Indonesië versterkt eilanden dicht bij Nieuw-Guinea OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MORRIS before tjou êmj! SCHRAVENDIJK HET WEER Macmillan niet optimistisch Mededeling van Subandrio in - neutraal - Washington NAVO-BERAAD IN PARIJS OVER MISLUKTE TOP Strengere controle op psychisch gestoorde delinquenten Wash ingtons leiderschap zou, vooral door De Gaulle, worden aangevochten MODEHUIS „JEB0" Panama beveelt „Veronica" uitzendingen te staken Dienstplichtigen voor Nw.-Guinea aangewezen KNSM-schip Solon na aanvaring aan de grond gezet Minister Beerman Gematigde temperaturen Het woord is aan In de krant van heden: American Style Leisure Jackets 29,50 tot 49,50 House of England CULTIVÉ PAARLEN STUURMAN. COHEN Bemanning An veiligheid 74e JAARGANG No 264 VRIJDAG 20 MEI 1 960 305e JAARGANG No 112 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- jT 1 |ïj H 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). fesBBg S P P 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I I 1 I 1 8 f™ 111 iillllllllll Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 VA vA A A W A A AU JLmS Ui U A/ A \A \A P-P t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie BARTEUORISSTR. - HAARLEM- TEL. 13439 LEIDSESTR'AAT (BIJ. KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 REGEN- en TWEEDJASSEN In antwoord op vragen van de heer Berkhouwer (V.V.D.) over het ontvluchten van delinquenten uit psychiatrische inrich tingen heeft minister Beerman gistermid dag in de Tweede Kamer verklaard, dat met erkenning van de wettelijke verplich ting de verpleegden weer geschikt te ma ken voor de maatschappij, het toestaan van bewegingsvrijheid en proefverlof, alleen geoorloofd is als het belang van dé open bare veiligheid nauwlettend in het oog wordt gehouden. „Ik heb het dienstig geacht", zei de mi nister, „een circulaire te richten aan de psychiatrische inrichtingen, waarin met nadruk wordt aangedrongen de grootste voorzichtigheid te betrachten bij het toe staan van vrijheid, en controle uit te oefe nen om ontvluchtingen te voorkomen, met de bepaling dat van ontvluchtingen onmid dellijk melding moet worden gemaakt. Tevens is bepaald, dat ontvluchte delin quenten na aanhouding niet automatisch naar dezelfde inrichting worden terugge voerd. Aan het selectie-instituut is aan wijzing gegeven aandacht te besteden aan het criminele verleden van de delinquen ten om te voorkomen, dat zij ergens wor den geplaatst waar maatregelen tegen ont vluchting niet mogelijk zijn. Er moet meer verscheidenheid worden gebracht in de psychiartische inrichtingen". Op korte termijn zal een commissie wor den ingesteld, bestaande uit leden van de rechterlijke macht en vertegenwoordigers van de psychiatrische kring, om de toekom stige ontwikkeling van de psychiatrische zorg te bestuderen. Óp 1 januari j.l. waren er 2.200 delin quenten in psychiatrische inrichtingen. Het aantal ontvluchten bedroeg op 17 mei j.l. 41. Van de 41 ontvluchten hadden zich 29 mannen en 4 vrouwen schuldig gemaakt aan vermogensdelicten, 6 mannen en 1 vrouw aan zedendelicten, en een man aan geweldpleging. Persoonlijk staat minister Beerman op het standpunt, dat de behandeling van psy chisch gestoorde delinquenten niet ten koste mag gaan van de openbare veiligheid, maar in de praktijk is dat niet gemakkelijk met elkaar, te verenigen. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 TUIN- en LIGSTOELPARASOLS TUIN- en KAMPEERSTOELEN •SUNNY SEAT en andere merken, in lak en chroom - alle kleuren. Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele opklaringen en slechts een enkele verspreid voorkomende bui. Zwakke wind met vannacht hier en daar mist. Gematigde temperaturen. Volledige weérrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Parijs) Om beurten hebben de ministers van Buitenlandse Zaken der drie grote weste lijke mogendheden, de Amerikaan Hertcr, de Brit Selwyn Lloyd en de Fransman Couve de Murvillé, gisteren de leden van de permanente raad der Noordatlantisc'ne Verdragsorganisatie in Parijs een blik ge gund achter de schermen van de topcon ferentie die deze week werd afgelast al vorens te zijn begonnen. Hertcr kwam nog eens uitvoerig terug op het ongeluk kige vliegtuigincident, dat aanleiding of voorwendsel tot de Russische torpedering van het Topberaad geweest was, Selwyn Lloyd gaf zich heroïsche moeite zijn opti misme te bewaren bij zijn verhaal over de onderscheidene succesloze pogingen die hij en premier Macmillan de laatste da gen hadden ondernomen om de halsstar rige Russische leider tot enige meegaand heid te bewegen en Couve de Murville bracht een weinig opbeurend verslag uit over de ontmoetingen tussen gast en gast heer. Ofschoon, na de mislukte topconferentie, die, tussen haakjes, Frankrijk aan ont vangsten en verbouwingen toch nog een slordige 4,5 miljoen gulden heeft gekost, de diplomatieke blikken zich nu vooral wel richten naar Berlijn en New York, waai de Veiligheidsraad de Amerikaans-Russi sche controverse maandag in behandeling zal nemen, zullen de gevolgen van dit echec zich ook in het kleiner verband van de Noordatlantische gemeenschap doen gevoelen. Ondanks het feit dat Mac millan en De Gaulle zich de afgelopen da gen in een onberispelijke solidariteit naast president Eisenhower hebben gesteld, op wie Kroesjtsjev zijn giftige pijlen uitslui tend richtte, is vooral in Franse officiële kringen opnieuw de vraag aan de orde gesteld of Washington wel over het nodi ge en aangeboren staatsmanschap be schikt, dat onwrikbaar vertrouwen in haar leiding van de westelijke wereld wettigt. Critiek van Stevenson Adlai Stevenson, de man die tweemaal vergeefs als Democratisch kandidaat naar het presidentschap heeft gedongen, heeft op een partijdiner in Chicago ernstige kri tiek geleverd op de regering-Eisenhower. Hij zei dat de Amerikaanse regering haar bondgenoten in dringende verlegenheid en de Amerikaanse bases in gevaar heeft ge bracht en er aan heeft meegeholpen suc cesvolle onderhandelingen met de Russen onmogelijk te maken. Stevenson zei wel dat Kroesjtsjev de conferentie heeft laten mislukken. President Eisenhower zal .vandaag uit Lissabon in Washington terugkeren. Men zal de Amerikaanse president een groot se ontvangst bereiden. De schoolgaande kinderen van Washington mogen eerder naar huis, de ambtenaren krijgen gelegen heid om Eisenhower's ontvangst bij te wo nen' en in het Lafayette-park, dat tegen over het Witte Huis is gelegen, zullen de inwoners van de stad de president wel kom heten. Men heeft daartoe een spe ciaal comité opgericht. Voor de topconferentie begon hadden de meeste Franse waarnemers generaal De Gaulle, die verschillende voorstellen in zijn bureaulade had liggen, al een bijzon der belangrijke zo geen beslissende functie toebedacht in het beraad tussen Oost en West, een beraad waardoor voor de we reld misschien een nieuwe fase in uitzicht zou kunnen worden eesteld. Dat hij deze rol niet heeft kunnen spelen, moet in de eerste plaats wel aan de houding van zijn Russische collega worden toegeschreven. Niettemin hebben de Amerikaanse flaters achteraf de spijt hier over deze gang van zaken nog verhoogd, omdat zij in Franse ogen aantonen hoeveel men in de nieuwe wereld in het diplomatieke steek spel en de strategie nog heeft te leren. Zal De Gaulle, met deze slechte ervaring in het hoofd, daarom nu een nieuwe po ging aanwenden om zich naast de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië tot lid van het westers driemanschap gepromo veerd te krijgen? Voorspellingen daarover zijn hier al wel geformuleerd. Andere waarnemers ver wachten daarentegen dat De Gaulle in het vooruitzicht van een eventuele nieuwe krachtproef tussen Oost en West juist wat water zal voegen bij zijn nationalistische wijn en zijn persoonlijke bezwaren tegen een militaire integratie in Atlantisch ver band iets temperen. Onder de kleinere landen, speciaal dan die welke in de on middellijke omgeving van de Sovjet-Unie zijn gelegen, is er ook een duidelijke aan vechting te bespeuren om conclusies uit de jongste Amerikaanse gedragingen of be ter blunders te trekken. De aanwezigheid van de Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken bij het NAVO- overleg, dat ook door zijn Westduitse col lega Von Brentano werd bijgewoond, trok in dit opzicht wel enige aandacht. De Noorse regering zal overwegen meer me dezeggenschap te eisen in het gebruik dei- Amerikaanse vliegbases op Noors grond gebied die voor spionagevluchten boven de Sovjet-Unie zijn gebruikt. Kroesjtsjev heeft met name Turkije en Noorwegen met represailles gedreigd indien die lan den hun grondgebied nog langer door de „Amerikaanse oorlogsdrijvers" zouden laten misbruiken. In het nieuwe NAVO-paleis te Parijs meent men niettemin te weten dat de le den van de permanente raad het over het algemeen wel eens waren met de di-ie westelijke ministers, dat er uit de houding van Kroesjtsjev nog geen al te verrei kende conclusies getrokken moeten wor den. In het communiqué over de zitting wordt gesproken van de noodzaak te blij ven streven alle geschillen langs de weg van overleg tot een oplossing te brengen en deze passage is vermoedelijk meer dan enkel een boutade. LONDEN (UPI) Premier Macmillan heeft vanmorgen in het Britse Lagerhuis gewaarschuwd dat het mislukken van de topconferentie ernstige gevolgen zal kun nen hebben. „Wellicht zullen wij het hoofd moeten bieden aan nieuwe bedreigingen en nieuwe gevaren", zei hij. „Ik kan het Lagerhuis niet verhelen dat in hetgeen gebeurd is ernstige gevolgen kunnen schuilen. Zonder twijfel is het een ernstige terugslag. Wij zijn bereid onze pogingen voort te zetten, maar wij moeten het feit onder ogen zien dat de onmiddel lijke toekomst niet anders dan moeilijk kan zijn. De dagen die voor ons liggen zullen teruggang, inplaats van vooruitgang, kun nen opleveren." Op sombere toon zei de Britse premier: „Wij moeten voorbereid zijn op een slechter worden van de internationale vooruitzich ten. Wellicht zullen wij het hoofd moeten bieden aan nieuwe bedreigingen en nieuwe gevaren. Ik heb echter niet de hoop opge geven dat. er oplossingen gevonden kunnen worden voor de problemen die ons ver delen." Lessing: De grootste dingen in de wereld zijn tot stand gekomen door ondernemingen, waarvan de uitslag volkomen onzeker was. I HI I III■«■—I HIIIIHIW vag. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4, 17, 19 Op cle Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 5, 15 Kerkelijk Leven4 Van Mensen en Dingen7 Agenda van Haarlem en IJmorid 7 Uit stad en omgeving ..7, 9, 11, 19 Reisindrukken uit Tsjechoslowakije 15 Uitgaan in Haarlem17 Film17 Kunst 17 Feuilleton 21 Horen en Zien21 Boekenhoekje 21 Beeldverhalen 21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Scheepsberichten 23 Sport 25 DU nummer bestaat uit acht-en-twintig pagina's Advertentie GEN. CRONJéSTRAAT 43 Aan de top met Teenagers Dames- en kinderjaponnen en rokken MODERNE DESSINS EN COUPES Advertentie Advertentie Naast Italiaanse Tv/eed col berts v.a. (89,50) nu óók Zie de exclusieve collectie in deze makkelijke week-end en vakantiejasjes. Met een Tinneroy pantalon (29,50) dé ideale zomerdracht! Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Advertentie Rotterdam-shag met de pure Kentucky sche strijdkrachten staan vastberaden ach ter de regering, zei dr. Djuanda. Sukarno in San Francisco SAN FRANCISCO (UPI) President Sukarno is donderdag uit Acapulco (Mexi co) in San Francisco aangekomen. Hij zal er drie dagen rust houden. Sukarno wei- Niettegenstaande het uitdrukkelijke be vel van de Panamese regering de uitzen dingen onmiddellijk te staken is Radio- Veronica gisteravond ongestoord met een commercieel radioprogramma op de golf lengte van 192 metèr doorgegaan. De Pa namese zaakgelastigde in Nederland zou namens zijn regering hebben gedreigd dat het zenderschip bij niet opvolgen van het bevel het recht zal worden ontnomen de Panamese vlag te voeren. De Panamese zaakgelastigde in Den Haag, de heer Calderon, heeft het bevel echter gericht aan de heer Jürgëns uit Bloemendaal, die destijds als aandeelhou der van de later opgeheven V.R.O.N. de onderhandelingen over de Panamese vlag van de „Veronica" heeft gevoerd. Jürgens kan aldus de heer Oswald niet op treden namens de in Liechtenstein geves tigde Veronica-Anstalt. De Panamese zaakgelastigde heeft zich thans telefonisch tot de directie van de Veronica-Anstalt gewend. Het besluit van de Panamese regering, dat Veronica moet ophouden te zenden op straffe van zijn vlag kwijt te raken, is gebaseerd op het feit dat het schip de radio-conventie van Atlantic City heeft overtreden, die in 1947 mede door .Panama is ondertekend. Radio Veronica stelt dat een eventuele overtreding van de radio conventie buiten deze zaak staat. Zo er inderdaad van een overtreding sprake is, zou hier een proces moeten volgen op grond van overtreding van de Panamese wet. De mogelijkheid bestaat thans dat de Panamese zaakgelastigde persoonlijk de scheepspapieren aan boord van de Veroni ca gaat opeisen. In dat geval zal Veronica een statenloos schip worden dat dan uiter aard aan geen enkele wét of radio-conven tie gebonden zal zijn. Kan de Nederlandse marine dan het schip opbrengen omdat het Nederlandse (radio)belangen schaadt? Dit is een juridisch twistpunt. Privaatrechtelijk kan men aannemen dat Veronica door het wegvallen van de vlag slechts de bescherming van Panama moet missen, maar niet vogelvrij is. Het schip bevindt zich op „vrije zee" en vol gens het zeerecht zou alleen kunnen wor den opgetreden indien het zich schuldig maakt aan zeeroverij of slavenhandel Door het gemis aan scheepspapieren zou de Veronica niet ernstig zijn getroffen, omdat het niet zoals varende schepen ha vens moet binnenlopen. De intocht van Kroesjtsjev in Oost- Berlijn werd dit jongetje blijkbaar te machtig. Aan de voeten van de toe schouwers, voor de gebruikelijke laar zen en de daarmee fraai contrasterende damesschoenen, zette het v entje zich neer. het vlaggetje, waarmee hij zou zwaaien, keurig in de hand (Van onze Haagse redacteur) Naar de Legervoorlichtingsdienst ons meedeelt, zijn de dienstplichtige militairen uit de drie onlangs opgeheven infanterie- bataljons in Arnhem, Grave en Steenwij- kerwold, die voor uitzending op korte ter mijn naar Nieuw-Guinea in aanmerking komen, thans in principe aangewezen. De betrokken militairen hebben echter nog geen formele aanzegging gehad, omdat voor sommigen hunner nog de mogelijk heid bestaat dat zij vervangen worden door vrijwilligers. Tot 31 mei staat namelijk nog de mogelijkheid tot vrijwillige aanmelding open. Daar de legerleiding bij voorkeur vrijwilligers uitzendt dit was een der uitgangspunten bij het project inzake de versterking van de verdediging in Nieuw- Guinea zal voor iedere vrijwilliger, die zich vóór 31 mei meldt, een dienstplichtige minder naar Nieuw-Guinea gaan. WASHINGTON (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Subandrio heeft bekendgemaakt dat zijn regering versterkingen heeft ge zonden naar de Indonesische eilanden dicht bij Nederlands Nieuw-Guinea, in antwoord op de Nederlandse beslissing tot versterking van de militaire ver dediging van Nederlands Nieuw-Guinea. Dr. Subandrio legde zijn verklaring af, nadat hij op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington besprekingen had gevoerd met de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken Dillon. In antwoord op een vraag ontkende hij dat hij de Verenigde Staten had gevraagd invloed aan te wenden, teneinde Nederland te weerhouden van de defensieversterking op Nieuw-Guinea. Hij verklaarde hierop aansluitend echter: „Ik heb daar juist gezegd dat het in het belang van de Verenigde Staten is iets te doen in deze aangelegenheid en te helpen de spanning te verminderen". Haags commentaar DEN HAAG (ANP) Gevraagd naar commentaar op de verklaring van Suban drio, heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, verwezen naar de jongste verkla ringen van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de mi nister van Defensie, ir. S. H. Visser, in de Tweede en Eerste Kamer „waaruit af doende blijkt dat Nederland geen agres sieve bedoelingen kunnen worden toege dacht". WASHINGTON (Reuter) Het „State Department gaf geen formeel commentaar op de opmerkingen van Subandrio. Ter zake kundige ambtenaren van het minis terie verklaarden echter dat de Verenigde Staten een neutrale houding aannemen in het geschil tussen hun twee goede vrien den, Nederland en Indonesië. Zij legden er de nadruk op dat de Verenigde Staten niet op het punt staan om tussenbeide te ko men en een van beide partijen te steunen. Op het „State Department" weet men dat Indonesië een zeer geprononceerde me ning heeft over de kwestie-Nieuw-Guinea, maar men heeft ook goede nota genomen van de vaak herhaalde verzekering van Indonesië dat 't geen geweld zal gebruiken om het geschil uit de weg te ruimen, zo zeiden de ambtenaren. DJAKARTA (Reuter) De waarnemend president van Indonesië, dr. Djuanda heeft in Djakarta de recente Nederlandse de fensiemaatregelen ten aanzien van Nieuw- Guinea een bedreiging van het bestaan van Indonesië genoemd. In een radiotoe spraak, aan de vooravond van de Indo nesische „Dag van nationaal reveil" riep hij het Indonesische volk op de Nederland se uitdaging tegemoet te treden met een verenigd standpunt en grotere nationale waakzaamheid en discipline. De Indonesi- Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS DEN HAAG (ANP) Het ruim 3500 ton metende Nederlandse schip „Solon" van de K.N.S.M. is vrijdagochtend ten noorden van de Westduitse kustplaats Norddeich aan de Waddenzee in aanva'ring gekomen met het Japanse schip „Tenyo Maroe". De „Solon", die zinkende was, is aan de grond gezet. De bemanning verkeert volgens de eerste berichten niet in onmiddellijk ge vaar. De Duitse sleepboot „Dantzig" is onderweg naar de „Solon". De „Solon" lag voor anker op de Wezer en werd vannacht even over half één aan gevaren door de Japanse tanker waarbij het Nederlandse schip een circa drie meter lange scheur in de huid opliep ter hoogte van ruim 3 en gedeeltelijk onder de water lijn. Om erger te voorkomen besloot de ge zagvoerder zijn schip, dat snel water maak te, aan de grond te zetten voor Brinkama- hof bij Bremen. Twee sleepboten trachten nu de „Solon" vlot te trekken om het daarna naar Bre merhaven te slepen. Een derde sleepboot houdt nog „stand by". Er zijn |èon per soonlijke ongelukken. In het Battersea Park in noord Londen is een openluchttentoonstelling van beeldhouwwerken geopend. De ten toonstelling werd georganiseerd door het Londense gemeentebestuur en is de vijfde in zijn soort. Deze sculptuur van Epstein trok de bewondering van een verbaasde toeschouwster. Op de vraag of Indonesië nog steeds van mening is dat het zijn aanspraak op Nieuw-Guinea zonder geweld moet verwe zenlijken, antwoordde de minister: „Wij vinden het pijnlijk deze verzekering steeds te herhalen na het zenden van oorlogs schepen door Nederland. Op de vraag of hij bedoelde dat Indonesië zijn politiek van het gebruik van uitsluitend vreedza me middelen liet varen, zei hij dat Indo nesië met het oog op het Nederlandse optreden „uiteraard zijn deel (van het gebied) heeft versterkt". „Als er een maal versterkingen aan beide kanten zijn, weet men natuurlijk niet wat er kan ge beuren". In antwoord op een andere vraag zei de minister dat het zenden van versterkingen niet was aangekondigd. Het was gedaan op instructie van president Sukarno. Dr. Subandrio heeft niet uitdruk kelijk gezegd van welke aard de ver sterkingen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1