„Infectiebacteriën in wezen gevaarlijker dan kernstraling" IIFORD ILFORD ideale twee Tweede Kamer wil meer dan „stille" wijziging-per-jaar H E N S E N Tweede Kamer besprak nieuwe intern, tarwe-overeenkomst Gebeurde in Parijs bewijst nut van eendrachtig Westen Hier en daar nog een bui 's werelds beste film Geen besluit over stabilisering van boterprijs Tussentijdse herziening moet mogelijk zijn Importen van graan uit Frankrijk en Italië Vragen over boterprijs Delegaties uit de West ontmoeten leden der Staten-Generaal Boodschap van Prinses Wilhelmina 1! DONDERDAG 19 MEI 1960 ATOOMGELEERDEN BETOGEN: ,Vredesatomen" vormen geen groot risico meer en natuurlijk in elke camera Produktschap Zuivel Djakarta eist terugroeping van twee Chinese consuls LOONGRENS SOCIALE VERZEKERING Kerkelijk Nieuws OVERHEMDEN natuurlijk STAATSSECRETARIS VAN HOUTEN Eerste Kamer aanvaardt begroting van Buit. Zaken Van hart tot hart 't Silver Stoepke N.V. Ontvangst in Ridderzaal Christelijk Leiderschap" Deskundigen uit enkele Westeuropese landen hebben in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam voor een groot gehoor een voorlichtingsbijeenkomst gehouden met het doel: de gevaren van de vreedzame toepassing der kernenergie in hun betrekkelijkheid, tegelijk met de beheersing dier gevaren, in het juiste licht te plaatsen en daardoor de onge motiveerde, remmende, overdreven angst zoveel mogelijk weg te nemen. De stich tingen Het Atoom en Reactor Centrum Ne derland hadden dit symposium georgani seerd. Het stond onder presidium van ir. W. H. Slotboom, directeur van Shell's In ternationale Research Maatschappij. Een der sprekers dr. H. Götte uit Frankfort- Main belichtte de „bescherming tegen straling bij de omgang met open radio actieve stoffen". Het besmettingsgevaar vergeleek spreker met dat op het terrein van de bacteriologie waar reeds jarenlang Advertentie ILFORD SPORTI 6x6 Deze volwaardige, ge heel metalen camera schat U tientallen gul dens duurder dan 2^050 ILFORD SPORTSMAN, een machtige kleinbeeld camera met een „alles in een" sneltransport en haarscherpe 2,8 lens toch maar Het Produktschap voor Zuivel heeft zich nog niet uitgesproken over eventuele maatregelen ter stabilisering van de boter prijs. Na breedvoerig beraad werd woens dag besloten een nieuwe nota over dit vraagstuk te laten opstellen ter bepaling van een definitief standpunt. Uit het vraagstuk van het verband tus sen prijs en kwaliteit van consumptiemelk en consumptiemelkproducten kwam men niet. De algemene opvatting was, dat het stringente prijsbeleid iedere mogelijkheid daartoe afsnijdt. Wel wordt naar een zo hoog mogelijke kwaliteit gestreefd. Er werd op gewezen, dat in het consumenten contactorgaan geen bezwaren werden ont moet tegen iets hogere prijzen, speciaal voor melkproducten met betere kwaliteiten, dan de tegenwoordige. Een brief van de minister van Sociale Zaken, waarin deze meedeelt, dat hij de voorgeschreven dagaanduiding op de ver pakking van gepasteuriseerde melk wenst te handhaven, werd voor kennisgeving aangenomen. ervaring is opgedaan. „Drukt men de hoe veelheid bacteriën, die reeds infecties kun nen veroorzaken in grammen uit, dan blijkt dat deze hoeveelheid bacteriële sub stantie kleiner is dan die van gevaarlijke radio-actieve stoffen. Bij voorbeeld: de voor het menselijk lichaam op de lange duur hoogst toelaatbare dosis van de bêta-straler strontium 90 is, volgens de nieuwste voorschriften, gesteld op 2 micro curie. Dit komt overeen met ongeveer honderdmiljoenste gram bacteriële sub stantie. Op zijn beurt vertegenwoordigt dit gewicht b.v. 14.000 miltvuurbacteriën of zelfs 14 miljoen pokkenverwekkers. Nog een ander feit verkleint het besmet tingsrisico ten opzichte van dat van in fectie. Dergelijke kleine hoeveelheden ra dio-actieve stoffen laten zich natuurlijk niet zintuiglijk waarnemen. Toch kan men ze (met behulp van overal verkrijg bare instrumenten) tot ver beneden de schadelijke hoeveelheid bepalen, en in sommige gevallen zelfs tot een gewicht overeenkomend met dat van een enkele bacterie. Een instrument om met dezelfde zekerheid een infectiegevaar te constate ren bestaat er niet. Het is juist die eigen schap van de radio-activiteit de ge vreesde straling die ons de hoogste graad van veiligheid aanbiedt." Dr. Götte gaf enkele voorbeelden van technieken van ontsmetting en het verwij deren van radioactieve afval en besloot met zijn conclusie dat de bescherming te gen straling en besmetting slechts in ex treme gevallen hoge kosten met zich brengt. „Aanvaardbaar risico" Ir. J. J. Arlman, verbonden aan Philips- Duphar te Amsterdam sprak in zijn voor dracht van een „verantwoord-aanvaard baar stralingsrisico", een principe, dat op gebieden van andere technische toepas sing algemeen wordt aanvaard. „Er zijn zeker marges aan te geven," aldus ir. Arlman, „waarbinnen van een veilig gebruik van de atoomstraling kan worden gesproken. Deze normen worden opgesteld door een comité van geleerden. Meting van hoeveelheden straling, die ver beneden het natuurlijke niveau liggen is thans, aldus spreker, zonder meer moge lijk. In de atoomindustrie is het risico dus heel gemakkelijk te onderkennen, hetgeen in hoge mate heeft bijgedragen tot de vei ligheid in die industrie. De risico's wor den hier, precies als bij tal van andere werkzaamheden in de industrie, aan ban den gelegd, o.a. door wettelijke voorschrif ten en door werkvoorschriften. „Het aantal werknemers dat meer atoomstraling ontvangt dan met de na tuurlijke achtergrond overeenkomt is zeer gering. Hun bijdrage tot een verhoogd er felijkheidsrisico kan geschat worden op circa 1 pro mille, ofwel van dezelfde orde van grootte als de bijdrage tengevolge van toerisme van Nederlanders naar ho ger gelegen ertsrijke (en dus vrij sterk natuurlijk-radioactieve) streken." Dit in aanmerkrng.'genornpn.'-is aldus spreker toepassing van atoomstralirig daar waar zulks' groot nut 'afwerpt, alles zins aanvaardbaar. Atoomschepen: moeilijk probleem Dr. ir. A. Fogagmolo (directeur divisio- ne „Mare", Fiat) uit Turijn bespi-ak de werkwijze die in Italië wordt gevolgd. „De situatie in Italië aldus spreker verschilt in vergelijking met andere lan den in zoverre, dat het uitsluitend de in dustrie is die daar de last draagt van de ontwikkeling van haar kernenergie-pro gramma. Hij wijdde vervolgens aandacht aan de toepassing van de kernenergie voor de voortstuwing van schepen, die „om ver schillende redenen nog in een moeilijke situatie verkeert". Een van die redenen noemde spreker het ontbreken van regels die de veiligheid garanderen, zodat al thans in het begin excessieve veiligheids marges moeten worden aangehouden. De koopvaardij is steeds een der eer sten geweest in de toepassing van nieuwe krachtbronnen. Zij is, aldus dr. Fogagno- lo, ook nu bereid alle moeilijkheden te overwinnen. In Italië hebben enkele fir ma's (Fiat en Ansaldo) bij de voorgeno men bouw van een atoomtanker zich be reid verklaard, een deel van de kosten op zich te nemen, die niet door opbrengsten van de vaart worden gedekt. Dr. Fogagnolo besloot zijn voordracht aldus: „In Europese samenwerking terza ke van de bouw en ontwikkeling van een koopvaardijvloot met kernenergieaandrij ving, zijn stellig voordelen gelegen, vooral gezien de gunstige positie van de Europe se werven in vergelijking met de Ameri kaanse." Nederlands initiatief De positie van de Nederlandse industrie als gevolg van de ontwikkeling der kern energie'', was het onderwerp van ir. W. A. de Haas. Deze wees erop dat Neder land zich in een later stadium dan de meeste West-Europese landen, en met een kleiner wetenschappelijk en technisch po tentieel-, enige jaren geleden heeft begeven op het terrein van de toepassingen der kernenergie. Toen in 1955 onze regering plannen maakte voor research en ontwik keling op dat terrein, heeft de Nederland se industrie aan die plannen terstond haar medewerking verleend. Dit resulteerde in de oprichting van het Reactor-Centrum Nederland, waarin vijftig nationale indus trieën participeren Met tot nu toe elf mil joen gulden aan investeringen. Ir. Haas ging o.m. in op het gebruik van kernenergie voor elektriciteitsopwekking en scheepsvoortstuwing. Hij bracht in her innering dat men heeft besloten, niet op korte termijn tot de bouw van een reactor voor elektriciteitsproduktie in ons land over te gaan. Wel worden, zo vervolgde ir. De Haas, studies in die richting met kracht voortgezet. Daarbij wil de Neder landse industrie graag worden betrokken, zodat tenslotte met medewerking van deze industrie in de toekomst de eerste kern energiecentrale kan worden gebouwd. Nederland is, zo vervolgde deze spreker, gezien zijn scheepvaart en zijn aandeel in de bouw van schepen, zeer geïnteresseerd in de toepassing van de kernenergie voor scheepsvoortstuwing. Combinaties van werven en machinefabrieken werken daar toe met het R.C.N. samen en voeren stu dies uit. Spreker eindigde zijn betoog met erop te wijzen dat de Nederlandse indus trie zich in steeds grotere mate voorbe reidt op haar taak in de ontwikkeling van de kernenergie, zich gesteund wetend door het Nederlands wetenschappelijk poten tieel. DJAKARTA (AFP). De Indonesische regering heeft, in een nota aan de Chinese ambassade te Djakarta, ontheffing uit hun ambt geëist van de Chinese consuls te Bandjarmasin en te Medan. Volgens de nota zouden beide functionarissen zich hebben schuldig gemaakt aan anti-Indone sische handelingen. Advertentie Ook Schnefder- vullingen voor elke ballpoint (Van onze parlementaire redacteur) Vooruitlopend op-de desbetreffende wets wijziging is reeds met ingang van 1 ja nuari 1960 de loongrens, geldende voor de Ziektewet, het Ziekenfondsbesluit, de Werkloosheidswet en de Invaliditeitswet, verhoogd van 6900 tot 7450 gulden per jaar, waardoor het aantal verplicht verze kerden met ongeveer 25.000 is gestegen. In de Tweede Kamer kwam deze wets wijziging gisteren eindelijk aan de orde. Er blijkt verschil van mening te heersen over een nieuwigheid die tegelijk met de verhoging van de loongrens is voorge steld. Die nieuwigheid betreft het automa tisch verhogen van de loongrens wanneer het indexcijfer van de lonen of het index cijfer van de kosten van levensonderhoud over een aaneengesloten periode van twaalf maanden met meer dan drie per cent is gestegen. De loongrens wordt dan verhoogd met de helft van het percentage waarmee lonen en prijzen zijn gestegen. Een herhaaldelijke wetswijziging zal door dit automatisme niet meer nodig zijn. Een overgroot deel van de Kamer is met deze nieuwigheid nog niet tevreden. Zij wenst dat bovendien tussentijds, wanneer daartoe een bijzondei-e aanleiding bestaat (bijvoorbeeld bij een algemene loonronde) de sociale loongrens buiten het parlement om bij Koninklijk Besluit kan worden gewijzigd na advies van de S.E.R., dus eveneens zonder behandeling van een wetswijziging in de Kamers. Een daartoe strekkend amendement is gisteren ingediend, voorzien van de hand tekeningen van leden van de K.V.P., P.V.D.A., A.R. en C.H.U. Als tegenstander van dit amendement sprak gisteren alleen de woordvoerder van de V.V.D., de heer Corver, die ook tegen het door de rege ring voorgestelde automatisme is. Hij meende dat de consequenties van een dergelijke methodiek nog niet geheel kun nen worden overzien en dat het derhalve verstandiger zou zijn, er eerst enige er varing mee op te doen alvorens het auto matisme in de wet vast te leggen. Het kan toch niet de bedoeling zijn, zei hij, bij een sterke vermeerdering van de wel vaart en bij een daardoor belangrijke 'ver hoging van de lonen, in gelijke mate daar mee 'ook de -loongrens voor de sociale: ver zekering op te trekken. Uit de stukken is gebleken dat de staatssecretaris daarin voox-lopig" geen gevaar ziet, maar op den duur zou er toch wel risico in kunnen zitten. Daarom zou de heer Corver de gang van zaken liever eerst enige tijd wil len aanzien en elk jaar wel volgens het thans voorgestelde systeem de loon grens willen bepalen, maar die toch ook telkenjare door de Kamer doen vaststel len en voorlopig niet als een automatis me in de wet willen doen vastleggen. De loongrenzen voor de sociale verzekering dienen tenslotte om het getal der verze kerde personen te beperken tot de cate gorie van diegenen, van wie het wel vaartsniveau onvoldoende wordt geacht om de verantwoordelijkheid voor indivi duele voorzieningen zelf te kunnen dragen. De beoordeling van de kwestie of bij stij gende welvaart meer mensen zelf voor zulke voorzieningen kunnen zorgen, komt vooral aan de orde na loonsverhogingen op grond van gestegen welvaart. Over die vraag moet de Kamer dan een uitspraak doen en daarom was de heer Corver te genstander van het amendement, dat de beslissing wil overlaten aan de minister van Sociale Zaken na advies van de S.E.R. Behalve de heer Corver heeft gis teren alleen nog mej. Lemaire (P.V.D.A.) het woord gevoerd als voorstandster van het automatisme en van het amendement. Het is niet te verwachten dat staatssecre taris Roolvink met het amendement ak koord gaat. Vandaag wordt over de kwes tie beslist. Bezwaren van assuradeuren De Nederlandse Vereniging van Onge vallen- en Schadeverzekeraars (N.V.O.Z.) heeft in een adres aan de Tweede Kamer een aantal bezwaren kenbaar gemaakt te gen sommige consequenties en ongemak ken die voortvloeien uit de voorgestelde verhoging van de loongrens van 6900.- tot 7450.- Men werpt de vraag on of een ver hoging van deze loongrens werkelijk nodig is, nu door de sedert enkele jaren bestaande verzekeringsgroep voor bijzondere risico's de mogelijkheid bestaat, bij overschrijding van de loongrens zonder wachttijd een goede dekking te krijgen met inbegrip van bestaande gebreken en kwalen, en tegen een zeer redelijke premie. Verder vestigt het adres er de aandacht op dat men zal dienen na te gaan of de voorgestelde wettelijke voorzieningen in overeenstemming zijn met de Nederland se rechtsbeginselen en of de belangen van de werknemers hiermee het meest gebaat zijn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam (vac. W. L. Tuk ker): N. Kleermaker te Nunspeet. Bedankt voor Bodegraven (vac. J. C. Terlouw): P. M. van Galen te Gorinchem; voor Rijssen: T. Langerak te Vinkeveen. Chr. Geref. Gemeenten Beroepen te Gouderak: H. van Kooten te Werkendam. Advertentie POPLIN en NO-IRON wit - grijs - beige en Ton-Sur-Ton 10.50 12.90 WEEKENDERS een grote kollektie NO-IRON hemden. Vlotte modellen in diverse kleuren en dessins va. 12.90 Ook voor herenmode PAARLAARSTEEG 1 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen tot goedkeuring van de nieuwe internationale tarwe-overeenkomst lopende tot juli 1963. Totnutoc hadden de deelnemende landen zich verplicht jaar lijks een, bepaalde hoeveelheid granen,af te nemen. In het nieuwe verdrag verplich ten zij zich een bepaald p,ercenlag,e (Ne derland 75 percent) van hun totale import af te nemen van de deelnemende, expor terende landen, in de eerste plaats de Ver enigde Staten en Canada, maar ook Frankrijk en Italië. Algemeen werd geïn formeerd of dit kan betekenen dat Neder land in het kader van de E.E.G, kan wor den verplicht granen uit Frankrijk en Italië te importeren in plaats van betere en goedkopere, harde tarwe uit overzeese landen. Minister Marijnen antwoordde dat kwa- liteitstarwe uit overzeese landen altijd in Nederland ingevoerd moet blijven. Hoe veel dat zal zijn, valt moeilijk te zeggen. Het streven van de Nederlandse regering is er op gericht te trachten door middel van een Europees prijsbeleid er tegen te waken dat de E.E.G. als totaliteit autar kisch wordt en geen behoefte meer zou hebben aan graan-import, waardoor aan de overzeese import een te grote beper king zou worden opgelegd. In de 75 per cent blijven voor veevoer aangekochte hoeveelheden buiten beschouwing. Na minister Luns' voorlopige commen taar van dinsdag in de Eerste Kamer op de mislukking van de Parijse topconferen tie is staatssecretaris Van Houten giste- in de Senaat nog wat uitvoeriger op deze zaak ingegaan. De staatssecretaris had het daarbij iets gemakkelijker, want hij beschikte over het laatste nieuws. Vol gens hem hebben de Russen van het begin af aan geen conferentie gewenst. Dat is een grote teleurstelling voor de westerse wereld. Waarom, zo vroeg dr. Van Houten zich af, heeft Kroesjtsjev na lange tijd van voorbereiding plotseling geen behoefte meer aan een topconferen tie? Het is moeilijk een verklaring te ge ven van de beweegredenen van de Rus sische leider. Naar de mening van dr. Van Houten is er een zeer belangrijk fa cet. Het is nl. heel duidelijk, dat Kroesjt sjev heeft ingezien, geen bres te kunnen slaan in de solidariteit van het westen. Had hij die mogelijkheid gezien, dan had hij stellig daartoe een poging gedaan. Het gebeurde in Parijs bewijst het nut van een krachtige houding van het westen. Een duidelijke doelstelling van de weste lijke politiek versterkt de vredesmogelijk- heden, omdat de Sovjet-Unie daardoor weet, waar ze aan toe is. Een dergelijke krachtige houding van het westen ver eist sterke benen. We moeten met ver hoogde spanning rekening houden, maar we moeten ons daarbij kalm houden. In antwoord op opmerkingen o.a. door mr. De Niet (P.v.d.A.) en mevr. Van Om meren-Averink (Comm.) gemaakt, ver klaarde dr. Van Houten van de democra tische gezindheid en de goéde wil van West-Duitsland overtuigd te zijn. Maar hij gaf toe, dat zich' gebeurtenissen en voor vallen voordoen, die onplezierig zijn. Met betrekking tot de Rijn-Scheldever- binding verklaarde de staatssecretaris, dat de richtlijnen aan de delegatie uit gaan van de overweging, dat een oplos sing moet worden nagestreefd, die tech nisch, financieel en economisch aan de be langen van Nederland niet tekort doet. Bij de replieken hebben de heren De Niet (P.v.d.A.) en Algra (A.R.) elkaar nog wat in de haren gezeten. De heer Al gra constateerde, dat de heer De Niet in tweede instantie veel minder fel het be leid van minister Luns had bestreden dan in de eerste termijn. De begroting van Buitenlandse Zaken is goedgekeurd. De communistische fractie liet haar tegen stem aantekenen. Het Tweede-Kamerlid de heer Borst (C.P.N.) heeft aan de minister van Land bouw en Visserij de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat de voorraad opgeslagen boter bij het Voedselvoorziening In- en Verkoopbureau (V.I.B.) en bij particulie ren omstreeks 6 miljoen kilogram be draagt? Is het juist, dat de minister toe stemming aan het produktschap zuivel heeft verleend om een toeslag van 60 cent per kilogram boter te verlenen op de ex port van boter naar landen buiten het Euromarktgebied? Acht de minister in verband met de in de eerste vraag gestel de voorraadvorming de tijd niet gekomen het produktschap zuivel te adviseren de binnenlandse boterprijs aanmerkelijk te verlagen? Is de minister ook van mening, dat een aanzienlijke prijsverlaging gezien de ervaring in 1958, de afzet van boter in eigen land sterk zal bevorderen? Gift voor Excerpta Medica. Het ge nootschap Excerpta Medica in Amsterdam heeft van de Amerikaanse National Insti tutes of Health een gift van 94.300 dollar ontvangen voor het publiceren van verta lingen van Japanse medische publikaties. Bij maatregelen om te voorkomen dat de Europese graanproduktie in het kader van de E.E.G. wordt uitgebreid, ziet mi nister Marijnen geen mogelijkheid van controle of fysiek ingrijpen (teelt-contin genten). Zulke maatregelen moeten wor den getroffen via een prijsbeleid. In Luxemburg zijn de ministers van de E.E.G.-landen overeengekomen dat voor het eind van dit jaar een begin moet wor den gemaakt met een gemeenschappelijk Europees landbouwbeleid. Dan kan er nog geen sprake zijn van importen uit Frank rijk en Italië omdat in de overgangsperiode hè't gemeenschappelijk landbouwbëleïd nog niet volledig zal zijn, Wanneer metter tijd die toestand 'Wél is"bereikt', zal'daar mee rekening moeten worden gehouden bij de onderhandelingen over een nieuwe in ternationale tarwe-overeenkomst. Alge meen heeft men er zijn voldoening over uitgesproken dat thans ook Engeland tot de internationale tarwe-overeenkomst is toegetreden. Advertentie Geschenken, die het hart van de ontvanger sneller zullen doen kloppen, vindt u te kust en te keur in onze vitrines. - Niet zomaar iets, maar exclusieve, smaakvolle en moderne voorwer pen en toch tegen prij zen. die voor ieder be taalbaar zijn. Het huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 (Van onze parlementaire redacteur) Teneinde de onderlinge vriendschaps banden te verstevigen en door persoonlijk contact eikaars problemen en gedachtele ven beter te leren kennen, zijn gisteren de delegaties van de volksvertegenwoordi ging van Suriname en de Antillen bijeen gekomen in de Ridderzaal met de beide Kamers der Staten-Generaal. Voorzitter van de vergadering was de Eerste-Kamer- president, mr. J. A. Jonkman, die consta teerde dat in deze bijeenkomst het gehele volk van het koninkrijk was vertegenwoor digd. Vice-minister-president drs. H. A. Kort hals merkte op dat het nut van persoon lijke contacten tussen de rijksgenoten in het verleden reeds meermalen gebleken is omdat men daardoor elkaar beter leert be grijpen, een onmisbare voorwaarde voor duurzame samenwerking. De voorzitter van de Staten van Surina me, de heer J. S. P. Kraag, bracht „broe- dergroeten uit Suriname" over. Een bij zondere groet bracht hij aan Koningin Ju liana, het symbool van eenheid en vrede in het Koninkrijk Nieuwe Stijl. „Met dit bezoek bevestigen wij tevens onze aanhan kelijkheid en trouw aan het huis van Oran je, zei hij, en voorts: „Het is noodzake lijk dat wij elkaar volkomen vertrouwen." De heer J. A. O. Bikker, voorzitter van de Staten van de Antillen, zei onder meer „het hoogtepunt van ons bezoek, zal onge twijfeld onze audiëntie bij de Koningin zijn, zij is zo welwillend geweest, in weer wil van haar drukke werkzaamheden toch met de ontvangst van de delegatie in te stemmen. Onze dank hiervoor is bijzon der groot." Nadat de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, een slotwoord had gesproken, hielden de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer een receptie waar men gelegenheid had nader met elkaar kennis te maken. In Noordwijk is gisteren het Wereld congres voor Christelijk Leiderschap offi cieel geopend met de voorlezing van een boodschap van Prinses Wilhelmina, die als volgtl uidt: „Sedert onze laatste conferentie te Noordwijk zijn er twee gebeurtenissen ge weest waarbij ik uw aandacht wil bepalen. In de eerste plaats het feit dat verleden zondag de gelovigen in Christus overal ter wereld zich verenigden in een gebed om vrede en gerechtigheid: een geheel nieuwe ontwikkeling. In de tweede plaats wil ik wijzen op het ontwaken van het menselijk geweten dat in de afgelopen tijd zo luid is gaan spreken tegen de misdaden die in de verhoudingen tussen de rassen en tussen de volkeren werden bedreven en tegen de aanvallen op de waardigheid van de mens. Deze voorvallen hebben de mens een diep gevoel van broederschap geschonken. Bei- dë'h'bieci'en ons kansen die wij nimmer te voren hadden: een taak die belangrijker is dan ooit tevoren. Het thema van uw conferentie is „Christelijk leiderschap en actief christendom", dat wil zeggen, de boodschap van Christus een levende wer kelijkheid maken in ons dagelijks leven onder alle omstandigheden." Dit jaar nemen voor het eerst ook rooms- katholieken deel aan de conferentie. De bijeenkomst van gisteren werd vandaag onder meer bijgewoond door minister A. C. W. Beerman, de staatssecretarissen Th. H. Bot, M. R. H. Calmeyer en dr. H. R. van Houten. Minister dr. M. A. M. Klompé, minister dr. Ch. J. M. A. van Rooy. staats secretaris mr. Y. Scholten en minister ir. S. H. Visser. Vandaag zal staatssecretaris Bot spreken over „De christelijke verantwoordelijkheid en de menselijke noden". Groentenprljzen per telefoon. Het telefoonnet van Venlo is uitgebreid met nummre 6030. dat men slechts behoeft te draaien om aan de weet te komen welke prijzen er die dag voor de belangrijkste groenten aan de twee Venlose groenten- veilingen zijn gemaakt. Bij deze service zijn inbegrepen mededelingen over bepaal de ziekten of aantastingen van gewassen, die accuut zijn opgetreden, en aanwijzin gen omtrent de bestrijding daarvan. Tele foonnummer 6030 wordt bediend door de waarschuwingsdienst van de Venlose proeftuin voor groenten teelt, welke van een automatisch telefoon-antwoordappa raat gebruik maakt. In Frankrijk, het Alpengebied en de zui delijke helft van Duitsland is opnieuw veel regen gevallen. Ook het zuiden van ons land kreeg een deel mee. Vanochtend werd op verschillende plaatsen plm. 5 mm af getapt. De regenval werd veroorzaakt door een depressie waarvan het centrum de kustlijn van Noord-Spanje en Z.w.-Frank- rijk heeft gevolgd. De storing begon van ochtend weer wat op te vullen maar ze kan de komende dertig uur hier en daar in Nederland nog een bui brengen. De wind zal in het noorden van het land, waar ze vandaag af en toe vrij krachtig was, gaan afnemen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur u i "ö'-js a a 2 Vrijdag 20 mei Zon op 4.39 uur, onder 20.34 uur. Maan op 2.47 uur, onder 15.03 uur. Maanstanden 25 mei 13.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 mei Hoog water 10.52 en 23.27 uur. Laag water 5.58 en 18.49 uur. Vrijdag 20 mei Hoog water 12.02 en uur. Laag water 7.13 en 20.06 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder geheel bew O 12 0 Ypenburg regen ono 15 0,1 Vlissingen regen ono 14 7 Eelde zwaar bew. ono 15 0 De Bilt mist ono 14 0,1 Twente geheel bew. ono 18 0 Eindhoven regen ono 16 4 Zd-Limburg regen O 19 3 Helsinki zwaar bew. windst. 21 0 Stockholm geheel bew. n 22 0 Oslo onbewolkt n 24 1 Kopenhagen licht bew. nnw 11 6 Aberdeen geheel bew. n 12 0 Londen motregen no 13 0,1 Amsterdam geheel bew. ono 14 0 Brussel regen O 16 5 Luxemburg •zwaar bew. z 22 4 Parijs zwaar bew z 21 0 Bordeaux regen zzw 17 15 Grenoble half bew. windst. 22 7 Nice /waar bew n 20 7 Berlijn geheel bew. n 24 0 Frankfort regen zzw 25 12 München regenbui w 26 0 Zürich geheel bew. ozo 24 2 Genève regenbui z 19 17 Locarno regenbui z 17 49 Wenen half bew. windst. 28 0 Innsbruck half bew. O 24 0 Athene half bew. windst. Rome half bew. windst. 30 0 Ajaccio geheel bew. z 25 10 Mallorca zwaar bew windst. 25 41 Lissabon onbewolkt w 17 4 I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2