UITSLAG LEXINGTON PRUSVRAAG .LEXINGTON r „Brits Gemenebest berust op samengaan van vele rassen" Regering en oppositie te Bonn zijn het eens over Berlijn APRIL-RONDE WERELDNIEUWS Van dag tot dag Lof voor Luns SLOT DEFECT? Slotzin van Londens communiqué bestemd voor Zuidafrikaanse oren raatótoel W^/hikmn 3 „DE SLEUTELSPECIALIST" V er schillen beginnen bij defensievraagstukken Bern en Moskou wisselen wederzijds protesten Zwitserse pers vraagt uitleg over derde man Amerikaans plan voor 45 controleposten ingediend Amerikaanse hulpwet aanvaard, behalve voor Cuba en VAR Hammarskjoeld sprak met minister Louw Vlieg met Lexi naar Rome en de Olympische Spelen De 7 hoofdprijs-winnaars DE TWEEDE RONDE BEGON OP 1 MEI fa Gp de Kinderroof in Walsall Jntotna ZATERDAG 14 MEI 1960 Dat de Nederlanders ook nu nog voet bij stuk kunnen houden wanneer het gaat om wat wel eens smalend „de boter- en kaasbelangen" worden genoemd bewijst de conferentie die deze week gehouden is over de versnelde uitvoering van de E.E.G. De landbouw voor ons land nu een maal van het grootste belang vormde, zoals ook het geval is in de Benelux, een bijzonder moeilijk probleem. Met name de Westduitsers, die eigenlijk al bezwaren hebben tegen een normale toepassing van de E.E.G.-regels (en die zich bij voorbeeld voor wat de verhoging van de invoercon tingenten betreft niets van hun verplich tingen in deze hebben aangetrokken), heb ben zich scherp verzet tegen een accele ratie waarbij de Nederlandse, concurre rende agrarische produkten in grotere hoeveelheden op de Duitse markt zouden kunnen worden aangeboden. In de andere E.E.G.-landen is men even min erg ingenomen met die Nederlandse concurrentie en het is daarom hard nodig dat er een gemeenschappelijk landbouwbe leid komt, maar ook daarover zal nog me nige harde noot moeten worden gekraakt. Op deze ministersconferentie stond de Nederlandse delegatie praktisch alleen, enigermate gesteund door de Europese Executieve Commissie. De Nederlanders hebben echter kennelijk gespeculeerd op de vooral Franse wens tot doorzetting van de versnelling, die om de Duitsers weer wat tegemoet te komen van 1 juli 1960 naar 1 januari 1961 is verschoven. Daar mee zou er dan nog wat meer tijd zijn voor onderhandelingen met de landen van de Kleine Vrijhandelszone. Anderzijds heeft men nu bij die onderhandelingen een stok achter de deur om vooral Engeland tot grotere concessies te nopen, wanneer dit land althans prijs stelt op een ver smalling van de kloof tussen de „zes" en de „zeven". Op de komende O.E.E.S.-con ferentie zal een en ander wel blijken. Nederland heeft de E.E.G. met accepta tie van de versnelling nu ook als een on omstotelijke realiteit aanvaard, ondanks onze belangen bij een grote vrijhandels zone. Dit is een logische consequentie van de tot dusver gevoerde politiek. Tevens hebben wij van de onderhandelingstech niek van onze E.E.G.-partners, en met na me van de Fransen, geleerd. Minister Luns heeft glashard voor onze belangen gestreden, belangen die overigens volledig in overeenstemming zijn met geest en let ter van de verdragen. Dat het in die strijd zover moest komen dat de Nederlandse delegatie met opschorting van de onder handelingen moest dreigen bewijst alleen maar hoe weinig concessies de Duitsers in dit geval wilden doen. In die strijd is nog een belangrijk resul taat geboekt. Wanneer er over de nog resterende problemen verder zal worden onderhandeld, dan zal er slechts met een stemmigheid beslist kunnen worden, m.a.w. de Nederlanders behouden hun veto. Zij zullen van dit recht zeker geen wild gebruik maken, maar het biedt wel een garantie voor de daadwerkelijke ver dediging van onze belangen wanneer dat nodig mocht zijn. Advertentie Lange Veerstraat 10 - Haarlem - Tel. 11493 (Van onze correspondent in Londen) Zuid-Afrika heeft van de rest van de le den van het Britse Gemenebest een be dekte doch duidelijke waarschuwing ont vangen, dat het tot een breuk met het Gemenebest kan komen indien de Znid- afrikaanse regering haar rassenpolitiek niet wijzigt. In de slotzin van het met veel moeite samengestelde communiqué wordt het woord apartheidspolitiek angst vallig vermeden, maar voor de goede ver staanders wordt gezegd dat de premiers tegenover de heer Louw er tijdens hun in formele gedachtenwisscling de nadruk op gelegd hebben dat liet Gemenebest een groepering is, welke berust op de samen werking van vele rassen. En tevens op de noodzaak om goede betrekkingen tussen alle volken van het gemenebest te onder houden. De premiers hebben hun mening over de Zuidafrikaanse rassenpolitiek niet on der stoelen of banken gestoken, temeer zo omdat Louw thans niet alleen met Mac- millan te maken had, die in Kaapstad blijk gaf van grote openhartigheid, maar tevens met de veel fellere premiers van de gekleurde leden van het Gemenebest. Evenals voor de pers aan het begin van de conferentie heeft Louw een onverzet telijk standpunt ingenomen, waartoe Zuid- Afrika als soeverein lid van de Gemene best-club gerechtigd is. Er was geen spoor t.e bekennen van Louws eventuele bereid heid tot matiging. Dit had men ook niet verwacht, aangezien Louw niet gemach tigd was iets anders te doen dan de be kende Zuidafrikaanse politiek tegenover zijn collega's uiteen te zetten en te trach ten er begrip voor te vinden. Dit is mis schien wel gebeurd, maar hij is er zeker niet in geslaagd ook maar iemand te over tuigen. De premiers begrepen, dat de man, met wie zij eigenlijk zouden hebben moeten praten, Verwoerd was, die soepe ler is dan de moeilijk te hanteren Louw. Verwoerd, zo wordt hier opgemerkt was, toen Louw naar Londen vertrok niet in staat hem gedetailleerde instructies te ge ven zodat Louw niet bereid was in te bin den. In het communiqué wordt verder ge waagd van Zuid-Afrika's plan om een re publiek te worden in welk geval het de andere leden van het Gemenebest zal moe ten verzoeken daarvan deel te blijven uit maken, een verzoek, dat slechts met al gemene stemmen kan worden ingewil ligd. Dat Zuid-Afrika in dat geval opnieuw bij de rest van het Gemenebest zal moe ten aankloppen om als republiek tot de club te blijven behoren is niets bijzonders, want deze procedure geldt voor elk Ge menebestlid zoals in het verleden met In dia en Pakistan, en thans met Ghana het geval is geweest. Ghana is thans naar uit het communiqué blijkt met open armen ontvangen en hetzelfde kan worden ge zegd van Nigeria, als het in oktober zijn zelfstandigheid verkrijgt. In al deze ge vallen was er geen enkele moeilijkheid, omdat genoemde landen voldaan hebben of zullen voldoen aan de constitutionele voorwaarden voor de toelating als repu bliek tot het Gemenebest. Dit door het houden van referendums en de afkondi ging van de nodige wetgevende maatre gelen waaruit als een paal boven water kwam vast te staan, dat deze volken in meerderheid inderdaad een republiek wil den. In het geval van Zuid-Afrika heerst er echter twijfel of een referendum, be perkt tot de blanke minderheid, voldoen de zal zijn als toelatingsbewijs voor het Gemenebest. Bij voortzetting van de ex treme apartheidspolitiek is het vrijwel ze ker, dat Zuid-Afrika buiten de deur van het Gemenebest zal worden gezet. Niet verge ten mag worden dat de helft van het Ge menebest in Azië ligt of met dat wereld deel verbonden is en dat de Gemenebest- volken in meerderheid uit gekleurde ras sen bestaan. Veel te verliezen De crisis in het Gemenebest over Zuid- Afrika, welke deze conferentie zo sterk heeft beheerst, is daarom alleen maar uit gesteld. Het is niet helemaal uitgesloten, dat de Zuidafrikaanse regering onder druk (Van onze correspondent in Bonn) De regering-Adenauer en de grootste Westduitse oppositiepartij, de S.P.D. heb ben laten blijken één lijn te trekken als het op Berlijn aankomt. Beide staan er op dat het Westen in Berlijn zijn oor spronkelijke rechten niet zal opgeven. In het Westbcrlijnse parlement trok tezelf- der tijd de burgemeester van deze stad Brandt deze lijn door: ook hij houdt vast aan de westelijke rechten, hij is er bo vendien van overtuigd dat het Westen op de topconferentie te Parijs niets zal doen wat de vrijheid der Wcstbcrlijncrs zal schaden. De S.P.D. heeft de brief gepubliceerd die haar voorzitter Ollenhauer vorige week aan bondskanselier Adenauer heeft ge stuurd. In die brief betoogt de S.P.D. dat de westelijke rechten, voortspruitend uit af spraken en verdragen gesloten met de Sovjet-Unie in de jaren 1944 en 1945 en ook daarna, alleen door een vredesver drag met geheel Duitsland ophouden te be staan. De socialisten staan voorts op het handhaven van het vrije verkeer tussen West-Berlijn en het vrije Westen en op de nauwe band op velerlei gebied met. de Bondsrepubliek. Regering en regerings partij, de C.D.U./C.S.U. huldigen hetzelfde standpunt. Van i-egeringszijde is voorts nog verklaard dat nieuwe afspraken, die de spanningen in Berlijn zouden kunnen ver minderen en die de toegang naar Berlijn zouden kunnen verbeteren, niet uitgesloten moeten worden geacht. Europese zone Inzake de ontwapeningsproblemcn huldi gen S.P.D. en regering-Adenauer ver uit elkaar liggende opvattingen. De S.P.D. wenst dat Bonn zich uitspreekt tegen de produktie van kernwapens door andere NAVO-stat.en dan Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Dus ook tegen de Fran se kernbomproduktie. De Bondsrepubliek dient af te zien van kernbewapening. De socialisten willen verder de schepping van gebieden met verminderde bewapening aan communistische en aan westelijke zijde. De regering-Adenauer acht deze denk beelden te enen male verkeerd. Zij is fel gekant tegen de schepping van een Euro pese zone waarin een begrensde bewape ning geldt. Zij acht het S.P.D.-plan om de NAVO-partners moderne wapens te ont houden absurd. Zolang het niet tot een al gemene en gecontroleerde ontwapening komt. aldus het regeringsstandpunt, moet het Westen alles doen om zich tegen een mogelijke aanval te kunnen verdedigen. Pessimisme Inzake het Duitse eenheidsvraagstuk zegt de S.P.D. dat een herenigd Duitsland in plaats van tot een eenzijdig militair verbond te behoren schakel moet worden van een Europees veiligheidssysteem. Ook de socialisten geloven evenwel niet in de spoedige hereniging, die huns inziens waarschijnlijk alleen etappegewijs kan worden bereikt. De S.P.D. wil dat de Gro te Vier een commissie vormen die het ontwerp van een vredesverdrag voor Duitsland moet opstellen. De regering evenwel wil dat een om vangrijk ontwapeningsakkoord verbonden wordt met stappen om de politieke kwes ties van belang op te lossen. Tot deze kwesties behoort haars inziens het Duit se probleem. De regering acht het zoge naamde vredesplan van Genève van 1959 een basis van overleg. De S.P.D. heeft hiermee opnieuw af stand gedaan van haar nogal wilde opvat tingen omtrent de Duitse hereniging via Oost-Westduitse commissies. De regering toont met haar standpunt geen stap ach teruit te willen gaan, niet voor niets be toogt zij dat de Westduits-Russische be trekkingen „onbevredigend, ja gespan nen" zullen blijven als de Russen het ge hele Duitse volk niet het recht op zelfbe schikking wensen te geven. van het Gemenebest ten slotte water bij de wijn zal doen. Ondanks alle tegenstel lingen in het Gemenebest is deze losse sta- tengroepering van ontzaglijke betekenis voor de daarbij aangesloten volken. Voor al op economisch gebied. Het is de vraag of Zuid-Afrika met zijn sterke economi sche banden met de rest van het Ge menebest als puntje bij paaltje komt de ze zal willen verbreken. Zullen de extre misten de boventoon blijven voeren? Louw had zich aanvankelijk verzet dat de kwestie van de Zuidafrikaanse rassen politiek in een communiqué zou worden aangeroerd, maar hij zwichtte na een lang telefoongesprek met premier Verwoerd, die hem uit Kaapstad had opgebeld. Het was Vcrwoerd, die daardoor op dit ogenblik een ernstige breuk in het Gemenebest heeft voorkomen. Voor de tekst van het communiqué was eenstemmigheid nodig en Louw gaf ten slotte zijn zegen aan de compromis-oplos sing, waarin van een krasse veroordeling van de apartheidspolitiek werd afgezien. Indien Louw zijn zin had gekregen zou de kwestie in het geheel niet zijn vermeld. Maar de Afro-Aziatische premiers stonden gereed een afzonderlijke verklaring af te leggen een ongehoorde stap op een Ge menebest-conferentie. Dit neemt niet weg, dat. de premier van Malaya Toenkoe Ab- doel Rahman een nieuwe waarschuwing liet horen. En de president van Pakistan Ajoebhan zeide op een persconferentie dat tenzij de Zuidafrikaanse politiek verandert, het; beste deel van Afrika in vuur en vlam zal worden gezet en dat Azië en de rest van de wereld door moeilijkheden zullen worden aangetast. BERN (UPI) De Sovjet-Unie en Zwit serland hebben formele protestnota's uit gewisseld naar aanleiding van spionage- activiteiten van twee functionarissen van de Russische ambassade in Bern. De Zwitserse ambassadeur in Moskou over handigde de nota van zijn regering aan de Russische onderminister van Buiten landse Zaken Zorin, die de ambassadeur een tegennota overhandigde, waarvan de tekst nog niet bekend is. In haar protestnota zegt de Zwitserse regering verbaasd te zijn te moeten consta teren dat de Russische ambassade mis bruik maakt van haar privileges in een land dat een traditionele vredespolitiek voert. De Zwitserse pers heeft opheldering van de regering geëist over de „derde man" in de spionagezaak die niet gear resteerd zou zijn. Een woordvoerder van de Zwitserse Justitie heeft meegedeeld, dat geen verdere mededelingen te ver wachten zijn, voordat het onderzoek ver der gevorderd is. GENEVE (AFP) De Amerikanen hebben donderdag op de conferentie over het staken van de kernproeven te Genève een plan in drie fasen ingediend voor het scheppen van een systeem van toezicht op kernontploffingen. In de eerste fase moe ten volgens dit plan ongeveer 21 controle posten in de Sovjet-Unie, 12 in de V. S. en 12 in Britse gebieden in het noordelijke halfrond worden opgericht. Dit zou moeten gebeuren binnen drie jaar na het van kracht worden van een verdrag over het staken van de kernproe ven. In de beide volgende fasen moeten ook controleposten gevestigd worden in de landen, die tot de verdragsorganisatie zul len toetreden. De Amerikanen denken hierbij aan een totaal van 180 posten in zes jaar na de ratificatie van het verdrag te creëren. De Russische delegatie heeft nog geen commentaar gegeven op het voorstel. Niet op Corsica PARIJS (Reuter) In Franse parle mentaire kringen is donderdag gezegd, dat de Franse regering heeft afgezien van voorlopige plannen om in Corsica onder grondse kernproeven te houden wegens krachtig Corsicaans verzet hiertegen. Cor- sicaanse afgevaardigden hadden van pre mier Debré de verzekering gekregen, dat het zoeken naar een geschikte plaats voor de proeven nog voortduurt en dat nog geen besluit is genomen om de proeven op Corsica te nemen. WASHINGTON (Reuter-AFP) Het Amerikaanse Congres heeft donderdag de finitief een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in een programma van militaire en economische hulp aan het buitenland tot een totaalbedrag van 4.086.300.000 dol lar voor het begrotingsjaar dat 1 juli aan vangt. Het wetsontwerp bevat twee belang rijke clausules: een verzoek aan de presi dent om geen hulp aan de Verenigde Ara bische Republiek te verstrekken als deze Israëlische schepen het gebruik van het Suezkanaal blijft ontzeggen en een verbod tot het. verlenen van technische hulp aan Cuba voor een bedrag van 300.000 dollar, tenzij de president hiervoor speciaal toe stemming geeft. LONDEN (UPI) De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Eric Louw heeft vrijdag in Londen een onder houd gehad met secretaris-generaal Ham marskjoeld. Dit was de eerste ontmoeting in een serie van besprekingen die de secretaris-generaal, in opdracht van de Verenigde Naties, met Zuidafrikaanse functionarissen zal voeren over de apart heidspolitiek. Vrijdag werd gesproken over het. bezoek dat Hammarskjoeld ook aan Zuid-Afrika zal brengen. Advertentie Oe jury beoordeelde alle inzendingen en kende de prijzen toe, onder toe zicht van notaris Mr P Donker te Rotterdam Juryleden V Mevr. Fie Carelsen toneelspeelster Mevr. J. de Groot rcclame-deskundiffr Dr. Lastpost puzslc-desknnrhne Ted Schaap cartoonist H. Wandschneider if Lexi heeft zich reeds persoonlijk gericht tot de vele winnaars van de eerste ronde der Lexington prijsvraag. M. Kriek, Stadhouderskade 101, Amsterdam Z P. Visser, Burgemeester Kampschoerstraat 30. Monster. G. L. Godschalk, Linschotensingel 8'. Utrecht. H. M. A. Kettmann, Blasiusstraat 5. Den Haag. H. Nieuwenbroek, Veursestraatwog 50, Leidschendam. G. J. M. Tamis, Jan Voermanstraat 6m, Amsterdam W. S. J. Steen-Dirks, Utrechtseweg 109, Hilversum. De 100 winnaars van een slof Lexington P. Verhoeckx. Fred. Hendriltl. 184, Den Hoog E Bor'ogen.SleennuH Hoofd weg W 25. Nieuwoldo Sj. Bieimo-Hof. Blauwe Kompw-ei 9. Nijbeeïj R Sintel- dam, Tuinbouwer 53. Adam W. Homdorff-Vuser, Drift I. Loren N.H A I v Slroelen, Oranjel. 76, Geieen S. lohmcn, lorenijkode 324, Haarlem B Ave- ling. Hovendorp 561. Vlisjingcn o r. Uytenhout. v. KoeUveldslr 52, Den Hoog J C Willemse. v. d Pekslr. 5 1A dom N. o 8 F de Bruin. DoHardstr 82, Amerï* 'oorl C. T. Meppelink. Delmoldslr 60, Utrecht A C. v Velden. Ambochriwcg 76, Wateringen W Palernotte, GrueldcW 4, A dam W S. G J Krumbholy- Kole, v. Imhoffitr 34, Den Hoog D E. Cloossen. Lomonsir 54 A dom 2 8 Neger. Acoctol 29, Rijswijk Z.H. 1 H B. Sleen. Beeihovcnslr 25. Heems kerk W J P v. ci Corpul. Herculesstr. 44. Breda l M A Poternolte. Gri- seldeslr 4. A dom V/ l. W. Immink, Rozenburgl 92b. R dam R Zool. P Col- landl. 62x. A dom-Slolervoort o Else E. v. d. Beek. luimostr 185. A'dom Z C Teunissen-Vcrsielle. BK loon 33. Schiedom M D v Doorn. Gr Kodelweg 4. Serooskcrke F Gonggrijp. Reggeslr 8, Den Helder Mei A Verhoeven, Kruis- sir. 122, Oss W J. P v d Corpul. Hercuiessir 44. Bredo A Na'er.Horwi|n«. Pork Vronesieyn 16, Voorburg P S Spon,er. Oronie Nossouslr 15, Dieren Fronkemo. Fr Zuiderzeestr. 3. temn 21. Groningen Mevr. J. Froncken. I Plc leren Mej. H. 5 de Boer. H. W. Mesdagpl. Clingendoel 39. Den Haag K I. Hoo- genhou', Planeten!. 76 Hoorlem W v. d Sera, A Poulownoslr "105. Den Hoog M. H. v Schoufen. Burg Allordslr 19. Geerlruiaenberg o Tb Bongenoor. Huydo- coperweg 9A. Zeis! J B Tuinslra, v. Linschotenslr.. A dom a M Rademokers, Kon Julionoweg 24. Best o N P Oudendijk, Issellseveld 13b. Amersfoort I. Volk. Tulpslr 17. Maassluis F Siedsmo. Huisduinenslr 53, Den Hoog Mej S. Kruyl. Encol 57, Ermclo «RH Monné, Obrechlslr 27. Ulrcchl s 1 v Blijswijk, lim- burgiostr 168. Heerlen M Pelen, Jonckbloedpl 60. Den Hoog N Froncken. I. v. Clingendoel 39. Don Hoog E. P.oymokers, de loiressestr 165o. A dom Sj Biesmo-Hof. Blouwc Kompwei 9, Nijbecls Mej E J L G Peters. Herens'r. 24. Bussum P R. A6 Houben. Scholmeisfr 23A, Maastricht e Mevr. M. J Steen- bergen, Mozoril 59, Hengelo O e V/ F F Peelers. Paromoribopl 6 hs, A'dom W P Borsten, Hoofds'r 54. Koo'sheuvel M Hocgen. Hertog Retnoudsingel 12b. Vettlo V/ Homdorff Visscr. Drift 1. loren N H I A v Hecke. Hcogweg 164. Rijswijk Z.H. Mej A l v d. Brce. Groningses'r 13. Scheveningen M. v Konijnenburg. Oude loosdrcchtscwcg 80, Hilversum Mei S Kruyl. Encol 57. Ermelo o G B. Grootjons. Prinses Ireneslr 14. Borculo o Mevr 1 Viergever. Fcrallelweg 12, Si Moorlcnsdijk o G. J. Borneman, J Asscliinslr. 10, Enschede H Planlengo, Julionoweg 254, Utrecht a J. V/ Elfrink. Asierstr 22. Hilversum Mei F v. d Kooi, Troelslrawcg 173, .Leeuworden J. W. v. d Toorn, Stevinstr 246. Scheveningen W J Holte, Nic Moesslr 42 'oov.. A'dom Z a I Suy, Juli- onol 33, Mootniol P H Jung. Melchior Trcubl 25. leiden Mej D A. Spuy man, p Potlerl 4. Rijswijk Z.H. J. O Thomos Schccrs. Wogostr. 29, Enschede J A Kemming. Tochlslr 86R dom N R C Thomassen, Thorbeckcstr 4, Tegelen K. J Hoogcnhoul. Plonctenl 76'. Hoorlem J M Morkveld. Von Swietenjlrgol 79. Den Hoog J D Nelcmon. Anno von Eurcnloon 12. Zeist M C. V. Benthcm-v Heerde, Stolionsstngel 44 Veencndool A P J Boot. Co- suoriestr 46. Den Hoog l P. Krconcmon, Mauvcslr 61. Arnhem J E Hoo- genhoul Fijlstro, Plonctenl 76 L, Haarlem «DA Dcelcn. Moienvlietsingel 4. Krim- pen o d IJssel H van Rooy. Irenestroot 38. Bredo lecgslro. Jansstrool 64, Hoorlem J Adriaanse. Scisweg 35. Middelburg E A H Kermer, Dr H Co- lijnl. 104, Rijswijk Z.H. J Neltssen-v d Berg. Woolhoffl. 15. Voorburq M. Wqgcner, Surinomcl 99c, Amersfoort 9 N A. Groen. Velserduinweg 8. IJmuiden Th. Douwes. Nic. Witscnkode 23. A'dom N Hooft, Befje Wolftsir 14, Hoor lem T Ruicendool. Treobeekstt. 63. Treebeek-Hoensbroek A v. d Enl, Hille- vliet 137 B, R'dam G. J Braomhaor, Grolestr 23. Goor O G J Elzingo. Pool- sterstraat 9. Hilversum M Bomer-v. Mil, Peptnusbrug 10, Peij-Echl l Jos D Gieten, Agomemnonstr 19 hs., A'dom Z P J von Houten. Burg. Meineszloon 77, R dom J H. W H l v Clecf. H. Polgielcrslr 21. Vcnlo H M Puntholer. Parkloon 22. Enkhuizen. Hebt U de advertentie al uitgeknipt voor de tweede ron de van het Lexington-figurenspel Inzenden voor de tweede ronde tot 31 mei. Zo niet - of hebt U de krant niet meer - vraagt U dan een afdruk per briefkaart aan: LEXINGTON - Afd. N 251 Postbus 170, Den Haag. Iedereen heeft kans op üe hoofdprijzen 28 reizen per Lexington-vliegtuig naar Rome en de Olympische Spelen en op de verdere prijzen 400 sloffen Lexington-sigaretten. De wedstrijd duurt 4 maanden, april - mei - juni - juli. Elke maand zijn er 7 Rome-reizen en 100 sloffen Lexington voor de origineelste inzendingen beschikbaar Doe dus mee. En Lexi geeft U de goede raadt STEEK ER EEN LEXINGTON BIJ OP Erom America's Best Tobaccos Zijn wij jarig? Het zal een ieder dagelijks opvallen hoe snel de tijd tegenwoordig gaat. Daar moet, zo menen wij, spoedig iets aan gedaan wor den. Nu is het ook wél begrijpelijk dat er iets mis gaat: de manier waarop men tegenwoordig met de tijd omspringt is een voudig verbijsterend. De ene keer valt uw verjaardag, dat kunt uzelf héél goed vaststellen, op vrijdag en een jaar later is dat ineens zaterdag. Zó wordt u geboren op dinsdag en vijftien jaar later (om ma.ar iets te stellen) b lij k t dat zondag te zij n geworden. Dat kan naUiurlijk zo niet langer. Vroeger deden de Pausen nog wel eens iets aan zxdke toestanden, maar daar bemerkt men heden ook niets meer van; de boel wordt rommelig op kalenders vastgelegd, in agendaatjes, in lederen boek jes. relatiegeschenken, maar daar blijft het dan ook bij; nu eens valt uw trouwdag, uw jubileumdag, de dag dat u „bij ons in dienst trad" op woensdag en geen week later, bij wijze van spreken, is dat weer totaal anders en geen haan die er nog naar kraait. Goed: hier en daar zit een wereldvreemd geleerde een eigen kalender aap op; dat is maar vliegen tegen de draad van de aardbol in of met de draad van de aardbol mee en geen steek klopt er meer van. U moet eens, lezer, op een dag naar New York vliegen met zo'n turbinezoemer van de KLM desnoods, wat kan ons dat schelen. Dan raakt u ineens midden bo ven de zee een dag kwijt! U ver liest gewoon een volle dag en die stewardess en maar sherry inschexiken. Daar spelen ze mooi weer van. in zo'n vliegtuig, die meisjes, dat ver zekeren wij u. Want (en hier volgt het onthullende bewijs); zodra men terugvliegt, maar dat doet men niet gauw, nietwaar, terugvliegen, dan krijgt men er in dat toestelweereen dag b ij. Zó zit je op drie april, of acht juni, in een toe stel van de vaderlandse luchtvaartmaat schappij of het is 2 april en 7 juni en nau welijks draait men om of het is 4 april of 9 juni. Kijk, dat doet verdacht aan. Het komt erop neer, dat men u dagen afneemt en die dagen van u gewoon afgeeft aan vreemdelingen in p ass er en- de vliegtuigen. Daar dient men wel degelijk rekening mee te houden, met die eigenaardige geivoonte van de KLM. Goed, je kunt zo'n dag terugkrijgen door om de aarde heen te vliegen maar, zeg nu zelf, daar komt men niet zo gemakkelijk toe. En nu is het vandaag dan wel de veer tiende maar wie zegt ons dat het niet toch stiekum de vijftiende is; van de kalender kun je geen draad op aan. Die wordt maar gedrukt door op winstbejag beluste druk kers (en hun commissarissen) en de boel staat ogenschijnlijk lekker in vakjes en raampjes, maar dan moet eens kijken vandaag wanneer u jarig bent. Dat moet u nu eens doen; kijken wanneer dat valt en dan ineens (inééns moet dat) opzoeken wanneer dat volgend jaar zal plaatsvinden of volgende maand zelfs al, bij wijze van spreken. Dat moet u eens doen! Dan zult u raar staan te kijken, lezer. Er is tegenwoordig iets mis met de tijd. Die gaat veel en veel te vlug. Die gaat met d e dag vlugger. Dat ver klaart danook waarom u de naam van ondergetekende in deze rubriek wel eens mist; hij kan het eenvoudig niet bijlopen, dat. vliegen van de tijd. Het is, dunkt ons, t\jd een Bond op te richten tegen het Te Snelle Gaan Van De Tijd. Duif Advertentie ENGEL Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 WALSALL (UPI) Woensdagmiddag is te Walsall in Engeland een drie maan den oude zuigeling weggenomen uit de kinderwagen waarin zij voor een waren huis stond. Ooggetuigen hebben verklaard, dat zij omstreeks de tijd waarop Linda Griffiths verdween een vrouw met een baby op de arm door de straat van het warenhuis hebben zien lopen. De politie heeft het onderzoek groot scheeps aangepakt. Walsall werd onmid dellijk met een politiekordon omgeven. Maar tot dusver ontbreekt elk spoor. Mevrouw Jean Griffiths had de kinder wagen met haar dochtertje buiten de win kel neergezet. Ze zou een speelgoedpistool voor haar zoontje kopen en bleef slechts enkele minuten weg. Maar toen ze terug kwam was haar dochter verdwenen. Ze komen. President Mohammed Ajoeb Khan van Pakistan heeft vanavond in Londen meegedeeld dat koningin Eliza beth en prins Philip van Engeland in februari 1961 een officieel bezoek aan Pakistan zullen brengen. Buckingham Palace heeft bevestigd dat koningin en prins een desbetreffende uitnodiging hebben aanvaard. Niet dus. De samenwerkende bonden van bouwvakarbeiders hebben vrijdag be sloten de voor dinsdag aangekondigde staking in de Belgische bouwnijverheid niet te laten doorgaan. De vakbonden hechtten hun goedkeuring aan de eer der deze week met de werkgevers be reikte overeenstemming over hun eisen voor loonsverhoging en verbetering van de sociale voorwaarden. Oud misverstand. Twintigduizend studen ten en arbeiders hebben de donderdag nacht tot het ochtendgloren gedemon streerd tegen de laatste twee onafhan kelijke bladen in Havana. „Tegen de muur" zo schreeuwden de betogers en „dood aan de verraders, die de reac tionaire pers steunen." Gierig. De vissers van Bremerhaven zijn een „operatie zeemeeuw" begonnen om het aantal van deze visetende vogels te verminderen. Naar schatting 8.000 zee meeuwen strijken elke dag neer in de haven om zich te goed te doen aan de nog niet geloste vis in de trawlers. Zij kunnen stuk voor stuk een voor raad van bijna drie pond (hun eigen gewicht) aan. Adressen. De Franse politie heeft de Duit se studente Inge Hucholtz en de zuster van een der Europese leiders van het Algerijnse Bevrijdingsfront in Parijs gearresteerd. In de woning van de bei de meisjes werden ondermeer wapens en adressen van Franse politiefunctio narissen gevonden, die door het Bevrij dingsfront uit de weg geruimd hadden moeten worden. Vechtpartijen. Bij vechtpartijen tussen 6.300 stakers en 4.200 politiemannen bij de mijnen van Miike in Japan zijn donderdagavond 193 personen gewond geraakt, onder wie enkele zwaar. Advertentie maand tampons het vertrouwde merk geen verband - geen gordel. Veilig hygiënisch. 10 tampons f. 1.20 Zonder inbreng systeem f.l.- Nict meegerekend. Laura Maroselli, 69 en haar 70-jarige zuster Margaret, liggen doodstil in haar ziekenhuisbedden en gebruiken gehoorzaam wat de verpleeg sters haar aan versterkend voedsel toe dienen. De zusters werden donderdag avond volkomen verzwakt in hun wo ning in Bronx, een New Yorkse wijk, aangetroffen met niets dan een zwart geblakerde pan aardappelen en een half aangebroken blik spaghetti. De 100.000 dollar aan baar geld, chèques, aandelen en deposito niet mee gere kend. Nog zeven. Vóór de verjaring van nazi- misdrijven in Amerikaanse bezettings sector op 1 juli, zal de Beierse justitie nog zeven gevallen onderzoeken van Beierse rechters die verdacht worden van misbruik van het recht in de na zi-periode. De Amerikaanse is de laat ste van de westelijke bezettingssecto ren waar zulke misdrijven verjaren. Verslapping. Roemenië heeft de bepalin gen betreffende het vreemdelingenver keer enigszins verslapt om meer toe risten aan te trekken, zo bericht het Roemeense persbureau Agerpress. De verstrekking van visa via V.V.V.-kanto- ren wordt vergemakkelijkt, er komt meer ruimte voor bezoeken aan fami lieleden, de toeristen mogen meer mee- terugnemen uit Roemenië en de brand stofvoorziening voor toeristen met ei gen wagens wordt goedkoper en beter. Kindermoord. Het sinds woensdag vermis te dertienjarige Engelse meisje Sandra Toms is vandaag vermoord aangetrof fen op korte afstand van haar ouder lijk huis. Sandra was woensdagavond niet thuisgekomen van boodschappen voor het avondeten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3