Vandaag is in Schotland de Nederlandse week begonnen Albert Heijn uperMorir TAXI 13000 AIBA Wethouder Geluk opent in Vishal architectuur-tentoonstelling A.H. SUPERMART TIPS Voorzitter „Bloembollencultuur' krijgt tulpen uit Turkije Bloemenmeisjes moesten in Glasgow op douaneambtenaren wachten Agenda voor Haarlem en de IJmond ZANUSSI B loemenmeisjes naar Glasgow Oud-leerlingen reünie van Kennemer Lyceum MAANDAG 9 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 V eisend Jmuiden Beverwijk Voordracht hoofd u.l.o- school in Zwanenburg Twee duinbrandjes Examens Ex-militairen vernederd door collecte Vissen hapten naar lucht Extra uitkering voor gesteunden Wie zag dit ongeluk? Eerste Haagse wolkenkrabber Fietsend meisje valt en loopt hersenschudding op Overweg bij Manpadslaan is woensdag gesloten Burgerlijke Stand van Haarlem „Waarom zweeg je zolang?" Dr. W. Drees spreekt over zijn reis naar Israel GEHAKT le rpakking 148 Tuinboontjes Rabarber 500 gr. 19 Tomatensoep Appelmoes uterbiik 68 Grote Houtstraat 99 „Jong Haarlem voor uit" exposeert haar werk Flor iade-postkoets in Rotterdam (Van onze correspondent in Londenf- Zondagmiddag zijn de twaalf Haarlemse bloemenmeisjes met een gecharterd vlieg tuig op Renfrew Airport, het vliegveld van Glasgow aangekomen, vergezeld van de heer W. v. Willige, directeur van „Haarlems Bloei" en diens echtgenote. De meisjes zullen hun charmante bijdragen leveren voor de Nederlandse week, welke vandaag in Glasgow is begonnen. Zij worden in de ze periode van 50.000 speciaal over te vlie gen Nederlandse tulpen voorzien, waar mee zij onder meer op de stations de aan komende reizigers een verrassing berei den. In het rokerige en smokerige Glas gow vormen zowel de Nederlandse drie kleur, welke zich overal vertoont, als de Haarlemse meisjes met hun fleurige, sym bolische gaven een opwekkende noot. Zij luisteren ook alle Nederlandse gebeurte nissen in Glasgow op. Toen het vliegtuig met de lieftallige Haarlemsen, zes leden van de Rotterdam se motorpolitie, die in Glasgow stunt- en verkeersdemonstraties zullen geven, en negen Nederlandse variété-artiesten in Glasgow arriveerde, bleken de douane- en emigratieautoriteiten onvindbaar. Zij doen namelijk zondags in Glasgow geen dienst en moesten van huis worden gehaald. Hiermee was meer dan een uur gemoeid. Het gevolg was dat het Nederlandse gezel schap na een vlotte reis in één van de lokalen van een stationsgebouw werd op gesloten totdat de ambtenaren eindelijk verschenen. Tot overmaat van ramp bleek toen dat de werkvergunningen voor het variété-gezelschap zoek waren! Door al dit geharrewar kon het plan van de Haar lemse meisjes om de beroemde Engelse hof-couturier Norman Hartnell en zijn mannequins, die vandaag in Glasgow een grote modeshow geven en ongeveer tege lijkertijd met het gezelschap uit Nederland op het vliegveld aankwamen, tulpen aan te bieden, niet doorgaan. Ook het Scapino-ballet uit Amsterdam, dat eveneens de Nederlandse week zal op luisteren, liet men geruime tijd wachten omdat het toestel vroeger dan verwacht, was aangekomen. Veel activiteiten De groots opgezette Nederlandse week belooft een inslaand succes te worden. Na Londen zijn Birmingham en Glasgow, elk met ruim 1 V2 miljoen inwoners, de groot ste steden in het Verenigd Koninkrijk. De kern van de week bestaat uit een Neder- Concertgebouw: Dinsdag 20.15 uur: Con cert N.Ph.O. Minerva Theater: Dinsdag 20.15 uur: Leids Studentencabaret met „Laat je zoon studeren". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14 en 20 uur: „Salomo en de ko ningin van Scheba", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur en dins dag 14 en 20 uur: „Het geheime comman do", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur „Brandend ver langen", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Zij waren nog geen 20", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Geen cent voor de belasting", alle leef tijden. Woensdag 14.30 uur: „Niets dan pech", alle leeftijden. Woensdag en don derdag 20.15 uur: „Gigi", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur „It happened to Jane", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Zij vochten als helden", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur „Wir Wun- derkinder", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Woens dag 20 uur: „Het veld van eer", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot en met 22 mei bijzondere avondopenstelling met kaars licht en oude muziek van 20.3022.30 uur. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tot 22 mei dagelijks van 10—12.30 en 13.3017 uur, zondags 14—17 uur: expo sitie van werken van jonge Nederlandse kunstenaars onder de titel „Start". Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 14 mei op werkdagen van 1117 uur: expositie van werk van Lucebert. Galerie Uittenhout (Kleine Houstr. 41): Tot 15 mei dagelijks van 1117 uur: expositie van aquarellen van Joop Dam. „In *t Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 10—22 uur: ex positie van tekeningen van Wim van ce Kerke. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 20 mei dagelijks van 9—17 uur: expositie van werken van H. F. Boot. Vishal: Tot 29 mei dagelijks 13.3017.S0 uur en zondags 19.30—22 uur: architec tuurtentoonstelling. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 6 mei). MAANDAG 9 MEI Thalia, 20 uur: „The five pennies". Rex, 20 uur: „Wolven in de schaapskooi" Heidestraat, 1921 uur: Expositie Goya. DINSDAG 10 MEI Thalia, 20 uur: „The five pennies". Heidestraat, 1921 uur: Expositie Goya. Jeugdgebouw, 20 u.: Toneelavond Palvu. MAANDAG 9 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Breng de Bismarck tot zinken". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest". W. B. Theater, 20 uur: „De hel van Tarawa". DINSDAG 10 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Breng de Bismarck tot zinken". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest". landse jaarbeurs in de Keivin Hall, welke met ruim zestig inzendingen een goed overzicht geeft van onze industrie. Glas gow is daarnaast brandpunt van allerlei Nederlandse activiteiten, zowel op het ge bied van cultuur als van amusement. Don derdag zal in tegenwoordigheid van mr. G. E. van Walsum, de burgemeester van Rotterdam het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, onder leiding van Eduard Flipse een concert geven met Hans Henke- mans als solist. Er zijn tentoonstellingen van Nederland se schilderijen, van Nederlandse grafische kunst en van in Nederland uitgegeven wetenschappelijke boeken in de Engelse taal. Op de scholen wordt deze week spe ciale aandacht aan Nederland gewijd. Jan Oradi leidt het Nederlandse variété, waar aan ondermeer Teddy en Henk Scholten meedoen. De Dutch Swing College Band laat zich verscheidene maïen horen. Een Amsterdams pierement rijdt door Glas- gows straten. In de winkels liggen overal Nederlandse artikelen. Zaterdag zal Spar ta hier tegen Glasgows Celtic spelen. Don derdag zal mejuffrouw Corinne Rotschaef- fer uit Amsterdam, „Miss World", een be zoek brengen aan Glasgow. Grote bewondering oogst het prachtige, twintig meter lange, 's avonds van bin nen verlichte, model van de „Rotterdam", het vlaggeschip van de Holland-Amerika- Lijn, dat op unieke wijze is opgesteld in het hoogoplopende plantsoen voor de Kei vin hall, met het museum en de univer siteit op de achtergrond. In een scheeps- bouwstad als Glasgow waardeert men een schouwspel als dit dubbel. In het tentoon stellingsgebouw is een maquette van Rot terdam geplaatst. De Nederlandse week, welke vandaag door de Nederlandse am bassadeur in Londen, A. baron Bentinck van Schoonheeten, is geopend, is de grootste Nederlandse manifestatie welke ooit op de Britse eilanden is gehouden. 'Advertentie Voor de benoeming van hoofd van de per 1 september te stichten openbare school voor u.l.o. in Zwanenburg hebben B. en W. van Haarlemmermeer de volgen de voordracht opgesteld: 1. R. Abbas, on derwijzer aan de openbare u.l.o.-school in Bloemendaal; 2. H. J. Egbers, onderwijzer aan de openbare u.l.o.-school in Emmel- oord; 3. Th. van de Voorde, onderwijzer aan een openbare u.l.o.-school in Amster dam. Er waren 10 sollicitanten naar deze betrekking. Zondag zijn twee duinbrandjes uitge broken in Overveen. 's Middags om half een ontstond een brandje in de Kennemer- duinen, waarbij vijfhonderd vierkante me ter beplanting verloren ging. Drie uur la ter begon de beplanting in de duinstrook ten zuiden van de Zeeweg te branden. In beide gevallen heeft de Overveense brandweer in samenwerking met perso neel van de Kennemerduinen de brandjes snel geblust. Amsterdam Gem. Univ. Doctoraalexamen scheikunde: A. W. Kaandorp te Castricum. Advertentie COMPRESSOR KOELKAST 135 L. 498.— Betaling desgewenst in overleg GROTE HOUTSTRAAT 158 HAARLEM - TELEF. 15426 Zondagmorgen vroeg zijn twaalf Haar lemse bloemenmeisjes onder leiding van de heer en mevrouw W. van Willige en mejuffrouw Ria Hooij per vliegtuig naar Glasgow vertrokken, waar zij luister bij zetten aan de Nederlandse week, die daar vandaag is geopend. Met hetzelfde char tervliegtuig als de bloemenmeisjes reis den ook de artiesten Teddy en Henk Scholten en Jan Oradi mee. Het gezelschap voor het vertrek van Schiphol. Naar aanleiding van een landelijke col lecte, die de Bond van Mobilisatie-invali den en hun nabestaanden en de stichting „De Nederlandse Soldaat" van 2 tot 8 hebben gehouden, hebben de besturen van deze bond en stichting een brief ge zonden aan minister ir. S. H. Visser, waar in zij de aandacht vestigen op „de grote nood waarin sommige ex-militairen en hun gezinnen blijkbaar verkeren". „Wanneer het een nationale ereplicht is om op deze wijze voor deze behoeftigen te zorgen, dan moet dit niet gebeuren langs de vernederende weg van liefdadig heid. Veeleer is het de taak van de re gering en in het bijzonder van het depar tement van Defensie, voor deze noden re gelingen te treffen, waardoor deze inzame lingen niet meer nodig zijn. Bovendien vrezen wij, dat de edele bedoelingen van de particuliere initiatiefnemers tot. deze collecte de staat stijven in het verwaarlo zen van zijn plicht", aldus de brief. De landelijke inzameling wordt gehou den ten behoeve van de gezamenlijke mi litaire fondsen. TWEE MEISJES AANGEHOUDEN De Velsense politie heeft zondagnacht om half twaalf twee meisjes, respectievelijk van 14 en 15 jaar oud, aangehouden. De meisjes waren uit een tehuis in Bloemen daal weggelopen. Zondag zijn in de Zomervaart en de Fuikvaart in Haarlem talrijke vissen bij gebrek aan zuurstof naar de oppervlakte van het water gekomen. Om zeven uur liet de dienst van Openbare werken het gemaaltje aanzetten dat het water van de Ringvaart in de Zomervaart pompt. De vissen kregen toen weer genoeg vers water en reageerden dankbaar door onder water te duiken. Het Haarlemse gemeenteraadslid me vrouw E. Smitz-Peper (Arb) heeft schrif telijke vragen aan B. en W. gesteld met betrekking tot een extra uitkering aan ge- steunden via de dienst van Sociale Zaken ter gelegenheid van de vijftiende herden king van de Bevrijding. Zij had hierover reeds op 13 april schriftelijke vragen aan het college gesteld naar aanleiding van het feit dat enige andei-e gemeenten ook tot een dergelijke extra uitkering hadden besloten. Mevrouw Smitz-Peper schrijft: „Tot heden mocht ik van uw college geen antwoord op deze vragen ontvangen en is de bevrijdingsdag gepasseerd, zonder dat blijkbaar de bovengenoemde uitkering heeft plaats gevonden. Daarentegen kwam mij dezer dagen ter ore, dat van de inwo ners in kwestie bij de laatste uitbetaling de kolentoeslag werd ingehouden. Ofschoon deze maatregel ongetwijfeld in overeenstemming met de voorschriften is vraag ik uw college of het wel het psy chologisch juiste moment was om deze week tot inhouding over te gaan". Vrijdagmiddag om kwart voor een is op de Schoterweg in Haarlem, op het fietspad bij de Kleverlaan, een ongeluk gebeurd dat ernstiger is afgelopen dan de betrok kenen aanvankelijk dachten. Een 36-jarige chauffeur reed op de fiets in zuidelijke richting. Op het fietspad dat achter de bushalte bij de Kleverlaan om loopt, werd hij ingehaald door een brom fietser. Deze passeerde de fietser zo dicht dat hij met een mouw bleef haken. Bei den vielen. Het zag er naar uit dat de chauffeur alleen een pijnlijke arm had ge kregen en de mannen gingen huns weegs. Later bleek echter dat de elleboog van de chauffeur was gescheurd. De verkeerspolitie verzoekt de bromfiet ser en eventuele getuigen van het ongeluk zich met haar in verbinding te stellen (telefoon 15350). Zaterdagmiddag heeft de heer D. J. A. Geluk als wethouder van kunstzaken der gemeente Haarlem de architectuur-ten toonstelling geopend die van 7 tot 29 mei in de Vishal aan de Grote Markt is inge richt. Op deze expositie zijn de ontwerpen en maquettes te zien van de eerste Haag se wolkenkrabber, het nieuwe hoofdkan toor van de n.v. Assurantie Maatschappij De Nederlanden van 1845, dat in de naaste toekomst in het wederopbouwplan Bezui- denhout C in Den Haag zal verrijzen. On langs hebben wij in ons blad uitvoerig aan dacht aan dit miljoenenproject gewijd. De officiële opening geschiedde in de Vleeshal in tegenwoordigheid van leden van het hoofdbestuur van De Nederlanden 1845, het bestuur van de kring Haarlem van de Koninklijke Maatschappij tot Be vordering der Bouwkunst, de Bond van Nederlandse Architecten, wethouder W. F. Happé, hoofdambtenaren van openbare werken der gemeente Haarlem en een aan tal andere genodigden. In zijn welkomstwoord schetste de voor zitter van de kring Haarlem van de B.N.A. de heer K. Jonkheid, de voorgeschiedenis van de plannen tot de bouw van een nieuw hoofdkantoor voor De Nederlanden van 1945 dat ruimte zal kunnen bieden aan 4000 personen. Ter vergelijking merkte de heer Jonkheid op dat het gebouw met zijn hoogte van 80 meter boven de toren van de Grote Kerk zou uitsteken. Hij bracht het hoofdbestuur van De Nederlan den van 1845 dank voor zijn initiatief aan een vijftal architectenbureaus opdracht te verlenen een ontwerp voor het nieuwe hoofdkantoor te maken, het Haarlemse ge meentebestuur voor het beschikbaar stel len van de Vishal als expositieruimte en aan de diverse bouwers van de maquettes. Namens de hoofddirectie van De Neder landen van 1845 lichtte vervolgens jhr. mr. N. J. Westpalm van Hoorn de opdracht toe. De bouwplannen zijn thans in het sta dium gekomen dat de vele architectoni sche en technische problemen verbonden aan de verwezenlijking van het uitgeko zen ontwerp nader worden bestudeerd. Naar schatting zal het tussen de vijf en acht jaar duren voordat het nieuwe hoofdkantoor betrokken zal kunnen wor den. Jhr. Westpalm van Hoorn sprak de wens uit dat de tentoonstelling aan haar doel zal mogen beantwoorden. Wethouder Geluk, hierna het woord ne mend, zei zich eerst afgevraagd te heb ben om welke reden hem als vertegen- Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van het Kennemer Lyceum in Over veen, verzamelden zich zaterdagmiddag een groot aantal oud-leerlingen om op nieuw in de schoolbanken plaats te nemen en les te krijgen van een van hun vroe gere leraren, van wie er verschillenden in het onderwijs zijn vergrijsd of reeds met pensioen zijn gegaan. Het waren dr. A. de Vletter, de eerste rector van het Ken nemer Lyceum, dr. G. J. Buitenhof, W. Haanstra, dr. M. J. Huizinga, G. van der Laan, P. J. Merckens, ir. J. Qualdgras, mr. L. S. Rümelingh, en dr. G. T. S. Tiessens, die de oud-leerlingen nog eens aan de tand hebben gevoeld, vaak onder grote hilariteit. Na afloop der lessen heeft de oud-rector, dr. A. de Vletter, nadat hij eerst met een daverend applaus was begroet op de hem eigen sprankelende en humoristische wijze, soms ook met een tikje weemoed de oud-leerlingen toegesproken in de aula en herinneringen opgehaald uit de tijd dat spreker nog verbonden was als leraar aan het. Nederlands lyceum in Den Haag in de jaren 1909 tot 1920 en zijn ervaringen met leerlingen, ouders en lerarenkorps in de tijd dat hij rector was van het Kenne mer Lyceum. Tal van anekdotes bracht dr. De Vletter daarbij te berde, soms met een diepe en wijze achtergrond. Na een gezellig samenzijn volgde een „wandelende" maaltijd, waarbij de oud leraren en oud-leerlingen volop gelegen heid kregen elkaar nog eens de hand te drukken en herinneringen op te halen. Daarna werd gedanst en heeft men zich vermaakt op de kermis in het schoolge bouw, een gezellig besluit van een weder om zeer geslaagde dag van de jubileum viering. Een negenjarig fietsend meisje kwam zondagmiddag op de Brouwerskolkweg in Overveen te vallen, doordat een tas tus sen de spaken van het wiel kwam. Zij viel en liep een hersenschudding op. Het meisje werd naar het Marinehospitaal overge bracht. Wegens reparatiewerkzaamheden aan de spoorbaan zal de spoorwegovergang aan de Manpadenlaan in Heemstede woensdag 11 mei tussen acht uur 's morgens en vijf uur 's middags afgesloten zijn voor alle gemotoriseerde verkeer. BEVALLEN: 4 mei: J. L. M. Bemoski de Beer; 5 mei: A. P. Vlugvan Valken burg; 6 mei: M. van Leevenvan Beijeren, J. C. KarpowVeen, A. BosmaDekker; A. P. BeumerDe Graaf; 7 mei: J. M. Nijpels—Roelofs, J. M. Baaijens—Visser, A. P. de VriesStuurman, J. D. Veld kampAdriaanse. BEVALLEN van een dochter: 6 mei: M. M. Tutertvan der Heide, J. J. Gierst- bergOosterop; 7 mei: M. Zeijlmaker— Nessen. OVERLEDEN: 4 mei: R. Hartman, 3 j., Hazepaterslaan. 5 mei: S. Galama, 74 j., Rijksstraatweg. J. A. W. Graziano, 66 j„ Gasthuisvest. J. de Groot, 78 j„ Van 't I-Ioffstraat. 6 mei: N. Vos, 71 j„ Gasthuis- vest. ONDERTROUWD: 6 mei: J. P. Korzelius en M. Blom. 7 mei: I Venema en M. J. Paap. J. Tensen en W. Egberts. G. H. Roe- lofsen en J. M. G. Angclino. GEHUWD: 7 mei: L. P. Barnhoorn en S. P. Moeren. J. Brouwer en E. A. Goos- sens. J. Duisterhof en E. A. Assie. J. W. Alberts en H. G. Schenken. woordiger van het gemeentebestuur was verzocht deze expositie te openen. Aange zien de bouwkunde als een kunst wordt be schouwd wilde de heer Geluk aannemen dat deze uitnodiging tot hem was gericht in zijn kwaliteit van wethouder van kunst zaken. Het oordeel over de vormgeving van kunstuiting wilde de wethouder overi gens liever aan de kunstenaar zelf over laten. De heer Geluk bracht hulde aan het bestuur van De Nederlanden van 1845 voor het verlenen van de opdracht aan de ar chitecten en aan de Haax-lemse kring van de B.N.A. voor zijn initiatief tot het in richten van de expositie. Hij wenste de ten toonstelling veel succes en een gi*ote be langstelling toe. Hierna begaf het gezel schap zich naar de Vishal voor het be zichtigen van de diverse ontwerptekenin gen en maquettes. A mateurtonccl Gewoonlijk geven de meeste vex-enigin- gen er de voox-keur aan, de leden op haar feestavonden een klucht of een blijspel te presenteren. Het bestuur van de buurt vereniging „De Cruquius" uit de Haar lemmermeer wenste nu blijkbaar eens van dit gebruik af te wijken. Met als gevolg, dat haar jaarlijkse feestavond zaterdag in het „Sportpark-restaurant" te Heemstede werd verzorgd met een opvoering van een dramatisch stuk, gespeeld door de Haar lemse toneelvei-eniging „Margriet", onder ï-egie van de heer Engel Hugtenburg. Het was „Waarom zweeg je zolang", toneel spel in drie bedrijven door H. van Turn hout en Bert Peets, met welk stuk beide auteurs kennelijk geen hoge aspiraties hebben gekend. Zij stelden zich namelijk tevreden met het genx-e karakters, dat ons reeds lang uit soortgelijke eenvoudige spelletjes bekend is gewox-den, zoals de no bele echtgenoot, een trouwe gedienstige, de liefhebbende moeder en de ploertige chanteui-. Daarnaast toonden zij zich al lerminst afkei'ig, om met een tamelijk dooi-zichtige opzettelijkheid naar enige stex-ke speelscènes te streven, waarbij het toeval een belangrijker rol vervult, dan voor de logica wenselijk is. Het x-esultaat werd een gezellig dramatische histox-ie over Regina Sluizex-, de echtgenote van een bekwaam internist, wiens huwelijk volmaakt zou zijn geweest, als het maar niet kinderloos was gebleven. De arme man heeft er echter geen vermoeden van, dat zijn vi-ouw hem al die tijd het bezit van een dochter heeft vei-zwegen. Zij had namelijk in haar jeugd een verhouding met een musicus, die zich na de geboorte van hun kind liet kennen als een dx-on- kaard en onbetrouwbaar individu. Deze keert na al die tijd weer bij Regina terug, met geen andere bedoelingen dan haar te chanteren. Hij eist geld, of anders wordt dokter Sluizer het vex-leden van zijn vrouw onthuld. De snodaard, wordt echter bij het verlaten van de woning het slachtoffer van een verkeersongeval en doordat hij (toevallig) terécht komt in het ziekenhuis van Regina's echtgenoot, komt deze bij stukjes en beetjes achter de waarheid. De schrijvers hebben ook in dit geval de toe- schouwei's het traditioneel-gelukkige slot niet onthouden. Al hebben zij daarvoor de arme Regina nog aan tal van bepx-oevin- gen blootgesteld. Hoe het ook zij, er is nog altijd een groot deel van het publiek, dat bij dergelijke geforceerde dx-ama's van een dankbax-e ontx-oering blijkgeeft. Dit was ook zaterdag het geval, toen de verrichtingen van het optx-cdende ensem ble door de leden van „De Cruquius" on der een aandachtige stilte wei-den gade geslagen. Vanavond houdt de oud minister-presi dent dr. W. Drees onder auspiciën n afdeling V van de fedei-atie Haarlem van de Partij van de Arbeid in het wijkge- bouw van de Nedex-lands hervoi-mde ge meente in de Molenaerstraat in Haarlem een lezing over zijn ï-ecent bezoek aan Israël. Advertentie Biefstuk Tartaar 2 voor Frikandellen 5 voor Slavinken 3 voor Hamburgers 3 voor Geld. schijven 4 voor elk dezer soorten 98 Prima magervlees Franse per kilo extra klein Radijs 2 bossen 29 Spinazie per kiio 39 Champagne met rijst 2 potten 100 van goudrenetten Zatei-dagmiddag heeft wethouder D. J. A. Geluk in de aula van het stedelijk gym nasium een tentoonstelling geopend van de „Stichting Jong Haai-lem vooruit". Op deze tentoonstelling die aan het ein de van elk seizoen wordt gehouden, waren de resultaten te bewondei-en van de ver schillende cursussen, die de stichting in de afgelopen winter heeft gegeven. Wethouder Geluk merkte in zijn inlei ding op, dat er deze maal voor het eerst kunstsmeedwerk is te zien; het resultaat van de cursus siersmeden, die in de sme derij van de Lieven de Keyschool gegeven was. Bij het zien van deze tentoonstelling, al dus de spreker, neemt misschien het aantal deelnemers toe, dat tot nu toe enigszins teleurstellend was. De heer Geluk bracht aan het slot van zijn korte inleiding dank aan de docenten, die in het seizoen 1959-1960 de cui-sussen hadden gegeven. Op de tentoonstelling kon men een groot aantal vooi-werpen bekijken, die door de cursisten vervaardigd waren. Tekeningen, foto's, boetseex-werk, hout- snijwei-k, jurkjes en ten slotte de voox*wer- pen van siersmeedkunst, waaraan wethou der Geluk in zijn openingswoord hei'innerd had. De stichting geeft eveneens een cux-sus in de verbetering van het handschrift en vex-schillende werken wex-den als resultaat hiex-van getoond; eex-st het slordige, ondui delijke schrift en ten slotte de keurige, dui delijk leesbare brief, die als afsluiting van de cursus was geschreven. EXAMENS Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen voor elektronisch ingenieur: J. J. Kouwen- hoven (Haarlem). J. H. A. Kuijken (Haarlem), J. T. R. Schreuder (Haarlem), voor het in genieursexamen voor elektrotechnisch inge nieur: J. E. Joosten (Haarlem). Een bestofte postkoets reed zaterdagmiddag het tentoonstellingsterrein van de Floriade in Rotterdam op. Toen de koets op het voox-plein voor een publiek van vele genodigden was stilgehouden, stapten er twee voorname mannen van vierhonderd jaar terug uit: ambassadeur Ogier Ghis- lain de Busbecq (N. W. van Vliet uit Amsterdam) en professor Carolus Clusius (prof. dr. L. van der Pijl uit Den Haag). De eerste had enkele tulpebollen uit Turkije gehaald en deze zoals vierhonderd jaar ge leden per postkoets naar West-Europa gebracht. De Busbecq heeft zijn vriend en natuurvorser Clusius vrijdag in Leiden enkele tulpebollen ovex-handigd. En de botanicus op zijn beurt heeft de bollen zater dag overgedx-agen aan de voorzitter van de honderd jarige Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. De in historisch kostuum gestoken heren De Busbecq en Clusius waren nog niet uit de postkoets gestapt, of een leger mensen met foto toestellen, van eenvoudige boxjes tot dux-e platenca- mera's, bestormden de twee bollenvrienden. Ondanks de nimmer feilende organisa tie van de heer Jac. Klei boer en de zijnen ontstond er zo'n gedrang, dat haast niemand kon zien wat ex- eigenlijk gaande was. Uit eindelijk moest de voorzit ter van „Bloembollencul tuur" proberen bij de inge sloten ambassadeur en bo tanicus te komen. Nadat hij zich met veel moeite dooi de menseni-ijen had ge wrongen, kon hij eindelijk de tulpebollen in ontvangst nemen. Terwijl dat gebeur de stonden de vier paarden voor de postkoets er wat bezweet en vermoeid bij. Hoe kan dat ook anders: zij hebben zich op de tocht van 3404 km van Istanbul naar Rotterdam uitstekend gehouden. Zij hebben een prachtige prestatie gele verd. En daarom hadden ze het niet vei-diend tijdens die ontvangst in Rotterdam volkomen vergeten te wor den. Zelfs geen suiker klontje kon eraf. Alleen fa milieleden en vrienden van stalhouder Joop van der Touw uit Den Haag, die als chef d'equipe van de tocht was opgetreden, bekom merden zich wat om de paarden en lieten hun kin deren de dieren troosten. Niet vergeten mogen wor den de lieve strelingen, die de vermoeide paarden van onze altijd weer chai-mante Haarlemse bloemenmeisjes ontvingen. Dat maakt veel goed, zullen de dieren mis schien gedacht hebben. Carolus Clusius overhan digde het kistje Turkse tul pen aan jhr. Van Nispen, waarbij hij deze in een bloemrijke hoofse taal toe sprak. „U bent niet alleen een nobel edelman, maar ook magistx-aat van Hille- gom en oppex-heer van het nijvere gilde der bollen- kwekers". Jhr. Van Nispen dankte voor de geschonken tulpen, die vierhonderd jaar gele den bloeiden aan het hof van de machtige sultan Su leiman de Geweldige. „De vriendschapsbanden tussen Turkije en Nederland zijn nog sterker aangehaald." Hij dankte de bemanning van de historische post koets, die door hun tocht luister hadden bijgezet aan het eeuwfeest van „Bloem bollencultuur". Vervolgens doopte de ambassadeur van Turkije, Selahattin Refet Arbel, een nieuwe tulp, gekweekt door Frans Roozen uit Vogelen zang. De rose-wit gex-ande darwintulp werd met champagne besprenkeld en kreeg de naam „Atatux-k". Ir. B. Stephan, voorzitter van het comité dat de tocht van de postkoets had voor bereid, liet tenslotte dank woorden horen aan het adx-es van de tijdens de tocht bruingebrande be manning. Hij bood de heren Van Vliet, alias De Bus becq, Joop van der Touw en de overige bemannings leden enkele geschenken aan.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4