Min. Van Rooy: Bevolking wordt afdoend beschermd II SANDAAL Sociale element niet in de knel door samengaan met V.V.D. Celstraffen geëist tegen twee „gelegenheidsgevers" Kort en Nu en dan opklaringen Duitse alarmberichten ontzenuwd Vakbonden versterken weerstandskassen Voorzitter SER over commissie Stijkel Schiphol gaat record jaar tegemoet ZATERDAG 14 MEI 1960 2 RADIOACTIVITEIT EN DRINKWATER hèt middel tegen atwashanden Hogere contributies Stuurman liet gezin onverzorgd achter v. DUIVENBODEN Kerkelijk Nieuws Dr. Berghuis op A. R. Partij-Convent Kwestie van de voetbaltoto raakt de hoofdlijnen van het regeringsbeleid niet DE STRIJD TEGEN DE ONTUCHT Verkoopstruc met rembourszendingen MAAGKLACHTEN? Er is geen spx-ake geweest van een waarschuwing tegen het gebruik van re genwater als drinkwater ten gevolge van een verhoogde radioactiviteit na de Fran se kernproef in de Sahara. Het P.S.P. Tweede Kamerlid N. van der Veen had in verband met de radioactiviteit in Ne derland aan de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer Van Rooy, schriftelijk gevraagd of het West- duitse ministerie voor kernenergie en wa terhuishouding een dergelijke waarschu wing had doen uitgaan. In antwoord op deze vraag heeft de minister medege deeld, dat langs officiële weg is bekend geworden dat dit niet het geval is geweest. De staatssecretaris van dit Bondsministe- rie, heeft desgevraagd in de Bondsdag op 16 maart medegedeeld, dat, wanneer de graad van radioactiviteit in de regen niet hoger zou worden dan tot dusver het ge val was geweest, nadat explosies met kernwapens waren gehouden, de verhoog de radioactiviteit slechts voor die bevol kingsgroepen van belang is, die regenwa ter in putten verzamelen als drinkwater. Sommige Duitse dagbladen hebben uit deze mededelingen op eigen verantwoor delijkheid de conclusie getrokken, dat het gebruiken van regenwater als drinkwater gevaarlijker was geworden, nadat de radio-activiteit van het regenwater na de ontploffing van de Franse kernbom inderdaad was verhoogd. Hierbij is even wel deze activiteit op zijn hoogste punt ver onder die van dezelfde periode van 1959 gebleven en binnen vier dagen ge daald tot de lage waarden van de vooraf gaande maanden. Het bericht van het A.N.P., dat de verhoging van de radioactiviteit in Ne land „zeer gering is geweest en gener lei reden tot ongerustheid behoeft te bestaan bij het gebruiken van regen water als drinkwater" kan als een of ficiële mededeling worden beschouwd, want het was afkomstig van het mi nisterie, aldus de minister. De bewindsman deelt verder het volgen de mee: In Nederland vindt nog geen on derzoek op radioactiviteit van lucht en bo dem plaats van dezelfde omvang als in Groot Brittannië, hoewel dit wel wordt overwogen. Op de volgende wijze wordt echter met bescheidener middelen zekerheid verkregen, dat de Nederlandse bevolking niet aan ontoelaatbaar hoge stralingsdoses wordt blootgesteld: a. Door het Medisch-Biologisch-Labora- torium van de Rijksverdedigingsorganisa tie T.N.O. is sinds 1955 voortdurend we tenschappelijk onderzoek verricht naar de hoeveelheid radio-activiteit, die op het aardoppervlak terechtkomt. Hierbij wordt speciale aandacht gegeven aan strontium- 90; b. De resultaten van dit onderzoek wor den maandelijks uitgewisseld met die van Britse onderzoekers te Harwell. Hierbij is gebleken, dat de „fall-out" in Nederland en in Engeland niet essentieel verschillen. Op grond hiervan is het onwaarschijnlijk, dat in Nederland een sterkere besmetting met b.v. strontium-90 zou voorkomen dan in Engeland. c. Sinds 1957 is het onderzoek van mon- Advertentie V Nu Is er... sters zowel van bodemmateriaal en gras als van melk en andere voedingsmiddelen op strontium-90 ter hand genomen. Dit on- dex-zoek werd onder meer verricht door het Medisch-Biologisch Laboratorium der T.N.O. tezamen met het Radiobiologisch Instituut van de Gezondheidsorganisatie T.N.O. monsters werden genomen in over leg met bodemdeskundigen. Dit heeft het mogelijk gemaakt, dat monsters van ve lerlei bodemgesteldheid in het onderzoek werden betrokken. De resultaten van dit onderzoek waren in overeenstemming met de verwachting: In Nederland is de radio-actieve toestand van bodem, gras en voedingsmiddelen on geveer dezelfde als die in het Verenigd Koninkrijk. Het zelfde geldt voor de bepa ling van het strontium-90 gehalte in het menselijk bot, welke in het kader van dit onderzoek ook herhaaldelijk werd verricht. De recente staking in het bouwbedrijf heeft de gehele vakbeweging gealarmeerd. Talrijke bij het N.V.V. aangesloten bonden zullen hun contributies verhogen ter ver sterking en verhoging van de weerstands- kassen. De Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond (A.N.A.B.) za*l met in gang van 30 mei de contributie met twintig cent per week verhogen. Dit deelde de heer D. Tiggelaar, voorzitter van de A.N.A.B. gisteren te Utrecht mee bij de herdenking van het zestigjarig bestaan van deze bond. De bonden, zo zei hij, zullen in staat van paraatheid worden gebracht, opdat men de vakbeweging niet onvoorbereid zal aan treffen. De heer Tiggelaar legde er voorts de nadruk op, dat de ontwikkeling van de E.E.G. en de daarmee samenhangende so ciale problemen vooral voor de werkers in de agrarische bedrijfstakken alle aandacht opeist. De bestaans- en levensmogelijk heden van de agrarische arbeid, aldus de heer Tiggelaar, worden straks niet meer in Den Haag, maar in Straatsburg of Brus sel en misschien wel in Londen of Parijs bepaald. De 29-jarige F. van H., stuurman te Dordrecht, had vier maanden lang zijn echtgenote en drie kinderen onverzorgd achtergelaten. Hij was zo af en toe wel eens thuis gekomen, maar had daarbij nagelaten geld voor zijn gezin af te geven. De offi cier van Justitie bij de Dordtse. rechtbank eiste tegen Van H. een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk mei. dxie jaar proeftijd. Uitspraak vrijdag 27 mei. Advertentie aluminium Jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 Advertentie met voetbed, in bruin tuigleer 52/35 18.90 56/40 19.90 41/47 21.90 KRUISWEG 50 - HAARLEM Ned. Herv. Kerk Beroepen te Genemuiden (toez.): P. de Jong te Kootwijkerbroek; te 's Gravenhage (2de pred.pl. wijkgem. 31): P. J. de Geeter te Hilversum; te Houten: H. Harkema te Zeist; te Zoetermeer: J. van Rootselaar te Delft; te Veen (N.Br.)J. C. Schuurman te Bleskensgraaf; te Lunteren: J. van de Vel den te Dordrecht. Geref. Kerken Beroepen te Den Bommel: J. Noordhof, kand. te Wildervank. Eedankt voor Woer den (vac S. A. Boonstra): H. Hogenhuis te Dokkum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gorinchem: B. Bijleveld te Noordeloos. Geref. Gemeenten Beroepen te Aagtekerke: K. de Gier te 's Gravenhage. Geen vuurwerk maar bezonnen woorden, geen agressiviteit maar overbruggings pogingen, geen zwart-wit afschilderingen maar genuanceerde beelden, dat kan de kenschets genoemd worden van de rede, die de voorzitter van de Anti-Revolutionaire Party, dr. W. P. Berghuis, gisteravond in Esplanade te Utrecht uitsprak ter opening van het A.R.-Party Convent, dat vandaag besloten wordt. Een rede, die gedragen werd door zo wel begrip voor en acceptatie van de hou ding, die de P. v.d. A. thans als oppo sitiepartij inneemt, en waardering voor het kabinet, dat de laatste tijd niet alleen in politiek opzicht, maar ook in regeer- vermogen zijns inziens sterker is geworden. Met name sloot dr. Berghuis zich ook aan bij de van meer dan een zijde afkomsti ge prijzende woorden over de regeerkracht van minister de Pous, CHU-represcntant in het kabinet. Dr, Berghuis acht het ver blijdend, dat het kabinet de laatste tijd meer „robuustheid" heeft gekregen. Al leen dan immers zal een kabinet voldoen de allure hebben, als het zowel een goed gemeen overleg met de Staten Generaal het juiste effect weet te geven, als zijn eigen zelfstandige positie weet te bewa ren zonder „een commissie uit de Sta ten Generaal" te worden. Het stempel van staatsbemoeiing De direkt-naoorlogse situatie, zo ver klaarde de heer Berghuis in de aanvang van zijn betoog, die nu eenmaal een uit gebreide en ingrijpende staatsbemoeiing noodzakelijk maakte ook naar het An ti-Revolutionaire inzicht en die het leg gen van meer verantwoordelijkheid op de maatschappij zelf in menig opzicht afrem de, heeft stellig in de kaart van het so cialisme gespeeld, maar even stellig ook een zeker stempel op het staatkundig en volksleven gezet. „En, laten wij eerlijk zijn, wij zijn er geen van allen, als po litieke groeperingen en als volk, koud van gebleven. Wij hebben allen ongetwij feld in de loop dezer jaren een „tik van de molen" om sterk op de staat te leu nen en in de staat te vluchten beet ge kregen. De „van de wieg tot het graf" gedachte heeft ons niet onberoerd gela ten." Dit demonstreert zich ook bij de praktische uitvoering van het tegenwoor dige streven om de verantwoordelijkheid meer bij de burgers en bij de maatschap pij te leggen. Nu immers een poging tot het verleggen van de verantwoordelijkheid naar de burgers, en bijvoorbeeld bij de loonvorming naar het bedrijfsleven, wordt ondernomen, blijkt dat ook onder hen en spreker dacht hierbij aan de werkge vers, waaronder vele liberale er in de afgelopen maanden hier en daar een nei ging aanwezig scheen te zijn om het in de praktisering van deze leuze toch maar liever op de verantwoordelijkheid van de overheid te doen aankomen. En dan te weten, dat deze werkgevers vaak het felst met de mond de vrijheid op dit punt hebben beleden. Het bouwstakingsconflict achtte dr. Berghuis hiervan wellicht de duidelijke demonstratie. Hij vond het echter onbillijk hierbij uit sluitend de aannemers in gebreke te stel len. Deze zaak raakt immers ons aller mentaliteit. „Zal de ingeslagen regerings weg kunnen slagen en willen wij voorko men, dat onze politieke leuzen een „kreet", een „slag in de lucht" zijn, dan betekent dit, dat wij allen bereid moeten zijn de consequenties daarvan te aanvaarden. Dit betekent, dat wij niet alleen politiek, bij voorbeeld bij verkiezingen, pleiten voor meer verantwoordelijkheid van de bur gers zelf en meer vrijheid, maar dat wij ook de last en de risico's daarvan wil len en durven nemen". Het is niet zo, zo zeide dr. Berghuis met nadruk, dat de A.R. in de diepe geestelijke strijd om de grondwaarheden in de politiek kiest contra het socialisme en pro het liberalisme. Wel is het echter zo, dat de A.R. in de huidige situatie en voor de concrete richting, waarom het nu in belangrijke mate gaat, in de V.V.D. een partner vindt en in de P. v.d. A. niet. Toch meende dr. Berghuis te moeten opmerken, dat het samengaan met de li beralen het sociale element niet in „de gevreesde knel" heeft gebracht. En deze uitspraak deed hij met voldoening, omdat te dien aanzien volgens hem reden tot argwaan aanwezig was en ook blijft, zo lang men zich in deze groep speciaal be weegt in de kring van hen, die zich in de liberale sfeer financieel wel gevoelen. Ernstige strategische fout voorkomen Al mag de huidige strategische situatie sterk zijn, er liggen in het taktische vlak enkele niet te verwaarlozen moeilijkheden, die op een gegeven ogenblik een reëel gevaar voor het geheel zouden kunnen be tekenen, vooral voorzover zij naar hun aard ook strategische aspecten vertonen. De heer Berghuis volstond' er mee als knelpunten te noemen de toto en de mam moetwet. „Men moet 't, naar mijn mening, wat het aantal betreft ook niet erger ma ken dan het is", zo voegde hij er aan toe, doelende op de hele lijst van knelpunten, onlangs door de heer Beernink opgesomd. De commerciële t.v. vermeed dr. Berg huis zelfs te noemen, daar te dien aan zien (gelukkig, zoals hij zeide) nog niet van een althans bekend kabinets standpunt in ongunstige zin kan worden gesproken. Volgens het inzicht van dr. Berghuis en dat verklaarde hij uitdrukkelijk mag op deze punten de huidige constellatie niet breken en mag geen kabinetscrisis ont staan, „dat wil niet zeggen, dat het niet kan en dat er geen aanleidingen daartoe kunnen ontstaan, maar wel, dat het niet moet. Het zou met betrekking tot de al gemene politieke koers een hoogst ernsti ge gebeurtenis zijn, indien zulks zou ge schieden. Als zij eventueel tot een breuk zouden leiden, dan zou, naar mijn oor deel, ex-gens een ernstige sti-ategische fout zijn of worden gemaakt" Men zal er zich dan ook bepaald voor moeten hoeden om tijdens het aan de gang zijnde gemeen ovex-leg de deur dicht te slaan. De voetbal-toto Deze gedachtengang nader illustrerend, zeide dr. Berghuis met betx-ekking tot de voetbaltoto: De principiële tegenstellingen kunnen van dien aard zijn, dat een eensgezinde regeling door alle „regeringspartijen niet mo gelijk is. De principiële tegenstanders daarvan ga ik nu even uit zullen in dat geval tegenstemmen. Dit betekent dan echter nog niet, dat zij na aanvaarding van het desbetreffende voorstel door een parlementaire meerderheid, verdere steun aan het kabinet zouden moeten ontzeggen. Immers de omstreden zaak raakt niet de hoofdlijn van het beleid. In dat geval zal echter wel de uitein delijke vormgeving van die omstx-eden zaak een zodanige moeten zijn, dat mede ter demonstratie van de onderlinge ver- bondenheid der regeringspartners, daarin op enigerlei wijze tot uitdrukking komt, dat de voorstanders met de bezwaren der tegenstanders rekening houden. Men staat nu eenmaal niet geheel vrij ten opzichte van elkaar. Ik ben het dan ook niet met prof. Oud eens, dat in een geval als dit de meei-derheid zonder meer zijn eigen weg moet kunnen volgen. Als zij dat doet, is er iets zoek in het onderlinge even wicht, en dat kan een reëel gevaar voor het voortbestaan van de regeringscombi natie inhouden. Voorkomen van dwangpositie Met betrekking tot de Mammoet-wet wogen dr. Berghuis' woorden iets zwaar der. „Ik hoop", zo zeide hij namelijk, „dat het minister Cals gegeven zal zijn om de Pi-otestants-Christelijke partijen te bewax-en voor een dwangpositie die tot een gewetensconflict zou kunnen leiden waarin zij zouden moeten kiezen tussen een prijsgeven van een politieke constella tie, die zij steunen, en een hun principieel niet bevredigende onderwijswetgeving". „Er zitten in deze materie voor ons zo ging de AR-voorzitter echter verder, „ongetwijfeld hoogst ernstige punten, maar wij zullen ook moeten oppassen te dien aanzien al te emotioneel, al te zwaar op de hand of al te flink te gaan doen. Want daarmede zullen wij tenslotte de po- Slechts twee van de vijf „gelegenheidsgevers", die zich gistex-morgen voor de Amsterdamse rechtbank moesten verantwoorden wegens het opzettelijk bevorderen van ontucht, hebben celstraffen tegen zich horen eisen. Tegen de drie anderen eiste de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, voox-waardelijke straffen. Enkele maanden geleden, toen de Justi tie haar „actie tegen de walletjes" begon, leek het er veel op dat de bezem door de Spuistraat zou worden gehaald. De vijf verdachten die gisteren terecht stonden, waren allen huurders en weer onder verhuurders van twee percelen aan de Spuistraat die sinds jaar en dag als borde len bekend staan. Het was opgevallen dat de panden van gx-ote etalageruiten waren voorzien, waarachter de vrouwen duidelijk de aandacht konden trekken. Interne ver bouwingen waarvoor bouw- en woning toezicht grif vergunningen verleende om dat de aanvragen spraken van kantoor ruimten hebben de huizen ongeschikt gemaakt voor normale bewoning en ver- deeld in kleine kamers, veelal zelfs zon der ramen en voorzien van wasgelegenhe den en douchecellen. Overigens zijn de hui zen nog altijd in vol bedrijf. Tussen officier en verdedigers ontspon zich weer een discussie die ook bij vorige gelegenheden is gevoerd. Namens de ver dachten werd aangevoerd, dat zij hun praktijken sinds jaren uitoefenden, maar dat de rechercheurs van de zedenpolitie tijdens hun regelmatige controle op de be woonsters nimmer aanmerking hadden ge maakt op overtreding van de wet. De of ficier meende echter dat o.a. de veroorde ling van enkele profiteurs van de walle tjes onlangs nog een duidelijke waarschu wing is geweest. Opvallend waren de eensluidende ver klaringen van de vex-huurders zowel als van de prostituees, volgens welke slechts 25 gulden per week voor een kamer werd betaald, waarin tevens koffie, thee en een broodmaaltijd per dag waren begrepen. Mx\ Hartsuiker achtte dit hoogst onwaax-- schijnlijk, gezien de gebruikelijke regeling dat de meisjes procenten van hun ver diensten af moeten staan. Hij vond het vreemd dat uitgerekend in deze beruchte huizen een ander, voor de verhuurders on gunstiger, betalingssysteem zou bestaan. „Oostindisch doof" De 64-jarige M. B. (Dove Marie), wekte de ergernis van president mr. J. Co- ninck Liefsting op door te zeggen dat zij de vragen van de rechtbank niet kon ver staan. President: „Dan moet u maar goed luisteren. Het is bekend dat u alleen maar doof bent als het in uw kraam te pas komt". Maar Dove Marie, die in de ver- dachtenbank een noi-maal gesprek wist te voeren met de parketwachter, bleef een niets begrijpend gezicht tonen. Zij had een kamer verhuurd aan Klaziena R. „Als ik vrij kom, doe ik het nooit meer edel achtbare". Maar de officier die acht maan den met aftrek eiste, waarvan vier maan den voox-waardelijk, wenste als bijzondere voorwaarde dat de verdachte geen ka mers meer aan particulieren mocht verhu ren. Dezelfde voorwaarde vroeg hij in de zaak tegen de 50-jarige Loes H. die aan twee meisjes kamers had verhuurd en te gen wie hij eveneens een gecombineerde straf eiste, namelijk tien maanden waar van vijf maanden voorwaardelijk. „Schijnheilige actie" Mr. H. P. van Duiken hield voor Loes H. een fel pleidooi. „Er wordt erg ge ageerd tegen de prostitutie, maar heel wat mensen zijn er maar wat blij mee. Er heerst in dit opzicht een enorme schijn heiligheid", zo zei hij. „Wij hebben des tijds duizenden Amerikaanse verlofgan gers naar Amsterdam gehaald omdat zij zich hier zo goed zouden kunnen amuse ren. Wat dacht u dat zij hier zochten? Een kopje thee drinken misschien?" De i-aadsman hekelde de wijze waarop de zedenpolitie sinds jaren lijsten van ka merverhuurders bijhield zonder ooit te AdT'-rl i'vli" jGE.ROUZILME.TA) vlekvrij door en door, mooi zonder poetsen De voorzitter van dc Sociaal-Economi sche Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, heeft in de in het gebouw van de S.E.R. in Den Haag gehouden openbare vergadering van die Raad enkele nadere mededelingen gedaan over de stand van zaken met be trekking tot de kwestie van. de instelling van een overheidsadviescommissie voor Europese vervoersaangelegenheden door de staatssecretaris van Verkeer en Water staat. Prof. Verrijn Stuart heeft in opdracht van de S.E.R., welke opdracht hem in de vergadering van 8 april j.l. is verstrekt, een onderhoud gehad met de staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat. Daarbij heeft prof. Verrijn Stuart de staatssecre- S.E.R. kenbaar gemaakt. Gebleken is hem dat de staatssecretaris met het instellen van de adviescommissie in het bijzonder het oog heeft gehad op het ontvangen van in hoofdzaak technische adviezen „aan de lopende band", en dat taak en werkwijze van de nieuwe commissie niet tekort zou den doen aan de commissie van de S.E.R. De voorzitter van de S.E.R. deelde in de vergadering van heden mede dat het resultaat van dit onderhoud zal dienen te worden afgewacht en dat er z.i. een goede mogelijkheid bestaat dat in dit onderhoud een bevredigende oplossing van de kwestie kan worden gevonden. litiek, die wij voorstaan, geen dienst be wijzen en de groepen, die wij dragen, ook niet bevredigen". „Het zou namelijk niet minder dan dramatisch zijn, indien, uitge rekend op het punt van het onderwijs, uit elkaar zouden vallen de christelijke partij en, wier samengaan niet alleen voor dit ogenblik, maar voor de langere duur als wezenlijk element in de Nederlandse po litieke verhoudingen moet worden gezien". zijn opgetreden. „Deze vrouw zit al van haar jeugd af in het leven". Vroeger huurde zij kamers, nu verhuui't zij ze zelf. Al die jaren heeft zij hierop nimmer een aanmerking gehoord. Niemand heeft zich ooit benadeeld gevoeld. Zelfs de meisjes niet aan wie zij verhuurde. Deze schrij ven haar nog steeds brieven in de gevan genis". Ten slotte keerde hij zich heftig tegen de huiseigenaar die alle verbouwin gen liet uitvoeren en „deksels goed wist wat er in zijn woningen gebeurde". Waar om is deze man niet gedagvaard? Het echtpaar P. (37) en Ria P.-B. (36) hoorde vijf maanden voorwaardelijk eisen benevens de voorwaarde geenkamers meer te vex-huren. Man en vrouw woon den gescheiden maar het woongedeelte van de vrouw stond op naam van haar man. Zij oefende hier haar bex-oep uit en had „voor de gezelligheid en uit angst voor de moorden" aan een vriendin tegen be taling een kamer afgestaan. Ten slotte was het de 59-jarige J. M. IJ. die wegens zijn zwakke gezondheid vrijwel nooit werkte. Zijn vrouw had hij acht jaar geleden verlaten maar zij bleef haar beroep uitoefenen in de woning, die op zijn naam stond. En omdat hij de huur ontving was hij profiteur. Later verhuur de hij een kamer van ditzelfde huis aan de vrouw met wie hij samenleefde maar die ook als prostituee werkzaam was. „Zijn gezondheidstoestand laat helaas niet toe dat hij in de gevangenis wordt opgesloten", aldus de officier, die hem nog een kans gaf door acht maanden voor waardelijk te eisen, mits er geen kamers meer zouden worden vex-huui'd. Mr. Van Duiken, die ook deze verdach te vei-dedigde, stelde dat de man elders had gewoond en niet de beschikking had over de woning waar zijn vroegere echt genote verbleef. Hij kon dit huis dus ook niet ter beschikking stellen. Zo hier geen vrijspraak mocht volgen, meende pleiter dat de bijzondere voorwaarde niet kon wor den opgelegd. Iemand het x-echt ontnemen om kamers te verhuren is een belemme ring van zijn burgerlijke rechten, zo voer de hij aan. De uitspraken zijn gesteld op 27 mei aanstaande. De eerste drie maanden van dit jaar heb ben duidelijk gemaakt, dat het verkeer en het vervoer op Schiphol de bestaande re cords in 1960 overtuigend zullen breken. In de geregelde dienst arriveren en ver trekken thans per week 1040 vliegtuigen, een aantal dat in de zomerdienst van het vorig jaar 910 per week bedroeg. Het aantal aankomende, vertrekkende en doorreizende passagiers steeg met ruim 40 procent, en werd hiermede gebracht op 227.616. Ook na deze drie maanden echter zette deze vooruitgang zich voort, en op 14 april i.l. werden ruim 5100 passagiers op dê luchthaven afgehandeld, eën aantal dat nog nimmer op een dag werd bereikt. Het vrachtvervoer steeg met ï'him 28 pi-ocent, waardoor in het eei-ste kwartaal ruim 10 miljoen kg vracht via Schiphol werd vervoex-d. Tenslotte steeg ook het postvervoer met ruim 30 pi'ocent. De laatste dagen zijn verschillende in woners van Aalten (Gld.) voornamelijk za kenlieden, verrast met een hun door de P.T.T. thuisbezox-gd en uit Amstex'dam af komstig pakje. Vex-onderstellend dat dit wel door een der huisgenoten zou zijn be steld, wex-d veelal voor het pakje, dat aan getekend en onder rembours werd aange boden, afgetekend en 3,25 gulden betaald. Na opening bleken de pakjes twee ball points te bevatten met een begeleidend schrijven, waarin het artikel nader werd aanbevolen en voorts dank werd gebracht voor het accepteren. Natuurlijk heeft men zich lelijk bij de neus genomen gevoeld, toen later bleek dat niemand de ballpoints besteld had. Enkele personen hebben dan ook reeds aangifte gedaan bij de Rijks politie te Aalten, die momenteel onder zoekt of deze verkoopmethode past in de Nederlandse wetgeving. Simavikliniek. Vanmiddag heeft de gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg in Paramaribo een nieuwe poli kliniek geopend. De vex-eniging SIMAVI „tot medische hulp aan tx-openland voor alle gezindten" heeft de bouw financieel mogelijk gemaakt. De politkliniek ligt in de stadswijk Saron. Busje te water. In Nieuw-Buinen is een busje met elf DUW-arbeiders, be stuurd door G. van de E., op nog onver klaarbare wijze in botsing gekomen met een boom, en vei-volgens in het kanaal ter hoogte van de „Hollandia" aardappelmeel fabriek gei'aakt. Door snel opti-eden van de omwonenden konden allen worden gered. Vijf inzittenden werden licht gewond. De chauffeur liep vrij ernstige hoofdwonden op. Overspannen. De op een der perrons van het station Hilversum bewusteloos ge worden jongeman blijkt thans een 21-jari- ge Duitse student U. O. uit Westfalen te zijn, die in overspannen toestand naar Ne derland was gex-eisd. In Hilversum was hij dermate uitgeput, dat hij in het diacones- senhuis moest worden opgenomen voor me dische behandeling. De jongen zal naar Duitsland worden teruggebracht. Lange arm. In een Rotterdamse fa briek is een mobiele kraan op rupsbanden gereed gekomen, die per spoor naar Italië zal worden geëxporteerd om daar bij een van de grootste metaalbedrijven in Milaan dienst te gaan doen. Deze kraan van geheel Nederlands fabrikaat is uitgerust met een arm van twintig meter en kan, behalve voor het hijsen van lasten aan de haak, ook gebruikt worden als grijpex-kraan voor het overslaan van stortgoederen en als magneetkraan voor het overslaan van ijzer schrot en het sorteren van materialen. „De Amsterdamse Pers". De vereni ging De Amsterdamse Pers heeft in haar dezer dagen gehouden ledenvergadering de heer Th. M. Eex-dmans gekozen tot voorzit ter in de plaats van dx\ Th. W. van Veen, die wegens drukke werkzaamheden deze taak heeft neex-gelegd. In deze vergadering is het besluit gevallen het zestigjarig be staan van de Amsterdamse Pers in het na jaar feestelijk te hei-denken. 107-jarige overleden. In het rusthuis „Johanna" in Den Haag is gistex-en de we duwe L. LammertsKoopmans overleden. Zij werd 107 jaar oud. Nederlands oudste inwoonster op één na woonde reeds 12 jaar in het rusthuis. De directrice van dit huis, zi\ N. van Dijk, deelde mee, dat zij in die 12 jaar, behoudens een enkel griepje, nim mer ziek was. Geridderd. Tijdens de gisteren in Utrecht gehouden jubileumreceptie ter ge legenheid van het zestigjarig bestaan van de Algemene Nedex-landse Agrax-ische Be drijfsbond is de bondsvoorzitter de heer D. Tiggelaar reeds het gouden insigne van het van Oranje Nassau. Tevoren was de heer Tiggelaar reeds het goude insigne van het N.V.V. uitgereikt. Onderscheiding. De Amerikaanse am bassadeur in Nederland, de heer Philip Young, heeft gisteravond tijdens een korte bijeenkomst in de USIS-gehooi-zaal in de ambassade in Den Haag de versierselen, behorende bij de ondex-scheiding „Legion of Merit" uitgex-eikt aan kolonel J. Rothui zen en luitenant-kolonel J. M. Vermeys. Advertentie AFGELOPEN! Zuurbranden en heftige oprispingen? AFGELOPEN door VENTROLETTEN Deze speciaal bewerkte, onschadelijke maagtabletten heffen direct al die narig heid op; ook dat nare zeurende-vermoei- ende gevoel in de maagstreek verdwijnt prompt en keert niet terug. U gaat met genoegen aan tafel en hebt weer lust in het leven. Ventroletten brengen blijvende verbetering. Probeer direct een doosje Ventroletten prijs f. 3.75; of neem een radicaalkuur (gelijk aan vier doosjes) prijs f. 12.-. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. Valkhoff's pharmaceutische fabriek Postbus 194 - Haarlem Verkoopkantoor; Fa H. ten Herkei N.Y. Hilversum DE BILT, zaterdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: Vrijdagmiddag en -avond passeerde op nieuw een front van depressie ten zuid westen van Ierland ons land. Ditmaal vie len ook in het noorden van het land flinke onweersbuien. De zwaarste buien kwamen voor in Zuid-Limburg, waar plaatselijk meer dan 40 mm neerslag in korte tijd naar beneden kwam. De genoemde depres sie trekt nu naar het zeegebied ten zuiden van IJsland, met als gevolg dat de lucht- drukverschillen in West-Europa klein blij ven. Vanmorgen trok een zwak hogedrukge- bied van zuid naar noord over ons land. Het wordt gevolgd door enkele zwakke storingen die plaatselijk wat regen of en kele regenbuien kunnen veroorzaken. Er zullen echter ook nu en dan opklaringen voorkómen. De temperaturen blijven aan de hoge kant. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur Den Helder mist w c 21 14 Ypenburg mist windst. 23 0,2 Vlissingen licht bew. z 18 12 Eelde zwaar bew. wnw 22 10 De Bilt zwaar bew. w 24 4 Twente geheel bew. windst. 25 12 Eindhoven mist nw 25 3 Zd-Limburg half bew. zzw 24 42 Zondag 15 mei Zon op 4.46 uur, onder 20.27 uur. Maan op uur, onder 9.04 uur. Maandag 16 mei Zon op 4.45 uur, onder 20.28 uur. Maan op 0.43 uur, onder 10.16 uur. Maanstanden 17 mei 20.55 uur laatste kwartier. 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuidcn Zaterdag 14 mei Hoog water 5.41 en 18.09 uur. Laag water 1.23 en 13.48 uur. Zondag 15 mei Hoog water 6.27 en 18.58 uur. Laag water 2.07 en 14.32 uur. Maandag 16 mei Hoog water 7.21 en 19.53 uur. Laag water 2.55 en 15.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxembux-g Parijs Bordeaux Grenoble Nice Frankfort München Züx-ich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt mist /.waar bew zwaar bew mist zwaar bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. i-egen zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. mist half bew. zwaar bew o 17 o 21 windst. 22 o 16 zo 14 z 18 wnw 23 windst. 23 verand. 25 ono 18 o 23 windst. 23 n 19 windst. 27 zw 24 zo 26 windst. 24 windst. 22 ozo 21 windst. 27 windst. 22 windst. 25 windst. 26 windst. 23 windst. 17 windst. 25 nw 0 0 0 0 6 5 10 3 42 1 0,1 0 0 0,1 2 0 0 0 0,1 0,3 0 0 0 1 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2