TAXI 13000 ^^Brievcn aan de redactie PERRY Dr. W. Drees vertelde in Haarlem over zijn reis naar Israël Uitslaande brand aan Zijlvest verrast slapende bewoners „Meeste kappers zijn voor het afschaffen van fooien" Nederlandse week in Glasgow is een ongekend succes Haarlemse Lawn Tennis Club bestaat vijfenzeventig jaar Logeetje met moeite via dakgoot gered Bondsvoorzitter F. J. Werner sprak op het congres in Haarlem Agenda voor Haarlem en de IJmond Toonaangevend Bloemenmeisjes veroverden Schotse hoofdstad stormenderhand Met hijsen van vlag werd vergrote clubhuis in gebruik genomen DINSDAG 10 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Velsen-IJmuiden N. Vreijenhoek overleden Bromfietsen en scooters tijdens drukte gestolen Kranslegging bij monu ment in Bloemendaal „Gruno" besloot seizoen met toneelstuk B. J. van Oploo gehuldigd ELN A wollana ProfVan Gilseschool voor slechthorende kinderen Burgerlijke Stand van Haarlem Zonder dat de bewo ners er enig vermoe den van hadden zij hadden zich reeds ter ruste begeven is gisteravond kort na elf uur een uitslaande brand uitgebroken in het pand Zijlvest 23 in Haarlem. De brand weer bestreed het vuur met groot mate rieel en slaagde er in de belendende huizen van het vuur te vrij waren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ver zekering dekt de schade die nog niet kon worden vastge steld. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vermoedelijk is de brand op de eer ste verdieping, waar de vrouw des huizes een modeatelier had, ontstaan door een brandende sigaret of kortsluiting. De heer Th. v. d. Pol, die aan de Raaks woont, merkte het eerst de brand op toen hij toevallig uit het raam keek en rook uit de tegenover hem liggende woning zag komen. Hij alar meerde onmiddellijk de brandweer. Intus sen had een voorbijganger eveneens de rookontwikkeling ontdekt. Hij waar schuwde de bewoners, de 52-jarige be drijfsleider W. B., diens 46-jarige echtge note, hun 14-jarige zoon en een 13-jarig logeetje. Man, vrouw en de 14-jarige jon gen konden zichzelf redden. Toen het logeetje, dat op de zolderver dieping sliep, gevaar liep door het vuur Advertentie op de eerste verdieping afgesneden te wor den, kwam de heer B. hem te hulp. Daar de terugweg via de trap intussen onmo gelijk was geworden konden beiden zich slechts langs de dakgoot en de woning van de buren in veiligheid brengen. De benadeelde bewoners hebben een voorlopig onderdak bij buren gevonden. „Het hoofdbestuur van de Nederlandse Kappersbond heeft gisteren op de algeme ne vergadering met grote meerderheid der aanwezigen vrij mandaat gekregen om te bevorderen dat het fooienstelsel wordt afgeschaft. Voorwaarde is echter dat de hogere kosten worden opgevangen door een tariefsverhoging", aldus de bonds voorzitter de heer F. J. Werner vanmor gen in de toespraak, waarmee hij het landelijke congres opende dat de bond vandaag in het Concertgebouw in Haarlem heeft gehouden. Spreker zei dat in brede kringen een verlangen bestaat naar fooiloze lonen. Er zijn echter ook kappers die grote bezwa ren hebben tegen het afschaffen van de fooi en zich zullen verzetten. Maandagmiddag hebben B. en W. van Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Con cert N.Ph.O. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: Leids Studentencabaret met „Laat je zoon studeren". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14 en 20 uur: „Salomo en de ko ningin van Scheba", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Het geheime commando", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur „Brandend ver langen", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Zij waren nog geen 20", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Overal in de Pacific", 14 jaar. Minerva Theater: Woensdag 14.30 uur: „Niets dan pech", alle leeftijden. Woens dag en donderdag 20.15 uur: „Gigi", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur „It happened to Jane", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Zij vochten als helden", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur „Wir Wun- derkinder", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Woens dag 20 uur: „Het veld van eer", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Paris Canaille", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot en met 22 mei bijzondere avondopenstelling met kaars licht en oude muziek van 20.3022.30 uur. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tot 22 mei dagelijks van 10—12.30 en 13.3017 uur, zondags 1417 uur: expo sitie van werken van jonge Nederlandse kunstenaars onder de titel „Start". Galerie Espacc (Klein Heiligland 36): Tot 14 mei op werkdagen van 1117 uur: expositie van werk van Lucebert. Galerie Uittenhout (Kleine Houtstr. 41): Tot 15 mei dagelijks van 1117 uur: ex positie van aquarellen van Joop Dam. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 1022 uur: ex positie van tekeningen van Wim van de Kerke. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 20 mei dagelijks van 917 uur: expositie van werken van H. F. Boot. Vishal: Tot 29 mei dagelijks 13.30—17.30 uur en zondags 19.3022 uur: architec tuurtentoonstelling. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 6 mei). WOENSDAG 11 MEI Thalia, 20 uur: „The five pennies". Rex, 20 uur: „Romarei, het meisje net de groene ogen". Haarlem de congressisten op het stadhuis officieel ontvangen. Verder zei de bondsvoorzitter vanmor gen dat het kappersbedrijf zich nog nim mer in zo'n gunstige positie heeft kunnen verheugen ais thans. Ook de positie van de kappersbond is zeer gunstig, ook finan cieel. De bond telt thans 5159 leden. Op de betere toestand der kappers is onder meer de vakopleiding en de examens in samenwerking met de werknemersorgani saties van invloed geweèst. Er is een veel grotere aktiviteit op technisch en artis tiek terrein. Het werk van de technische clubs heeft het aanzien van het kappers- bedrijf aanzienlijk verhoogd. Thans zijn ongeveer 25.000 mensen in het kappersbe drijf werkzaam. De omzet van het da mesvak vertoont een constante stijging. De lichte stijging in het herenvak wordt echter van jaar tot jaar kleiner. Van 1958 op 1959 steeg de omzet slechts met drie percent en dat weegt niet op tegen de uitbreiding van de bedrijfslasten. Het he renkappersvak is de sector, waarover men de meeste zorgen heeft. Er hebben on derzoekingen plaats om de positie van de ze sector te verbeteren. Wees spreker in het begin van zijn toe spraak op de gunstige positie van het be drijf en de bond, hij verheelde niet dat de kappers ook problemen hebben. In de toekomst verwachten zij zelfs zeer be langrijke problemen, onder meer op het terrein van de lonen en de kosten. „Er heerst enige vrees dat het strenge prijsbeleid van de regering in ons bedrijf moeilijkheden zal opleveren, vooral in het herenvak". Vervolgens sprak de heer H. Pennink- hof, voorzitter van de Stichting Vakoplei ding in het kappersbedrijf, over „De be tekenis van de vakopleiding voor het kap persbedrijf'. Vanmiddag zou de heer J. Huis, secretaris van de Nederlandse Kap persbond een inleiding houden over „De vijfdaagse werkweek in het kappersbe drijf". op het gebied van ROKKEN - PANTALONS BLOUSES - VESTEN IUMPERS w MODEHUIS ANEGANG 26 TELEFOON 10643 Te Bloemendaal is op de leeftijd van 66 jaar plotseling overleden de heer N. Vreijenhoek, oud-hoofdinspecteur, oud chef van de afdeling schakelstations en be veiliging van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland. De heer Vreijenhoek trad op 1 juni 1918 op 23-jarige leeftijd als districtsinspecteur in dienst bij het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noordholland. Van 1 juli 1921 was hij chef van de afdeling schakelsta tions en beveiliging te Bloemendaal. Deze taak heft hij tot zijn pensionering met gro te bekwaamheid en voortvarendheid ver richt. De heer Vreijenhoek heeft op het gebied van de beveiliging van het hoog spanningsnet van het P.E.N. belangrijk werk gedaan. Hij was lid van de subcom missie voor Beveiligingsvraagstukken van de n.v. S.E.P. Na een meer dan veertigjarige diensttijd bij het P.E.N. verliet de heer Vreijenhoek wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd op 1 december 1958 het bedrijf. Op 30 april 1958 werd de thans overledene benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Advertentie In de laatste dagen zijn tijdens de druk te in Zandvoort enkele diefstallen ge pleegd. Zondagnacht werd aan het politie bureau een- man gebracht, die door een strandpachter op heterdaad was betrapt bij een poging tot inbraak in een strand- bedrijf. Het bleek een 26-jarige inwoner uit Venlo te zijn, die in het bureau van politie werd ingesloten. Zondagmorgen werden kleren gestolen uit een auto, die geparkeerd stond voor een pension in de Kostverlorenstraat. 's Middags verdween een bromfiets, van een inwoner uit Haarlem, welke bromfiets geparkeerd stond op de Noord Boulevard. Een scooter verdween vanaf de parkeer plaats aan de Brederodestraat ten nadele van een inwoner uit Amsterdam. Voorts werd een bromfiets op de Noord Boule vard gestolen. Een achttienjarige scholier uit Haar lem werd ingerekend wegens diefstal van een scooter op bevrijdingsdag. De jonge man werd aangehouden, toen hij met de gestolen scooter een aanrijding maakte. De Nederlandse week in Glasgow, maan dagmiddag geopend door de Nederlandse ambassadeur baron A. Bentinck, is de meest ambitieuze onderneming in zijn soort ooit door een land in deze stad ge houden. In zijn rede zeide de ambassadeur dat het doel van de Nederlandse week is Glas gow en Schotland iets te tonen van het geen de Nederlanders in staat zijn in de handelswereld te verrichten. „Te vaak wordt mijn land gezien als een land van klompen en molens en land- bouwprodukten. Dit moge een aantrekke lijk beeld zijn, maar, gelukkig voor onze steeds groeiende bevolking, het is mislei dend. In werkelijkheid zijn Nederland en Schotland op vele terreinen, zoals scheeps bouw en zware industrie, concurrenten op de wereldmarkten geworden." In de loop van de week zullen voorstel lingen worden gegeven door het Scapino ballet en concerten door het Rotterdams Philharmonisch orkest en de Dutch Swing College Band. In het museum van Glas gow wordt een tentoonstelling van Neder landse kunst gehouden. Vanmorgen hadden wij telefonisch con tact met het Ivanhoe-hotel in Glasgow, waar de Haarlemse bloemenmeisjes loge ren. Het bleek dat de eerste ervaringen in de Schotse hoofdstad met voorste den twee tot drie miljoen inwoners, de tweede stad van het Verenigd Koninkrijk voor de Haarlemse bloemenmeisjes overweldigend geweest zijn. De meisjes hebben de stad stormenderhand veroverd. De ochtendbladen van vanmorgen putten zich uit in loftuitingen en publiceerden tal van foto's. De meisjes hebben gisteren in vier voor de gehele week beschikbaar ge stelde auto's hun intocht in Glasgow ge houden, voorafgegaan door de Rotterdam se motorpolitie. Zij begonnen onmiddellijk met het uitdelen van bloemen. De reizigers die aankwamen bij het centraal station waren de eersten, die met een bloem wer den verrast. De Schotten waren uiterma- Hedenmorgen om negen uur heeft de burgemeester van Bloemendaal, dr D. H. Peereboom Voller, namens het gemeente bestuur een krans van aronskelken ge legd aan de voet van het monument ach ter de Hervormde kerk aan het Kerkplein. De wethouders mr. J. C. C. W. Hijszeler en mr. H. B. Wildt Meyboom, gemeen tesecretaris G. van Eek, oud-wethouder A. van Geluk, een vijftal raadsleden, het bestuur van de Vereniging Oud-Illegale Werkers, benevens de ouders van een ge fusilleerd lid van deze Vereniging, waren bij de korte plechtigheid aanwezig. Na de kranslegging werd een minuut stilte in acht genomen. Namens de V.O. •I.W. legde de voorzitter, de heer W. C. Bier; een tuil witte violieren met lathyrus aan de voet van het monument. Tijdens een maandagavond in het ver grote clubhuis aan de Spanjaardslaan in Haarlem gehouden buitengewone algeme ne ledenvergadering van de Haarlemse Lawn Tennis Club heeft het oudste ere lid van de thans vijfenzeventig jaar be staande vereniging, jhr. P. N. Quarles van Ufford. daarbij geassisteerd door zijn echtgenote, mevrouw Quarles van Ufford- Dolleman en zijn schoonzuster, mevrouw Roëll-Dolleman, door het h\jsen van de clubvlag het verbouwde en vergrote club huis in gebruik genomen. Het was gisteren precies vijfenzeventig jaar geleden, dat de Haarlemse Lawn Tennis Club werd opgericht en ter ge legenheid hiervan werd de buitengewone algemene ledenvergadering gehouden. Het was een buitengewoon geanimeerde bij eenkomst, die werd bijgewoond door vrij wel alle leden en een groot deel van de ereleden en oudleden. Ook de architect van (Verkort weergegeven) Herdenkingsavond. Tijdens de twee mi nuten stilte op de Nationale Herdenkings avond werd door verscheidene weggebrui kers maar doorgejakkerd. Hoewel de lich ten duidelijk het sein aangegeven hadden heb ik geconstateerd dat er zeker een tien tal brommers en auto's doorjakkerden. Ik vind dit erg oneerbiedig en het getuigt ze ker niet van medeleven. Ook hoorde ik de uitdrukking „Ze moesten maar eens ophouden met die dodenherdenking", alsof er niets gebeurd is. ABONNEE (Naschrift redactie: Wij zijn het met briefschrijver eens, dat er inderdaad ge vallen zijn geweest, waarbij te weinig eer bied werd getoond voor de Nationale Do denherdenking. Het is zeer te betreuren, dat deze dingen, die niet getuigen van stijl en innerlijke beschaving, nog steeds ge beuren. Het is te hopen dat bij toekomstige herdenkingen allerwege meer stijlgevoel zal worden getoond en dat de politie tijdens de twee minuten stilte tegen rustverstoor ders zal optreden.) Brouwerskolkwcg. Op onze nationale feestdag beklimt de auto-adel de hellende berm van de Brouwerskolkweg te Over- veen en draait meegetorste stalen tuin stoelen zo lang tot ze stevig staan. De ouders geven hun kinderen het voorbeeld hoe je handig over het prikkeldraad kunt stappen. Ook tonen zij dat je niet de nobele zwanen in de vijver, maar de zojuist verlaten auto als uitzicht moet kiezen. Over ongewenste bermrecreatie is al veel gesproken, maar een deel van het Neder landse volk is uitsluitend gevoelig voor véél prikkeldraad of bekeuringen. Ik geloof dat het opvoedend zou werken als de bermbezittende families een agent van de Bloemendaalse politie zouden zien verschijnen met b.v. deze rekening: 6 pol len helm, 1 jonge popel, 6 x begieten, 1 por tie gier, dat is totaal: Misschien zouden zij dan toch maar liever neer strijken op één van de terrasjes C. BEEK, Haarlem Westergracht. Nu het warme weer opnieuw lentg en zomer aankondigt, zou ik het gemeentebestuur willen verzoeken eens een wandeling langs de Westergracht te maken. Het resultaat zal waarschijnlijk zijn dat de heren er in het vervolg met een grote boog omheen zullen lopen. De stank is namelijk onverdragelijk. Mijne heren, dempt toch deze gracht. Het is dringend nodig voor de volksgezondheid. Als er dan een grote speelplaats voor de kinderen van de dichtbevolkte Leidsebuurt van wordt gemaakt, is er meteen een goed stuk sociaal werk verricht. J. BEKKENS, Haarlem Vryheidsherdenking. Voor de vijf tiende keer herdachten wij deze keer onze vrijheid. Hieraan zou een bijzonder tintje gegeven worden. Voor de lagere school jeugd in Haarlem is dit dan ook wel ge lukt. Zij werd verblijd met een luguber ganzenbord over de oorlog. Heel bijzonder dus. Ik wist niet dat je de ooi-log en zijn vele onuitwisbare herinneringen in een spelletje kon verwerken. In mijn omgeving is niemand, die het kon waarderen. Waarom deze kinderen ook niet het keurige boekje „Volk in on derdrukking en verzet" gegeven? B. SAARLOOS, Haarlem het clubhuis, ir. P. H. Cuperus, was hier bij aanwezig. Het hoogtepunt van de bijeenkomst werd gevormd door het officiële vlaghij- sen door jhr. Quarles van Ufford, zijn echtgenote en zijn schoonzuster, welke bei de laatstgenoemde dames in de jaren tus sen 1904 en 1907 kampioene single en double van Nederland zijn geweest. De ge legenheid werd tevens aangegrepen beide dames te huldigen voor haar verdiensten voor de jubilerende vereniging. Zij moch ten boeketten bloemen in ontvangst nemen. Namens de ereleden werd het woord ge voerd door de heer J. Domhoff, die enige tuinornamenten aanbood. Eén der andere ereleden, de heer P. de Graaf, schetste in het kort de geschiedenis van de jubi lerende H.L.T.C., waarbij hij deed uitko men op welke banen in de afgelopen vijf enzeventig jaar is gespeeld. De voorzitter van de jubileum- en bouwcommissie, de heer N. C. J. Steffelaar, bracht eveneens zijn gelukwensen over. Voorts werden de „groundsman" en oud-„groundsman", de heren Spijker (en echtgenote) en Tork ge huldigd. Tot slot werden enige films uit het verleden vertoond. Binnenkort zal een jubileumboekje verschijnen, dat de ge schiedenis van de H.L.T.C. weergeeft. Advertentie VOOR IEDER EEN PASSEND RIJWIEL OF BROMMER Gazelle, Magneet, HMW, Solex, Giulietta enz. GED. OUDE GRACHT 102 - TEL. 14361 Zaterdagavond hebben de werkende le den van de Groninger vereniging „Gruno" hun slot-toneeluitvoering gegeven in de tuinzaal van het Concertgebouw. De voor zitter, de heer A. M. Joustra, kon na zijn welkomstwoord aan de leden en gastver- enigingen, en het gezamenlijk zingen van het „Grunnens laid" het optreden aankon digen van de eigen toneelgroep die een opvoering gaf van: 't Kefeetje aan de grens" een stuk van Simon van Wattum naar een roman van Ewout Speelman. Het stuk speelt in een smokkelaarscafé moeder Gruin met haar zoon Kees (en hun trawanten) hebben een conflict met de politie en grenswacht. Als een kritieke nacht eindelijk achter de rug is, blijken vele raadselen te zijn opgelost: onder an dere wie de kommies heeft doodgeschoten wie zijn zogenaamde nichtje in werkelijk heid is en wie de onsympathieke mannen achter de schermen zijn. Spelers en regie kunnen op een goede uit voering terugzien: een gezellig bal besloot het werk van dit winterseizoen. te verheugd: zij toonden zich enthousias ter nog dan de Engelsen, die twee jaar geleden met Haarlems bloemenmeisjes kennis maakten, en aanzienlijk minder ge reserveerd. Ontvangst In de loop van maandag werden de Haarlemse gasten door de Nederlandse ambassadeur, baron Bentinck, geïntrodu ceerd bij de zojuist gekozen vrouwelijke burgemeester van Glasgow, mrs. Jean Ro berts. Haar eerste officiële daad gold de opening van twee tentoonstellingen van werken van Nederlandse kunstenaars. Een expositie van schilderijen en één van gra fische kunst. Op eerstgenoemde tentoon stelling zijn onder meer werken te zien van de Haarlemse schilders Kees Verwey en Wim Steijn. Des middags waren de meisjes aanwe zig bij de opening van de grote handelsten toonstelling, die ter gelegenheid van de Nederlandse week in Kelving Hall wordt gehouden. Volgens standhouders daar was het optreden van de Haarlemse bloemen meisjes de beste propaganda voor Neder land, die men zich denken laat. Iedere dag worden zesduizend bloemen naar Glasgow overgevlogen teneinde de Schotten steeds met een verse bloem te kunnen decoreren. Vanmiddag gaan de meisjes samen met The Dutch Swing College Band een tocht door Glasgow maken. Dit vormt één van de attracties buiten het programma om. Overigens wordt nogal het een en ander geëist van het improvisatievermogen van de leiding, omdat niet alles even goed is georganiseerd. Verder is het weer in de Schotse hoofdstad niet zo stralend als hier in Nederland. Het matige weer is echter niet in staat een domper te zetten op de feestvreugde en het enthousiasme, die door de vriendelijke ontvangst en de leuke reacties van de Schotten tot een ongeken de hoogte zijn gestegen. Advertentie HUUR EEN GOEDE AUTO van het laatste bouwjaar. Volkswagen - Opel - Chevrolet AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. HOUTPLEIN 21 - TELEF. 10338 Advertentie MAAT-CORSETTEN maar ook in standaardmaten alle prijsklassen reeds vanaf 18,95 ziet onze etalage HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTERDAM: v. BAERLESTRAAT 156 TEL, 712054 Vanmorgen is de heer B. J. van Oploo, adjunct-directeur van de r.-k. Technische School voor Haarlem en omstreken, ge huldigd ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar bij het onderwijs werk zaam is. De heer Van Oploo is als onder wijzer begonnen in Lisse. Vele jaren is hij in Overveen onderwijzer geweest. Om ne gen uur werd in de kerk van O.L. Vr. Rozenkrans aan het Spaarne een h. mis uit dankbaarheid opgedragen, waarna de jubilaris, enige familieleden, het school bestuur en het onderwijzend personeel aan een ontbijt in de kantine van de school deelnamen. Daarna volgde 'n korte huldiging, waar bij de heer Van Oploo dank gebracht werd voor de wijze, waarop hij zich gedurende vele jaren aan het onderwijs wijdt. Enkele geschenken vormden de bewijzen van deze dank. Allereerst sprak de vice-voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. J. M. An- genent, die de verdiensten van de jubile rende adjunct-directeur duidelijk in het licht stelde. Hij bood een kist sigaren aan. Mevrouw Van Oploo ontving bloemen. De directeur, de heer J. B. L. Bayens, over handigde de jubilars een geschenk on der couvert. Hij wees erop dat de samen werking altijd bijzonder prettig is en roemde het werk van de heer Van Oploo. De heer F. W. Knape voerde het woord als secretaris-penningmeester van de avondschool, waaraan de jubilaris even eens voor algemeen vormend onderwijs is verbonden. Ook de heer Knape bood siga ren aan. De heer R. J. van der Wurff bracht namens de collega's zijn felicitaties uit en overhandigde ook een geschenk onder couvert. Hetzelfde deden de vertgenwoor- digers van de leerlingen, die in spelvorm hun medeleven met het jubileum lieten blijken. Maandagavond heeft de oud-minister- president dr. W. Drees voor de afdeling V van de federatie Haarlem van de Par tij van de Arbeid in het hervormde wijk- gebouw in de Molenaerstraat een lezing ge houden over Israël naar aanleiding van het bezoek, dat hij en zijn echtgenote kort geleden aan dat land hebben gebracht. De ze reis was hem aangeboden door de Par tij van de Arbeid ter gelegenheid van zijn afscheid uit het actieve politieke leven. Tevens werd deze gelegenheid aangegre pen om gevolg te geven aan een reeds eerder gedane uitnodiging van de zijde van de Israëlische regering aan dr. Drees om een bezoek te brengen aan het jonge land. Er heerst in Israël veel sympathie voor ons land, aldus dr. Drees, die dat toe schreef aan de omstandigheid dat Neder- land één der eerste landen is geweest, die Israel hebben erkend. Ook heeft ons land in de U.N.O. bij herhaling het Israëlische standpunt verdedigd en tenslotte herinner de men zich in Israël nog de verklaring, die dr. Drees destijds in de Tweede Ka mer heeft afgelegd na de oorlog in de Sinaï-woestijn, waarin werd gezegd, dat de aanval van Israël uit noodweer was geboren. In Israël zelf zei men: „Dr. Drees is de tweede premier, die Israels standpunt begrijpt." De eerste was Ben Goerion, die Israëlische eerste minister. Na een korte uiteenzetting over de ge schiedenis van de totstandkoming van de Israëlische staat, vertelde dr. Drees het een en ander over de ontwikkeling in dat nieuwe land. Hij was samen met zijn echtgenote in staat geweest veel van het land te zien. Dank zij speciale passen heeft hij het oude Jeruzalem thans Transjordanië bezocht. Verder is hij op bezoek geweest in de havenstad Eilath en heeft hij verscheidene kibboetzim be zocht. Over het conflict met de Arabische sta ten sprekend zei dr. Drees wel enig be grip voor het standpunt van de Arabie ren te hebben. Engeland heeft indertijd naar twee kanten beloften gedaan, die niet gehonoreerd werden. Toen de U.N.O. tot verdeling van het land besloot trok ken de Engelsen af, waarna Israel zich teweer moest stellen tegen een overmacht van Arabische landen. De minister van Buitenlandse Zaken van Israel, mevrouw Golda Meir. had tegen dr. Drees gezegd naar aanleiding van de successen in die oorlog: „Ons geheime wapen is, dat wij geen alternatief hadden." Uitvoerig-stond dr. Drees verder stil bij de situatie in het parlement en het ka binet van Israel, waar drie socialistische partijen moeten samenwerken met een aantal religieuze partijen Veel invloed heeft ook de vakbeweging, de Histradoeth, die tevens werkgever is, hetgeen tal van problemen schept. De staat heeft vele ta ken overgedragen aan instellingen, die reeds lang bestonden, zoals Histradoeth. Advertentie DE ZWITSERSE NAAIMACHINE Fantastisch EENVOUDIG Eenvoudig FANTASTISCH TEMPELIERSSTRAAT 68 Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben besloten aan de gemeentelijke school voor slechthorende kinderen, welke is gevestigd ii het schoolgebouw Sophia- straat 2d te Haarlem, de naam te geven van: Prof. Van Gilseschool. Joods Agentschap en Joods Nationaal Fonds, dat samen met de staat alle grond bezit. De grond mag niet worden ver kocht maar wordt in erfpacht uitgegeven. Ook sprak dr. Drees nog over het pro bleem van de 900.000 Arabische vluchte lingen aan de grenzen van Israel, waar voor nog steeds geen oplossing in zicht is. Israel bestaat thans voor een deel van de herstelbetalingen van West Duitsland, maar er wordt veel geïnvesteerd, waar door men hoopt in de toekomst zich zelf te kunnen bedruipen. Tenslotte vertelde dr. Drees nog het een en ander over zijn eigen ervaringen: bezoeken aan Nederlan ders, aan de Henri Polakschool en het planten van een boom in het nieuwe Hol landwoud. Na afloop was er gelegenheid tot vra gen stellen, waarvan een dankbaar be- bruik is gemaakt. Advertentie UW ZOON en UW DOCHTER nóg leuker gekleed nadat u onze zomercollecties hebt gezien. Jongenspakjes (2 dig.) tot 6 jaar af 9.75 Jurkjes, fijne katoen, coton-satin etc. tot 12 jaar af5.90 Alleen in uw speciaalzaken Gr. Houtstr. 116 Anegang 46 BEVALLEN van een zoon: 5 mei: A. van de Veldevan Keulen. 7 mei: D. ten Veen —Vermeer, A. van der Laarsevan der Meulen, K. T. Duijff—Zwarthoed. C. B. C. Bultersvan Slooten. 8 mei: A. van Soest Tiggelaven, M. C. Wildschutde Zwa ger, C. M. MoerkerkGouweleeuw, W. G. van Tongeren—Rusman, E. A. Westra— Overhoff, M. IiazekampBoon, J. Buijs Duivenvoorden. 9 mei: J. M. J. Brasvan Riet. BEVALLEN van een dochter: 5 mei: S. V. Slighvan Migula. 6 mei: M. Terstal— Vermeer. 7 mei: E. J. van der MeerDirk- sen, H. A. van StroeSpoor, C. ter Haak— de Jong, T. KoningRiksten, E. G. M. van den BergBelle. 8 mei: W. J. PostWasse naar, E. C. RoseboomKoning. 9 mei: T. M. ZonneveldLagerweij, G. H. Stoop Gouwc-nberg, G. A. T. Blom—van de Weijer, M. Moolenaarvan Eerden. OVERLEDEN: 6 mei: W. Reedijk, 78 j., Gasthuisvest. F. Vrugt, 86 j., Jansstraat. 7 mei: B. Vermeeren, 80 j„ Hagestraat. A. L. Maarsen, 76 j., Bakenessergracht. J. M. G. van den Brink, 88 j„ M. v. Heemskerk straat. F. A. de Nijs, 71 j., Lange Poellaan. R. Hengeveld, 49 j„ Rijksstraatweg. 8 mei: A. C. M. Stet, 61 j„ Linnaeuslaan. ONDERTROUWD: 9 mei: N. W. Bakker en W. M. Kluijskens. S. H. Sijmonsbergen en E. C. Daamen. GEHUWD: 9 mei: J. R. Floor en J. M. van Oldenborgh. K. R. Koopmans en J. Geerts.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7