Deze zomer komt rapport over restauratie van stadhuis uit PERRY TAXI 13000 Met warm weer stinken Delft en Haarlemse stadsgrachten Stadsbibliotheek krijgt „open uitlening" voor 10.000 boeken Zestienhonderd deelnemers aan Prinses Beatrix wandeltochten Tijdelijke oplossing door aanleg van gemaaltje bij Kleverlaan Totaal herstel - uit te voeren in vijf fases - vergt vijftien jaar Hogere tarieven voor zwembad en badhuis voorgesteld ^jBrieven aan de redactie POLAROID ZONNEBRIL Opticien WEBER Leiden teleurgesteld over annexatieplan 9 Burgerlijke Stand van Haarlem ELN A wollana MEERWAARDE DOOR SELECTIE "INTERUNIE" Parkstraat 30 - Den Haag W. P. Klaver veertig jaar bij NZHVM Jeugdoperette door Heemsteeds Kinderkoor DINSDAG 17 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentie VOOR IEDER EEN PASSEND RIJWIEL OF BROMMER Gazelle, Magneet, HMW, Solex, Giulietta enz. GED. OUDE GRACHT 102 - TEL. 14361 raad lieten aanbrengen in het gebouw. Mr. Phaff, die zoals uit zijn vele intei-essante lezingen over het stadhuis blijkt, een gro te liefde voor dit historische gebouw heeft opgevat, besteedde veel aandacht aan de kunsthistorische elementen en de littera- tuurdocumentatie. Thans is het zover dat alle plannen na genoeg zijn getekend, hetgeen een enorm werk is geweest. Na het uitbrengen van het rapport zal men hopelijk een begin kunnen maken met de eerste van de vijf nog uit te voeren fasen van het restaura tieplan. Deze eerste fase omvat de inrichting en het herstel van de ruimte aan de rechter kant van de huidige ingang: de refter, die zoals men thans heeft ontdekt de oude librije van het vroegere klooster is. Deze ruimte zal worden ingericht voor repre sentatieve doeleinden. Scheuren in gravenzaal De tweede fase, die daarop volgt, is van veel ingrijpender aard. De muren van de gravenzaal wijken en vertonen scheuren. Het ligt in de bedoeling deze oudste en mooiste zaal van het stadhuis geheel te restaureren, waarbij tevens aandacht be steed zal worden aan het verfraaien van de zaal. Bovendien zullen 't pleisterwerk en 't buitenwerk vakkundig en grondig moeten worden hersteld. De derde fase zal aanzienlijk minder tijd vergen. Deze betreft de restauratie van de vleugel aan de Zijlstraat, waar aan naar verhouding niet veel behoeft te gebeuren. Een weer meer omvattend her stel zal tijdens de vierde fase worden uit gevoerd: de verandering en verfraaiing van het Prinsenhof. Deze kant van het stadhuis zal weer in zijn oude vorm wor den teruggebracht. Dit zal echter pas kun nen gebeuren als de stadsbibliotheek een nieuwe behuizing zal hebben gevonden. Dan zal ook de raadszaal kunnen worden vergroot en verbeterd. Ten slotte moet de Pandplaats worden gerestaureerd. Dit gedeelte heeft in de loop der tijden nogal ingrijpende en his torisch minder verantwoorde ingrepen moeten ondergaan, mede doordat de Pand- poort geen vaste bestemming heeft ge had. Het ligt in de bedoeling de klooster gang met zuilengalerij weer in zijn oude vorm te herstellen en er een rustpunt voor de stedeling van te maken. De totale restauratie zal tien tot vijftien jaar in beslag nemen. heb je zondag Marijke in dat witte plooirokje ge zien? Weet jij waar Truus dat gekocht heeft? Ja toe vallig vertelde ze dat ze zo'n leuk positiepakje had gekocht bij VAN WEERT en toen tegelijk dat rokje voor Marijke had meege nomen. Een schatje ge woon. Terlenka, perma nent plissé voor 8.95". Deze rokjes af l1/» jaar alleen in uw speciaalzaken BEVALLEN van een zoon, 13 mei: C. T. M. van den ToornJanssen; 14 mei: A. MaarsenKühn; H. M. C. Wassenaar Meijs; O. A. van den HoekSuttorp; L. van Ham—Sjardijn; 15 mei: S. M. H. van GennipMarchand; E. André de la Porte Hidding: M. A. TimmermanduFijan; M. VlugDekker; H. VosReurink; C. J. Kokkelkorenvan Kampen; C. Ch. van der VossenAlleman. BEVALLEN van een dochter. 14 mei: E. E. MinekWagner15 mei: P. Klaver Eerhart; J. M. van BakkumBeenen; J6 mei: W. H. M. van der HulstZipp. OVERLEDEN, 13 mei: J. F. Huijboom, 61 j., Kruistochtstraat; J. Swaanswijk; 72 jaar, Van Wassenaerstraat; A. P. Kossen— Visser, 52 j.. Gasthuisvest; 14 mei: baron A. J. van der Bosch tot Ver wol de van Vor- den, 80 j., Kamperlaan: B. Hulleman, 83 j., Bakenessergracht: J. Overakker, 91 jaar, Jansweg; J. F. Anspach, 82 jHazepaters laan: E. P. J. JimminkGutceling, 73 j., Hazepaterslaan: 15 mei: A M Haak—van Daalen, 74 j., Hazepaterslaan. GEHUWD 16 mei: G. J. Koene en R. M. Aben. ONDERTROUWD. 14 mei: A. A. Turken burg en L. Reens; 16 mei: E. Th. Stroot- man en M. H. Spanjer; A. J. Uitendaal en M. C. Staats; B. N. W. Coster en H. H. Kist de Ruijter; J. Heesbeen en M. A. Sehop- man. Advertentie DE ZWITSERSE NAAIMACHINE Fantastisch EENVOUDIG Eenvoudig FANTASTISCH TEMPELIERSSTRAAT 68 Advertentie Met één „Interunie" koopt U een aandeel in 300 zorgvuldig geselecteerde binnen- en buitenlandse fondsen. Inlichtingen bij iedere bank en commissionair N.V. INTERNATIONALE BELEGG1NGS UNIE MET HET WARMER worden dei- dagen doet zich in Haarlem een pro bleem voor, dat veel ergernis veroor zaakt en waartegen op het ogenblik niet zo héél veel te doen is. Bedoeld wordt het stinken van grachten en andere wateren in en om de stad. Wat het ver spreiden van onaangename geurtjes be treft wint de Delft het met stukken van welke gracht dan ook. Als het een beetje drukkend weer is hangen over een groot deel van Haarlem-Noord benauwde, vieze en dikke dampen, die met het oog niet kunnen worden waargenomen, maar met de neus des te beter. Het is een euvel dat nauw samenhangt met de veenbodem waarop een groot deel van Haarlem is gebouwd. Bij warm weer stijgen moerasgassen op, die de onaange name lucht verspreiden. Gelukkig zijn deze gasdampen voor de gezondheid niet schadelijk, al is dit voor de bewoners van de „getroffen" stadsde len een schrale troost. Aan een definitie ve oplossing van dit probleem wordt hard gewerkt, maar het kan nog wel geruime tijd duren, voordat de.stank voorgoed tot het verleden behoort. Het zijn namelijk niet alleen moerasgassen, die de verwek kers van de geuren zijn, maar ook het feit, dat de Haarlemse riolen nog steeds uitmonden in de stadsgrachten speelt een rol. Bij de voltooiing van het nieuwe cen trale rioleringsstelsel waaraan reeds (hans hard gewerkt wordt en na de ingebruikneming van een rioohvaterzuivc- ringinstallatie, zal men het probleem gro tendeels onder de knie hebben. Dit veelomvattende en miljoenen kosten de plan wordt in etappes uitgevoerd. Spuien Inmiddels zijn er wel andere oplossin gen, die enige verlichting kunnen brengen. Het hoogheemraadschap „Rijnland" zorgt door het zogenaamde spuien regelmatig voor een verversing van het water in Delft en grachten en verder kan men veel bereiken door het baggeren van de waterwegen. Het vervèrsen van het water heeft door reparatiewerkzaamheden aan het gemaal in Spaarndam enige tijd ge stagneerd, maar wordt thans weer regel matig gedaan. Het baggeren geschiedt door de gemeentereiniging van Haarlem. Verder is de gemeentereiniging actief met 't opvissen van drijvend vuil uit de grach ten. Dit werk heeft de laatste tijd ook enige vertraging ondervonden doordat plotseling enige vacatures bij het perso neel van de vletten van de gemeenterei niging moesten worden vervuld. Zelf schuldig Overigens is het publiek voor een be langrijk deel zelf mede schuldig aan de vervuiling van de stadsgrachten, omdat men 's nachts met kennelijk genoegen al lerlei oude rommel, waaronder vele grote stukken, in het water deponeert. Wanneer men zijn huisvuil alleen maar met de ge meentereiniging meegeeft en niet in de grachten gooit, kan men zelf veel bijdra gen tot schone wateren en daarmee wel licht ook iets van de stank doen weg nemen. Wat de Delft betreft kan nog worden op gemerkt, dat dit water ongunstige aspec ten heeft voor een goede doorstroming Advertentie voor alle figuren, ook het veel gevraagde jeugdmodel HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTERDAM: v. BAERLESTRAAT 156 TEL. 712054 B. en W. van Hillegom hebben de ge meenteraad voorgesteld de prijzen voor het zwemmen en baden in de gemeente lijke inrichtingen te verhogen, gezien de nadelige exploitatiesaldi van het badhuis en de zweminrichting in de laatste jaren. B. en W. willen voorts de openstelling van het badhuis op onrendabele uren laten ver vallen. Voor het zwembad willen B. en W. het tarief voor één bad verhogen van 0.30 tot 0.35, voor tien baden van 2,50 tot 3. De kosten van een abonnement wil len zij stellen op 9 voor het eerste abon nement (nu 7,50), op 5,50 voor het tweede (nu 4,50) en op 4,50 voor het derde (nu ƒ4). Elk volgend abonnement in één gezin zal, als de raad hiermee ak koord gaat van 1,50 op 2,25 worden ge bracht. Op deze tarieven wordt een kor ting van tien percent gegeven als de abon nementen vóór 15 juni worden verkocht. De tarieven voor volksbaden en voor het bewaren van fietsen kunnen vervallen. Voor het badhuis kunnen naar het oor deel van B. en W. de tarieven voor volks baden vervallen. Die voor het verstrekken van zeep en handdoeken moeten worden verhoogd van respectievelijk 0,05 tot 0,10 en van ƒ0,10 tot ƒ0,20. B. en W willen het badhuis voortaan op de volgen de uren openstellen: donderdag 's avonds van zés tot acht uur: vrijdag 's morgens van half elf tot: half een, 's middags van half drie tot vijf uur en 's avonds van zes tot negen uur, 's zaterdags van 's morgens half zeven tot negen en van tien tot elf uur, 's middags van half een tot vijf uur en 's avonds van zes tot ne gen uur. naar Jan Gijzenvaart en Spaarne. De vele duikers belemmeren de doorvaart van de schuiten van de reiniging en van de bag germolens. Gelukkig is er een verbetering in zicht, die de vervuiling van de waterroute Kin derhuissingel -Garenkokerskade-Dclft-Jan Gijzenvaart althans enigermate zal kun nen opheffen. Bij de werken aan de weste lijke randweg zal namelijk in plaats van de huidige brug een duiker in de Delft bij de Kleverlaan worden aangelegd, waarbij de provincie een gemaaltje zal bouwen, dat voor een betere doorstroming zal kun nen zorgen. In het verleden heeft men in Haarlem met een dergelijk gemaaltje onder meer nabij de Ramplaan gunstige re sultaten geboekt. Al zal de stank dus niet geheel verdwijnen dit zal pas het geval zijn, als de nieuwe rioolwaterzuiveringsin stallatie er zal zijn men hoopt door regelmatiger verversen en baggeren een deel van het euvel te kunnen wegnemen. Zaterdagmiddag werden door de Vere niging van Politie Reservisten Haarlem wandeltochten gehouden onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, waarvan het ba tig saldo zal worden afgestaan aan het Prinses Beatrix Poliofonds. Onder bijzon der fraai wandelweer startten maar liefst zestienhonderd deelnemers zaterdagmid dag bij gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad in Overveen, waar een gezel lige drukte en sportieve geest heerste. Van heinde en verre was men gekomen om aan deze voor zulk een goed doel ge houden wandeltocht dee-1 te nemen. Zo wa ren er verschillende groepen van fabrie ken uit Veenendaal, voorts politie detache menten uit Enschede, Schiedam en Den Haag. Ook een showband uit Amsterdam nam aan de tocht deel. Bij de start ga ven ondermeer de burgemeester van Bloe- mendaal, dr D. H. Peereboom Voller en de Haarlemse oud-hoofdcommisaris van politie, de heer J. Fontijne, van hun be langstelling blijk. Hoofdcommissaris van politie A. L. de Boer sprak een openings woord, waarin hij het doel van het polio fonds nog eens nader uiteenzette. Er na men drie militaire groepen, zeven semi- militaire groepen, negen burgergroepen, veertien scholen en drieëntwintig jeugdver enigingen, aan de tochten deel. Er waren twee parcoursen uitgezet, die ten dele door Haarlem en grotendeels door de gemeen te Bloemendaal leidden; één van 20 km voor personen boven vijftien jaar en één van 10 km voor meisjes en jongens van acht tot en met vijftien jaar. Aan elke eerste prijs-winnaar van genoemde cate gorieën werd naast de gewonnen extra prijs tevens een wisselbeker uitgereikt. .Er waren drie jurys, die zeker geen gemak kelijke taak hadden, namelijk één voor de militaire en semi-militaire groepen; één voor de burgergroepen en één voor de jeugd- en schoolgroepen Een ieder die de tocht volbracht, ontving een medaille waarop aangebracht het embleem van het Prinses Beatrix Poliofonds en het wapen van Haarlem, met als onderschrift: Prin ses Beatrix wandeltochten. Groepen, zon der uitvallers kregen een groepsprijs. Het Rode Kruis kreeg vijfendertig voetbehande lingen te verrichten. Er waren echter slechts twee uitvallers. De eerste prijs voor de burgergroepen (wisselbeker dooi de Vereniging van Politie Reservisten be schikbaar gesteld) ging naar Ilollandia Tricot uit Veenendaal, de tweede prijs naar de Echoshowband uit Amsterdam de derde prijs naar Scheepjeswol in Veenen daal en de vierde naar Pehave, eveneens uit Veenendaal. Bovendien ontving het tamboer- en pijperskorps van de C.J.M.V. uit Haarlem nog een extra-prijs. Bij de semi-militaire groepen, waaraan de reserve gemeente politie deelnam, ging de eerste prijs naar Schiedam (wisselbe ker van het gemeentebestuur Haarlem), de tweede naar Enschede en de derde naar Amsterdam. Voor de militaire groe pen had oud-hoofdcommissaris J. Fontijne een wisselbeker beschikbaar gesteld, die ten deel viel aan het detachement van het Marinehospitaal Overveen. De inspectie geneeskundige troepen Den Haag ontving de tweede prijs. Voor de scholen was door het Prinses Beatrix Poliofonds, afdeling Haarlem, een wisselbeker beschikbaar gesteld, die naai de V.G.L.O.-school uit Veenendaal ging voor de a-groep. De St. Bernardusschool uit Haarlem kreeg de tweede prijs en de b-groep van de VGLO-scnool uit Veenen daal de derde. De wisselbeker door Vroom en Drees- Maandag heeft de heer "W P. Klaver, Wickevoort Crommelinstraat 33 in Haar lem-Noord, werkzaam op de afdeling tech nische administratie in de rang van com mies I bij de N.Z.H.V.M. in Haarlem, het feit gevierd dat hij veertig jaar geleden bij de vervoermaatschappij in dienst trad. Des morgens kwam de heer F. C. Jaspers chef van de administratieve dienst namens de directie de jubilaris thuis geluk wen sen. Hij overhandigde de heer Klaver een geschenk in envelop er de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst. Later kwamen vertegenwoordigers van het personeel hem feliciteren en geschen ken aanbieden. Namens het jubileumfonds overhandigde de heer M. Ockeloen de heer Klaver een geschenk in couvert. Veel van de stank, die de Haarlemse stadsgrachten ver spreiden, wordt ver oorzaakt door het vuil dat erin drijft. De gemeentereiniging is regelmatig bezig met het opvissen van deze ongerechtighe den. Het publiek kan zelf veel doen tegen de ongewenste ver vuiling van de grach ten door er geen huisvuil meer in te storten, maar dit mee ie geven aan de man- ien van de gemeente- reiniging. Vooral op warme dagen, als het water laag staat, is duidelijk te zien hoe zeer sommige grach ten worden veront reinigd door drijven de viezigheid. Deze 'oio, genomen tijdens aagwater in de Wes- ■ergracht, geeft hier zen duidelijk beeld van. mann n.v. uit Haarlem beschikbaa'r gé- steld ging naar de Jeugdvereniging D.V.O. uit Hillegom voor de a-groep en de tweede prijs kreeg de b-groep. Aan de militaire, semi-militaire en bur gergroepen heeft hoofdinspecteur I. B. Brauckmann de prijzen uitgereikt en aan de school- en jeugdgroepen de heer Tave- nier, secretaris van het Prinses Beatrix Poliofonds. Advertentie (Verkort weergegeven) Slaapverwekker. De Russische slaap- verwekker in de Verenigde Staten (zie uw blad van 14 mei) is vermoedelijk niets bij zonders. Reeds vóór de oorlog, zo kan men in alle handboeken lezen, zijn de „Leduc- sche stromen" bekend, zeer snelle inter mitterende gelijkstromen. Zij worden bij zenuwaandoeningen toegepast, maar Leduc heeft reeds in den beginne aangetoond, dat zulke stromen door het hoofd geleid, vol ledig verlies van gevoel en beleven ver oorzaken (elektrische narcose), een slaap die uren lang kan worden volgehouden en onmiddellijk kan worden beëindigd een voudig door de stroom af te zetten. Ver moedelijk hebben de Russen deze, overi gens nogal eenvoudige machine, weer in de publieke belangstelling gebracht. H. G. LABAAR, Heemsteedse Dreef 85 Deze zomer zal vermoedelijk het rapport worden uitgebracht, dat de commissie voor de restauratie van het Haarlemse stadhuis heeft voor bereid. Op 31 augustus 1955 besloot de gemeen teraad tot het opstellen van een alge meen restauratieplan, waartoe een op dracht werd gegeven aan de architect C. W. Royaards. In de commissie, die voor de uitvoering van de plannen was sa mengesteld, hadden onder meer zitting de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, ar chitect C. W. Royaards, ir. EI. A. Breu- ning, hoofdingenieur van Openbare Wer ken, de heer I-I. P. Baard, directeur van het Frans Elalsmuseum en de heer P. Jongens, technisch hoofdambtenaar van Openbare Werken. In de vijf jaar, die verlopen zijn, sinds de raad opdracht tot het restauratieplan gaf, is er veel ge beurd. Men is van de gedachte uitgegaan dat de restauratie niet in een te snel tempo uitgevoerd moet worden, maar dat men gebruik moet maken van onderzoekingen en het maken van tekeningen van de toe stand van vroeger en thans. Dat is inder daad gebeurd. De Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amers foort heeft het oudheidkundig bodemon derzoek geleid en er zijn vele belangrijke vondsten gedaan. Elet restauratiebureau van Openbare Werken deed opmeting van het huidige complex en Monumentenzorg nam de fotodocumentatie voor zijn reke ning. De heer P. Jongens verrichtte ar- chivarische naspeuringen en x-aadpleegde oude notulen om na te gaan welke veran deringen het stadsbestuur en de gemeente- Advertentie HUUR EEN GOEDE AUTO van het laatste bouwjaar. Volkswagen - Opel - Chevrolet AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. HOUTPLEIN 21 - TELEF. 10338 Voor zijn trouive publiek, bestaande uit de ouders, familieleden en kennisjes der jeugdige leden, heeft het Heemsteeds Ka tholiek Kinderkoor zondagavond in ge bouw „Nieuw Berkenrode" aan de Heren weg de resultaten vertoond, van hetgeen de kinderen onder leiding van Evert Haak en Lenie Timmers op het gebied van spel en zang is bijgebracht. Het studiemate riaal is ditmaal de kinderoperette „Goud haartje en de troubadour" geweest, waar mee Geertruida van Vladeracken inder tijd de acterende jeugd een,pre^tïg_ op te voeren zangspel schonk. Door haai behulpzaam karakter en me delijden met ongelukkigen, verwerft het hoofdpersoontje zich de blonde lokken pracht waar het privilege aan is verbon den, de troubadour op al zijn vrolijke zwerftochten te vergezellen. Het Heem steeds Katholiek Kinderkoor is er opnieuw in geslaagd, met de opvoering van deze amusante operette zijn publiek enige on derhoudende uren te bezorgen, waarbij de nu eenmaal niet te voorkomen kleine fout jes eveneens tot de gewaardeerde attrac ties behoren. Dit koor heeft al vele jaren zijn bestaansrechten bewezen en de lei ders weten steeds voldoende kinderen aan te trekken, om geregeld een operette voor het voetlicht te brengen. Voor sommige jeugdige leden blijkt dit enthousiasme van duurzame aard. Zoals bij Lenie Timmers, die een tiental jaren geleden bij dit koor in dezelfde operette de rol van het tover- vrouwtje vervulde. Thans regisseerde zij deze voorstelling en zelfs op een bijzon der verdienstelijke manier. Er zat een ze kere vaart in de opvoering en zij had een dankbaar gebruik gemaakt van de vele mogelijkheden, welke haar door het libretto werden geboden tot het enscene ren van enige levendige tafereeltjes, voor al in het derde bedrijf, waarin het gekos tumeerde bal bij de troubadour mede een overvloedige en fleurige aankleding had verkregen. Ook zijn opkomst in het eerste bedrijf, leverde door de vrolijke entoura ge een frisse aanblik op. Voor de muzikale leiding tekende Evert Haak, wiens naam in de loop der jaren dermate stevig aan dit koor is verbonden, dat een voorstelling zonder hem niet goed denkbaar is. Opnieuw toonde hij zich vol ledig voor zijn taak berekend, door aan de piano zowel de koortjes als de jeug dige solisten een begeleiding te geven, wel ke hun voldoende vertrouwen schonk om de voorstelling tot een goed einde te bren gen. Van dit over het algemeen prijzens waardig verloop, is weer een enthousiast publiek getuige geweest. De Haarlemse Stadsbibliotheek- en Leeszaal heeft al jaar en dag met groot gebrek aan ruimte te kampen. De huis vesting aan het Prinsenhof is wel bijzon der mooi gesitueerd, maar voor een mo derne bibliotheek wel erg onpraktisch, ge heel afgezien nog van het grote ruimtege brek. Voordat een nieuw gebouw zal kun nen worden betrokken waarvoor B. en W. zich een plaats aan de Raaks denken zullen nog wel enige jaren verlopen. Vorige week is daar nog eens de aan dacht op gevestigd ter gelegenheid van de onthulling van het portret van de oud-di- rceteur van de Stadsbibliotheek de heer P. V. de Wit. In afwachting van deze nieuwe huisvesting heeft men besloten enige interne verbeteringen aan te bren gen in het bestaande gebouw, waardoor de mogelijkheid ontstaat van een zoge naamde „open uitlening". Hierbij kan het publiek zelf zijn boeken uitzoeken, zonder dat men tevoren catalogi behoeft te raad plegen. of de assistenten moet verzoeken de boeken te halen. Dit systeem van „open uitlening" is al in verscheidene bi bliotheken toegepast en met veel succes, omdat het publiek het zelf uitzoeken erg op prijs blijkt te stellen. In het huidige gebouw aan het Prinsen hof had men niet veel mogelijkheden om een nieuwe ruimte te creëren. Daarom is besloten een gedeelte van het zogenaamde boekenmagazijn te verbouwen tot „open uitleenbureau". In zijn vergadering van woensdag 27 april heeft de Haarlemse gemeenteraad voor deze verbetering een bedrag van 17.000 gevoteerd. Meer ruimte nodig Tot dusverre heeft men in de Stadsbi bliotheek nooit ruimte kunnen vinden voor de verwezenlijking van de reeds enige tijd bestaande plannen in deze richting. Een overwegend bezwaar was, dat een „open" uitlening twee keer zoveel ruimte vraagt dan een traditionele, omdat men de boe ken te hoog noch te laag kan aanbrengen. Bovendien moet tussen de kasten voldoen de ruimte zijn, opdat de zoekende mensen elkaar niet hinderen. Een oplossing heeft men gevonden door de deur van het uit leenbureau naar het daarachter liggende boekenmagazijn twee keer zo breed te ma ken. De-magazijnkamer zelf heeft een af meting van acht bij vijftien meter en zal door een volkomen modernisering en ver bouwing geschikt gemaakt worden voor de „open" uitlening. Tegen de wanden komen nieuwe plankenkasten, de vloer krijgt nieuw linoleum, de verlichting en het meu bilair worden ook vernieuwd. Het plan is om in de te vernieuwen ruimte tiendui zend boeken vrij voor het publiek toegan kelijk te maken. De directie van de Stads bibliotheek zal er voor zorgen, dat de keu ze van deze tienduizend boeken is aange past aan de meest gangbare smaak van het publiek, zodat belangstellenden vrij toegang krijgen tot een zeer actueel boe kenbezit. Het ligt in de bedoeling de ro mans te rangschikken naar de schrijvers en de andere boeken naar het onderwerp. Men gaat met deze verbouwing en mo dernisering beginnen zodra het college van Gedeputeerde Staten het raadsbesluit van 27 april zullen hebben goedgekeurd. Advertentie de ideale van 14.f 25. Grote Eloutstraat 166 (b.d. Houtbrug) Ongeveer een maand geleden hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het oordeel van Leiden en omliggende ge meenten gevraagd over bepaalde grens- wijzigingsvoorstellen in dit gebied. De om liggende gemeenten zouden volgens deze voorstellen grote delen van hun gebied aan Leiden moeten afstaan. Thans heeft het college van B. en W. van Leiden in een praeadvies aan de raad deze voorstellen van Gedeputeerden „een halve maatregel" genoemd. De ideale oplossing, zowel voor de Leidse moeilijkheden als voor een belangrijk deel van de Randstadproblemen, zou naar de opvatting van B. en W. gelegen zijn in het vormen van een krachtige, centraal geleide bevolkingsconcentratie rond Lei den, waartoe zowel het gehele gebied van Oegstgeest als dat van Leiderdorp zouden moeten behoren. Nu G.S. een beperkter standpunt blijken in te nemen, verklaren B. en W. met nadruk, dat de grenswij zigingsplannen alleen dan voor Leiden aanvaardbaar zijn, indien daarin worden begrepen verschillende polders van Lei derdorp, bestemd voor woningbouw, en terreinen, waarop de psychiatrische in richtingen „Endegeest", „Voorgeest" en „Rijngeest" zijn gelegen, die behoren tot de Leidse universiteit. Het prae-advies zal morgen in de Leid se raad worden behandeld. Zeven Franse mijnenvegers brengen op het ogenblik een bezoek aan Amsterdam. Eind vorige week kwamen zij in IJmuiden aan. Men ziet ze hier in de Noordersluis liggen. k

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9