Vele bollenhandelaren onbekend met moderne bedrijfsorganisatie HENSEN Exportcijfers van bloemisterij vertonen weer enige stijging Orlon Pullovers Strenger sancties bepleit tegen het rijden onder invloed Afzetsysteem is „versleten en ook ouderwets", zeggen onderzoekers natuurUjk Bond doet niets Brand vernielde twee bedrijven Demonstratie bij arrestatie van boeren Dr. A. J. Verhage waarschuwt tegen enige gevallen van protectionisme Luchtlijn op Schiphol van Olympic Airways Veenbrand woedt in Schoonebeek Oorzaak brand Karei Doorman" staat niet vast Brand verwoestte twee woningen Kind dronk vergif N. Vos gecremeerd va. 11.50 v.a. 5.90 Brand bedreigde jongensdorp Bejaard echtpaar vond verloren geld niet terug woensdag jongens- markt „Zo nodig levenslange ontzegging rijbevoegdheid Turf pro duk tie bijna geheel verloren Marineraad Kerkelijk Nieuws Oud-gemeentesecretaris van Heemstede DINSDAG 10 MEI 1960 (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De exporteurs van bloembollen heb ben in 1900 een Bond van Bloembollen handelaren gesticht. Niet van onder nemingen. De bloembollenexporteurs zijn handelaren gebleven en dat gaat zich langzamerhand wreken. Hoewel generaliseren nog steeds verkeerd is, mag men toch wel zeggen dat zeker de bloembollenhandclaren geen goede or ganisators zijn. Dit is de laatste maanden duidelijk gebleken uit lezingen door economische deskundigen, die hun ver bazing uitspraken over de wijze, waar op de bollenondernemingen zijn ge organiseerd en over het totale gebrek aan cijfers. De onderzoekers naar de afzet van bloembollen op de Amerikaanse markt vertelden het bestuur van het Produkt- schap voor Siergewassen, dat zij na het ontvangen van de opdracht ijverig zijn gaan speuren naar cijfers. Ze hebben de ze nergens gevonden. Niemand wist na melijk hoeveel bollen er bijvoorbeeld door de supermarkets worden verkocht, geen mens kon vertellen of de handelaren in tuinbouwprodukten met succes bij de ver koop ingeschakeld zijn. Kortom niemand wist gedetailleerde gegevens over de af zet. Een accountant zei eens tijdens een le zing, dat vele bedrijven die winst denken te maken, bij een juiste groepering van de cijfers tot de conclusie komen, dat de rentabiliteit om het nulpunt draait. Zijn toehoorders geloofden hem niet en er is heftig gedebatteerd over dit vraagstuk. Want hoe kan een zaak groter worden als zij niet rendabel is? Het antwoord was al even opzienbarend. De heren exporteurs zijn met zo weinig tevreden; maar als zij werkelijk zouden gaan rekenen dan zouden ze niet meer zo tevreden zijn en hun bezit liever gaan verkopen om van hun geld te gaan leven, wat in vele ge vallen méér op zou leveren! Natuurlijk is er schamper gelachen over deze redenering, zoals men ook nog wel eens schamper lacht over het voorstel om deskundigen op economisch en arbeids- technisch gebied voor de bollenbedrijven aan te trekken. Weinigen hebben moed te erkennen, dat het leiden van een be drijf tegenwoordig heel wat meer is dan zoveel mogelijk bollen verkopen en ze met zoveel mogelijk overuren in het kleinst aantal dagen te verzenden. De bloembollenhandelaren hebben als di recteuren het laatste jaar stevige klappen moeten incasseren van de zijde van de „werkverbeteraars". Het moet gezegd; ze hebben de opstoppers prachtig geïncas seerd en netjes verwerkt in vele geval len. Zij zijn inderdaad gaan beseffen dat er-buiten het bloembollenvak veranderin- Advertentie OVERALLS sterke keper en JEANS kwaliteiten uit eigen atelier KINDER-OVERALLS Bij ons vindt u de overall of TUINBROEKJE voor uw kind een geslaagde koop PAARLAARSTEEG 1 gen zijn ingetreden, waarmede ook zij hun voordeel zouden kunnen doen. De bloembollenhandelaren hebben nu ook als handelaar stevige klappen moeten incasseren. Zij hebben vernomen, dat hun systeem van afzet in Amerika in ieder geval „versleten en ouderwets" is. Ook deze klap is weer manmoedig ge ïncasseerd en er wordt al gefluisterd, dat men al een basis voor samenwerking is gaan zoeken. Hoewel het bloembollenvak vrij conservatief is, kwekers zowel als exporteurs zijn en blijven toch in hun hart landbouwer zijn er toch wel handelaren die het verleden zeer snel kunnen verge ten. Maar nog steeds kan men de vakgenoten kwaad maken door te zeggen, dat het bloembollenvak een te gesloten geheel is. Ze komen dan onmiddellijk aandraven met cijfers over het aantal nieuwe kwe kers en exporteurs, die de laatste jaren erkend zijn. Niemand komt echter vertel len hoeveel mensen van buiten het vak zijn aangetrokken om bedrijven te gaan leiden. We weten, dat steeds meer be drijven er toe overgaan om „een dure man" te nemen. Deze veelal academisch ge schoolden presteren de zotste dingen. Een jonge exporteur vertelde ons eens dat hun econoom hem kon zeggen, per dag hoeveel het verschil tussen in- en verkoop was. „Dat hebben we een jaar geleden pas na maanden zwoegen kunnen bereke nen" aldus deze verbaasde exporteur. De man heeft trouwens een serie systemen uit de textielindustrie meegebracht naar dat bedrijf en ze bleken tot verbazing van iedereen ook in het bloembollenbedrijf toe te passen. Een econoom die al enige tijd in het bloembollenvak werkzaam is, zei dat de vrij gebrekkige leiding van de onderne mingen te verklaren is uit het feit, dat de opleiding van de opvolgende zoons niet deugt. De handel is datgene waar het be drijf op draait, waar het geld vandaan moet komen. De rest werd nog niet zo lang geleden als een onkostenpost be schouwd. Dus werden de zoons geleerd hoe zij handel moesten drijven, maar niet hoe zij een zaak moesten leiden. Er is uit (le Bond van Blocmbollenhan- delaren weinig gedaan om daarin veran deringen te brengen. Eigenaardig is, dat veel kleinere organisaties zich wel gaan bemoeien met de. bedrijfsleiding. Zo is de vereniging „Theorie en Praktijk" druk doende om cijfers en feiten te vergaren op velerlei gebied om dan eindelijk eens een bepaalde politiek of tactiek voor het vak te kunnen gaan uitstippelen. De meest al jeugdige bestuursleden menen, dat het opportunisme maar eens verleden tijd moet worden. De Vereniging van Reizigers- en Inko pers in het Bloembollenbedrijf. waar te genwoordig ook administratief personeel in georganiseerd is, zoekt naar uniformiteit in de administratie. Zij heefi hierbij eni ge steun van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De Bond zwijgt in alle talen, want een uni forme nota schijnt maar bijzonder weinig met de handel te maken te hebben. Het is een heel eigenaaxxlige situatie in het bloembollenvak. Aan de top, in het Produktschap dus, probeert men de heren wakker te schudden en ook aan de basis, de administratie, begint men de onderne mers aan de mouwen te trekken. Maar pas als de handelaar gaat beseffen dat handelen en ondernemen tegenwoordig twee heel verschillende zaken zijn die al lebei geleerd moeten worden. Maar er zal nog wel heel wat moeten gebeuren voor alle bloembollenhandelaren weten dat zij het beste hun bedrijf op moderne leest kunnen schoeien. In Boertange (gemeente Vlagtwedde is maandagmiddag om ongeveer twee uur brand uitgebroken in een kapschuur van de landbouwer H. van Lessen. Het vuur sloeg snel over op twee boerderijen, na melijk die van de heer H. Borcheld en die van de heer R. Bima. Zowel de kap schuur als de twee boerderijen werden volkomen vernield. In het vuur dat woed de in de boerderij van de heer Borcheld kwamen zes varkens en éénentwintig big gen om. Verder verbrandde daar een auto en gingen enkele duizenden guldens, wel ke de heer Borcheld in huis had verloren. Ook gingen van beide boerderijen de landbouwwerktuigen verloren. De oorzaak van de brand is onbekend, evenals het be drag van de aangerichte schade. De drie landbouwers zouden slechts laag zijn ver zekerd. De brandweren van Boertange, Vlagt wedde, Sellingen en Ter Apel bestreden het vuur. „De Biesterfeld" afgebrand In de gemeente Ottersum is maandag middag de eeuwenoude boerderij „de Biesterfeld", die een goed geconserveerd voorbeeld was van het Nedermase boer derijtype, afgebrand. Door onbekende oorzaak was brand ont staan in een schuur. Later sloegen de vlammen over op de vijftig meter ver wijderd staande, gedeeltelijk met riet be klede boerderij. Mede door de straffe oostelijke wind en de langdurige droogte stond de brandweer van Ottersum voor een hopeloze taak. Gebouwen en inventa ris gingen grotendeels verloren. De boer derij was eigendom van een coöperatie en was verpacht aan landbouwer G. Jans sen. Het bedrijf was tegen brand verze kerd. Woonhuizen vernield Maandagavond heeft een felle uitslaan de brand twee woonhuizen in het centrum van de buitengemeente Heugeem (ge meente Maastricht) in de as gelegd. Het vuur blijkt ontstaan te zijn in de stalling van één der twee huizen. Beide huizen worden bewoond door een familie Van den Boom. De bewoner van het huis waar de brand ontstond is landbouwer, tevens schrijnwerker. Zijn gelijknamige buur man geen familie van hem is tim merman. De Maastrichtse brandweer is er in vrij korte tijd in geslaagd het vuur te bedwingen, maar het nablussingswerk heeft geruime tijd in beslag genomen. Slechts een klein deel van de inboedel kon worden gered. Brand in Stadskanaal Maandagmiddag is de woning van de heer D. Roossien in de Unikenstraat te Stadskanaal totaal afgebrand. Van de in boedel kon niets worden gered. De oorzaak van de brand is onbekend. De heer Roo- sien is laag verzekerd. „Weg niet Landbouwschap" Op twee plaatsen in de gemeente Hoo- geveen is maandag een protestdemonstra tie gehouden door de vereniging voor be- drijfsvrijheid in de landbouw, beter bek kend onder de naam ..De vrije boer". Deze demonstratie is georganiseerd naar aanleiding van het feit, dat drie landbou wers uit Achterom, door de gemeentepo- Itie in hechtenis zijn genomen. Zij waren door de economische politierechter veroor deeld, omdat ze geweigerd hadden de in ventarisatieformulieren van het landbouw schap te tekenen. Ook hadden ze de op gelegde boete niet betaald. Ongeveer tachtig landbouwers, onder wie velen uit Elburg en Doornspijk, onder wie de voorzitter van genoemde organisatie de heer H .Koekoek namen aan de demon stratie deel. Terwijl de betrokken land bouwers naar de politieauto werden ge bracht, klonken uitroepen als „leve de vrije boer" en „weg met het Landbouwschap" waarna de gehele groep twee coupletten van het „Wilhelmus" zong. Een maandagmiddag te twee uur bij Horn uitgebroken bosbrand heeft geruime tijd het vorige week door prinses Beatrix geopende rooms katholieke jongensdorp „Bethanie" bedreigd. De samenwerkende brandweren van Horn, Heythuizen en Roermond, toevallig in de buurt aanwezige militairen en personeel van het jongens dorp hebben echter weten te voorkomen dat paviljoens van het dorp door vuur wer den beschadigd. De brand duurde van twee uur tot half vijf en verwoestte ongeveer twee hectare 25-jarige dennen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de bosbrand, die geweten zou moeten worden aan onvoorzichtigheid. De negenhonderd gulden, die een be jaard echtpaar uit Den Haag vorige week kwijt raakte doordat de vrouw een oude hoed, waarin het geld was opgeborgen, met de reinigingsdienst meegaf, zijn niet gevonden. De gedupeerde heeft met een •kleinzoon en met hulp van personeel van de V.A.M. op de vuilstortplaats in Drente de inhoud van dertig spoorwagons door zocht, maar zonder resultaat. Advertentie 0 bijzonder praktisch, gemakkelijk wasbaar, snel droog, in de nieuwste modekleuren speciaal verlaagde leeftijd 6 jaar kleine stijging per maat. M. prijs PARIJS (ANP) Drastische maatre gelen tegen overtreders van de stelregel „ggen alcohol bij snelverkeer" zijn van daag op een internationaal verkeersveilig- heidscongres te Parijs bepleit door jrh. Th. Röell, voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeex-. Jhr. Röell verklaarde voorstander te zijn van de Nederlandse verplichte bloedproef en van een toelaatbaarheidsgrens op een bloedalcoholpercentage van een promille. Het „rijden onder de invloed" dient zijns inziens voor de eerste keer bestraft te wor den met ontzetting uit de rijbevoegdheid voor tien jaar en bij herhaling voor het leven. Hij wees erop, dat zeventig tot tachtig percent van de verkeersongelukken moet worden toegeschreven aan fouten en te kortkomingen van de mens zelf. Het aantal ongelukken zou aanzienlijk minder kunnen zijn indien de weggebruiker zich meer bewust zou zijn van zijn verant woordelijkheden in het verkeer. Dit gebrek aan verantwoordelijkheidszin beschouwt jhr. Röell als een der belangrijkste oor zaken van de stijgende verkeersonveilig heid. Degeen die alcohol drinkt, schept be wust risico's voor zichzelf en anderen. In Nederland was in 1958 ruim 68 per cent van de 7992 onherroepelijk veroor- Olympic Airways, de nog jonge lucht vaartmaatschappij van de Griek Aristote- les Onassis, gaat, in nauwe samenwerking met de BEA, een lijn openen van Athene naar Schiphol. Op 6 juni zal het eerste vliegtuig op de Amsterdamse luchthaven aankomen. Voorlopig zal de dienst elke maandag, donderdag en zaterdag worden uitgevoerd met toestellen van het type DC-6b, maar later zal ook de Cornet 4b op deze route, die via Zurich en Frank furt gaat, worden gebruikt. Olympic Airways geniet volledige lan dingsrechten en kan zowel passagiers als vracht vervoeren tussen Amsterdam, Frankfurt, Zürich en Athene als tussen deze steden onderling. De samenwerking met de BEA is meer dan het vliegen in „pool". Men spreekt van het consortium luchtnet der beide maatschappijen. In Nederland zullen re serveringen voor alle vluchten van Olym pic Airways door de BEA te Amsterdam worden verzorgd. „Op deze wijze krijgen wij de mogelijkheid meer vluchten te ma ken naar het Midden-Oosten", vertelde de vertegenwoordiger van de BEA in Amster dam, de heer W. Hatch. „Wij hebben daar slechts beperkte landingsrechten, maar de Grieken ondervinden er minder moei lijkheden omdat de plaatselijke luchtvaart maatschappijen uit het Midden-Oosten ve le lijnen op Griekenland hebben en van hun kant dus Olympic Airways toestaan op het Midden-Oosten te vliegen." Onassis richtte in 1957 zijn Olympic Air ways op. toen de TAE Greek National Air lines werden opgeheven. In de afgelopen drie jaar vervoerde hij meer dan een mil joen passagiers. De zich gestadig ontwikkelende samen werking op economisch gebied in Europa krijgt keer op keer een hele kleine deuk, die echter voor de direct betrokkenen van groot nadeel kan zijn en door hen dan ook moeilijk geaccepteerd en begrepen kan worden. Een van die kleine ontsporingen betreft het verhogen van de invoerrechten door Engeland en Zwitserland op de import van onze Nederlandse snijbloemen. De voorzit ter van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", dr. A. J. Verhage, heeft dit feit met een zeker misnoegen gesignaleerd in zijn vanmorgen te Rotterdam uitge sproken openingsrede van de algemene voorjaarsvergadering van deze vereni ging. De heer Verhage noemde het verheu gend dat de exportcijfers voor de bloemis- terijprodukten over het eerste kwartaal van dit jaar weer enige stijging te zien hebben gegeven. Hierbij dient rekening te worden gehouden met het feit dat de Nederlandse snijbloemenexport zwaar getroffen is door de verhoging van Engeland (met 50 percent) en per 1 janua ri 1960 in Zwitserland (van 25 frs. tot 150 frs. per 100 kilogram afgesneden tul pen). In de exportcijfers komt dit dan ook tot uiting. Voor de bloemisterijplanten was de stijging van de export weliswaar niet onbelangrijk, n. 1. van 2.660.000,- tot 3.540.000.- maar die voor snijbloemen be iiep een veel geringer bedrag: 200.000,- 14,8 miljoen - 15 miljoen). In '59 be droeg de totale export overigens ruim 61,3 miljoen. Herhaaldelijk heeft dr. Verhage gewaar schuwd tegen de gevolgen van deze in- voerrechtenverhogingen. Hij bracht van morgen deze kwestie opnieuw met nadruk onder de aandacht van de Nederlandse regering. „Het is voor ons onbegrijpelijk dat in deze tijd van toenemend streven naar rui mer handelsverkeer juist landen als Enge land en Zwitserland de invoer van snij- bloemer. in belangrijk sterkere mate gaan verhinderen. De Nederlandse regering dient hiertegen met kracht stelling te ne men en deze invoerrechtenverhoging in het internationaal overleg terug te bren gen tot een peil, dat toch al heel wat bescherming geeft aan de producenten in deze landen". „Overal neemt de bevolking en de koop kracht toe", zo vervolgde de voorzitter. „De gevolgen daarvan voor onze export naar landen die hun afwerende handelspo litieke maatregelen niet verscherpen, zijn duidelijk merkbaar. Deze ontwikkeling in de wereld zou ons voldoende kansen ge ven, wanneer niet steeds weer gevallen van toenemend protectionisme zouden op duiken. Wij zullen hiermede in ons belang rekening moeten blijven houden. De ont wikkeling in Engeland en Zwitserland is natuurlijk een andere dan in de landen van de Europese economische gemeen schap. maar ook daar dienen wij op onze tellen te passen". Met betrekking tot het teeltbeleid merk te dr. Verhage op dat het naar zijn ge voelen onvoorzichtig zou zijn alle teeltbe- heersende maatregelen overboord te gooien. Handelspolitieke repercussies zou den dan zeker niet tot de onmogelijkheden behoren. Men kan zeker niet zeggen dat de bloemisterij zich afgesloten heeft voor jonge beginnende kwekers, maar toch zal men bij het teeltprogramma meer en meer rekening moeten houden met de stemmen die pleiten voor een wat soepeler houding in deze. Het is dus gewenst, dat men zich in eigen kring de komende maanden op dit gebied nader oriënteert, want het leek dr. Verhage noodzakelijk op de najaarsvergadering een (weloverwo gen) beslissing in deze te nemen. De Sociaal-Economische Raad heeft, zo als bekend, geadviseerd voor de bloemis terij af te zien van het stellen van vesti- ginsregelingen. Dit advies kwalificeerde dr. Verhage als „onbegrijpelijk en zeer on voldoende gefundeerd". Alleen export van produkten van de hoogste kwaliteit leidt tot handhaving van de huidige positie bij de export, hetgeen in hoge mate in de hand wordt gewerkt door het stellen van theoretische en praktische vakbekwaam heidseisen aan producent en handelaar. Aan de Zuidersloot in Weiteveen (ge meente Schoonebeek) is maandag een veenbrand uitgebroken, welke zich heeft verbreid over een oppervlakte van twee tot driehonderd hectaren. De brandweren van Emmen, Schoonebeek, Klazinaveen en Nieuw-Sehoonebeek hebben de strijd te gen het vuur aangebonden. Drie woningen, die gevaar lopen door het vuur le worden vernield, zijn reeds ontruimd. Met de ontruiming van zes an dere woningen is men nu doende. Ver scheidene stuks vee, die zich in het be dreigde gebied bevonden, zijn overge bracht naar een veiliger streek. Het vuur, dat door de noordoostenwind tot hoge vlammen wordt aangeblazen, gaal ge paard met een enorme rookontwikkeling. Op verscheidene plaatsen stegen uit de brandende turfhopen meters hoge vlammen omhoog, die tot ver in de omtrek te zien waren. Door de enor-me rookwolken wer den de brandweerploegen en de tientallen veenarbeiders en andei-e hulpvaardige blussers herhaaldelijk genoodzaak zich te rug te trekken. De brandweer staat voor een haast onmogelijke taak omdat het vuur, aangewakkerd door de sterke wind. zich met vrij grote snelheid verspreidt. Bewoners van twee woningen moesten in allerijl hun meubilair opladen. Ze von den onderdak bij familie in Weiteveen. La ter kregen de bewoners van nog zeven wo ningen opdracht hun huizen te ontruimen. Er is naar schatting reeds ongeveer honderdduizend kubieke meter bolsterturf in vlammen opgegaan. Deze turven be hoorden grotendeels toe aan de firma ge broeders Minke uit Dedemsvaart en de n.v. Griendsveenmaatschappij uit Erica. Tegen vier uur vanmiddag arriveerde de commissaris der Koningin in Drente, mr. J. Cramer, die zich liet voorlichten over de omvang van de brand. Extra po- litieversterking zorgde voor afzetting, zo dat geen stagnatie in het blussingswerk ontstond. Van heinde en ver kwamen vele belangstellenden, aangetrokken door de enorme rookwolken, die tot ver in de om trek zichtbaar waren. Verloren Volgens betrouwbare schattingen zijn zeshonderd hectare in vlammen opge gaan. Bijna de gehele produktie bestaan de uit ongeveer tachtig tot honderd mil joen bolstertuven, is verloren gegaan. Brandweerkorpsen uit Schoonebeek, Em men, Exloermond, Coevorden en de be drijfsbrandweer van de Puritfabriek in Kla zinaveen hebben de brand nu gelokali seerd. Bij aanwakkerende wind of veran dering van windrichting bestaat nog ge vaar van uitbreiding. De nablussing zal enkele dagen duren. In het Oberlangmoor, even over de Duitse grens, staat eveneens een groot stuk veengrond in brand. De brand is ont staan door een vonk uit een passerende trekker van de ontginningswerken. Het vuur wordt bestreden door de brandweer van Lalhen. Alles wordt gedaan om een, in de onmiddelijke omgeving liggend, stuk bos te behouden. De rookontwikkeling was van dien aard, dat de Nord-Südstrasze voor het verkeer geruime tijd onbegaan baar was. deelden wegens zware overtredingen van de verkeerswetgeving schuldig aan het „onder invloed rijden". Niet alleen de dronken weggebruiker is een gevaar, zo meende jhr. Röell. Zelfs gebuik van geringe hoeveelheden kan vol gens hem funest zijn. Hij achtte dan ook propageren van algehele nuchterheid in het verkeer noodzakelijk. Het bevorderen van vestiging van alcoholvrije pleister plaatsen langs de wegen is nodig. Voorts meende jhr. Röell, dat de overheid bij re cepties en officiële gebeurtenissen bij voorkeur alcoholvrije verversingen dient aan te bieden. Tenslotte beval hij het stimuleren van speurwerk op Europees niveau waar het betreft ongevalsoorzaken in het algemeen en die van het alcoholgebruik in het bij zonder, alsmede het aanleggen van uni forme statistieken daarover, aan. (Van onze.Haagse redacteur) De oorzaak van de benzinebrand op de Nieuwe Maas langszij de „Karei Door man" op 24 augustus 1959, waarbij één opvarende om het leven kwam en twee opvarenden zwaar werden gewond, is niet komen vast te staan. Tot deze conclusie komt de Marineraad in zijn oordeel over deze gebeurtenis, na een zeer uitgebreid en gedegen onderzoek. Het is niet geble ken door welke oorzaak de op het water uitgevloeide benzine of de daarbij ontsta ne benzinedampen vlam hebben gevat. De Marineraad heeft echter ernstige critiek op het eigenmachtig optreden van de a.b.c.d.-officier, de luitenant-ter-zec A. Covers, die het rookverbod tijdens het benzineladen heeft beperkt. Hij heeft daar mee geloond een ernstig gebrek aan in zicht te hebben in de militaire gezags verhoudingen aan boord, aldus de Marine raad. De Marineraad is voorts van oordeel, dat de organisatie van het benzineladen onvoldoende is geweest. Zeer kort voor het ontstaan van de brand is een vrij grote hoeveelheid benzine buitenboord ge stroomd. Dit was bij een betere regeling van het laden te voorkomen geweest. „De sergeant-machinist Roosien heeft verklaard, een verklaring wier juist heid naar raads oordeel op enige punten moeten worden betwijfeld dat hem geen mededelingen omtrent het uitvloeien van benzine zijn doorgegeven en dat hij. zo hij dit geweten had, maatregelen had geno men". „Waren duidelijke opdrachten gegeven, dan was de sergeant Roosien telkenmale gewaarschuwd en was het bovendien ook niet voorgekomen, dat de schipper van de benzinetanker niet wist, van wie hij de op dracht om door te pompen moest ontvan gen". ..Wanneer hier een efficiënte rege ling was getroffen (waarbij bovendien van snellere verbindingsmiddelen gebruik had kunnen worden gemaakt de uitkijk moest nu vier waterdichte deuren open maken en sluiten om van de ene kant van het schip naar de andere kant te kunnen lopen voor het waarschuwen van de schip per van de benzinetanker) was bereikt, dat de laatste waarschuwing van de ma troos Jonker omtrent de uitvloeiende dik ke straal benzine wel effect had gesor teerd en dat met pompen was gestopt", aldus hel oordeel van de raad. Ned. Ilcrv. Kerk Beroepen te Onstwedde J. van 't Ende te Noordeloos. Beroepen te Zetten-Andelst J. C. Schuur man te Bleskensgraaf. Geref. Kerken Be roepen te Emmeloord (N.O.P.) J. C. Schouten te Tuindorp-Oostzaan te Grijpskerk I. Meijer te Westerlee te Zwijndrecht W. Griffioen te Nijkerk. Beroepen te Eindhoven (vac. A. F. Fa- noy) J. M. Bloemkolk te Ede. Bedankt voor Eefde-Gorssel A. Corpo- raal te Edam. Geref. Gemeenten Bedankt voor Boskoop C. Hegeman te Genemuiden. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam-Zuid dr. W. J. Velema te Eindhoven. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Wormerveer A. J. Buurman te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Gouda M. Nijkamp te Meppel. Zestien personen dakloos Maandagmiddag zijn zestien personen dakloos geworden toen in Greonterp door een felle uitslaande brand twee woningen, een schuur en een onbewoonde woning wer den vernield. Door de straffe wind sloeg het vuur ook op de alleenstaande histori sche dorpstoren, over. Met veel moeite is men er in geslaagd, deze toren te be houden, hoewel in het inwendige veel scha de door het vuur is aangericht. Het vuur. dat vermoedelijk is ontstaan door het om vallen van een brandend petroleumstel, werd bestreden door de brandweer van Wonseradeel, tot. welke gemeente Greon terp behoort. Later kwam de brandweer van Blauwhuis te hulp. die zich belastte met het nat houden van de omliggende huizen. De brandweer van Parrega die daarna op het terrein van de brand ver scheen. behoefde geen dienst meer te doen. De burgemeester van Wonseradeel, de heer A. Oosterhoff. was bij het blussings werk aanwezig. De stamboekhengst Tabe, die zal optre den in het eerste noordelijke televisiepro gramma in Zuidlaren, kon op het laatste nippertje uit een stal bij een der wonin gen worden gered. Een ongeveer 2'/2-jarig zoontje van de heer H. Bouwman te Ermelo heeft maan dag in een onbewaakt ogenblik uit een flesje met parathion (een zwaar land bouwvergift gedronken. Het kind werd naar het plaatselijke ziekenhuis overge bracht, waar het in de loop van de avond is overleden. Vandaag is in alle stilte op Driehuis- Westerveld- gecremeerd het stoffelijk over schot van de heer N. Vos, oud-gemeente secretaris van Heemstede die vrijdagmor gen op 71-jarige leeftijd in het St. Elisa- bclhsgasthuis in Haarlem is overleden. De laatste tijd was de heer Vos ernstig ziek. Enkele weken terug is hij in hel Grote Gasthuis geopereerd, maar daarna is in zijn toestand geen verbetering ingetreden. Vele jaren heeft de thans overledene in Heemstede een vooraanstaande plaats in genomen. Hij was een geziene persoon lijkheid. die in het maatschappelijke leven vele functies heeft bekleed. Door zijn pret tig optreden had hij zich vele vrienden verworven, voor wie hij ook steeds met zijn goede adviezen en zijn steun klaar stond. De heer Vos werd op 12 augustus 1888 in Heilo geboren. Hij begon daar zijn loop baan als volontair ter gemeentesecretarie en werd daarna ambtenaar in dienst van de gemeente Alkmaar. Korte tijd heeft hij gewerkt bij een uitgeversfirma. Hierna was hij adjunct-commies ter gemeentesecre tarie in Velsen. Op 1 december 1913 trad hij als commies-redacteur in dienst van de gemeente Heemstede. Enkele jaren later nam hij met de latere wethouder dr. Droog het initiatief tot stich ting van de zwemvijvers „Groenendaal" en het Gezondheidshuis. Op 18 november 1927 volgde zijn benoeming tot gemeente secretaris, -welke functie hij 26 jaar ver vuld heeft Bij de viering van zijn zilve ren jubileum in 1952 is hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd nam de heer Vos op 31 december 1953 afscheid als gemeente secretaris. Bij deze gelegenheid ontving hij de gouden erepenning van de gemeen te Heemstede „als dank voor de onverge telijke diensten aan de gemeente bewe zen." De thans overledene is onder meer voor zitter van de vereniging „Oud Heemstc- de-Bennebroek" geweest, alsmede voor zitter van de afdeling Heemstede-Benne- broek van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden, voorzitter van de Commissie Koninginnedag, en lid van hel dagelijks bestuur van de Vol' voor Haarlem en om'^-wdi t

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4