„Bundeling van bedrijfsleven is bij integratie noodzakelijk" .fimïïTElin Komedie van Bergman Koning Willem I-prijs uitgereikt aan Vicon in Nieuw-Vennep TAXI 13000 Nieuwe onderzoekingen vis en visprodukten G. Boting koninklijk onderscheiden „Het dievennest" 6 Boeiend referaat van prof. dr. v. d. Schroeff voor Academie v. voortgezet ec. onderwijs Massaal evangelisatie-appèl in Grote Kerk W. Oosten Beekman 40 jaar directeur Medische verzorging tijdens het weekeinde Examens Riethoff de sterkste in afstandsrit F. v. Egmond gaat volgend jaar met pensioen Burgerlijke Stand van Haarlem de meest gewilde f 8.25 „Bijgedragen aan welvaart in provincie en mechanisatie van landbouw Een halve eeuw kweker A inateurtoneel ZATERDAG 14 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het is onvermijdelijk dat het Nederland se bedrijfsleven bij het op gang komen van de Europese integratie een zekere herstructurering ondergaat, die als econo mische voorbereiding voor deze integratie zal moeten dienen. Wil Nederland opge wassen zijn tegen de concurrentie, die bij een gemeenschappelijke markt onvermij delijk optreedt, dan zal een bundeling op velerlei terrein noodzakelijk zijn. Het Ne derlandse bedrijfsleven kan veel leren van de in Amerika vrij algemeen aanvaarde levensregels en zakelijke instelling, mits de voorbeelden van de Verenigde Staten niet fantasieloos worden geïmiteerd, maar op een aan onze mentaliteit aange paste wijze worden verwerkt. Op deze wij ze zal het Nederlandse bedrijfsleven men taal kunnen worden voorbereid op het gro te experiment, waar wij voor staan: de Europese gemeenschap. Dit waren enkele behartenswaardige op merkingen, die de Amsterdamse hoogle raar prof. dr. H. J. van der Schroeff vrij dagavond tijdens een boeiend referaat over „Amerika en wij" heeft gemaakt ter gelegenheid van de sluiting van het der tiende cursusjaar van de Haarlemse Aca demie voor voortgezet economisch onder wijs, waarbij hij kwam tot een aantal op- mei-kelijke vei-gelijkingen tussen het Ame rikaanse en Europese bedrijfsleven. Prof. Van der Schroeff, die zijn inlei ding hield ten overstaan van leden van curatorium en bestuur, docen ten. studenten en oud-studenten van de academie, heeft tijdens veelvuldige bezoe ken aan de Verenigde Staten veel contact gehad met topmensen uit het Amerikaan se zakenleven. Uitgaande van de vraag naar de enorme economische kracht van Amerika stelde prof. Van der Schroeff dat deze potentie niet alleen te danken is aan hogere gra den van rationaliteit of doelmatigheid. Als Europa dezelfde mate van efficiency zou kennen, zou de produktiviteit hier nog ten achter blijven bij die van de Verenig de Staten, omdat factoren als omvang van het land, natuurlijke rijkdommen, groei ende bevolking en grote homogeniteit van afzetgebied altijd nog de balans ten gunste van Amerika zouden doen doorslaan. Ten aanzien van de Europese integra tie waarschuwde prof. Van der Schroeff het Nederlandse bedrijfsleven voor een mogelijk verlies van de sinds de oorlog ontstane voorsprongspremie als goedkoop- te-eiland. Met de Europeïsering moeten ten nauwste samengaan een toenemende rationalisering, mechanisering en automa tisering. Nederland en ditzelfde geldt ook voor Amerika moet zich niet door de welvaart laten bedriegen. Amerika kan Europa wel iets leren. De „philosophy" een samenstel van le vensregels van de Amerikaanse zaken man kent een aantal uitspraken vol diepe wijsheid, die het kenmerk van slagzinnen hebben, maar die dezelfde dingen soms treffender zeggen dan in een standaard werk over economie gebeurt. Aan de hand van enige voorbeelden illustreerde prof. Van der Schroeff dit, waarbij hij tot de slotsom kwam dat in vergelijking met Amerika het Nederlandse bedrijfsleven wel eens te vaak de neiging heeft „de kat uit de boom te kijken". Ook is men volgens de Amsterdamse hoogleraar in Ne- Advertentie „Gods laatste uur Met als thema „Gods laatste uur" wordt woensdagavond in de Grote Kerk in Haar lem een massaal evangelisatie-appél ge houden, georganiseerd door het „Interker kelijk Evangelisatiecomité". Ds. G. Toorn vliet, gereformeerd predikant te Bloemen- daal (bekend van de vandaar uitgezonden kerkdiensten) en ds. H. S. J. Kalf, her vormd predikant te Bennebroek, zullen hier spreken respectievelijk over „De gro te mislukking" en „De laatste kans". Aan deze avond werken mee een groot gemengd en een groot jeugdkoor uit IJmond onder leiding van H. Slings, de sopraan Marika van Dongen-Stoop, een koperkwartet gevormd door de conserva toriumleerlingen Erik F. Visscher, Klaas Kos, Henk Zoeteman en Ernst Munster man en Hendrik Lasschuit, orgel. De deuren gaan om zeven uur al open en om half acht begint een zangdienst. Maandag 16 mei hoopt de heer W. Oos ten Beekman de dag te vieren dat hij veertig jaar directeur is van de n.v. Oos ten Zoon's complete woninginrichting aan de Barteljorisstraat 13-17 in Haarlem. Des morgens om elf uur begint de hul diging door het personeel. Des middags houdt hij, in gezelschap van zijn echtge note, dochter en schoonzoon, in restau rant Brinkmann aan de Grote Markt een ï'eceptie. Deze wordt op „Duin en Kruid- berg" in Santpoort gevolgd door een di ner dat de commissarissen de jubilaris hebben aangeboden. De heer Oosten Beekman is onder meer hoofdbestuurslid van de stichting „Haar lems Bloei," erelid van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Bond van Meu- bileringsbedrijven en bestuurslid van de Vereniging voor Grootwinkelbedrijven. Tijdens zijn directeurschap vierde de n.v. Oosten in 1953 het eeuwfeest, waar bij de firma werd onderscheiden met de benoeming tot hofleverancier. derland soms te veel behept met de waan van gezag met als gevolg dat de oplos sing van problemen als van organisatie en bedrijfsleiding niet de sterkste zijde van het Nederlandse zakenleven vormen. Ge lukkig is er de laatste tijd meer aandacht voor dergelijke problemen, al is deze nog niet in overeenstemming met het vitale belang dat zij voor het bedrijfsleven heb ben. De voorzitter van het bestuur van de academie, mr. L. van Nouhuijs, had tevo ren nog meegedeeld, dat er een groeiende belangstelling voor de academie bestaat, óók bij de industrie. Volgende cursus wordt een begin gemaakt met discussie avonden over sociale en ecnomische aspec ten van de oi-ganisatie van een groot be drijf, die worden geleid door functionaris sen van de Hoogovens. De rector van de academie, dr. S. Elzinga, leidde prof. Van der Schroeff in en sprak een dankwoord aan het slot van de avond. Advertentie Hotel-Café Restaurant STRANDWEG 21 - ZANDVOORT Zonnige terrassen met uitzicht over zee In ons Café-Restaurant het trio Ferry Herget Verzorgde keuken Kamers met privé-douche Tafelres. tel. 2163 - Hotel tel. 3565 Nieuwe Directie HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend telefonisco. firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heem- steedse Dreef 11, Heemsteó'e, tel. 35521. Tandartsen: dr. P. A. E. Sillevis Sm-tt, Schotersingel 161. Apotheken (voor Haarlem, Heemstede en Bloemendaal): Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1. telefoon 60800; Apo theek Buzink, Lange Veerstraat no. 19, telefoon 11000: Elswout-apotheek, Over- veen, tel. 16760; Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 38320. HEEMSTEDE Artsen: A. G. Degenaar. Pieter de Hooghstraat 11, telefoon 35008 en R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, tel. 36550. Wijkverpleegster: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), telefoon 39818. Tevens in de week van zaterdag 14 tot en met vrijdag 20 mei, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Zie onder Haarlem. BLOEMENDAAL Artsen: H. D. G. A. Immink, Bloemen - daalseweg 126. Bloemendaal, tel. 57753. Overveen: P. M. Wijkmans, Julianalaan no. 152, Overveen, tel. 61054. Aerden- hout: W. E. Ulrici, Spiegelenburghlaan 20. Aerdenhout, tel. 40404. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemenadalseweg 307. Overveen. telcf. no. 12698 en zuster L. A. Molenaar, Camphuysenlaan 18, Heemstede, telef. no. 40038. Apotheken: Apotheek De Wilde. Broek- bergenlaan 42, Santpoort-Noord, telef. 025608284. Zie verder onder Haarlem. SANTPOORT: Artsen: Ph. J. Haselager. Hoofdstraat 135, Santpoort-Dorp, tel. 8570. Apotheken: Apotheek de Wilde, Broek- bergenlaan 42. Santpoort-Noord, tel. 8231. HALFWEG Artsen: A. Hoekstra. Kerkhoflaan 85, Zwanenburg, telefoon 4454. Artsen: F. J. L. M. Haase Jr., Heéreweg no. 337, telefoon 3685. Hoofddorp: dokter Frima, tel. 6220. Badhoevedorp: dokter Nijzink, tel. 2664. Nieuw-Vennep: dokter Nugteren, tel. 220. Zwanenburg: dokter Hoekstra, tel. 4454. ZANDVOORT Artsen: C. F. M. Robbers, Koninginne weg 13, telefoon 2813. Wijkverpleegsters: Zuster S. M. de Wilde, Zeestraat 67. telefoon 2720. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierfenarts: J. Hagedoorn. Heemsie.edsc Dreef 11, Heemstede, tel. K 250035521. Apotheken: Zeestraat-apotheek M. J. KerkhovenNieuwcnhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. HILLEGOM Artsen: J. J. Versluys, Hoofdstraat 142. telefoon 5121. LIS SE BENNEBROEK Artsen: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53. tel. 02502-6.300. Aan de Gem. Universiteit van Amster dam zijn geslaagd voor het kandidaats examen actuariële wetenschappen de heer B. M. S. van Praag (Santpoort); met lof voor het doctoraal examen wiskunde de heer J. van Tiel (Haarlem) en voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer J. J. Meilink (Haarlem). Als onderdeel van het zomeravondpro gramma liet de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" een korte afstandswedstrijd over 45 kilo meter verrijden. Eddy Riethoff toonde zich daarin de sterkste en zegevierde in de eindsprint van een zes man sterk kop- groepje. De uitslag, luidde: 1. E. Riethoff in 1 uur 13 min. en 37 sec.; 2. R. Hendriks, 3. H. Peters, 4. C. Prins, 5. C. Jansen, 6. W. Blommaert, 7. E. Sminia, 8. A. van Dijk, 9. B. Walters, 10. A. Deinum. Uitslag c-klasse: 1. Philippo, 2. Rama kers, 3. Schenk, 4. W. Wagner, 5. Van der Pol. 6. R. Wagner, 7. W. Wagner II, 8. Dijkstra, 9. Nolet, 10, Bouwman. Nog dit jaar zal voor het Instituut voor Visserijprodukten T.N.O., onderdeel van de voedingorganisatie T.N.O. (toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek) aan de Dokweg te IJmuiden een nieuw laborato rium worden gebouwd. Hierdoor zal het mogelijk worden nieuwe onderzoekingen in het belang van het visserijbedrijf uit te voeren. Onder meer zal in het nieuwe laboratorium een onderzoek worden inge steld naar de verwerking van industrievis en visafval. Uit deze vis worden thans uit sluitend vismeel en visolie geproduceerd. Onderzocht zal worden, of hieruit meer produkten kunnen worden gehaald, zoals voor de chemische industrie. Een van de medewerkers aan het instituut, dr. A. F. M. G. Luypen, zal binnenkort een studie reis naar Noorwegen ondernemen om zich op de hoogte te stellen van de laatste ont wikkelingen op dit gebied. Ook nieuwe koel- en vriesproeven staan bij dit instituut op het programma. In het bestaande laboratorium is thans een proef neming aan de gang op het gebied van het koelen van zeevis in zeewater. In Amerika wordt dit procédé reeds toegepast. Hier door zou het mogelijk worden, gevangen vis op treilers beter en vlotter te verwer ken en te bewaren in zeewater van twee graden onder nul. Proeven hebben uitge wezen, dat op deze wijze bewaarde vis aan boord minder beschadigd wordt en ander half maal zo lang goed blijft als in ijs gekoelde vis, zoals thans aan boord van de schepen het gebruik is. De vis, in hoofd zaak haring, makreel en garnaal, zou even tueel met behulp van pompen gelost kun nen worden. Ir. H. Hollaar verlaat dit jaar de gemeentedienst B. en W. van Haarlem hebben in de bladen advertenties geplaatst, waarin sol licitanten worden opgeroepen voor de functies van directeur van het waterlei dingbedrijf en van hoofd van de afdeling personeelszaken ter gemeente-secretarie. De huidige directeur van het gemeente lijke waterbedrijf, ir. H. Hollaar, die de vijfenzestigjarig leeftijd reeds heeft be reikt. zal aan het einde van dit jaar de gemeentedienst verlaten. Het hoofd van de afdeling personeels zaken. de heer F. van Egmond, zal ver moedelijk per 1 augustus 1961 de gemeen tedienst verlaten, eveneens wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Advertentie SIMPLEX - BURGERS - BURCO J. LINDENBURG SCHOUAVTJESLAAN 67 BEVALLEN van een zoon: 12 mei: C. Janssen—Pille, M. C. van Woerkomvan Warmerdam: P. de Waal MalefijtGuwens. BEVALLEN van een dochter: 11 mei: A. R. HendriksVermeulen. OVERLEDEN: 11 mei: C. Vastenouw Brand, 74 j., Gasthuisvest. M. Eysbroek— Schiotling, 58 j., H. v. Alphenstraat. P. G. H. Metten, 73 j., Eemstraat. 12 mei: W. ZwemmerSmit, 85 j., Jansstraat. E. W. Geerling, 73 j., Gasthuisvest. W. P. T. van den Berg. 44 u., Kamperlaan. GEHUWD: 13 mei: H. Hulleman en B. Makkelie. IN 1954 MAAKTE Ingmar Bergman zijn film „Een les in liefde", welke men nu, zes jaar later, in de Nederlandse bioscopen ziet rouleren. De Zweedse regisseur is binnen korte tijd 's werelds vermaardste cineast geworden en dat vooral door de films, die na '54 zijn verschenen. In Cannes werd hij ontdekt toen zijn natuurepos „Het grote avontuur" d'e eerste prijs ver wierf. Daarna betekende een film van Bergman iedere keer een nieuwe open baring van zijn groot talent. De Neder landse filmimporteurs, niet ongevoelig voor het feit dat Scandinavische films bepaalde lijk geen kasstukken zijn, waagden hun grote avontuur met de import van andere Bergman-films als „Wilde aardbeien" en „Het zevende zegel". Het werd opnieuw geen succes. De selecte avant-garde thea ters liepen vol, maar het grote publiek bleef thuis. Misschien is het een aanduiding van onze spreekwoordelijke nuchterheid. Tegenwoordig is het mode om met Berg man te dwepen. Daar krijgt men de Neder landers niet gauw toe. Van de andere kant kan men het betreuren, dat werkelijk gaaf filmwerk bij de massa niet in trek is. Toch zal Bergman altijd wel een filmer blijven, die er bij het grote publiek niet ingaat. Zo'n komedie als bijvoorbeeld in „Rem brandt" draait, vereist een sterke concen tratie en waardegevoel, omdat in de detail lering en nuancering de feitelijke kracht van de kunstenaar Bergman schuilt. Hij kiest nooit de gemakkelijkste weg. Hij ob serveert de mens met een warm gevoel, dat beheerst wordt door ironie. Hij blijft attent op de betrekkelijkheid in alle din gen. in het belang dat we aan ons zelf hechten. Hij speelt graag met het motief der menselijke eenzaamheid, maar dan vraagt hij van zijn publiek meer dan oppervlakkig waarnemen, want het eerste wat een mens niet ziet is immers de een zaamheid van een ander OOK IN DE FILM „Een les in liefde" duikt, dat motief op. Het is belichaamd in een jong meisje, dat het huwelijk van haar ouders op een dwaalspoor ziet raken en daaraan haar hele opvatting over de we reld en haar leven afmeet. Het is maar een kort fragment, het mooiste evenwel van de hele film, die ais een komedie is opgezet en ook uitgewerkt, fijngeestig naast onverschillig, intrigerend en vooral speels. De toneelmatigheid is er echter niet in te loochenen. Men herkent de Bergman van ..De glimlach van een zomernacht", maar ziet de film het meest als een tussen station in zijn ontwikkeling, nog te veel Scène uit „Een les in liefde". aan de dialoog gebonden om helemaal film te zijn. Voor de aanhangers van Bergman natuurlijk toch een gebeurtenis, die zij goed doen niet te missen. F. W. Franse Maar toen, van de zomer (L i d o) Enkele maanden geleden bracht het gezelschap Puck de première voor Ne derland van Tennessee Williams jongste toneelstuk „Suddenly last summer" in een overigens niet bijster overtuigende Neder landse bewerking. Daarop volgt thans de première voor ons land van de filmversie, die de tekst van het origineel goeddeels op de voet volgt en dus een uitgesproken „praatfilm" geworden is. Desondanks is het thema een fatale moederbinding, die de betrokkenen ten gronde voert door beheerst -spel en strakke regie goed uit de grondverf gekomen, met momenten van grote spankracht en beklemming. Centrale figuur is een gevenei-eerae dode, die zelfs „van over het graf" nog een lugubere in vloed doet gelden op zijn nabestaanden: de jonge zoon van een rijke weduwe die reèds bij zijn leven door zijn moeder tot een soort afgod verheven wordt en daar door zo het gevoel voor verhoudingen bijs ter raakt, dat hij geloven gaat, inderdaad een uitverkorene te zijn, die zelf „half- godje" kan spelen. Onmachtig tot eerlijk sociaal contact met anderen, gebruikt hij zijn „gewone" medemensen als proefdie ren ter staving van zijn verwrongen denk beelden omtrent natuurwetten en samen leving, een sadistisch „Nervenspiel" waar in hij gestijfd wordt door zijn hem ado rerende moeder, die de jongeman dankzij haar rijkdom alle gewenste „mensenmate- riaal" in handen kan spelen. Tenslotte voltrekt zich aan hem het zelf- ontketende noodlot: een groep kinderen, die hem lyncht, executeert eigenlijk: een vonnis der gerechtigheid, omdat hij de menselijke waardigheid met voeten getre den heeft. Met zijn dood waarvan de ware toedracht haar verhuld blijft stort ook de wereld van de moeder ineen. Zij ziet in dat zij hem tot zijn fatum gedreven heeft en wordt krankzinnig: een prachtige rol van Katherine Hepburn. Naast haar een gave creatie van Elizabeth Taylor als het nichtje Catherine, dat getuige is van de tragische dood van de jongeman en de enige, die het geheim ervan kent en een diep-menselijke vertolking door Montgo mery Clift van de neurochirurg, die ten slotte de geest van de vermoorde uitbant en het meisje Catherine redt van de aan- Advertentie Johs.Vrijmoed Zonen N.V. -Schiedam Sedert 17 76 4 1776^ De Commissaris der Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen, heeft vrijdag middag in het Provinciehuis in Haarlem de Koning Willem ï-prijs uitgereikt aan de heer H. Vissers, een van de di recteuren van de n.v. Vicon in Nieuw- Vennep. Met deze prijs wil de vereniging „Nederlands Fabrikaat" die persoon of onderneming eren, die op regionaal ni veau in belangrijke mate tot de industriële expansie van ons land heeft bijgedragen. Mede namens zijn broers Bastiaan en Jo hannes nam de heer H. Vissers de prijs, bestaande uit een door Cephas Stauthamer ontworpen beeldhouwwerk, met de daarbij behorende oorkonde in ontvangst. Dr. Prinsen zei bij de uitreiking onder meer dat de uitzonderlijke betekenis van de industrie voor het herstel van ons va derland na de oorlog niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. De bijdrage van de Vicon daarin is waardevol geweest, daar niet minder dan driekwart voor de pro- duktie van landbouwwerktuigen en machines voor export bestemd was. Dr. Prinsen gaf blijk van zijn grote waarde ring voor de wijze, waarop de heren Vis sers een kleine zaad- en werktuigenhan- dcl hebben laten uitgroeien tot een belang rijke fabriek van landbouwwerktuigen „Door stoere werkkracht, technische en constructieve gaven, gepaard met een scherp handels inzicht is de Vicon ge groeid". U hebt een belangrijke bijdrage geleverd aan de welvaart in Noordhol land", aldus de Commissaris der Koning in. De voorzitter van de vereniging „Neder lands Fabrikaat", mr. F. H. A. de Graaff, wees op de grote betekenis van de Neder landse industrie. „Men zal moeten inzien dat het voorbijgaan aan het grote goed van een gezonde en krachtige nijverheid uiteindelijk de eigen boterham dunner maakt." Mr. De Graaff herinnerde eraan dat de Koning Willem I-prijs voor het eerst door Prins Bernhard is uitgereikt. Thans wordt de prijs voor de tweede keer uitge reikt en wordt deze de directeuren van Vicon aangeboden, waarbij de vereniging haar waardering wil uiten voor hetgeen het vijftig jaar bestaande bedrijf heelt ge presteerd. De heer De Graaff roemde de heren Herbert- Bastiaan en Johannes Vissers, die in Nieuw-Vennep vorm gegeven heb ben aan een regionale industrialisatie en daarmee de mechanisatie van de Neder landse landbouw niet alleen hebben ver sneld, maar ook de goede naam van de Nederlandse produkten in de gehele we reld hebben uitgedragen. Mr. De Graaff achtte de toekenning van deze prijs aan de gebroerders Vissers ten volle verdiend, omdat zij in hoge mate hebben bijgedra gen tot de industriële expansie van ons land. Tenslotte uitte mr. De Graaff waar dering voor het feit dat de prijs in het Provinciehuis kon worden uitgereikt. De vice-voorzitter van de Vereniging van Me taalindustrieën, de heer Chr. H. Brandt, liet eveneens zijn blijdschap over de uitreiking van deze prijs aan de gebroerders Vissers blijken. Hij wees erop dat de metaalin dustrie zich in de afgelopen jaren door een snelle expansie heeft onderscheiden. De uitreiking van een prijs als deze herinnert nog eens aan de grote inspanningen, die de Nederlandse industrie zich getroost, al dus de heer Brandt. Tot slot. sprak de heer H. Vissers een dankwoord. De plechtigheid was begonnen met de Suite van Thomas Simpson, gespeeld door het koperkwintet van het Noordhollands philharmonisch Orkest. Tot slot speelde dit kwintet een couplet van het Wilhelmus, waar na gelegenheid werd geboden de ge broeders Vissers te feliciteren. De plech tigheid werd ondermeer bijgewoond door leden van Gedeputeerde Staten, de heer B. F. Enschedé, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken, ir. W. Fuhri Snethlage, directeur van de Economisch-Technologi- sche Dienst voor Noordholland, en verte genwoordigers van de gemeente Haarlem mermeer. Vanmorgen is de heer Gerrit Boting in de foyer van het Minerva Theater in Heemste hartelijk gehuldigd ter gelegen heid van het feit dat hij vijftig jaar in dienst is van het tuinbouwbedrijf Carl van Empelen in Heemstede. De burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard onderscheidde de 63-jarige jubi laris met de zilveren medaille behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. De heer Boting kwam als dertienjarige jongen bij de firma Van Empelen. Hij heeft zich opgewerkt tot chef van de kwe kerij. De burgemeester noemde de heer Boting een van die figuren achter de schermen die de naam van het bedrijf al tijd hoog hebben gehouden. Mr. ridder van Rappard gaf uiting aan zijn bewondering voor de trouw en vakmanschap van de jubilaris. „Een dergelijke langdurige trouw aan een en hetzelfde bedrijf vindt men tegenwoordig zelden". Nadat de heer C. van Empelen sr. de heer Boting de draagmedaille van de ko ninklijke onderscheiding had overhandigd schetste hij diens toewijding aan het kwe kersvak en aan het familiebedrijf. „Mil joenen planten zijn in de loop der jaren door je handen gegaan. Je ijver, vakman schap en betrouwbaarheid zijn een voor beeld voor vele jongeren. Je bent niet al leen een stuk van het bedrijf geworden maar ook een stuk van de familie. We zijn je daar heel dankbaar voor", aldus de heer Van Empelen, die memoreerde dat de heer Boting drie generaties Van Em pelen heeft gediend. Namens de firma bood de heer Van Empelen de jubilaris een geschenk onder couvert aan, daarbij de hoop uitsprekend dat het bedrijf nog vele jaren profijt zal kunnen trekken van de werkkracht van de heer Boting. De heer Boting zei in zijn dankwoord dat hij altijd met veel plezier zijn werk heeft ge daan en het steeds op prijs heeft gesteld dat hij een grote mate van vrijheid genoot. Namens het oud-personeel haalde hierna de heer J. Warmerdam herinneringen op aan zijn samenwerking met de jubilaris. Hij overhandigde hem als blijk van waardering een boekwerk. Advertentie sluipende waanzin. Een indrukwekkende speelfilm, al is de psychologische achter grond van het conflict niet overal onaan vechtbaar. De onzichtbare spion slaat toe (F r a n s H a 1 s) In tegenspraak met rle titel komen in deze Franse spionagefilm wel degelijk zichtbare speurders naar atoomgeheimen het doek opdraven. Rus sen, Engelsen en Amerikanen zitten om strijd achter de uitvinding van een Duitse professor aan. De heren sparen elkaar daarbij niet, maar er schijnt in spionnen- kringen de ere-code te bestaan ö'at zij elkaar uit handen van de politie houden. Vooral een Franse mannetjesputter, bijge naamd de Gorilla, demonstreert dat hij meer op zijn slaapverwekkende vuisten dan op het fijne hersenwerk vertrouwt. Als hij na veel geharwar en knock-outs eindelijk de begeerde code in handen krijgt, blijken de politici op een veel een voudiger manier de zaak beklonken te hebben. Parfum en vuil (Luxo r) Onder de nietszeggende titel „Parfum en vuil" wordt een onorigineel, alledaags liefdesverhaaltje opgedist. Soms niet zonder succes heeft men geprobeerd van de povere gegevens nog het beste te maken. Dat dit uiteindelijk niet gelukt is, komt omdat er niets te zeggen was. Een Engelse archeoloog wordt een ver loving met een zeer dure juffrouw, nichtje van een schatrijke krantenmagnaat, opge drongen. Er komt een zeer verleidelijke blondine in het spel, op wie de Engelsman echt verliefd meent te worden. Geleidelijk aan ontdekt hij dat haar liefde niet meer dan een geraffineerd spelletje is en dat zij hem stevig bedriegt. Gerijpt door deze ervaring komt de archeoloog bij zijn ver loofde terug, in de overtuiging dat hij nu niet meer van haar zijde verdrongen kan worden. Een paar types, zoals een louche- narcoticahandelaar de eigenlijke vriend van de blondine en een naar liefde hunkerende oude man moeten de lege plekken in het verhaal wat opvullen. Meisjes van de Mambo-bar (Cinema Palace). De Duitse film industrie is weer een van de grote produ centen van Europa. Er is veel vraag naar gevarieerd werk. Aan die behoefte voldoet ze met deze detective, die zich afspeelt in en rond een nachtclub. Een heel schlagers repertoire, annex aantrekkelijke joffers, zijn opgetrokken om een criminele affaire, die voor de spanning temidden der ont spanning zorgt. Voor de liefhebbers van beide genres in-een. China doll R o x y De avonturen van een Ameri kaans piloot, die in China zijn ware liefde vindt en er de gruwelen van de oorlog van nabij moet meemaken, vormen de inzet van deze harde en tenslotte tragische film. Van maandag af wordt het er niet vrolijker op. Dan worden wij met de film „Bloed in de zon" herinnerd aan de wreedheden, die mensen elkaar elders ter wereld kunnen aandoen, ditmaal in Mexico. Wir Wunderkinder (Studio). Overeenkomstig de ver wachtingen heeft deze film de vijfde ver- toningsweek gehaald. Moeten wij nog zeg gen dat deze hekeling van Duitsers door Duitsers een bijzonder verhelderende cata logus vormt van de inboedel der Duitse gemoederen van keizer Wilhelm tot heden. The Glenn Miller-Story (Minerva). In alle voorstellingen van dit weekeinde, zaterdag en zondag, deze goed gemaakte film over een befaamd band-leader. Donderdag de reprise van de film uit het Franse verzet „Er komt een vriend vanavond". —Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van onderwijs en personeels zaken. mejuffrouw dr. M. E. Nolte, zal maandag 16 mei geen spreekuur houden. Uit het woensdag en vrijdag in de Stadsschouwburg gespeelde stuk moet worden afgeleid dat de r.-k. rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" het wintersei zoen een vrolijk besluit heeft willen geven. Nu kan men geen enkel bezwaar aanvoe ren tegen een spel, dat voornamelijk is afgestemd op de gulle lach, mits dit aan zekere normen voldoet. Vooral een ver eniging met de reputatie en capaciteiten van „Alberdingk Thijm", is toch aan haar naam verplicht de te spelen stukken eni germate te selecteren. Daarom moet het ongetwijfeld worden betreurd, dat men ditmaal toch te lichtvaardig te werk is ge gaan, want „Het Dievennest" behoort tot het allereenvoudigste genre en is ver be neden de waardigheid van deze vereni ging. „Het dievennest", een blijspel in drie bedrijven door Hans Nesna, is een tame lijk langdradige historie over twee gefor tuneerde dames op leeftijd, die louter uit zucht naar sensantie öe stiel van inbreker gaan uitoefenen. Nu hebben de auteurs van „Taloelah" en „Arsenicum en oude kant" bewezen, dat er bijzonder originele intri ges zijn te bedenken over oude dames, die zich om de een of andere reden op het pad der misdaad willen begeven. Een der gelijk vrolijke fantasie kon door Nesna echter niet worden opgebracht, zodat in zijn dievennest slechts weinig humor en spanning werd uitgebroed. Het bleef een vrij langdradige geschiedenis met een uiterst doorzichtig verloop, waarin met. het nodige kunst en vliegwerk aan het slot de traditionele vier gelukkige paartjes kun nen worden samengevoegd. Ook de con structie is zwak. Wanneer de figuren voor het verloop der handeling het toneel moe ten verlaten, doen zij dit uit de plotseling opkomende behoefte tot een wandeling in de tuin, of moeten zij nodig onmiddellijk een brief posten. Zelfs onthaalt de auteur het publiek nog op diverse, vervelend lange monologen. De spelers hebben onder regie van Jo- han van Zwieten voor een verloren zaak gestreden. Mies Nielen-Vlekke en Miep Beijk waren een paar glundere dieveggen, in welke soms vermakelijke typeringen de talenten aanwezig bleken, die in een stuk als „Arsenicum en oude kant" zoveel beter tot hun recht zouden zijn gekomen. Dit geldt ook voor Willy Kruyver, die met de onmogelijke rol van Sientje was opge knapt. Zij acteerde waarlijk voortreffelijk, maar met zo'n karikatuur kan geen eer worden behaald. Verder behoeft het geen betoog, dat Johan van Zwieten de verlief de juwelier uit zijn mouw schudde. Ton Jansen met Nelly van Galen en Joop Al kemade met Mia Spronk vertegenwoordig de ten slotte een levendig jonge garde, die men evneens een minder zouteloos stuk zou hebben toegewenst.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6