Alexander Krannhals breekt met de Nederlandse Opera IK DENK ER NIET AAN Zestig Dordtse tekeningen OMZ£ WOiNSMCr -T/fi Nederlands Ballet uitgenodigd voor optreden van drie weken in Parijs Bij de tachtigste verjaardag van Walter Howard Gekrenkte man stichtte brand in Beethovenhuis in Bonn Kreymborg Ook tweede programma met ovatie beloond Drie doden in het verkeer 5 iets anders ie gebruiken dan Tam pax! Zomerexpositie in het Rijksmuseum De negen muzen Eindexamen Amsterdamse Toneelschool Arnold van Mill gast bij Nederlandsche Opera Texas-short MUSICOLOOG, FILOSOOF EN LERAAR Sukarno op Cuba DINSDAG 10 MEI 1960 De dirigent Alexander Krannhals heeft meegedeeld te hebben gebroken met de Nederlandse Opera. De reden hiervoor is geweest het verzet van de Vereniging van geëngageerden bij de Nederlandsche Ope ra (V.G.O.) tegen de benoeming van Krannhals als muzikaal leider. De diri gent heeft zijn besluit doen vergezellen van het volgende communiqué: „Mijn on derhandelingen met de directie van de Nederlandsche Opera over mijn benoe ming als muzikaal leider bij dit instituut werden in wederzijds overleg opgeschort in verband met mijn nog over een lan gere. periode lopende verplichtingen el ders. Daarentegen werd overeengekomen, dat ik in het volgende seizoen als gastdi- rigent een nieuwe enscenering zou diri geren. Het contract betreffende deze op voeringen zou zeer binnenkort worden af gesloten, toen ik zowel door krantenbe richten als door persoonlijke inlichtingen vernam dat de V.G.O. zich tegen mijn toe komstige benoeming als muzikaal leider heeft verzet. Nadat ik jarenlang de Ne derlandsche Opera met de grootste toe wijding heb gediend en bovendien nog onlangs in (ie meest harmonische, samen werking met solisten, koor en orkest de voorstellingen van „Peter Grimes" tot een algemeen erkend succes heb gevoerd, be tekent dat van de V.G.O. een onbegrijpe lijke en grove belediging van mijn per soon". „De enige consequentie die mij rest is om onder de gegeven omstandigheden van iedere verdere werkzaamheid bij de Ne derlandsche Opera af te zien. Dit besluit valt mij bijzonder zwaar met het oog op die krachten bij de Nederlandsche Opera, die mijn werk aldaar steeds op zo'n enthousiaste wijze hebben ondersteund en die ik dan ook hierbij mijn hartelijke dank wil betuigen voor hun grote toe wijding". De intendance van de opera mr. Evert Cornelis. wilde zich in afwachting van het beraad van de directie vooralsnog van commentaar onthouden. Met de kwestie-Krannhal? wordt de Ne- Advertentie Tampax werd uitgevonden door een dokter voor het welzijn van alle vrouwen Geen wonder dat ik het vol vertrouwen gebruik! Het is gebaseerd op het bekende en aanvaarde principe van inwendige ab sorptie. Maar dat is niet alles! Tampax lost de problemen op van „problematische dagen".... Maakt een eind aan irritatie en ongemak aan problemen van het meenemen en het wegdoen! Met Tampax is er niets te zien - niemand kan uw geheim raden! U voelt u vrijrustig - als op elke andere dag van de maand. Miljoenen andere Tampax- gebruiksters getuigen met mij - het is de moderne manier! Probeer het deze maand nog. Waarom dc vrijheid, het vertrouwen uitstellen, dat Tampax u geeft. Maak uw keus uit 2 ab- sorpticgraden. Regular f. 1.50. Super f 1.75 per doos. met Nederlandse gebruiksaan wijzing, bij apothekers, drogisten en spe ciaalzaken. Uitgevonden door een dokter - nu gebruikt door miljoenen vrouwen Siuur mi) onder blanco omslag een proetverpakking van Tampax. Ik sluit hierbij in 50 cl» aan postregels. Naam Straal Plaats A.u.b. In een als brief gefrankeerde envelop renden aan Tampax (Nederland) N.V., Groenburgwal 54. Amsterdam „Gedrukt in Nederland De reeds enige maanden geleden aan gekondigde zomertentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam zal als titel dragen: „Gedrukt in Nederland". De on dertitel zal zijn „Vijf eeuwen letter, beeld en band". De grafische werkgevers- en werknemersorganisaties, die in samenwer king met het Rijksmuseum de tentoonstel ling organiseren, hebben een commissie van deskundigen aangewezen om de plan non samen te stellen en uit te werken. Het thema van de expositie is de Neder landse drukkunst vanaf het begin, de vijf tiende eeuw tot heden. Voor de inrichting wordt waardevol materiaal verzameld af komstig uit onder andere musea in binnen- en buitenland. De tentoonstelling zal wor den gehouden van 11 juni tot 11 september. derlandsche Opera met de zoveelste crisis geconfronteerd. Opnieuw is gebleken dat de groei van de zeer kostbare Neder landsche Opera wordt, belemmerd door de zeer moeilijke bestuurbaarheid. Hel. hui dige bestuursapparaat is tot deze vorm ge komen nadat er bij vorige crises reeds aan is gedokterd. Naast het. stichtingsbestuur telt de opera Frans Vroons als artistiek en organisatorisch directeur, mr. J. den Daas als directeur voor personeels- en persza ken en mr. Evert Cornelis als intendance. Voorts bestaat er de V.G.O., welke organi satie zeventig precent van alle geënga geerden omvat (onder wie slechts enkele solisten) en die onder het directeurschap van de heer P. J. Tiggers destijds een be langrijke stem heeft gekregen in het direc tionele beleid. In feite is het zo, dat de V.G.O. iedere belangrijke beslissing van de directie kan te niet doen. Voorzitter van de V.G.O. is de heer Chris Reumer; daarnaast bestaat er een opposi tiegroep die zich keert tegen de grote macht van deze personeelsvereniging: met namen Gré van Swol-Brouwenstijn heeft zich bij herhaling tegen de invloed van de vereniging verzet. Velen zien in de macht van de V.G.O. een bedreiging voor de opera omdat deze organisatie als vakbond dikwijls andere belangen voorstaat dan zuiver artistieke. Dit is dan ook meermalen oorzaak geweest van ernstige interne con flicten. Studio speelt Frans blijspel. De toneel groep Studio te Amsterdam stelt zich voor tegen het einde van het seizoen de eerste voorstelling te geven van het Franse blij spel Martine van Jean-Jacques Bernard. Voor de regie is Johan Walham gecontrac teerd. De titelrol zal waarschijnlijk door een Vlaamse actrice gespeeld worden. Anncr Bqlsnia. Anner Bijlsma zal, hier toe in staat gesteld door een beurs van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen. gedurende de maanden mei en juni in Parijs werkzaam zijn, onder leiding van de beroemde Franse cellist André Navarra. Demonstratie in Haarlem op 3 juni De openbare demonstratie naar aanlei ding van het eindexamen van de academie voor' dramatische kunst De Toneelschool te Amsterdam is vastgesteld op zaterdag middag 28 mei om 1.30 uur in de Stads schouwburg. Herhalingen zullen worden gegeven 3 juni te Haarlem, 9 juni te Utrecht, 11 juni te Den Haag en 16 juni te Rotterdam. De aan de staatsopera te Hamburg ver bonden Nederlandse bas Arnold van Mill zal op donderdag 19 mei te 's Gravenhage en op vrijdag 20 mei te Amsterdam in de opera Faust de Mephistofeles-rol zingen. Advertentie Sanfor, ijzersterke katoenen keper, In bleu, blauw en grijs. Rits sluiting op voor- en achterzak. Op achterzak' leuke cowboy-figuur. 8 jaar nil 3.90 kl. st. p. m. Alleen geldig woensdag 11 mei GROTE MARKT 1 -7 HAARLEM EMOTIES, heeft de Vlaamse letterkundige Maurice Gilliams eens gezegd, moeten een verkoeling ondergaan willen zij verdienstelijk worden. Deze stelregel wordt bepaald niet gehuldigd door de Parijse critici, die blijkens hun beoor delingen van het optreden van het Nederlands Ballet in het Theatre des Nations uitgaan van aan romantische genoegens ontleende maatstaven. Dat zij herhaalde lijk alsof kunst een koorts verschijnsel van een overspannen samenleving zou zijn de geboden prestaties ,.te koud" bevonden kan geen verbazing wekken in een wereldstad waar het ballet hoofdzakelijk gewaardeerd wordt om vertoon van opwindende virtuositeit of sensuele koketterie. Sonia Gaskell heeft de enkele minder gunstige recensies nogal laconiek opgenomen: „Dat men over ons schrijft, betekent in ieder geval dat men ons bestaan erkent". Twee factoren zijn in de tot dusver ge schreven besprekingen duidelijk naar vo ren gekomen: de scribenten hebben de ge legenheid aangegrepen om de strijd voor of tegen Serge Lifar opnieuw te doen ont branden en zij koesteren nog altijd hart grondige bezwaren tegen de stijl van Ba- lanchine die met hautaine miskenning van diens geniale oorspronkelijkheid als een dor soort gymnastiek wordt geminacht. In „Paris Presse" prees Jean Witold de jeugd en aangename schoonheid der me dewerkers aan een programma dat zijn nieuwsgierigheid had gewekt door de op eenvolging van werken van de belangrijk ste choreografen van deze tijd. Hij toonde zich echter teleurgesteld door de in zijn termen gewilde lelijkheid, droog heid van de bewegingstaal en de verre gaande mechanisatie. In de „Paris Soir" huldigde Nicole Hirsch de zorgvuldigheid, waarmee de groep de klassieke traditie voortzet. In ..Le Monde" geeft René Du- mesnil uitvoerig uitdrukking aan zijn dankbaarheid voor het monteren van een in zijn ogen bewonderenswaardig werk als Othello" van een Frans drieman schap. In bloemrijke, gemeenplaatsen liet hij de vertolkers in deze nationale glorie delen. Voor de rest van het programma had hij maar weinig woorden over. Men vraagt zich echter af welke betekenis men mag hechter, aan dergelijke uitspraken, als men ook de daaraan voorafgaande cri- tiek op het Amsterdams Kunstmaandor- kest heeft gelezen. Daarin begroet hij het Eergisteren, zondag 8 mei, is Walter Howard tachtig jaar geworden. Deze van origine Zwitserse musicoloog, filosoof cn kunstenaarsleraar, die sinds twintig jaar in ons land woont, genoot in de tijd tussen de twee wereldoorlogen een grote ver maardheid in Duitsland en ver daarbuiten als leraar en als schrijver van veie werken over de grondslagen van het kunstenaarschap. Als eerste van zijn werken verscheen „Die Lehre vom Lemen" (1913), daarna volgde in 1918 „Rhvtmik. Metrik, Ton- und Stillehre". Door zijn inleidingen bij concerten en zijn vele lezingen werd hij zo bekend, dat de grote uitgeverij N. Simrock in Berlijn aanbood, alles te drukken wat hij schrijven zou. Een rij van zesentwintig werkjes over de meest uiteenlopende onderwerpen op het gebied van de muziek werd gepubliceerd, later te volgen door het hoofdwerk. Daar de leiding van de uitgeverij in andere handen overging, ver scheen dit laatste evenwel niet. Door de moeilijkheden van de Hitlertijd gedwongen, vluchtte Howard naar (Nederland, waar hij in Overveen weer een kring leerlingen om zich heen verzamelde. Maar hier achterhaalde de Duitse bezetting hem, zodat hij onderduiken moest en een woonplaats vond in Wenum bij Apeldoorn, waar hij nu nog woont en les geeft. Howard heeft een grote naam als le raar. De roep gaat over hem, dat hij vlug ger dan anderen een muziekbeoefenaar kan ontplooien, of. zoals hij zelf zegt, tot zelfwerkzaamheid kan stimuleren. Hoe veel talenten gaan er immers niet verlo ren, omdat men gelooft met zijn natuur lijke vitaliteit uit te kunnen komen. Ho ward verstaat de kunst om innerlijke kwa liteiten wakker te roepen, waar de leer ling zelf versteld van staat en die hij niet voor mogelijk had gehouden. Zowel licha melijke als psychische belemmeringen weet hij door zijn groot inzicht in de wer kingen van de menselijke geest de leerling te laten overwinnen. Howards grote liefde is van jongs af aan de heden ten dage verwaarloosde en ge minachte componist Muzio Clementi ge weest. Reeds als jongen instrumenteerde hij Clementi-sonates voor een orkestje van scholieren. ITij verzamelde oude drukken en eerste uitgaven, die hij evenwel even als zijn overige bezit tijdens de laatste oor log verloor. Hij liet zich door deze tegen slagen niet ontmoedigen, maar begon fo tokopieën en microfilms aan te vragen bij bibliotheken in heel Europa, de Sovjet- Unie en Amerika en deed daarbij verras sende ontdekkingen. Clementi was bij zijn leven zo beroemd, dat zijn werken bij meer dan zeventig uit geverijen gedrukt werden en na zijn dood in 1832 liep het aantal uitgevers tot. onge veer 150 op. Zelfs kreeg hij een erebegra- fenis in de Westminster Abbey. Hij leefde echter in een tijdperk van verandering, en de nieuwe generatie beschouwde zijn muziekprincipes als verouderd. Om zijn muziek waar altijd zoveel vraag naar ge weest was, aan de nieuwe smaak aan te passen, ontzagen de uitgevers zich niet, deze naar de eisen des tijds te veranderen. Tempo-aanduidingen werden willekeurig „verbeterd" en zelfs de noten werden vaak gewijzigd. Veel van wat wij nu als piano sonates kennen, en ook de bekende Sonati nes waren oorspronkelijk geschreven voor piano, met viool of fluit, en cello. Oude titelbladen geven dit nog aan. Eerst werd de cellopartij weggelaten, daarna ver dween ook de viool- of fluitpartij. Geen wonder, dat die sonates ons nu vaak saai en leeg in de oren klinken. Clementi moet verder nog een twintig tal symfonieën geschreven hebben, waar van sommige door hem ook als pianosona te bewerkt zijn. Slechts een viertal hier van is behouden of gereconstrueerd. Van de pianoconcerten, die zijn jaren lang in Rusland gevestigde leerling John Field daar uitvoerde, is er nog geen tevoorschijn gekomen, evenmin als de opera Mefistofela. Waar er in onze tijd zo'n enorme vraag heerst naar nieuwe muziek, vooral ook om aan de behoefte van de radio te vol doen. zou het van belang zijn, dat Walter Howard's werk in breder kring bekend wordt. Een kleine vijfhonderd bibliotheken zijn reeds onderzocht, veel is teruggevon den. maar veel is ook nog slechts bij name bekend. De grote Thematische Catalogus, waar van Howard en zijn medewerkster me vrouw Auras binnenkort het eerste deel klaar hopen te hebben, begint reeds de aandacht te trekken in binnen- en buiten land. Hierin worden voorlopig pas de wer ken voor en met piano van Clementi be werkt. Een geheel nieuw beeld van deze veronachtzaamde oude meester treedt hier naar voren. Ook bleek het mogelijk zich er een begrip van te vormen, hoe de ze pre-romantische muziek en de oude mu ziek in het algemeen uitgevoerd dient te worden. Door Clementi op Mozart-manier te spelen, komt men er niet en krijgt men een volkomen verkeerde indruk van deze muziek. Wij kunnen Howard geen betere wens met zijn tachtigste verjaardag geven, dan dat hij nog lang zijn verwonderlijke vita liteit. behouden mag om bovengenoemde catalogus te voltooien met het onderzoek van de symfonische werken var. Clementi. C. H. „largo en allegro" van Henk Badings na melijk als de meest interessante composi tie van de gehele avond, mede wegens de waargenomen invloeden van Javaanse mu ziek. En dan te bedenken, dat dit stuk aan vankelijk wel was aangekondigd, doch ten slotte om diverse redenen niet werd uitgevoerd Intussen blijft de belangstelling voor de voorstellingen zeer groot, vooral ook uit kringen van dansers. Na iedere voorstel ling verdringen de handtekeningenjagers elkaar bij de artiesteningang. Het ziet er overigens naar uit dat het Nederlands Bal let betrekkelijk spoedig naar de Franse hoofdstad zal terugkeren: de directeur van het reusachtige Theatre des Champs Elysées" heeft zo juist een bespeling van twintig dagen aahgeboden. Nederlands programma Over het tweede programma dat maan dag voor het eerst werd vertoond, zullen de meningen ongetwijfeld nog sterker uit eenlopen. In overeenstemming met het doel en het beleid van het Théatre des Nations heeft Sonia Gaskell twee creaties van eigen bodem willen bijdragen. Zo werd cle Nederlandse scheppende kunst vertegenwoordigd met composities van Badings (de hier boven reeds genoemde) cn Ton de Leeuw op wiens „Mouvement Retrograde" balletmeester Karei Shook een nogal moeizaam verlopen kwartet met toespelingen op menselijke betrekkingen heeft gebouwd. Ronald Snijders en Andrea Jungen heb ben het in de op de voorgrond tredende partijen met elastische vakkundigheid po gen te verdedigen. De andere choreografie waar de directrice zelf voor tekende cn waarvoor Constant en Rooskens de aankleding ontwierpen maakte een ge forceerde en onafgewerkte indruk. Haar „Ritme cn Klank" op het „Allegro Bar- baro" van Bela Bartók kwam helaas veel zwakker dan gewoonlijk voor het voetlicht. De boekdelen van het programma brach ten het gezelschap echter luide en langdu rige bijval van de talrijke toeschouwers. Na een wat zwaar begin kreeg Balanchi- ne's onvolprezen „Serenade" een prach tige vertolking. De emotionele sfeer in dit meesterwerk van objectieve plastiek met zijn fascinerende wisselingen van dansmotieven werd nog niet helemaal be reikt, maar de solisten Sonja van Beers, Leonie Kramer. Peter William Reilly, Pe ter Appel en Ria Koppers trokken su bliem de lijnen der verwachting naar hun logische vervulling. En dat men in Pa rijs, waar het werk zo vaak door sterren van de „Opera" en van het „Ballet" van de markies De Cuevas in volle luister is geopenbaard, de „Suite en Blanc" van Lifar eerst met vele open doekjes en ten slotte met een ovatie kreeg beloond, zegt toch wel iets omtrent het niveau dat het Nederlands Ballet heeft bereikt. David. Koninz De heer L. J. Bol, directeur van het Dordrechts. Museum, is voor mij onder zijn collega's soms te vergelijken met tekenaars tegenover schilders.' Hij moet werken met zeer beperkte middelen. Voor nieuwe aankopen moet hij woe keren met een voor deze tijd belachelijk klein beetje geld. Hij toonde mij een paar wonderlijke schilderijtjes, die mo gelijk museumbezit zouden kunnen worden en ik hoop zo dat ik hierop terug mag komen. Dit museum is geen gemeentemuseum; het ontstond uit een legaat va nArv Scheffer, die in Frankrijk succes boekte en terecht aangevallen werd door de grote Baudelaire, maar wiens bedoelingen gezien ook enkele schilderijtjes toch wel gewaardeerd mochten worden. Toch zal de heer Bol iets van zijn mu seum maken! Hij bewees dat al met enkele exposities, die tot ver over onze grenzen besproken werden. Nu heeft hij een ten toonstelling gemaakt uit het Dordtse Ge meente-archief, waarin tekeningen voor komen die eigenlijk niet geheel lot de wel gebruikelijke historisch-topografische ver zamelingen behoren. Daarmee heeft de heer Bol een voorbeeld gesteld, want er zit in sommiger steden topografische ver zameling wel meer schoons. Wij hebben in het Huis Van Loov al iets mogen zien uit de verzameling van het Haarlems ge meente-archief. Deze expositie had geen grote artistieke pretenties. De heer Bol doelt daar meer op. En zo zien we hier veel, dat met. Dordrecht niet alles te maken heeft. En dat is soins erg mooi. Voor de gespecialiseerde liefheb her is mogelijk alles te genieten. Volgens de heer Bol is het kwantum op deze expo sitie te gering voor degene, die deze ex positie toeristisch af wil doen. Maar die heeft dan nog het heerlijke Dordrecht met die bedrijvigheid op de rivieren. En als hij de Merwestad leert genieten zal hij mo gelijk meer willen weten van wat hier gebeurde en terugkomen. Hier in Dordt bestaat nog steeds het bekende tekenge nootschap „Pictura". En op de expositie in hei Dordts museum ontmoeten we daarvan nog verslag in de tekeningen van Abraham van Strij (17531826) en Jacob van Strij (17561815), die in hel „Geselschap Pic tura te Dordrecht" (1787) naar hetzelfde model werkten; de laatste met het meeste succes. Dat die laatste veel meer kunste naar was, blijkt wel uit de voor mij mooi ste zaken van deze expositie: een rivier- boomrijk landschap. Dat de eerste de min dere was en een ietwat vervelende „bur gerlijke" man wordt nog bevestigd door schilderijen uit het bezit van dit museum en ter gelegenheid van deze expositie weer eens opgehangen. Voor liefhebbers van wat wij wel plegen te noemen de Romantische School zijn de Schotels bekende namen. Tot de mooiste tekeningen van deze tentoonstelling be hoort dan ook een strandgezicht van Jo hannes Christiaan Schotel (17871838). En fraai is nog altijd te noemen „Schepen voor de kust" van Petrus Johannes Schotel (18081865). Ik noem verder nog enige persoonlijke voorkeuren. Daartoe behoorde dan een „Dorp in de duinen" van een onbekend auteur, dat me lief is eigenlijk om de herinnering aan meer: landschappen van Giltay en Steyn. Waarmee voor mij bewezen is dat in deze tijd nog waarde vols genoeg toegevoegd kan worden aan wat als waardevol erkend werd zonder dat men zich geweld aan moet doen om iets met volkomen nieuwe vormen te presen teren. Bij een botsing in Apeldoorn is de Beek- bergense huisarts D. Pont verongelukt. Hy reed met zijn wagen op dc Arnhemseweg toen van de andere zijde een personen auto naderde, die een voor hem rijdende auto wilde passeren. Daardoor ontstond tussen de passerende auto en de auto van dokter Pont een frontale botsing. Dokter Pont. die 56 jaar oud was, werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij na aankomst In het St. Liduinaziekenhuis is overleden. Zijn echtgenote, mevrouw G. Pont-Jon ker, kreeg een hersenschudding, een hoofd wond en een gekneusde schouder. De be stuurder van de tegenligger kwam er met enkele schaafwonden af. .In Bergum is de 35-jarige motorrijder A. Vissia uit Eestrum gedood bij een botsing met een vrachtauto. H- reed met grote snelheid over de bochtige Hillamaweg en verloor in een der bochten de macht over het stuur. Hij kwam daarbij op de linker weghelft en reed in volle vaart tegen een hem tegemoetkomende vrachtauto. De man was op slag dood. Hij was gehuwd en had drie jonge kinderen. Maandagmorgen is op rijksweg 43 nabij Uitwellingerga (Fr.) de 39-jarige G. Ger ritsen uit Sneek, terwijl hij op zijn fiets de rijweg overstak zonder op het verkeer te letten, door een bus aangereden en op slag gedood. HAVANA (UPI) President Sukarnö is per vliegtuig in de Cubaanse hoofdstad Havana gearriveerd. Hij brengt een staat- siebezoek van vijf dagen aan Cuba en hij kwam uit Portugal. Waarnemers ver wachten, dat premier Castro zijn idee, een conferentie van ontwikkelingslanden vol gens „Bandoeng-recept", te houden, met Sukarno zal bespreken. De Latijns-Ameri kaanse buren van Cuba hebben tot dus verre weinig enthousiasme opgebracht voor het idee van zulk een conferentie. „Riviergezicht, met ruïne, links een ruiter" (penseel in 0.1. inkt en water verf, 120 X 190 mm.) van Jacob van Strij (Dordrecht, 17561815). Te genieten zijn landschappen van C. F. Bendorp (1819—1897) en J. C. Bensdorp (17661849), bloemen van Sophia de Ko- ningh (1807—1870), een bijzonder fijne kleine studie naar een nomadenkudde van Govert (Gabriël) van der Leeuw, (1645 1688), die zich in Frankrijk De Lion en in Italië De Leone noemde en een gevoelig getekend portretje van Anthony Vreem (1660—1681), die maar 21 jaar oud werd. Er is werk -van Aart Schouman (1710 1792), die men met een afzonderlijke ex positie wil gedenken. Aart Schouman is van grote invloed geweest op Dordtse tekenaars. Hij was een aquarellist van be tekenis. Hij mocht gespecialiseerd in dieren genoemd worden. Dat hij een goed schil der was, bewijst een zelfportret elders in het museum. Deze expositie is tot 7 juni te bezichtigen. Bob Buys In het historische geboortehuis van Lud- wig van Beethoven in de Westduitse hoofdstad Bonn dat hevige bomaanvallen door de geallieerden in 1944 doorstond, is maandag brand gesticht door een zestig jarige man die de aandacht op zich wil de vestigen. Kort na in het vroeg-acht- tiende eeuwse huis de brand te hebben gestoken, gaf de dader, de zestigjarige Botho von Steegen, zich bij de politie aan. Een aan het museum verbonden assistente zei: „Ik was doodsbang. De man was beestachtig om te zien. Hij probeerde niet weg te lopen, maar bleef daar maar staan met een kwaadaardige grijns op zijn ge zicht! Von Steegen had zich aangesloten bij een rondleiding door het Beethovenhuis. Toen het gezelschap de Bonncrzaal had bereikt, stak Von Steegen een zak in ben zine gedrenkte vodden aan en wierp deze op de vloer. Het kurkdroge antieke meu bilair vatte onmiddellijk vlam. Een door Beethoven bespeelde piano werd vernield, naast andere meubelstukken en schilderij en. De brandweer wist enkele honderden originele manuscripten, waaronder een van Beethovens eerste composities „Lied voor Laura", in veiligheid te brengen. De da der deelde op het politiebureau mede dat hij eigenaar was geweest van een kleine im- en exportzaak in Milaan, Italië, en dat hij de aandacht van de wereld wilde vestigen op de manier waarop hij in 1957 van zijn vrijheid werd beroofd door een Italiaans gerechtshof dat hem veroordeel de tot vier jaar gevangenisstraf wegens frauduleuze handelingen. Begin 1960 was hij uitgewezen en naar Duitsland terug gestuurd. Sindsdien woonde hij in Bonn en leefde van sociale zaken. Von Steegen zal terecht moeten staan wegens poging tot brandstichting en het in gevaar brengen van mensenlevens. De brand beperkte zich vrijwel tot de Bon nerzaal. Het plafond, de vloer van de ka mer waarin Beethoven het levenslicht aan schouwde, werd geblakerd maar staat niet op instorten. Een clavecimbel dat eens in de Minoritenkirche stond en dat door Beethoven werd gebruikt ter bege leiding van het koor, werd ernstig bescha digd. I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5