Bonn is vlak voor de topconferentie vervuld van vrees en beven Geruchtmakende films op festival van Cannes Zondag verkiezingen in Baden-W ür ttember g Dreigend isolement van West-Berlijn en afstel van Duitse eenheid Renault Bestelauto's GARAGE DEN HOUT BEA-helikopterdiensten in Europa uitgesteld Nederlandse in V.S. in rivier verdronken Allen willen winnen om met zijn allen dezelfde regering te blijven vormen ZATERDAG 14 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Vier vragen Prins Albert naar M-dag U in Utrecht FLORA "INTERUNIE" Parkstraat 30 - Den Haag (Van onze correspondent in Bonn) In de van welvaart zware en voor politiek vrij onverschillige Bondsrepubliek- van-de-gewone-man koestert men geen enkele illusie over een succesvol verloop van de topconferentie die maandag te Parijs begint. Te Bonn zegt men: „Het zou al te mooi zijn, indien men als niet al te ruige vijanden uit elkaar zou gaan, als men de dingen liet, zoals ze nu zijn, als men West-Berlijn West-Berlijn liet, als men de status quo handhaafde". Midden in de grimmige aanloop, die de vier partijen te Bonn juist in deze weken hebben genomen voor de Bondsdagverkie zingen in september 1961, zou men hier dus een zekere eenheid naar buiten mogen verwachten. Een topconferentie over onder meer de Duitse eenheid en overleg zou op voorhand uitlopen op socialisten in de ban bleef doen. Als de roze-achtige Berlijnse S.P.D.-burge meester Brandt Bondskanselier Adenauer zou verwijten rozen in Rhöndorf te kweken terwijl hij, de flinke Brandt, te Berlijn de kastanjes uit het vuur sleept. Als C.D.U., S.P.D. en F.D.P. om het hardst zouden schreeuwen dat hun buiten landse politiek alleen-zaligmakend is. De werkelijkheid is, dat te Bonn het dagelijkse politieke bedrijf geen seconde is gestopt. Dit is het zwakke punt van de Westduitse positie: in dit jaar voor de verkiezingen is Bonn, topconferentie of niet, het toneel van een wild touwtrekken om de gunstigste startplaats voor de gro te wedstrijd in september 1961 Ironisch zou men kunnen zeggen, dat de toekomst al begonnen is Is het een wonder dat bij dit onver droten gevecht de topconferentie voor ve len een verre vergadering is? Kroesjtsjev alleen maar een boze schreeuwerd uit Rus land? De westelijke partners van Bonn niet helemaal standvastige oude mannen, die Adenauers droevige vermaningen om hardheid en vastberadenheid bitter nodig hebben? Dat begrippen als „wendbaarheid" en „souplesse" hier direct synoniem wor den verklaard met capituleren? Maar ook dat het een farce is te geloven, dat de gemiddelde Westduitser bereid is een deel van zijn in vijftien jaar hard werken bij elkaar geschraapte welvaart op te offeren voor de Duitse eenheid? Die eenheid tus sen Oost- en West-Duitsland, inclusief nog verder oostwaarts gelegen gebieden, is voor hem een kwestie zo niet van deze dan toch van de volgende generatie Vier vragen beroeren thans deze door binnenlandse welvaart en politieke pro blemen beheerste Duitse positie vlak voor de topconferentie: 1. Wat valt er te verwachten inzake de kwestie van de Duitse eenwording? De-hereniging van Duitsland, aldus de officiële zienswijze, is geen geisoleerd probleem. Het is een wereldprobleem en dus zijn de Grote Vier de Verenigde Staten, de Sovjet Unie, Groot Brittannië en Frankrijk verantwoordelijk voor de oplossing ervan. Zo'n oplossing kan alleen worden bereikt, nadat er een basis voor ontspanning is geschapen. Die basis heet: een gecontroleerde algemene ontwapening. Juridisch zit de Westduitse zienswijze verder goed in elkaar: de overeenkomst van Potsdam (7 juli 2 augustus 1945) verplicht de Grote Vier een vredesver drag voor Duitsland op te stellen. Dit akkoord gaat uit van Duitsland (grenzen van 31 december 1937) als één geheel. Op de Geneefse conferentie van 23 juli 1955, bevestigden de Grote Vier nog eens, dat zij verantwoordelijk zijn voor de op lossing van het Duitse probleem en voor de Duitse hereniging. De harde werkelijkheid is thans anders: de Sovjet-Unie verkondigt sedert vier jaar dat de Duitse hereniging een aangelegen heid is van de Duitsers zelf. In Duitsland bestaan volgens de Russen twee Duitse staten, die met elkaar over een vredes verdrag moeten praten. Met vele juri dische kronkels hebben de Russen dit zelfs uit het verdrag van Potsdam weten te ha len, waarin echter nota bene gesproken wordt over Duitsland „als geheel" en niet over een tweestaten-theorie. Voor Bonn, en voor het gehele Westen, is Oost-Duitslands communistische regime aanvaardbaar: het is een „koloniaal" be wind, dat zijn directieven uit Moskou krijgt. Het stoelt niet op vrije verkiezin- Advertentie 1 ton ƒ6700.-; 11/2 ton ƒ6900.-. Laadruimte 7 tot 8 m3. Garantie: 6 mnd. incl. arb.loon. Brandstofgebr. en onderhouds kosten zeer laag. Wegligging van de nieuwe typen, zowel leeg als geladen als een personenwagen. HOOFDAGENTE: Prins Albert van België zal op 7 juni naar Utrecht komen en de „M-dag U" bij wonen. Hij is ere-voorzitter van de Bel gische M (voor melk)-brigade. De prins zal vergezeld worden door de Belgische minis ter van Landbouw, J. A. baron de Vleeschauwer. Het gezelschap, dat per helicopter uit Brussel komt, zal waarschijnlijk te Utrecht op het z.g. kanaal-eiland in de buurt van de Bernhardhal landen. Naar men weet, zal ook Prinses Irene een deel van de „M-dag U" bijwonen, even als de minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijpen. De. „M-dag U" is een manifestatie van de Nederlandse M-brigade voor Unicef en wordt gehouden onder auspiciën van het Nederlands Zuivelbureau. gen. Het wil een confederatie met West- Duitsland, als Bonn volkomen „ge-volks- democratiseerd" is. Praten met dit regime uit Oost-Berlijn betekent erkenning er van. Betekent ook een afzien van de her eniging op grondslag van de akkoorden tussen de Grote Vier. Betekent het begin van het einde. Want voor de Westduitsers houdt een vredesverdrag met Oost- en West-Duitsland samen, in: het volstrekt afzien van de Duitse hereniging en het afzien van de verantwoordelijkheid der Grote Vier voor deze hereniging. Daarmee zou de Bondsrepubliek als een onbe schermd, geneutraliseerd gebied achter blijven en snel in communistische handen vallen. Wat Bonn (en het Westen) wil is: her eniging vrije verkiezingen vrijheid voor een herenigd Duitsland. Het is een wensdroom, want te Moskou wil men geen herenigd Duitslanden zolang er lieden als Kroesjtsjev en de zijnen in het Kremlin zetelen, die aan vooruitgeschoven posten als het bewind in Oost-Berlijn gro te waarde hechten, zo lang blijft de oplos sing van het Duitse probleem een oplos sing met Sint Juttemis, ook al zegt het gehele westen, dat het voortbestaan van de kloof door Duitsland een gevaar voor de vrede inhoudt. Hoeveel mensen in het Westen willen overigens echt deze Duitse eenheid? Wil len er bovendien een pink voor in het vuur wagen? De Gaulle heeft te Londen onlangs duidelijk gezegd, dat Duitsland „zoals het is" voor niemand een gevaar betekent. Met andere woorden: Duitsland zoals het zijn kan (Oost en West samen, met zeventig miljoen inwoners), kan wèl een gevaar zijn. 2) Hoe liggen de kaarten van de twee miljoen Westberlijners? Van 24 juni 1948 tot 12 mei 1949 door stonden West-Berlijn, Bonn en de weste lijke wereld de Russische blokkade. Se dert Kroesjtsjevs rede van 10 november 1958 staat dit stadsdeel met zijn twee mil joen inwoners onder nieuwe druk, die de Westberlijners zelf vrij koud laat. Uitgangspunt voor de positie van het stadsdeel is de Russisch geallieerde over eenkomst van 12 september 1944. Daarin staat dat de westelijke machten recht op bezetting van Berlijn hebben en recht op toegang tot hun sectoren in de stad. Op 3 oktober 1954 plaatsten de wes telijke mogendheden daar een eigen steun tje naast: een aanval op Berlijn betekent een aanval op het gehele westen. De Russen (en vooral de Oostduitse communisten) voelen West-Berlijn vol welvaart, een uitdaging aan het oosten, een etalage van westelijke vrijheid als een doorn in het eigen vlees. Openlijk van de kaart vegen, is na de mislukte blokka de en na 3 oktober 1954 niet meer mo gelijk. Op 27 november 1958 stelde Kroes jtsjev voor: West-Berlijn moet een vrije stad worden, gedemilitariseerd en onaf hankelijk van de Bondsrepubliek. Dat voorstel was en is onaanvaardbaar: aan vaarding zou de Duitse eenheid helemaal onmogelijk maken (drie Duitse staten De communisten zouden in en uit kunnen lopen en de Westberlijnse economie ge makkelijk kunnen gaan beheersen. Voor Bonn, West-Berlijn en het Westen kan er dan ook geen sprake zijn van een vrije stad West-Berlijn. Het Westen houdt troepen in West-Berlijn tot de Duitse her eniging via vrije verkiezingen is bereikt, aldus het westelijke antwoord op het Rus sische voorstel. En na nauwkeurig uitplui zen rekende men de Russen ook voor, dat Berlijn nooit een deel van het Oostduitse territorium kan zijn, zoals de Russen be weren. Het was er, juridisch, namelijk eerder dan de Oostduitse staat. 3. Wat vreest Bonn van de nabije toe komst? Het doel van Bonn is nu het Westen geen stap achteruit te laten gaan inzake het Duitse probleem en Berlijn. Iedere concessie is voor bondskanselier Adenauer en de zijnen uit den boze: Wie de Russen een vinger geeft, is al gauw zijn hele arm kwijt, zegt men hier. Anderzijds: als er geen nieuw akkoord over Berlijn zou worden bereikt, dreigt een Russisch-Oost- duits vredesverdrag. Dreigen Oostduitse controlemaatregelen op de toegangswegen van West-Duitsland naar West-Berlijn. Dreigen incidenten tussen westelijke troe pen en Oostduitse politie. Dreigt. Men beseft te Bonn zeer goed, dat het Westen in Berlijn in een soort politieke val zit. 1. Aanvaarding van de Russische voorstellen loopt uit op het ondermijnen van de goede geest in West-Berlijn en ten slotte op capitulatie. 2. Verwerping loopt uit op conflicten. Zeer goed ook weet men dat het Oostduitsers en Russen er aller eerst om te doen is de band tussen West- Berlijn en Bonn door te snijden en dat deze opzet in bepaalde westelijke landen weliswaar niet voor de volle honderd per cent maar toch wel voor een klein deel zou kunnen worden aanvaard. Over blijft voorlopig het westelijke voor stel van 28 juli 1958: Geef West-Berlijn een overgangsovereenkomst, waarin van westelijke zijde kleine concessies (vermin dering inlichtingendiensten, vermindering westelijke troepen en dergelijke) zouden kunnen worden gedaan. Maar handhaaf de westelijke toegangsrechten naar Berlijn, zowel in de lucht als over land. Ook hier in ziet Bonn een gevaar. Zo'n akkoord, dat het Westen rechten op Berlijn blijft geven, zou Kroesjtsjev kunnen gebrui ken als westelijke concessie óf als niet- tegen-te-houden eenzijdige Russische daad voor een afzonderlijk Russisch vredes verdrag met Oost-Duitsland, dat de wes telijke rechten óók zou moeten garande ren. En dat vredesverdrag verheft Oost- Duitslands regime hoog in de diplomatie ke lucht en zet een streep onder het stre ven naar de Duitse eenheid. 4. Kan Bonn iets doen. De Westduitse regering kan in feite te gen dit alles niets doen. Wanneer ze géén rem zou zetten op bij voorbeeld Britse pogingen tóch met de Russen tot een nieuw akkoord inzake Berlijn te komen, gaat men in de Bondsrepubliek zelf te keer en wordt er gesproken over „ver raad" en dergelijke. Ageert men wèl, dan spreekt het Westen over Duitse stijfkop pigheid en onwil. „Kan Bonn iets doen?" moet een vraag zonder antwoord blijven. 'Advertentie HONDEN- BROOD Vraagt monster en GRATIS hondenboekje bij FLORA - Postbus 28 DORDRECHT De Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. is genoodzaakt haar plannen met betrek king tot het invoeren van regelmatige helikopterdiensten in Europa met één jaar op te schorten, aldus heeft een woord voerder van de B.E.A. meegedeeld. De maatschappij heeft nog geen beslissing ge nomen welk type helikopter hiervoor zal worden aangeschaft. In eerste instantie lag het in de bedoe ling, dat de B.E.A. het volgend jaar een helikopterdienst zou openen tussen Pen zance in het zuidwesten van Engeland en de Scilly-eilanden. In 1962 zou de maat schappij dan beginnen met het uitvoeren van internationale verbindingen per heli kopter van Londen naar Parijs, en mo gelijk ook naar Brussel. Deze laatste lijnen zullen nu echter nog tot 1963 met gewone vliegtuigen worden onderhouden. Ook is er sprake van geweest, dat Am sterdam met Londen verbonden zou wor den door een regelmatige helikopterdienst van de B.E.A. Hiervoor is echter nog geen bepaalde datum vastgesteld. HACKENSACK, NEW JERSEY (UPI) De politie hier stelt een onderzoek in naai de omstandigheden welke geleid hebben tot de dood door verdrinking, van mevrouw Roberta Robbins, 32, wier ouders tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland zijn gestorven en wier gescheiden echtgenoot nog in Rotterdam woont. Het lijk van de in Amerika geboren vrouw, die haar meisjes naam aannam, na haar echtscheiding van K. van der P. uit Rotterdam, werd gisteren gevonden, liggend op de modderige oever van de Hackensack-rivier. De lijkschou wing wees verdrinking als doodsoorzaak aan, doch de politie is er niet zeker van of de vrouw zelfmoord heeft gepleegd of vermoord is. Een zwager, Carolus van der H., uit Lodi, New Jersey, weigerde met de pers te pra ten en een broer, John Robbins, ook uit Lodi, bleek voor journalisten onvindbaar. Het tweejarig zoontje van de vrouw be vond zich onder de hoede van familie, die op 9 mei de vermissing van Roberta heb ben aangegeven. Mevrouw Robbins, die op 11 maart van dit jaar naar de V.S. terugkwam, na haar echtscheiding in Rotterdam, werkte in Hacksensack als serveerster. De politie ondervraagt thans personen die haar ken den enp robeert haar gangen van de laatste tijd na te gaan. De politie vernam, dat de vader van me vrouw Robbins, die met zijn gezin naar Ne derland ging toen mevrouw Robbins een kind was, in Nederland gedood is tijdens de Tweede Wereldoorlog. Haar moeder overleed een paar maanden later. Drie broers en twee zusters zijn nog in leven. Advertentie Voor iets lekkers naar JOS DEKKERS „De BESTE CROQUETTEN van Haarlem" Kruisweg 29-31. Telefoon 21647 (Van onze medewerker) CANNES De eerste week van het in ternationale filmfestival te Cannes werd zojuist afgesloten met de vertoning van een in coproduktie van Italië en Frankrijk gemaakte film, die in Italië wolken stof heeft doen opwaaien: Federico Fellini's La Dolce Vita (Het zoete leven). Voor de vertoning van die film, op het festival gepresenteerd door Italië, dat niet slechts de regisseur ervan en diens echt genote, de beroemde actrice Giuletta Ma- sina, had afgevaardigd, maar bovendien een heel leger medespelenden, bestond enorme belangstelling men betaalde „zwarte toegangsprijzen" en vocht om een der voorstellingen van deze film te kunnen bijwonen en dan natuurlijk bij voorkeur die, waarin Fellini en zijn mede werkers aanwezig waren. Vooral wie zo'n 70 of 80 nieuwe francs (55 a 60 gulden voor een toegangsbewijs op de zwarte markt had neergeteld, zal wel. teleurgesteld zijn geworden. La. Dol ce Vita is stellig éen bijzonder knap ge maakte hoogst belangwekkende film, maar Advertentie AANDELENBEZIT? MAAR DAN MET BEPERKT RISICO! Met één „Interunie" koopt U een aandeel in 300 zorgvuldig geselecteerde binnen- en buitenlandse fondsen. Inlichtingen hij iedere hank en commissionair N.V. INTERNATIONALE BELEGGINGS UNIE (Van onze correspondent in Bonn) In een der landschappelijk mooiste Westduitse deelstaten, Baden-Württemberg worden zondag verkiezingen gehouden, die met het oog op de Bondsdagverkiezingen in september 1961 bijzondere waarde heb ben. Meer dan bij vorige verkiezingen in deelstaten worden ditmaal in het land van Zwarte Woud, spaarzame Zwaben en voor treffelijke Frankenwi.in parolen uit Bonn gehoord. Niet voor niets hield Adenauers partij, de C.D.U., hier, in Karlsruhe, haar congres Baden-Württemberg wordt op het ogen blik geregeerd door een kabinet onder lei ding van een C.D.U.-minister-president, de knappe, handige Kiesinger. In feite wordt er geregeerd zonder oppositie: de C.D.U. (met 56 van de 120 zetels), de S.P.D. (36 zetels) en de F.D.P. (21) zitten alle in de regering, alleen de Vluchtelin- genpartij B.H.E. (7 zetels) staat er naast, maar vervult niet de rol van oppositie groep. Provinciaal gezien speelt hier op de achtergrond de eis van bepaalde groe pen in Baden, die opnieuw een scheiding tussen Baden en Württemberg willen. Het oude Baden was tot; 1918 een groot hertogdom en werd daarna een „vrij staat". De geschiedenis van dit gebied is men kan het overal aan oude kastelen en monumenten merken zeer rijk aan historische gebeurtenissen, die terug gaan tot de elfde eeuw. De Baden gaan door voor bemiddelaars tussen de Duitse en de Franse cultuur, voor mensen met een li berale inslag. Maar ook Württemberg kan wijzen op een rijke historie, onder meer als koninkrijk. Met beide gebieden is na de eerste wereldoorlog nogal gesold: ex- ontstonden de deelstaat Baden-Württem- berg-Hohenzollern. In 1952 stichtte men de deelstad Baden-Württemberg, nadat er een volksstemming was gehouden in 1951. Deze nieuwe deelstaat is iets groter dan ons land, maar heeft slechts zeven miljoen inwoners, van wieJ een kleine meerderheid protestant en on geveer 48 percent rooms-katholiek is. Separatisten In het oude Zuid-Baden is evenwel ver zet blijven bestaan tegen deze integratie politiek. Veel heeft dit niet meer om het lijf, ook al stemden de Zuid-Baden in 1951 voor het herstel van de vooroorlogse situa tie met splitsing in twee delen. Het res tant van dit verzet vindt men in de Badi- sche Volkspartij, die weinig aanhang heeft en zich voor zondag verbonden heeft met de rechtse Deutsche Partei en de Bond van Boeren en Wijnbouwers. De C.D.U. mc«st niets hebben van een sa mengaan met de Badische Volkspartij. Daarmee is het zuiver provinciale ac cent van deze deelstaatverkiezingen afge handeldZondag gaat het allereerst om de harde werkelijkheid van dë gehele Westduitse politiek. De C.D.U., die in 1956 bij de vorige provinciale verkiezin gen 42,6 percent der stemmen kreeg, wil aansturen op een percentage van 52,8 pet, dat zij bij de Bondsdagverkiezingen in 1957 kreeg. De partij is er voorts op uit de nederlaag, die zij onlangs in Beieren tegen de S.P.D. leed, goed te maken. Geen interesse Socialisten en liberale F.D.P.-ers willen kennelijk beide een been aan de grond houden en mede de regering helpen vor men. Zo ziet men bij deze verkiezingen het politiek ietwat verbijsterende beeld, dat allen willen winnen, om met zijn allen dezelfde regering te blijven vormen. Men acht blijkbaar een grote oppositie uit den boze, omdat dat. zou kunnen leiden tot te genstellingen tussen Baden en Württem bergis het verwonderlijk, dat daar door de gewone kiezer met geen stok naai de verkiezingsvergaderingen is te krijgen? Hem interesseert slechts het feit dat er slapjes geregeerd wordt en dat de rege ring te Stuttgart braaf 110.000 ambtenaren in dienst houdt, voor wie zij veertig per cent van de gehele staatsbegroting moe1- uittrekken de wijze waarop Fellini in den brede, bij na drie uur lang, orgieën schetst in al lerlei kringen van de Romeinse bevol king, extravanganties tekent van filmster ren en tevens iets onthult van de walge lijke praktijken van schandaaljournalis ten en sensatiefotografen in de Italiaanse hoofdstad, heel die uitstalling van deca dentie en verrotting, gaat op den duur te genstaan. Als het zo erg is als Fellini meent, dan is de decadentie er even ver voortgeschre den als in het Romeinse keizerrijk van het begin onzer jaartelling; als het minder erg is en natuurlijk is het mogelijk, dat Fellini, bij al zijn onmiskenbare eer lijkheid, toch tot een zekere artistieke overdrijving is gekomen dan vraagt men zich af, waarom het nodig was, zo- langdurig te wroeten in het vuil, zonder daar ook maar één lichtpunt tegenover te stellen. Aan het slot wordt de hoofdfiguur van Fellini's verhaal, een schandaaljour nalist van middelmatige kwaliteiten maar met grote ambitie (meesterlijk uitgebeeld door Marcellb Mosfi-öiahni), gewenkt door een zuiver, gaaf, jong meisje, die hem iets. toeroept.-;, Daarmee' dieeft Fellini „het ware leven" willen symboliseren, maar de journalist verstaat het meisje niet en ver volgt zijn weg en de bioscoopbezoekers zal de symboliek stellig ontgaan, zoals ze ook mij ontgaan zou zijn, als ik niet tevoren iets over Fellini's bedoelingen had gele zen. Met zeer groot vakmanschap gemaakt is de film ongetwijfeld en de rolverdeling, zowel als de spelleiding zijn voortreffelijk ten slotte is Fellini stellig een van Europa's grootste cineasten en dat vak manschap, die artisticiteit, verloochenen zich niet. De film kreeg vrij bescheiden applaus van een deel van het publiek, dat zich na de voorstelling overigens meteen in de discussies stortte. Ben Hur: grootse avonturenfilm Het festival was begonnen met de ver toning, buiten mededinging van de Ame rikaanse miljoenenproduktie Ben Hur, die nauwelijks andere pretenties heeft dan een avonturenfilm te zijn (dat zei ons al thans de regisseur, William Wyler, waar mee hij een belangrijk deel van de pu bliciteit voor deze film ondergroef..). Be oordeeld op dat vlak, van de pretentie loze, of desnoods pretentievolle avontu renfilm is Ben Hur onderhoudend al is ruim 31/» uur een hele zit in de bios coop! en in sommige scènes zelfs heel spannend, met name in die van de be roemde wagenrennen, waarbij de Jood Ben Hur zijn Romeinse tegenstander Mes- sala overwint. De Deense kleurenfilm Paw, van Astrid Henning-Jensen, behoorde tot de charman te middelmaat en had voor Nederlanders een speciale aantrekkelijkheid: de hoofd rol wordt gespeeld door een Arnhems jo chie van Antillaanse afkomst: de twaalf jarige Jimmy Sterman, die blijkbaar het zelfde acteursbloed heeft als zijn vader Jip en zijn oom Otto Sierman. Op het filmfestival in Cannes is Federico Fellini's nieuwste film „La Dolce Vita" gepresenteerd. De foto toont, de artiesten die in deze gerucht makende film de hoofdrollen vervul len, v.l.n.r.: Anduk Aimee, Marcello Mastroianni, Nadia Gray en Masali Noel. De acteur Michel Simon en de voor zitter van de jury Georges Simenon. Tol de hoogtepunten van de eerste week behoorden een Griekse en een Russische film. waarvan de eerste stellig binnenkort en de tweede vermoedelijk ook in Neder land in vertoning zal komen: resp. Nooit op'zondag, van de befaamde oorspronkc- lijk-Amerikaanse regisseur Jules Dassin (Naked City, Du Riffifi chez les Hommes, Hij die sterven moet), en De ballade van de soldaat, gemaakt door een jonge Rus sische cineast, Grigori Tsjoekrai, wiens eersteling, De 41ste genaamd, enkele ja ren geleden te Cannes en in ons land de aandacht trok. Als ik u vertel, waarover de zeer komi sche, van leven bruisende Griekse film handelt, dan fronst u de wenkbrauwen: over de pogingen van een Amerikaans toe rist in Griekenland om een juffrouw van niet al te zware zeden tot een andere le venswandel te brengen, een poging die vol slagen mislukt. Regisseur-draaiboekschrij ver Jules Dassin. die vroeger toneelspe ler is geweest, stelt zelf de Amerikaan voor, met Melina Mercouri als zijn tegen speelster. Hij heeft dit onderwerp, on danks alle humor, die hij in de film bracht, behandeld met zoveel goede smaak, dat niemand aanstoot neemt aan het met heel veel vaart vertelde verhaal. De film had daverend succes. De ballade van de soldaat. Hét thema van oorlog en verzet blijft de "filmers uit Oosteuropese landen inspireren en ook die uit Joegoslavië. De Russische film „De ballade van de soldaat" speelt tijdens de tweede wereldoorlog en vertelt van de grote liefde, die een jong soldaat beleeft tijdens een kort verlof. De film is, zonder enige exclamatie en zonder ook maar een spoor van „propaganda", in heel de gewone menselijkheid van haar verhaal wellicht het scherpste pleidooi te gen de oorlog, dat ooit op het witte doek kwam iedereen werd erdoor getroffen en de pers was unaniem in haar verwach tingen voor een grote, mischien wel dé grote prijs. Joegoslavië leverde met Negende Cir kel een sympathieke film over een jon gen, die in de oorlog, hoewel hij verliefd is op een ander meisje, met een Joods vriendinnetje trouwt om haar voor depor tatie te vrijwaren. In het begin voelt hij dit (schijn-)huwelijk als een belasting van zijn vrijheid, maar allengs gaat hij wer kelijk van zijn jonge vrouw houden. Als ze toch in een concentratiekamp terecht komt, poogt hij haar daaruit te bevrijden, een poging die ze beiden met de dood moeten bekopen. De film is eenvoudig ge houden, gevoelig en eerlijk. Drie heel jon ge mensen, een jongen van nog geen twin tig jaar en twee meisjes van resp. zes tien en zeventien jaar, speelden de hoofd rollen. Ze werden enthousiast toegejuicht en letterlijk bestormd om handtekeningen. Vanmiddag werd de eerste vertoond van de beide korte films, die Nederland te Cannes bijdraagt, namelijk Wadlopers van de fotograaf-cineast Emile van Moerker ken, die vroeger een zekere naam heeft gemaakt met zijn Koekoekswals. Wadlo pers is een voortreffelijk-gefotografeerde kleurenfilm over een gevaarlijke sport, waarbij Van Moerkerken niet alleen ver telt over de drie jonge mensen, die bij eb door de waddenzee naar Rottum lopen, maar ook aandacht schenkt aan flora en fauna van die wadden. Helaas was er juist nu slechts weinig publiek in de zaal, maar diegenen, die de bioscoopzaal verkozen hadden boven de heel zonnige Croisette, reageerden bijzonder sympathiek. Van Moerkerken kon zich van die ontvangst in persoon overtuigen hij is dezer dagen te Cannes als gast van het festival. Jan Koomen

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11