Peter Post winnaar in de Ronde De ronde in cijfers tegen Duitse Oost-Nederland was kansloos selectieploeg Zwitserland met routiné's tegen Nederlanders Voldoet lichtinstallatie? Nederlaag van 4-1 in Rheydt Nederlandse twaalftallen tegen de Belgen Sportclub Enschede wil zakelijke basis scheppen WOENSDAG 18 MEI 1960 H.AARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De voorwedstrijden Eerste prijs KNVB-toto voor zeven winnaars Warmerdam (Schoten) in het Westelijk amateurelftal Radio en Televisie Van Scheltinga bleef op de tweede plaats Alwéér: Locomotief LOCOMOTIEF LOOPT LICHTER! vooraan! Locomotief Het Belgisch voetbalteam Nederlandse militairen te sterk voor Frankrijk Algehele reorganisatie VANAVOND IN ZÜRICH Het heeft twee jaar geduurd, voor Peter Post een van zijn idealen heeft kunnen verwezenlijken. In 1953 moest de 26-jarige Amstelvener in de tiende Ronde van Nederland op het laatste nippertje in Piet van Est zijn meerdere erkennen, maar gisteravond was alle gejubel in hel matig bezette Olympisch stadion voor de laatste koppelgenool van Gcrrit Schulte. Want Post liet de zes seconden winst, die hy in de tijdrit van maandag op Baens had veroverd, niet meer los in de laatste gebroken etappe van Bergen op Zoom via Pernis en Vlaardingen naar Amsterdam. Ridder Gerrit Schulte was de eerste die de triomfator in de eerstgeborene van de Stichting Eurosport kwam gelukwensen. De tweekamp NederlandBelgië in deze ronde ein digde geheel in een Nederlandse zege. Want ook het algemeen ploegcnklassement was voor de onzen. De Locomotieven slaagden er op de laatste dag zelfs in, dank zij Piet Damen, hun voorsprong op de Acifit-plocg te vergroten tot ruim vijf minuten, zodat er over dit eindklassement geen twijfel kon bestaan. Als Bram Kool zich de wijze lessen uit de vorige Ronde van Frankrijk herinnerd zou hebben, zou ook de laatste rit van deze ronde waarschijnlijk nog door een landgenoot gewonnen zijn, in dit geval door Wim van Est. Maar toen de kopgroep met een voorsprong van bijna twee minuten de stadionbaan kwam oprijden, dacht Bram Kool alleen aan zijn eigen kansen, demarreerde en trok. ongewild, de spurt aan voor de Duitser Donicke, terwijl Wim van Est tierend over deze domheid van zijn ploegmaat, pas op de derde plaats kwam. In het grote peloton, waarvan Jo de Haan de eindspurt won, bevonden zich de lijstaanvoerders van het algemeen klassement, dat na de tijdrit vrijwel ongewijzigd bleef. Alleen Wim van Est schoof een plaatsje op en drong Jo de Haan naar de elfde positie. Toen hij enigszins bedaard was na de teleurstelling, zei Wim van Est: „Als ze een oude vent willen hebben, dan kunnen ze me krijgen", en daarmee doelde de man van „het Heike" op een plaatsje in de 8-mans equipe in de Ronde van Frank rijk. Want „ijzeren Willem" heeft een uit stekende ronde achter de rug, hetgeen lang niet van alle Nederlanders gezegd kan worden. Ongetwijfeld zal hij trachten om de keuzeheren van de KNWU door even goede prestaties in de Italiaanse Gi ro in een moeilijk parket te brengen. Opmerkelijke prestaties leverden ook Coen Niesten (derde). Toon van der Steen (vierde), Jaap Kersten (vijfde), Bas Ma liepaard (negende) en ook Jo de Haan. Ja, ook.Jo de Haan. Want men dient er bij de beoordeling van De Haan wel degelijk rekening mee te houden, dat hij vrijwel geen steun had van zijn ploeg. De elfde plaats werd door De Haan dan ook in zijn eentje bevochten. Van alle gerenommeer de Nederlandse coureurs was hij de enige, die zich steeds met inzet van zijn gehele kunnen in de strijd wierp. Aldoor weer probeerde De Haan profijt te trekken van de animositeit van de vooraanstaande Nederlanders. Ook in de laatste merkwaardige etappe. Merkwaar dig, omdat de wedstrijd na 97 km in Pernis onderbroken werd voor de over tocht per pontveer naar Vlaardingen. Van dat oponthoud maakte de leiding gebruik om met de hele karavaan, dus ook de renners, een stevige lunch te gebruiken. Zoals verwacht was gebeurde er in die eerste 97 km. bijna niets. Althans niet in de voorhoede. Een valpartij tussen Dor drecht en Rotterdam, waarbij de Italiaan Mori, Knoops, Lahaye en Conne Jjetrokken waren, bracht de eerste nodige sensatie. Want voor Lahaye en Coone betekende dit ongeval het einde van de ronde, zo vlak voor het slot. Even later zakte Mi chel Stolker af. Hij had een lekke band gekregen en toen hij afstapte om te re pareren had een van de andere renners met zijn pedaal de linkerkuit van onze Tourkandidaat pijnlijk geraakt. Stolker huilde als een kind, want de wond deed hem erg veel pijn. Met moeite haalde hij Pernis, maar besloot daar de verdere reis in een der volgwagens te maken om zich te sparen voor de „giro". En ten slotte kwam vlak voor Pernis de Duitse tijdrijden Altweck zo ongeluk kig ten val, dat hij de strijd moest sta ken. Na de tweede start in Vlaardingen kwam dan eindelijk het element van strijd in de koers. Toon van der Steen, die da genlang afgeremd was ter willen van kop man Roger Baens, demarreerde keer op keer. Maar Peter Post en zijn zwarte esquadron, dat door het uitvallen van Stol ker en het niet verschijnen van Jo de Roo voor de laatste etappe danig verzwakt was, hield de voet strak. De drager van de oranjetrui begon zich echter pas wat behaaglijker te voelen, toen voor Scheve- ningen zich een kopgroep vormde met Wim van Est, Bram Kool, Piet Damen, De laatste etappe. Bergen op Zoom Am sterdam (231 km), leverde dinsdag een zege op voor de Duitser Donicke met een tijd van 5 uur 21 min. 20 sec. (met bonificatie 5.20.20). De uitslag was verder: 2. Kool (Mimosa, Ned.) 5.21.20 (met bon. 5.20.50); 3. Wim van Est (Mi mosa, Ned.) 5.21.20: 4. Guerrini (Caballero, Italië) z.t. 5. Damen (Locomotief. Ned.i z.t.; 6. Cioni (Caballero, Italië) z.t.; 7. De Haan (Sim- ca. Belg./Ned.) 5.23.15: 8. Captein (Radium, Ned.): 9. Malm (Caltex. Ned.): 10. Pauw (Aci- fit. Belg./Ned.): 11. Post (Radium, Ned.): 12. Marinus (Caltex. Ned.): 13. Reinccke (Torpe do. Duitsl.): 14. Gramser (Mimosa, Ned.): 15. Zagers (B.) (Pirelli. Belg./Ned.): 16. Steen voorden (Locomotief, Ned.): 17. Tüller (Tor pedo, Duitsl.); 18. Maliepaard Acifit. -België- Ned.): 19. Niesten (Locomotief, Ned.): 20. Van der Steen Acifit, Belg./Ned.): 21. ex aequo alle overige renners, in dezelfde tijd als De Haan. behalve: 46. Mori (Caballero. Italië) 5.51.25. Jo de Roo (Radium. Ned.) startle niet voor de achtste etappe. Tijdens dc rit staakten Stolker (Radium, Ned.), Lahaye (Mimosa, Ned.), .lef Coone (Caltex, Ned.) en Altweck (Torpedo. Duitsl.) de strijd. Zesenveertig van de drieënzestig gestarte renners reden de ron de uit. Het eindklassement luidt: 1. Peter Post (Ra dium, Ned.) 37 uur 22 min. 04 sec.; 2. Baens (B.) (Acifit. Belg./Ned.) 37.22.10: 3. Niesten (Locomotief. Ned.) 37.23.15: 4. Van der Steen (Acifit, Belg./Ned.) 37.23.32: 5. Kersten (Loco motief. Ned.) 37.24.26: 6. Zagers iB.) (Pirelli, Belg./Ned. 37.24.47; 7. Joossen (B.(Pirelli. (Belg./Ned.) 37.25.03; 8. Van den Eynde (B.) (Pirelli, Belg./Ned.) 37.25.16: 9. Maliepaard (Acifit. Belg./Ned. 37.27.16; 10. Wim van Est (Mimosa, Ned.) 37.28.39: 11. De Haan (Simca, Ned.) 37.29.07: 12. Rol (Radium. Ned.) 37.31.23; 13. Van Sluys (Radium. Ned.) 37.32.40; 14. Cap tein (Radium. Ned.) 37.33.34; 15. Marien (B.) (Pirelli, Belg./Ned.) 37.37.32: 16. Van Gompel (B.) (Pirelli. Belg./Ned.) 37.39.06: 17. Zilver berg (Locomotief, Ned.) 37.41.01; 18. Marinus (Caltex. Ned.) 37.42.05; 19. Leroy (B.) (Acifit, Belg./Ned.) 37.44.06; 20. Roks (Mimosa, Ned.) 37.46.14. Het dag-plocgenklasscment. van de laatste etappe was: 1. Mimosa (Ned.) met Kool, Wim van Est en Gramser, 16.05.25: 2. Caballero (It.) met Guerrini. Cioni en Bernardelle, 16.05.55: 3. Torpedo (Duitsl.) met Donicke. Reineckc en Tüller. 16.06.50: 4. Locomotief (Nederland) 16.07.50: 5. ex aequo: Pirelli Belg./Ned.), Simca (Belg./Ned.), Acifit (Belg./Ned.). Ra dium (Ned.) en Caltex (Ned.), alle in 16.09.45. Het eindklassement der ploegen ziet er als volgt uit: 1. Locomotief (Ned.) 112.06.18: 2. Acifit (Belg./Ned.) 112,11.19: 3. Pirelli (Belg.- Ned.) 112.12.38; 4. Radium (Ned.) 112.16.10: 5. Mimosa (Ned.) 112.49.02: 6. Torpedo (Duitsl.) U3.18.14: 7. Simca (Belg./Ned.) 113.21.09: 8. Caltex (Ned.) 113.31.47; 9. Caballero (Italië) 14.05.30. Het premieklassement werd gewonnen door Kersten (Locomotief) niet elf punten voor Marinus (Caltex) met zes punten. Slechts 4000 toeschouwers waren getui gen van een internationaal wielerpro- gramma dat in het Olympisch stadion werd gehouden ter gelegenheid van de aankomst van de Ronde van Nederland. Bij de amateursprinters won Mees Ger ritsen twee van de drie ritten en werd eerste, voor Van der Touw, Paul en Dijk stra (invaller voor De Graaf). Een tien kilometer klassementsrace voor amateurs werd gewonneh door Legrand voor Paul en Verdoorn. Vierde werd Coo per gevolgd door Rademakers en Govaerts. De omnium- voor professionals tussen de koppels DerksenDebakker en Altig Gillen werd een Belgisch-Nederlandse zege, daar Derksen en Debakker de sprint, de tijd race en de klassements-race op hun naam brachten. .Slechts het nummer ach tervolging werd door Altig en Gillen ge wonnen. Een Oostelijk elftal, samengesteld uit spelers van eerste divisieclubs uit Overij- sel en Gelderland de spelers van sport club Enschede waren niet beschikbaar in verband met dc belangrijke competitiewed strijd van zondag is dinsdagavond in Rheydt bij Mönchen-Gladbach roemloos ten onder gegaan tegen een Westduitse sclcc- tieploeg. Wel namen de Nederlanders een 1-0 voorsprong, maar bij de rust was de stand al 3-1 voor de Duitsers en het voor uitzicht voor de tweede helft was toen zo slecht dat het een wonder is dat de eindscore slechts 4-1 werd. Dit Oostelijk elftal was vrij spoedig kans loos, want toen na een aardig begin een succesrijke solo van de lange Apeldoornse middenvoor De Vries in de 17de minuut tot een verrassende 0-1 score had geleid, verhoogden dc Duitsers het tempo en wer den hun passes zuiverder. Dat resulteerde in de 27ste minuut, in een doelpunt van rechtsbinnen Marquardt. Onmiddellijk daarop kreeg Oost Neder land een mooie kans om opnieuw een voor sprong te nemen, want na 26 minuten werd een strafschop toegewezen wegens hands van linkshalf Ingenboldt. Maar rechtshalf Huiberts (Vitesse) loste zo'n eenvoudig schot, dat de voortreffelijke Duitse doel man Jansen geen moeite had om een tref fer te voorkomen. Vanaf dit ogenblik was het spel van de Oostnederlandse ploeg zeer nerveus. Na 31 minuten viel in feite de beslissing. De beste Duitse voorhoedespeler, rechtsbuiten Lulka, reageerde toen namelijk snel bij een vrije schop van linksbuiten Hornig Het aantal eerste prijswinnaars in de K.N.V.B.-toto is sedert zondagavond geste gen van 3 tot 7. Deze deelnemers behaal den 14 punten. Het aantal winnaars van de tweede prijs is opgelopen van 100 tot 170. De eerste prijs en de tweede prijs zijn even groot, namelijk 112.530,- Het Amsterdams amateurelftal zal don derdag 19 mei op het terrein van Zeebur- gia in Amsterdam een wedstrijd spelen tegen het westelijk amateurteam. De opstelling van de westelijke ama teur ploeg voor deze wedstrijd luidt: doel: Doesburg (VCS); achter: Van der Broek (VUC) en Bakker (Sliedrecht); midden: Keenink (Quick), Warmerdam (Schoten) en Wentholt (Laakkwartier); voor: Visser (Hollandia), Verschoof (Feijenoord), Van der Most (RFC). Librcgts (Excelsior) en Jonker (Vitesse '22). de Italianen Guerrini en Cioni en de Duit ser Donicke, die bij Zoeterwoude (170 km) vijftig seconden voorlag op de weer al leen strijdende Jo de Haan, terwijl het peloton 1 minuut 10 seconden achterstand had. Wielrennen Post behoefde toen nog slechts bi.j Ro ger Baens te blijven om zeker te zijn van de eindzege. Zou de vlucht namelijk niet slagen, dan kon Baens bij een massale spurt op de stadionbaan door de bonifica tie nog op het nippertje de oranjetrui te- rugveroveren. En daarom verheugde waarschijnlijk niemand zich zo over het welslagen van de koplopers als Peter Post, die bij het binnenrijden van het stadion zich kon gaan opmaken een welverdiende hulde in ontvangst te nemen. Ook door zijn vriend, ex-koppelgenoot en leermeester Gerrit Schulte kreeg Peter Post gelukwensen aangeboden. De keuzecommissie van de KNKB heeft de volgende Nederlandse 12"taJlen samen gesteld voor de wedstrijden tegen België. Op Hemelvaartsdag komt in het „Spar- ta"-stadion de volgende ploeg tegen de Belgen in het veld: Aanval, Dames: M. Weel (Swift. A. Bek- ker (Rohda); Heren: R. Munnikes (Luto), H. v. Eek (Spangen). Midden, Dames: M. Reudink (R'bleek), L. Diepstraten (Deetos); Heren: C. v. 7 ur.- teren (Rohda), K. v. d. Pieterman (ZKC). Verdediging, Dames: L. de Waal (Dee tos), N. Wagemakers (Het Zuiden); Heren: G. Bos (HKV), N. Janssens (Westerkv/ar- tier). Reserves, Dames: S. DitzelVerbeek (Rapiditas), G. Duyf (Blauw Wit); Heren: R. v. d. Kaar (Groen Geel), K. Verlaan (Blauw Wit). Het is jaren geleden dat oostelijke spe- lers(sters) werden opgesteld. De jeugdploeg, die zondag in Utrecht tegen België speelt, is als volgt samenge steld: Aanval, Dames: J. v. d. Haak (Allen Weerbaar), H. de Voos (BI. Wit); Heren: J. v. Pareen, E. Snijder (beiden BI. Wit). Midden, Dames: I,. Klinker (Het Zui den), G. Klaasen (ZKC); Heren: T. v. Zee (Ons Eibernest), H. v. d. Werf (Sparta). Verdediging, Dames: J. Knoop. J. Sie- benlist (beiden W'kwartier); Heren: H. de Voos (W'kwartier), H. de Vries (Wordt Kwiek). Sport in het kort „UITVINDING". De directie van het Fla- minio-stadion in Rome heeft een methode ontdekt: om de toeschouwerscapaciteit van het stadion te vergroten bij een belangrijke wedstrijd. Die methode bestaat uit het kort voor de wedstrijd wassen van de zitplaat sen en die kletsnat te laten, zo nat dat geen mens er op wil zitten. Staande toeschou wers nemen minder plaats in en dan kan er dus meer publiek in het stadion. Van deze „uitvinding" is melding gemaakt door het dagblad Paese Sera. Het Nederlandse elftal is gereed voor de strijd. Dinsdag laat in de middag heeft de ploeg, die enkele uren tevoren na een zeer rustige vliegtocht in Zürieh was aan gekomen, in hel kleine Letzigrund-stadion licht getraind. Daarna was het parool van bondscoach Elek Schwartz: rust. Het is overigens ook in het Zwitserse kamp bijzonder rustig. Zelfs de supporters van de Helveten tonen maar weinig be langstelling voor deze 22ste landenwed- strijd tussen Zwitserland en Nederland. Hoewel het Letzigrund-stadion slechts een kleine 23.000 toeschouwers kan her bergen, waren er dinsdagavond in Zürieh met 450.000 inwoners toch Zwitserlands grootste stad nog kaarten voor de wed strijd te koop. Het is zelfs zeer de vraag of woensdagavond als de Oostenrijkse ar biter Fritz Seipelt het beginsignaal geeft, het stadion uitverkocht zal zijn. Met gemengde gevoelens hebben de spelers het stadion bekeken. De grasmat mag er dan voortreffelijk uitzien, in do lichtinstallatie hadden de misschien wat te verwende Nederlanders niet zo heel veel vertrouwen. En zo vreemd was dat niet. Slechts 48 lampen en dan nog van een vrij ouderwets type. aangebracht op vier lage masten, zullen vanavond voor de verlichting moeten zorgen. Zelfs de me dedelingen van de Zwitserse officials, dat dc installatie de beste van heel Zwitser land is, konden de „acteurs" niet geheel geruststellen. De Zwitserse supporters mogen dan wei nig belangstelling hebben voor deze lan- denwedstrijd van hun ploeg, de kleine Nederlandse kolonie is bijzonder enthou siast. Van de ongeveer 2Ó0 Nederlanders, die in Zürieh wonen, zullen er tenminste 150 de ontmoeting bijwonen. En aangezien, dankzij de medewerking van de Zwitserse Voetbalbond, een tribunevak voor de Ne derlanders is gereserveerd, kunnen de oranjemannen op georganiseerde steun re kenen. In menig Nederlands huisgezin in Zürieh werd dinsdagavond dan ook de laat ste hand gelegd aan spandoeken en bor den. Zelfs de omstandigheid, dat het Ne derlands elftal de drie maal, dat het in Zürieh speelde, nimmer een nederlaag heeft kunnen ontgaan, kan de geestdrift van de Nederlandse kolonie nauwelijks be- invloeden Zoals bekend wordt de interlandwed strijd tussen Zwitserland en Nederland zo wel via de radio als de t.v. uitgezonden. De radioreportage begint om tien minuten over acht (verslaggevers A. van Emmenes en Jan de Troye); de t.v.-uitzending om kwart over acht (commentaar Aad van Leeuwen). Het is mogelijk dat de verbin ding met Zwitserland om technische rede nen pas om vijf voor half negen tot stand zal komen. Schaken In de loop van dinsdag werden in het derde zonetoemooi van de FIDE in Boeda pest een aantal afgebroken partijen uit de zevende, achtste en negende ronde uitge speeld. Van Scheltinga bleef op de tweede plaats door een overwinning op de Oost duitser Golz. De uitslagen waren: Zevende ronde: Golz (O.-Did.)Van Scheltinga (Ned.) 01. Achtste ronde: Tröger (W.Dld.)Kostro (Polen) remise; Bilek (Hong.)Golz (O.- Dld.) 10; Matanovic (Joeg.)Ujtelky (Tsj.) remise; Raeisae (Israel)Prames- huber (Oost.) 0—1; Kozma (Tsj.)—Clarke (Engeland) 10. Negende ronde: Golz (O.-Dld.)—Matano vic (Joeg.) remise. Advertentie Coen Niesten en zijn makkers wonnen op LOCOMOTIEF het ploegenklassement 't Is weer bewezen. Licht lopende Locomotief-. rijwielen voor sport, toerisme en dagelijks gebruik reeds vanaf 149.25 Gemonteerd mst Vredestein banden en dat betekende een 2-1 stand. Slecht uitgooien van doelman L'Arnic. overigens dc beste speler van Oost-Nedo: tand le verde de Duitsers in de voorlaatste mi nuut nog een derde doelpunt op, gescoord door middenvoor Kohn. Na de rust heeft de Nederlandse defen sie de snelle en felle Duitse aan'/ailen Voetbal slechts met de grootste moeite kunnen weerstaan. Vooral aan het voortreffelijke spel van doelman l'Amie en spil Beekhui zen (beiden Vitesse) was hei te danken dat de schade beperkt bleef tot een doel punt. Dat kwam op naam van Duitsland's bekende international Aki Schmidt, die in deze ploeg rechtshalf speelde en een groot aandeel had in de opbouw van de zeer vele Duitse aanvallen. Hij stond op de goede plaats toen l'Amie na een kwartier de bal niet ver genoeg weg sloeg en rea geerde onmiddellijk met een hard schot, vlak ondeiL de lat (4-1). In het laatste half uur waren de Nederlandse kansen zeer gering, want de Duitse verdediging stelde zich veelal bijzonder goed op. Behalve l'Amie en Beekhuizen, onder scheidde zich ook middenvoor De Vries. Het. Belgisch voetbalelftal, dat zondag in Sofia tegen Bulgarije uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Seghers (La Gantoise). Achter: Dirickx (Union St. Gillis) en Ras kin (Beerschot). Midden: Mees (Antwerp FC), Saeys (Da ring CB) en Jurion (Anderlecht). Voor: Stockman, Lippens (beiden Ander lecht), Delire (Olympic Charleroi), Van den Berg (Union St. Gillis) en Piters (Standard). Reserves zijn Coremans (Antwerp FC), Bogaerts (Lierse SK), Sulon (FC Luik) en Jadot (Standard). Hockey Het Nederlands militair team heeft dins dagmiddag in Breda met 31 gewonnen van het Frans militair team. Bij de rust was de stand 20. De Nederlandse doel punten werden gemaakt door Verhulst (MOP) (2x) en Krol (LMHC). De Franse linksbinnen Petit scoorde het enige tegen- punt. Het is op het terrein van de hockeyclub Breda een bijzonder snelle en levendige wedstrijd geworden, waarin de Nederland se militairen vooral technisch de meerdere waren van hun Franse collega's, die hun aanvallen bovendien uiterst doorzichtig en simpel opzetten. Sportclub Enschede houdt op 27 mei een buitengewone ledenvergadering waarin een verstrekkend bestuursvoorstel aan de orde zal komen inzake een algehele reor ganisatie van de leiding. In verband daar mee zal het gehele bestuur aftreden en nog slechts de lopende zaken tot 30 juni afwerken. De heer I-I. J. van Dalen, Sport clubs voorzitter, heeft zijn reeds in okto ber geuite beslissing, dat hij zijn functie definitief zou neerleggen, gehandhaafd. Het voorzitterschap van de semi-prof- club en het lidmaatschap van het KNVB- bestuur en van het sectiebestuur betaald voetbal acht hij niet langer verenigbaar cn vooral niet als in de nieuwe constella tie nog meer tijd van de leidende figu ren zal worden gevergd. Bovendien voelt hij het als een grote handicap dat zijn maatschappelijke functie hem dikwijls voor lange tijd naar het buitenland voert. Wat de reorganisatie betreft, hiervoor heeft het bestuur van diverse kanten ette lijke suggesties gekregen. Intern overleg en adviezen van zakenmensen hebben ver der geleid tot een voorstel dat op 27 mei in de vergadering zal komen. Het doel is een strikt zakelijke basis te scheppen voor de afdeling betaald voetbal van de ver eniging. Sportclub is niet de enige semi- profclub in ons land, die deze kant uil wil. Alom in den lande zoeken vereni gingsleiders naar nieuwe wegen, omdat het de hoogste tijd is het betaalde voet bal zakelijker op te zetten. Bij Sportclub wordt overwogen een groep kies-mannen te benoemen, die voor de bezetting van de bestuursfuncties een beslissende stem hebben. Het zal dan dus niet meer zo zijn dat alle leden een stem in het kapit tel hebben. Voor het betaalde voetbal denkt men twee commissies te benoemen. De ene kan een „raad van beheer" worden genoemd en zal worden gevormd door financiële deskundigen. Hoeveel personen deze raad zal omvatten is nog niet te zeggen. Ge dacht wordt aan ongeveer een vijftal. Zij zullen zich uitsluitend en zij alleen bezig houden met het financiële gedeelte van het betaalde voetbal. Het ligt in de bedoeling een betaalde administrateur aan te stellen. Daarnaast wordt er een technische com missie voorgesteld die het voetbal-tech nisch gedeelte zal behartigen. Hiervoor worden onder de getrouwe en deskundige leden kandidaten gepolst. Er zal een apar te jeugdtrainer worden aangesteld, die de opleiding van een geselecteerde groep jeugdspelers ter hand zal nemen. De sec ties amateurs en jeugd zullen geheel apart worden geleid. Zij zullen worden gesubsi dieerd door de top, het betaalde voetbal. VOETBAL. Ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van de Rotterdamse ama teurclub Neptunus, is op het terrein van Neptunus een wedstrijd gespeeld tussen de jubilerende vereniging en een team be staande uit oud-internationals. Neptunus won met 2—1. Bij de rust was het nog 0—0. Drie van de vijf Feijenoorders, die vanavond in het nationale elftal tegen de Zwitsers spelen. Op de voorgrond back Kerkum, daarachter doelman Pieters Graafland en linksbinnen Rijvers. In het internationale voetbal heeft Zwitserland vanavond in Zürieh de tegenstander van het Nederlands elftal heel weinig betekend de laatste jaren. Ondanks alle mogelijke inspanningen heeft men niet meer het peil kunnen bereiken van de dertiger jaren toen "de Zwitsers alom gevreesde tegen standers waren. En in normale omstandigheden zou het Oranjeteam dan ook ruim moeten kunnen winnen. Die omstandigheden zijn evenwel niet normaal. In de eerste plaats is daar nog steeds de bijsmaak van de nederlaag in de bar slechte match tegen de Belgen en in de tweede plaats de voetbalmoeheid. Het is de laatste seizoenen al meer gebleken dat de Nederland vertegenwoordigende voetballers aan het einde van een zwaar seizoen tekenen vertonen van ernstige daling van vorm. En voor wat dat betreft is het nu bijna uitgespeelde competitieprogramma extra zwaar geweest, omdat er door de milde winter geen onderbreking van betekenis is geweest. Zeven spelers van het elftal van vanavond zijn bovendien al maan den in een spannende strijd om het nationaal kampioenschap gewikkeld ge weest een kampioenschap, dat bovendien vier dagen na de interlandwedstrijd tegen de Zwitsers tot een beslissing lijkt te gaan komen. De Zwitsers befaamde uitvoerders van het zogenaamde grendelsysteem hebben vanavond .tal van oude, maar geroutineerde spelers in het nationaal elftal opgenomen. Meier bij voorbeeld is dertig jaar, evenals Vonlanthen en Hügi, terwijl Ballaman al vierendertig jaar is. Wat voor kracht het Zwitsers elftal zal kunnen ontplooien is dan ook moeilijk te zeggen. Begin vorige maand versloeg men Chili met 4-2 cn in oefenwedstrijden voor de interland van van avond bleven de Zwitsers Atietico Montevideo de baas, maar verloren daarna van de Hamburger SV. En uit die resultaten kan men ook cl weinig concluderen. Wel was er in. die wedstrijden veel meer geestdrift te bespeuren dan in de afgelopen jaren toen het spelpeil van het Zwitsers nationaal team niet alleen beneden peil was, maar ook het „heilig vuur" ver te zoeken was. Vast lijkt wel te staan dat ook de match van vanaVond weinig goed voetbal zal opleveren en dat een prognose moeilijk te maken is. Trouwens, hoe de uit slag ook uit zal vallen, veel waarde zal men toch niet aèn het resultaat ook al is dat positief mogen hechten. ZWITSERLAND MaGERLI (Zürieh) BaNI (Grasshoppers) ELSENER (Winterthur) SCHNEITER •Young Boys) MEIER GROBéTY (Young Boys) (Lausanne) REY VONLANTHEN HiiGI ALLEMAN BALLAMANN (Young Boys) (Grasshoppers) (Basel) (Young Boys) (Grasshoppers) Scheidsrechter: FRITZ SEIPELT (Oostenrijk) MOULIJN RIJVERS v. d. LINDEN (Feijenoord) (Feijenoord) (DOS) KLAA5SENS VAN DER HART (Feijenoord) (Fortuna) GROOT v. d. KUIL (Ajax) (PSV) MULLER (Ajax) KUYS KERKUM (NAC) (Feijenoord) PIETERS GRAAFLAND (Feijenoord) NEDERLAND

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17