Het Tsjechische straatbeeld biedt geen communistische aspecten Russische luchtmachtchef niet naar Washington Kan Westen zich permitteren Kroesjtsjev te verspelen? Hongerstaking breidt zich uit in gevangenissen van Zuid-Afrika Verkenningsvluchten toch afgelast ZATERDAG 14 MEI 1960 5 REISINDRUKKEN UIT TSJECHOSLOWAKlJE ft) KARDINALE VRAAG: KAAPSTAD (UPI) In Kaapstad cir culeren onbevestigde berichten, dat ten minste 1.500 Afrikanen, die krachtens de wet op de noodtoestand zijn gearresteerd het voorbeeld van Europese vrouwen wil len volgen en in hongerstaking zullen gaan. In de centrale gevangenis van Pretoria zijn vrijdag 21 blanke vrouwen in hongersta king gegaan, uit protest tegen het feit dat zij reeds zes weken gevangen zitten zonder dat een aanklacht tegen hen is ingediend. De Zuidafnkaanse minister van Justitie, Erasmus, heeft in het parlement medege deeld, dat ook negen blanke vrouwen, die in Kaapstad worden gevangen gehouden in hongerstaking zullen gaan om te proteste ren tegen hun behandeling. Tegenstanders van de apartheidspolitiek maken plannen om in Johannesburg een grote démonstratie op touw te zetten uit protest tegen de arrestaties krachtens de wet op de noodtoestand. Ook kinderen van arrestanten zullen aan deze betoging deel nemen. De congregatie van de Anglicaanse aarts bisschop van Johannesburg, the rev. Am brose Reeves, begint zondag een periode van vasten als blijk van sympathie met de hongerstakers van Pretoria. VRIJBURG (Reuter) De politie in Ti- gerkloof. een dorp in de buurt van Vrij burg, neeft vrijdag 203 negerstudenten ge arresteerd nadat een brand verscheidene gebouwen van de school van een Londens zendingsgenootschap had verwoest. Vol gens de politie hadden studenten ruiten en deuren van de gebouwen vernield en daar na de gebouwen in brand gestoken. In Vereeniging legde een persfotograaf getuigenis af voor rechter Paul Wessels, die een onderzoek instelt naar de schiet partij van Sharpville toen op 21 maart 72 Afrikanen door politiekogels werden ge dood. De fotograaf, Ian Gordon Berry, vertelde, dat hij vóór het schieten begon zich vrijelijk onder de menigte Afrikanen had bewogen. „Ik stuitte nergens op vij andigheid of agressie. Ik zag niemand die dreigend keek." verklaarde hij. (Vair onze reisredacteur) (Vervolg van pag 1) Het vliegtuigincident, dat de Amerikaan se buitenlandse bases in een kwaad dag licht stelde, heeft niet alleen Amerika's onderhandelingspositie vooral op het be langrijke punt van de ontwapening sterk verzwakt. Het is ook een symptoom van een veel belangrijker kwestie die in de grond van de zaak beslissend zal zijn voor het verloop van deze topconferentie en van de conferenties die nog zullen volgen. Dat onzekere element is dat noch in Washing ton, noch in Moskou overeenstemming heerst over de vraag of het zin heeft naar ontspanning en compromissen tussen Oost en West te streven. Het is geen geheim meer dat er tegen de ontspanningspolitiek van Kroesjtsjev scherpe bezwaren bestaan bij de orthodo xen in Kroesjtsjévs eigen partij, in Peking dat openlijke aanvallen in de pers op be paalde stellingen van Kroesjtsjev toelaat, bij de stalinisten in de satellietlanden. Men mag veilig aannnemen dat dit een van de hoofdoorzaken van Kroesjtsjevs scherpere toon en zijn hoge uitspelen van 't geval-U-2 is. Kroesjtsjev zei onlangs in zijn rapport aan de Opperste Sovjet: „Ik heb opdracht gekregen u mede te delen dat de politiek van het Westen ons doet twijfelen aan. zijn oprechtheid'.'. Welnu. Kroesjtsjev kent geen valse bescheiden heid: die opdracht kwam van-het Centra le Comité van de partij. Het is evenmin een geheim dat er in de Verenigde Staten, zoals Kroesjtsjev het noemt, „bepaalde kringen" bestaan, die niet aan de houdbaarheid van akkoorden met de Sovjets geloven. Een kijkje ach ter de schermen op de Geneefse conferen tie voor het uitbannen van kernproeven, heeft mij geleerd dat de Amerikaanse de legatie zelf wanhopig werd onder de stel selmatige sabotagepogingen van het Pen tagon, het ministerie van defensie, som mige groepen in het congres en enige atoomgeleerden. Tot die groeperingen be hoort uiteraard ook Allan Dulles' „cen trale inlichtingendienst, die de-U-2's uit stuurt. In bredere zin mag men ook de regering-Adenauer tot de pressiegroepen rekenen, die geen heil ^ien in overeen stemming met Moskou. Tussen de vertegenwoordigers van de twee grootmachten, die beiden met zulk verzet sterk rekening moeten houden valt ditmaal zowel aan De Gaulle als aan Macmillan een bijzondere taak van bemi- deling toe. De Britten, uit practische gees tesgesteldheid geneigd tot aanpassing aan bestaande realiteiten, wensen ook om ge win op korte termijn, ontspanning. De Gaulle laat zich zoals gewoonlijk leiden door overwegingen van de lange duur. Kort samengevat komen die hierop neer: de controverse tussen de vrije wereld en de communistische komt niet meer over een met de werkelijke problemen van de ze wereld. Die liggen in het ontwikkelings verschil tussen Amerika en Europa (Rus land incluis) enerzijds en de gekleurde, hongerige, achtergebleven landen ander- zijs. De huidige tegenstellingen tussen de ontwikkelde landen zelf zullen uit de tijd raken, wij moeten dat proces bevorderen om straks nieuwe spanningen op het. we reldwijde vlak het hoofd te bieden. De Gaulle heeft in Amerika verklaard, dat Kroesjtsjev voor ons de beste verte genwoordiger van de Sovjet-Unie is. In die erkenning ligt een ernstige waarschuwing. Zij beduidt: „Wij mogen. Kroesjtsjev niet verspelen". In die waarschuwing ligt ook het kardinale punt van deze gehele top conferentie. Als Kroesjtsjev straks met lege handen naar Moskou terugkeert, als hij vroeger of later niet kan bewijzen dat zijn nieuwe beleid resultaten oplevert, clan zal hij zich of moeten conformeren aan de orthodoxen in Moskou en Peking, of moeten verdwijnen. Als het Westen dat risico niet wil nemen, zal het op deze top moeten beginnen de Sovjet-leider een eind- weegs tegemoet te komen. Sehvyn Lloyd heeft dat eergisteren al gedaan met zijn veelbetekenende verklaring, dat in een vol gend stadium communistisch China in de onderhandelingen over ontwapening moet worden betrokken. Het beslissende woord ligt nu bij Eisenhower: is hij een verbit terd, moedeloos man. die zich met zijn ko mend afscheid heeft verzoend, of kan hij (en De Gaulle zal hem zeker daartoe aan zetten) de vastbeslotenheid opbrengen zijn moedige initiatief tot ontspanning nu door te zetten? uitvoeren van agressieve acties tegen haar worden gebruikt, onschadelijk te ma ken. De verantwoordelijkheid voor de ge volgen der vluchten berust zowel bij de regeringen der landen die agressie plegen als bij de regeringen van landen die daar aan meewerken, aldus de nota. In de lift van hotel Alcron in Vraag hangt, een kleurige affiche waarvan dé tekst, in het Nederlands vertaald, luidt: „De Verenigde Staten van Amerika per K.L.M. zóóó gemakkelijk te be reiken!" „Een tikje overdrevenzei een Tsjechische kennis legen me, met; een blik van verstandhouding achter de rug van de liftman die ons naar boven bracht. Zijn bedoeling was duidelijk. Geen cri- tiek op de K.L.M.maar wel op de om standigheden die het voor een inwoner van Tsjechoslowakije echt niet „zóó ge makkelijk" maken, een reis naar Amerika te ondernemen. De K.L.M. zou realistischer zijn als ze in New Yorkse hotels affiches liet op hangen met de vermelding dal Tsjecho slowakije „zóóó gemakkelijk te bereiken' is. Want dat is een feit: zo moeilijk als het voor Tsjechen is om een buitenlandse reis te maken, zo eenvoudig is het voor buitenlanders om Tsjechoslowakije te bezoeken en in alle richtingen te door kruisen. DAT IS VOORNAMELIJK een kwestie van deviezen; buitenlandse bezoekers brengen geld mee, en dus zijn ze wel kom, maar bezoeken van ingezetenen aan het buitenland kósten geld en daar is be zwaar tegen. „Zelfs voor een lid van de communis tische partij is het bijzonder moeilijk een uitreisvisum te krijgen, tenzij je uitgeno digd bent en je gastheer bereid is je op zijn kosten te laten overkomen," zei mijn kennis. „Vergunning om geld mee te ne men krijgt vrijwel niemand, als het geen officiële dienstreis betreft. En dat is niet alleen zo bij reizen naar het Westen maar ook bij reizen naar onze Oostelijke buur- Textiel is in Tsjechoslowakije wel duur maar niet best. De klanten in een Praags warenhuis maken hun keus dan ook niet overhaast. val de waarschuwing. Maar toen ik in Praag het presidentiële paleis fotografeer de, gingen de soldaten bij de ingang er speciaal voor in de houding staan en de politieagent voor een ander „strategisch object" (dat mij overigens alleen om de bouwstijl interesseerde) vond het maar wat mooi, toen hij merkte dat hij ook op het plaatje zou komen.. Als buitenlanders in Tsjechoslowakije met bijzondere aandacht worden gadege slagen, is dat in verreweg de meeste ge vallen dus niet uit wantrouwen maar om een heel andere reden: namelijk omdat hun kleren gewoonlijk van betere kwali teit en vaak ook van betere snit zijn dan men daar gewend is. Niet dat de Tsjechen geen smaak hebben; het tegendeel is waar. Maar textiel vormt een van de zwakste plekken van hun economie. De kledingindustrie heeft, te kampen met ge brek aan grondstoffen en haar produkten zijn bijgevolg wel duur maar niet best. Confectie van wat wij „het goedkope soort" zouden noemen, maar die voor de Tsjechen alles behalve goedkoop is, wordt bijgevolg vrijwel algemeen gedragen. Van élégance is danook nergens sprake, noch onder de wandelaars op het terecht be faamde Wenceslausploin in Praag, noch in de prachtige schouwburgen waaraan het land zo rijk is, noch in de luxehotels (voor zo ver de gasten geen buitenlanders zijn). Waar men ook kijkt, het is overal de vroeger door Louis Davids bezongen „kleine man, met z'n confecticpakkië an." die het beeld beheerst. En dit schept een atmosfeer, die ons allerminst doet den ken aan de „dictatuur van het proleta riaat". maar veeleer aan een „dictatuur van de kleine burgerij". Die atmosfeer voelt men overal, waar men ook komt. Als buitenlander uit het Westen is men er op voorbereid, in een communistisch geregeerd land geen „def tig of „chic" publiek te zullen ontmoe ten; maar ook het „arbeiderspubliek," dat men er wèl had verwacht, zoekt men vrijwel tevergeefs. Het communistische systeem heeft zijn nivellerende taak ter dege verricht door de bovenlaag van de bevolking neer te halen en de onderlaag omhoog te stuwen, maar dit heeft blijk baar geleid tot een algemene verburger lijking waarbij weinig van de revolutionai re geest is overgebleven. TOKIO (UPI) De Japanse socialisti sche (oppositie)partij zal aandringen op terugtrekking van alle Amerikaanse U-2 toestellen van Japanse vliegvelden. In Ja pan zijn tenminste drie U-2's, bekend als de zgn. „zwarte straaljagers", gestatio neerd. ATHENE (UPI) - De leider van de Griekse oppositie, Sophocles Venizelos, heeft de regering gevraagd te willen mee delen of zij wettelijke controle heeft over de Amerikaanse luchtbases op Grieks grondgebied. Venizelos verweet de rege ring geen commentaar te hebben geleverd op de Russische waarschuwing met repre sailles. Venizelos acht het niet uitgesloten dat de Amerikanen ook Griekse vliegvel den zullen gebruiken voor spionagemis- sies. MOSKOU (Reuter) Radio-Moskou meldt dat het Russische volk vrijdag op bijeenkomsten in het gehele land „ver toornd" heeft geprotesteerd tegen het vliegtui-incident. In vrijwel alle grote in dustriële ondernemingen in Moskou wer den protestbijeenkomsten gehouden. On der meer werden ook de verklaringen van officiële Amerikaanse leiders na het ge beuren in felle bewoordingen gecrititseerd en veroordeeld als een „directe bedreiging van de vrede". De Russische regering heeft protestno ta's aan Noorwegen, Pakistan en Turkije gezonden wegens de Amex-ikaanse verken ningsvluchten boven de Sovjet-Unie. In de nota wordt gewaarschuwd dat de Russi sche regering gepaste tegenmaatregelen zal nemen ingeval van „nieuwe provoca ties". De Sovjet-Unie beschikt over de middelen om militaire bases die voor het landen zoals Polen, Hongarije en de Sov jet-Unie." In krasse tegenstelling tot West-Europa, waar deviezencontrole nauwelijks meer bestaat, alle visa zijn afgeschaft en zelfs paspoorten ovei'bodig beginnen te worden, staat deze situatie in Oost-Europa. Niet alleen dat de deviezen daar nog steeds de grootste hindernis vormen, maar men kan er ook aan de grenzen tussen de bond genoten niet eens met een paspoort en een visum volstaan; voor elke buitenland se reis zijn er namelijk twee visa nodig: één om het eigen land te kunnen verla ten en één om het vreemde land te kun nen binnenkomen. Ondanks al onze poli tieke en economische kibbelarijen staat het Westen er in dit opzicht dus heel wat gunstiger voor dan het uiterlijk zo eensgezinde Oosten. Als de buitenlandse bezoeker, met vi sum en met deviezen, eenmaal de streng bewaakte grens is gepasseerd, staat heel het prachtige land, dat Tsjechoslowakije is, voor hem open. Van het wantrouwige toezicht op vreemdelingen en de bepex-- king van hun bewegingsvrijheid, die vroe ger in alle communistische landen deel uit maakten van hel systeem, is in Tsjecho slowakije geen spoor meer te bekennen behalve dan dat Westelijke diplomaten nog altijd zeer gewantrouwd en Westelij ke militaire attachés nog altijd als ge- vaaiiijké spionnen beschouwd woi'den, met alle gevolgen van dien. Maar de ge wone toerist kan doen en laten wat hij wil. rondkijken waar hij wil, fotograferen wat hij wil. Hij moge bij het begin van zijn reis de waarschuwing hebben gekre gen, geen foto's te maken van militaire of andere strategische objecten, als hij Het bij vergissing tóch doet (en het ob ject is niet bepaald een fortificatie, een wapenfabriek of een arsenaal) is de kans groot dat niemand er aandacht aan zal schenken. „Denk er aan, regeringsgebou wen en zelfs postkantoren zijn óók stra tegische objecten," zo luidde in mijn ge Wandelend en winkelend op het Praagse W enceslausplein (links) of zit tend en pratend op een boulevardter- ras in Karlsbad (rechts) maken de Tsjechen meer een gemoedelijk-bur- gerlijke dan een revolutionaire indruk. ALS DIE REVOLUTIONAIRE GEEST er tenminste ooit is geweest, hetgeen voor 99 pex-cent van de bevolking op z'n minst dubieus is. Zowel in Praag als in de pro vincie krijgt men namelijk telkens weer gelegenheid te constateren dat niet al leen de tradities uit de periode van de zogenaamde „eerste republiek" (niet de „volksdemocratische" van nu) maar zelfs de tradities uit de tijd waarin het land deel uitmaakte van het Habsburgse Oos- tenrijk-Hongarije, nog vrolijk voortleven, terwijl van ëen nieuwe, communistische stijl nauwelijks ergens sprake is. Tijdens een verblijf van twee weken en op een rondreis van 2500 kilometer door alle de len van het land heb ik bijvoorbeeld slechts één keer de communistische vuist- groet zien brengen, maar veel vaker heb ik „Küss' die Hand, gnadigé Frau" horen zeggen en deze galante geste ook in feite zien maken. Ik heb niemand „kameraad" maar zeer velen „meneer" horen noemen, en zelfs bij dat laatste bleef het lang niet altijd; want het was opvallend hoe talrijk degenen waren die zich. als functio narissen in communistische overheids dienst. toch nog maar graag met de titel „meneer de directeur" of „meneer de chef-ingenieur" lieten aanspreken. „Ja, de mensen zijn veel te serviel," was het antwoord van een ambtenaar wiens aandacht ik op dit verschijnsel had gevestigd. Maar diezelfde ambtenaar, hoe trots hij overigens ook was op zijn lid maatschap van de communistische partij, had er niet de minste moeite mee, zelf ook het „meneer de directeur" over zijn lippen te brengen als dat maar even te pas kwam. Volgens sommige Pragers bestaat er in hun stad ook al een verkeersprobleem. Maar aan deze foto van het Oudestads plein (met het fraaie monument voor Johan Huss) zou men dat niet zeggen. Een ander theoretisch aspect van de „klassenloze maatschappij", de ra dicale verdwijning van het fooienstel sel, bleek in de praktijk alléén maar theorie te zijn. Als het aannemen van fooien volgens de communistische leerstellingen mens-ontèrend is, la ten heel wat Tsjechen en Slowaken zich nog altijd met genoegen on teren en niet alleen door buitenlanders maar ook door andere Tsjechen en Slowaken die er blijkbaar niet voor terugschrikken, dit afwijken van de marxistische principes in de meest letterlijke zin in de hand te werken. De oude heer Marx zou er stellig ook van hebben opgekeken, als hij had kunnen zien hoe in de hoofdstraten van alle ste den dezer volksdemocratische republiek en tot overmaat van schande nog wel op dezelfde dag waarop de 90ste verjaar dag van zijn geboorte werd gevierd! de voorbijgangers werden opgewekt tot deelneming aan hazardspel. Want,, alle. marxistische theorie omtrent „niet door arbeid verworven inkomen" ten spijt, kent ook het communistische Tsjechoslowakije zijn staatsloterij (hoofdprijs 100.000 kro nen) en worden er, precies zoals in het kapitalistische België en het kolonialisti sche Frankrijk, allerwegen op straat loten verkocht.... En de prijzen in deze loterij zijn vrij van belasting! Wanneer men. onthutst door al dit on- nvwxisti. ehe gedoe, een café binnenloopt om even van zijn verbazing te bekomen, kan men daar, vooral als het zaterdag of zondag is, weer een nieuwe verrassing beleven. Want er is een grote kans dat het café nog helemaal de atmosfeer ademt van de Oostenrijkse cafés van een halve eeuw geleden en dat alle tafeltjes in beslag genomen zijn door kaartspelen de mannen, voor wie het partijtje tarok nog net zo belangrijk is als het onder wijlen de Habsburgse monarchie voor hun grootvaders was. Alsof er intussen geen twee wereldoorlogen en twee revolu ties over hun land heen zijn gegaan. Loopt u dan maar liever ergens anders binnen, in een van de café's met een strijkje, bijvoorbeeld? U hoeft niet bang te zijn dat u er zult moeten luisteren naar de Internationale, naar de Mars der Jonge Pioniers of andere ..ideologische" muziek. Wel zal er waarschijnlijk de koloniale mars uit de film „The bridge of the river Kwai" worden gespeeld, en zeker, zéér zeker hoort u er het lied dat op 't ogenblik in Tsjechoslowakije furore maakt: „Tulpen van Amsterdam"!! Men moet het toegeven: uit dit alles spreekt weinig revolutionaire geest en zelfs weinig eerbied voor de marxis tische dogma's. Zo aan de oppervlakte, en enkele speciale facetten daargelaten, maakt het Tsjechoslowakije van nu dan ook bepaald niet de indruk van een com munistische staat. Wandelend, onder de uitbottende linden van hel Praagse Wenceslausplein zou men zich, zolang men niet op de kleren van de voorbij gangers let of op het veel kleinere aantal auto's (die nog royaal kunnen parkeren!) zelfs op de Parijse Champs-Elysées kunnen wanen. Om duidelijke sporen van het communistische regime te vin den, moet men elders zoeken. In de eer ste plaats tussen de bouwstenen van de Tsjechoslowaak.se economie. Simon Koster WASHINGTON (Reuter-UPI) Het be zoek, dat de opperbevelhebber van de Russische luchtmacht, maarschalk Vcrs- jinin, aan de Verenigde Staten zou bren gen, gaat niet door. zo heeft de Ameri kaanse luchtmacht meegedeeld. Maar schalk Versjinin die vandaag in Washing ton wordt verwacht, zou geschreven heb ben, dat het beter is zijn bezoek uit te stellen tot een geschikter datum. In een brief aan de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Thomas White, zou hij gezegd hebben het nodig te achten om zijn reis, in het licht van de jongste ge beurtenissen, opnieuw in overweging te nemen. De maarschalk zou met nog negen hoge officieren van de Russische luchtmacht een reis door de Verenigde Staten maken. Hij zou onder meer verscheidene grote luchtbases bezichtigen. In diplomatieke kringen te Washington is men an mening dat de verkennings vluchten boven de Sovjet-Unie mogelijk geheel moeten worden stopgezet of ten minste beperkt, ondanks president Eisen howers weigering om er een einde aan te maken. Men komt tot deze slotsom op grond van de eisen van bondgenoten die door dergelijke vluchten geen verder risi co willen lopen. Er zijn slechts enkele ba ses op Amerikaanse bodem, vooxmamelijk in Alaska, vanwaar vliegtuigen voor ver- kenningsvluchten kunnen vertrekken en deze vliegtuigen kunnen alleen op beperk te schaal boven Russisch gebied komen. Door de weigering der bondgenoten om fa ciliteiten ter beschikking te stellen zou de Amerikaanse activiteit dus ernstig worden bemoeilijkt. De „New York Times" schrijft dat Eisenhower zijn plannen om vóór zijn ver- trek naar Parijs nog een verklaring af te leggen, heeft laten varen omdat een der gelijke uiteenzetting alleen maar tot ge volg zou hebben dat er nog meer gegist zal worden over het incident. Volgens een Washingtonse coiTespondent van het blad hebben regeringsambtenaren opdracht ge kregen er voortaan in het openbaar niets meer over te zeggen. De Verenigde Staten hebben hun vijftien bondgenoten op een informele bijeenkomst in Parijs „volledig en openhartig rapport uitgebracht" over het incident, zo verluidt in diplomatieke kring. De Verenigde Staten zouden zelf aangeboden hebben rapport uit te bren gen, omdat zij menen dat de bondgenoten volledig ingelicht dienden te worden. Na dat rapport was uitgebracht volgde een „zeer bevredigende discussie" aldus zegs lieden. Protesten

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5