Erhard waarschuwt tegen over-investering Besloten gesprek over apartheid vastgelopen PARIJS VERWACHT DRIEDUIZEND JOURNALISTEN VOOR DE TOP Nieuwe zeereus France wordt morgen te water gelaten ADENAUER NOEMT KROESJTSJEV EEN GRANDIOZE TONEELSPELER Ingesloten blanke vrou wen gaan in hongerstaking WERELDNIEUWS Te veel in West-Europate weinig in de onderontwikkelde gebieden ^Praatótoel 3 Gemenebest-overleg v. DUS VENBOD EN Madame Yvonne De Gaulle is de „pleegmoeder Queen Elizabeth geslagen Hij acht goede zenuwen nodig bij het topgesprek Zuid-Afrika Overtollig maagzuur kunt U blussen. Met een paar Rennies. Gp de DINSDAG 10 MEI 1960 Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economi sche Zaken professor Erhard heeft te Baö-Godesberg de Westduitse ondernemers en werknemers opgeroepen extra vrije arbeid te verrichten en af te zien van werktijdverkorting ten bate van de onder ontwikkelde landen in Afrika en Azië. Hij klaagde erover dat vele westerse onder nemingen niet bereid zijn tot investerin gen in deze gebieden. Erhard wees er ook op dat in de westerse landen een wa re investerings-boom heerst. Terwijl in onze hooggeïndustrialiseerde staten geen arbeidskrachten meer te krijgen zijn en de investeringen de conjunctuur opjagen, daar zouden deze investeringen bronnen van nieuwe welvaart kunnen worden in de onderontwikkelde landen waar juist ar beidskrachten te over zijn. Hij zei voorts te menen dat. de Amerikaanse onderne mingen, die steeds meer geld steken in het op volle toeren draaiende West-Europa en er steeds weer nieuwe fabrieken stich ten op de verkeerde weg zijn: niet hier. in ons geïndustrialiseerde Europa, maar in Afrika en Azië heeft men Amerikaans kapitaal in eerste plaats dringend nodig, aldus Erhard. Vlucht uit Afrika Erhards klacht: is zeer actueel in de Bondsrepubliek. Het afgelopen weekeind heeft de „Afrika-Verein" te Hamburg en Bremen geklaagd dat er uit enige Afri kaanse landen een ware kapitaalvlucht aan de gang is. In landen als Tunesië, Algerije, Marokko en Belgisch Kongo valt al geruime tijd een wegtrekken van par ticulier Europees kapitaal waar te nemen vooral voor Kongo wordt dit beang- Advertentie stigend genoemd. Deze vlucht van Euro pees kapitaal, maar al te vaak terug naar het oude Europa, wordt niet goed gemaakt door een intocht van nieuw Amerikaans kapitaal in deze Afrikaanse staten. Mis schien binnen enkele jaren wel door Oost- europese en Russische roebelshet particuliere Europese kapitaal wordt dus in zijn geheel bijna naar West-Europa te ruggehaald, waar het zich, samen met de nieuwe Amerikaanse investeringen en de toch al steeds uitgebreider wordende eigen Europese investeringen, ophoopt en geva ren kan opleveren zowel voor de conjunc tuur als voor de waardevastheid van het geld. LONDEN (Reuter) Dc premiers van de landen van het gemenebest hebben maandag de plenaire vergadering onder broken om onder elkaar te gaan spreken over de apartheidskwestie in Zuid-Afrika. Vorige week hebben enkele premiers al informele besprekingen hierover gevoerd met de Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Louw. Van welingelicht zijde werd vernomen dat. de conferentie over do kwestie van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika volkome vastgelopen is, ondanks pogingen van de Britse minister-president, Macmillan. zulks te verhinderen. Macmillan was do man op wiens initia tief de ministers-presidenten maandagoch tend achter gesloten deuren bijeenkwa men. I-Iet doel was tot overeenstemming te komen over een veroordeling van de rassenpolitiek in het slotcommuniqué of over een afzonderlijke verklaring. De con ferentie is er niet in geslaagd een besluit te nemen, zo werd van welingelichte zijde vernomen. De maloise minister-president, Abdoel Rahman, heeft maandagavond in een vraaggesprek voor de Britse televisie ge zegd dat hij de conferentie zal verlaten indien de Zuidafrikaanse regering zich blijft verzetten tegen behandeling van het rassenprobleem. LONDEN (Reuter) Do premiers van de landen van het Britse gemenebest, in vergadering te Londen bijeen, hebben er maandag mee ingestemd dat Nigeria lid van het Gemenebest wordt nadat het op 1 oktober onafhankelijk is geworden. Nigeria (in West-Afrika), thans nog Grooi-Brittannië's grootste kolonie, telt on geveer 36 miljoen inwoners en heeft een oppervlakte van ongeveer 950.000 vierkan te km. De onafhankelijkheid is niet met geweld tot stand gekomen. aluminium jaloezieën De beste service bi; Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 4Rotterdam-shag met de pure Kentucky (Van onze correspondent in Parijs) Een week voor de conferentie aan de top in Parijs zal starten, heeft het Fran se ministerie van voorlichting al een drie duizend aanvragen van buitenlandse jour nalisten geregistreerd. Opvallend, maar (Van onze correspondent in Parijs) Na enkele dagen bange twijfel is nu dan toch definitief aangekondigd, dat Frank- rijks nieuwe zeereus „France" morgen te water kan worden gelaten. Voor de plech tigheid zal president De Gaulle zich naar Saint Nazaire begeven. Zijn echtgenote, madame Yvonne De Gaulle ireedt op als „marraine" of wel pleegmoeder van de ze. nieuwe aanwinst der Franse koopvaar dijvloot. De twijfel over de vraag of de ceremo nie op het laatste moment al of niet zou doorgaan werd dit keer niet veroorzaakt door het traditionele Franse gebrek aan organisatie, waardoor een datum of een duur voor een afspraak hier altijd nog maar een tamelijk wisselvallige aangele genheid blijven. Het waren ditmaal de ar beiders die he zwaard van Damocles bo ven de komende festiviteiten hadden ge hangen. De Franse arbeiders klagen dc laatste maanden over een verlies aan koop kracht van hun lonen en op de grote At lantische rederijen zijn ze dan bovendien nog bevreesd dat, zodra dé rituele cham pagnefles tegen de romp van het nieuwe schip kapot zal zijn gesmeten, er een pe riode van werkloosheid of althans van slapte zou kunnen intreden. Kalm aan De drie grote vakverenigingen hadden de laatste weken dan ook het signaal „kalm aan" gegeven, en zo dreigde het schip te laat gereed te komen. De verte genwoordigers der socialistische en chris telijke vakcentrales hebben in de directie kamer van de rederij in aanwezigheid van de burgemeester en de onderprefect, de mondelinge belofte afgelegd, dat de „France" op het vastgestelde uur te wa ter zou kunnen worden gelaten. De com munistische C.G.T. heeft deze zelfde toe zegging weliswaar niet willen doen. maar ruim de helft der havenarbeiders in Saint Nazaire is in de socialistische en de chris telijke vakcentrales georganiseerd, zodat een eventuele actie van de communisten toch weinig kans van slagen zou hebben. De directie van de rederij heeft na de samenkomst aan de plaatselijke vakbond leiders een verklaring afgelegd, om bei de partijen, werkgevers en werknemers, te feliciteren met. „deze overwinning op het gezonde verstand." Dit is een tekening van het nieuwe Franse passagiersschip „France", het langste schip ter wereld, dat met zijn 1035 voet van boeg tot achtersteven, nog vier voet langer is dan de Britse Queen Elizabeth''. Het. schip biedt plaats aan 500 passagiers in de eerste klasse en 1.500 in de toeristenklasse. De. „France", die begin 1062 haar mai dentrip gaal maken, zal dienst doen op de lijn New YorkLe Havre. niet verontrustend, is dat er zich onder die menigte tol dusver nog maar dertig Russische collega-pennevoerücrs bevin den. Als hoofdkwartier voor de pers heeft de Franse regering de bijvleugels van het Palais Chailiot gereserveerd, die zo het le ven. na de recente ontruiming van de NAVO-dienstcn die hier jaren huisden, toch weer even zullen kunnen rekken. Men rekent voorlopig dat de conferentie tenminste een week zal duren, maar hoogstwaarschijnlijk zal het wel wat, zo niet veel. langer worden. De zaal voor de grote persconferenties, die achthonderd mensen kan bevatten, is weer wat opgedoft en bij gep leis tem, ter wijl de vloer, die steeds meer zwiepen ging. met een paar nieuwe stutten werd ondersteund. Ieder der vier delegaties be schikt ook nog over een eigen ruimte waai de pers te woord kan worden gestaan. Er zijn verder vier televisiestudio's ingericht, alsmede een speciaal postkantoor, een be spreekbureau voor theater en uitstapjes door Frankrijk en een eigen ziekenhuis. „Moreel pact" De Franse minister van Voorlichting, Maurice Terrenoire, heeft op een pers- lunch, waarbij hij aanzat uit naam van zijn regering, dc hoop uitgesproken dat een geest van wederzijds vertrouwen niet al leen onder de diplomaten, maar ook on der de journalisten die de conferentie zul len volgen de komende weken in Parijs zal mogen heersen. Hij sprak van het. recht, cp kennis der feiten dat de journalisten als hoog goed wordt toevertrouwd en hij stelde een „moreel pact" voor, opdat de internationale pers haar lezers niet slechis van de inzichten van hun eigen land en kant, doch ook van de gesprekspartners en -tegenstanders zo objectief mogelijk in kennis zou stellen. Het doel dat ieder voor ogen moet staan is de ontspanning, zo hield de minister de journalisten voor. Ten slotte gaf hij de verzekering dat ge neraal De Gaulle verlangt dat deze ge wichtige ontmoeting tussen West en Oost, zich in een sfeer van sereniteit voltrek ken zal. Van onze kant tekenen we bij deze hoog gestemde en verheugende woorden van dc minister aan dat we hopen dat ook de staatslieden en hun staven de richtlijnen /.uilen eerbiedigen die monsieur Terrenoire ons, journalisten, zo welsprekend heeft aanbevolen. Zakharov aangekomen (U.P.I.) —Het hoofd van de Russische veiligheidspolitie, generaal Nikolai Zakha rov, is in Parijs aangekomen voor het tref fen van voorbereidende veiligheidsmaatre gelen voor de aankomst en het verblijf van Kroesjtsjev in Parijs voor de topcon ferentie. Zakharov die werd verwelkomd door functionarissen van de Russische am bassade weigerde te spreken met verslag gevers. De Russische delegatie zal. naar verluidt, gevormd worden door premier Kroesjtsjev en de minister van Buitenland se Zaken Gromyko. Ongeveer vijftig func tionarissen van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken zullen hen in Pa rijs ten dienste staan. (Van onze correspondent in Bonn) In zijn laatste rede voor de aanstaande topconferentie heeft bondskanselier Aden auer te Dusseldorp verklaard dat het Wes ten in het overleg met Kroesjtsjev goede zenuwen moet lonen. Hij noemde de Rus sische minister-president naar aanleiding van het vliegtuig-incident „een grandioze toneelspeler, die op de topconferentie nog menig stukje zal spelen". Hij doet. aldus de kanselier, alsof hij nog nooit een Rus sisch vliegtuig naar West.-Duitsland, Frankrijk of Groot-Brittannië heeft ge stuurd. Adenauer stelde dat op de topconferen tie niet in de eerste plaats het Duitse een- heidsprobleem of de Berlijnse kwestie, maar voor alles het vraagstuk van de ge controleerde ontwapening op tafel moet komen. Hij bezwoer overigens zijn bond genoten in het Westen om „wat hier in Duitsland en Berlijn, in het hart van Euro pa gebeurt, in het oog te houden, want dit gaat ieder aan". Geen goed woord had de oude kanselier over voor de Russische voorstellen nopens Duitsland en Berlijn. Uitdrukkelijk, zo zei hij. is indertijd door de geallieerden c-n Rusland uifq; naak', dat Berlijn niet tot Oóst-Duitsland behoort. De Russen zelf hebben, na hun misiukte blokkade van Berlijn een stuk getekend, waaruit blijkt dat ook zij garant staan voor de handhaving van de band van West-Berlijn met West-Duitsland. Cynisch Spottend sprak de bondskanselier over het Russische plan met Oost-Duitsland Adenauer zei: „met de S.E.D., de Oostduitse communistische partij" een afzonder lijk vredesverdrag te sluiten. Oost-Duits land is een Russische kolonie, waarin geen recht en vrijheid bestaan en waarin alleen de Russische machtshebbers commande ren. aldus Adenauer. Als Moskou daarmee een vredesverdrag sluit, sluit het een ver drag met zichzelf. Dan verandert er niets aan de Russische verplichting om Berlijn een open weg naar het Westen te geven. Over de Duitse eenheid verklaarde Adenauer tenslotte dat „als wij ouderen, die niet tot stand brengen, de jonge gene ratie een verenigd Duitsland, gelijkberech tigd met de andere naties zal scheppen", waaruit men ten eerste Adenauers cynis me over een Duitse eenwording op niet al te lange termijn kan opmaken en ver volgens heel misschien een spoedige po ging van de 84-jarige kanselier zou kun nen aflezen om evenals de S.P.D. met een man als Brandt ook in de C.D.U. jiv: de jeugd aan bod te laten komen. Tenslotte waren onder zijn publiek gis- 'u avond vele jonge Dusseldorpers. KAAPSTAD (UPI) Eenentwintig blanke vrouwen die krachtens de wel op de noodtoestand zijn geareesteerd hebben de Zuidafrikaanse minister van justitie F. C. Erasmus medegedeeld, dat zij in hongerstaking zullen gaan wanneer zij. in afwachting van een tenlastelegging, niet op 12 mei zijn vrijgelaten. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri kaanse senaat heeft zich maandag in der de lezing met 61 tegen zeven stemmen uit gesproken voor de wet op de volksstem ming over de vraag of Zuid-Afrika al of niet een republiek moet worden. Ik woon in een hotel-pension in de hoofdstad van een land dat zeer gebom bardeerd. geweest is. Er is nog een hoop stuk. Gedurende de oorlog xvas ik steeds diep dankbaar als ik hoorde, dat weer duizend geallieerde bommenwerpers hun last boven deze verderfelijke stad uitge gooid hadden. Nu moet ik er in wonen en het plezier was maar half zo groot. De kamer waarin ik ml voor niet te veel. maar zeker ook niet te weinig geld logeer, heèft de gekste vorm die ooit een hotelkamer gehad heeft. Zij bestaat, zoals trouwens iedere gewone kamer, uit twee rechthoeken. Alleen staan die rechthoe ken niet rechthoekig op elkaar. Het resul taat is een grondplan en een plafond ge lijk een onregelmatige vierhoek met een driehoek er bovenop. U kunt: het zich niet voorstellen; zelfs ik, die erin woon en dit tikkan het mij nauwelijks voorstellen. Hel is een onvoorstelbare kamer en ze maakt mij duizelig. De kamer heeft een lief bed, een kast, een wastafel, een ron de tafel waarop vu deze schrijfmachine staat, met de telefoon, een armstoel waar in ik dit zit te tikken. Ook is er een deur om erin te komen en vooral er weer uit te komen. De kast staat niet evenwijdig met het bed, de deur is parallel met het raam maar niet met het bed, het raam is evenwijdig met de kast maar niet met de halve achterwand, geen van de vier icanden heeft dezelfde maat, één muur is in tweeën geknikt, awar ik zit is het nauw en waar ik niet zit is het wijd. Maar goed, het is behaaglijk, schoon, vriendelijk, men kijkt uit op een binnen plaats, maar het raam is zo hoog, dat ik dat vrijwel, niet doe. In gidsen voor reis-en-verblijf bestudeer ik steeds de telegramcodeivoorden voor het huren ran kamers. Albabetekent, geloof ik, een enkele kamer voor één nacht.. Bij dergelijke opsommingen vindt men bijzonderheden vertaald gelijk: „Der tien eenpersoonskamers van vrijdag tot maandag, waarvan drie zonder ontbijt, haal me om halfzeven af van de trein die om elf uur aankomt met veel bagage benevens drie kinderen beneden zeven jaar die in speciale kinderbedden onder gebracht moeten worden, zeer rustig op de eerste etage aan de achtervoorkant, drie met eigen badkamer, twee met eigen keu ken, een met. leunstoel; en zestien twee persoonskamers waarvan drie met diLb- bele bedden, één met canapé en twaalf met twee losse tweepersoonsbedden, vier aan de voorkant, zeven aan de achterkant en drie in 't. midden met stromend lauw en koud water doch twee alleen tot dins dag zes uur alsmede een rijtuig met vier paarden en speciale kruier voor de golf- zakken en kamermeisje indien knap waar onder elf in volledig pension op oneven dagen en vier minderjarigen met inbegrip van chauffeur en eigen kamenier doch uitsluitend op hogere etage met vijfen twintig percent korting en hond voor lan ger verblijf plus lift aan zeezijde". Om geld te sparen hoeft men dan alleen het ivoord „Albabikohafas" te telegrafe- feren, en de hotelhouder voert al deze desiderata uit. Hetgeen ik mij échter afvraag is,' wat men zou moeten telegraferen om duide lijk te maken vzelke vorm de kamer moet hebben waarin ik thans zit te schrij ven. Of zou nog niemand op de gedachte gekomen zijn, om speciaal naar déze vorm te verlangen? H. B. Fortuin Advertentie Sn een hand-omdraaien. 'n Ideale remedie - en afdoende. Altijd - overal kunt u Rennies nemen. Onopvallend. Zonder water of wat ook. Gewoon laten smelten op dc tong, opgelost in uw eigen speeksel, vinden de werkzame bestanddelen hun weg naar de vuurhaard. En blussen die on-mid-del-lijk. 'n Wonder dat u zelf kunt ondervinden. Present. De Westduitse ambassadeur te Parijs, Herbert Blankenhorn, heeft gis teren een protocolbezoek gebracht aan president Dc Gaulle, in iict Elysée. Blan kenhorn is twee jaar afwezig geweest wegens zijn uit het smaadproces voort gevloeide veroordeling. Twee weken ge leden keerde hij terug naar de Franse hoofdstad. Naar Praag. De Mexicaanse verloofde van Jacques Mornard, Roquelina Mendoza. heeft medegedeeld over ongeveer een week naar Praag te zullen vertrekken. Mornard. de moordenaar van Trotzki, werd op 6 mei vrijgelaten uit de gevan genis van Mexico City. De Tsjechoslo- waakse regering heeft hem politiek asiel verleend. Gesnapt. De 23-jarige schilder Rolf Wollny die in West-Berlijn werd veroordeeld tot tien maanden gevangenis wegens het kladden van hakenkruisen, maar die verdwenen was toen de politie hem kwam halen voor het uitzitten van de straf, is zondag gearresteerd in Stutt gart. Indicatie. Op het landgoed van Sir Harold Mitchell op Jamaica is porselein ter waarde van vijftigduizend gulden aan gekomen. Men verwacht daar dat prin ses Margaret en haar echtgenoot een deel van hun huwelijksreis op dit land goed zullen doorbrengen. Escorte. De kapitein van de Russische kernijsbreker „Lenin" heeft meege deeld, dat het schip op zijn reis van de Oostzee naar de Noordelijke IJszee herhaaldelijk „begeleid" is door buiten landse. schepen en vliegtuigen. Een Ame rikaans verkenningsvliegtuig had om de ijsbreker gevlogen en onbekende voor werpen aan een parachute uitgewor pen. T V. Finland is thans via Zweden met het Eurovisienet verbonden nu de verbin ding van Stockholm naar Vaddo tot stand is gebracht. Mengsel. Zweedse chemici hebben een middel uitgebracht om vervuiling van zee en stranden door scheepsolie tegen te gaan. Het is een houtderivaat dat de oppervlakte-spanning van het water doer verdwijnen zodat wat r en olie zich met elkander kunnen vermengen. Om de wereld. Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" meldt dat de Amerikaan se kernonderzeeboot „Triton" onder water om de aarde is gevaren. Volgens „Newsweek" is de onderzeeboot in het laatst van februari uitgevaren. Nat pak Boven de achtduizend gasten, waaronder de premiers van de Geme- nebestlanden, die maandag in de tui nen van Buckingham Palace een tuin feest bijwoonden, ontlaadde zich geheel onverwacht een zware bui van slagre gens. Koningin Elizabeth, de koningin moeder en enkele voorname dames om haar heen, wisten bij het vallen van de eerste droppels naar het tuinhuis uit te wijken. Voor Prins Philip dit echter had bereikt had hij een nat pak opge lopen. Indigestie Generaal Norstad, opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, is zondag in een Amerikaans legerziekenhuis te München opgenomen wegens een indigestie. Het leger heeft laten weten dat er geen enkele reden tot bezorgdheid is. De generaal heeft tijdens een vakantie weekeinde maal tijden geconsumeerd die. zoals .een le gerarts zei, „wellicht iets te omvang rijk waren voor een man van zijn leef tijd en zijn bezigheden". Emmer. Een bronzen emmertje, dat een inwoonster van de Noord-Zweedse plaats Nordinga ergens had opgeraapt, was volgens deskundigen minstens drie duizend jaar oud. De plek waar het werd gevonden moet een prehistorische offerplaats geweest zijn. Doorbraak. Een Zwitserse commissie heeft opdracht gekregen de mogelijk heid te bestuderen van de aanleg van een extra tunnel door het Gothard- massief waardoor het wegverkeer ook in de winter voortgang kan vinden. Spook te koop. Het veertiende-eeuwse kas teel Ulstrup, dat van 1404 tot 1579 eigendom van de Deense koninklijke familie was, is te koop aangeboden, compleet met vijftig hectare grond en inwonend spook, het „witte vvief" dat oen gravin geweest zou zijn die door haar vader in een der torens was op gesloten Advertentie Alba

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3