijn grootste, zon dag in werking gestelde radiozender, wor den ook in Hawaii ontvangen. Functionarissen van de N.A.S.A. hebben medegedeeld dat de „Pionier V" thans een 110 zenduren gegevens heeft verstrekt, „die gevestigde theorieën over de toestan den in het heelal omver hebben geworpen." Het is bekend, aldus dit blad, dat er op Eisenhower aandrang is uitgeoefend om Kroesjtsjev dadelijk in deze zin te schrij ven, voordat de Amerikaanse president definitief besluit naar de topconferentie en daarna, in juni, naar Moskou te gaan. Volgens Reston hebben de ambtenaren te Washington meer moeite met de beschuldi ging dat de regering heeft gelogen dan met die dat de regering heeft gespioneerd. „De regering heeft al jarenlang toestem ming gegeven voor vluchten boven commu nistisch gebied", aldus Reston, die verder schrijft, dat de Verenigde Staten en andere westelijke landen, anders dan de commu nistische wereld, open maatschappijen zijn waarin het voor Russische ambtenaren mo gelijk is veel te zien van wat er gebeurt. De president, zijn belangrijkste mede werkers en enkele congresleden zijn al een tijdlang op de hoogte van de pogingen de geheimzinnigheid van de communisten te doorbreken door vluchten over commu nistisch gebied. De Russische leiders, Kroesjtsjev incluis, weten dit ook al langer. De bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar in werd. gezegd dat er geen toestemming was gegeven voor de vlucht van de U-2, wordt om twee redenen gecritiseerd. In de eerste plaats wekte zij de indruk dat hoge regeringsambtenaren niet van dergelijke vluchten op de hoogte waren en in de tweede lijkt zij één van de hoofdpunten van de communistische propaganda te beves tigen, namelijk dat er ambtenaren zijn die de bevoegdheid hebben zonder controle en tegen de politiek van de president te han delen, aldus het blad. Zware slag Dat de grote mogendheden elkaar over en weer bespioneren is algemeen bekend, zo meldt onze correspondent, doch Kroes,j- tsjevs ontmaskering van een Amerikaanse spionagepoging betekent uit een oogpunt van propaganda ongetwijfeld een zware slag voor de Verenigde Staten. Op Kroesj- Op de Bosbaan in het Amsterdamse Bos zijn zondag wedstrijden gehouden met zelfgebouwde zeilscheepjes van jongens in de leeftijd van 12-14 jaar. In totaal waren er 563 deelnemers. Over de gehele wereld zullen honderddui zenden deze week in bijeenkomsten en kerkdiensten gezamenlijk uiting geven aan hun vredeswil en aan de hoop dat de komende Topconferentie bij mag dragen tot het behoud van de wereldvrede. Ook het Nederlandse volk zal tot een derge lijk „laatste appèl" aan de deelnemers van de Topconferentie de gelegenheid ge boden worden en wel in een nationale manifestatie in het Amsterdamse RAI-ge- bouw op zondag 15 mei, die om halfdrie 's middags begint. Sprekers zijn prof. dr. J. A. Rasker, prof. dr. M. G. J. Minnaert, dr. J. J. Buskes, pater M. Hensen en mej. S. Boerlage. Overigens zal, zoals wij eerder hebben gemeld, zondag 15 mei in alle kerken een bidstond worden gehouden voor het wel slagen van de Topconferentie. tsjevs zeer gedetailleerde mededelingen omtrent het neergeschoten Amerikaanse vliegtuig volgde in Washington eerst een Pijnlijk stilzwijgen, maar tenslotte kwam er zaterdagavond een verklaring van het State Department, die in feite een bekente nis was. Buiten medeweten van de autori teiten in Washington, is een spionagevlucht ondernomen dwars over de Sovjet-Unie. Het State Department maakte bekend dat een Amerikaans vliegtuig „vermoedelijk" boven de Sovjet-Unie heeft gevlogen om inlichtingen te krijgen. Het State Depart ment zegt in de verklaring, die door Eisen hower zou zijn goedgekeurd, dat vlieg tuigen van het type U-2 in de afgelopen vier jaar vluchten langs de grenzen van de vrije wereld hebben gemaakt om het gevaar van een onverwachte aanval tegen te gaan. Men krijgt thans de indruk, dat Ameri- ka's centrale spionage-agentschap, waar van Allan Dulles het hoofd is, onder het mom van weerkundige waarnemers spio- nagepiloten kon laten opstijgen voor ver kenningsvluchten op grote hoogte boven Russisch gebied. Powers, de neergeschoten Amerikaan, behoorde officieel tot het Amerikaanse weerkundige onderzoekings eskader, dat gestationeerd is in Adena (Turkije). Dulles' spionage-organisatie maakt de tails van haar operaties zelden aan buiten staanders bekend en topfiguren van het State Department, alsmede president Eisen hower en vice-president Nixon behoeven daarom niets te hebben afgeweten van de jongste flagrante schending van Russisch gebied. Kroesjtsjev zelf heeft Eisenhower trouwens a priori van blaam gezuiverd. Hij heeft daarmede wel doen blijken dat hij de topconferentie wil laten doorgaan en hoopt Eisenhower als gast in Moskou te ontvangen. Maar Dulles en de zijnen be schikken over gevaarlijk veel macht indien zij acties kunnen ondernemen, die een ca tastrofale invloed kunnen hebben op de politieke samenwerking tussen de grote mogendheden, alsmede op Amerika's po sitie in het oog van de wereld. Indien zij daar zelfstandig toe in staat zijn, deugt de coördinatie niet tussen de hoogste autori teiten in Washington en de organisatie, die tot taak heeft zoveel mogelijk informaties te verzamelen omtrent de militaire ge heimen van de Russen en anderen. De Democratische oppositie zal in de ko mende dagen naar alle waarschijnlijkheid om die reden scherpe critick 'op Eisen howers bewind doen horen, en er met recht op kunnen wijzen dat Amerika's po sitie op de topconferentie ten gevolge van deze ontmaskering beslist zal zijn ver zwakt. Bovendien valt niet te ontkennen, dat dit incident, aan de Russen propaganda materiaal verschaft, dat voor geen mil joenen roebels te koop is. Het treft bijzonder ongelukkig dat Eisen hower op dezelfde dag waarop het State Department tot zijn pijnlijke bekentenis moest besluiten, de wereld kond deed dat Amerika de kernexplosies onder de grond zou hervatten. Deze explosies zouden ten doel hebben de controle op ondergrondse ontploffingen te perfectioneren. Voor de Russen schijnt de mogelijkheid openge houden aan dergelijke onderzoekingen mee te werken doch doen zij dit niet dan gaat Amerika in elk geval er mee door, aldus werd gezegd. In de huidige omstandigheden is het echter helaas niet uitgesloten dat de wereld enigszins sceptisch zal staan tegen over activiteiten die Amerika kenschetst als seismografisch onderzoek. LONDEN (Reuter) Vliegtuigen van de Britse luchtmacht hebben ook verkennings opdrachten boven de Sovjet-Unie en an dere communistische landen uitgevoerd, al dus melden vooraanstaande Britse bladen. Volgens de conservatieve „Daily Mail" hebben speciaal ingerichte bommenwerpers van de V-klasse vluchten tot ver boven Rusland gemaakt om accurate radarkaar- ten te krijgen van doelen voor de Britse V-bommenwerpers die met kernbommen kunnen worden uitgerust Het Britse ministerie van Luchtvaart heeft nog geen commentaar willen geven op de persberichten over verkenningsop- 'drachten aan Britse vliegtuigen. De „Daily Mail" meldt voorts dat er ook Russische vliegtuigen boven Groot-Brit- tannië, Canada en de Verenigde Staten zijn waargenomen, maar dat alle betrokken partijen het waarnemen van en zelfs inci denten met dergelijke spionagevliegtuigen geheim hebben gehouden. Diplomatieke waarnemers in West- Europa hebben gezegd dat het vliegtuig incident een schaduw over de voorberei dingen voor de topconferentie heeft ge worpen, maar sommigen zien de voorzich tigheid van Kroesjtsjev om president Ei senhower mogelijk buiten het incident te laten als een hoopvol aspect. Advertentie Uitsluitend de allernieuwste Verhuur x. ch. J. v. d. LUBBE aophiastraat 25 - Haarlem - Tel. 1(100? WASHINGTON (UPI) De woordvoer der van het Witte Huis, James Hagerty, heeft het bericht tegengesproken volgens hetwelk president Eisenhower bevel had gegeven alle vluchten van Amerikaanse vliegtuigen over of nabij de Russische grenzen te staken. Hagerty zei dat hij van dit bericht op de hoogte was en voegde eraan toe: „Het bericht is niet waar." Een foto van de vlieger Francis G. Powers, die met zijn U-2 boven Rus land door een raket is neergeschoten. De heer Powers zal zich wegens spio nage voor een R.ussische rechtbank moeten verantwoorden. POUND VIRGINIA (Reuter) De vader van kapitein Francis Powers, Oliver Po wers, heeft een beroep op premier Kroesjt sjev gedaan zijn zoon, die het Amerikaans- Russische luchtincident heeft overleefd, vrij te laten en ongedeerd naar huis te laten teruggaan. Powers senior zei dat hij meende te we ten dat Kroesjtsjev mijnwerker is ge weest. „Dat ben ik ook vijftien jaar ge weest. Als wij niet op andere manier met elkaar kunnen praten, dan kan dat mis schien wel als mijnwerker met mijnwer ker", aldus de vader van de piloot. Advertentie SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN G. E. Woodberry: Stel nooit een kind teleur; want in een kind leven de verwachtingen Gods. Bij het spelevaren op de Vecht te Om men zijn zondagmiddag twee jongens van acht en tien jaar te water geraakt doordat hun roeiboot omsloeg. De jongens, zoons van de directeur van het verkoopkantoor Wehkamp te Ommen, hebben geprobeerd elkaar te redden en hoewel de oudste, Loekie, kon zwemmen was hij het juist die verdronk. De andere knaap kon op het nippertje worden gered door twee andere jongens, die zich eveneens met een roei boot op het water bevonden. De drenke ling was reeds bewusteloos, doch men slaagde erin de levensgeesten weer op te wekken. MOSKOU (Reuter/AFP/UPI) De 21 Russische militairen, die het bevel van Kroesjtsjev om het Amerikaanse toestel met een raket neer te schieten hebben uitgevoerd, zijn door de Opperste Sovjet onderscheiden. Buitenlandse waarnemers in Moskou verwachten dat de Russen bin nen enkele dagen voor een nieuwe sensatie zullen zorgen door de gevangen Ameri kaanse vlieger Francis G. Powers, op een persconferentie te laten verschijnen. Premier Kroesjtsjev heeft te kennen ge geven dat er een persconferentie gehouden zal worden voordat de topconferentie in Parijs begint. Er schijnt weinig kans op te bestaan dat Powers vrijgelaten zal wor den. De vlieger heeft bij zijn verhoor gezegd dat zijn toestel onbereikbaar hoog vloog voor luchtafweer. „Maar wij hebben het gekregen en als er vliegtuigen komen die nog hoger vliegen, krijgen we ze ook", al dus zei Kroesjtsjev zaterdag. De vlieger had verklaard dat hij voor de sectie 1010 van de Amerikaanse inlichtingendienst werkte. Zijn formatiechef was kolonel William Thompson. Zijn verbindingscen trum was Adana in Turkije. De piloot had het bewustzijn niet verloren, zoals de Ame rikanen het wilden doen voorkomen. Hij moest over het Aralmeer, Sverdlovsk en Moermansk naar Noorwegen vliegen. Het neergeschoten vliegtuig had al tweedui zend kilometer boven Russisch gebied ge vlogen. Het was al die tijd geobserveerd en neergeschoten toen het bevel daartoe werd gegeven. Kroesjtsjev zei dat Powers opdracht had in geen geval in Russische handen te val len. Hij beschikte over een naald met ver gif, waarmee hij zich onmiddellijk kon do den. Hij heeft die echter niet gebruikt. Verscheidene instrumenten aan boord van het vliegtuig zijn in Russische handen. Het is mogelijk, aldus Kroestjsjev, dat de landen waar Amerikaanse vliegtuigen zijn gestationeerd niet weten wat de Ame rikanen doen, maar voor hun eigen best wil moeten zij dat weten. Zij zouden het slachtoffer kunnen worden van het Ameri kaanse spelen met vuur. Hij noemde Pa kistan, Turkije en Noorwegen, die in zeke re zin medeplichtig waren. Correspondenten van verschillende Rus sische bladen hebben zondag bijzonderhe den gepubliceerd over de arrestatie van de piloot. „Komsomolkaja Pravda" schreef dat de piloot onmiddellijk door boeren werd omringd. Hij had een witte parachute met een rode bies. Toen hij neerkwam had hij nog steeds zijn zuurstofapparaat. Hij had een khaki pak aan en droeg een witte helm. Volgens getuigen had hij zich niet verzet en gedroeg hij zich kalm. „Men zag dat hij een goede opleiding gehad had. Hij sprak geen woord. In de auto waarmee hij vervoerd werd, gaf hij door een gebaar te kennen dat hij dorst had. Het blad schreef dat de piloot deed alsof hij geen Russisch begreep, maar toen hem later gezegd werd niet te roken, deed hij meteen zijn aan steker uit". MOSKOU (Reuter/AFP/UPI) President Vorosjilov van de Sovjet-Unie wiens aftre den om gezondheidsredenen zaterdag in Moskou bekend werd gemaakt, is benoemd tot lid van het presidium van de Opper ste Sovjet het Russische parlement. De 79-jarige maarschalk wordt opgevolgd door de 53-jarige partijfunctionaris Leo nid Brezhnev, lid en secretaris van het centrale partij-comité. Premier Kroesjtsjev schetste Brezhnev als een uitstekend openbaar leider. Vorosjilov werd in 1881 in Lougansk (thans Vorosjilovgrad) geboren. In 1921 werd hij lid van het centrale partijcomité en in 1926 van het politieke bureau. In 1925 werd hij benoemd tot volkscommis saris bij de Defensie en in 1934 werd hij maarschalk. Volgens door Kroestsjev op het twintigste partijcongres gedane me dedelingen was Vorosjilov een der weinige medewerkers van Stalin die zich in diens laatste levensjaren openlijk tegen de ge neralissimus keerden. In maart 1953, na de dood van Stalin, volgde Vorosjilov Nicolas Sjvernik op als staatshoofd. Hij werd tot tweemaal toe herbenoemd. Bij de Nederlandse bakkers gaan de bonkaarten dezer dagen weer over de toonbank echter niet van koper naar bakker, doch juist omgekeerd: Onder het motto „Brood in de wereld" worden ten bate van de landbouw in de onderontwikkelde gebieden replica's van de laatste bonkaart uit de oorlogstijd verkocht voor een kwartje per stuk. Drie miljoen van deze kaarten zijn door het comité „Brood in de wereld" gedrukt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1