Met de stille trom naar Nieuw Guinea Vereniging Haerlem kan schilderij van Grote Kerk aankopen HOOFDPIJN OPSTANDIGE MAAG? C. M. BAIS- VAT 69 Kan in Minerva De negen muzen Spanning tussen Italië en Argentinië Coördinatie economisch beleid gevraagd Agenda voor Haarlem en de IJmond WOENSDAG 18 MEI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 DANK ZIJ ZOMERZEGELS Plannen voor provinciale kunstaankopen ten behoeve van dorps- en buurthuizen neem Alka-Seltzer Kampioenschap tweede klasse kader 38 2 Burgerlijke Stand van Haarlem Schneider De nieuwe schouwburg in Tilburg Zuid-Afrikaanse groep naar Nederland Premières Arena Brand in visrokerij U komt hem overal tegen Mijn uit net van kotter verdwenen Kort nieuws Klacht van majoor voor Raad van Beroep Europees Parlement V eisen -/,ƒ m ui den Beverwijk (Van onze Haagse redacteur) Dank zij dc medewerking van het comi té Zomerpostzegels zal de Vereniging Haer lem in staat zijn een merkwaardig schil derij van het interieur van dc Grote of Sint Bavokcrk van de zeventiende eeuwse schilder Hendrik Cornelis van Vliet aan te kopen. Het is de bedoeling, dat dit schilderij door de vereniging Haerlem in langdurige bruikleen wordt afgestaan aan de kerk voogden der Nederlands Hervormde ge meente ter plaatsing in de Grote Kerk, of wanneer die niet mogelijk is, aan het ge meentebestuur. In dat geval zal het schil derij in het Stadhuis kunnen worden opge hangen. Het. comté Zomerpostzegels draagt dui zend gulden in deze aankoop, waarmee on geveer vijfduizend gulden is gemoeid, bij. De medewerking van het comité Zomer postzegels toont vlak voordat de jaarlijkse verkoop van deze zegels begint het nut van deze bij het publiek te weinig bekende actie aan. De helft van de opbrengst, wel ke ongeveer twee ton .bedraagt, komt ten goede aan cultureel werk, de andere helft aan bedrijvigheid op maatschappelijk ter rein en de volksgezondheid. Driekwart van de gelden gaat naar landelijke instellin gen, 'zoals het Prins Bernhardfonds, de Nederlandse Blindenbibliotheek, het Ere- fonds voor oud-verpleegsters, de stichting „Zorg voor gerepatrieerden" en dergelij ke. Zo staat het nu al vast dat de Neder landse Blindenbibliotheek dit jaar vijfdui zend gulden zal ontvangen als bijdrage in de aanschaffingskosten van een reproduk- tie-apparaat voor gesproken boeken, welk apparaat ten goede komt aan het gehele Nederlandse blindenwezen. In het verleden hebben ook de lokale organisaties in deze omgeving van de op brengst van de Zomerpostzegels geprofi teerd. Zo heeft de stichting Kinderbewaar plaatsen te Haarlem geld gekregen voor de aankoop van twee bolderwagens, heeft de Stichting voor Moederschapszorg en kinderhygiëne, eveneens te Haarlem, een smalfilmapparatuur kunnen aanschaffen, hebben bejaardensocicteiten in wel twintig Noordhollandse gemeenten hun inrichting kunnen aanvullen en de lijst is daarmee nog lang niet uitgeput. Aankoop kunstwerken Het ziet er thans naar uit, dat een Zuid hollands initiatief in Noordholland navol ging zal vinden. Daar heeft men uit het provinciale aandeel in de opbrengst van de Zomerzegels een aankoopfonds voor beeldende kunst gevormd. Men heeft tot nu toe voor ongeveer zesduizend gulden zevenendertig schilderijen, tekeningen en andere werken van Zuidhollandse kunste naars aangekocht. Deze schilderijen wor den in bruikleen afgestaan aan buurt- en dorpshuizen, die in het algemeen wel een artistieke versiering kunnen gebruiken, Wij vernamen dat ook in Noordholland een kleine commissie met dat doel zal worden gevormd. Gemiddeld krijgt Noordholland tienduizend gulden uit de Zomerzegel- actie. Dit bedrag wordt echter hoger naar mate er in de provincie meer aan zegels en prentbriefkaarten wordt verkocht. Ontwerp van Haarlemmer De Zomerzegels 1960, welke van 23 mei tot. en met 9 juli verkocht zullen worden, zijn ontworpen door de Haarlemse kunste naar P. Wetselaar. Dezelfde motieven die nen ook voor de prentbriefkaarten. Het zijn, ter gelegenheid van hét jaar waarin het vierhonderdjarig bestaan van de Ne derlandse bloembollencultuur wordt her dacht, bloemfiguren, namelijk tulp, water lelies, gaspeldoorn, blauwe zeedistel en klaproos De voortreffelijke uitvoering wettigt de verwachting dat deze serie bij Het publiek zeer in de smaak zal vallen. Advertentie Advertentie en voel U weer kiplekker Onder leiding van de biljartvereniging ..Heemstede'', zal donderdag 19 mei in hotel „Het Wapen van Heemstede" een aanvang worden gemaakt met het biljart- toernooi om het kampioenschap van het district Haarlem, 2de klasse kader 38/2. De deelnemers aan dit toernooi zijn de heren: B. van der Hoek („Suisse"), M. van Lunen burg (,,'t Centrum"), dr. J. Pieterse („Brinkmann"), J. Steffers („D.E.S.") en J. Willemse („S.V.V."). Verder zal nog aan dit toernooi worden deelgenomen door de kampioen 3de klasse kader. Donderdag 19, vrijdag 20 en zaterdag 21 mei zullen des avonds telkens om acht en om tien uur twee partijen worden gespeeld. Zondag 22 mei begint de eerste partij om half zeven, daarna om half negen gevolgd door de twee laatste partijen van dit toer nooi. BEVALLEN van een zoon, 15 mei: M. van CampenWinkelaar. 2 zoons; 16 mei: J. de GelderBust; 17 mei: G, A. Craw fordvan der Pols; A. Hoogendoornvan Stijn; N. Mullerde Looze; G. J. Essen- bergLaarhoven. BEVALLEN van een dochter, 13 mei: A. M. Langenbergvan Altena; 16 mei: M. C. G. KolkHam; M. C. A. Persoon de Zanger: J. L. OckeloenLoman. ONDERTROUWD, 17 mei: W. Vogels en Th. Doezie; F. Snel en E. A. van Apel doorn; Th. Rotteveel en J. A. Borg; D. Keichel en O. Y. Dinkelbach. GEHUWD, 17 mei: S. J. Meegdes en W. J. P. Duineveld; E. J. Petschi en A. Mö- ring; G. L. Themen en J. van den Berg; H. A. van der Aar en P. Th. M. Vink; K. Wittekoek en A: van Leeuwen; A. van der Linde en H. van Guldener. OVERLEDEN, 15 mei: J. Marinus, 70 j., Gasthuisvest; S. H. C. Slagtveld—van der Ven, 76 j„ Gasthuisvest; 16 mei: A. Arge- looKoops, 61 j., Westerhoutpark; H SchipperKlokkemeijer, 76 p, Hazepa- terslaan. Gedipt. Schoonheidsspecialiste Tel. 34016 - Marisplein 1 - Heemstede Desgewenst per auto halen en brengen na telefonische afspraak. De Tilbuj-gse „schouwburg-in-aanbouw" die op 1 maart 1961 zijn deuren voor het publiek zal openen, krijgt in de grote schouwburgzaal 880 plaatsen, een installa tie voor slechthorenden en een vertaal in- stallalie, waardoor op ongeveer vierhon derd plaatsen het gesprokenen in een an dere taal zal zijn te verstaan. Voor de verlichting van het. toneel wordt een elek tronische installatie aangebracht met tachtig verschillende groepen, welke door één man van een lessenaar af zal kunnen worden bediend. Op het toneel zal een la gere temperatuur heersen dan in de zaal. Teneinde een koude luchtstroom te ver hinderen bij „open doek", wordt aan de rand van het toneel warme lucht verticaal omhoog geblazen. Een zelfde systeem wordt eveneens toegepast in de kleine zaal (350 plaatsen) waarin tijdens vier dagen van de week culturele .films worden ver toond. Directeur Wim Bary heeft voor de laat ste maanden van hèt toneelseizoen 1960-61 contacten gelegd met vrijwel alle toneel- en ballet-en cabaretgezelschappen in Ne derland, als ook met Opera en Revue. Als vaste bespeler van de Tilburgs'e schouwburg zal optreden het vernieuwde zuidelijk toneel „Ensemble", dat binnen kort onder leiding komt te staan van Karl Gutmann. Een vaste plaats is ook inge ruimd voor het Brabants orkest. De ge zelschappen van de Koninklijke Vlaamse schouwburg 'en het Nationaal Toneel in België behoren mede tot de gecontracteer- den. Een nieuw opgerichte toneelgroep, ge vormd uit een aantal uitgeweken Zuid- Afrikaanse auteurs en acteurs, zal op woensdag 1 juni, onder auspiciën van de toneelgroep „Puck" in Hypokriterion te Amsterdam, een voorstelling geven van „A Kakamas Greek", geschreven door David Herbert, één van de acteurs en on der regie van Tone Brulin. Deze „New Africa Group" is enkele maanden geleden in Londen opgericht en wegens haar gemengde samenstelling is het voor haar voorlopig althans on mogelijk om in Zuid-Afrika op te treden. De première van „A Kakamas Greek", een poëtische-experimenteel spel in twee bedrijven, wordt op 24 mei in het kader van een internationaal toneelfestival, in Brussel gegeven. Na nog enkele voorstel lingen in België, komt het toneelgezel schap naar Nederland, waar het behalve in Amsterdam, voorstellingen geeft in Den Haag en Rotterdam. Deze serie wordt op 4 juni met een laat ste voorstelling in Hypokriterion te Am sterdam besloten. Op 25 mei brengt toneelgroep Arena op het Binnenhof in Den Haag de première van Bredero's „Klucht van de Koe". Deze voorstelling, die onder de Belgische regis seur Fred Engelen is ingestudeerd als wa genspel en waarin als gast Nederlands enige draailierspeler Rob van der Bas meespeelt, zal in de zomermaanden door verschillende gemeenten aan de burgerij worden aangeboden. In oktober zal Arena speciaal voor de leerlingen van het V.H.M.O. uitbrengen „Spelen met Liefde" van Marivaux, onder regie van Erik Vos en met decors en kos tuums van Wim Vesseur. Voor de L.O.-jeugd werd in opdracht van Arena door Jan Staal een kindermusical geschreven, die eveneens in oktober ten doop zal worden gehouden. De titel van deze musical in „Een vreemde maanreis". Het twee wagens is de Velsense brand weer vanmorgen om elf uur uitgerukt naar een brand in een visrokerij aan het Rokers pad te IJmuiden. Aanvankelijk werd met water de aanval op het vuur geopend, maar aangezien men toch bezig was met het slopen van het gebouwtje heeft men het blussingswerk later gestaakt. Vuur sloopt grondiger dan mensenhanden.Alle visrokerijen aan het Rokerspad moeten plaatsmaken voor grotere industrieën en worden door hun eigenaren met bloedend hart afgebroken. „HEEMSTEDE-WEST" BESLUIT MET BLIJSPEL De toneelvereniging „Heemstede-West" geeft zaterdag 28 mei haar laatste toneel voorstelling in dit seizoen in café-restau rant „Die Raeckse" aan de Raaks in Haar lem. Opgevoerd wordt „En toen kwam oma", blijspel in drie bedrijven door H. F. Maltby en Freddy Wynne. De regie is weer van de heer J. van der Veldt. Deze toneelvoorstelling wordt met een bal be sloten. Advertentie de man die weet wat hij wil en een goede smaak heeft. Hij schenkt graag een glas FINEST SCOTCH WHISKY Ook in het Heemsteedse Minervathea- ter heeft Wim Kan dinsdagavond met zijn gezelschap de lachers op zijn hand gehad. Reeds eerder heeft mijn collega David Koning het zijne over dit cabaretprogram ma gezegd. Het valt niet moeilijk te on derschrijven wat hij over „Laat je niets wijsmaken" opmerkte. Wie er nieuwsgie rig naar was of Wim Kan in zijn conferen ce na de pauze misschien aansloot op de jongste actualiteit, kon vaststellen dat hij slechts op bescheiden wijze releveerde aan de topconferentie, een wijs standpunt, om dat het ridiculeren van de betrekkelijk heid der belangrijkheid daarvan nu niet bepaald overeenkomt met de gevoelens van onbehagen, welke de ontwikkeling der dingen begeleidt. Wel nam Kan de uitzen ding van de Karei Doorman naar Nieuw- Guinea nog even op de hak, maar ook nu betoonde hij zich een mild man. Hij hield zich toch eerst en vooral bezig met zijn visie op het huidige kabinet. Die visie is gebaseerd op een enorm gevoel voor grappige associaties, feitelijk wel zo car navalesk als hij premier De Quay ty peert. De vraag rijst hoe lang Kan dat volhoudt. Men lacht met hem om anderen, men lacht eigenlijk veel minder om hem zelf. Dat is voor een man met zoveel be gaafdheden op den duur niet bevredigend. Wanneer Wim Kan aan het mijmeren slaat, is er ineens een binding met de zaal, die inhoud heeft, zelfs al erkent men zijn aparte persoonlijke positie als onver vaard hekelaar. Het programma voor de pauze demon streerde hoe knap doordacht de nummers zijn geplaatst, gegroepeerd rond Corry Vonk, die te meer blijk geeft van haar unieke voordrachtskunst in het genre van het expressieve mimische „liedje". De goochelkunsten van Fred Kaps sluiten daarop wonderwel aan en vormen een lu cide overgang naar de verluchte realiteit van Wim Kan. ,P. W. Franse De Wieringen 18a (WR 18a), die dinsdag omstreeks 7 uur een mijn opviste in de Noordzee, is haar gevaarlijke last kwijt. Hr. Ms. mijnenveger „Borculo", die reeds op weg naar haar toe was, is er niet aan te pas gekomen om de mijn op te ruimen, want toen de bemanning van de WR 18a het net scheep haalde, bleek het ronde ge vaarte, dat anderhalve meter in doorsnee was, uit het net verdwenen te zijn. De mijn moet weer op de bodem van de Noordzee liggen. De WR 18a heeft de visserij inmid dels hervat. Gestremd. Op ^8, 19 en 20 mei zal het pontveer Olst-Welsum over de IJsel ge sloten zijn voor motorrijtuigen. Reünie. Zoals bekend, zullen de oud gedienden van het voormalige zevende en achttiende regiment infanterie op 28 mei in Harderwijk een reünie houden. Deze reünie zal ook worden bijgewoond door de kolonel der Limburgse Jagers, W. D. H. Eekhout. commandant van het detache ment. dat naar Nieuw-Guinea zal vertrek ken. Congres oorlogsslachtoffers. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen een ge deelte, van het derde lustrumcongres van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers. dat op 11 juni 1960 in de Houtrusthallen in Den Haag wordt ge houden, bezoeken. Peruviaans bezoek. De minister van Volksgezondheid van Peru, de heer Guil- lermo Garrido Lecca brengt een driedaags bezoek aan ons land op uitnodiging van de Nederlandse regering. De heer Garrido Lecca zal de organisatie^ werking en in richting van de Nederlandse Geneeskun dige en Gezondheidsdiensten bestuderen met het oog op voorgenomen ontwikkelin gen op dit gebied in zijn land. Voor de Centrale Raad van beroep te Utrecht diende dinsdag de zaak welke zich reeds enige jaren voortsleept tussen het ministerie van Defensie en overste J. S. te Hardewijk in het geschil over een onrechtmatige herroeping van uitzending naar Suriname van deze overste en de ingediende vordering tot schadevergoeding voor een bedrag van 15.000.- In 1955 werd majoor S. aangewezen voor uitzending naar Suriname, doch dit be sluit werd later op onjuiste gronden her roepen. De betrokkene diende een klaag schrift en een petitie in, waarin hij ver zocht alsnog voor uitzending in aanmer king te komen en tevens schadevergoe ding vorderde 3225.- voor de door hem gemaakte kosten in verband met de voor genomen uitzending. Als tegemoetkoming in de geleden schade werd hem in augustus 1955 een bedrag van 3000.- door het mi nisterie van Defensie uitgekeerd. Majoor S. werd benoemd aan de infanterieschool te Harderwijk en kreeg geen antwoord op zijn verzoek om alsnog voor heruitzending in aanmerking te komen. In zijn uitspraak van 22 december 1956 stelde de Centrale Raad van Beroep de minister in het ongelijk, maar liet alsnog de mogelijkheid tot een minnelijke schik kingopen. Er volgde echter geen heruitzen ding en daarop diende majoor S. een niue- we eis tot schadevergoeding in tot een be drag van 15.000.- Voor de Centrale Raad van Beroep stel de mr. A. F. Steffen uit Haren, die als pleitbezorger voor de majoor optrad, dat zijn cliënt onrecht door de minister is aan gedaan en het volkomen normaal moet worden geacht dat thans schadevergoeding wordt geëist. Overste A. B. Muiderman, optredend voor het ministerie van Defensie, wilde niet ontkennen, dat deze zaak verkeerd door de minister was geïnterpreteerd. De oorzaak hiervan lag, zijns inziens, aan de reorganisatie van de staf van deskundigen, die over verschillende bureaus verspreid zijn, welke een goede samenwerking wel eens in de weg staat. Uitspraak 7 juni aanstaande. Zakelijk leider O.Ph.O. Met ingang van 15 augustus aanstaande is benoemd tot zakelijk leider van de stichting Over- ijsels Philharmonisch Orkest de heer P. M H. van der Ploeg te Maastricht. De heer Van der Ploeg, die 41 jaar oud is, is sedert 1956 zakelijk leider van het Limburgs Sym fonie Orkest. Voordien was hij werkzaam bij de afdeling Kunsten van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen. Nederlands Kamerorkest. Het Neder lands Kamerorkest zal 30 en 31 mei tijdens het internationale festival te Bordeaux al daar twee concerten geven. Op 1 juni zal het orkest in San Sebastian concerteren. De drie concerten staan onder leiding van Szymon Goldberg, die, evenals Thomas Magyar, ook als solist zal meewerken. Suiker van Hugo Claus. Het Rotter dams Toneel zal op vrijdag 20 mei a.s. in de Stadsschouwburg te Haarlem nog één voorstelling geven van „Suiker", een to neelspel van de Vlaamse schrijver Hugo Claus. Onder regie van Ton Lutz werken hieraan mede: Guus Hermus, Ina van Faassen, Leo de Hartogh, Jan Lemaire, Peter Aryans, Ton Lutz. Hans Polman, Rob van der Linden. «Het decor werd ontwor pen door Nicolaas Wijnberg. Hoge hoed. De Deense fiscus heeft doen weten een onlangs door Mariene Die trich in Kopenhagen gegeven voorstelling niet als een concert te zullen aanmerken maar als variétévoorstelling waarvoor ver makelijkheidsbelasting betaald zal moeten worden en wel omdat Mariene in een der nummers een hoge hoed droeg. De impres- sario wil een rechterlijke uitspraak hier over. Het is dan zover gekomen dat er enige versterkingen naar Nieuw-Guinea gaan: de Karei Doorman, voor een be zoek, en voor het brengen van straaljagers en vei der bataljons landmacht Tegen deze maatregelen kan men als Nederlander op zichzelf, geloven wij, geen gegronde bezwaren hebben. Wij ver vullen op Nieuw-Guinea alsnog een taak, en een onderdeel van die taak is om te zorgen voor een behoor lijke defensie. Wat nu precies een behoorlijke defensie is, is voor een leek onmogelijk uit te maken, maar wij wil len grif aannemen dat deze defensie tot dusverre onvol doende was, gezien vooral de dreigende toon die nu en den wordt aangeslagen door Sot" karno en zijn legerleiding. In hoeverre de wapenleveran ties aan Indonesië van Ame rika en Engeland bestemd zijn voor de bestrijding van „rebellen" op de verschillen de eilanden en in hoeverre men in Indonesië hooDt om die te kunnen aanwenden voor wat men daar de bevrij ding noemt van „West-Irian", weten wij al evenmin, al moeten wij wel geloven dat Amerika en Engeland, onze bondgenoten in de NATO, de mening zijn toegedaan dat die wapenen niet tegen ons zullen worden gebruikt. Ware het anders, dan ontbrak im mers bij onze bondgenoten in kwestie het meest elemen taire politieke fatsoen, en dat willen en kunnen wij niet aannemen. Intussen bestaat er hier een zekere incongru entie tussen de Amerikaanse en de Engelse opvatting en de officiële Nederlandse want de versterkingen van de defensie van Nieuw-Guinea worden van Nederlandse kant wel degelijk gemotiveerd met de vergroting van de In donesische strijdmacht. Het ware wenselijk dat de Neder landse regering met duide lijke nadruk informeerde in Washington en Londen welke toezeggingen men daar van Indonesië heeft ontvangen dat de wapens die tnen levert of nog zal leveren, niét tegen ons zullen worden gebruikt, en dat zij vervolgens precies aan de Staten-Generaal en aan het Nederlandse volk deed weten, welke antwoor den zij op haar vraag had gekregen. Dat is ons eerste desidera tum. maar geenszins ons taai ste. Wij weten wel, dat Indo nesië ook wapens ontvangt van de Russen, en dat men ons dus in Washington en Londen kan afschepen met de boodschap: indien wij geen wapens hadden geleverd, dan waren er des te meer bij de Russen besteld. Maar ook al is dit op zichzelf misschien juist alweer, wij veten het niet dan ontslaat dit toch niet Amerika en Engeland van de plicht om zich de toe zegging van Indonesië t» ver zekeren dat het die wapenen uitsluitend wil gebruiken voor de bestrijding van .re bellen" binnen Indonesië, en in ieder geval niet voor een gewelddadige actie om zich m het bezit te stellen van NieuwGuinea. Enige opheldering van dit niet onbelangrijke punt heb ben wij gemist' in de rege ringsverklaring en in de na dien gedane mededelingen aan de Tweede Kamer. Maar er is meer wat ons in die verklaring heeft getroffen, en in het debat dat erop is ge volgd. De regering toch heeft met stelligheid verzekerd dat deze versterkingen alleen zouden dienen om een eerste stoot te kunnen opvangen; daarna zouden wij hulp van onze bondgenoten kunnen verwachten. Hier nu wrijft men zich de ogen uit. Inderdaad hebben wij bondgenoten in een mogelijke strijd tegen de Rus sen. Dat bondgenootschap draagt de naam NATO, maar dat bondgenootschap strekt zich zeer bepaaldelijk niet uit over Nieuw-Guinea, noch bij voorbeeld over Suriname; het geldt West-Europa. Er bestaat in Zuid-Oost Azië een ander bondgenootschap, waarvan de Verenigde Sta ten, Australië en de Philip- pijnen onder andere deel uit maken. doch wij niet. Ook dit pact kan ons dus van geen enkel nut zijn wanneer Indo nesië ons op Nieuw-Guinea mocht, aanvallen. Maar welke bondgenoten kan de Neder landse regering dan op het oog hebben gehad? Het is ons een raadsel. Australië zeer zeker niet, want Australië is zelfs geen lid van de NATO en dus in geen enkel opzicht bondgenoot van Nederland. In de laatste jaren is de ver houding tusen Nederland en Australië redelijk geweest en de tegenwoordige regering van dat land heeft misschien liever ons dan de Indonesiërs in Westelijk Nieuw-Guinea, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Laat ons bovendien niet vergeten, dat Australië onder de regering-Evatt de grootste kampioen van Indo nesië was en dat Indonesië dan ook aan Australië had verzocht om het in de UNCI (United Nations Commission for Indonesia, onzaliger na gedachtenis) te vertegenwoor digen. Wat Amerika betreft, dit land doet bij voortduring alles om in de pas te komen bij de zogenaamd neutrale landen ?an Azië, waaronder Indonesië. Als Amerika al iets zou doen indien er een conflict uitbrak tussen Indonesië en ons over Nieuw-Guinea een ge wapend conflict, wel te ver staan dan zou dat zeker niet cijn om ons tegemoet te snellen net troepen. Wij zouden in- :egendeel een krachtige Ame rikaanse druk kunnen ver wachten om maar toegeeflijk te zijn. Kwam de zaak in de Verenigde Naties, dan zou daar de Amerikaanse druk ook in die richting gaan, evenals dat het geval was toen wij politie acties voerden in Indonesië. Of Amerika een republikeinse of een democratische president leeft, nog nooit heeft het open lijk partij willen kiezen voor sen Europees land wannéér dat een politiek conflict had met een voormalig koloniaal gebied en dat zou zeker niet anders komen te liggen wanneer In donesië een strijd met de wa pens begon over Nieuw- Guinea. Verdere bondgenoten zijn er ook niet. Frankrijk en België hebben evenmin enige ver plichting om ons te hulp te snellen als wij om in Algerije of in de Kongo te vechten. In de Verenigde Naties zouden deze landen ons waarschijnlijk steunen op dezelfde loyale wijze als zij dit deden tijdens het conflict in Indonesië, doch ook toen kon ons dat uiteinde lijk in het minst niet baten en zo zou het weer gaan. Dit alles zo zijnde, moeten wij concluderen dat wij in Nieuw-Guinea ganselijk alleen staan, en dat het eenvoudig oiet waar is dat ons daar bond genoten te hulp zouden snellen. Maar als dit zo is, dan was er alle aanleiding geweest om Nieuw-Guinea's defensie op zo geruisloos mogelijke wijze te versterken, en niet zoals ge beurd is met de grootst mo gelijke ophef. Natuurlijk moes ten er schepen naar toe dat gebeurt al lang en vlieg tuigen, en, wanneer er niet voldoende mariniers beschik baar zijn, ook soldaten. Maar danmet de stille trom. Men moet de Nederlandse taak op Nieuw-Guinea zo snel mogelijk voltooien. Die taak wordt daar al vele jaren ver richt door mensen met een in het algemeen zeer grote en lof waardige toewijding. De de fensie moet er worden ver stekt, dit betwisten wij niet. Zij is een middel tot het grote doel: zo snel mogelijk een on afhankelijk Westelijk Nieuw- Guinea. Alleen wanneer wij dit doel duidelijk voor de ogen van de wereld stellen, zijn wij voor onszelf moreel gerecht vaardigd en kunnen wij enige hoop hebben om hier en daar in de wereld te worden be grepen. Natuurlijk heeft geen weldenkend Nederlander enige agressieve bedoeling tegenover Indonesië. Dat weten wij, maar elders in de wereld her innert men zich niet alleen de souvereiniteitsoverdraebt, maar ook onze politie-acties. Niet alleen moet iedere provo catie van de Indonesiërs wor den vermeden, maar zelfs ook de schijn daarvan. Door hoog van de toren te blazen, bovendien een bevel hebber aan te wijzen die de leiding heeft gehad van de aanval van de parachutisten op Djokja in de tweede politie actie, heeft Nederland, zo vre zen wij, de schijn tegen zich. En ook dat is zeer te betreuren. De heer De Kadt, met wie wij overigens vaak hartelijk van mening verschillen, heeft ge sproken van een politieke blunder, die de regering heeft gemaakt. Ook in het buiten land, met name in Australië, zijn daarover harde noten ge kraakt. Terecht, menen ook wij. Hoe minder ruchtbaarheid er nu verder nog over de op zichzelf waarlijk niet impo nerende versterking van de defensie op Nieuw-Guine', wordt gemaakt, hoe beter dat voor Nederland zal zijn. ROME (UPI) De Argentijnse ambas sadeur te Rome, Videla Balaguei-, is over haast teruggekeerd van een bezoek aan Argentinië en heeft een onderhoud aange vraagd met president Gronchi, premier Tambroni en minister Segni. De overhaaste terugkeer van de Argen tijnse ambassadeur houdt verband met het incident dat ontstaan is rondom een eis tot schadevergoeding die een Italiaans zakenman heeft ingediend tegen de Argen tijnse regering. De zakenman wist gedaan te krijgen dat beslag werd gelegd op een straalvliegtuig van de „Aerolinas Argen- tinias Na een dag vorderde de Italiaan se luchtmacht de Cornet, en retourneerde die aan de eigenaars. Maar maandag is beslag gelegd op een Argentijns schip, en werden bij twee gro te bankinstellingen alle Argentijnse reke ningen geblokkeerd, alweer op verzoek van de zakenman. Hierdoor is een crisis ontstaan in de be trekkingen tussen Italië en Argentinië. De ambassadeur zal proberen de kwestie te regelen. Het Europese Parlement heeft dinsdag in een vrijwel eenstemmig aangenomen resolutie de Executieve Commissie van de Europese Economische Gemeenschap ver zocht een conjunctuurraad in te stellen, die de ontwikkeling van de economie in de zes landen nauwlettend dient te volgen en die rapporten hierover aan de Executie ve Commissie moet uitbrengen. In de con- junctuurraad, enigszins te vergelijken met het Nederlandse Centrale Planbureau, zal een klein aantal onafhankelijke, zeer be voegde deskundigen zitting moeten hebben. Het voorstel ertoe is afkomstig van de economische commissie van het Europese Parlement. Het Parlement heeft voorts gevraagd om instelling van een raadgevend' comité voor de regionale ontwikkeling in de zes lan den. bestaande uit door de nationale over heid, semi-officiële instanties en particu liere organisaties aangewezen deskundi gen. Voorts dient de E.E.G. Executieve Com missie volgens het Europese Parlement ernaar te streven, dat in de zes E.E.G.- landen doelmatige instellingen voor de coördinatie van het conjunctuurbeleid op nationaal niveau worden opgericht. Tenslotte verklaarde het Europese Par lement dat de Europese Executieve Com missie een minimumprogramma dient op te stellen van de voor een gecoördineerd economisch beleid noodzakelijke statistie ken. Stadsschouwburg: Donderdag 20 uur: Nederlandse Comedie met „Tanchalijn". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag cn donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „Meisjes van de Mam- ba-bar", 18 jaar. Fra'ns Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „De onzichtbare spion slaat toe", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: ..Sudden1.v last sum mer", 18 iaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Par fum en vuil", 18 jaar. Iedere ochtend 10.30, 11.30. en 12.30 uur: Kleurenfilm hu welijk prinses Margaret en Tony Arm strong-Jones. Donderdag '4 -en 20 uur: „Romeo en Julia". 14 jaar. Minerva Theater: Donderdag 20 15 uur: „Er komt een vriend vanavond". 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en den- derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Een les in liefde". 18 jaar. Roxv Theater: Vandaag on donderdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „Bloed in do ron", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en dond.orclaa 14.15. 19 en 21.15 uur: „Wir Wunderkïn- der". alle leeftijden. Elke ochtend 10 ,11 en 12 uur: Kleurenfilm huwelijk prinses Margaret en Tony Armstrong-Jones. Theater Monopnle /Zandvoortl: Vandaag 20 uur: „Slachtoffers van het trottoir". 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Ontembare hartstocht". 18 iaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot en met '22 mei bijzondere avondopenstelling met kaars licht en oude muziek van 20.30 tot 2? 30 uur. Museum „Het Huis van Looy" (Kamper laan): Tot 22 mei dagelijks van 10 tot '2 30 en 13 30 tot 17 uur. zondag 14 tot F uur: Expositie van werken van jonge Neder landse kunstenaars onder de titel ..Start". „In 't Goede Uur" /Korte Houtstraat-I): Tot 1 juni dagelijks van 10 tot 22 uui: F.x- nositie van tekeningen van Wim van ce Kerke. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Hr.V.g- iHnd l—3); Tot 20 mei dagelijks van 9 tot 17 uur: Expositie van werken van H. F. Boot. Vishal: Tot 29 mei dagelijks van 13 30 tot 17.30 uur en zondags van 19.30 tot 22 uur: Architectuurtentoonstelling. (Verder raadplege men de rubriek ..Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 13 mei.) WOENSDAG 18 MEI Thalia. 20 uur: „De hartstocht en de slavernij". Hex. 20 uur: „De vrouw en de verdoem de". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Toneel avond Plankeniers. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 1416.30 uur. Heidestraat. 1921 uur: Expositie Feli- son. DONDERDAG 19 MEI Thalia1, 20 uur: „Een vrouw met drie levens". Rex, 20 uur: „De vrouw en de ver doemde". Marktplein, Feestmarkt. WOENSDAG 18 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik was een gangster". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Het beest 'in mensengedaante". DONDERDAG 19 MEI Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Het beest in mensengedaante".

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7