Brandt is niet Kroes its je vs geschrokken van boze woorden Kroesjtsjevs agressieve toon baart Bonn zorgen r (fssc^) Gouden Esso Extra Motor Oil NAAIMACHINES WERELDNIEUWS /aak kooftfotw? ¥I'i1 i =i 1711 kehm li eraf NKroemah trekt uitnodiging voor Louw naar Ghana in Van dag tot dag Gevaarlijk spel Voorwaarde van tegenbezoek aan Zuid—Afrika werd niet vervuld Westberlijnse burgemeester geeft het Westen armslag tot onderhandelen <~Praatótoel Sukarno: geen aanspraak op Portugees Timor Indonesische excuses voor overval op missie Socialisten maken Adenauer deelgenoot van hun zvensen inzake de Parijse topconferentie Nehroe had in Parijs een gesprek met De Gaulle ENGEL Op Premier Kroesjtsjev eind juni naar Oostenrijk Proces tegen Goudswaard in Cairo begint 16 mei MAANDAG 9 MEI 1960 Het bedrijven van spionage door mo gendheden die achter elkanders militaire geheimen willen komen is zo oud als de wereld. Maar het is een novum in de ge schiedenis dat de regering van een we reldmacht in het openbaar en in volle vre destijd erkent, spionage ten nadele van een andere wereldmacht te hebben bedre ven endaarbij op heterdaad te zijn betrapt! Dit is een van de pikantste as pecten van de Amerikaanse verklaring in zake 't boven de Sovjet-Unie neergescho ten vliegtuig. Deze openhartigheid zal stellig ook voor premier Kroesjtsjev als een verrassing zijn gekomen; want gaan diplomatie en openhartigheid al slecht samen, openhar tigheid en spionage horen in 't geheel niet bij elkaar. Men stelde zich voor hoe de wereld zou hebben opgekeken als Kroesj tsjev aan zijn beschuldiging van de Ame rikaanse geheime dienst had toegevoegd: „Nu ja, het spreekt vanzelf dat wij ook spionage bedrijven in de Verenigde Sta tenOp hetzelfde ogenblik zou de zon door heel wat diplomatieke wolken zijn gebroken. Om het Amerikaanse excuus dat de re gering in Washington niet verantwoorde lijk is voor de vlucht van kapitein Powers omdat zij daartoe geen bevel had gegeven, kan men alleen de schouders ophalen. Een regering is verantwoordelijk voor alles wat door de diensten, die aan haar onderge schikt zijn, wordt gedaan goed of slecht. De spionagedienst heeft in de meeste landen een grote mate van zelfstandigheid zodat de betrokken regering zich zo no dig diplomatiek kan distanciëren van de flaters die zo'n dienst nog al eens begaat maar dat wil niet zeggen dat die rege ring daarmee de verantwoordelijkheid ge heel van zich af kan schuiven. Het zou wel een heel slechte regering zijn, die zou moeten erkennen dat zij haar geheime dienst niet in de hand kan houden. Men kan natuurlijk de mogelijkheid niet uitsluiten, dat de Amerikaanse geheime dienst die onder leiding van een broer van wijlen John Foster Dulles staat probeert er een eigen politiek op na te houden, een politiek die meer met de op vattingen van die overleden minister van Buitenlandse Zaken overeenstemt dan met die van de huidige Amerikaanse regering. En dat dit uitdagende geval van spionage aan de vooravond van de topconferentie dus zou zijn voortgekomen uit de boze opzet om president Eisenhowers tegen woordige politiek te doorkruisen. Maar als dat het geval zou blijken te zijn, zou Washington het niet mogen laten bij een zwakke kreet van „wij hebben dit niet gewild", maar dan zou het door krasse maatregelen moeten tonen, elke eventuele herhaling van dit gevaarlijke spel te willen voorkomen. Advertentie LONDEN (Reuter) De Zuidafrikaan- se minister van Buitenlandse Zaken Erik Louw, heeft zaterdag in Londen gezegd, dat Ghana's premier, dr. Kwame Nkroe- mah, vorige week een uitnodiging aan hem (Louw) voor een bezoek aan Ghana heeft ingetrokken en wel in tegenwoor digheid van „zekere premiers van het gemenebest", aldus heeft Louw tegenover journalisten verklaard. Minister Louw woont op het ogenblik de conferentie van gemenebestpremiers in Londen bij. Vorige week heeft hij infor meel gesproken met afgevaardigden bui ten de vergaderzaal van de Gemenebest premiers over de Zuidafrikaanse rassen politiek. Tocnkoe Abdoel Rahman, de pre mier van de Maleise federatie, heeft don derdag tegenover de pers verklaard, een informeel onderhoud met Louw te heb ben afgebroken. In antwoord op vragen over persberich ten volgens welke een woordvoerder van Ghana heeft gezegd, dat de uitnodiging aan Louw gekoppeld was aan de voorwaar de, dat een minister van Ghana een tegen bezoek aan Zuid-Afrika zal brengen, zei Louw, dat Nkroemah hem later had ge zegd, eerst de toezegging te willen hebben, dat een bezoek van Louw gevolgd zou wor den door een tegenbezoek. Dr. Nkroemah had ook de hoop uitgesproken, dat een bezoek zou leiden tot uitwisseling van di plomatieke vertegenwoordigers tussen bei de landen, aldus verklaarde de Zuidafri kaanse minister. JOHANNESBURG (AFP) Sir De Vil- liers Graaf, leider van de Verenigde (op positie) Partij, heeft in Kaapstad ver klaard dat deze partij zich geheel heeft losgemaakt van de rassenpolitiek van de regering-Verwoerd. De regeringspolitiek je gens de negers is een dwaling, zei hij. „Wij moeten de wereld duidelijk tonen dat de oppositie in Zuid-Afrika het rege ringsbeleid afwijst en niet de koers aan vaardt, waarin het land wordt meege sleept". PRETORIA (UPI) Artsen hebben za terdag de twee kogels uit het hoofd van premier Verwoerd verwijderd. Verwoerds toestand na de operatie werd beschreven als „bevredigend", maar hij mag de eerst komende dagen geen bezoekers ontvangen. De operatie werd geleid door prof. Snij- man, hoogleraar aan de medische facul teit van de universiteit van Pretoria. POST BLUFT MET ESSO BENT U BETER UIT! LISSABON (AFP) Hoewel het vriend- schapsbezoek, dat president Sukarno op zijn wereldreis aan Portugal heeft ge bracht, geen politieke doeleinden nastreef de, was men in Portugal toch wel be nieuwd of Sukarno zich zou uitlaten over de houding van Indonesië ten aanzien van het Portugese gedeelte van het eiland Ti- mor. Aan de wens, om hieromtrent uitsluit sel te verkrijgen, is voldaan. Sukarno heeft er zich over uitgelaten, al deed hij het bij een gelegenheid, waarop men van hem geen uitspraak over dit onderwerp had verwacht. De Portugezen hadden een uitspraak van Sukarno verwacht tijdens een galadiner, dat te zijner ere vrijdag avond door de president van Portugal was aangericht. Sukarno heeft er de voorkeur aan gegeven, zijn mededeling op een min der plechtige wijze te doen. namelijk in zijn antwoord op een welkomstrede van de voorzitter van de gemeenteraad van Lis sabon, op het stadhuis. „Indonesië", aldus Sukarno, „maakt geen aanspraak op enig grondgebied dat geen deel uitmaakte van het geheel, dat men Nederlands Indië noemde, en het Por tugese gedeelte van Timor behoorde daar niet bij." LISSABON (Reuter) De Indonesische president is zondagavond, na een officieel bezoek aan Portugal van drie dagen, naar Cuba vertrokken, waar hij de gast zal zijn van de regering-Fidel Castro. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering heeft zaterdag haar veront schuldigingen aangeboden bij de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta, mr. W. A. Frowein, voor de aanval op de gebouwen van de Nederland se missie in Djakarta, aldus meldt Reuter. Het hoofd van de afdeling Europese Za ken van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Sadjarwo, heeft de ze aangeboden namens zijn regering. Hij heeft de vertegenwoordiger gevraagd een lijst over te leggen van de schade, die door de betogers is aangericht. De plaatselijke legercommandant in Dja karta, kolonel Umar, heeft verklaard, dat de demonstratie te betreuren is en dat er maatregelen zijn getroffen om herhaling van dergelijke ongewenste incidenten te voorkomen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BERLIJN, 9 mei. Een gespleten stad. die over een week op de topconfe rentie onderwerp van gesprek /.al zijn, maakt zich niet de minste zorgen om Kroesjtsjevs boze woorden. In een exclu sief interview, dat hij mij afgelopen weekeinde in Westberlijns raadhuis gaf, zei burgemeester Willy Brandt tegen mij: ..De Griekse worstelaars in de oudheid brulden elkaar ook een kwartier lang toe voordat zij werkelijk op de mat gingen". Brandt, die een even ontspan nen indruk maakte als zijn Westberlij- ners, die in de zon op de Kurfürsten- damm liepen te winkelen, onthulde ook dat het Westen een reeks nieuwe voor stellen inzake Berlijn voor de top in petto heeft. Hij liet zich in zeer gematig de zin over Kroesjtsjev uit. Dezelfde dag vestigde een hoge Russi sche diplomaat er mijn aandacht op dat de Russische premier in zijn jongste rede geen enkele persoonlijke aanval op Brandt deed. Ook in Oost-Berlijn, waar de S.E.D. met vele vierkante kilometers vlaggedoek, slagzinnen en zangkoren een groot straat feest vierde voor de verjaardag van de be vrijding door het Rode leger, neerste ma tiging. Partijleider Walter Ulbricht hield er zaterdag de kortste rede van :.ijn leven. Er was enige dagen tevoren te verstaan gegeven dat Ulbricht een onverbiddelijke aanval op Wesl-Berlijn zou doen. Welnu. Ulbricht sprak zaterdag sleehis veertig minuten in plaats van het gebruikelijke anderhalf uur. Hij had drie maal ernstig moeite met het voorlezen van zijn tekst, en men kreeg sterk de indruk dat er gans<- passages uit waren geschrapt. Ulbrichts verwachte agressieve eisen bleven uit. Hij sprak nu slechts de zeer bescheiden wens uit, dat de topconferent'e a( de zaak van de vrede zou dienen, b( de vredelievende coëxistentie zou bevor deren, c( de ontwapening op gang zou helpen en d( de machthebbers in Bonn een duidelijke waarschuwing zal geven dat agressie nutteloos is. Willy Brandt, hees van het vele spre ken. de oogleden gezwollen van vermoeid heid, maar met het gezicht gebruind bo ven het plechtige zwarte burgemeesters- pak, bleek de redelijkheid zelf. In afwij king van het vroegere onverzettelijke standpunt van Bonn en Berlijn „geen duimbreed toegegeven" zei Brandt tegen mij: „Wij gaan akkoord met iedere tus sentijdse regeling voor West-Berlijn, die de drie volgende principes respecteert. 1( handhaving van de geallieerde rechten in Berlijn, 2( handhaving van alle politieke, juridische en economische betrekkingen tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek, 3( zelfbeschikkingsrecht. Ruimer moreel mandaat Daarmee hebben de westelijke leiders zo al niet van Bonn, dan toch van West- Berlijn een veel ruimer moreel mandaat, gekregen van onderhandelen over een aantal praktische regelingen, die de scherpste kantjes van de toestand in Ber lijn kunnen afvijlen. Veel ruimer dan op de ministersconferentie in Genève vorig jaar, waar iedere westelijke poging stuit te op de bezorgde hardnekkigheid van de Westduitsers. Brandt bleek ook niet meer op de eis van Bonn te staan, dat een ak koord over Berlijn tot aan de Duitse her eniging moet voortbestaan. Hij acht een akkoord van een aantal jaren aanvaard baar, mits de afloop ervan geen afbreuk doet aan de westelijke rechten. Er kan dus, wat hem aangaat, rustig onderhan deld worden over nieuwe regelingen om trent troepensterkte, wederzijdse beper king van propaganda, subversieve activi teit en dergelijke. Brandt deelde mij me de dat het Westen omtrent West-Berlijn, in overeenstemming met het bestuur van dit stadsdeel, een reeks nieuwe voorstel len heeft uitgewerkt. Het lijkt geenszins uitgesloten dat die voorstellen ook de mo gelijkheid van een referendum in West- Berlijn openen. Brandt zei (in tegenstel- Burgemeester Brandt ling tot Adenauer, die zo'n referendum al voor de top wenste): „Ik heb liever dat het Westen dat zelf voorstelt." In ieder ge val wil hij dit wapen niet te vroeg gebrui ken. Als drukmiddel heeft hij voorshands nog massamanifestaties achter de hand, zoals die van 1 mei, die de Sovjet-Unie be paald niet: onbewogen liet. Gelooft Brandt dat Kroesjtsjev zijn drei gement, een apart vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten en daarmee West Berlijn onder druk te zetten, waar zal ma ken? Hij zei tegen mij: „Als Kroesjtsjev met alle geweld een huwelijk met zichzelf wil sluiten kunnen wij hem dat niet belet ten. maar hij zal er weinig plezier aan be leven. Hij kan voor het oog der wereld niet over ontspanning praten en gelijker tijd West-Berlijn onder druk zetten. Hij zal met zi.in aparte vrede afstand doen van de overwinnaarsrechten der Sovjet-Unie in Duitsland. Het zal hem de pas afsnij den naar zijn uiteindelijke doel: een oplos sing van de gehele Duitse kwestie in een voor de Sovjet-Unie wenselijke zin." Men zegt dat er de laatste tijd nuttige contacten tussen Brandt en Russische di plomaten tot stand zijn gekomen. Er zijn aanwijzingen, dat als het Westen enige symbolische tegemoetkomendheid aan de dag legt, de Sovjet-Unie de Berlijnse kwes tie niet op de spits zal drijven. Brandts oonbezorgdheid, Ulbrichts matiging, Kroesjtsjevs jongste rede, zelfs het vlieg tuigincident en, niet te vergeten, De Gaul le's voornemens duiden er op dat wellicht eerder de ontwapening dan de kwestie Ber lijn de hoofdschotel van de topconferentie zal worden. Boodschap van West-Berlijn LONDEN (Reuter) De meeste Brit se bladen hebben vandaag een adverten tie van een gehele pagina geplaatst die is ondertekend door burgemeester Brandt en andere 'vooraanstaande Wéstberïijners en waarin West-Berlijn „een haven van de vrijheid" wordt genoemd. In deze adver tentie „een boodschap van Berlijn aan de vooravond van de topconferentie" wordt gezegd dat de Crisis over Berlijn moedwillig is veroorzaakt. Degenen die het communistische stelsel in Oost-Duits- land steunen, noemen West-Berlijn een „kankergezwel" omdat het een eiland van vrijheid, rechtszekerheid en menselijke waardigheid is. zo wordt gezegd. Ook in het Italiaanse blad „11 Messag- gero" is een dergelijke boodschap versche nen. (Van onze correspondent in Bonn De Weslduitse regering ziet niet in, in welke belangrijke zaken er op de aan staande topconferentie te Parijs nog vor deringen kunnen worden gemaakt, zo is te Bonn op een persconferentie door de re geringsperschef Von Eckardt meegedeeld als officieel Westduits commentaar op de rede van de Russische ministerpresident Kroesjtsjev. In de Weslduitse hoofdstad toont men zich openlijk bezorgd over de agressieve toon van Kroesjtsjev. Men maakt er onder meer ook uit op dat de Russen van plan zijn te Parijs hard en onbuigzaam te on derhandelen speciaal waar het de kwestie Duitsland en het Berlijnse probleem aan gaat. Van de zijde van de grootste regerings partij, de C.D.U., is gezegd dat Kroesjt sjev probeert de Duitsers een soort voor schot op hun zogenaamde schuld aan het eventuele mislukken van de topconferentie te geven: hij wil namelijk reeds thans alle verantwoordelijkheid voor een dergelijk mislukken van zich af en naar de West- duitse regering schuiven. In het algemeen zegt men hier. dat het onderhandelingsklimaat tussen Oost en West thans merkbaar is afgekoeld, maar ook onderkent men wel zeker dat er dit maal in Kroesjtsjevs rede geen enkel ulti matum valt te bespeuren. Erich Ollenhauer, voorzitter van de grootste Wëstduitse oppositiepartij, de S.P.D., heeft aan bondskanselier Aden auer een lange brief gezonden waarin de socialistische voorstellen inzake veilig heid, ontwapening, Duitse hereniging en Berlijn voor de aanstaande topconferentie zijn neergelegd. Het S.P.D.-bestuur, waar toe ook de in de partij machtige maar voor gematigd doorgaande zogenaamde „Landerfürsten", Brandt (burgemeester van Berlijn), Brafter (b j^gemeester van Hamburg) en Zinn (minister-president van Hessen) zitting hebben, had een dag tevo ren deze voorstellen uitgewerkt. Hoewel PARIJS (AFP) Premier Nehroe van India heeft zondag in Parijs met president De Gaulle besprekingen gevoerd. Zij ont moetten elkaar eerst aan een lunch in het Elysée-paleis. Zondagmiddag hadden zij een onderhoud van 55 minuten, dat werd bijgewoond door de Franse premier, De- bré. minister Couve de Murville. en een functionaris van het Indische ministerie van Buitenlandse Zaken. Raghavan Pillai. Volgens functionarissen was gesproken over de betrekkingen tussen Oost en West, ontwapening, Duitsland, hulp aan onder ontwikkelde landen, de Frans-Indische be trekkingen. de vraagstukken tussen India en China en Afrikaanse vraagstukken in het algemeen. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTRAAT 1S1 TEL. 14444 Moederdag „Zeg mam. wat wil je voor moederdag hebben?", vroegen mijn kinderen me. „Een kopje", antwoordde ik prompt. „Dat hebben we je al zó dikwijls ge geven. weet je niks anders?", merkten ze vol afgrijzen op. „Een ijskast, of een Flatje dan", dacht ik hardop, „of nee, geef maar een bloe metje". Twee dagen gingen voorbij en toen informeerden ze: „Mam, hou je van swingplaten?" „Nóu, daar ben ik dól op", antwoordde ik schamper, maar de cynische toon, waarop ik deze woorden uitsprak, schijnt hun ontgaan ie zijn. De volgende dag moesten ze met veel geheimzinnigdoene rij hoognodig naar de stad en ik reikte ieder eer» kleine subsidie uit. Misschien pedagogisch niet helemaal juist, maar nou ja, ze gingen dus met zakgeld en toe lage de deur uit en kwamen zo mogelijk nóg geheimzinniger terug. Ik mocht voor al niet op zolder in dat oude rode kastje kijken en ook niet in de schuur, want daar stond iets, dal vers moest blijven. Moederdag brak aan met ontbijt op bed en. mooie lila tulpen, mitsgaders het hoofdcadeau: een „fijne" swingplaat. De pick-up werd naar boven gehaald en reeds om zeven uur zat ik, al thee slurpend, verbijsterd te luisteren naar het lawaai. Het nummer deed me denken aan een woeste bende die een vertoornde, brullen de tijger achterna zit. Mijn dochter zat te wippen aan mijn voeten en mijn zoon zei, dat het een machtige plaat was. „Werkelijk buitengewoon", knikte ik. Om elf uur werd er gebeld en rolden er een paar vriendinnen van mijn dochter binnen; even later verschenen twee vrien den van mijn zoon, die iets omtrent huis werk- wilden weten. Wederom werd de plaat ten gehore gebracht en geen vijf minuten later was een ivaar festijn aan de gang. De tafel werd uit de kamer ver wijderd want er moest dansruimte komen. Een van de jongelui ging vlug naar huis een stuk of vijftien platen halen, maar het was niet die muziek, icaardoor bij mij altijd alle moeilijkheden des levens zich schijnen op te lossen. Ik maakte koffie, daarna sandwiches en later bood ik thee, limonade, chocola de en koekjes aan, ivant niemand maakte aanstalte om te vertrekken. De jeugd ge noot uitermate en waarom zou ik laten merken, dat ik door die klankenbrij zo gejaagd werd? Er sneuvelde een kopje van de vorige moederdag en een zeven tienjarige stoel brak door een botsing zijn poot. Toen iedereen om zes uur vertrokken was. zei mijn dochter: „Het was een ge wéldig fijne dag, mam!" en ze kuste me. Marianne van Raait voorstellen en brief nog niet zijn gepu bliceerd, zal het Duitsland-plan van de socialisten dat het vorige jaar veel deining veroorzaakte, hierin ietwat vernieuwd naar voren komen. In dit oude plan sprak de S.P.D. nog van nauwe samenwerking in paritaire commissies tussen Oost- en West-Duitsland. Deze voorstellen heeft men onlangs laten vallen. De S.P.D. zou nu voorts hebben voorgesteld, in tegenstel ling tot de plannen van Adenauer, om de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk op de aanstaande topconferentie wèl naar vo ren te schuiven. De S.P.D.-brief aan Adenauer krijgt bij zondere betekenis door het bezoek dat de Westberlijnse socialistische burgemees ter Willy Brandt vrijdag aan de Indische minister-president Nehroe in het feestende Londen heeft gebracht. Er wordt hier geen twijfel aan gelaten dat de van Nehroe uit gaande invitatie voor dit bezoek een groot internationaal succes voor Brandt is. Het is niet te boud om te zeggen dat deze uitnodiging niet in de kraam van bonds kanselier Adenauer, die zelf op 15 mei le Parijs zal deelnemen aan overleg over de Duitse kwestie en Berlijn tussen Eisen hower, De Gaulle en Macmillan, te pas komt, noch wat zijn opvattingen over de topconferentie, noch wat zijn voornemens voor de verkiezingen in 1961 aangaat Brandt heeft overigens Bonn uitvoerig over zijn bezoek aan Nehroe ingelicht. De Weslduitse regering was wel zo wijs haar ambassade te Londen opdracht te geven Brandt als haar officiële gast te beschou wen. WENEN (UPI) De Russische pre mier Kroesjtsjev zal op 30 juni in Wenen aankomen voor een officieel bezoek aan Oostenrijk dat ongeveer een week zal du ren, en dat wordt gemaakt op uitnodiging van kanselier Raab. die in 1958 een be zoek aan Moskou heeft gebracht. Verjaard. In New York heeft zich een ze kere Stanley Saber bij de politie ge meld met de mededeling, dat hij in 1923 uit het leger was gedeserteerd, doch dat hij zich nu gevangen gaf om dat zijn hart niet zo best was en hij dacht in de gevangenis een goede be handeling voor zijn kwaal te krijgen. Tot zijn teleurstelling werd hij echter niet gearresteerd omdat zijn misdrijf verjaard was. Opgeschort. Peru heeft besloten zijn di plomatieke betrekkingen met de Domi nicaanse Republiek op te schorten, daar de regering tc Ciudad Trujillo het be ginsel van niet-inmenging in de zaken van andere landen zou hebben geschon den. Geprikkeld. Bij een botsing tussen politie en stakende arbeiders van de Ameri kaanse suikerfabriek W. R. Grace and Co. te Paramanga in Peru, zijn drie stakers om het leven gekomen en zes tien gewond. De arbeiders hebben het werk neergelegd uit protest tegen de in voering van prikklokken. Opvolgster. Mevrouw Sirimavo Bandara- naike, de echtgenote van de vorig jaar vermoorde premier van Ceylon, is geko zen tot voorzitster van de Democratisch Socialistische Sri Lanke partij, die in dertijd door haar man is gesticht. AAA. Drieduizend mensen, onder wie vijf socialistische parlementsleden en ver scheidene predikanten van diverse kerkgenootschappen, hebben zaterdag in Glasgow tegen de kernbom betoogd. Terecht. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa heeft bekendgemaakt dat de twee Amerikaanse militairen, die sinds vorige week zaterdag in de Lybische woestijn werden vermist, levend zijn teruggevonden. De twee militairen maakten deel uit van een groep des kundigen die in de woestijn zocht naar sporen van Amerikaanse militairen die in 1943 zijn omgekomen nadat hun „Li berator" bommenwerper „Lady Be Good" een noodlanding moest maken in de woestijn. CAIRO (UPI) Het proces tegen de Nederlander Meewis Goudswaard en de Italianen Fernando Paceiolla en Raiomon- de de Pietro, die door de verenigde Ara bische republiek beschuldigd zijn van spio nage, zal op 16 mei beginnen. Rechter Mohammed Kamel El Bahnas- say, president van het opperste hof van staatsveiligheid, voor wie de zaak zal die nen, deelde gisteren mede dat deze drie de eersten zijn die berecht zullen worden. Zoals bericht is, maakten de autoriteiten van de V.A.R. verleden maand bekend dat een spionage-organisatie was opgerold en een aantal buitenlanders en Egyptenaren waren gearresteerd. De openbare aanklager heeft verleden maand reeds aangekondigd, dat hij de doodstraf zou eisen tegen Goudswaard, Paceiolla en de Pietro. Advertentie Droogte. Meer dan 33 miljoen hectare land in een twaalftal Chinese provin cies, vooral in Sjantoeng, Sjansi, Kan- soe en Hopei, hebben van droogte te lijden. Meer dan twee miljoen mensen in Hopei en Kwangsi bestrijden de ge volgen van de droogte. Explosie. Bij de explosie van een grote opslagplaats van springstoffen in de Ja panse havenstad Jokosoeka zijn, vol gens de laatste officiële berichten, twin tig personen zwaar gewond, terwijl 222 anderen minder ernstige verwondingen opliepen. Hersteld. Cuba en de Sovjet-Unie hebben hun diplomatieke betrekkingen formeel hersteld. De Russen verbraken de be trekkingen met Cuba in april 1952, nadat twee Russische koeriers de toe gang tot Cuba werd ontzegd nadat zij geweigerd hadden hun bagage door de douane te laten onderzoeken. In 1959 werden de betrekkingen „stilzwijgend hersteld" toen de U.S.S.R. de revolutio naire regering van premier Fidel Cas tro erkende. Noodtoestand. „Millyet", het tweede Turk se dagblad in grootte, mag, op grond van de bepalingen van de noodtoestand, vijftien dagen niet verschijnen, omdat het foto's heeft gepubliceerd van Zuid- koreaanse studenten, die in Seoel be toogden. In de afgelopen week is aan vier Turkse dagbladen en evenveel weekbladen een verschijningsverbod opgelegd. Neergestort. Een nationalistisch-Chinese straaljager is zondag neergestort op een Zuidformosaans dorp, waardoor 24 huizen in brand zijn gevlogen, zeven personen het leven verloren en elf wer den gewond. Voorrang. Een automobilist stopte zondag in de buurt van Freising, in West-Duits- land, om een wilde eend en haar jon gen de weg te laten passeren. Dit leid de tot een drievoudige autobotsing, waarbij negen mensen werden ge wond. De toestand van twee der gewon den is ernstig. Omgeslagen. Een Birmaanse veerboot, met veertig opvarenden, werd zondag op de rivier de Irrawaddi, ongeveer 350 kilometer ten noorden van Ran goon, door een hevig onweer overval len. De boot sloeg om, hetgeen aan 27 personen het leven kostte. De anderen werden gered. Onrust. In Elisabethstad in Belgisch Kon go stijgt de onrust. Er zijn talrijke niet- olficiëïe slakingen uitgebroken om meer loon en betere arbeidsvoorwaarden.Vrij dag heeft de politie traangas gebruikt om betogers te verspreiden. Samen scholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. Er patrouilleren militai ren. Omgeslagen. In Biarritz is vandaag mede gedeeld, dat drie Spaanse zeelieden zijn verdronken toen hun, schip, de trawler Cruz Secundo uit Pasajes, voor de Franse kust bij Biarritz onderging. Elf andere bemanningsleden werden door andere schepen opgevist. De Cruz Se cundo kapseisde plotseling zonder dat om hulp had kunnen worden geseind. Nieuwe poging. Op de auto van de vroe gere Libanese eerste minister Sami El Solh zijn vrijdagavond in Beiroet scho ten gelost die geen doel troffen. Solh, die premier van de Libanon was tijdens de opstand van 1958, voert een cam pagne voor de Kamerverkiezingen van juni aanstaande. In juli 1958 werd al eens een aanslag op hem gepleegd toen zijn auto buiten Beiroet in een hinder laag was gelokt. Vijf personen verloren toen het leven.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3