Winst met 63 percent gestegen Hogere winst voor Internatio DE AKU IN 1959 Sterk verbeterde omzet bij relatief gedaalde kosten 321 PLECHTIGE HULDIGING VAN ROBERT SCHUMAN De beurs WEEK van de FOTOGRAFIE „FLITSPICCOLO CADEAU Van nieuwe staatslening wordt 23,5 toegewezen SCHEEPVAARTBERICHTEN Aandeel van produktenzaken is gelijk gebleven aan 1958 Hogere winst ARM Zestien miljoen Russen werken 6 a 7 uur per dag DINSDAG 10 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Goede verwachtingen voor 1960 In deze een Russische olie-export De kapitaalverhoging van Ver. Glanzstoff DE KSGBESTAAT 10 JAAR K.J.C.P.L. 8 (onv.) Mutaties N.H.M. 11 Over 1959 heeft de Algemene Kunstzijde Unie n.v. Arnhem, blijkens het jaarverslag, een nettowinst behaald van 35,5 miljoen (v.j. 21,8 miljoen), hetgeen ruim G3 per cent mper is. Deze stijging is behalve aan hogere dividenden van de deelnemingen toe te schrijven aan het sterk verbeterde resultaat van de Nederlandse A.K.U.- bcdrijvcn, waartegenover echter een belangrijk hoger bedrag voor belastingen ten laste van de winst moest worden gebracht. De omzet nam toe van 253,3 tot f 308,5 miljoen, de kosten stegen van f 230,1 tot f 269,7 miljoen, zodat het resultaat van de bedrijven vóór aftrek van belastingen was 38,8 miljoen (v.j. 23,2 miljoen). Divi denden en interest van deelnemingen brachten op f 12,6 miljoen (v.j. 7,7 miljoen). Aan belastingen werd betaald 18,5. miljoen (v.j. 10,8 miljoen). Een aanzienlijke vergroting van de afzet van vrijwel alle A.K.U.-produkten heeft de omzet met ruim 55 miljoen doen toenemen, waardoor het omzet cijfer een hoogte van ruim 300 miljoen heeft bereikt. Tot deze ontwikkeling heeft vooral de toenemende vraag naai de geheel synthetische garens en vezels bijgedragen. Produktievergroting, ver betering van de efficiency en prijsdaling van. enige grondstoffen leidden tot lagere kostprijzen van bijna alle produkten. De vrijwel volledige bezetting van de be drijven heeft een gunstige invloed op de kosten gehad. De verhouding tussen omzet en kosten heeft zich in gunstige zin gewijzigd. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, zestien percent (v.j. twaalf percent) dividend op de gewone aandelen. Het totale uitstaande aandelenkapitaal bedroeg per ultimo 1959 127,2 miljoen tegen 115,0 miljoen per ultimo 1958. De agioreserve, die begrepen is in de algemene reserve, is toegenomen met 26,9 miljoen. Voor vernieuwing, ver betering en uitbreiding van de duurzame produktiemiddelen werd 26,8 miljoen aangewend. De afschrijvingen beliepen 32.7 miljoen. De liquide middelen namen toe met 33,6 miljoen tot 79,2 miljoen. Per ultimo 1959 bestond het personeel in Nederland uit 12.650 personen (v.j. 12.350). In de eerste maanden van 1960 lagen de omzet en het bedrijfsresultaat van de Nederlandse bedrijven op het niveau van het vierde kwartaal van 1959. De verkopen blijven zich gunstig ontwikkelen. De kosten worden echter beïnvloed door de volledige doorwerking van de verbetering der ar beidsvoorwaarden en de verplichte loons verhoging per 1 april 1960. De directie meent voor dit jaar wederom op bevredi gende bedrijfsresultaten te mogen rekenen. Het laat zich aanzien dat in 1960 het totaal aan inkomsten uit deelnemingen niet be langrijk zal afwijken van 1959. Aan het jaarverslag wordt ontleend: De Advertentie (VERNUFTIGE FLITSBEUGEL VOOR REFLECTIE-FLITS) Vraag er om bij uw fotohandelaar De regering van India heeft aan buiten landse oliemaatschappijen, die in India olie raffineren, verzocht de bruikbaarheid na te gaan van Sovjetrussische ruwe olie, zo deelden gezaghebbende kringen mede. Zij zeiden, dat de regering de maatschappijen had medegedeeld, dat er waarschijnlijk Sovjetrussische ruwe olie beschikbaar zou komen en noemden prijzen, die afhangen de van het resultaat van het onderzoek van de olie, ongeveer 10% lager konden zijn dan die van olie uit de velden aan de Perzische Golf, die op het ogenblik wordt ingevoerd. Het tijdschrift Business Abroad schrijft, dat.de Sovjetrussische export van olie naar de westelijke landen de laatste vier jaar verdrievoudigd is en op het ogenblik 12 percent beloopt van de produktie der lan den van het Sovjet-blok. Het tijdschrift voegt hieraan nog toe, dat er twee jaar lang meer Russische olie naar het westen werd verzonden dan naar andere landen van het communistische blok. Zoals bekend, is in een kortgeleden ge houden vergadering van de „Aufsichts- rat" van de Vereinigte Glanzstofffabriken besloten aan de op 20 juni in Wuppertal- Elberfeld te houden jaarvergadering voor te stellen het aandelenkapitaal door om zetting van reserves in de verhouding van één op vier te verhogen (zulks ingevolge de wet inzake kapitaalverhoging van 23 december 1959) en een dividend van der tien percent over 1959 uit te keren uit de winst. De nieuwe aandelen, zo wordt van de zijde van Algemeene Kunstzijde Unie n.v. te Arnhem die een meerderheids belang in deze Duitse onderneming heeft medegedeeld, zullen reeds recht geven op het dividend over 1959. gunstige conjunctuur leidde tot een toe nemende activiteit zowel in de textiel- als in de autobandenindustrie. Grote belang stelling heeft de directie voor het toe nemende streven in de textielwereld om te komen tot een gemeenschappelijke be studering van ontwikkelingen, die alle sta dia van textielhandel en -industrie ten nauwste raken. Gezien de stijgende levens standaard, de voortdurende kwaliteitsver betering van rayon, de ontwikkeling der synthetica en het geleidelijk gewennen van het publiek en industrie aan de nieuwe garens en vezels, moet worden verwacht dat de kunstmatig vervaardigde grond stoffen in de komende jaren een steeds groter deel van de textielmarkt voor zich zullen opeisen. Ten gevolge van de sterke uitbreiding van de produktiecapacileit neemt echter de concurrentie in de be drijfstak voortdurend toe. Vooral voor de Westeuropese rayonindustrie zijn de voor uitzichten niét onverdeeld gunstig. De ge heel synthetische textielgrondstoffen ver keren in een fase van sterke groei. De wereldprodufctie was in 1959 niet minder dan 41 percent groter dan in 1958. Gestegen omzet Het is begrijpelijk dat 1959 over het ge heel genomen ook voor de tot het A.K.U. - concern behorende binnen- en buitenland se ondernemingen een bijzonder gunstig jaar mag worden genoemd. De totale per- soneelsstand kwam van 49.000 op 51.000. De omzet van het concern steeg van 1,3 miljard tot 1,6 miljard. Voortzetting van de stijgende tendentie in de concernpro- duktie is stellig te verwachten. Zo werd besloten tot uitbreiding van de produktie in de sector van nylon- en polyestergarens en vezels, zowel in Nederland als bij de Amerikaanse, Duitse en Italiaanse concern maatschappijen. Bovendien werd besloten tot de bouw van een polyesterfabriek in Spanje en een nylonfabriek in Mexico. De produktiecapaciteit van cellofaan zal wor den uitgebreid en wel door verdubbeling van het Nederlandse bedrijf en oprichting van een cellofoonfabriek bij de Engelse dochtermaatschappij. De verwachtingen ten aanzien van de resultaten der Nederlandse produktiebe- drijven zijn aanmerkelijk overtroffen. On danks grotere produktie konden de voor raden sterk worden verminderd. De re search leidde ook in 1959 voor verschillen de van de produkten tot een verdere ver betering van produktiemethoden en kwali teit, nieuwe machines werden ontwikkeld en de doelmatigheid van bestaande appara tuur werd vergroot. Met ingang van 1960 is de arbeidstijd van deze werknemers verminderd van 48 uur tot 47 uur per week. Begin 1961 vindt een verdere verkorting tot 46 uur per week plaats. In verband hiermee zullen vrije zaterdagen worden toegekend en wel 12 in 1960 en 24 in 1961. De agioreserve bedroeg per ultimo 1959 ruim 55 miljoen, mqar hier is inmiddels weer bijgekomen. Aan verdubbeling der produktiecapaciteit van cellofaan in het bedrijf te Breda wordt hard gewerkt. De activiteiten van Dupont in Nederland zullen zich op een geheel ander gebied gaan begeven dan die in Amerika. De fa briek in Dordrecht gaat geen produkten maken die met de A.K.U.-produkten con curreren. Wat de nieuwe regeringsmaatregelen in zake beperking van vervroegde afschrij ving en de investeringsaftrek betreft, voor zover hierbij investeringen in Nederland zijn betrokken, zal de A.K.U. daarvan zon der twijfel nadelige gevolgen ondervinden. Eén en ander kan niet verhinderen dat de vereiste investeringen worden voortgezet. De plannen worden in normaal tempo af gewikkeld en kunnen niet worden op geschort. De totale researchkosten maken 4Vz tot 5 percent van de omzet uit. Voorstel tot statutenwijziging Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der Algemene Kunstzijde Unie op 25 mei a.s. zal een voorstel tot statuten wijziging worden voorgelegd. Het wordt gewenst geoordeeld de statuten in hun ge heel opnieuw te redigeren. Door de vele veranderingen en aanvullingen in de loop der jaren hebben zij namelijk sterk aan overzichtelijkheid ingeboet. De voornaam ste materiële veranderingen zijn: het maat schappelijk kapitaal wordt vergroot met 100 miljoen tot f 330.048.000. De nimmer uitgegeven onderaandelen van f 200 zijn vervallen. Daarentegen zijn thans coupures van 50 mogelijk gemaakt. Goedkeuring wordt gevraagd tot het uitgeven van obli gaties tot ieder bedrag en het doen ver vallen van de beperkende bepalingen. De benoeming van gedelegeerde commissaris sen wordt niet meer dringend voorge schreven. De tantièmeregeling wordt beduidend ge wijzigd. Voorgesteld wordt de vaststelling van de beloningen van directeuren geheel aan de raad van commissarissen over te laten en derhalve het statutaire directie tantième te laten vervallen. De raad van commissarissen is voornemens ook in de toekomst een deel van de beloning van directeuren afhankelijk te doen zijn van de overwinst. Voorgesteld wordt het tan tième van commissarissen te bepalen op één percent van de overwinst. Om onge wenste consequenties van het commissa- rissentantième te vermijden is dit thans aan een maximum gebonden, namelijk van 30.000. In aanwezigheid van vertegenwoordi gers van alle Europese instellingen is maandag in Luxemburg, waar deze week ook een ongekend groot aantal ministers van de zes landen der Europese gemeen schappen bijeen zijn, het feit herdacht, dat tien jaar geleden Robert Schuman toen Frans minister van Buitenlandse Za ken zijn verklaring aflegde, die heeft geleid tot de ondertekening door Frank rijk, Duitsland, Italië en de drie Benelux- landen van het verdrag voor de Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal op 18 april 1951. Tot de sprekers op de plechtige bijeen komst in de Europese school in Luxem burg, die werd bijgewoond door groot-her togin Charlotte en prins Felix van Luxem burg, behoorde ook de Nederlandse president van het Hof van Justitie der Europese Gemeenschappen, mr. A. M. Donner, die betoogde dat er reden is voor een terugblik op de weg, die de afgelopen tien jaar is afgelegd. „Wanneer wij ons vandaag oprichten en om ons heen zien, dan bemerken wij ech ter dat de moeilijkheden om de Europese eenwording niet ontstaan doordat de fei ten de idee overmeesteren, maar doordat de idee bezig is zich meester te maken van de feiten. Dat de weerstand toeneemt, niet omdat de idee verzwakt, maar omdat zij steeds dieper tot de werkelijkheid van het dagelijks leven ingaat," aldus mr. Don ner, die hulde bracht aan Robert Schu man. De voorzitter van de Hoge Autoriteit an de E.G.K.S., de Italiaan Malvestiti, heeft in zijn toespraak de supra-nationaliteit van het hoge gezagslichaam en van de twee andere Europese uitvoerende colleges ter sprake gebracht, waarmee naar hij zei „de politici nog niet goed raad weten en waarvan sommige juristen het bestaan eenvoudig ontkennen." Hij betoogde, dat indien de Hoge Autoriteit en de commis sie van de E.E.G. en Euratoom uitgebrei dere bevoegdheden verlangen, zij dit niet ze lichamen zich geplaatst zien voor eisen, waarvoor geen andere mogelijkheid tot oplossing bestaat. De Westduitse staatssecretaris en voor zitter van de Bijzondere Raad van Minis ters van de E.G.K.S., Westrick, bracht eveneens hulde aan het voor de vrede zo belangrijke initiatief van Robert Schu man. Dat de gemeenschap zich heeft be perkt tot de zes landen, zei hij, heeft de hoop op een grotere Europese eenheid in de toekomst niet weggenomen. In zijn toespraak zei Robert Schuman, dat bij het opmaken van de balans van de afgelopen tien jaar de verzoening tussen Frankrijk en Duitsland een feit is, „een verzoening gebaseerd op vertrouwen en wederzijds belang, iets dat Kroesjtsjev niet blijkt te hebben begrepen." Hij her innerde er aan, dat weliswaar het initia tief destijds van Frankrijk moest komen, maar dat de Duitse reactie op dit initia tief van beslissende betekenis is geweest. Ook hij bracht de kwestie van de supra- nationaliteit van de Europese instellingen ter sprake en waarschuwde, dat deze ont wikkeling in etappes zal moeten geschie den. Weer ver overtekend Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van het op 9 mei 1960 op de 4J/2 per cent lening 1960 (II), ten laste van de Staat der Nederlanden, ingeschreven bedrag 23,5 percent, wordt toegewezen. Zoals bekend is de lening groot 300 miljoen. De Koninklijke Java-Ctiina Paketvaart- lijnen n.v. te Amsterdam stelt voor over te gaan tot deu itkering van onveranderd acht doen uit zinloze eerzucht, maar omdat de- percent dividend in contanten (onv.). Advertentie Aagtekerk 10 te Lor. Marques verw. v. Durban. Aalsdijk 10 v. Savannah n. Mobile. Alhcna 9 40 m. o. St. Paulsrocks n. Santos. Alkes 9 v. Singapore n. Bangkok. Almkerk 9 120 m. z. Sydney n. Melbourne. AlDhacca 9 te Port Said. Alphard 9 v. Abidjan n. Apapa. Alpherat pas. 9 Fernando Noronha n. Las Palmas. Ameland 9 v. Old Kil Patrick n. Rotterdam. Amerskerk 9 te Marseille. Amnion 10 v. Rotterdam n. Antwerpen Ampcnan 10 te Philadelphia. Amstellaan 9 480 m. w. Puloweh n. Singapore. Andijk 9 95 m. n.o. Flores n. Havana. Annerikerk 9 v.' Port Said n. Genua. Apoingedijk 10 op Elbe n. Hamburg. Area 9 450 m. n.o. Barbados n. Landsend. Arendskerk iO te Adelaide. Artemis 9 v. Rotterdam te Amsterdam. Asmidiske 9 510 m. n. Horta n. Amsterdam. Asterope 9 500 m. w. Landsendn. Rotterdam. Avrdijk 9 te Bombay. Axeldijk 9 180 m. w. Scillys n. Vera Cruz. Baarn 10 te Hamburg. Bali 9 v. Penang n. Tandjong Priok. Bantam 9 360 m. o. Ceylon n. Cochin. Batjan 9 te Singapore. Bengkalis 9 v. Antwerpen n. Bremen. Bonita 10 te Laceiba venvacht. Borneo 9 450 m. z.o. Aden n. Djibouti. Bosco 9 v. Galle n. Cochin. Caltex Amsterdam pas. 9 Masira eil. n. Kaapstad. Caltex Arnhem 9 40 m. z. westp. Kreta n. R'dam. Caltex Delfzijl 9 te Brunsbüttel n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven pass. 9 Sabang n. Yokohama. Caltex Gorinchem 9 v. Kopenhagen n. Pernis. Caltex Rotterdam 9 110 m. o. Gibralt. n. Pt. Said. Caltex The Hague 9 v. Bahrein n. Pt. Elisabeth. Camerounkust 10 rede Lagos verwacht. Camitia 9 47 m. z.z.o. Startpoint n. Lissabon. Castor 9 te Mcstaganem. Het vorig jaar heeft zich voor de n.v. Internationale Crediet- en Handels-Vereni ging Rotterdam gekenmerkt door een harmonische opbouw van de resultaten van de in wezen vrij sterk conjunctuurgevoelige bedr(jfsbezigheden van de groep der ven nootschap. Voor grote tegenvallers bleef de maatschappij gespaard. Bij een ongeveer geljjk resultaat van de produktenzaken nam het aandeel in de winst der vennoot schap van de distributiehandel in gebruiksgoederen en halffabrikaten aanmerkelijk toe. Het o'nkostencijfer bleef nagenoeg op hetzelfde niveau. De uitbreiding van het arbeidsveld in het westen bracht hogere bedrijfskosten met zich mede, die echter opgevangen konden worden door besparingen, voortvloeiende uit in 1958 genomen reorganisatiemaatregelen voor enkele overzeese delen van het bedrijf. Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening wijst het resultaat han delszaken 'n bedrag aan van 21.963.675 (v.j. 20.549.071). Hieraan wordt toe gevoegd het saldo winst v.j. ad 176.582 179.976). Na aftrek van onkosten van 15.567.626 15.849.029), exploitatie onroerende goederen ad 1.318.234 888.132). transportmiddelen en inven taris ad 1.076.768 871,367), interest en dividenden ad 982.019 244.253), bedraagt het saldo winst 3.195.610 2.876.266). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een dividend van 8 percent (7 percent) over een onveranderd kapi taal van 26.250.000. De directie meent de toekomst met ver trouwen tegemoet te kunnen zien, al ont veinst zij zich niet, dat bepaalde politiek- economische ontwikkelingen in sommige overzeese landen in de nabije toekomst een zekere nadelige invloed voor het bedrijf kunnen inhouden. In het vorig jaar was voor de groep een jaar van geleidelijke expansie meer spe ciaal in de westelijke sfeer. De ontwikke ling van de bedrijfsstructuur blijft ge grondvest op zelfwerkzaamheid der samen stellende delen van de organisatie, onder overkoepeling van de centrale bestuurs- eenheid met haar hulp- en coördinatiedien sten. Het stemt tot voldoening, dat de nieuwe ontwikkelingen van de vennoot schap in de Westeuropese handel, zoals deze de laatste jaren werden nagestreefd, in bevredigende mate zijn gaan bijdragen tot de resultaatvorming. De produkten zaken in Rotterdam, Londen en New York leverden wederom een aantrekkelijk re sultaat op. Samenvattend constateert de directie dat in 1959 een bevredigende vooruitgang kon worden geboekt met de uitbreiding der zaken van de groep en met pogingen om tot versteviging van de pijlers van de risico-verdeling te geraken. Aan de extra reserve wordt 500.000 toegevoegd, waar na de zichtbare reserves 11 miljoen zul len bedragen. Ook bij Haarlems filiaal Het heeft de n.v. Amsterdamsche Rij tuigmaatschappij in 1959 niet aan op drachten ontbroken. Dit blijkt uit het ho gere voordelig saldo der exploitatiereke ning ad 1.122.182 (v.j. 922.975). De net to winst nam toe van 518.276 tot 647.111. Bijna alle afdelingen droegen tot de ho gere winst bij, vooral de werkplaatsen, magazijn en het filiaal in Haarlem. In het algemeen kan gesteld worden dat de ven nootschap, aldus het verslag, goed en ge- gelijkmatig gedijt. De werkzaamheid van de n.v. Nieuwe Automobiel Maatschappij voor de import der Saab auto's begint thans vruchten af te werpen. De dochter maatschappij der N.V. Atam in Den Haag behaalde in 1959 een belangrijk grotere winst dan in 1958. De verkoop van Ci troen-automobielen neemt nog steeds toe. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 9 per cent dividend (v.j. 7 percent). Celebes 10 te Mombasa. Cirrus (weerschip) 9 te Rotterdam. Clavella pas. 9 Azoren n. Trinidad. Colytto 9 te Belfast. Cradle of Liberty 9 110 m. n.o. Massawa n. Suez. Crania 9 te Shellhaven. De Eerens 10 te Port Sudan. Diemerdijk 9 70 m. n. Puerto Rico n. Londen. Diogenes 9 v. Cristobal n. Curasao. Dongedijk 9 te bremen. Dordrecht 9 83 m. o. Gibraltar n. Marseille. Dorestad 9 v. Point Fortin n. Shellhaven. Drente'10-te- Singapore-eerwacht. Eenhoorn 9 20 m. z.w. Cyprus n. Fainaus.tga. Eos 10 le Malta, -p Esso Rotterdam 10 te Suez n. Rotterdam. Forest Hill 9 te Tenerife. Fravizo 10 te Agadir verwacht. Friesland KRL 9 v. Port Said n. Lissabon. Friesland SSM 8 op Hurnber r.. Immingham. Gaasterkerk 9 v. Aden n. Suez. Gaasterland 9 200 m. n. St. Paulsrock n. Recife. Garoet 9 v. Amsterdam n. Bremen. Geertje Buisman 9 650 m. n.w. Azoren n. Kenosah. Geestland 9 625 m. n.o. Barbados n. Pt. of Spain Graveland 9 te Amsterdam. Groote Beer 9 te Amsterdam. Hathor 8 te Amsterdam n. Rotterdam. Hector 9 140 m. z.w. Kreta n. Alexandrië. Heemskerk 10 te Nacala. Helicon 10 v. Georgetown te Mackenzie. Hersilia 9 40 m. z. Landsend n. Emden. Hispania 10 v. Rotterdam n. Amsterdam. Holland 9 v. Zanzibar n. Antonio Enes. Hoogkerk 9 v. Suez n. Djibouti. Houtman 9 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Hycra 7 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Jagersfontein 9 460 m. n.o. St. Helena n. Kaapst. Japara 10 te Durban verwacht. Jason 9 v. Port of Spain n. Carupano. Java 9 te Amsterdam. Kalydon 9 te Martinez verwacht. Kamperdijk 9 v. Rotterdam n. Antw./New York. Karimun 9 te Santander. Kellia 9 120 m. n.o. Curasao n. Las Palmas. Kenia 9 te Rouen verwacht. Kertosono 9 v. Rotterdam te Antwerpen. Kieldrecht 8 te Rangoon. Kloosterdijk 9 240 m. n.w. Finist. n. Antwerpen. Koningswaard 9 800 m. w.z.w. L'end n. Liverpool. Kopionella 9 500 m. z. Rio de Janeiro n. Curasao Korat'ia 10 v. Curasao n. Puerto Miranda. Korendijk 10 le Rotterdam. Korenia pass. 9 Ouessant n. Rouen. Korovina 10 te Curasao. Kreeft 9 te Vigo. Kryptos 9 te Rotterdam. Larenberg 10 te Lagos. MOSKOU (Tass-AFP) De Opperste Sovjet (parlement) van de Sovjet-Unie heeft zaterdag op zijn gezamenlijke bij eenkomst zijn goedkeuring gehecht aan de wetten over afschaffing van de belas ting op de lonen van fabrieks- en kantoor personeel en over de voltooiing in dit jaar van de invoering van een zeven- a zesuri- ge arbeidsdag voor genoemde groepen. Ook het besluit van de ministerraad tot prijsverlaging per 1 januari 1961 en in voering van nieuw geld werd goedge keurd. In de Sovjet-Unie wordt er reeds door zestien miljoen arbeiders zeven of zes uur per dag gewerkt en voor het einde van het jaar zal dit aantal nog 43 miljoen gro ter zijn, zo heeft d.e voorzitter van de staatscommissie voor arbeid en lonen, Volkov, volgens het Russische nieuwsbu reau Tass voor de Opperste Sovjet ver klaard. Volkov deelde mede, dat de verkorting van de arbeidsdag zich gelijktijdig voltrok met de toenemeing van de industriële pro duktie. Hij zei, dat dit niet kwam door extra inspanning van de arbeiders, maar door de ontwikkeling der mechanisatie in de fabrieken. Zo is de kolenproduktie in 1959, vergeleken met 1956 toen de arbeids dag 8 uur lang was, toegenomen met 18,4 percent ep de staalproduktie met 23 per cent. Ook wees Volkov nog op een ander voordeel van de kortere arbeidsdag: de voortdurende stijging van de lonen der arbeiders die korter werken. In de op 18 mei a.s. te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsche Handel-Maatschappij n.v. zal worden voorzien in de vacatures ontstaan door het overlijden van mr. M. G. de Baat en het aftreden als commissaris van de heer H. L. van Eeghen. Als no. 1 zijn op de desbetreffende voordrachten ge plaatst respectievelijk de heren mr. M. Sanders en F. A. C. Guépin. Kylix 9 v. Amsterdam en terug (machineschade). Laarderkerk 9 150 m. n.o. Sokotra n. Aden. Leeuwarden 10 te New Orleans verwacht. Leiderkerk 9 25 m. z. Wight n. Hamburg. Lekhaven 9 te Bahia. Lemsterkerk 9 v. Livorno n. Port Said. Lissekerk 9 te Kuwait. Lombok 10 te Balboa. Loosdrecht 9 40 m. z.w. Aden n. Suez. Lutterkerk 9 te Port Said. Maas 9 100 m. o. Tunis n. Antwerpen. Mariekerk 9 10 m. w. Finisterre n. Antwerpen. Marnelloyd 9 te Damman. Mariscal Lopez 9 500 m. n.h.o St. Paulsock naai Salvador. Meeerkerk 9 v. Port Said n. Marseille. •Memnon"10 v< Guanta>,iï.'iGa'rttigena •Mentor 9 92 m. z.w. Brest nr Tripoli. Merwede-9 voor anker te Kouilou. Molenkerk 9 te Karachi. Montferland 10 te Hamburg. Moordrecht 9 55 m. n.n.w. Tunis n. Arab. Golf. Muiderkerk 9 v. Bremen n. Hamburg. Munttoren 9 60 m. o. Takoradi n. Curagao. Na ess Commander pass. 9 Masira eiland n. Antw Neder-Elbe 9 70 m. o. Azoren n. Marseille. Neder-Waal 10 te Akaba. Neder-Weser 9 t.a. Shat Al Arab n. Khorramshar Nias 9 v. Cristobal n. Vera Cruz. Noordwijk 9 125 m. z.w. Ouessant n. Monrovia. Nijkerk 9 v. Hongkong n. Aden. Oberon 10 te Jacksonville. Oldekerk 9 te Port Swettenham. Oostkerk 9 te Duinkerken. Ootmarsum 10 et Bremen. Oranje 9 v. Genua n. Port Said. Oranjefontein 10 te Kaapstad. Oranje Nassau 9 v. La Guaira n. Trinidad. Oranjestad 9 te Amsterdam. Peperkust 7 te Lobito. Philine 9 30 m. n.n.w. Kp. St. Vine. n. Rotterdam. Pr der Nederlanden pass. 10 Flores n. Barbados. Pr. Joh. Willem Friso 9 v. Montreal o- P. Alfred. Pr. Willem v. Oranje 9 v. Le Havre n. Montreal. Prinses Irene 7 v. Montreal n. Plymouth. Kaki 7 rede Belawan. Kempang 9 270 m z.z.w. Walvisbaai n. Kaapstad. Reza Shah The Great 9 50 m. n.o. Masira eiland naar Bahrein. Ridderkerk pass. 9 Ouesant n. Marseille. Rondo 10 le Las Palmas verwacht. Rotti 9 te Karachi. Rijndam 9 te Montreal. Rijnkerk 9 165 m. z.w. Lissabzon n. Duinkerken. Salatiga pass. 9 Minicoy n. Port Swettenham. Sarpedan 9 v. Nasau n. Savannah. Sc-heldelloyd 9 v. Suez n. Aden. Senegalkust 9 v. Amsterdam n. Wes-Afrika. Skadi 9 v. Sfax n. Nantes. Slamat 9 te Beyrouth. Solon 9 750 m. w.z.w. Azoren n. Amsterdam. Sommelsdijk 9 v. Norfolk n. Perth Amboy. Stad Delft 9 175 m. w.n.w. Landsend n. Wabana Stad Dordrecht pass. 9 Kp. St. Vine. n. Palermo. Stad Haarlem 9 80 m. n.o. Ouessant n. Italië. Stad Leiden 9 65 m. n.n.o. Finist. n. Vlaardinger). Stad Rotterdam 9 70 m. n.n.w. Lisboa n. Ceuta. Stanvac Riau 9 10 m. n.w. Berhala n. Buatan. Stanvac Talangakar 9 te Sungeigerong. Statue of Lib. 420 m. n.w. Seychelles n .Ph.delph. Steenwijk 9 870 m. o.n.o. Kp. Race n. Montreal. Stentor 7 v. Barranq.uilla n. Puerto Limon. Steven 9 150 m. z.w. Lissabon n. Las Palmas. Straat Clarence 9 v. Djakarta n. Balikpapan. Straat Johore 9 te Melbourne. Straat Madura 9 970 m. w. Fremantle (bestemm.). Straat Torres pass. 9 Port Elisabeth n. Durban. Sunetta 10 te Trinidad. Suriname 9 v. Rotterdam (proeftocht). Tabian 9 te Port Sudan. Tahama 9 55 m. z.w. Wight n. Hamburg. Talisse 9 15 m z. Trafalgar n. Marseille. Tamo 11 et Lagos verwacht. Tarakan 9 v. Zanzibar n. Nacala. Tiba 10 e Montevideo. Tjibantiet 9 te Hongkong. Tjibodas 8 v. Singapore n. Hongkong. Tjikampek 9 480 m. n.o. Tristandacunha n. Rio de Janeiro. Tjiluwah 9 v. Surabaja n. Semarang. Tjitarum 9 30 m. n. Kp. York n. Auckland. Triton 9 v. Amsterdam n. IJmuiden. Van Heemskerk 10 te Accra. Van Neck 10 et Auckland verwacht. Vasum 9 60 m. w. Cadiz n. Bandar Mashur. Vlist 9 v. Norfolk n. Rotterdam. Waal 9 v. Latakia n. Iskenderun. Waikelo .9 v. Beira n. Durban Waingapoe 10 te Mukalla. W. Alton Jones 9 320 m. z.z.o. Suez n. Port Said. Weltevreden 9 te Rotterdam. Westland pass. 9 Finisterre n. Las Palmas. Wieldrecht 10 te Puerto La Cruz. Willem Ru.vs 9 v. Bermuda n. Southampton. Woltersum 11 te Savannah verwacht. IJssel 9 te Barcelona v. Genua. Zonnekerk 9 60 m. z.w. Oporto n Antwerpen. Zuiderkerk 10 te Rotterdam. KLEINE VAART Ank T 7 te Zaandam v. Skutskaer. .Bab T 4 v. Marin n. Londen. Brouwersgracht 9 in Helsinki. Draco 8 te Hamburg n. Aalborg. Elsa 6 v. Domsjö n. Zaandam. Flevo 7 v. Amsterdam n. Gothenburg. Ilias 9 120 m. o. Gibraltar n. Antwerpen. Joost 6 Kiel gepass. n. Ostrand. Kaap Falga 6 te Hudiksvall v. Karskaer. Kaap St. Vincent 7 v. Valdemarsvik n. Zaandam Looiersgracht 9 v. Antwerpen n. Rotterdam. Manto 8 te Amsterdam n. Kopenhaeng. Mare Liberum 9 te Villano v. Dakar n. Le Havre. Nero 7 te Amsterdam n. Bilbao. Phidias 7 v. Amsterdam n. Oran. Plato 9 15 m. z.w. Beachyhead n. Amsterdam. Ponza 9 10 m. w. Gjedserrif n. Zaandam. Strabo 9 15 m. z. Kp. Nao n. Malaga. Thaletas 7 v. Heraklion n. Catania. Tilly 5 te Delfzijl v. Zaandam. Twee Gebroed. 9 10 m.t z.w. Westhinder n. Antw Wilpo 7 te Karskaer v. Delfzijl. SLEEPVART Humber 7 v. Vlissingen n. Rouen. Poolzee pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Internationals lager Over de gehele linie vertoonden de in ternationale waarden lagere koersen, ver geleken bij de vorige slotkoersen. De han del was zeer stil, omdat de arbitrage niet veel kon uitrichten. De scheepvaarten boekten geringe koerswinsten. Cultuuraan delen goed prijshoudend voor Amsterdam Rubber en certificaten Deli. Aandelen Bil- liton eerste en tweede rubriek werden een paar punten hoger geadviseerd. De divi dendhervatting van Machinefabriek v.h. Jansen en Sutorius met 6 percent, was niet van invloed op de koersvorming van de aandelen. Op de incourante markt werden claims Vettewinkel 25 hoger op 725 geadviseerd. Nationale Borg en Bensdorp kregen onveranderde adviesprijzen voor de claims van respectievelijk 150 en van f 160. (ANP) Spaarnestad kwam van 472 op 473. VERHANDELDE FONDSEN 6 mei 9 mei Totaal 422 434 Hoger 164 (38.9%) 165 (38.1%) Lager 153 (36.2%) 168 (38.7%) Gelijk 105(24.9%) 101(23.2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U468—472 472 Kon. Olie145.20—145.50 145.50 Philips 931—936 gl 935 Unilever 820—823 822 Hoogovens 618—619 619 Conv. A.K.U. 129 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U472—473 gl Kon. Olie145.80—146 145.80 Philips 934—940 938/2 Unilever 821—827V2 825y2 Hoogovens 619—624 621 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. VASTER Nadat gisteren reeds een groot ge deelte van de overdag geleden koersver liezen kon worden ingehaald werd de oplopende tendens vanmorgen voortgezet. Bij opening vanmiddag bleef het ver hoogte niveau tamelijk goed gehandhaafd. De handel stelde echter wel wat teleur. In Wall Street waren de koersen tegen het slot weer teruggelopen en dit veroor zaakte hier enige terughoudendheid. Van Amerikaanse en Westduitse zijde bestond wel kooplust. A.K.U. 4- 7, gestimuleerd door het jaarverslag; Hoogovens 10; Philips 4- 16 en Unilever 4 10. Kon. Olie bleef niet achter en was 0,80 hoger; 0,20 op New York vooruit. Scheepvaart waarden bleven prijshoudend. KJCJP iets beter geadviseerd. Cultuurwaarden bleven weer zonder belangstelling, maar prijshoudend. Er bestond zeer veel in teresse voor de jongste staatslening. De beurs had rekening gehouden met een toewijzing van 16 percent, velen kregen dus meer toegewezen dan zij gebruiken konden. Er was dan ook aanbod en er werd vanmorgen en vanmiddag gehan deld op 99 percent. Later 99ViB. De emis- sieprijs was 99Overige staatsleningen waren een weinig lager. Vorige slotkoers Advieskoers deden 13.45 u Amsterd. Bank 338 338 Ned. Handel Mij. 270 270 Rotterd. Bank 285 283 Twentsche Bank. 267 267 A.K.U 466 474%* Albert Heijn 414 414 Amstel Bier 405 405 Billiton Mij. II 351 353 Bols 548 548 Bührmann Papier 438 440 Deli-Mij 174,40 174.— Dordtsche Olie 689 y2 694 Fokker 395 395 Heineken's 535 536 Hoogenbosch Sch. 249 246 Hoogovens 6171/2 626 H.V.A 165 165%* Indola 420 Ketjen 500 505 K.L.M 108. 108.— Kon. Ned. Zout 735 735 Kon. Olie 145.20 145.80* Müller Nat. Bezit 445 448 Nederl. Ford 433 435 Ned. Gist- en Sp. 3071/2 307 Ned. Kabelfabr.. 463 465 Philips Gem. Bez. 926 y2 946* Philips Pref 274 275 A'dam Rubber. 107% 108 Sikkens Groep 620 620 Stokvis R.S 226 226 Thomassen Dr. 685 Unilever 817 831* Van Berkel's Pat. 290 290 Van Gelder Pap. 271 273 Van der Heem 221 222 Ver. Machinefabr. 211 211 Wessanen 264 263 Wilton Feijenoord 188% 188 Zwanenberg-Org. 594 Tnterunie 193.50 193.50 Robeco 214. 214. Unitas 493. 495. Ver. Bezit v. 1894 118. 118. H.A.L 136 136* K.N.S.M 174% 173* N. Scheepv. Unie 1421/z 142%* Ommeren v 254i/2 Stoomv. Mij. Ned. 153 153* Anaconda 51% 50% Kennecott Copper 79% 78% Aluminium Ltd.. 31 31 Bethlehem Steel. 44 44 U.S. Steel 75% 75% Republic Steel 58% exdiv. 59% American Motors 261/2 General Motors. 44 44 Cities Service 421/z 43 Shell Oil 64 63% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Op en weer neer De beurs van New York sloot gisteren hoger dan de voorgaande dagen. Elektro nische waarden gaven de toon aan en boekten winsten van 3 (Texas Instruments en Motorola) en 2 (General Dynamics) dollar. De oliehoek was over het algemeen vast. Staalwaarden stegen gestadig tot om streeks het middaguur bekend werd dat de staalproduktie de afgelopen week opnieuw is gedaald. Niettemin sloten de meeste staalwaarden fracties hoger. Auto's gaven een gevarieerd beeld. Du Pont steeg 4 dollar. Procter and Gamble steeg ongeveer 1 dollar. In totaal werden 2.670.000 aandelen ver handeld. Van de 1217 verhandelde waar den sloten 472 hoger en 530 lager dan de vorige dag. Het industriegemiddelde kwam van 607,62 op 607.48. dat van spoorwegen van 140.85 op 139.80 en dat van openbare nutsbedrijven van 88,98 op 88,87. (UPI.)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11