Ê/m Amerikanen eensgezind achter Eisenhower Land- en tuinbouw werkt met steeds hogere exploitatiekosten Uiteenlopende premières van het Amsterdams Ballet Fa. B. ENGELENBERG Goed seizoen verwacht door het Scheveningse Kurhaus Techn. Tekenmaterialen Verolme bouwt twee reuzedokken NISTIER AUTOHUREN? ATLAS DONDERDAG 19 MEI 1960 5 Kroesjtsjev heeft geen heil van een Democratische president te wachten JAAR M GARANTIE: IHtHllllnili fsl M. STR1.JLA\D, SCHOTERWEG 7 TELEFOON 60114 MMim HOLLANDSCHE MIJ. VAN 'LANDBOUW Bel 55946 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Pasternak ernstig ziek Nationale kamp met vele prijzen De Atlantische Prijs Koeien gewond door oefengranaten Maar de winstmarges zijn minimaal geworden (Van onze correspondent in de V.S.) Hoe meer Kroesjtsjev president Eisen hower aanvalt, des te meer verenigt hij alle Amerikanen, ongeacht de politieke partij waartoe zij behoren. De president van de Verenigde Staten is niet alleen het hoofd van een politieke partij, doch bo venal de hoogste vertegenwoordiger van alle Amerikanen en daardoor een sym bool van Amerika. Een telegram dat de vier Democratische topfiguren aan Eisen hower zonden, had de bedoeling Kroesj tsjev duidelijk te maken dat de buiten landse politiek van Amerika in wezen niet zou veranderen indien de Democratische partij aan het bewind zou komen. Het is vrijwel zeker, dat de Democra ten gedurende de verkiezingscampagne critiek op Eisenhower zullen oefenen, om dat hij vlak voor de topconferentie ern stige blunders begaan heeft, doch op dit ogenblik, nu men algemeen verwacht dat de internationale spanning zal toenemen, wensen de vertegenwoordigers van beide partijen de nadruk te leggen op de eenheid en vastberadenheid. Vrijwel niemand hier zou gewild hebben, dat Eisenhower zich in het openbaar had vernederd door excuses aan te bieden aan de man. die zelf aller minst afkerig is van spionage indien deze, de Sovjet-Unie voordeel brengt. Bij het grote publiek is duidelijk enige ongerustheid waar te nemen. Herhaalde lijk hoort men de vraag stellen of de sce nes in Parijs de voorboden van een oorlog kunnen zijn. Indien Kroesjtsjev de span ning verder opvoert, zal men in sommige Amerikaanse kringen ongetwijfeld krach tiger gaan aandringen op vergroting en modernisering van de strijdkrachten. De doorgaande stijging van de aandelen van de moderne wapenindustrie is hiei-van thans reeds een voorbode. Afgeschreven (Reuter) Volgens vele diplomatieke waarnemers in Washington heeft Kroesj tsjev Eisenhower definitief afgeschreven als onderhandelaar namens de Verenigde Staten. De houding van Kroesjtsjevzal niet nalaten de presidentsverkiezingen en de aanloop daartoe te beïnvloeden, zo me nen deze waarnemers. De vraag, wie v$m de Democratische en Republikeinse kandi daten de Rus het beste partij zal kunnen geven in de nieuwe koude oorlog die te verwachten is, houdt het kiezerskorps nu al bezig en zal ongetwijfeld een belangrij ke rol spelen in de verkiezingscampagnes, die zo plotseling een andere koers hebben gekregen. Het thema, waar tot nu toe in 'Advertentie lllll Wt W M w» t y tiiiiu in nnirrii 4 Complete Woninginrichting Bartel jorisstraat 13-17 HAARLEM In het Botlekgebied ligt een bouwput, waarin het Groothandelsgcbouw te Rotter dam zo, tot het dak toe, zou kunnen wor den neergezet. Verolme bouwt daar twee nieuwe dokken, een voor schepen tot 50.000 ton en een voor schepen tot 90,000 ton, waarin de grootste schepen van de we reld tot de „Quecns"-passagierssche- pen toe kunnen dokken. Gistermorgen is daarvoor de eerste van de 5000 palen geslagen. In juni van het volgend' jaar moet het project klaar zijn. De heer J. C. Wiegmans, secretaris van de Ondernemersraad van Verolmes Ver enigde Scheepswerven, heeft de eerste paal geslagen. Hij deed dat op de bodem van de bouwput, 27 meter onder het maai veld. Of, om een andere vergelijking te gebruiken, nog tien meter onder de kiel van het Braziliaanse vliegkampschip, dat vijftig meter verder aan de kade ligt. De heer Verolme was er zelf bij. „Dit is de eerste keer dat ik in de put zit," zeide hij, „maar ik ben er zo weer uit." Hij wees op de-tegenstellingen in het Verolme Concern. In de bouwput lijken de elf drag lines en vijftig vrachtauto's die 700.000 ku bieke meter zand verzetten, speelgoed. Wanneer in augustus het storten van het beton begint, zal de eigen betonfabriek 185 m3 beton per uur kunnen maken. Elke twee en een halve minuut zal er een vrachtwagen beton de kuil inrijden. Voor het gehele project zijn een 900.000 balen cement nodig. Het grootste dok wordt 275 meter lang, 41 meter breed en 11,75 me ter diep. Het iets kleinere 230 meter lang, 35,5 meter breed en 8,85 meter diep. De Baggermij. Dirk Verstoep n.v. uit Den Haag voert het werk uit. Beide dokken worden leeggepompt met vier pompen met een capaciteit van 12.000 m3 per uur, wat betekent dat het 90.000 tons dok in ruim twee uur kan worden leeggemaakt. Beide dokken zijn voor het repareren van schepen bestemd. de voorronden op gehamerd werd, „voor spoed en vrede" is op de achtergrond geraakt. Lincoln White, woordvoerder van het State Department, heeft verklaard, dat een zekei-e Kiriljoek een Rus in de herfst van het vorig jaar in de Verenigde Staten gespioneerd heeft. Kiriljoek was in dienst van de UNO White corrigeerde hiermee een verklaring van vice-president Nixon over twee spionnen. De Verenigde Staten, aldus White, stelden de UNO van één en ander in kennis en vroegen de wereldorganisatie Kiriljoek te ontslaan en naar Rusland terug te sturen, „hetgeen is gebeurd". Nixon verklaarde in antwoord op een vraag wat de Verenigde Staten zouden doen indien kapitein Powers door de Rus sen zou worden terechtgesteld, dat Ame rika dan zijn politiek tegenover gearresteer de Russische spionnen zou moeten herzien. Verder zei Nixon te geloven dat Kroesj tsjev zijn uitnodiging aan Eisenhower voor een bezoek aan de Sovjet-Unie heeft inge trokken uit vrees dat de president te har telijk door het Russische volk zou worden ontvangen. Lang voor de topconferentie had Kroesjtsjev besloten baar te torpede ren, omdat hij ervan ovex-tuigd was dat hij niet zijn zin zou krijgen inzake Ber lijn, aldus Nixon. Advertentie t Koningin Juliana heeft gisteren haar tweedaags bezoek aan Zeeland beslo ten met een rondtocht langs diverse Deltawerken. Hier rijdt zij met een aantal autoriteiten en waterstaatex perts in een jeep over de pas-voltooide dam in de Zandkreek. Harry van Oss. De Nederlandse zan* ger Harry van Oss zal zondagmiddag 29 mei in Parijs op uitnodiging van de Société des Poètes Frangais een recital geven van balladen en volksliederen van ver scheidene landen, met eigen luitbegeleiding. Te midden van andere landen slaat de Nederlandse landbouw geen slecht figuur. De land- en tuinbouw kan de voedselvoor ziening van het gehele volk garanderen. De Nederlandse boer heeft, vergeleken met de boeren in andere landen, een voQr- sprong op het gebied van vakmanschap en bedrijfsorganisatie. Toch wordt er op de exploitatie van de land- en tuinbouw bedrijven nog een zeer zware wissel ge trokken door de toenemende kostenverho gende factoren, waarvan de loonsverho gingen een belangrijk bestanddeel vor men. Bovenstaande mening kon worden ver nomen in'de 183stë algemene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die woensdag in het Kurhaus te Scheveningen is gehouden. In de vergadering werd aan de heer Jan Kamp de Gevers Deynoot-medaille met oorkonde uitgereikt voor de grote verdiensten die hij voor de maatschappij en de land- en tuinbouw aan de dag heeft gelegd. De heer Kamp is sedert 1904 lid van de maatschappij en was o.m. direc teur van de Boerenleenbank. In zijn openingswoerd schetste de voor zitter, de heer J. A. van Nieuwenhuyzen, hoe de land- en tuinbouwbedrijven nog steeds arbeidskrachten verliezen aan in dustriële bedrijven, ondanks het feit, dat er in de land- en tuinbouwsector gemid deld loonsverhogingen zijn toegekend van 9 percent. Óe heer Van Nieuwenhuyzen noemde een collectieve arbeidsovereen komst voor deze bedrijven weinig zin heb ben, omdat de werknemers deze toch te allen tijde verbraken om elders onder be tere arbeidsvoorwaarden hun diensten te verrichten. De stijgende loonkosten, de toenemende kosten bij herstel- en onderhoudswerken van de bedrijven, kortom de duurder wor dende dienstenverleningen in het algemeen en de hogere transportkosten, veroorzaak ten een gemiddelde stijging van de exploi tatiekosten van vijf 'percent. Bij een beschouwing van de economische situatie in de land- en tuinbouw, achtte de heer Van Nieuwenhuyzen het foutief zich te richten op het gezinsinkomen in de ze sector, daar dit een scheef beeld geeft van de werkelijke loontoestand. Moeilijkheden rond zuivel Over de vlees- ^n zuivelprodukten merk te de voox-zitter op, dat de prijsvorming hiervan er voor de toekomst niet roos kleurig uitziet. De heer Van Nieuwenhuyzen vroeg daar om de gx-ootste aandacht voor. deze sec tor, te meer daar meer dan 65 percent van het landbouwinkomen uit de veehou derij komt. De maatschappij heeft daar om een plan in voorbereiding om niet door beperking van een gezonde produktie de huidige moeilijkheden in de zuivel industrie het hoofd te bieden. De heer Van Nieuwenhuyzen moest ten stelligste ontkennen dat de Nederlandse veehouderij tegen hogex-c kosten px-odu- ceert dan in andere landen het geval is, bij vooi'beeld in Denemarken. Ten slotte drong hij aan op meer coör dinatie op de terreinen van reclame*' pro paganda, marktonderzoek en technische research. Over het algemeen valt er nóg te veel concurrentie waar te nemen, waar samenwerking noodzakelijk is." De voorzitter was nog niet erg hoopvol ten aanzien van de vraag of de zuivel- moeiiijkheden door samenwerking in de E.E.G. zullen verdwijnen. „Wij moeten ook nog maar afwachten wat de E.E.G. bi-engt voor onze land- en tuinbouw". In een overzicht over de bedrijfsorganisa tie en haar economische resultaten, be handelde ir. J. M. A. Penders, inspecteur voor de landbouw, eveneens het verloop aan arbeidskrachten in de onderhavige sectoi-. In de jaren 1947-1957 was er een daling /van 38 percent aan landai-beiders en van 15, pex-cent aan tuinbouwarbeiders. In de komende tien jai-en wordt nog een daling van 25 percent mogelijk geacht. Toch meende de heer Pendei-s in het algemeen te kunnen stellen dat er een beter evenwicht ontstaat tussen arbeids aanbod en arbeidsbehoefte. ook in de klei ne bedrijven. Daax-bij moet de tendens in acht worden genomen dat er een verschui ving plaats heeft van het kleine naar het grote bedrijf. De kwesties van de arbeidskrachten en lonen spelen daarom hoofdzakelijk nog in de grote bedrijven. De heer Penders merkte nog op dat de toenemende mechanisatie niet heeft geleid tot verlaging van de produktiekosten. Advertentie Rijksstraatweg 145 - H.-Noord Ostadestraat 7 - (Kleverpark) Binnenweg 97 - Heemstede 6.per dag en 6 ct. per km. Een Dordtse houthandel, die honderd jaar bestaat heeft de gemeente ter ge legenheid van dit jubileum een kame- lenpark met een tweetal „schepen der woestijn" cadeau gedaan. De foto toont de overdracht van het geschenk. Bur gemeester mr. J. A. J. H. van der Dus- sen leidt de beide kamelen met vaste hand naar hun stal. Velerlei geruchten hebben de laatste weken betreffende de naaste toekomst van het Amsterdams Ballet de ronde ge daan. Temidden van de daaruit voort vloeiende onrust hebben de leden van dit gezelschap hard gewerkt aan de voor bereiding van enige premières, die zondagmiddag en woensdagavond heb ben plaatsgehad, om de artistieke rede nen van bestaan te bevestigen en te ver meerderen. Het is intussen komen vast te staan, dat de heer Hans Tobi, direc teur van het Rotterdams Toneel, met in gang van het seizoen 1961-1962 als intendant zal optreden. De blijkbaar nogal wonderlijk gevoerde' onderhande lingen tot fusie met het Nederlands Danstheater zijn mislukt. Men gaat op eigen benen verder, letterlijk en fi guurlijk. Zondagmiddag een goedgekozen tijd stip, want het is in wezen een aangelegen heid voor kinderen verscheen „De No- tenkrakei-" ten tonele, een sprookjesballet uil 1892 naar een van Hoffmanns vertel lingen. Hoe men ook moge ooi-delen over de wenselijkheid tot reprise van dit revue achtige kijkspel, dat zijn lange termijn van onsterfelijkheid voor een nief gering gedeelte d,ankii.a_an de muzjek v'an Tsjal- kofsky, men moet vaststellen dat de thans gepresenteerde versie aan hoge eisen vol doet, hoewel de uitvoering nog geenszins de in de opzet aangegeven effecten reali seert. Uiteraard is er van de oorspx-orike- lijke choreografie en regeling der panto mime door Lev Ivanov veel verloren ge raakt of in onze ogen met hun versnelde opnemingsvermogen verouderd. Walter Gox-e heeft met speels vernuft en goede smaak geprofiteerd van de aldus ontstane vrijheid bij de herziening van de arrange menten van bewegingen en levendige ta bleaus. Speciaal de lange eerste akte, de feestelijke kerstviering door burgemeester Silbex-haus met zijn gasten en hun kinde ren, verloopt nu heel wat aantrekkelijker dan in de zetting, die hij enkele seizoenen geledep aan het Ballet der Lage Landen doorgaf. Het hele geval is behandeld op die ty pisch Engelse wijze van eerbied voor de traditie, maar niet zonder ironie. Met hax-- telijke humor zijn de kinderrollen uitge werkt, met prijzenswaardig stijlgevoel de salondansen ingestudeerd. Met genoegen zag men Johan Mittertreiner terug als de met magische vermogens toegeruste raadsheer Drosselmayex-, een kostelijke typex-ing. Van ballet kan men eigenlijk pas spreken bij de zich in „het land van sneeuw en ijs" voltrekkende tweede akte, waarin Walter Gore met een bijzonder mooie wals zijn begaafdheid en vakman schap meeslepend heeft bewezen. Voor zul ke autoriteit vragende rollen als die van de koningin zou men een gastsoliste moe ten engageren, voor wie geen technische problemen meer bestaan. Met haar ver schijning van ballerina uit de tweede helft van de vorige eeuw is Angela Bayley in derdaad de ideale figuur voor de Fee Dra gee in de finale, die geanimeerde uitstal kast van exotische, pikante of zoete lek kernij. De fameuze bloemenwals ging nog al zwaar en weinig melodieus over de planken. Lieke de Leeuw vervult haar functie als Clara op deze snoepreis met innemende verwondering en opgetogen heid. Philip Kaesen mist voor de x-ol van de Notenkx-akerprins de nodige verfijning, ook in de afwerking van zijn passen. Ben de Rochemont ondex-scheidt zich als een elegante en beti-ouwbar.e partner. De pas-de-trois uit de eex-ste akte van „Het Zwanenmeer" werd door Alexandi'a van Rhijn, Panchita de Péri en Chris To renbosch eveneens zondagmiddag voor het voetlicht gebracht, vermoedelijk op aan wijzing van een Engelse leermeester: hard en langzaam, maar nergens briljant, behalve in de kostuums. Woensdagavond kreeg men de complete tweede akte van dit i-omantische werk te aanschouwen in een over het algemeen voortx-effelijke zet ting. (van wie? dat stond er weer eens niet bij in het pi'ogx-amma). In alle gele deren laat de vertolking nog veel te wen sen. Het publiek was welwillend genoeg. De enige, die uitdrukking leek te willen geven aan optstemming, was de trompet tist in de orkestbak. Als aardig intermezzo werd vervolgens de Macedonische kolo „Kitka" van Boris Tonin vertoond, hevig naar de eisen van het theater gestileerde volksdans met ritmische variaties. Het was merkwaardig het vex-schil in uitvoering der passen en sprongen te zien tussen de cho reograaf en Ben de Rochemont, die zich overigens met aanstekelijk plezier en voortvarend gemak van zijn taak kweet. Gelet op de oosterse invloed leek Hanny Bouman tussen deze beide mannen in het trio wel op haar plaats. De laatste noviteit was „Schemering" van Walter Gore, op mechanisch gerepx-o- duceerde muziek voor harp, clavecimbel Paula Hinton als welkome gastsoliste op en strijkorkest van Frank Martin, waarin trad. Tot goed begrip is kennisneming van de schx-iftelijke toelichting noodzakelijk, aangezien de gedanste uiteenzetting der motieven uiterst summier genoemd moet worden: „Berendina's leven wordt geheel beheerst door een wraakzuchtige jaloerse vader. Op een zomeravond, als de sche mering valt, groeit haar eenzaamheid tot wanhoop. Zij wordt verrast door een jon geman, die met zijn vrienden carnaval viert en bij toeval de stille tuin ontdekt. Hoewel zijn aanwezigheid haar eerst ver wart, wordt zij zo onweerstaanbaar tot hem aangetrokken, dat zij alle voorzichtig heid vergeet. Zij zoekt liefde, maar vindt slechts onheil". Het is een verhalend ballet op de ma nier, die door Antony Tudor gangbaar ge maakt werd, dat wil zeggen: niet een ly- x-isch illustratieve ontwikkeling van een dramatisch of anekdotisch vex-haal, maar een psychologisch gemotiveerd bewe gingsspel van .menselijke betrekkingen. Met een fijnzinnig, soms fascinerend ge bruik van louter dansante middelen en slechts enkele attributen heeft Walter Go re de gewenste suggesties van angstige frustratie en behoefte aan tederheid in een zwoel klimaat overtuigend gesuggei-eerd. Bij alle waérdering voor het sublieme vakwerk vx-aagt men zich af, waax-om men er niet onontkoombaar door geboeid ge raakt. De persoonlijkheid van de chox-eo- graaf dwingt vooral tot bewonderend res pect. Voor een analyse van zijn werk heb ik bèhoèfte aan een nadere kennismaking. Johan Mittertreiner vervult de rol van de vader, Job Leerink die van de onnozele broer en Philip Kaesen is de romantische indringer. Het gqheel speelt zich af tegen een achtergrond, die gevormd wordt door de vergroting van een nonfiguratief schil derij van Elga Eymer, waaiwan het ori gineel tot het kunstbezit van de gemeen te Amsterdam behoort. Davtd^Koning Advertentie Doelstraat 39 - Haariem - Tel. 15252 „SPEEDY" SPUiTINSTALLATIE compleet ƒ535. In Moskou is bekendgemaakt, dat de bekende Russische schrijver Boris Paster nak ernstig ziek is. Hij lijdt aan een hart- aandoening en een maagbloeding. Pasternak, de schrijver van het veel- verkochte boek „Dr. Zjivago" is 70 jaar. Hij is te zwak om te lezen of bezoek te ontvangen. Zijn vrouw en zijn zoon zijn bij hem in zijn landhuis in het schxdj- versdorp Peredelkino bij Moskou. A mateurtoneel De nationale prijskamp voor het ama teurtoneel, die door de stichting „Ons lee- kenspel" te Bussum is georganiseerd, heeft in de onderscheidene districten dertien be kroningen en aanmoedigingsprijzen opge leverd, waardoor in totaal een bedrag van 1700 aan de betrokken verenigingen kon worden uitgekeerd. In de eerste drie dis tricten van deze wedstrijd (die in vijf re gionale districten werd gehouden), kon naar het oordeel van de jury geen eerste prijs worden toegekend. Wel twee tweede prijzen, namelijk in district twee (Overijsel en Gelderland) voor de toneelgroep „Sfeer" te Arnhem, die „Voox-lopig Vonnis" van de jonge Vlaming Joseph van Hoeck voor het voetlicht bracht en in districht drie (Noordholland en en Utx-echt) voor de, toneelgroep „Arlecchi- no" te Amstex-dam, dat „Circus" van Ewald Autengx-uber speelde. In district vier (Zuid holland en Zeeland) kon de eerste prijs worden toegekend aan het reizend Zeeuws volkstoneel te Hulst, met „De openbare aanklager" van Fritz Hochwalder, terwijl in dit district ook een tweede prijs en'een aanmoedigingsprijs gegeven konden wor den. In district vijf (Noord-Brabant en Limburg) gin'g de eex-ste prijs naar de to neelgroep „Dr. Ariens" te Eindhoven, dat „De herbex-gierster" van Goldoni bracht, de tweede prijs naar de toneelgroep „Maas tricht '46" met „Al mijn zoons" van Arthur Millex-. De jux-y's gaven voorts aanmoedi gingsprijzen aan verenigingen, wier spel- prestatie geen bekx-oning rechtvaardigde, maar waarvan gezegd kon worden dat zij zich op de goede weg bevonden. In totaal namen negenentwintg verenigingen aan deze prijskamp deel. Op dinsdag 24 mei zullen de Nederland se schrijfster Hella Haasse en haar uit gever Querido uit handen van de alge meen secx-etaris van de A.T.A. (Atlantic Treaty Association), John Eppstein, in Scheveningen de internationale litteraire Atlantischë Prijs ontvangen. Deze prijs bedx-aagt 700 pd st. 7.500) en is haar, zoals reeds eerder gemeld is, toegekend voor haar roman „De Ingewijden", die vorig jaar de eerste prijs verwierf in de nationale Nederlandse prijskamp om de litteraire Atlantische prijsvraag. De Atlantic Treaty Association is de internationale federatie, waarbij de Ne derlandse Atlantische Commissie is aange sloten, evenals de soox-tgelijke organisaties van veertien NAVO-landen. Zoals reeds gemeld, waren de andere Atlantische prijs winnaars voor de politieke en de weten schappelijke boeken Margaret Ball, voor „De NAVO en de Eux-opese Beweging", de Belg Van Langenhove voor „De crisis in het systeem van de collectieve veilig heid van de Verenigde Naties" en de Ca nadees R. Ritchi met „De NAVO als eco nomische bondgenootschap". Bij de veehouder J. Breed aan de Noor- derdijkwerf te Wieringerwerf, gemeente Wieringermeer, zijn woensdag twee grana ten op een grasveld voor zijn woning neer geslagen. Een derde gx-anaat kwam terecht in een weiland ongeveer honderd meter achter zijn woning. Het bleek, dat deze projectielen afkom stig waren van een stuk geschut, waarmee op de Breezanddijk geoefend werd. Een tweetal koeien, die wonden hadden opge lopen door de rondvliegende scherven, moesten door een veearts worden behan deld. De commandant van de batterij en de marechaussee uit Den Helder stellen een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. (Van onze Haagse redacteur) De exploitatiemaatschappij Scheveningen (E.M.S.) verwacht een goed seizoen. Alle vooruitzichten wijzen erop, dat het vreem delingenverkeer nog hand over hand zal toenemen. Dat betekent echter niet, dat in de zomermaanden in hotels geen plaats meer zal zijn. Het is de ervaring van de hotelexploitanten, dat het publiek vrij ge makkelijk van de veronderstelling uit gaat dat „alles toch vol is", tex-wijl er in wer kelijkheid nog bedden onbeslapen blijven. Dat vertelde ons woensdagmiddag de gedelegeerd commissaris van de raad van beheer van de E.M.S., mr. A. Adama Zylstra, tijdens een persconferentie waar op de plannen van de belangrijkste onder neming (Kurhaus, Grnad hotel, Palace mtel en Savoyhotel) in Nederlands eerste badplaats werden ontvouwd. Het concertseizoen brengt weer de ge bruikelijke muziekuitvoeringen, bestaande uit 23 concerten en twaalf recitals, waax-- voor het Residentie-orkest, het Radiofil- harmonisch en het Concertgebouworkest zijn gecontx-acteex'd met een hele falanx van dix-igenten en solisten van wereld faam. Op die concertexploitatie legt de maatschappij dan ook ruim eep ton per seizoen toe, een kwart van de winst. De televisie blijkt ook voor het Kurhaus een geduchte concux-rent. Het dans- en theaterseizoen omvat on der meer het optx'eden van het Hongaax-se danstheater-, de balletten van Keita Fode- ba, Susanna y José, het Amstei-dams bal let en het Nederlands danstheater. Verder zijn er uitvoeringen door de Ne derlandse opera en de Hoofdstadoperette, er komt een poppenspel uit Essen, terwijl men nog in onderhandeling is met de stu dentenpantomime „Circus Tralalabomba" uit Gdansk in Polen. Gedurende de eerste helft in julie zal Cilly Wang haar uit Amerika meegebracht programma „The world of Cilly Wang" opvoeren. Op 30 juni zijn Patachou en Guy Béart in het Kui'haus. Elektronische muziek Een bijzondere manifestatie zal op 28 ju ni een 'elektx-onisch klank- en danspro- gramma zijn, waax-op een sluitend over zicht van de stand van zaken in dat nieu we domein wordt geboden, liet px-ogx-am- ma omvat onder meer een concertstuk voor bandx-ecorder en orkest van de Ame rikaan Vladimir Ussachevsky, Genese en Capx-iccio van Henk Badings, van welke componist de film „Variations symphoni- ques" zal worden vertoond. Geen logeerbelasting Mx\ Adama Zylstra heeft klemmende bezwai-en geuit tegen de in de Haagse ge meenteraad geoppex-de mogelijkheid van een logeex-belasting. De slagzin „Keine Kurtaxe" is met name bij het Duitse pu bliek, dat in Scheveningen de Amerikanen het vorige seizoen van de dei-de naar de viex-de plaats heeft vex-dx-ongen, een suc ces gebleken. Mr. Adama Zylstra maakte deze op- mei-king in samenhang met een beschou wing over de Scheveningse hoteltarieven. Deze zijn dit jaar weer niet verhoogd, zo dat Nederland zijn x-eputatie van „goed- koopte-eiland" kan handhaven. Maar de investeringen en onderhoudskosten nemen aanzienlijk toe, zodat de winstmarge mini maal is geworden. In de toekomst is een tariefsverhoging dan ook onvermijdelijk. De bouw van de nieuwe pier vordert uitstekend. Zij steekt reeds 320 meter de zee in en er komt nog 75 meter bij. Deze zomer wordt met dubbele ploegen ge werkt, opdat deze attractie het volgend jaar april kan wox-den geopend.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5